Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » ned srp 18, 2019 20:26

Chlorova pachut se nejlip odstranuje aktivnim uhlim. Pokud chces skladovat vodu delsi dobu, tak ji das do temna a nasytis chlorem. Zkousel jsem i ozonovy vyvyjec nebo UV lampy.

Pred konzumaci se pak voda prejede opet UV trubkou a nasledne uhlim. Pokud je chlazena tak chutna dobre. Delal jsem i pokusy s vodou, do ktere jsem namlel uhli, nechal pusobit a nasledne hrube filtroval. Bordelu v tom zustalo porad hodne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » pon srp 19, 2019 8:26

booze píše:
Taurus píše:Jinak ten člověk v tom videu má dost zkušeností...

To ma Anette Schwarz taky. :wink:
Cetl jsi ty knizky? Byl jsi na tom kurzu?

Jednu knížku jsem od něj četl a na kursu jsem nebyl. Všeobecně jsou pro mě ty kursy spíš jen o tom, aby se z lidí tahaly peníze. Pokud se člověk v přírodě pohybuje často na většinu si přijde sám, pokud není úplný trotl. Taky mám pocit, že na nich nic moc zásadního člověku neřeknou a ty opravdové "triumfy" si stejně nechávají pro sebe.
Musel jsem si vyhledat kdo je Anette Schwarz a výsledek hledání mě pobavil :D
Jinak všem díky za reakce a vysvětlení funkce aktivního uhlí.

Ještě se chci zeptat, co si myslíte o tom, když si do přefiltrované vody ještě kapnu jablečný ocet, který mám v malých plastových lahvičkách. Teoreticky také slouží jako dezinfekce. Ale nevím, jestli to množství na nějakou dezinfekci stačí. Já ten ocet používám na vandrech, že si jej dám ráno lžíci do šálku s vodou jako dezinfekci na žaludek místo alkoholu. A taky mi to pomáhá zahánět pocit žízně. S tou mám problém, protože na vandrech mám velkou spotřebu vody, protože mám furt hroznou žízeň. Prý už to tak dělali dřív staří sedláci, že si do vody na celý den nalili trochu octa a špetku cukru,když celý den pracovali v horku na poli. Člověku to prý dodává látky, které ztrácí pocením. Já si to do té vody dávám tak, aby byla trochu cítit octová příchuť. Už sem si na to tak zvykl, že mi to i chutná.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » pon srp 19, 2019 13:42

@Taurus, na Valassku si tradicne davali pred kosenim luk na zahnani zizne malou stamprlu slivovice :D

@Booze, ten vitamin C (nejlepe ve forme askorbatu sodneho) se docela pouziva v prumyslove dechlorinaci treba u odpadnich vod (po deinsfekci nejakeho zarizeni, kde pak nemuzes do prirody vypustit chlorovanou vodu, protoze by toho zabila jeste hodne v rece) nebo v akvariich, misto drive pouzivanych skodlivejsich sirnych sloucenin. Je neskodny, neubira tolik vode kyslik a neutralizuje zbytky chlorove desinfekce reakci, kde vznika obycejna sul a kys. dehydroaskorbova, ze ktere zase telo vyrabi vitamin C, takze win-win situace :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pon srp 19, 2019 14:33

Taurus píše:Pokud se člověk v přírodě pohybuje často na většinu si přijde sám, pokud není úplný trotl.

Super :smt023
Ten ocet k nam prinesli Rimani. Nevi se jestli to jejich vino bylo takovy humus nebo meli zvlast vino a zvlast ocet. Je to na zizen funkcni. U nas je zvykem si davat vodu s octem s lzickou jedle sody. Ja to piju s citronovou stavou. :tonqe:

V cistickach se pouzivala driv kys. sirova, ktera reagovala s nejakou zasadou za vzniku chloru a pak se do toho zas dala tusim zasada, aby se z toho ten chlor odstranil.
Ten chlor ze se odstranuje kys askorbovou tak to cumim. =D>
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Mawenzi » sob říj 19, 2019 19:09

https://www.atranet.cz/go-berkey-kit-na-cesty

co si o tom myslite? ja mam stesti letos na drahy darky s dobrym umyslem a nulovou uzitecnosti pro me...

zvazuju prodat, ale je to tak reseni pro autocestovatele...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » sob říj 19, 2019 21:54

Tyy jo, kolik to vazi?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tsunami » sob říj 19, 2019 23:37

Vzhledem k tomu, že to nabízí na webu kde píšou také o harmonizaci vody: https://www.atranet.cz/zakladni-myslenk ... ovane-vody tak si o tom radějinemyslím nic.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 20, 2019 7:40

tak maji to na vic webech, i treba na alze, ale vcera z mobilu se mi to blbe hledalo a vzala sem prvni odkaz, co sem nasla

ta lahev s filtrem ma asi 300g a ten valec s filtrem a dalsim vybavenim ma tak kilo, mozna lehce pres. Ono to asi bude na filtrovani vody dobry, ten samotnej uhlikovej filtr je velkej jak 0.7l lahev, ale to je fakt tak pro nekoho, kdo jezdi autem...

ja to v batohu nosit fakt nebudu...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » stř led 29, 2020 12:37

Zdravím,
chci se zeptat, zda tady má někdo stejně špatnou zkušenost s filtrem sawyer mini. Po letošním vandru po Šumavě jsem se rozhodl, že budu shánět něco jiného. Ten filtr rozhodně nesplňuje udávaný průtok a stačí, aby voda byla trochu zakalená a filtrace vody se dá nazvat namáhavým "porodem". Voda nechce protíkat, člověk ji musí doslova tlačit tlakem a filtrace zabere dlouhou dobu. Litr vody snad 10-15minut. Při použití toho velkého tlaku na láhev. Asi bych bral, kdyby to bylo prezentováno jako filtr pro nějaké rekreační použití, ale prezentuje se to jako outdoorový filtr pro pití z jakéhokoliv vodního zdroje. Vodu ze studánek a pramenů nefiltruji. Filtr využívám, pokud nic v okolí opravdu není, takže filtruji třeba špinavou vodu z kaluží nebo jinak zanesených vodních zdrojů. Vím, že Sawyer se má při zanesení propláchnout čistou vodou ze stříkačky,ale když horko těžko namáhavě přefiltruju 1,5L vody, tak mě pak štve, když musím část té vody použít na propláchnutí, aby se to pak stejně při další filtraci zaneslo úplně stejně. Přitom ten sawyer i výrobci prezentují tak, že je určený pro filtraci ze špinavých a zakalených zdrojů. Má někdo nějaký tip na podobný filtr? Tento filtr mě zaujal pro svoji váhu a kompaktnost. Zběžně jsem kouknul na zde zmíněný katadyn. Cena, rozměry, váha jsou vyšší, ale asi to jinak nejde, protože tyhle kompaktní filtry do kapsy jsou evidentně jen na čisté zdroje z pramenů, kde pro mě filtrace jaksi postrádá smysl. Navíc i u těchto čistých zdrojů není filtrace se sawyerem nejrychlejší a méně namáhavá.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 29, 2020 15:51

Nediv se, jsi ho tim bahynkem ucpal :D To je proste chyba uzivatele (nic ve zlem!) ;)

Chce to nejaky predfiltr na jemne necistoty.

U jednostupnoveho mikrofiltru nemuzes cekat, ze s nim budes filtrovat zakalenou turbidni vodu a nezanese se. To se logicky zasere kazdy, jenom vetsi filtr trochu pomaleji. Akorat ty vetsi pumpovaci keramicke maji vetsinou i predfiltr na hrubsi necistoty. Jestli jsi nabiral vodu s bahynkem (z kaluzi a pod.) tak se opravdu nedivim.

Na zakalenejsi vodu jsme Sawyer pouzivali s nejakym predfiltrem (ted uz nevim jakym), jinak je fajn spis na "ciste" potoky (ne ledovcove, ty jsou plne jemnouckeho pisecku, ktery ti kazdy mikrofiltr okamzite zanese), kde se okolo treba pasou ovce, kravy nebo serou lidi (coz vetsinou nevidis, ale breberek tam muze byt spousta). Na to je celkem urceny a celkem ok. Kdyz mam ale dost paliva, stejne radeji vodu varim, je to nejucinnejsi a nejjednodussi zpusob, ktery funguje na rozdil od filtrace ci chemickych tablet na 100%.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř led 29, 2020 18:29

Holt dalsi obet marketingu, ktery se tvari, ze se Sawyerem muzes pit vodu z kaluze ;-)

FrantaKrajta píše: Kdyz mam ale dost paliva, stejne radeji vodu varim, je to nejucinnejsi a nejjednodussi zpusob, ktery funguje na rozdil od filtrace ci chemickych tablet na 100%.

Tohle uz jsme myslim nekde resili, ne? Furt mam dojem, ze to 100 % neni, nektere bakterie a prvoci nebo jejich spory prezijou az 120 stupnu nebo se musi voda varit moc dlouho... Idealni mi prijdou dva stupne. Treba prefiltrovat a pak prevarit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » stř led 29, 2020 20:12

mike píše:Holt dalsi obet marketingu, ktery se tvari, ze se Sawyerem muzes pit vodu z kaluze ;-)

FrantaKrajta píše: Kdyz mam ale dost paliva, stejne radeji vodu varim, je to nejucinnejsi a nejjednodussi zpusob, ktery funguje na rozdil od filtrace ci chemickych tablet na 100%.

Tohle uz jsme myslim nekde resili, ne? Furt mam dojem, ze to 100 % neni, nektere bakterie a prvoci nebo jejich spory prezijou az 120 stupnu nebo se musi voda varit moc dlouho... Idealni mi prijdou dva stupne. Treba prefiltrovat a pak prevarit.


Nevím no, ale já se učím chybama. S filtry jsem neměl vůbec žádnou zkušenost a protože čím dál více pramenů je přes léto vyschlých, rozhodl jsem si pořídit filtr. Pročetl jsem různé diskuze i nějaké články a hodně byl sawyer chválen. Teď už mám nějakou zkušenost, tak budu skeptičtější a vybíravější.
Obecně se doporučuje. že některé bakterie vydrží delší var, takže se má vařit aspoň pět minut a to tak, aby voda divoce bublala.

FrantaKrajta píše:Nediv se, jsi ho tim bahynkem ucpal :D To je proste chyba uzivatele (nic ve zlem!) ;)

Chce to nejaky predfiltr na jemne necistoty.

U jednostupnoveho mikrofiltru nemuzes cekat, ze s nim budes filtrovat zakalenou turbidni vodu a nezanese se. To se logicky zasere kazdy, jenom vetsi filtr trochu pomaleji. Akorat ty vetsi pumpovaci keramicke maji vetsinou i predfiltr na hrubsi necistoty. Jestli jsi nabiral vodu s bahynkem (z kaluzi a pod.) tak se opravdu nedivim.

Na zakalenejsi vodu jsme Sawyer pouzivali s nejakym predfiltrem (ted uz nevim jakym), jinak je fajn spis na "ciste" potoky (ne ledovcove, ty jsou plne jemnouckeho pisecku, ktery ti kazdy mikrofiltr okamzite zanese), kde se okolo treba pasou ovce, kravy nebo serou lidi (coz vetsinou nevidis, ale breberek tam muze byt spousta). Na to je celkem urceny a celkem ok. Kdyz mam ale dost paliva, stejne radeji vodu varim, je to nejucinnejsi a nejjednodussi zpusob, ktery funguje na rozdil od filtrace ci chemickych tablet na 100%.


Díky za tip a osvětlení problému. Nabíral jsem vodu z kaluží atd. Nabírám to stylem, že se snažím nezvířit vodu. Nečekal jsem, že se to zanese k nepoužitelnosti po jednom litru vody. Ty mechanické, KATADYN a spol, jsou na tom lépe?
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv led 30, 2020 17:10

@Mike, var uz jsme resili mockrat, vracet se k tomu moc nechci :)
Dle WHO: 1 minuta varu (3min ve vetsi nadmorske vysce) dostatecne inaktivuje bakterie, prvoky (i cysty) a viry. Neresime var na Everestu, uplnou sterilizaci vody, priony, bakterialni spory ani extremofilni archaea. Na nektere ti nestaci ani laboratorni autoklav, ale mluvime o realnem pouziti v terenu. Samozrejme, pokud si chces byt opravdu jisty, filtrace a pote prevareni je urcite nejucinnejsi.

@Taurus, Sawyer Mini je jejich nejmensi, Squeeze ma cca 2x vetsi prumer a bude filtrovat rychleji a min se zanaset. Ale u kazdeho filtru bych zakalenejsi vodu predfiltroval aspon pres kapesnik nebo nejake jemne sitko. Lidi si na nej i vyrabeji. Chce to nosit tu cistici strikacku, nebrat spinavou vodu a pripadne predfiltrovat. Mini mam, proste jak je malinky, tak se zanasi rychle. Kdyz jsem ho zkousel poprve, taky jsem se divil jako ty :D

Cim mensi prumer filtru, tim pomaleji bude filtrovat a rychleji se zanaset sajrajtem. Ty drahe pumpovaci ci velke gravitacni ti urcite budou filtrovat rychleji, maji casto i nekolik predfiltru (hrubsi sitko a jeste jemnejsi keramicky) a vetsi prumer. Ale velky filtr za x tisic mi prijde do Ceska a okoli trochu overkill.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » čtv led 30, 2020 19:46

FrantaKrajta píše:@Mike, var uz jsme resili mockrat, vracet se k tomu moc nechci :)
Dle WHO: Samozrejme, pokud si chces byt opravdu jisty, filtrace a pote prevareni je urcite nejucinnejsi.


Tak jsem to dělal u těch zelenožlutých kaluží s malýma žabkama. Přefiltroval jsem to přes sawyer a pak převařil.
Mně už zase šrotuje hlavou, jak to dělat, protože budu potřebovat nejen petky na vodu, kterou ponesu,ale petky na předfiltraci + nějaké víko z petky a do něj filtr a pak petku pro sawyer.
Já mám hroznou spotřebu vody v horkých letních den, takže potřebuju někdy přefiltrovat i pět litrů vody (na pití, jídlo, na ráno) a to s tím sawyerem zabere čas a rozehraje moje nervy. Na druhou stranu přemýšlím, jestli jsem se nenechal zblbnout. Když jsme v pubertě vandrovali, žádnou filtraci ani chemii jsme nikdy neměli a nepotřebovali.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod sobb » čtv led 30, 2020 19:56

Taurus píše:[Když jsme v pubertě vandrovali, žádnou filtraci ani chemii jsme nikdy neměli a nepotřebovali.
A to jste fakt pili vodu z kaluží? My teda nabírali ve vesnických hospodách nebo u dobrých lidí, někdy u studánky ... :) Vlastně tak při příležitostných výletech u nás činíme dodnes, jen těch vesnických knajp trochu ubylo :(
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv led 30, 2020 20:12

Ucpe filtr zabama a pak se divi :D

@sobb: jj, souhlasim, akorat jednou se mi to vymstilo. Uz je to pres pul zivota a nezapomenu na to. Nabral jsem si vodu u dobrych lidi, ale dobri lide bohuzel si nasypali do studny cholorove vapno. Pak uz nic jineho nebylo, bylo vedro, vsechno vyschle a nedopadlo to dobre :vom: Doslova.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » čtv led 30, 2020 20:31

sobb píše:
Taurus píše:[Když jsme v pubertě vandrovali, žádnou filtraci ani chemii jsme nikdy neměli a nepotřebovali.
A to jste fakt pili vodu z kaluží? My teda nabírali ve vesnických hospodách nebo u dobrých lidí, někdy u studánky ... :) Vlastně tak při příležitostných výletech u nás činíme dodnes, jen těch vesnických knajp trochu ubylo :(


Ne, to jsem nemyslel, že bychom tehdy pili vodu z kaluží bez filtrace. Ale z potoků jo. Ale prostě jsme se nějak zařídili, že jsme tu vodu měli. Ze studánek, pramenů atd. Buď jsme ji nesli v zásobě na zádech nebo jsme podle mapy zašli někam, kde měl pramen být atd. Ten filtr jsem si pořídil právě proto,abych tohle nemusel dělat. V hospodách jsme taky vodu nabírali nebo pak v těch pumpách, co jsou na návsi. Jenže já si teď většinou cesty nebo pobyt v přírodě plánuji tak, abych přes vesnice nešel a potkal co nejméně lidí.
S těmi žábami to bylo také výjimečně, protože jsem v lesích procházel místem, kde se mi moc líbilo a rozhodl jsem se tam zůstat. Ale nebyla tam voda a v zásobě jsem ji měl málo. Ale byly tam ty kaluže.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 27, 2020 8:31

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o radu. Koupil jsem si vodní filtr MSR a protože nechávám vše na poslední chvíli, zkoušel jsem jej až včera večer. Jen klasickou funkčnost,vodu jsem s ním nefiltroval. Chci se zeptat, jestli má s tímto filtrem někdo zkušenost, protože jsem při tom zkoušení hned po vytažení zjistil, že tam klape jakési plastové zakončení u tlakového ventilu, viz foto. Nevím, jak to nazvat. Ta koncovka je volnější a tak při pohybu klape a lze s ní lehce hýbat do stran. Není prostě pevně držící a dotažená. Nepřišel jsem na způsob, jak ji dotáhnout nebo upevnit. Asi to ani nejde Nevím, zda je to prostě nedokonale zpracované nebo je to chyba.Možná řeším hloupost, ale nějak mi to prostě vadí to klapání při pohybu. Hlavně za ty peníze by to mělo být tip top.Dneska mám poslední den na vrácení, tak nevím co s tím. Pokud by někdo měl zkušenost nebo mi sdělil,jak je to na jeho filtru MSR, budu rád. Díky.
MSR.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát bře 27, 2020 11:19

Hledej ten filtr na videích od lidí jak s nim pracujou a pozoruj ty jejich kusy ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 27, 2020 13:22

Mezitím mě to také napadlo, ale děkuji. Shlédnul jsem pár videí na YT, kde to předvádí. Nikomu z nich se tam ten kus takhle nehýbal a hlasitě neklapal, takže to jdu vrátit. Z té originální krabice, ve které to bylo zabaleno, mám pocit, že už jim to možná také někdo vracel a navíc ten filtr byl poslední kus a o tisíc korun levnější než je obvyklé u jiných prodejců. Ale nevím,jestli to s tím nějak souvisí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 4, 2020 19:17

Reaguji zde na debatu z light backpackingu, kde se debata stočila k filtrům. To je téma, které také řeším. Asi tři týdny zpět jsem ještě potkával tekoucí prameny. Týden zpět už prameny,které měly být tekoucí, netekly. Měl jsem vyhlédnutý ten MSR Guardian, viz příspěvek výše. Ale jak jsem pátral po tom problému s uvolněnou částí, narazil jsem na video, které rozebírá nějaký problém s tím Guardianem. Neumím anglicky, takže nevím, co přesně tam řeší. Něco málo jsem pochopil z připnutého komentáře, který jsem vložil do google translatoru. Přeložilo to dost kostrbatě, ale pochopil jsem, že tam je asi nějaký konstrukční problém. Přikládám komentář a odkaz na video:

I had one of these. It leaked from the bottom O ring from the moment I had it. MSR tried to blame me, claiming I had overtightened it. What BS. It’s a design problem - just as you pointed out. I could forgive them for a product problem, but not for trying to blame the customer and trying to make me feel bad for complaining. Eventually got a refund, but took a month. I won’t buy any more MSR products because of their poor attitude.https://www.youtube.com/watch?v=gj3-_nFTBpk

Máte prosím s tímto filtrem někdo zkušenost? Jak je spolehlivý a bezproblémový? Protože ta cena je vysoká a co jsem z dalších komentářů a translátoru pochopil, tak MSR dělá problém s reklamací.

Mawenzi Ten sawyer mám také a už bych si jej nekoupil. To je opravdu jen na přefiltrování pramene a to ještě jen malého množství. A prameny já nefiltruji. Filtrovat s tím větší množství je časově náročné a namáhavé. Ten filtr je z mého pohledu k ničemu. Nezaručí ti, že s ním při manipulaci nekontaminuješ přefiltrovanou vodu. Takže sice možná budeš mít vodu přefiltrovanou,ale stačí aby se ti tam při manipulaci dostala kontaminovaná kapka vody a bakterie se velmi rychle namnoží. To je jen jedna z nevýhod. Nefiltruje to viry a další věci.
Ten Steripen je pro mě dost nepraktický. Musíš do toho mít baterky a podle mě to je v terénu dost náchylné na rozbití. Musíš tam mít tu předfiltraci,takže mít další filtr nebo nějakou látku a mně to přijde už takové těžkopádné řešení. Já půjdu po mechanickém filtru. Ty jsou sice těžší, ale mají konstrukci, která zamezí kontaminaci při filtraci, některé filtrují viry, pesticidy atd. A filtrování s nimi je rychlé a pohodlnější. Předpokládám, že také potřebuješ filtrovat větší množství vody.

Etheric Který tip mechanického filtru máš na mysli, že je drahý na provoz? Třeba ten MSR má dobrou cenu za litr vody, která vychází na 2,86 Kč/L.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte kvě 5, 2020 3:48

Jak je Sawyer, jsou k němu tři verze přídavnýho filtru, který pochytaj viry, těžký kovy a chemky. Tohle je drahý. Jenže časem bohužel nebude na výběr
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Tomas » úte kvě 5, 2020 18:14

Co se týče MSR, mám zkušenosti jen s Trailshot. Primárně je to spíš záloha, ale občas na něj příjde řada.

Má sítko na hadici pro hrubější bordel, pak je tam ten mikrofiltr, kterej se dokáže velmi rychle zanést pokud člověk filtruje vodu s "bahnem". Stačí rázněji protřepat a průtok je zas v pohodě. Těžko říct jestli bych ho ale doporučil. Na přefiltrování většího objemu vody (tak 1-2L) je to docela záhul na ruce a když člověk nabere "bahno" tak jsem s tím měl chuť občas někam švihnout. Vidím, že etalon filtrů MSR Guardian za těžký prachy taky nejspíš nic moc a Sawyer, kterýho jsem výhledově plánoval (kde se tlačí jen na lahev/vak) je taky porod.

Tak s tím nejspíš nebudu dělat nic :|
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 5, 2020 19:41

Ten filtr je ale právě na filtrování většího množství vody nebo pro skupiny. Díval jsem se na ten trailshot, ale to je dost odlišný.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Tomas » úte kvě 5, 2020 20:21

O tom žádná, tak to reklamuj a hotovo. Za ty prachy by skutečně měl být Guardian tip top. Leta je vychvalovanej jako top filtr a cena tomu odpovídá.

O-ring ti neteče (to by byl až další level reklamace). Část celku prostě není v pořádku, vydává nepatřičné zvuky a produkt stejného typu se tak normálně nechová. Není co řešit.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 5, 2020 20:31

Já už jej vrátil. Stihl jsem jej vrátit ještě v rámci 14dnů při nákupu přes eshop. Ale bylo to hodně těsný. Pak už bych se musel otravovat s reklamací s bůhvíjakým výsledkem.
Ale právě řeším, jestli do toho mám jít, když tam existuje nějaký problém, na který někteří uživatelé poukazují.Ty rozumíš, co v tom videu přesně řeší a a na co upozorňuje, že zmiňuješ něco jako O-ring?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Tomas » stř kvě 6, 2020 7:37

Tekoucí těsnění (o-kroužek) tam zmiňuje někdo v komentech. Ve videu se mu odlomil kus z toho vnitřního mechanismu kolem pístu a filtr je na vyhození. Podle něj není ta konstrukce dostatečně robustní na dlouhodobý používání.

Podle něj by MSR mělo ty filtry stáhnout z prodeje a vrátit prachy, protože avizovaný množství vody se s tím nikdy nebude dát přefiltrovat, poněvadž se to před tím rozpadne.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 6, 2020 12:31

Díky za ujasnění. Tak teď nevím, co s tím. To je blbý, jestli tam existuje reálná možnost, že to brzy odejde za takový prachy. Už jen to, že první kus na který jsem šáhl, byl pokažený. Klasika. Ty levnější (katadyn, atd), které jsou k dostání, mi přijde, že toho zase moc odfiltrovat neumí. Četl jsem, že se snadno ucpou a ten provoz není úplně levný. Výdrž třeba jen 2000 litrů vody a ta část filtru z aktivního uhlí vydrží jen na 400 litrů. Pak se to uhlí musí samostatně vyměnit. Což mě přivádí na myšlenku, jaktože u některých mechanických filtrů se uvádí životnost té uhlíkové části na 400 litrů, ale u toho drahého MSR se uvádí životnost celého filtru (tedy i té uhlíkové části) na 10 tisíc litrů.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Adeny » stř zář 9, 2020 12:27

Tak jsem si přečetl vše o filtrech a docela mě to zklamalo. Na zkoušku jsem koupil již dříve sawyer mini a musím teda říct, že se docela rychle ucpe a i když ho několikrát propláchnu stříkačkou, tak už to není, co to bývalo. Přitom píšou, jak se dá vyčistit a je zase jako nový. když byl nový flaška protekla za chvíli, teď je to teda bída.
Ještě mě napadlo, propláchnout ho třeba z hadice tlakem, ale abych zase nepoškodil vnitřek.
Adeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 12, 2020 10:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » stř zář 9, 2020 13:07

S tím sawyerem mini mám stejnou zkušenost a proto ho už nepoužívám. Hodně rychle se ucpe a přefiltrovat si tím pak vodu třeba na dva dny je porod. Taky jsem z něho byl zklamaný. Někteří to tu řeší, že si tu vodu nejdříve přeženou přes nějakou látku, aby odstranili ty mechanické nečistoty, které to ucpávají. Můžeš zkusit dát tu látku třeba přes hrdlo té flašky při nabírání vody.

Nicméně, když se vrátíš z nějaké akce, tak se ten filtr má kvůli pročištění a dezinfekci také prostříknout octem, nechat nějakou dobu působit (cca půl hodiny) a pak prostříknout opět několikrát vodou. Nicméně i když jej pořádně pročistíš, tak bez té předfiltrace se zase rychle ucpe.

Jak už tu někdo psal, na přefiltrování půl litru vody někde na výletě je to dobrý, ale na každodenní používání a filtrování je to pro mě k ničemu. Koupil jsem si mechanický pumpovací a mám klid. Za ty peníze a váhu mi to stojí. Vodu mám načerpanou rychle, snadno a bez nervů.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení