Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte čer 21, 2022 16:58

Dromedaro píše:argumentoval, že ten filtr je dělaný na podmínky v přírodě a ne v laboratořích. A v přírodě, že je plně funkční a spolehlivý. Než říkat tohle, to by bylo lepší mlčet.

Presne tak. Na videa nekoukam, ale tohle i psali :roll:

Dromedaro píše:Nikdy jsem žádný problém neměl. Ne, že bych to dělal cíleně kvůli tomu, ale člověk si i tímto buduje nějakou imunitu a rezistenci.

Ono to je to tak, ze dlouho problem nemas a pak jednou jo a poradny. Pak to muzes zacit videt presne opacne a byt ohledne vody uplne paranoidni, potkal jsem takoveho. S imunitou mas pravdu, mensi davku zvladne a spis ti to pomuze, ale kdyz se prekroci, tak muze nastat pruser a to doslova ;-)

Coz mi pripomnelo, jak jsem kdysi po veceri v pakistanske restauraci (v Praze) neodjel na hory, tyden byl docela vyrizeny a tri mesice hubnul ;-) Pricemz jsem tam predtim jedl nekolikrat bez problemu a v jinych dokonce hodnekrat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte čer 21, 2022 18:11

Kraken je šašek, outdoorovej Horst Fuchs, horší než Horst, ten tolik nepřeháněl. Ale hodně lidí to neví a žerou mu to..

Steripéro UL objednáno, tak su zvědav. Nerad bych znovu zažil takový to být x dní přikován k míse, chcat zadelí a současně blejt takovým tlakem, že to jde i nosem. Už se mi to stalo a viním právě vodu. Týden úplně hotovej, další týden jakbysmet a 14 dní jsem pak nabíral síly zpět. Kamarádka, která pila tu stejnou vodu, ovšem převařenou ve formě čaje, byla v pohodě. Jídlo jsme měli stejný, rozdíl byl jen v tom, že já pil vodu syrovou. Naštěstí se to stalo poslední den výletu, jinak ani upřímně nevím, co bych dělal... 3 dny sedět přes padlej strom, srát za něj a blít si pod nohy? I doma to bylo dost náročný. Fuck off, díky UV to snad už nikdy z vody nezažiju
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte čer 21, 2022 18:34

Co asi? Volal zachranku, ne? Venku bys to nemusel prezit, dehydratace. Jinak teda Smecta udela obcas docela zazrak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte čer 21, 2022 18:39

Hm, taky jsem si říkal, že bych asi musel volat.. "dobrý den, už dva dny seru a bleju hentu kdesi v křoví..." :D
Jakkoliv srandovně to zní, tak souhlasím, že někde venku to fakt může být o život.
Smectu mi na to doktor doporučil, začalo to fungovat tak třetí den.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tor88 » pát čer 24, 2022 17:08

Takže muj 10 lety Steripen Protector zase září :mrgreen:

Nové USB akumulátor Keeppower RCR123A 3V 860 mAh jsou mnohem větší delší i tlustší. Vlezu se \:D/ ač tak tak na desetinu. Po vložení vyčuhuji. Pružinky mají ale rezervu. Sonšajny byly opačný extrem a skoro v tom "lítali"
Zkratovaní(měření) posuvkou je dost divoká zábava i v těch Sonšajnech byl zbytkový proud a pěkně se během chvíle rozpalili. Druhá foto Keeppower zcizena z netu :wink:
Na nabijení je třeba pohledat staré USB (bečka) a baterky mají nahoře diodu.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát čer 24, 2022 17:25

tor88 píše:Zkratovaní(měření) posuvkou je dost divoká zábava i v těch Sonšajnech byl zbytkový proud a pěkně se během chvíle rozpalili.

OMG #-o ](*,) priste aspon jednu stranu prelep tenkou lepici paskou nebo tam aspon dej kousek mikrotenoveho sacku, ty maji do 20 mikrometru, to ti mereni neovlivni. Kdyz prelepis celisti suplery, tak to muzes zmerit a pak odecist.

Zcela vazne, nejen, ze takhle das baterce sileny zahul, ale klidne muze zacit i horet nebo rovnou bouchnout. Doufam, ze ve horach se ve vlastnim zajmu chovas trochu pricetneji ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pát čer 24, 2022 17:56

To jako, že se to takhle rozpálilo tím měřením šuplerou a hrozí při tom požár a výbuch?
Nevím jak u Torra, ale u mě by to nebylo o příčetnosti, ale o nevědomosti, protože by mě nenapadlo, že k něčemu takovému může dojít...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tor88 » pát čer 24, 2022 18:12

Ty Sonshine jsou defakto mrtve po 10 letech :wink: Steripen nedokazali ani nabit na cyklus. Při dotyku posuvkou udělali malinkou jiskričku a než jsem je blejsk tak akumulátor horky :twisted:

Nebezpečné jsou proto i Čínani je vždy posílalí v plastových boxech :wink: Nebezpečí ale hrozí u těch levných nechraněných baterii. Ty Keepowery už jsou chraněné (proto i vždy větší). Tam by nemělo nic hrozit.

Toto to umí :wink: (unprotected) https://www.youtube.com/watch?v=CUgbmCSmSNY
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát čer 24, 2022 18:57

Nějak jsem se v návodu ke Steripéru nedočetl, zda pro ošetření menšího množství vody je taky nutno 90s, nebo stačí menší doba..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pát čer 24, 2022 19:11

Tak těch 90s je asi doba, která je potřeba aby to UV zlikvidovalo bakterie a je jedno jestli je tam méně vody. Ten max objem bych bral něco jako "dosah" toho UV.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát čer 24, 2022 19:39

Dromedaro píše:Nevím jak u Torra, ale u mě by to nebylo o příčetnosti, ale o nevědomosti, protože by mě nenapadlo, že k něčemu takovému může dojít...

Nenapadlo by te, ze zkratovat baterku je fakt blby napad? Nejhorsi na tom je, ze se zkratujici vodic muze okamzite privarit ke kontaktum a pak uz s tim nic neudelas. Slysel jsem o takovem pripadu a ohen to pry byl pekny.

tor88 píše:Ty Keepowery už jsou chraněné (proto i vždy větší). Tam by nemělo nic hrozit.

Nehrozi mozna vylozena katastrofa, ale baterce tim rozhodne neprospejes a kdyz to nezafunguje uplne spravne a dost rychle, tak mozna nezacne horet, ale aktivuje se ochrana proti pretlaku a pak ji muzes vyhodit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát čer 24, 2022 19:47

Etheric píše:Nějak jsem se v návodu ke Steripéru nedočetl, zda pro ošetření menšího množství vody je taky nutno 90s, nebo stačí menší doba..

U nekterych mas 90 sec na litr a 48 sec na pul litru. Zkratit to nejspis nejde, ne? Proste zmacknes a jede to az do prednastaveneho casu. Musi to byt antiblbe :)

Dromedaro píše:Ten max objem bych bral něco jako "dosah" toho UV.

Mas s tim michat, aby se voda osetrila rovnomerne. Urcite tam nejaka bezpecnostni rezerva bude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pát čer 24, 2022 20:22

Vzhledem k mým znalostem elektriky by mě ani nenapadlo, že to tímhle způsobem zkratuji...
A teď tě asi dorazím. Protože jsem si teda na základě těchto vašich příspěvků o lithiových bateriích a bezpečnosti něco přečetl na internetu, tak já bych třeba ty dvě baterie byl schopen normálně hodit do batohu do jedné kapsy bez nějakého obalu...
Může vás hřát na duši, že jste tímto třeba zabránili, že někomu (jako třeba mě) chytne na horách na zádech batoh nebo celý autobus za jízdy, kdybych to hodil do úložného prostoru s tím báglem. Mně je z toho blbě jen z té představy.
To jsou ale taky id**ti, že když jde o něco takového, že to nepíšou k těm bateriím na jejich obal. Hlavně, že třeba na každé flašce sava je napsáno, že to člověk nemá chlastat a lít si to do očí například.
Jsem k těm bateriím přistupoval jako k tužkovkám, ke kterým se takto chovám. Tak jsem to hned šel u sebe doma pořádně uložit a pořídím si ty krabičky na to. Tak doufám, že když jsou ty baterky samostatně, tak je to v pohodě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát čer 24, 2022 20:36

Dromedaro píše:Vzhledem k mým znalostem elektriky by mě ani nenapadlo, že to tímhle způsobem zkratuji...

Hmm. Propojis kontakty necim kovovym, tady suplerou... fakt nenapadlo?

Dromedaro píše:Jsem k těm bateriím přistupoval jako k tužkovkám, ke kterým se takto chovám. Tak jsem to hned šel u sebe doma pořádně uložit a pořídím si ty krabičky na to. Tak doufám, že když jsou ty baterky samostatně, tak je to v pohodě.

Fajn :smt023 Ja teda mam krabicku i na tuzkovky, skoro nic to nevazi. Ze by se zkratovaly dve je docela nepravdepodobne, ale nahoda je blbec. Tuzkovky by asi nezacaly horet (i kdyz u lithiovych si jisty nejsem), ale prisel bych o ne a to je dostatecny problem sam o sobe. U tuzkovek teda uplne staci puvodni obal nebo nejaky maly sacek, na kazdou jeden. Tohle by melo stacit i na 18650.

Dromedaro píše:To jsou ale taky id**ti, že když jde o něco takového, že to nepíšou k těm bateriím na jejich obal. Hlavně, že třeba na každé flašce sava je napsáno, že to člověk nemá chlastat a lít si to do očí například.

Savo je urceno pro bezne pouzivani, tyhle baterky moc ne. Je to spis neco jako soucastka, ze kterych se pak delaji treba baterky do notebooku, ktere uz zabezpecene jsou apod. Nebo powerbanky, ktere jsou urcene pro koncove uzivatele, vevnitr mas obvykle jednu nebo nekolik 18650 a vstupy/vystupy jsou USB konektory, takze je to celkem bezpecne. Zato Savo je docela agresivni chemikalie (coz si spousta lidi neuvedomuje a klidne to nechaji stat v koupelne).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » sob čer 25, 2022 6:03

mike píše:U nekterych mas 90 sec na litr a 48 sec na pul litru. Zkratit to nejspis nejde, ne? Proste zmacknes a jede to az do prednastaveneho casu.

Nevím zda to umí i UL verze. No nic, email výrobci, snad dotaz projde přes algoritmy :x
Btw UL se nemačká, aktivuje se sám ponořením, chytře využitá vlastnost vodivosti vody :)
V nějakým videu jsem myslím zaznamenal, že v polovině procesu by to mělo dát světelný signál, ale jist si nejsu a koukat na xy videí, než narazím na někoho, kdo to ukáže, se mi nechce.
Čistě ze zvědavosti, filtrovat 0,5l je blbost, třikrát srknu a voda je pryč.
Spíš na místě prosvítim litr, z něj většinu vypiju, doplním, prosvítim znova a s litrem jedu dál. Ale třeba v místech, kde je pramenů dost, stačí vozit jen 0,5l. I tak to vychází na nutnost filtrovat litr - 0,5l u pramene vypiju a 0,5l si nechám na cestu k dalšímu..

Nikde taky není zmínka, jak může litr vypadat. Krychle? Placka? Úzký válec? Spíš tedy, jak může být lahev vysoká, aby se to prosvítilo, jak má. Opět dotaz na výrobce..
Dotazy odeslány, krátký, stručný, věcný, snad se to k někomu z Katadyn donese.
Český příjmení, anglický křestní jméno, česká mailová adresa. To se možná hodí do spamu automaticky.. Uvidíme.

Dnes bude filtr testován, snad došel aspoň trochu nabitej :D V noci byl plavák jako kráva, takže se mohly do vody dostat nějaký zrychlovače kroku.

Ad baterie - to nevíte, že existují i plastový šuplery? :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » sob čer 25, 2022 22:03

Etheric píše:Btw UL se nemačká, aktivuje se sám ponořením, chytře využitá vlastnost vodivosti vody

Jenze voda je nevodiva :twisted: Destilovana, vodivost delaji primesi. Takze treba s ledovcovou vodou by mohl byt problem. Mozna, zalezi, jak to maji presne udelane.

Etheric píše:Nikde taky není zmínka, jak může litr vypadat. Krychle? Placka? Úzký válec? Spíš tedy, jak může být lahev vysoká, aby se to prosvítilo, jak má. Opět dotaz na výrobce..

Napsal jsi jim, ze jsi autista? :twisted: Proste pouzijes normalni flasku jako vzdycky a dulezite je s tim michat.

Mne by teda spis zajimalo, jak je poresena bezpecnost. UV-C zareni neni cloveku priznive a vodou evidentne prochazi. Mozna neprojde plastem flasky? Jsou tam nejake bezpecnostni instrukce?

Etheric píše:Ad baterie - to nevíte, že existují i plastový šuplery? :D

Nebudes kupovat plastovou, kdyz uz mas kovovou a na tohle fakt staci kousek lepici pasky nebo mikrotenu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » ned čer 26, 2022 4:41

mike píše:Takze treba s ledovcovou vodou by mohl byt problem.

Jsou tam nejake bezpecnostni instrukce?

Prý byl problém i při roztopeným sněhu, ale upravili to tak, že se to zapne i v týhle vodě. Každopádně... Z ledovce ani sněhu nikdy pít nebudu :)

Bezpečnostní info dole. Je tam mimo jiné napsáno, že si to nemáš strkat do tělesných otvorů :D
IMG_20220626_083708.jpg


Svítit v neprůhledný lahvi, nečumět do toho a nemůže se ti nic stát vlivem UV ;) Nicméně jestli je bezpečný míchat v čirý, ouzký a vysoký pet, jsem se mohl taky zeptat... Uvidíme, zda Katadyn odpoví. Kdyžtak budu prudit obchod a dovozce... Nebo jestli máte někdo jméno a email, který působí "tak nějak normálně", ideálně oboje anglický, můžete jim zkusit napsat, je menší pravděpodobnost, že to spadne do spamu.

Včera vyzkoušeno, po dešti, schválně jsem vybral pramen, kde v 9 z 10 rozborů bývá e.coli. Jasně, nemůžu vědět, zda zrovna v mém litru byla, nicméně všechno v pohodě. Tady je fajn, že oproti Sawyeru vidíš, jestli filtr není poškozen. Prostě vidíš světlo = vše funguje :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kjuba » ned čer 26, 2022 10:32

Myslím, že UV-C čirou PETkou bez problémů projde. Nějaká ztráta výkonu tam bude, ale projde. Neprojde třeba sklem. Takže za mě ideální třeba Nalgenka. Zapnout, kouknout, jestli svítí a dát třeba do ručníku, trička, apod. a tam s tím míchat. V čiré PETce bych do toho zrovna nezíral. Je to zbytečný.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 26, 2022 18:12

Etheric píše:[Bezpečnostní info dole. Je tam mimo jiné napsáno, že si to nemáš strkat do tělesných otvorů :D

Proto jsem tu psal o tom varování u baterek. Že ti to může snadno bouchnout nebo začít hořet, to ti tam nenapíší. Ale, že si nemáš strkat UV filtr do zadku, to se na výrobku dočteš.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned čer 26, 2022 18:27

Zajimave, ze te prvni napadnul zadek :twisted: To bych moc necekal, ale zas by mne uplne neprekvapilo, kdyby si to nekdo strcil ho huby, aby si to tam vydesinfikoval ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned čer 26, 2022 18:41

Jinak jsem po chvili hledani narazil na studii, ktera odpovida na vsechny vyse polozene otazky a i na nektere dalsi: Drinking water treatment with ultraviolet light for travelers – Evaluation of a mobile lightweight system. Vsem uzivatelum Steripenu velmi doporucuju k precteni minimalne zaver (conclusion). Klidne si to prozente prekladacem, DeepL si s tim poradi slusne.

Co se tyce UV-C a bezpecnosti, zmerili, ze dokonce i PET flaska ho odfiltruje:

When covering the SteriPEN®'s bulb with a PET bottle or a drinking glass, the peaks in the UV-B and -C range disappear. Only visible light as well as a small part of the UV-A fraction passes through the material.

Problem muze nastat u hrncu a esusu, kde se muze cast zareni dostat ven vrchem:

When applying the SteriPEN® in a cooking pot it could be demonstrated that besides the weakened rays of the visible spectrum also a part of the UV-B and -C fraction exits the water surface. With a diminishing angle to the surface the relative intensity of this radiation increases.

Jestli to muze uskodit nebo ne nevedi, ale pro jistotu doporucuji si v takovem pripade vzit bryle.

No a jinak jim vyslo, ze vodu je opravdu nutne michat, jinak neni desinfekce dostatecne efektivni. Prumerne jim vysla bez michani redukce bakterii jen 94.2 % a u nekterych flasek dokonce jen 88.9 %. Pricemz michani celou flaskou je efektivnejsi, nez jen michani Steripenem v sirokem hrdle treba Nalgene.

Posledni dulezity zaver je, ze takto osetrena voda neni vhodna ke (delsimu) skladovani, ale radej jen k okamzite spotrebe (par hodin na prubezne piti by melo byt OK). Protoze se neznici vsechny bakterie a ten zbytek se muze casem namnozit. Taky hrozi druhotna kontaminace treba z nejake neosetrene kapky vody, ktera zustala na vicku lahve. To ale plati pro vsechny medody s vyjimkou chemie.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned čer 26, 2022 18:50

Etheric píše:Včera vyzkoušeno, po dešti, schválně jsem vybral pramen, kde v 9 z 10 rozborů bývá e.coli. Jasně, nemůžu vědět, zda zrovna v mém litru byla, nicméně všechno v pohodě.

Tohle je zrovna typ testu, kde ti pozitivni vysledek nerekne nic, neco by rekl negativni. Muzes castecne overit, ze to nefunguje, ale neoveris, ze funguje (coz byla mimochodem zakladni chyba v "uvahach" bushcrapsupaku).

Abys to overil trochu lip, musel by ses pred testem naklonovat, pricemz jeden Etheric by pil vodu osetrenou a druhy neosetrenou. Ani to by ale uplne nestacilo, protoze nocebo efekt a dotycny by se mohl posrat uz jen z vedomi, ze pil neosetrenou vodu. Proto je potreba dalsi osoba, ktera osetreni vody provede a preda ji Ethericum, aniz by vedeli, ktera je ktera. Jenze ani tohle nestaci, protoze osetrovatel jim muze tuhle informaci nevedomky predat pomoci neverbalni komunikace. Takze je potreba jeste jeden, ktery vodu osetri, zapise si, ktera je ktera a nekam ji polozi. Druhy si pro ni prijde a preda Ethericum k vypiti. A ejhle, mame dvojite zaslepeny test :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kjuba » ned čer 26, 2022 21:09

Ano. Tohle přesně se používá zcela běžně při testování třeba nových léčiv.

Btw. Ten fakt, že i čirá PETka zcela odfiltruje UV-C záření mě dost překvapil. Až natolik, že se přiznám tomu moc nevěřím.

Dá se někde najít, jaký má ta lampa zářivý výkon a vlnovou délku? Normální germicidní UV-C zdroje mají 250nm. Tohle bych řekl, že bude stejné. A výkon?
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kjuba » ned čer 26, 2022 21:19

Aha, tak jsem našel 254nm. To sedí.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned čer 26, 2022 22:07

Prave proto jsem to psal, aby bylo videt, jak k tomu dojit jednoduchou uvahou ;-)

Mne to taky prekvapilo, ale tvrdi, ze to merili. A namerili i trochu UV-A, ktere ta LEDka emituje, na mereni bez prekazek ma maly vrchol (koukni na graf v te studii). Tam sedi, ze PETkou neco projde. UV-C se asi filtruje podstatne snadneji, vsak taky neprojde atmosferou, zatimco A a B jo. Vykon by mne taky zajimal a zatim jsem ho nikde nenasel. Nejspis bude celkem maly.

Oni ho tam vlastne maji jako obrazek, tak ho sem muzu dat rovnou (to je mereni spektra LEDky):

Obrázek
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned čer 26, 2022 22:12

Zkusil jsem spocitat vykon ze spotreby baterek a vyslo mi, ze muze mit maximalne 1.8 W, realne spis min, jelikoz to je prikon a ucinnost nebude 100 %. Takze tak 1.5 W? Cislo je samozrejme nepresne, jelikoz 100 cyklu je moc kulate cislo, aby bylo realne, ale radove by to sedet melo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte čer 28, 2022 16:20

Hezky, dotaz Katadynu prošel přes algoritmy, ale ta odpověď....
"Hi /name/.
Thank you for your email.
Where are you located so I can make sure the correct Katadyn office is assisting you?"
#-o tvl jakoby na tom sešlo...
"Píšu na ofiko Katadyn přímo, ptž kontakt pro ČR jsem nenašel", zněla moje odpověď. Tak su zvědav, co napíšou, jestli vůbec.
Nechápu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte čer 28, 2022 17:06

Katadyn vypada jako korporace, ktera skupuje mensi firmy. Mam pomerne silny pocit, ze Steripen byl driv samostatny a pod ne nepatril. No a tohle je typicke korporatni chovani. Proc by mel support odpovidat na nejaky dotaz, kdy ho muze prehodit na nekoho jineho? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kjuba » úte čer 28, 2022 17:43

mike píše:Mne to taky prekvapilo, ale tvrdi, ze to merili.....

.....UV-C se asi filtruje podstatne snadneji, vsak taky neprojde atmosferou, zatimco A a B jo....



Hmm, ještě jsem nad tím přemýšlel a stejně mě to nějak neštymuje....

Proč by do prkýnka to UV-C nemělo procházet PETkou? Je to normální elektromagnetická vlna s 250nm. Fialová barva spektra viditelného světla má kolem 450-400nm. Vsadím se, že když to prosvítím fialovou LEDkou, tak to normálně projde. A to UV-C je jen o cca 150nm jinde. Sice už mimo viditelnou část, ale nevidím důvod k existenci nějaké bariéry, bránící prostupu skrz.

Není tu nějaký materiálový inženýr nebo fyzik, aby mě to vysvětlil?

Napadají mě jen absorpce nebo interference. V každém případě by ale mělo dojít k vyzáření, třeba i na jiných vlnových délkách. A ta vrstva toho PET materiálu není ani moc silná.

Ještě mě napadlo, že PET je polymer, takže molekuly by mohly vytvářet vlákna a jejich spleť by mohla vytvořit nějakou prostorovou strukturu podobnou síti/mřížce s vhodnými rozměry, na které by se ta vlna odrazila a zinterferovala tak, že by se potkaly minima a maxima proti sobě. Ale to mě přijde nepravděpodobné.

Prostě je to celý nějaký neintuitivní. Mám sto chutí ho koupit a donést ve firmě klukům, ať to změří. Ale nemám na to teď vůbec čas.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kjuba » úte čer 28, 2022 17:48

Jo a já bych řekl, že UV-C neprojde atmosférou kvůli rozptylu. Ale tloušťka atmosféry je mnohem větší, než tloušťka PETky. Ta vlna cestou potká mnohem více materiálu, na kterém se může rozptýlit, ohnout, být pohlcena a odevzdat část své energie a pokračovat dál s nižší energií na větších vlnových délkách. Navíc atmosféra je plynná, takže je vše více v pohybu....
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení