Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod axi12 » stř led 15, 2014 11:41

Máte někdo kzušenost s SOS Lahví? :)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod [b2e] » stř led 15, 2014 11:43

axi12 píše:Máte někdo kzušenost s SOS Lahví? :)
Ja mam, co presne hledas za informaci?
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod axi12 » stř led 15, 2014 11:49

Jakou s tím máš zkušenost? Uvažuji o ní na cestu do Guatemaly a Mexika. Přeci jen v Guatemale nejsou úplně přístupy k super čisté vodě. Když jsem byl na očkování, tak mi ji doktorka doporučila, že s ní mají dobré zkušenosti z JV Asie.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod [b2e] » stř led 15, 2014 12:11

axi12 píše:...
No, zkusenost mam vicemene dobrou. Pouzival jsem teda v ni filtr AA-biosafe, ten lepsi (Advanced, ma vespod zlutou cepicku) a ten bych i doporucil dale, ten zakladni filtr bych si do techto podminek nebral. tady jsem jednu zrovna prodaval a jsou u toho i odkazy na dalsi filtracni parametry, ktere se k tehle lahvi nesnadno dohledavaji. Co me na ni trochu stvalo je odpor filtru, muselo se mackat a zaroven sat, aby ses pohodlne napil. Ze zacatku s cistym filtrem je to jeste OK, ale jak se trochu zanese, tak se musi mackat a sat vic, ke konci uz je to trochu vopruz. Lahev je jinak docela odolna, material sice neni buhvijakej (vypada lacine), ale je lehka a bezporuchova. Sam s ni mam zkusenost s pitim vody hlavne z pastvin ve Skotsku a Rumunsku, ktere jsou zanesene ruznyma srackama a chankama a bral jsem vodu odkudkoliv to zrovna teklo a vysledkem byla vzdy cira a hlavne i chutna voda bez jakychkoliv nasledku. Jinak taky znam cloveka, ktery s tim jezdi pomahat na Filipiny, Haiti, atp. Nevyhodou toho filtru je, ze je proste na jednu sezonu a ze neni zrovna univerzalni - je to proste jenom lahev. Jinak vyhodou tohohle filtru je, ze ti odfiltruje i prumyslove znecisteni, hnojiva, DDT, Radon 222 atp. a i trochu spravi chut, to jine filtry nemaji. V mezidobi, kdy neni pouzivan, by se mel profouknout, aby v nem nezustala voda. Jinak kdyz jsem chtel filtrovat treba do camelbagu, tak jsem to musel z lahve proste promackat ven. Dalo se.
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » stř led 15, 2014 12:16

Obavam se, ze tady ho zatim nikdo nema a pokud ano, tak snad deu. Skoro by asi bylo vhodnější položit dotaz rovnou k tomu filtru.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod KombojKT » stř led 15, 2014 13:11

budo píše:Já jsem ho koupil na nalehko.com a CZ návod u něj byl. Pokud vydržíš, během dne se po něm zkusím mrknout a dát sem fotokopii.

Mne byl též zakoupen na nalehko.com, ale asi nejakym nedopatřenim nebyl přiložen. Budu moc rad, pokud dohledas někde a přiložiš fotokopii. Dik
vaclav-brand.blog.cz
KombojKT
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 14, 2013 21:26

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod skier6242 » stř led 15, 2014 13:35

Taky sem ho koupil na nalehko.com a bohužel taky bez českého návodu. Každopádně budu taky rád až se tady objeví. Dík
skier6242
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř úno 20, 2013 9:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » stř led 15, 2014 19:51

No, jak jsem to našel, tam se mi nějak připomnělo, že mi v tom chybí informace o doporučeném způsobu sušení doma po výletě.

https://www.dropbox.com/s/6icdcdyvdmkp8em/scan017.pdf

https://www.dropbox.com/s/6tx7t0uc6w5hjf9/scan018.pdf
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod KombojKT » stř led 15, 2014 23:16

Budo, díky moc za scan. BTW jen sem prosim napiš jak po výletě vysušit filtr. Díky
Naposledy upravil mike dne čtv led 16, 2014 3:28, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
vaclav-brand.blog.cz
KombojKT
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 14, 2013 21:26

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » čtv led 16, 2014 7:23

to taky nevím, dal jsem dotaz, sleduj zde http://www.nalehko.com/comment/392#comment-392

sušil jsem ho, myslím, na topení
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Standa63 » sob led 25, 2014 19:16

Co umí ten Sawyer MINI? Bakterie, viry, sedimenty, prvoky, chemikálie?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » čtv úno 20, 2014 19:11

Odstraní všechno, až na chemikálie, ostatně jak už někdo psal, ideální filtr na hory...

Všude jinde bych raději používal něco s uhlíkovým a nebo nano-metalovým jádrem, které dokáže částečně odstranit i chemikálie, i za cenu, že filtrování vody bude trvat 10x déle...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tomUs » pát úno 28, 2014 17:14

Pozor filtry Sawyer Mini ani Squeeze neodstraňují viry! Tyhle filtry mají propustnost 0,1 micron (viry se usazují na částicích o velikosti 0,2-0,02 micron). Ostatně žádný mechanický filtr neumí odfiltrovat viry až na novinku od Sawyeru s technologií Point.ZERO Two. Tento filtr umí odstranit i viry, filtrace je výrazně pomalejší a pořizovací cena samozřejmě vyšší. Využitelnost na horách je OK, ale problém nastane, pokud filtr po použití zmrzne - vlhkost v mikropórech způsobí jejich popraskání a filtr je v ten okamžik zničen. Bránit se tomu dá, že filtr šupnete v mrazech pod bundu nebo do kapsy košile aby byl blízko tělu a nezmrzl. Jinak pro produkty Sawyer jsme získali výhradní zastoupení pro ČR a SR, takže pokud budou nějaké dotazy, rád poradím :-) Chystáme také rozsáhlé recenze jednotlivých filtrů i komponentů.
<link na e-shop smazan>
Naposledy upravil mike dne pát úno 28, 2014 17:23, celkově upraveno 1
Důvod: smazana zbytecna citace a reklamni link, viz SZ
tomUs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát úno 28, 2014 16:46

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Hafi » čtv bře 13, 2014 15:53

...kdo máte Sawyer Squeeze...jak se do toho nabírá voda?
Předpokládám, že mám jen tu jejich plastovou flašku a druhou flašku, např. PET, v níž chci mít čistou vodu.
Tekoucí voda je jasné, ale stojaté? Mám podobný vak od platypusu a nabrat vodu třeba z jezera je s tím nemožný.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » čtv bře 13, 2014 16:42

Oproti pumpě je tady nutný mít s sebou přízlý dno od nějaký menší (0,5l nebo 0,25l) PETky. Ze stojatý vody tím nabereš... Je to zdlouhavější, ale je to snesitelná daň za nízkou váhu i cenu filtru oproti např. pumpovacím.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod martinnakole » pon čer 16, 2014 21:55

Zase jsem se upsal k nějakým horám a váhám, jestli má smysl utrácet peníze za vodní filtr. Takže otázka: je to fakt potřeba? Máte někdo zkušenost s tím, že jste měli nějaké problémy s neupravenou vodou, zatímco od doby, co máte vodní filtr, je všechno v pohodě? Bavíme se tu o nabírání vody ze studánek, pramenů a horských potoků a případně ples, ne o dolním toku Vltavy po povodni.

Ještě se mi nestalo, že bych měl z vody nějakej problém, nefiltruju a piju i z těch nejšpinavějších studánek, na druhou stranu jsou fakt věci, který bych v horách nebo kdekoliv venku zažít nechtěl. :-k

(Pak ještě doplňující otázka: nabírat vodu z potoka, co teče přes nějakou louku, kde se pase dobytek, je sice donebevolající blbost, ale někdy nemusí být jiná možnost - pomůže v tomhle případě filtr a je pak voda skutečně pitná?)
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » úte čer 17, 2014 10:59

Martine, že se Ti doteďka nikdy nic nestalo, neznamená, že se Ti stát nemůže. A když pak budeš chodit někde týden dva po horách s průjmem, bolestma břicha, řiti, dehydrovanej a zesláblej, tak si ad A) ten výlet vůbec neužiješ a ad B) koupíš vodní filtr hned po návratu domů. Není nikde psáno, že se Ti to stát musí, ale pokud se Ti to stane, budeš z toho zpruzelej.

Na druhou stranu koupíš-li si filtr, rázem přinejmenším získáš pocitově skvělý a silný pocit vyšší jistoty a svobody při pomyšlení, že jsi nezávislej v otázce nejdůležitější suroviny, bez který to prostě nikdy nejde. Že si můžeš v případě potřeby nabrat "kdykoli kdekoli".

S těma krávama - důležitý je myslet předem na to, abys prostě v takovém místě nabírat nemusel. Tzn. rozumně hospodařit s vodou. To je ale víceméně jasný fakt. Na druhou stranu když už budeš muset nabrat, tak ty filtry fungovat imho budou. Od toho jsou dělaný, aby fungovaly. Pomineme fakt, že dostaneš do těla nějaký ty dusičnany, což Tě jednorázově nezabije. Ale u těch filtrů se všude píše, jakou velikost živých částic jsou schopny zahytit. A Tuším, že jsem kdesi četl, že už hodnota 0,2 mikronu bezpečně stačí. Když koupíš filtr s 0,1 mikronu, seš v suchu.

Zkušenost mám s pumpovacím filtrem Katadyn Hiker Pro, který koupil fps po poradě se mnou na základě velmi dobrých referencí uvedených v článku Petra Koska o desinfekci vody. Tři lidi jsme tenhle filtr používali v Alpách a uživatelsky pro takovou skupinu je opravdu skvělý. Přefiltrovat několik litrů vody pro více lidí tak, aby na tom člověk nestrávil hodinu, to už chce nějaký rozumný průtok a tenhle filtr pro 2-5 lidí myslím skvěle vyhoví. Ještě rozumnou daní je hmotnost 310g. Na druhou stranu já většinou chodím sám, proto jsem volil filtr Sawyer SP129. Pro jednoho až dva lidi je skvělý. Na rozdíl od pumpovacího je zdlouhavější filtrace z mělkých zdrojů. Dnes už je k mání i jeho menší a lehčí brácha Sawyer SP128 Mini, 40g, kterého bych volil spíš, ale už mám koupeno.

Časem jsem došel k tomu, že vybírám vybavení takové, aby bylo dimenzované pro 1 osobu. Je menší a lehčí. Mně bohatě postačuje a když se vyskytnou nějací spoluturisti (ve Tvém případě spolufotografové), tak také poslouží. Každopádně myslím, že mít vodní filtr je rozumné, hodí se a přidá na pocitu svobody a soběstačnosti za relativně obětovatelný peníz a akceptovatelnou zátěž do batohu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » úte čer 17, 2014 11:42

Budo to dobre popsal. S filtrem je to imho jako s pojistenim, clovek ho muze klidne platit cely zivot aniz by ho zuzitkoval a pak by se mohlo zdat jako nepotrebne... :)

To nabirani u pastvin, k tomu by hadam doslo uz jen v te nejvetsi nouzi a o to dulezitejsi by bylo mit ten filtr. To nejhorsi jako E. Coli a spol by to melo odfiltrovat, ale hadam, ze problem je ze v tom muze byt plno rozpustenych veci - metabolity, moč, dusicnany a to asi nespada do kategorie pitna voda, ale porad jeste v nouzi by to s filtrem (snad) slo.
Hodne asi zalezi na tom, jak velka je pastvina s kolika kusy dobytka, prutok a charakter potoka a tak :)
Podle me je ale nejvetsi problem prave v tom, kdyz nevis, ze je nahore pastvina a proto neni dobre v nekterych horach byt liny tu vodu filtrovat.
Ostatne tam nemusi byt pastvina, asi staci kdyz je ve vode mrsina ci nejaky vynalez civilizace :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte čer 17, 2014 16:59

scinkk píše:Ostatne tam nemusi byt pastvina, asi staci kdyz je ve vode mrsina ci nejaky vynalez civilizace :)

To jsem jednou takhle dosel k potoku, nade mnou uz jen skaly, ovce dole, krasna cista voda, takze jsem se dukladne napil a dobral zasoby. Pak jsem podel potoka stoupal a asi o 100 m vys lezel hned vedle vody mrtvy maly kamzik... Nic mi nebylo a ani nikdy jindy, ale s tim pojistenim mas pravdu. Nemusi se stat nic, ale kdyz se stane, tak to pry stoji zato. Na jednom bivaku celkem vysoko jsem potkal cloveka, co trval na chemii do vody i tam i kdyz vubec nevypadalo, ze by to mohlo byt potreba. Pry po zkusenostech, nekde v Otztalu v podobne vysce zazil nejhorsi sr*cku v zivote a od te doby bez chemie ani ranu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod martinnakole » úte čer 17, 2014 20:34

Ok, díky za názory. Asi to nebudu řešit a doufám, že ty rumunský hory posraný od ovcí přežiju ve zdraví :P
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » úte čer 17, 2014 21:00

No kdybys chtel zkusit chemickou variantu tak bych ti mohl rekneme za 150 prodat Aquasteril 2 Tramp skoro plne baleni (asi jsem to pouzil jen na 2l) s expiraci 12/2015 - asi to sem pak hodim do inzeratu :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dr4k3 » pon čer 23, 2014 15:58

[b2e] píše:Zaujal me Sawyer SP128 Mini, protoze se da snadno nasadit na hadicku camelbaku.
Pouzivate nekdo timto zpusobem?
ano
[b2e] píše:Je odpor filtru porad dostatecne nizky na to, aby se z hadicky dalo pohodlne pit?

Ano. Během času bez proplachování postupně klesá průtok, ale i po týdnu se s tím dá v pohodě jít a nasávat - jde to pomaleji, ale ten čas na to máš, že jo... :t:t
Dost pomůže, když nemusíš sáním překonávat hydrostatický podtlak ekvivalentní výšce mezi volnou hladinou kdesi na zádech a ústy. Umístěním hydrovaku do vrchlíku batohu naopak spád pomáhá s překonáním odporu filtru a zároveň usnadňuje doplňování nebo jinou manipulaci s vakem.

[b2e] píše:Zaroven by me zajimalo, jak se Mini da nasadit i na PETku, protoze na nem nevidim zavit odpovidajiciho prumeru, pouze jen kolik na navleknuti hadicky.
ten výstupní kolík na navléknutí hadičky nebo sání ústy se do otvoru PET lahve samozřejmě vejde, takže nasadit se dá, akorát držet to tam samo nebude...
Závit na našroubování PETky/vaku je jen na vstupním (špinavém) konci.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dollly » stř črc 9, 2014 10:08

Zdravím. Mám takový dotaz. Ve dvou chceme vyrazit na putování okolo Vltavy. Ale co řešíme, je voda. Za prvé nechceme pořád tahat zásoby vody a za druhé bychom chtěli ušetřit. Jelikož se budeme potulovat v blízkosti Vltavy, tak bych se chtěl zeptat, jestli je nějaký způsob, díky kterému by se dala pít voda z Vltavy? Jedná se o Vltavu od pramene kousek pod Prahu, takže Prahou nezasažená. Plánuji koupit filtr Sawyer mini. Co jsem se dočetl, tak pro dva by měl být dostatečný. Ale zajímá mě, jak vodu dále upravit, aby se dala pít? Jestli je to teda vůbec možné.
Děkuji za odpověď
Dollly
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř črc 9, 2014 9:57

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Chmeld4 » stř črc 9, 2014 10:41

Prostě se po cestě vždycky zastavte někde u hospody a na WC, nebo od obsluhy si nechte nějakou tu petku natočit klasickou kohoutkovou. Dokud je tu taková možnost, tak bych se na pití z řek v naší matičce vlasti zvysoka ... Tak to budeš mít nejlevnější a zároveň nejzdravější.

EDIT: Sawyer zvládá bakterie a prvoky ... ale tady je to samá chemie a na tu by si musel zase jinej filtr.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » stř črc 9, 2014 13:49

Presne tak. Sice by vam ten filtr mohl pomoci pri nabirani vody z nejakych potucku ci studanek pod kopci, ale s tim mini je to trochu opruz uz pro jednoho cloveka, filtrovat vodu pro dva, to uz chce slusnou pauzu :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod kracvo » úte črc 15, 2014 12:02

Zajímal by mě rozdíl, mezi filtrem Sawier Mini a Squeeze ? Zvažujikoupi filtru, ne že by byl bezpodmínečně nutný ale proto že bude fajn mít na horách (turecko, gruzie a podobně) pocit jistoty, že nemusím dny hledat čistý pramen.

Filtr bude potřebný pro dva lidi, ten Squeeze filtruje o hodně rychleji? nebo je více nerozbitný?

Předem díky,

V.
Spi v leže!
Uživatelský avatar
kracvo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: pon kvě 4, 2009 20:05

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dr4k3 » úte črc 15, 2014 12:32

Squeeze má slibovanou 10x větší životnost. Srovnání průtoku jsem hledal a nenašel, ale i Mini stačí na to, aby se z něj dalo přímo pít. A radši si na delší výlet vezmu Mini+stříkačku na čištění, než Squeeze bez ní.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tomas000 » stř srp 20, 2014 8:04

Ahoj,

LifeStraw Personel vs Sawyer Mini - máte někdo zkušenosti, který by jste doporučil - použití hlavně na hory... jak je to s čištěním LifeStraw ??? díky
tomas000
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned srp 17, 2014 15:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Chmeld4 » čtv srp 21, 2014 6:12

Pamatuju že když sem Lifestraw poprvé zaregistroval tak to byl spíš marketingovej tahák než aby to mělo nějakou velkou funkčnost. Jestli se něco změnilo nevím. Jedno vím ale celkem jistě. Pokud prolezeš více zahraničních fór věnovaných outdooru, tak nenarazíš téměř na nikoho co ho používá. To si myslím vypovídá o jeho kvalitách.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod cortez » čtv zář 18, 2014 10:05

Ahoj,
zkoušel jsem tu leccos pročíst, ale zkusil bych ještě konkrétní dotaz:

Za týden jedeme do Maroka - 4 lidi, 14 dní, primárně Vysoký Atlas. Řeším teď ještě, jak to udělat s vodou.
Někdo prosazoval jako jednoduché, jednorázově levné a nejsilnější řešení vzít kávové filtry na mechanický bordel, a k tomu tablety (dávka desinfekce, pak dávka na neutralizaci) + teoreticky něco na ochucení. Jen trochu váháme nad tím, jeslti to po těch dvou týdnech neddělá mikrofloru ve střevech a jestli ta voda je chuťově pak skutečně hnusná. Na druhou stranu by to asi mělo zabít v té vodě opravdu vše (sami nevíme, kolik té vody tam bude, jeslti jen u vesnic, nebo nějaký pramen.. podle všeho spíš od vesnice k vesnici, pramenů pomálu).
Docela mě ještě ale zaujal ten Sawyer Mini, co by šel přidělat třeba na Camelbag (skládací flašku typu Platypus nemám), s tím, že by aspoň pro dva lidi mohl stačit a cenově je to za ten litr celkem pěkný. Navíc by to šlo použít i v horách po evropě. Jako na další možnost jsme koukali na Katadyn pumpovací filtry, ale trochu mě odrazuje cena a velikost částic, které tím ještě projdou. UV steripeny spíš nechci kvůli spolehlivosti - nechci se starat o baterii a doufat, že nedojde, když to je zrovna potřeba..

Prosím o radu, co by konkrétně v případě toho Maroka mohlo být optimální řešení. Počítáme s tím, že budeme kupovat i balenou vodu, když to pude..

Děkuju předem.
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení