Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Asanoth » pát zář 16, 2022 15:37

Díky, ten Sawyer TAP vypadá dobře, akorát se trochu bojím, kolik vydrží to těsnění, kterým se to nasazuje na kohoutek (omlácený ostrý kohoutek v rozvojové zemi). Zároveň to s tím asi ani tak nebude tak jednoduché, dle Heureky:
V případě použití uvnitř domu či bytu je situace o něco malinko složitější, protože pro nasunutí filtru na vodovodní baterii je nutné minimálně odšroubovat perlátor, aby trubka prošla otvorem v membráně na vstupní straně filtru. Tento problém lze řešit dokoupením kovové redukce GARDENA 2906-20 s vnitřním závitem M22x1 pro našroubování namísto předchozího perlátoru a vnějším závitem 26,5 mm G 3/4" pro našroubování koncovky pro hadici. A k tomu je třeba dokoupit i koncovku pro hadici 20 x 26,5 mm G 3/4" . Protože díl č.3 Threaded Spigot Adapter má sice nějaký závit, hodně podobný rozměru 26,5 mm G 3/4" , ale bohužel má jiné stoupání, proto na běžné vodovodní závity nelze spolehlivě našroubovat, tím pádem je nepoužitelný v místních podmínkách. Pravděpodobně je určený pro USA . Ale po zakoupení a namontování redukce GARDENA 2906-20 a hadicové koncovky 20 x 26,5 mm G 3/4" máme vodovodní baterii upravenu pro bezproblémové a opakovatelné nasazení filtru.


Zkusil jsem vykoumat, jestli by se nedala udělat nějaká redukce na kohoutek na ten Sawyer Mini/micro, ale zatím jsem nic moc nevykoumal.

Do toho UV filtru by se mi spíš nechtělo, přeci jen se rozbije a jsme nahraní, není to jakože si v úterý dojdu do obchodu pro další. Pokud, tak jedině s USB nabíjením. Navíc si moc nedovedu představit, jak budu míchat 2l láhev se skleněným perem v hrdle, aby se celá prosvítila a zároveň neprosvítila mě skrze otvor v hrdle.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 16, 2022 17:03

Asanoth píše:Do toho UV filtru by se mi spíš nechtělo, přeci jen se rozbije a jsme nahraní

A když ti nebude pasovat ten sawyer na kohoutek, tak nahraní nebudete? A to nemluvím o nějaké podomácku vyrobené redukci. Jestli víš, že tam budou ostré omlácené kohoutky, tím víc bych uvažoval o tom UV (nebo něčem jiném) nebo zkusil vzít alespoň něco, čím by se ten kohoutek dal v tenké vrstvě obalit, aby to nezlikvidovalo to těsnění. U toho UV aspoň zjistíš, že nefunguje, což u Sawyeru nezjistíš, jestli ti náhodou uvnitř nepraskl, když ti třeba spadne na zem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát zář 16, 2022 17:57

Co když se ti rozbije batoh, zapínání kalhot, zip na bundě, udělá žralok na botě,...? Takhle nejde uvažovat. Sawyer ti spadne na zem a máš po srandě taky.. Steripen není sklo, je to odolný. Není to na 2 l, ale na 1l a dá se s tím dezinfikovat voda i v uřízlý petce. Z odolnosti jsem měl též strach, ale ukázal se jako neopodstatněnej, není to tak křehký, jak se může zdát. S tou verzí UL su plně spokojen, funguje to jak má.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Asanoth » sob zář 17, 2022 7:58

Dromedaro píše:
Asanoth píše:Do toho UV filtru by se mi spíš nechtělo, přeci jen se rozbije a jsme nahraní

A když ti nebude pasovat ten sawyer na kohoutek, tak nahraní nebudete? A to nemluvím o nějaké podomácku vyrobené redukci. Jestli víš, že tam budou ostré omlácené kohoutky, tím víc bych uvažoval o tom UV (nebo něčem jiném) nebo zkusil vzít alespoň něco, čím by se ten kohoutek dal v tenké vrstvě obalit, aby to nezlikvidovalo to těsnění. U toho UV aspoň zjistíš, že nefunguje, což u Sawyeru nezjistíš, jestli ti náhodou uvnitř nepraskl, když ti třeba spadne na zem.


Ano, proto se zatím přikláním k tomu micro squeeze, případně hledám jinou ne-sawyer alternativu. Přeci jen asi půjdeme nějaké delší treky, kde nebude od věci mít možnost zapojit to i na něco jiného než kohoutek.

Etheric píše:Co když se ti rozbije batoh, zapínání kalhot, zip na bundě, udělá žralok na botě,...?

Všechny tyhle věci se dají všude koupit: správný batoh možná složitěji, ale dá. O vodním filtru nebo ozařovačce bych měl pochybnosti...
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » sob zář 17, 2022 8:06

Jenže každej filtr můžeš rozbít, některý jsou i vyloženě poruchový, viz MSR. Tak je dobrý při každým filtrování mít možnost zjistit, jestli to opravdu funguje jak má. Což u Sawyeru nelze.
Nabízí se i varianta dezinfekce a následný neutralizace, to je úplná jistota a takovou vodu lze i skladovat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » sob zář 17, 2022 12:04

Dneska jsem se díval v Hanibalu na ten Sawyer squeeze micro. Nevíte někdo, jak je na tom oproti tomu normálnímu squeeze s průtokem a ucpáváním?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » sob zář 17, 2022 13:09

Víme, hodně lidí si koupilo plnotučnou verzi kvůli průtoku, bo na tu malou neměli nervy
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » sob zář 17, 2022 19:35

Ok, díky za info.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Asanoth » ned zář 18, 2022 9:53

Test zde ukazuje, že micro má vyšší průměr než mini.
Obrázek
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » ned zář 18, 2022 11:29

Hezký srovnání plně nových filtrů. Jenže se musí počítat s jednou věcí - jak dlouho trvá zasrat filtr a snížit průtok a o kolik se asi tak sníží? Ten malej se zanese hodně rychle.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Asanoth » pon led 2, 2023 11:14

Poridil jsem Hydroblu Versa Flow a zatim jsem spokojen. Bez tlaceni doteka cca 0,5l/min, pri plnem vaku rychleji (vyssi vodni sloupec).
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod ntz » pon led 2, 2023 14:38

Asanoth píše:Poridil jsem Hydroblu Versa Flow a zatim jsem spokojen. Bez tlaceni doteka cca 0,5l/min, pri plnem vaku rychleji (vyssi vodni sloupec).


myslim, ze prutok by nemel bejt nutne hlavni parametr na filtru ;) ... skoro vzdy plati prima umernost, ze cim vetsi prutok, tim horsi filtrace ...

ja v soucasne dobe pouzivam 2 filtry - Katadyn BeFree a LifeStraw Flex a mohu na zaklade vlastni zkusenosti (a mnoha litru vody profiltrovanejch obema filtrama) rict, ze proste 100x verim LifeStraw i kdyz ten prutok ma oproti Katadynu o dost horsi ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Asanoth » pon led 2, 2023 15:41

Neplatí spíš přímá úměra čím větší průřez, tím vyšší průtok? :) Kvalita filtrace by naopak měla být dána spíš délkou aktivní vložky filtru - ta by ale neměla mít vliv na průtok (při delším filtrování, kdy objem filtru je významně nižší než objem filtrované vody). Samozřejmě průtok souvisí s parametry aktivní výplně (zejména tedy s volným průřezem oproti celkovému průřezu), a pak by šlo mluvit o tom, že čím lepší průtok tím delší filtrace, ale podle mě je to dost zjednodušující. Tím teda nebráním Hydroblu ani nikoho jinýho, ta hodnota je měřená doslova od oka, bez hodinek a nevím ani, jestli je jakože dobrá, nebo jakože špatná :D .
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod ntz » pon led 2, 2023 15:57

Asanoth píše:Neplatí spíš přímá úměra čím větší průřez, tím vyšší průtok? :) Kvalita filtrace by naopak měla být dána spíš délkou aktivní vložky filtru - ta by ale neměla mít vliv na průtok (při delším filtrování, kdy objem filtru je významně nižší než objem filtrované vody). Samozřejmě průtok souvisí s parametry aktivní výplně


jj, tak by to melo bejt ... oni jsou ale ty filtry oba (jak Katadyn tak LifeStraw) uplne dementne navrzeny .. kazdej je opacnej extrem, takze kdyz kouknes na Katadyn, tak ten ma ty diry po cele delce, takze teoreticky ta voda, co se protlaci zespodu neprojde pres tolik objemu vlaken Vs LifeStraw, kdy vlastne tu vodu mackanim tlacis to te male diry .. zase ale projde "spravne" pres ta vlakna ... navic LifeStraw ma ty filtry 2 .. ma jeste krom vlaken i uhlikovou filtr na opacne strane toho tubusu ..

u obou filtru ale plati, ze je potreba je (casto) cistit .. cisti se tak, ze jima prozenes v opacnem smeru cistou vodu .. to ***dost*** pomaha, protoze i ten Katadyn se po tejdnu zasvini tak, ze posilujes zapesti stejne jako s LifeStraw na zacatku, ktere po tydnu naopak prestane (skoro) tect uplne
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Asanoth » čtv kvě 18, 2023 10:34

První vak přiložený k Hydroblu začal po 4-5 měsících každodenního používání protékat kolem hrdla. Pořád se dá použít, jen trochu kape. ˙Myslím, že jsme z něj přefiltrovali tak 600 - 700 litrů.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » ned čer 11, 2023 13:10

PURTREK Trek Pole + Water Filtration Platform trekova hulka s integrovanym filtrem na vodu.

VIDEO
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » sob črc 15, 2023 9:18

Nema prosim nekdo filtr PLATYPUS?
Ten muj z niceho nic prestal filtrovat a nejde ani profouknou. Nevim cim to je. Mate nekdo nejakou radu?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pon srp 21, 2023 8:37

Diskuze odjinud
oodoow píše:
Dromedaro píše:1) Ten filtr jsem si koupil proto, že já jsem schopen spotřebovat za den na treku klidně 4-5 litů vody, tak abych to nemusel tahat na hrbu všechno ale filtrovat vodu, kterou najdu cestou. A tou rychlostí, kterou sawyer filtruje by mi to zabralo nesmyslně spoustu času každý den tímhle přefiltrovat tento objem. Nemluvě o té krkolomné předfiltraci kvůli čemu k tomu člověk potřebuje další serepetičky a láhve. Proto mě to naštvalo ta reálná rychlost filtrace. Většina těch UL cestovatelů uvádí, že u sebe mají cca litr až dva vody. Na ten objem ta rychlost stačí.

Co je předfiltrace? To jsem nikdy nedělal. Sawyer dá tak půl litru slušné vody za minutu, záleží jako moc tlačíš. Na treku jsem měl jenom ten malej černej váleček a 2l bag na vodu. Čtyři až pět litrů za den jsme pili taky. U sebe jsme ale nosili jenom litr, to se nevylučuje.

Moje zkusenost je, ze pokud nepouzivam v netekoucich tunkach predfiltr, tak je to velky spatny. Filtr se zadrbe malym bordelem. S upechem pouzivam mou DIY soupravu na predfiltr. Jen to mam vychytane nano sitkem z Tyvek sitka.

viewtopic.php?p=416119#p416119
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » stř srp 23, 2023 8:15

@booze: u nás v malířských potřebách na mě koukali jak kdybych přišel z jiný planety, vůbec nevěděli, co to je nějaký Tyvek sítko :D
Kdes to koupil? Dík
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 23, 2023 9:35

A kolik to tyvek sítko stojí a kolik toho je? Jsem teď googli "tyvek sítko" a našlo mi to jen klasický tyvek. Taky jsem tyvek sítko do teď neznal.

A nešly by na předfiltraci použít ty papírové kávové filtry?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod milarepa » stř srp 23, 2023 10:44

netuším, kudy chodíte, že musíte používat vodu z nějakých zelených kaluží, ale budiž, pokud bych se už dostal do takhle zoufalé situace, tak bych ten sajrajt prohnal přes ponožku a pak normálně filtroval.........a hlavně - jak často k takové situaci dojde?

Krizi s vodou jsem pár krát zažil, ale vždy to šlo nějak vyřešit, buď vydržet a jít na hydrodluh, nebo někde ve skalách najít rozsedliny s dešťovkou, když nebylo zbytí, ale pít z kaluže jsem fakt nikdy nepotřeboval....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod oodoow » stř srp 23, 2023 11:41

Taky mám obecně odpor filtrovat ze stojaté vody, ale dovedu si představit, že to někdy jinak nejde a potom se ta předfiltrace může hodit.

booze píše:Nema prosim nekdo filtr PLATYPUS?
Ten muj z niceho nic prestal filtrovat a nejde ani profouknou. Nevim cim to je. Mate nekdo nejakou radu?

To máš ten co doporučují v pod7kilo? Zkus ocet.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » stř srp 23, 2023 12:28

Toto https://www.streetkolor.cz/Sitko-na-bar ... mFEALw_wcB


Ocet nefunguje to jsem delal. Proste se to ucpalo a nejde to odecpat, protoze to nejde prostriknout.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » stř srp 23, 2023 12:30

Toto
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » stř srp 23, 2023 14:07

milarepa píše:netuším, kudy chodíte...

Občas je studánka jako skruž a na podzim tam bejvá bordel, nebo v tom plave něco jemnýho... Stává se to.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 23, 2023 16:05

Booze: Dík za tip. Uložil jsem si.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 30, 2023 18:24

Pokračuji z vlákna o broušení nožů:

EjdouuRotacak píše:Takže Sawyer, kterej mám v šuplíku a dosud jsem ho nepoužil, páč nebyl důvod (buď piju z "bezpečných" zdrojů, nebo použiju Micropur, nebo převařím) můžu vyhodit rovnou do koše, protože v ostrém provozu neobstojí?


Etheric píše:]Ne, raději ho za několik stovek prodej na bazaru :)


Já se takto zbavoval párkrát použitého sawyer mini, že jsem jej dal na bazar a uvedl jsem, že byl používaný. A on to fakt do týdne někdo koupil. Jsem si myslel, že u filtru, kde člověk nemůže ověřit, jestli to není uvnitř naprasklé vlivem promrznutí nebo pádu, že to nikdo nekoupí. Alespoň já bych to přes bazar nekoupil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » čtv lis 30, 2023 18:28

@Dromedaro: pro mnoho lidí je Kraken a spol modla a co řeknou je svatý. Takže ty filtry maj mnoho příznivců i z tohoto důvodu...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 30, 2023 18:34

Jsem to myslel tak, že mě překvapilo, že někdo důvěřuje rozbalenému použitému filtru z bazaru, že filtr prodávajícímu nikde nespadl a nepromrzl, čímž mohlo uvnitř dojít k naprasknutí té keramiky nebo co tam je a kupující nemá jak ověřit , že je filtr OK. Že to riziko za těch pár stovek někomu stojí, že se pak někde :vom: .
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv lis 30, 2023 18:39

akorát jsem to poctivě přechroupal od stránky 27. Po tom, co Etheric napsal, ať si přečtu topic vodních filtrů.
Když jsem pročítal poslední příspěvky, plynule jsem navázal na ten svůj :mrgreen:
Naposledy upravil EjdouuRotacak dne čtv lis 30, 2023 18:40, celkově upraveno 1
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení