Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod dudy » pát črc 14, 2017 6:19

Mike 6:02?
:shock:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát črc 14, 2017 6:22

7:21 :P (jdu spat)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Miras » pát črc 14, 2017 6:58

mike píše:Bakterie se mnozi, mnozi se rychle a pocet roste exponencialne. Takze cerstve prefiltrovana voda bude neskodna, jak pises, ale pres noc uz muze byt vsechno jinak.

Mi to řešení nepřijde tak složitý, stačí vodu nefiltrovat do zásoby, ale přes filtr pít. Všimněte si, že na většině ofiko marketingových fotek (konkrétně třeba Sawyer) to tak provádějí. Nevýhoda samozřejmě je, že ten průtok není nějak úžasnej a pořádnýmu loku přímo z pramene se to nevyrovná, ale na takový to běžný popíjení to myslím stačí...
Přílohy
filtr.jpg
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kubba » pát črc 14, 2017 7:25

mike píše:Jj, rikal jsem si, z ceho se vlastne mnozi. Nemam predstavu co vsechno muze byt ve vode rozpusteno. Urcite mineralni latky, nestaci jim to? Mozna i nejake organicke a muze tam byt bordel mensi, nez bakterie, takze taky projde filtrem. Ale fakt nevim, ty bys jako zoolog vedet mohl :)


Bakterie (s výjimkou sinic a spol., které umí fotosyntetizovat jako rostliny) potřebují k životu organické látky. Ty sice ve vodě mohou být rozpuštěny (nebo přítomny v částicích menších než zachytí filtr), ale čím víc jich z vody dostaneš pryč, tím méně žrádla pro bakterie ve vodě bude. Navíc v typické relativně čisté vodě z potoka či pramene (ne z přehnojeného rybníka) bude volných živin spíš nedostatek (bakterie a jiné breberky průběžně vyžírají na co přijdou), ovšem jakmile ty breberky (téměř všechny) pozabíjíš třeba tou chemií nebo UV, začnou se uvolňovat do vody živiny z těch mrtvých breberek, a ty breberky co přežily nebo se tam dostanou později mají pré.

Třeba ta voda z brdské studánky, o které jsem mluvil (plavalo v ní spousta i okem viditelných potvor), musela být po několika hodinách v petce v teple už dost velký humus. S filtrem by to bylo mnohem lepší.
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kubba » pát črc 14, 2017 7:31

Miras píše:Mi to řešení nepřijde tak složitý, stačí vodu nefiltrovat do zásoby, ale přes filtr pít. Všimněte si, že na většině ofiko marketingových fotek (konkrétně třeba Sawyer) to tak provádějí. Nevýhoda samozřejmě je, že ten průtok není nějak úžasnej a pořádnýmu loku přímo z pramene se to nevyrovná, ale na takový to běžný popíjení to myslím stačí...


určitě je nejlepší čerstvá voda ale ne vždy to jde

a asi je lepší starší voda z horského potoka než pak v údolí brát ze špinavé řeky
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kubba » pát črc 14, 2017 7:56

mike píše:Hmm, to mi neprijde moc spolehlive. Asi to odhali vetsi poskozeni po potrhani mrazem, ale mirne zvetseni poru treba tlakem (coz vypada na jeden z problemu Sawyeru) spis ne. Cekal jsem neco sofistikovanejsiho. Treba barvivo ze zrnicek definovane minimalni velikosti a filtrovana voda je bud cira nebo barevna... njn, ja vim ;-)


To neumím posoudit, jak těsný je vztah mezi tímto testem a propustností pro bakterie. Ale ty mikrobiologické testy by asi šlo udělat i doma na koleně, kdyby se do toho někomu chtělo. Jogurtem (což je v podstatě hromada bakterií) rozředěným ve vodě. A pak zjišťovat zda po přidání přefiltrované vody do mléka půjde vypěstovat čerstvý jogurt :)))
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát črc 14, 2017 18:34

Kubba píše:Bakterie (s výjimkou sinic a spol., které umí fotosyntetizovat jako rostliny) potřebují k životu organické látky.

Diky, to jsem chtel vedet. Nebyl jsem si jisty, jestli nektere taky neumi fotosyntezu.

Kubba píše:ovšem jakmile ty breberky (téměř všechny) pozabíjíš třeba tou chemií nebo UV, začnou se uvolňovat do vody živiny z těch mrtvých breberek, a ty breberky co přežily nebo se tam dostanou později mají pré.

:D takze vlastne takove perpetuum mobile, ktere udrzi ve vode konstantni pocet bakterii ;-) Z toho ovsem plyne, ze filtr ma proti ostatnim metodam docela zasadni vyhodu. A kdyz se k nemu prida neco dalsiho, tak to vypada docela bezpecne.

Kubba píše: Jogurtem (což je v podstatě hromada bakterií)

:? stejne jsem uz jogurt nikdy jist nechtel...

Miras píše:Mi to řešení nepřijde tak složitý, stačí vodu nefiltrovat do zásoby, ale přes filtr pít.

Nooo, jo, ale... musel bys nosit "spinavou" vodu ve flaskach, takze uz by byly kontaminovane. Plus to piti. Jsem zvykly jit treba hodinu nebo dve, kdyz mam zizen, shodim batoh, sahnu pro flasku, vypiju rychle pul litru vody a jdu dal. To by tady neslo.

Prvni problem by se dal asi castecne vyresit tim, ze bys vodu prefiltroval do flasky a pak jeste pil pres filtr. Furt mi ale prijde nejlepsi vodu prefiltrovat a pak jeste osetrit UV, pak uz by mela byt voda bez bakterii a snad i viru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » pon srp 28, 2017 21:59

Přefiltrovat, potom hodit tabletku a pak ještě převařit ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod troll » pát zář 8, 2017 12:58

Ahoj všem,
omlouvám se, že nezakládám nové téma, ale popravdě jsem neprišla na to jak O:-)
Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte zkušenost s čistěním/dezinfekcí filtru po dlouhodobém (ne)používání. Konkrétně se jedná MSR AutoFlow Gravity Filter a v návodu píšou, že se má čistit bělidlem.. konkrétní postup dezinfekce filtru je zde: https://d1l67pfsx3wblg.cloudfront.net/p ... ual_cs.pdf
Jaké bělidlo prosím používáte?

A druhý dotaz - oživuji předešlou diskuzi - pokud používáte tento filtr (který nedokáže odfiltrovat viry), spoléháte jen na něj nebo i raději dezinfikujete vodu pomocí tablet? Jde mi o dezinfekci vody v zahraničí na horách (vzhledem k tomu, že se tam udou pást krávy a ovce, tak na dusičnany asi stejně nic pomáhat nebude, což..)

Díky moc.
troll
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát zář 8, 2017 11:58

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát zář 8, 2017 15:24

Troll? :-k Nemas se zac omlouvat, naopak. Nove tema by na tohle bylo navic a stejne bychom to sem sloucili.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » pát zář 8, 2017 17:51

S4TYR píše:Filtry (mech.) neprosly bakterie zadne - pouze se na protecene vode pestovaly kultury, ktere lidskemu zdravi v jiste mire skodi.. je to tam i popsano, ne ;)


Sorry, ale to je nepochopení textu. Filtrem prave ze bakterie prosly - filtrem prosla voda obsahujici odmerene mnozstvi E.coli, ktere se pote kultivovalo (spoulu s kontrolnim vzorkem, ktery nebyl filtrovan). Filtrem by bakterie neprosly, jen pokud by na vzorku z filtru pri kultivaci nevyrostly zadne bakterie. Coz se nestalo.

Ostatne ten clanek na bushcraftportal je cely uplne zmateny nebo mlzeny.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » pát zář 8, 2017 18:26

Kubba píše:Chemie nebo UV také nefunguje 100% a funguje tím hůř, čím špinavější je voda - špína blokuje UV záření, chemie reaguje s bordelem místo s patogenními organismy... Neprůhledné vodě nabrané z nějaké louže bych po aplikaci chemie či uv rozhodně nevěřil. Pokud chce mít člověk jistotu, nebo je opravdu špatný zdroj, chce to metody zkombinovat - vodu mechanicky filtrovat a potom sterilizovat chemií nebo UV.
Mně zatím do hor stačí tenhle filtr, až pojedu někam do Indie, nebo možná i na dolní tok řeky někde u nás, přidám k tomu steripen.


Konecne to nekdo (@Kubba) napsal pekne, rikam to porad, ani tablety ani UV nejsou samospasitelne (a ani filtrace). Jakakoliv turbidita a organicke znecisteni vody jejich ucinnost rapidne snizuje, u chloru jeste za vzniku lehce toxickych sloucenin (u UV ostatne take, pokud je voda znecistena napr. bromem). Soupnout tabletu do spinave vody je na nic (dobre, asi porad lepsi nez pit rovnou z te kaluze, no :D)

Teoreticky je to sice hezke resit, ale kazda filtrace nebo neco je urcite lepsi nez nic, sam vozim akorat ten filtr a zatim spokojenost. Pit z Gangy jeste nehodlam :)

Pokud resime uchovavani vody a rust patogenu, ucinne, ale ponekud tezsi reseni je med (ten kov, ne med od vcelicek :D) ci nejake nanopovrchy branici rustu biofilmu. Ale med nejvic, ma desinfekcni ucinky a brani rustu biofilmu, medene povrchy ucinne brani rustu mnoha patogenu (a bronzove nadoby s obsahem medi nadoby se k uchovavani vody uzivaly i v historii), mosazne kliky s vyssim obsahem medi jsou povolene v USA napriklad v nemocnicich k omezeni MRSA a dalsich rezistentnich infekci. Ale kdo chce tahat medenou lahev, ze...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » pát zář 8, 2017 19:09

FrantaKrajta píše:Ale kdo chce tahat medenou lahev,
... muzes misto toho stribrnou(, mozna i zlatou) :wink: Vsak pry jeden z duvodu, proc se ve slechtickych kruzich casto mene projevovaly nektere epidemie melo byt, ze se tam casto pouzivali postribrene nadoby a pohare.

Ale skutecne zajimavou alternativou by (mozna) mohlo byt bezne pouzivane outdoorove vybaveni potazene tenkou vrstvou stribra/medi. Ale netusim, jestli neco takoveho existuje. Krok klasickych sklenenych termosek, jen tam ted nevim, jestli stribro bylo zevnitr nebo z vnejsi strany sklenene vlozky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát zář 8, 2017 19:30

Myslel jsem, ze med se na nadobi nepouziva, protoze muze byt za nejakych okolnosti (kysele prostredi?) jedovata.

FrantaKrajta píše:za vzniku lehce toxickych sloucenin (u UV ostatne take, pokud je voda znecistena napr. bromem).

Zajimave. Jaka je sance, ze ve vode bude brom? To by byl pruser sam o sobe, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » pát zář 8, 2017 21:13

mike píše:Myslel jsem, ze med se na nadobi nepouziva, protoze muze byt za nejakych okolnosti (kysele prostredi?) jedovata.
Zajimave. Jaka je sance, ze ve vode bude brom? To by byl pruser sam o sobe, ne?

Jasne, asi bych v nadobe s vetsim obsahem medi neskladoval ocet bebo kysele vino ci vodu s
citronem. Jde tam o pH, kysele prostredi. Normalni voda by asi vadit
nemela, pokud nebude kysela. Ale presna data ti ted nenajdu, pisu z telefonu.
Kazdopadne biocidni aktivita medi proti patogenum je podle vseho docela vysoka (myslim i vic nez u stribra, a je levnejsi) nejlepsi pouziti je samozrejme na
kontaktni povrchy, tak nejaky intake medi moc nehrozi. Proto ty kliky a podobne, MRSA na nich chcipa do hodiny i min.

Ad brom, nejaky je ve volne vode vzdycky, nejde samozrejme o akutni toxicitu, jen ze ty produkty reakci pod UV (volne radikaly, •OH) maji spis dlouhodobou toxicitu, zvlast v kombinaci s halogeny a jejich organickymi slouceninami, takovy ten bazenovy syndrom, kde mas dohromady spoustu organickych latek a halogenu z chlorinace vody a volnych radikalu, a vznika ti v tom koktejlu spousta prijemnych sloucenin ;) a astmatici a citlivejsi lidi z toho maji problem. V pitne vode se obsah bromu pokud vim kontroluje, a treba prednedavnem probehlo
medii jak jeden americky rezervoar chlorovane vody pokryli vrstvou plovoucich cernych inertnich micku, aby zachytavaly UV (a svetlo
obecne), protoze voda mela prirozene zvyseny obsah bromu a s UV tam vznikaly prave ty bromaty a jina svinstva. U vseho jde
spis o dlouhodobou ezpozici, takze u outdooroveho pouziti parkrat bych se toho nebal. Pit to porad by asi bylo asi bylo jine.

Kazdopadne chemie to je zajimava, mozna nekdo fundovanejsi nez ja doplni, ale hlavni u tech tablet je stejne spisto vyvraceni 100% ucinnosti, kterou ma spousta lidi porad za danou. Jde o chemicke reakce (pripadne fotochemicke), a kazdy reaktant se necim vycerpa - kdyz to je reakci s jinym znecistenim, tak ho logicky z ude mene na zneskodneni patogenu. A vzdy jsou nejake nechtene byproducts. Pro nase pouziti opravdu myslim staci peclivt vyber zdroje a pri horsim zdroji ci pochybnostech dublovat metody. Nejde nam preci o uplnou sanitaci a piti vody z fekalnich zdroju, neresime tu zarizeni na reversni osmozu, ale jak pit z potoka kde mozna nahore sraly
kravy a nedostat
z
toho sracku...To myslim aspon filtrace s pridanou metodou zaruci (taky jsem tedy zjistil
ze
nam potok nad taboristem kontaminovalo chciple prase az ze sracky, ale do te doby jsme ji pili i s nejakou normalni
kontaminaci z prutoku bez problemu). Dobre oxygenovane horske potoky maji take velkou samocistici schopnost. Kdyby slo o sanitaci zdroju, kde zije spousta lidi na jednom miste (uprchlicke tabory, prirodni katastrofy, atd) tak je to dost o necem jinem a asi bych udajum vyrobce
moc neveril...na normalni outdoor to myslim staci. Na Gangu asi
opravdu ne ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod troll » sob zář 9, 2017 21:47

mike píše:Troll? :-k Nemas se zac omlouvat, naopak. Nove tema by na tohle bylo navic a stejne bychom to sem sloucili.


Ok, díky. A s tím belidlem tu někdo prosím zkušenost máte? Nebo pripadne jakym zpusobem tento filtr po delsim pouzivanim dezinfikujete? Dekuju.
troll
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát zář 8, 2017 11:58

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » ned zář 10, 2017 7:36

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Příspěvekod LTSB » úte říj 17, 2017 11:29

Zdarec, nevlastníte někdo filtr Katadyn Befree nebo neviděl ho někdo v akci?
LTSB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 27, 2014 22:03

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » čtv led 11, 2018 23:33

Jaky je rozdil mezi Steripen Classic 3 a Steripen Aqua? Jedine co jsem nasel je zivotnost lampy.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pát led 12, 2018 16:10

Ma nekdo steripen aqua?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod JoseD » sob led 20, 2018 16:13

na steripen jsem si našel celkem zajímavý test https://gringosabroad.com/steripen-review-lab-results/ (spoiler: ukázalo se že funguje, což mě překvapilo, protože UV zdroj o výkonu řádově jednotky W jsem považoval za celkem neškodný..)

Ale co mi není jasný je reálný použití venku - naberu si do lahve vodu z řeky, strčím do ní pen, a po 90sec mám čistou vodu. Kapky nepřeUV-čkovaný vody okolo na flašce se neřeší nebo..?

Poohlížím se po náhradě za sawyera mini, hlavně kvůli strašně nepohodlnýmu plnění toho pytlíku z mělkých potůčků..

EDIT: nu a po pročtení vlákna a testu https://www.vybaven.cz/varice-a-jine-na ... ravu-vody/ vidím že sawyer vlastně až zas tak moc nefungoval..
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » sob led 20, 2018 18:23

Melke potucky a spol se resi kusem krabice od mleka :)
Me posledni dobou zaujal ten novy pumpovaci filtr od MSR, uz ho tu nekdo i ma a psal o nem, pokud vim, pochvalne.
Letos asi vyzkousim nejake ty pilule s tim ze s sebou vemu i saywer mini a pouziju to co mi v ten moment prijde lepsi a jednodussi/rychlejsi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod JoseD » sob led 20, 2018 23:14

scinkk píše:Melke potucky a spol se resi kusem krabice od mleka :)

Dík za trik.

scinkk píše:Me posledni dobou zaujal ten novy pumpovaci filtr


jj, taky se mi líbí. Přijde mi sympatický že to má celkem vzdálený "čistý" a "špinavý" konec, a člověk nemusí strkat prsty do potenciálně ledový vody. Taky odpadá ten cyklus "nahonit vodu do pytlíku, zašroubovat, vytlačit vodu přes filtr, odšroubovat a dokola", kterej asi všichni sawyeristi znají.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » ned led 21, 2018 10:35

jj a pres ten mini to jde hlavne dost pomalu, proste nafiltrovat 2 l na vecer na druhy den je dost opruz. Ten spodek krabice pomuze nabrat i z melkych potucku ale pokud to ma maly prutok tak to samozrejme taky zabere cas nez tu filtrovaci lahev naplnis.
Pumpovaci filtr by mel cast tehle nevyhod odstranit, na druhous tranu je o poznani tezsi a mene skladny. Navic to pumpovani hadam by mohlo mit i nevyhodu, kdyz mas melky potucek s piscitym dnem, tak by to nasavalo i jemny pisek, nevim zda to ma na zacatku trubice aspon nejake jemne sitko.
Zvazuji tu kombinaci s tabletama, kdyz budu potrebovat rychle vodu an piti tak si trochu prefiltruji, kdyz budu brat velke mnozstvi vody na noc, tak do ni hodim tablety.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod JoseD » ned led 21, 2018 12:41

scinkk píše:nejake jemne sitko.

má to na konci tý hadičky - jinak takový částice by byly pro jemnej filtr likvidační.

scinkk píše:kombinaci s tabletama.

no, je možný že různý tablety maj různou chuť, ale loni kamarádka přinesla nějaký dvojsložkový roztok, a tak chuť byla fakt hnusná že jsme radši filtrovali.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv bře 8, 2018 11:44

Pro pobaveni, novy americky trend mezi thruhikery: Filtr? Na co filtr! Aneb asi nejaka hipsterina ci co... Predstavuju si, jak se nekdo predhani "Ja jsem mel Giardii trikrat!" "Jenom? To ja nejmin petkrat!" :D

Nastesti se proti tomu ohradili ostatni s faktickymi argumenty.

disclaimer: Taky nekdy piju nefiltrovanou vodu v prirode. Pil jsem vodu z kohoutku i v aglomeraci, kde vetsina turistu kupuje jen balenou (nebylo moc jine zbyti). Podle kvality zdroje. Pramen je neco jineho nez potok kde nevidim, co je nade mnou, samocistici schopnost provzdusnene vody je v horach vyssi, atd. Ale taky jsem se parkrat seredne spalil a pak se tak tak doplazil po par dnech chozeni s totalni strevni infekci na vlak do Cech a rovnou na Bulovku na infuze.
Naposledy upravil FrantaKrajta dne čtv bře 8, 2018 20:32, celkově upraveno 1
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv bře 8, 2018 19:44

To musela byt fakt drsna infekce, kdyz byla horsi nez Bulovka :twisted: Kde jsi to chytnul?

Jinak teda tohle:
FrantaKrajta píše:"Ja jsem mel Giardii trikrat!" "Jenom? To ja nejmin petkrat!".

jsem v tom clanku bohuzel nikde nenasel :? Ne ze bych s nim souhlasil, kritika vypada opravnene a extremni postoje nejsou rozumne. Sice taky filtr nemam, ale vodu venku beru jen v horach tak nad 1500, radej nad 2000 m, a kdyz to jde, vybiram si zdroj.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv bře 8, 2018 20:31

mike píše:To musela byt fakt drsna infekce, kdyz byla horsi nez Bulovka :twisted: Kde jsi to chytnul?
Krasna vzpominka na Rumunsko kdysi. Infekce nebyla az tak hrozna, ale z tehdejsi lekarny na ni nic nezabralo, a sli jsme par dni udolim Nery z Rovenska do Sasca Montany (kde nebylo moc kde odbocit) a pak jeli den vlakem dom, tak jsem byl docela dehydrovanej, kdyz slo vsechno hned ven ;) No a zrovna Bulovka byla pro infuzi nejbliz. Dneska uz bych to managoval trochu jinak, mladicka blbost :D
mike píše:Jinak teda tohle:
FrantaKrajta píše:"Ja jsem mel Giardii trikrat!" "Jenom? To ja nejmin petkrat!".

jsem v tom clanku bohuzel nikde nenasel :? Ne ze bych s nim souhlasil, kritika vypada opravnene a extremni postoje nejsou rozumne. Sice taky filtr nemam, ale vodu venku beru jen v horach tak nad 1500, radej nad 2000 m, a kdyz to jde, vybiram si zdroj.
To tam nebylo, to jsem psal v nadsazce, jak na mne ten clanek pusobil... ;) (jsem to radeji zeditoval)
Horsky pramen je samozrejme idealni, chcipla krava nebo neco nad potokem kam nevidis je blba :) (loni jsme meli na jednom taboristi nad potokem ve svahu chciple sele, jeste tak nesmrdelo aby nas to trklo, ale stacilo aby zaprselo, a z vody na cisteni zubu meli vsichni peknou sr..., i kdyz jsme poctive behali pro pitnou nad potok k prameni).
Vetsinou ten filtr taham, je to proste pohodlnejsi nemuset to tolik resit a hledat lepsi vodu nekde dal ci vys, i kdyz ve vyssich horach taky kolikrat beru bez, kdyz vypada zdroj ok. Ale ten clanek na Slate to fakt prehnal (cituje jednu studii, a jeste jen selektivne, co se mu hodi).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv bře 8, 2018 20:39

Taky jsem jednou nabral vodu z krasneho potucku asi v 2600 m, poradne se napil, sel pak podel nej nahoru a tam hned vedle nej lezel mrtvy maly kamzik. Docela mi zatrnulo, ale nic mi nebylo. Asi se jeste nerozkladal, vypadal docela cerstve.

Filtr nenosim hlavne proto, ze nejsem presvedcen o jeho ucinnosti a hlavne se ani v lete nedokazu vyhnout mrazu, ktery ho znici. A prijde mi lepsi si byt vedom rizika a chovat se podle toho, nez mit false sense of security, coz vede k nerozvaznostem. Asi nemoc z povolani programatora ;-) Predpokladam, ze by mi stacila jedna spatna zkusenost, abych pristup zmenil a pevne doufam, ze na to nedojde.

Nejhorsi zkusenost jsem mel po jidle v pakistanske restauraci (v Praze). Dva dny v horeckach a dalsi tri mesice jsem hubnul i kdyz mi jinak uz nic nebylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod dudy » čtv bře 8, 2018 21:25

mike píše:...Nejhorsi zkusenost jsem mel po jidle v pakistanske restauraci (v Praze). Dva dny v horeckach a dalsi tri mesice jsem hubnul i kdyz mi jinak uz nic nebylo.



Tak hybaj ještě třikrát a budeš jako proutek
:twisted:

A nebudeš muset chodit na vycházky vražedným tempem
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení