Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát srp 5, 2016 20:08

Ono se asi normalne nepocita s takhle spinavou vodou :) Zkus priste vzit par tech kavovych filtru, skoro nic nevazi a mohly by vetsinu hnoje zachytit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod šíp » pát srp 5, 2016 20:10

Dík za tip, to zní jako rozumná rada :prayer: Akorát si na ni budu muset vzpomenout za rok, kdy se zase s kánoí do Finska vydáme. Za měsíc letíme na pěší přechod a tam tekoucí voda bude.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát srp 5, 2016 20:13

Taky si budu muset vzpomenout, chtel jsem je vyzkouset na vode, co tece odpoledne z ledovce. Te urcite nic neni, akorat je kalna, protoze ji tece moc. A obcas zadna jina neni. Zatim se mi teda vzdycky podarilo najit nejaky vedlejsi slaby tok, kde byla cista, ale to se nemusi povest vzdycky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod šíp » pát srp 5, 2016 20:19

V tomto tématu je to trochu OT, ale nedá mi to: v podmínkách, jako jsme byli my, by Steripen nemohl fungovat právě kvůli zakalení vody.
Náš postup přípravy pitné vody byl takový: večer hned začít filtrovat gravitačním spádem a mezitím postavit stan. Filtrovanou vodu převařit na ohni a uvařit si večeři, případně čaj. Zatímco jsme jedli, nechat filtrovat vodu, určenou na ráno, kterou jsme hned převařili a po zchladnutí nalili do vaků. Důsledně jsme rozlišovali vaky na potenciálně kontaminovanou vodu a vaky na pitnou vodu, naštěstí vaky na vodu od firmy Sawyer se jednoznačně lišily barvou. Nikdy jsme přefiltrovanou vodu necpali rovnou do vaků, přece jenom jsem se obávala, že by se bakterie, prošlé přes membránu filtru, mohly přes noc pomnožit na množství, dostatečné k vyvolání nějaké nákazy. Ráno jsme hned začali filtrovat vodu, určenou na celý den, zatímco jsme vařili čaj z vody, přefiltrované a převařené večer předtím. Když jsme si takto vodu "do foroty" nefiltrovali, zbytečně jsme ráno čekali cca 2 hodiny, než potřebné množství vody přes filtr překapalo. Ono se to nezdá, ale samotným gravitačním spádem nám filtrace litru vody mohla zabrat tak hodinu.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát srp 5, 2016 20:33

Takze si vlastne jezdite do Finska zafiltrovat? :twisted:

Vubec to neni OT, naopak. Velmi rozumny pristup :smt023 Zvlast prevareni jeste pred litim do vaku ve svetle vysledku toho testu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod šíp » pát srp 5, 2016 20:36

Jo, nějak tak. Je ale fakt, že v životě jsem nestrávila tolik hodin filtrováním, jako letos ve Finsku :evil:
A výsledek testu jsem se dozvěděla až po návratu, takže jsem tím pádem o to více byla ráda, že jsme přefiltrovanou vodu ještě poctivě převařovali a až poté shromažďovali :supz:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát srp 5, 2016 20:46

V tomhle mas vyhodu povolani, zes mela predstavu, jak rychle se bakterie mnozi. Mne by asi pred prectenim toho testu nenapadlo, ze ta trocha, co projde, se pres noc muze namnozit az tak, ze je nebezpecna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod šíp » pát srp 5, 2016 20:48

Jo, to jsem si po přečtení tohoto testu říkala taky. Když už pro nic jiného, tak v tomto mě moje profese dobře připravila pro outdoorový život :mrgreen:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » pát srp 5, 2016 21:03

@ sipko, super pristup. Bezne prevaruju i bez filtrovani. Ale prosim te, jak jste pri te druhe fazi dostali vodu z esaku do tak uzkeho otvoru pro hydratacni vaky? :((
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod šíp » pát srp 5, 2016 21:07

Skládací trychtýř :wink:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » ned srp 7, 2016 8:06

mike píše:...chtel jsem je vyzkouset na vode, co tece odpoledne z ledovce. Te urcite nic neni, akorat je kalna, protoze ji tece moc.
Bacha na jednu vec, na co nas upozornovali pred ctvrtstoletim v Norsku. Voda tekouci z ledovcu (i ta nezkalena) obsahuje mnozstvi mikrocastic pisku, resp. hornin, ktere kavove filtry neodfiltruji a ty se usazuji v tele a casem mohou poskozovat nektere vnitrni organy (ledviny?). Proto jsme si meli nabirat vodu i na nahornich planinach, kde potoky z ledovce tekly pomalu v meandrech az po min. kilometru a pul id ledovce, to by se pry uz mely ty castice z nejvetsi casti usadit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Happy » ned srp 7, 2016 19:59

Ahoj, mám dotaz na majitele Katadyn Vario. Filtr v místě připojení nasávací hadice, kolem toho černýho čudlíku, na který se nasazuje hadice netěsní. Je to přirozené vlastnost filtru, nebo něco jako ochrana při velkém zanesení, nebo mě čeká reklamace?
Přílohy
vario.jpg
vario.jpg (99.24 KiB) Zobrazeno 7899 krát
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon srp 8, 2016 1:15

apuka píše:Voda tekouci z ledovcu (i ta nezkalena) obsahuje mnozstvi mikrocastic pisku, resp. hornin, ktere kavove filtry neodfiltruji a ty se usazuji v tele a casem mohou poskozovat nektere vnitrni organy (ledviny?).

Hmm. Odkud maji ty mikrocastice byt? Primo z ledovce nebo se primichaji ve vytoku? Jak maji byt velke? Kavovy filtr zachyti docela jemne castice, samozrejme nic rozpusteneho, ale to zas nevadi. Myslel jsem, ze u ledovce je spis problem, ze je to vlastne destilka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » pon srp 8, 2016 9:11

@ mike:
V ledovcich neni voda jako v ledu, co si udelas v mrazaku z kohoutku.. Ledovcovy led obsahuje mnohem mene kysliku a jinych plynu, ktere se v nem diky mase a vlastni vaze vytlacili. Tim vznika ten namodraly nadech ledovcu pri odrazu svetla.
Diky tomu jak se ledovce pohybuji, tak omilaji okolni horniny a tahnou je s sebou k vyveram, kde z nich vyteka voda.
To je myslim ta pricina, proc obsahuje voda primo z ledovce i silnejsi vrstvu erodovanych hornin.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » úte srp 9, 2016 8:46

Ano, je to jak pise S4TYR. O velikosti tech mikrocastic nevim, ale mely by byt hodne male, kavovy filtr by to nemel zachytit. Je to spise nejaka "suspenze". Ale nejaky Sawyer by toto mel zachytit, i s tema vetsima dirama.

"Destilka" by byla voda, kdybys vzal kus ledu uprostred ledovce (myslim na hloubku) a ten bys rozpustil. Ale co vytekava je voda zespodu z plujiciho (a horninu omilajiciho) ledu a zvrchu, zvrchu obsahuje (vetsinou odfiltrovatelny) popadany prach a zespodu zcasti odfiltrovatelnou hrubsi necistoty a zcasti ten jemny , hur filtrovatelny "oter".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte srp 9, 2016 21:04

Docela by mne zajimal nejaky zdroj. Co je na tom pravdy a jak je to doopravdy nebezpecne. Castice by musely byt tak male, ze by se dostaly do krve a zaroven dost velke na to, aby se z ledvin proste nevyplachly... Tim nerikam, ze to tak neni, jen bych rad vedel vic. Jestli ma smysl resit par (desitek) litru takove vody za rok.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » stř srp 10, 2016 11:45

mike: sorry, ale ted (v tomto konkretnim pripade) mi vazne unika, jake zdroje chces?
Prostuduj si neco na netu nebo v literature o tvorbe/tani ledovcu (pevninskych - ony se totiz vlastnostmi lisi i pevninske od tech 'kontinentalnich', ktere jsou u more).
Sam nemam duvod o tech glacialnich vlastnostech pochybovat. A to mam jen zakladni minimum pro preziti v extremech (v tomto ohledu kolem Patagonie). Logicky to je proste dane tim, jak ledovec na pevninske casti taje a posouva se k nizssimu bodu, coz byva vesmes usti more a vlastni vahou tlaci okolni horniny a podemila je. Tim cyklem tani a zamrzani onu horninu premenuje v takovy slem a ten se pak misi s prachem zeshora, ktery se dolu dostava puklinami a diky zemske pritazlivosti se misi a vyvera u tech proluk.. :((
jinymi slovy - pevninsky ledovec se meni konzistencne s ohledem na rocni obdobi - v teplem obdobi je ledovec v mase krehci, ale savy vuci okoli, kdy taje zeshora i puklinami a zespoda ohratou krustou zemskeho povrchu. V tomto obdobi se misi ty nanosy zeminy, sutru, hornin, podlozi a toho co spadem puklinami sejde niz ||| - ve studenem obdobi je v mase pevnejsi a suchsi, a klouze vzrustajici vahou (vlastnim objemem, ktery roste mrazem) smerem dolu, kdy s sebou nabira i svrchni masu podlozi a vykusuje krajinu na okrajich cesty, kterou se nori niz
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » stř srp 10, 2016 11:48

jj a pardon.. ohledne nebezpeci u pozivani vody z primych zdroju ledovce (pevninskeho) roste riziko diky smesi tezkych kovu, ktere sublimoval. O nebezpeci smesi hornin sam nic nevim. V tom by ti mohl/a spise poradit 'apuka'. ;)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » stř srp 10, 2016 14:18

No, ja nejsem zadny geolog nebo co, takze moc neporadim. Ale taky mi prijde docela logicke, ze na spodku ledovce se vytvari smes vody a ledu,, na kterem to dobre klouze, ale co taky mirne pomaha obrusovat (a vstrebat) povrch horniny. A k tomu popisovane prosakovani prachu s vodou seshora, atd. Ja si myslim, ze tam budou castice ruznych velikosti. Problemem nebudou ty vetsi casti necistot, ktere se ve flasi usadi, daji se dobre filtrovat (jen zanaseji filtr), ale spise ty nejmensi, skoro mikroskopicke. Navic se k tomu muze pridat i neco rozpustneho z horniny, tj. muze byt voda trocha (nekde mozna moc) premineralizovana, ale to hrozi spise napr. ve vapencich. A posledni kapkou muze byt, ze muze obsahovat az "mirne koloidni" mineraly, ktere se nezachyti kavovym filtrem, do organizmu se dostanou lehko, dokonce nektere se mohou dostat i pres bunecne steny, atd. atd. Ale vsechno nejvice asi zalezi na podlozi, na rychlosti posuvu ledovce a jeho vaze a co ja vim ceho. A hlavne - tyka se to te tekouci vody "zpod" ledovcu, ne napr. ledovcovych jezer nebo vody z roztopeneho ledu z ledovce.
Jsem se chvili koukal, co se o tom pise, ale vsichni resi akurat kontaminaci organickym materialem a ledovcovymi cervy, mineralizaci nikdo - jen ze ta kalnejsi voda zanasi filtry.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » stř srp 10, 2016 14:42

jj ecrvi jsou pruser.. dokkonce proser. Ja jsem sral bez prestani 14dni dokud me diky supCID IDe neodhalili mistni, ale nebyt toho, tak jsem v pikaci.. :D a jsou to obyc. prusery. Clovek zanedba hygienu na varu (- 5min.) a jde jak se patri nekam jinam. Po peti dnech halucinaci jsem ale mohl s laskavou pomoci mistnich dojit po svych!!! :) A cloveku nechybi bezne veci.. nic jako magnezium, kyslik, atd.. proste selze! Telo nema dost na to, aby odolalo tezkym kovum ve vode a nema uz vubec na to, aby zde fugovalo normalne
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2016 19:30

Coze? Jaci cervi? :shock:

Hele, ja chapu, ze by male castecky horniny nebezpecne byt mohly, ale zajimalo by mne, jak moc a jestli je potreba o tom vubec uvazovat, kdyz to clovek nepijde kazdy den a ani kazdy mesic. Zatim jsem zil v tom, ze ledovcova voda muze byt nebezpecna hlavne malou mineralizaci tj. ze je blizko destilce. Ano, urcite se muze lisit ta, co tece po povrchu a ta, co vyteka z pod ledovce, ale obvykle se misi. A osobne casto beru tu, co tece po ledovci (je cira a ledova). Dokonce jsem bral i z jezirek na ledovci a to se jinak stojate vode vyhybam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » čtv srp 11, 2016 7:51

Ledovy cerv. Nastesti se (asi) vyskytuje pouze v ledovcich severni Ameriky, i kdyz zbytky nasli i na Olympu...

Jinak me by taky zajimaly presnejsi informace o nebezpecich. Jak jsem psal, nas na to pouze upozornili, ale zadne presnejsi info jsme nedostali (a tehdy jsem ani nehledal, to jsme pili vsechnu vodu bez prevareni, desinfekce, ....).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv srp 11, 2016 17:04

No fuj, nastesti se na ledovce do severni Ameriky nechystam. Tyhle by ale mel kavovy filtr zvladnout bez problemu a i kdyby ne, tak by se meli samovolne dezintegrovat po mirnem zahrati vody, pripadne v zaludku. Aspon clovek doplni proteiny ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod šíp » stř srp 24, 2016 21:11

mike píše:Jeste by se dal pouzit kavovy filtr. Ne ze by pomohl proti bakteriim, ale na odfiltrovani vetsich pevnych castic.

Mám dotaz. Jak konkrétně si představuješ to použití kávového filtru? Ptám se cíleně, jelikož za pár dnů a fous odlítáme znovu do Finska. Sice jdeme pěší přechod, kde by se i tekoucí voda nacházet měla, ale nasadil jsi nám brouka do hlavy.
Mimochodem, víš vůbec, jaký je opruz nabrat vodu do těch vaků, které jsou určeny pro filtr Sawyer mini?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř srp 24, 2016 21:18

#-o uz vim, co jsem si zapomnel vzit...

Normalne. Mas trychtyr, tak ho vlozis do nej. Pripadne rovnou do flasky, kdyz ti nevadi ztraty, vypada jako kornout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod šíp » stř srp 24, 2016 21:20

Aha, to by šlo. To bude tím, že nepiju kafe. Dík :prayer:
A skládací trychtýř fakt doporučuji. Dá se běžně koupit, skoro nic neváží, skoro žádné místo nezabere.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř srp 24, 2016 21:23

Ja taky ne, ale filtruju s tim prepustene maslo. To je na trychtyr moc horke. Takze rovnou do sklenice, jen prehnu okraje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod šíp » stř srp 24, 2016 21:25

Není, ten trychtýř, co mám já, je i na horké věci /marmeláda apod./, je vyroben snad ze silikonu /?/.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř srp 24, 2016 21:36

To maslo muze mit kldne 200 stupnu. Mozna by vydrzel, mozna by se z nej neco vylouhovalo... Proc riskovat, kdyz se da i bez nej?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod šíp » stř srp 24, 2016 21:38

To máš pravdu. Já prostě přepouštěné máslo ani marmeládu nevyrábím, trychtýř používám jen kvůli čaji, který může mít maximálně 100°C.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení