Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Trafikant » stř črc 27, 2011 9:11

Nimrod: Steripen je vodní filtr, který funguje na bázi UV lampy. Stejně jako třebas Miox funguje na elektrolýze slané vody a MiniWorks je mechanická pumpa s keramickou vložkou. Všechno to jsou vodní filtry.

A právě SteriPen zvládá i viry, jediné, co mu vadí, je víc zakalená voda, protože pak UV paprsky neprojdou přes mechanické nečistoty, ale to se právě řeší elegantně tou "předfiltrací" pomocí kávovejch filtříků nebo něčeho takovýho a hlavně ve většině standardních lokací se s tak extrémně zakalenou vodou ani nesetkáš - tedy samozřejmě pokud se nechystáš do povodněmi postiženého Pakistánu. Vždycky to je o tom, kde a jak ho chceš používat.

Výhody SteriPenu jsou jasné a už tu zazněly - malé rozměry, jednoduchost použití, zlikviduje vše, rychlost; nevýhody pak to, že potřebuje baterky a zakalená voda potřebuje předfiltrovat. Živtonost 8000 cyklů je víc než slušná.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Nimrod » stř črc 27, 2011 9:23

jarilo: máš pravdu, špatně jsem se vyjádřil, měl jsem na mysli keramické a jiné reálné filtry. miox je cenově přece jen o dost výš a raději bych se chlóru pokusil vyhnout, přijde mi to jak tablety na baterky :-)
uv by bylo fajn, kdyby to trošku zvládlo i chemikálie, což samozřejmě nemá šanci... ten msr miniworks ji trošku umí, katadyn vario nevím, ale předpokládám, že aktivní uhlí by si také mohlo s lecčím poradit a třeba to má i jiné vychytávky na ni. proto se zde ptám, víte o tom o moc víc než já
Nimrod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte lis 17, 2009 7:03

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Hafi » čtv zář 22, 2011 15:34

Ahoj,
nebyl by někdo z majitelů vodních filtrů ochoten filtr zapůjčit na cca 2 týdny začátkem října?
Vyrovnání ve formě rozumné finanční částky či italského vína je samozřejmostí.
Preferoval bych filtr, který odfiltruje i pevné části ve vodě, ne jen UV lampu (tu v půjčovně nabízí Hanibal) nebo chemii na baterky, jak byl Miox označen výše. Prostě raději bych měl odfiltrováno komplet, jelikož očekávám i docela zakalenou vodu.
Kontakt tu, přes SZ nebo vojta tečka lejsek @gmail.com, předem děkujuu :)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » pon úno 13, 2012 12:08

Ahoj.

Jelikož mám vodní filtr MSR MiniWorks a ten neodstraňuje viry (jako každý jiný keramický filtr), uvažoval jsem o nákupu doplňku a to UV desinfekce vody SteriPEN (http://www.steripen.cz/).

Jelikož nepatřím k lidem, kteří se nechají zlákat reklamou, tak jsem trochu hledal a nalezl problém použité UV lampy (5W nízkotlaké fluorescenční monochromatická UV-C na 254 nm) a to možnou reaktivaci, což se děje (pokud jsem dobře pochopil) až z 90%...

Zde je onen článek : http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostred ... uv-zarenim

Zde výtah z článku : Poškození nukleových kyselin UV zářením není tedy ireversibilní, je možno jej opravit pomocí enzymů. To se děje asi z 90% u poškozeným pyrimidinových bází (thyminové diméry) v případě starších, monochromatických nízkotlakých UV lamp, emitujících pouze při vlnové délce 254 nm. Právě nové generace UV lamp, střednětlaké polychromatické a zejména typ “berson Multiwave UV lamps” poškozením enzymů, proteinů a jiných makromolekul vylučují reparaci poškozené RNK/DNK, a tím znemožňují opětovné pomnožení mikrobů.

Pokud by tento článek měl pravdu (jako že má), SteriPEN nemůžu v žádném případě použít k 100% deaktivaci virů a nezbývá než vodu ošetřit chemicky a nebo převařit.

Co si o tom myslíte?

Edit : Tak viry by to teoreticky zničit mělo viz. "Reparace virů je možná jen v hostitelských buňkách." takže ve spojení s keramickým filtrem by to fungovat mělo...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Trafikant » pon úno 13, 2012 14:01

Když teď pominu tuto zajímavou informaci (díky za odkaz, přečtu si), tak mi hlavně přijde zbytečné tahat dva filtry - Miniworks a k tomu ještě Steripen. Když pominu, že to je už solidní investice, tak to za a) dle toho, co píšeš více vlastně nemusí být 100% (nevím, článek sem ještě nečetl) a za b) je to přístroj na baterky = elektriku, může selhat v nejnevhodnější moment.

Ano, je sice skladný a zabere málo místa, ale to tablety a roztok zaberou ještě méně a nejsou nab aterky =).

Navíc musíš promyslet, kam vyrazíš, řekl bych, že při klasické turistice či alpinismu postačí bohatě keramický filtr a když uvidíš, že u potoka vesele serou krávy, tak se pokusíš nabrat vodu výše - nad pastvinou a pro sichr sebou máš pár tablet, které skoro nic nestojí a zaberou minimum místa.

Je to zkrátka individuální, co kdo potřebuje =). Já osobně bych volil Katadyn Pocket (je skladnější a odolnější) a tablety s roztokem Micropure.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod TooMooX » pon dub 30, 2012 13:21

Tak konečně se dají SterilPen sehnat za "rozumnou" cenu http://vodahory.cz/filtrace-dezinfekce-vody/dezinfekce-vody-uv.html Tak jsem neodolal a koupil ten Military...
Jak to řešíte s baterkami ? Výrobce doporučuje značkové... kvalitní... aby nekolísal proud. Na to jim kašlu v ČR jsou CR 123 moc drahý a chci nakoupit přímo do zdroje DX :D

Váhám jestli vzít nenabíjecí http://is.gd/SFGr2a
Nebo zkusit nabíjecí a před každou akcí je pogrilovat v nabíječce http://is.gd/X8NONj
Zkoušel někdo číňanský nabíjecí baterky ? Aby to vůbec fakalo... Jde mi o jednodenní treky a cca 2l vody tudíž nějaká výdrž není až tak podstatná.
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » sob kvě 12, 2012 17:23

Zdravím.

Výrobce se do dnešního dne nevyjádřil k výše zmíněnému problému a to "reparaci virů", čímž v podstatě hraje "mrtvého brouka" a tento problém připouští.

Po pátrání na internetu jsem nalezl negativní zkušenost s tímto přístrojem :

Pavel Špaček Hodnocení: 1,0
01.12.2011 – 16:57
Po nekolika letech pouzivani clorovych cisticich prostredku jsem se necal premluvit k zakoupeni Steripenu. Je pry rychlejsi a nemuste cuchat chlor. Byla to hodne velka chyba. Prvni nedostatek Steripenu poznate hned po rozbaleni. Nejcasteji pouzivana lahev, at jste kdekoliv, je stara dobra, lehka, zmuchlatelna 1.5l PETka, kterou muzete kdykoliv vyhodit. Steripen ma ovsem moznost cistit maximalne 1 litr vody. Pokud ovsem sezenete i treba 0.5L PETku, UV zarovka Steripenu neprojde hrdlem do vodu hloubeji nez 2 cm. Pokud ale 0.5l PETku nesezenete, na cisteni vody v 1.5l lahvi muzete zapomenout - neni jak dostat zareni do vody. Druhy nedostatek zjistite pri prvnim cisteni na dennim svetle. Bila dioda blikajici pri cisteni a zelena blikajici po dokonceni neni na prudsim dennim svetle vubec videt. Takze vam da docela praci zastinit Steripen, abyste vedeli, jestli se jeste cisti nebo abyste zjistili, jak ze vlastne cisteni dopadlo. No a posledni nedostatek je ten nejzasadnejsi. Podle meho prvniho a zaroven posledniho testu cisteni Steripenem nefunguje. Jak jsem to projevilo ? Naprosto kristalovy potok vyverajici z podzemi uprostred skal na Madagaskaru. Deset kilometru na vsechny strany nebyli zadni lide, zadne kravy, nic. Vodu jsem do lahve nabiral z potoku pres tricko = tim se snazim vycistit vodu od velkych necistot a vetsich breberek. Jeden litr vody jsem cistil minutu, pote lahev zavrel, vodu promichal a cistil Steripenem dalsi minutu. O sest hodin pozdeji jsem mel pupek nafoukly jak balon. Energie dosla, hlava bolela, do civilizace daleko. Svalil jsem se do stinu pod strom a dalsich 24 hodin nevedel o svete. Teda - vedel pokazde, kdyz se mi nekontrolovane protrhnul zacatek nebo konec traviciho traktu. Po 24 hodinach jsem byl schopny aspon dolezt do civilizace pro vodu a colu. Ted je 14 dni po incidentu a stale jsem schopnej jist maximalne rohliky. Par odpovedi, proc si myslim, ze byl problem ve Steripenu - Co kdyz byly problemy zpusobene vedrem ? -- V Africe jsem byl uz sedmy den. Nemyslim, ze jsem se do te doby neaklimatizoval. Co kdyz byla voda extremne spinava, ze by ji nevicistilo vubec nic ? -- Potucek vyverajici z podzemi ze je spinavy ? No dobre, i kdyby to byla pravda - pili jsme z nej v tu chvili ctyri. Zbyli cestovatele pouzili chlorova cistidla a nebylo jim nic. Co kdyz byly problemy z jidla a ne z vody ? -- Vsichni ctyri, kteri jsme se u potoku potkali, jsme predchozich 24 hodin jedli narosto to same. Zbylym nic nebylo. Co kdyz vubec neslo o "otravu z vody" ? -- Uz dvakrat se mi podarilo vypit neco podobneho. Rekl bych, ze jsem mam symptomy otravy vodou docela dobre zmapovane. Posledni informace z kliniky tropickych infekci rika - Giardia . Prvok, ktereho by podle prilozenych informaci mel Steripen 100% znicit. Takze dekuji, Steripen vracim jako nefunkcni. Lampicku za 3.000 Kc opravdu nepotrebuji...

http://www.mall.cz/vodni-filtry-outdoor ... ti:ranking


Nákup tohoto zařízení jsem tudíž logicky zavrhl a budu nadále používám pouze keramický filtr (který odstraňuje navíc chemikálie a vylepšuje chuť vody), kombinovaný v případě potřeby (podezření na přítomnost virů) převařením vody.

P.S.: I když musím připustit, že ta cena je velice zajímavá a ve spojení s keramickým filtrem by to nemuselo být vůbec špatné. Samozřejmě voda by se musela po použití přístroje v letních měsících ihned zkonzumovat, aby nedošlo k reaktivaci DNA.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod vonkreuz » sob kvě 12, 2012 22:03

Jestli jsem to dobře pochopil, tak špatně použil Steripen. Tedy klasický příklad "když vše selže, přečti si návod". ](*,)
Podle jeho popisu to vypadá, že strká Steripen z hora a pak se s ním pokouší míchat v láhvi... A když má velkou flašu je v řiti.
Proto má Steripen přece dost dlouhou gumovou konickou část, aby se dal nasadit větší rozsah lahví...
Postup při velké flaši je tento: dám vodu do láhve, vrazím Steripen do hrdla, otočím láhev dnem vzhuru a kvedlám lahví. Tím proudí voda okolo UV lampy. Zbytečně se nesnažím řezat láhev, vymejšlet číčoviny...

Poznámka pro útlocitné: Následuje nelichotivé hodnocení pana Špačka....

Takže další tourista či vědátor bez smyslu pro praktické uvažování. :mrgreen: Smát se nebo plakat?

Edit: Ahááá, mistr Špaček použil model Adventure - no jo, to se pak nesmí divit, že to nenacpe do hrdla PET lahve, když je to model vhodný pro široká hrdla, volné nádoby a podobně.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod TooMooX » stř kvě 16, 2012 10:07

Přesně tak a nebo mohlo dojít ke kontaminaci z kapek ulpělých na hrdle láhve. Před tím v návodu SteriPen varuje. Doporučuje použíti filtru.
Nebo vadný kousek :D I když myslím, že psali, že každý kus testují... a má dokonce "samodestrukci" :P Po udávaném počtu hodin přestane fungovat.
Odzkoušené laboratorně to mají http://www.steripen.com/micro-biological-testing

Já si koupil modrou láhev :(( http://vodahory.cz/nadobi/lahve-infinity/gsi-lahev-infinity-dukjug-blue-1-l.html Když se to čistí ve stínu (např v batohu) tak jde vidět to modré svícení... A ta diodka taky jde vidět kdy zhasne/začne blikat při předčasném vyndání. Mám verzi SteriPen Military ten nemá displej.
Prvně jsem s tím ale taky zápasil... Proč to nefunguje ? :(( Jsem si říkal ... Zkoušel jsem to totiž na přímen slunci a sněhu + sluneční brýle = nebylo vidět že to svití (ani modře v modré láhvi :mrgreen: )
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod TooMooX » stř črc 25, 2012 13:48

Tak jsem odzkoušel čínské nabíjecí baterky CR123A (označené jako nabíjecí varianta RCR123(A)) http://is.gd/dnzBhw + tato nabíječka http://is.gd/ihD08s + redukci konektoru http://is.gd/2Xm1yD
Jsou o nějaký milimetr menší než přiložené PANASONIC tak jsem měl obavy :-k zda je pak nebudu muset votunit nějakou kovovou podložkou, ale fungují i bez něj !!! :finga: Bez problému proveden jeden cyklus ozařování. Kapacitu testovat nebudu. Nejspíš nebude ohromující, ale za ty prachy a na mé 2 denní treky určitě dostačující =D>

PS: pro zajímavost...
16.7 objednáno
17.7 odesláno
19.7 rentgenováno v Praze
25.7 doručeno !!!! :shock: \:D/ =D>

Nejspíš sem se trefil do nakládky letadla. Nebo v číně váznou kšefty... Předchozí objednávky vždy okolo 30, spíše víc dnu
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř črc 25, 2012 18:36

Cyklus ozarovani? :shock: Asi mi neco unika ;-) edit: never mind, uniklo mi tema vlakna :twisted:

Mne taky nedavno (zacatkem cervna myslim) prisly veci z DealExtreme velice rychle, tusim neco pres tyden. Dva balicky, takze nahoda to mozna nebude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » stř srp 8, 2012 20:37

Tak konečně začal StriPEN dělat i zařízení s nabíjením přes USB port a dokonce je i menší a o něco lehčí.

Bohužel životnost lampy je "pouze" 4000 litrů (8.000 cyklů při 0,5 litru).

http://www.steripen.com/freedom/

P.S.: Nepotřebuje někdo keramický vodní filtr MSR s náhradním keramickým filtrem? Přefiltrováno cca 20 litrů vody, pořizovací cena cca 2.300,- + 1.200,- náhradní keramická vložka, prodám za 2.500,-. Důvod prodeje : Nějak jsem zlenivěl a přecházím na SteriPEN...


Edit : Oprava - SteriPen nikdy nebyl konstruován na 8000 litrů, ale na 8000 půl litrových cyklů, jak je uvedeno na stránkách výrobce. Životnost této lampy je tedy ta maximální a to 8000 cyklů, jak jsem se dnes na stránkách výrobce dočetl...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » úte zář 25, 2012 10:15

Používa niekto Steripen v mrazoch? V návode na použitie je uvedená pracovná teplota 0-60 °C, čo by pre mňa znamenalo pred každým použitím Steripen ohrievať. Opruz, občas nemožné. Znamenalo by to prípravu vody tak pol hodinu až hodinu pred varením/pitím, to rovno môžem používať tablety...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Chmeld4 » úte zář 25, 2012 11:57

@wawrik: Ho šoupneš někam k tělu ne. Někam pod bundu. Tam se ohřeje a pak použít?
Hmm a nepočítá se s použím do 0°C kvůli jen kvůli mrznutí vody? Nevim proč by se to nedalo používat při nižší teplotě. Lampa bude svítit snad stejně furt.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » úte zář 25, 2012 12:40

Niekde som našiel zmienku o predhrievaní UV lampy pri teplotách pod 10 °C. Možno to súvisí s tým, že pod nulou nevie podať adekvátny výkon...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Chmeld4 » úte zář 25, 2012 13:03

Ha ... FAQ na ofiko stránce. Kategorie Technické dotazy. Druhá a třetí otázka :)
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » úte zář 25, 2012 13:23

Ale áno, to som všetko videl. Mňa zaujíma, či sa to reálne dá používať pod nulou. Ľad vo vode ani baterky neriešim (sú lítiové, nemôžu mať v bežných mrazoch problém), ide mi o funkčnosť, či ten proces sterilizácie prebehne v poriadku a voda sa dá piť/používať. Steripeny majú indikáciu, úplne by mi stačilo vedieť, že to zobrazuje korektné ukončenie sterilizácie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod jonza » úte zář 25, 2012 14:59

podle meho soudu to fungovat bude, spis to mysleli tak, ze po 0st C voda zmrzne a neni mozne ji ozarenim vycistit.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod TooMooX » stř zář 26, 2012 7:38

Pokud někdo uvažuje do SteriPENu o nabíjecích baterkách Soshine 650mA 3.0V RCR123(A) / CR123A/ http://is.gd/dnzBhw tak počítejte s cca max 10 litry pak je třeba je opět nabít. :wink:
Nezkoušeno po sobě ale v rozmezí cca 3 týdnu. Poté už následovalo přesvědčování aby se rožnula :mrgreen: Zvláštní že s docházející baterkou jde ještě nějaký cyklus udělat. Problém je "asi nabíjení/žhavení" před startem ozařování. To asi cucá baterky nejvíc.
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » stř zář 26, 2012 10:24

Výrobca asi vie, prečo všade píše, že treba používať značkové batérie a nie nejaké nonamy :-) Podľa meraní si to cucne 5W, to je pre batérie celkom slušná záťaž.

V mrazoch ho nepoužívaš?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod TooMooX » stř zář 26, 2012 10:46

ee mám ho teprve chvilku. Na mé jednodenní treky jsou čínské nabíječky dostačující :P
V zimě jako třeba pod -10°C si využití neumím moc představit. Najít tekoucí vodu bude docela problém a pák tuhle ledovku v kose pít ? To spíš vařič a tavit sníh a 5 minut povařit ne ?
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » stř zář 26, 2012 11:23

Tam, kam idem (VHT v Nepále), to nie je také jednoduché. Pod nulou je stále, ale sneh je až od 5500 m, na preváranie nebudem mať dosť plynu a v tej výške aj tak vrie pri nižšej teplote. Zato tečúca (a nezakalená) voda je všade - rieky, potoky... To mi príde ako ideálne prostredie pre Steripen - až na tú teplotu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Chmeld4 » stř zář 26, 2012 11:32

@wawrik: Napsal sem jim na steripen.cz mail a tohle je odpověď :

Dobry den,
pri teplotach pod nulou voda jak znamo prechazi ze skupenstvi kapalneho do skupenstvi pevneho. V navodu k pouziti je uvedeno, ze pro bezpecny prubeh sterilizacniho procesu je nutne, aby se ve vode nenalezaly kousky ledu. Z toho vyplyva, ze pri teplotach pod nulou nemusi byt prubeh sterilizace bezpecny a nedoporucuje se. To samozrejme plati i pro napoje s vlozenym ledem - ty nelze ani sterilizaci povazovat diky pritomnosti ledu za bezpecne.

S pozdravem,
Jan Prokes

EDIT: Moje otázka byla :
Dobrý den,
Zajímalo by mě jestli může teplota pod 0°C nějak nepříznivě ovlivnit ošetření vody. Například nekorektní dobou sterilizace.
Baterie ani led v tomto případě neřeším. Jde mi o efekt přístroje na vodu.

Děkuji za odpověď


Výrobce tedy zřejmě nemá strach o to že by steripen NEfungoval dobře. Neřekne že se může používat pod 0°C už jen kvůli tomu že by tím mohl potenciálně ohrozit zdraví zákazníka který si nevšiml že voda už začla mrznout. Tak to tedy aspoň vnímám já.
Naposledy upravil Chmeld4 dne stř zář 26, 2012 11:46, celkově upraveno 1
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » stř zář 26, 2012 11:44

:oops:

Českému dovozcovi ma nenapadlo napísať. Písal som len výrobcovi (aj v inej veci v súvislosti so Steripenom), ale tí sa nejako neunúvajú, je to už 10 dní.

V každom prípade dík.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod terezaslovensko » stř zář 26, 2012 12:06

toto je nieco ako to pero, alebo nie? mate s tym skusenosti? http://en.wikipedia.org/wiki/LifeStraw
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř zář 26, 2012 15:48

wawrik píše:Tam, kam idem (VHT v Nepále), to nie je také jednoduché. Pod nulou je stále, ale sneh je až od 5500 m, na preváranie nebudem mať dosť plynu a v tej výške aj tak vrie pri nižšej teplote. Zato tečúca (a nezakalená) voda je všade - rieky, potoky... To mi príde ako ideálne prostredie pre Steripen - až na tú teplotu.

Proc je vlastne potreba s takovou vodou vubec neco delat? Je studena, tekouci a v horach... Ciste preventivne nebo je to fakt potreba?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » stř zář 26, 2012 15:55

Neviem, asi najmä pre kľud duše. Na druhej strane, jačích aj vtáčích hovien je tam pomerne dosť, a čo si tak všímam, turisti, ktorí pijú miestnu vodu namiesto balenej (v údoliach, kde sa kúpiť dá), majú viac črevných problémov. Môže to súvisieť aj nemusí.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » pon lis 5, 2012 10:35

Ahoj.

Tak mě to nedalo a v "honbě" za snižování váhy mého vybavení (a možná i z lenosti) jsem prodal keramický filtr MRS MiniWorks EX a koupil si SteriPen Freedom + PreFiltr.

SteriPen Freedom i s PreFiltrem váží cca 151 gramů (váha MSR MiniWorks EX je cca 456 gramů) a tak jsem ušetřil cca 305 gramů.

Hlavní výhody SteriPenu Freedom jsou tyto : vodě odolný, nabíjecí baterie s nabíjením přes USB (solární nabíječku), nouzová svítilna.

Tento víkend jsem otestoval výdrž baterie a baterie vydrží 52 cyklů po 0,5 litru, přičemž u posledních 10 cyklů je indikována slabá baterie.

Celkem lze tedy na jedno nabití upravit cca 26 litrů vody.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Chmeld4 » pon lis 5, 2012 11:51

terezaslovensko píše:toto je nieco ako to pero, alebo nie? mate s tym skusenosti? http://en.wikipedia.org/wiki/LifeStraw

ne-e ... LifeStraw je několik vrstev látek kterou voda prochází a tím se čistí.
FILTR

Steripen používá UV lampu kterou vodu "prosvítíš" a tím dochází k ničení fujtajblů :D
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Standa63 » ned pro 9, 2012 21:15

Vodní pumpička - dobrý poměr cena/výkon.
Nebo KATADYN mini, prý zvládne i viry a je na 7000l vody.

Ale nejlépe asi vychází LIFESTRAW: až 18000l vody, i viry.
Bez problémů zašlou i do ČR, platba přes Paypal. Kupoval jsem také přes ebay.de, Lifestraw personel, a za týden tu z Koreje byl.
Brožurka v angličtině.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení