Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod pickard » čtv zář 18, 2014 16:23

Nevím, jak to mají ostatní uživatelé, ale po letitých zkušenostech bych doporučoval ten Steripen. Je to rychlé, jednoduché, lehké a na breberky účinné.

Pokud tě odrazuje výdrž baterií, pak moje zkušenost je, že když se do toho dají 4 nový tužkový lithiový, vydrží to nekonečně dlouho. Pokud jedete 4 lidi na 14 dní, tak když budu počítat 3 litry na osobu a den a zároveň že 1/3 dnů nebudete filtrovat, protože budete mít balenou nebo budete v hospodě nebo něco, tak to dělá 112 cyklů, na což stačí jedny baterky, ale tak bych prostě přibalil ještě jedny na paranoiu a hotovo - nakonec je stejně dáte do čelovek.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » čtv zář 18, 2014 16:35

Na steripen máš dobrou zkušenost, ale zase víc bylo těch nespokojených komentářů, aspoň co jsem zachytil. Na spolehlivost i hmotnost bude lepší mechanický způsob. Dle mého názoru.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod pickard » čtv zář 18, 2014 16:53

Je to možný, srovnání nemám, SP se mi nikdy neposral a nikdy ani já z vody.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv zář 18, 2014 17:05

Kam jezdis a jake je tam riziko? Ze ti z vody nikdy nic nebylo bohuzel nerika o kvalite pouziteho reseni vubec nic. Musel bys mit nejake srovnani. Treba rozbor pred a po, ze mel nekdo jiny po te same vode bez upravy problemy apod. Mne taky z vody nikdy nic nebylo a nic s ni nedelam, maximalne varim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod pickard » čtv zář 18, 2014 17:11

Jasně, no... já si nemyslím, že ty moje zkušenosti jsou bůhvíjak reprezentativní. K účinnosti na breberky se vyjádřit nemůžu vůbec, protože to je přesně jak říkáš - to, že mi nic nebylo, může být SP, může to být tím, že voda byla dobrá sama od sebe, může to být dobrá imunita, štěstí, milion důvodů.

Ale to je podle mě pak úplně stejný u jakejchkoli uživatelskejch zkušeností s jakýmkoli filtrem, nikoli specifikum SP.

Pokud jsem říkal, že "funguje", myslel jsem tím to, čeho se tazatel bál, totiž že se prostě posere a nebude svítit, dojdou baterky, nepude zapnout apod - no a to se mi nestalo. Ani ve vedru, ani ve vlhku, ani v mrazu.

Tzn. kdo nevěří, že to zabíjí hnusáky, tomu nepomůžu - to je stejná víra jako jiný podobný prostředky.
Ale mechanicko-technický funkčnosti bych se nebál.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv zář 18, 2014 17:14

Ano, plati to pro jakykoliv filtr. Treba keramicky, ktery muze v mrazu popraskat a pak nefunguje a nikdo si niceho nevsimne. Coz je vec, ktera mne od nich odrazuje. Chtelo by to nejaky test, jestli filtr nebo jine reseni opravdu/jeste funguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod pickard » čtv zář 18, 2014 17:17

Tak. U SP aspoň vidím, že nesvítil :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » čtv zář 18, 2014 18:40

tenhle článek a ten na odkazu dole pod ním jsi asi četl, ale kdyby náhodou ne, tak stojí za pozornost:
http://www.nalehko.com/dezinfekce_vody
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » čtv zář 18, 2014 19:01

cortez: ano to neni tak snadne, vsechna reseni maji sva pro a proti. Osbne mam ted sawyer a myslim, ze u nej ta pozitiva prevazuji. Hlavni nevyhoda je rychlost filtorvani, na druhou stranu muzes vodu pit hned. Je dulezite si uvedomit, ze je dobre mit pro tento zpusob dve nadoby, jednu na "spinavou" a druhou na cistou. Osobne jsem zatim nezkosuel variantu pripojit filtr rovnou na vak, hlavne prave z duvodu, ze to znamena davat do vaku spinavou vodu. pokud pak mas moznost nabrat nekde cisotu, z vodovodu ci kupovanou, tak uz ji do vaku nemuzes nalit dokud ho nedke poradne neumejes (teda pokud to nechces zbytecne hnat zas pres filtr). Pokud nosite vodu v petkach, tak je to celkem jedno a tu spinavou vyhodite.

Ta chemicka varianta s timhle nema problem, ale zas si musis vetsinou pockat nez muzes pit a musis tedy celkem planovat. Vlivu na zaludek bych se moc nebal, vetsina tehle veci funguje na chlorovem principu, tudiz snad plus minus podobne jako ve uprava ve vodovodu, zalezi taky na tom kolik do toho pak narves toho druheho cinidla, ktere by melo to chlorove cosi odbourat.
Kratce jsem jeden vyrobek pouzival a pripadne prenechavam vetsinovy zbytek k vyzkouseni.

Pro 4 lidi se obava ze saywer mini muze byt nedostacujici (respektive otravne) ale zalezi jaky podil zasob bude treba filtrovat.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod cortez » čtv zář 18, 2014 21:07

Děkuju za reakce.

Na něčem se začít musí, takže asi zvolíme jednorázově nejlevnější variantu s chemií, a aspoň budem o něco chytřejší - trvá to, nepraktický, hnusný.. nebo se to osvědčí. Rád bych využil scinkovy nabídky, druhej plánuje taky tablety, no a když někdy dokoupíme flašku, tak nám to snad nějak musí vyjít.
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Standa63 » stř led 7, 2015 21:09

Kéž už by bylo nějaké řešení na bázi filtru, ale i do mrazu...
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » čtv led 8, 2015 6:54

je.
prefiltrijes.
filtr das do ziplocku.
das to do kapsy.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » čtv led 8, 2015 8:58

Budo, naozaj ti to funguje a nezamrzne? Občas stretávam partie s mechanickým filtrom, ale všetky do jednej mali žalúdočné alebo črevné problémy, ktoré pripisujú tomu, že im filter zamrzol a potrhal sa. Vidno to nie je, ale nefunguje ako má...

Ja to riešim ponožkou cez hrdlo fľaše na hrubé nečistoty, a steripenom. Odkedy takto fungujem, nemal som jediný problém, a to mám trávenie naozaj nadmerne citlivé. Baterky zo steripenu nosím pri tele, čo sa dá aj v mojom skoro bezvreckovomm oblečení. Celé to váži okolo 150 g, plus 30 g náhradné baterky, ak je to nutné.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Standa63 » čtv led 8, 2015 10:06

budo: a co když zapomeneš? :D

Já měl na mysli něco takového, co bude fungovat za všech klimatických podmínek a všude. Tedy, ne že budu muset myslet na to, že to mám schovávat někam do kapsy a mít v hlavě furt myšlenku, že stejně je asi filtr již poškozený. :wink:
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Příspěvekod budo » čtv led 8, 2015 11:55

Wawrik: vzal jsem to ze sveho pohledu. Byl jsem zatim maximalne 3 dny pri teplote do -10C a z toho, co jsem tu kdy cetl od Standy, nema to extremneji nez ja. Kdyz jsem musel rozehrivat snih, tak jsem nefiltroval. (To asi ale neni dobre, ne?). Jinak mam filtr sawyer, tam nema co prasknout. Max. zamrzne.

Standa: vyz vyse a pokud ti to nevyhovuje nebo pujdes na delsi dobu do vetsiho mrazu, zvaz to, co se osvedcilo wawrikovi.

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re:

Příspěvekod booze » čtv led 8, 2015 12:43

?
Naposledy upravil booze dne pon dub 1, 2024 20:37, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Příspěvekod budo » čtv led 8, 2015 14:41

Jo. Ale verim ze je to tam tak nahečmaný, ze defekt nebude tak dramaticky jako u mrazem praskleho keramickeho filtru. To neznamena, ze se o svuj filtr primarne vubec nestaram, ale v pripade, ze projde mrazem, nemusi byt zakonite po nem.

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » pon bře 23, 2015 12:56

mam dotaz k majitelům pumpovacího vodního filtru PureEasy Soldier Water Filter, jak se vám osvědčí? funguje tak jak má? jaká je jeho skutečná váha s i hadičkami a obalem?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » pon dub 20, 2015 19:45

otestoval jsem v reálu vodní filtr Sawyer MINI, za cca 30 min. jsem přefiltroval cca 1l vody, a cca 30 min. to byla pěkná dřina, i když sedíte na skládací láhvi, ve které je čištěná voda, tak z Sawyer MINI jenom kape, tímhle způsobem bych 1l vody filtroval hodiny, musíte zabrat z plných sil, aby z Sawyer MINI tekl nepřerušovaný čurek vody, kdybych měl tímto filtrem pokrývat mojí celodenní spotřebu vody, což je podle ročního obdoby od cca 3l po 6l, tak bych denně strávil cca 1,5 až 3 h tvrdou prací, na turistiku nepoužitelné, raději ponesu o cca 130g víc, ale rychle, a bez fyzické námahy si vodu napumpuji
ani po pročištění stříkačkou se průtok nikterak nezlepšil, stříkačka na čistění která je k Sawyer MINI dodávaná, na Sawyer MINI moc nesedí, takže polovic vody teče okolo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon dub 20, 2015 19:50

:shock: to jak fakt? Vzdyt to je uplne nepouzitelne.

Zrovna jsem uvazoval o tom, ze bych si ho mohl poridit a chtel se zeptat na zkusenosti. Maji ostatni majitele podobne? V takovem pripade ani nahodou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » pon dub 20, 2015 19:54

No ono s tim sawyer je opravdu pomale, ale to co pises mi prijde uz najaky extrem. Kdyz proste tu lahev se spinavou vodou drzim a postupne roluji tak to da proste curek. Muzu ti nejaky cas zmerit. Ale 30 min na litr mi prijde divny. Sezeni jsem nezkousel :)

Jake je tve reseni o 130 g tezsi?
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon dub 20, 2015 19:55

Zmer to prosim. Klidne s vodou z vodovodu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Zdéňa » pon dub 20, 2015 19:57

Tak to určitě ne :((
Mám Sawyer MINI od loňského jara, tzn v provozu od jara do podzimu. Nejvíce ve Finsku, kde jsem ho měl 10 dní a ani jednou jsem ho nečistil. Bral jsem pouze tekoucí vodu, tzn ne žádné stojaté vody. Můj odhad je, že 0,5 litru to přefiltruje tak za minutu. Prostě to byla tak krátká doba, že mi to nenapadlo ani měřit. Používám originální láhev nebo klasickou PETku, kterou mačkám a voda teče celkem proudem :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon dub 20, 2015 19:59

Neni tam nekde nejaky prepravni kryt nebo obal, co fps zapomel sundat? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Zdéňa » pon dub 20, 2015 20:00

:mrgreen:

Jo, půl litru za cca 45 sec. :wink: během té doby jsem musel jednou láhev odšroubovat aby se naplnila vzduchem a mohl jsem jí dobře zmáčknout.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » pon dub 20, 2015 20:06

pul litru = 1min 3s s tim ze jsem to nerval pod tlakem ale drzel pod tlakem lahev postupne rolovanou
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon dub 20, 2015 20:09

Diky obema. Tohle docela jde. Jeste jak s tim proplachovanim strikackou, je to u vasich filtru problem nebo ne?

Bud ma fps vadny kus nebo tam fakt ma neco, co prutoku brani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » pon dub 20, 2015 20:10

mike píše:Neni tam nekde nejaky prepravni kryt nebo obal, co fps zapomel sundat? :-k

tak to mě hned napadlo, ale nikde by být nic nemělo, jestli se tedy nepletu?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » pon dub 20, 2015 20:13

scinkk píše:pul litru = 1min 3s s tim ze jsem to nerval pod tlakem ale drzel pod tlakem lahev postupne rolovanou

tak to pak mam vadný kus, což by mě tedy ani nenapadlo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » pon dub 20, 2015 20:17

ne nic tam neni co je potreba sundat a kdyz aspon neco tece, tak ta voda jit skrz musi :)

To fakt vypada na vadny kus

Proplachnout to jde normalne, ta strikacka asi opravdu nesedi uplne 100%, respektive nasadit jde jen par milimetru, takze pod tlakem neco vody proleze mimo, ale to neni podstatne, na funkci to nema vliv :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení