Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » stř zář 9, 2020 15:45

Já kvůli průtoku pořídil nezmenšenou verzi Squeeze. Pověsim na strom, přefiltruje se to samo..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Filtr na vodu versus Steripen Aqua UV

Příspěvekod MarekK » stř led 6, 2021 23:27

Ahoj vsem, chci si poridit evakuacni zavazadlo o nemuzu se rozhodnout co pouzit k cisteni vody. Narazil jsem bud na filtr typu Sawyer SP128 mini, nebo pak na SteriPen Aqua Uv. U filtru si nejsem jist, zda by to zvladlo vycistit vodu treba pri povodnich, u UV pera jsou zase zapotrebi baterky. Nemate, prosim nekdo osobni zkusenost? Budu velmi vdecny za jakykoli nazor a postreh. Moc diky Marek
Naposledy upravil sobb dne stř led 6, 2021 23:38, celkově upraveno 1
Důvod: sloučeno do příslušného vlákna
MarekK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř led 6, 2021 23:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod sobb » stř led 6, 2021 23:40

Vítej na fóru, Tvůj dotaz jsem sloučila, zkus si toto vlákno pročíst, osobních zkušeností je tu spousta.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » čtv led 7, 2021 10:16

Marku, pro tvé účely Sawyer squeeze /kvůli průtoku/ plus ten přídavnej bazmek, červený, kategorie 3(teď si nevzpomenu na jméno) kterej odstraní pesticidy, těžký kovy atd. Drahé, to ano, ale dražší než život to není :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Filtr na vodu versus Steripen Aqua UV

Příspěvekod JoseD » čtv led 7, 2021 19:48

MarekK píše:Sawyer


měl jsem, funguje, ale pro těžko se do něj nabírá voda, pokud ji tedy nenabíráš tekoucí shora z nějaké trubky/kohoutku atd. Koukni se na velikost toho otvoru. To vytlačování je v reálu pakárna, jak se postupně filtr zanáší, tak to jde hůř a hůř. Jo a v chladu ti z toho nabírání a mačkání umrznou ruce. Nakonec jsem si pořídil nějaký (edit: MSR trail shot) s mačkacím balonkem - pumpičkou a sací hadičkou.

Jinak bacha na kalnou vodu - ta ti filtr zanese a UV ji neprosvítí - takže ji stejně musíš nechat pořádně usadit.

edit2: Takže než budeš něco kupovat, tak bych se zamyslel spíš kam se chceš vlastně evakuovat, s kolika lidma, odhadnout potřebu vody, a pak teprve vybírat filtr. Protože třeba s tím sawyerem filtrovat vodu pro 4 bylo za trest. Naopak pro jednoho to může být akceptovatelný, jak píše Etheric nahoře.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Filtr na vodu versus Steripen Aqua UV

Příspěvekod Etheric » čtv led 7, 2021 20:09

JoseD píše:ale pro těžko se do něj nabírá voda, pokud ji tedy nenabíráš tekoucí shora z nějaké trubky/kohoutku atd. Koukni se na velikost toho otvoru. To vytlačování je v reálu pakárna, jak se postupně filtr zanáší

Od toho je uřízej kus petky, kterej má v sobě filtr hrubýho bordelu, tak se dá voda do tý skládací lahve dostat úplně v pohodě. Marek mluvil o filtru Sawyer "mini", což je fakt pakárna i pro jednoho. Proto jsem doporučil tu větší verzi.
Když bude sám nebo ve dvou, moje řešení bude ideální
Pro více lidí už to bude chtít něco výkonnějšího, velkýho, těžkýho. Ale super otázka, která by pak chtěla přesunout jinam - evakuační zavazadlo. Pro jaký případy ho plánuješ, jaký scénáře si maluješ, jaký jsou možnosti, jak to chceš vůbec využít, na jak dlouho? Pod pojmem evakuační zavazadlo si každej představí něco trochu jiného.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Filtr na vodu versus Steripen Aqua UV

Příspěvekod JoseD » čtv led 7, 2021 20:23

Etheric píše:Od toho je uřízej kus petky, kterej má v sobě filtr hrubýho bordelu.


No ale tím se dostáváme do sféry receptáře Přemka Podlahy. 2kCZK za takový polotovar celkem dost..
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » čtv led 7, 2021 20:54

Jakej Podlaha, jakej polotovar?
Prostě vytáhnu z koše první petku co uvidím a seříznu jak potřebuju. Nebo ti vadí doma řešený věci a rád bys nalévátko s filtrem, zabalené v plastovém obalu, z pásové výroby? Na trhu jsou, pokud někomu nepřijde uřízlá petka moc nobl, může si koupit krásnou novou nálevku s filtrem.
Já teda radši budu vodu nabírat, když není tekoucí, než abych tahal velkej, těžkej a neforemnej pumpovací filtr, na kterým je tolik dílů a může se pokazit tolik věcí...

Ale řešíme evakuacni zavazadlo, a ten přídavný bazmek, co z vody odstraní chemii, ten funguje jako lahev. Já bych do ev zavazadla bral právě toto, protože se s tím můžu napít i z kaluže s kravincema, když bude nejhůř. Takže "tvůj" problém s plněním lahví k filtru vyřešen.

Ale každej má na ev zavazadlo jiný nároky
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod JoseD » čtv led 7, 2021 22:17

Etheric píše:Jakej Podlaha, jakej polotovar?
Prostě vytáhnu z koše první petku


nechal jsem se trochu unést.
Myšlenka byla, že já typicky používám filtr tam, kde nejsou koše ani petky.
A dneska existujou filtry, ke kterým nějaký oříznutý petky v batohu tahat nemusíš.

peace.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát led 8, 2021 5:27

Ukaž mi prosím takovej filtr, kterej nemá deset mechanických částí, z nichž se může cokoliv podělat a kterej má rozumnou váhu a skladnost ;)
Ježiši.... Jakobych filtroval jen u pramenů s košem :roll: uřízlý dno petky beru s sebou. Nabírat vodu do lahve sawyer nemusíš uřízlou petkou, můžeš čímkoliv... Nebo můžeš tu lahev sawyer zahodit a nosit místo ní petku, do té už nabírat jde voda normálně. Můžeš si i vybrat velikost, tvar, barvu,...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod milarepa » pon kvě 24, 2021 19:55

docela dobrý shrnující článek o filtrování vody, nic objevného, ale pěkné shrnutí

https://www.4camping.cz/clanky/poradna/90-turistu-neumi-pouzivat-filtr-na-vodu-jak-jste-na-tom/

uvažuju o téhle filtrační flašce
https://www.hanibal.cz/katadyn-befree-1l_z21993/
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod jony800 » úte kvě 25, 2021 16:13

Mám BeFree 0,6L LE Tactical první lahev vydržela 2 naplnění a pak se rozlepila. Přímo ve svaru mezi hrdlem z tvrdého plastu a měkkým tělem láhve. Následovala reklamace a výměna za novou láhev. Četl jsem že to není ojedinělý problém, ale hydrapak co jim lahve vyrábí to prý už vyřešil ... Široké hrdlo se sice dobře plní ale pokud se něco pokazí tak filtr má atypický závit a na nic ho nenasadíš. Udávaná životnost taky není kdovíjaká. Znovu už bych ho nekoupil. Raději bych vzal filtr sawyer mini nebo micro na něm nasazené brčko co je v balení a lahev CNOC Vesica 1l eventuálně platypus nebo Evernew. Náhradní PETku seženeš kdekoliv a pří nejhorším můžeš pít brčkem rovnou ze zdroje. Já jsem používal Sawyer Micro Squeeze na něm brčko a Raidlight EazyFlask 0,6L, a zas se k němu vrátil.
K tomu používání filtrů, když jsem četl / koukal na videa z US dálkových tras tak snad nikdo nepil přímo z filtru. Naprostá většina filtruje vodu do zásoby. Najdou se i tací co nefiltrují vůbec a to ta voda vypadá často dost odpudivě.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte kvě 25, 2021 16:19

Na posledním výletě mi nějak stávkoval Sawyer squeeze. Nechtělo to sviňa téct, abych nafiltroval vodu, musel jsem opravdu hodně mačkat.
Dneska jsem ten filtr vzal a teče normálně, můj gravitační systém bez problémů funguje. Je mi ale záhadou, proč mi to naposledy tři dny vkuse teklo jen minimálně. Zanešený to nebylo, po příchodu domů jsem to ani nečistil, jen postavil do odkapávače a dnes vzal. Filtroval jsem stejně jako předtím, stejně jako vždy. Dnes to teklo krásně, minule skoro vůbec. Netuším, kde mohl být problém, špatně jsem nic neudělal. Stalo se to někomu dalšímu?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte kvě 25, 2021 17:34

Tece zas normalne, protoze jsi to prehal se squeeze a prasknul ;-) Zasadni nevyhoda filtru, nepoznas, ze uz je po nem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte kvě 25, 2021 17:43

Jo taky mě sere že nevidíš dovnitř. Ale myslím, že nic neprasklo. Teče to jak to teklo od začátku, jsem to pro jistotu propláchnul. Kdyby byl prasklej, nejspíš bych to poznal, když z něj po použití vyfukuju zbytky vody. Jak vyteče poslední kapka vody, můžeš foukat jak chceš, ale profouknout to nejde. Tlačil jsem dost, to jo, ale to by vydržet mělo.
Jistej si nemůžeš být ani filtrem co právě koupíš, je to dost blbý řešení, že dovnitř není vidět. Navíc defekt na mikro úrovni stejně okem neuvidíš
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte kvě 25, 2021 17:50

Jestli pres nej projde voda, musi vzduch taky. Coz znamena, ze tvuj test nefunguje z nejakeho jineho duvodu a takhle nic nepoznas. Navic nemusi vylozene prasknout, staci, kdyz se roztahnou pory. Voda tece lip a bakterie prochazeji.

Otestovat se to da jedine v laboratori, jak to udelali pri tom testu, co jim Sawyer Mini neprosel. Prave proto, ze mel nektere pory vetsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte kvě 25, 2021 17:57

Nn, když je filtr nacucanej, neprofoukneš ho. Profouknout jde jen když je suchej.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte kvě 25, 2021 17:58

Ze by nabobtnal? Tahle technologie se mi nelibi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte kvě 25, 2021 18:27

Keramika nebobtná. Slyšel jsem cosi o velikosti molekul vody a vzduchu, že nasáklým filtrem voda projde, zatímco vzduch nikoliv, ale fakt si přesně nepamatuju, jak to bylo.
Technologie je to prapodivná, ačkoliv z fyzikálního pohledu jednoduchá. Co jinýho chceš na úpravu vody použít? Jedině chemii, tu dvousložkovou, nebo máš lepší metodu? Použít filtr je furt lepší, než pít to přímo.

Taky jsem si říkal, proč ten filtr nedělají z průhlednýho plastu. Žeby časem uvnitř vypadal nevábně a takto to není vidět?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Olchor » úte kvě 25, 2021 18:39

Ta propustnost filtru voda/vzduch nesouvisí s velikostí molekul, alébrž s povrchovým napětím vody. Zcela suchý filtr vzduch propustí. Ale vlhký ne, voda uvnitř tomu brání právě svým povrch. napětím.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte kvě 25, 2021 18:41

@Etheric: myslel jsem filtry, ve kterych je v podstate porezni membrana. Protoze je jednak problem zajistit, aby byly vsechny pory mensi, nez minimalni velikost (a treba u toho Sawyeru Mini se to nepovedlo, v testu byly fotky z mikroskopu) a jednak jsou nachylne na mechanicke poskozeni. Voda moc netece, pritlacis, neodhadnes to a nektere pory to nevydrzi.

Proti keramickym filtrum nic, krome vahy. Teda, mraz je problem i pro ne.

Jeste pridej UV zareni, ale to ma taky sve minusy. Za mne bud dobre vybirat, odkud vodu beres a dal to neresit nebo dvoustupnove osetreni. Treba filtr a pak UV.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte kvě 25, 2021 18:45

Vlastne mi na filtrech nejvic vadi, ze neni rozumny zpusob, jak overit, ze jeste funguji. A moznost zniceni mrazem, protoze tomu se pri mych akcich neda vyhnout ani v lete.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte kvě 25, 2021 18:54

Squeeze má mít keramiku uvnitř. Však i čištění se doporučuje max silou. Že bych to zničil přílišným tlakem se mi nechce věřit - k filtru je i nástavec na vodovodní kohoutek a tam bude určitě větší tlak, než co já dokážu udělat pomocí rukou a lahve, nebo se pletu?

Vybírat vodu jde často málokde, navíc i chutná ledová voda která pramení uprostřed lesa může mít v sobě bakterie, poznáš to až po nějakým čase. Pak si budeš říkat, jestli byla špatná voda, nebo ten sejra co taháš v batohu 3 dny. Nezjistíš problém..
Přefiltrovat a použít steripen je krajně nepraktický po všech směrech. To už radši dezinfekci, tu s neutralizačním činidlem.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte kvě 25, 2021 23:53

Jo tak, to je neco jinyho. A jo, nejspis se pletes, ale to je fuk, keramika to vydrzi.

Venku beru vodu jen v horach a tam je vetsinou v pohode a da se najit slusne tekouci. Ne vzdycky, ale jeste nikdy mi neublizila. U nas bych se samozrejme bal vic. Unika mi, co je na Steripenu po filtrovani nepraktickeho. Nejhorsi je prece to filtrovani, zbytek brnkacka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Olchor » stř kvě 26, 2021 6:06

Steripen je docela těžký, dělají to ty 4xAA baterie. Chtěl bych vyzkoušet, jestli pojede na 5V z výstupu powebanky. ( 4AA = 6V)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » stř kvě 26, 2021 6:27

Právě ta velikost + 4xAA, to odmítám tahat. Ok, dá se trochu odlehčit lithiovými, ale to nesrazí váhu dostatečně, tu věc to nijak nezmenší a hlavně by ten provoz vyšel nesmyslně draho.

Ohledně toho kohoutku - než filtr začne téct, vytvoří se tam tlak podobnej tomu, když kohoutek zacpeš prstem. Tlak tam bude i dál, jelikož do filtru přitéká víc vody, než stihne vytékat. Z toho usuzuju, že ten filtr napojenej na kohoutek bude pod slušným tlakem. Je to vidět už na tý hadici, co k němu od kohoutku vede. Ale nevím, možnost tohle změřit nemám

mike píše:Nejhorsi je prece to filtrovani, zbytek brnkacka.

Proč myslíš? Normálně naberu 2l vody, našroubuju filtr, na filtr 1l prázdnou lahev, otočím to jako přesýpačky, pověsím a zachvíli je litr čistý vody na světě. Přece nebudu dělat práci, která se může udělat sama. Ok, nesu 6g provazu navíc, ale to za ušetřenou práci stojí. Hlavně na delších trasách, tam to věčný filtrování dokáže lézt na nervy
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát kvě 28, 2021 6:57

To s tím tlakem mi nedá.. Víte někdo, zda existuje něco, co napojím mezi kohoutek a filtr a ono to změří tlak vody? Případně jak se ten pochyst jmenuje?
To stejný bych pak udělal i s lahví, schválně jakej bude rozdíl v tlaku
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát kvě 28, 2021 14:42

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod milarepa » pát kvě 28, 2021 15:34

mike píše:Vlastne mi na filtrech nejvic vadi, ze neni rozumny zpusob, jak overit, ze jeste funguji. A moznost zniceni mrazem, protoze tomu se pri mych akcich neda vyhnout ani v lete.


tenhle filtr má rozumný způsob, jak jeho funkčnost ověřit

https://www.nalehko.com/produkt/katadyn-befree-1-0/

Poměrně zajímavé a jednoduché je u Katadynu testování jestli je filtr vpořádku (pokud vám zmrzne, spadne, nebo po čištění) – když skrz vlhký filtr protlačíte vzduch, tak je filtr poškozený. V praxi provedete tak, že naberete půl flašky vody, našroubujete a dobře utáhnete filtr, otočíte filtrem dolů a vytlačíte vodu. Když dojde voda a vy jste schopní z flašky vytlačit i vzduch, filtr je poškozený. Je to jednoduchá fyzika – vodou obsazenými póry díky povrchovému napjetí vody nemají bublinky vzduchu šanci projít. Pokud vzduch prochází, tak někde musí být mnohem větší prasklina, nebo netěsnost.

pro možnost zničení mrazem se doporučuje dát filtr večer do spacáku....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát kvě 28, 2021 15:57

Tohle mi prijde jako test, ktery ti najisto rekne, ze je filtr kaput, ale kdyz projde, tak jistotu nemas. Urcite lepsi, nez nic, to jo. Keramicke jsou v tomhle urcite lepsi, nez membranove (Sawyer Mini), tam nevis nikdy nic.

Jasne, na noc do spacaku, ale v Alpach obcas i v lete mrzne i pres den. Zvlast kdyz vyrazis brzo rano na ledovec, to je docela obvykle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení