Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » pon pro 10, 2012 15:35

KATADYN mini viry bohužel nezvládne (jako každý jiný keramický filtr)...

V PDFku je napsáno : ...a viry v kombinaci s částicemi většími než 0,2 μ...

To znamená, že virus musí být přilepen k něčemu, co je větší jak 0,2 μ.

Velikost "fujtablů" je pro zajímavost :

WHO dělí patogenní mikroorganismy do tří kategorií:

1. Bakterie s choroboplodnými zárodky E‐coli (Escherichia coli), Salmonella (Salmonella typhimurium), Cholera (Vibrio cholerae) s velikostí ~0,2–5 mikronů.

2. Viry s choroboplodnými zárodky Hepatitis A, Norwalk virus, Rotavirus, Poliovirus s velikostí ~0,02–0,2 mikronu.

3. Prvoci s choroboplodnými zárodky Amoeobiasis (Entamoeba histolytica), Giardia lamblia (Giardia intestinalis), Cryptosporidium (Cryptosporidum parvum) s velikostí 1–15 mikronu.

(Zdroj: Osmonics, Inc)


Virus je tedy až 10x menší jak póry keramického filtru...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » pát pro 14, 2012 13:00

Tak jsem si objednal :

http://www.ebay.de/itm/DER-KLEINSTE-OUT ... 255wt_1240

Tento miniaturní filtr dokáže odfiltrovat vše, co je větší jak 0,1 μ, což je mezi filtry docela unikátní (většina filtrů začíná na 0,2 μ). Filtr navíc obsahuje uhlíkové jádro a dokáže si tak i částečně poradit s chemikáliemi a vylepšit tak chuť vody.

Ne že bych hned zavrhl SteriPEN, ale chystám se v zimě do oblasti, kde je pouze stojatá dešťová voda a díky příznivé teplotě v ní rostou řasy a jistě i jiné potvory.

Filtr bude tak skvělým před-filtrem pro SteriPEN a s touto kombinací se dá pít voda snad i z Vltavy.

Před-filtr odfiltruje kal a nečistoty větší jak 0,1 μ, uhlíkové jádro částečně absorbuje chemikálie a pesticidy a SteriPEN zabije všechno, co by náhodou prošlo a to i vadným filtrem.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát pro 14, 2012 22:02

hlp3 píše:...s touto kombinací se dá pít voda snad i z Vltavy.

Az to budes zkouset, dej vedet, prisel bych se podivat :twisted: Posledni vuli ale napis predem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » pát pro 14, 2012 23:11

je tam napsáno ...snad...

Jinak není tam uvedeno kde, na horním toku bych se toho vůbec nebál...

P.S.: Ideální místo na pití je před Lipnem...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát pro 14, 2012 23:16

Uznavam, ale tak nejak jsem predpokladal, ze myslis nekde mezi Prahou a Melnikem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » sob pro 15, 2012 13:50

... pravdou je, že jsem původně myslel Prahu, ale byla by to asi blbost a tak jsem z toho strategicky vycouval... :-..
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod kuchtak » sob pro 15, 2012 21:14

Zaujimava kupa, potom daj vediet, ako funguje.
Ja osobne mam tento od Sawyer Squeeze filter: http://sawyereurope.com/filters/biologic/sp131 a som spokojny
Je to biologicky membranovy filter, prefiltruje bakterie, prvoky aj nejake virusy od 0,10 mikronov, ma rychly prietok, je lahko zbalitelny a zaberie minimum miesta v batohu.
http://www.youtube.com/watch?v=lKWQjlq-uYA

Na filtrovanie virusmi kontaminovanej vody ma Sawyer tiez filter, ktory zachyti aj virusy mechanicky od 0.02 mikronov.
http://www.sawyer.com/sawyersaves/produ ... nttwo.html
kuchtak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř zář 30, 2009 18:00
Bydliště: Kosice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » úte pro 18, 2012 12:43

Tak : http://viewitem.eim.ebay.cz/DER-KLEINST ... 06236/item je doma.

Filtr váží 95 gramů (s obalem 111 gramů).

Zkoušel jsem přefiltrovat 1 litr vody a filtr jej zvládne za cca 3 minuty, což sice není rekordní čas, ale když vezmeme v úvahu jeho malou velikost a tím pádem i malou filtrovací plochu keramické vložky, není to zas tak hrozné. Navíc výrobce uvádí 0,3 litru za minutu, což by sedělo.

Ve srovnání s filtrem MSR MiniWorks EX, který 1 litr přefiltroval tak za cca 2 minuty (výrobce uvádí 1 minutu) se mě zdá, že u tohoto filtru je pumpování o něco snazší, ale bude to menší velikostí pístu a delší pracovní plochou, což je u MSR obráceně.

Podle toho co jsem přelouskal (bez záruky) z návodu (Německy), by měl filtr fungovat jak na bakterie, tak i viry a to v 99.9999% což by bylo mezi keramickými filtry docela unikátní. Zřejmě to bude tím patentovaným duálním keramickým filtrem, jehož velikost pórů je jen 0,1 Mikron.

Jedinou nevýhodou tu je absence nějakého kontrolního mechanismu (u MSR plastový červený kroužek), kterým by se včas zjistila nutnost výměny keramické vložky.

Také množství 2000 litrů přefiltrované vody se mě zdá poněkud nadsazené, jelikož by bylo stejné jako u MSR, který má ale několika násobně vetší povrch keramické vložky. Na druhou stranu materiál této keramické vložky se mě jeví jako mnohem tvrdší, než je tomu u MSR, kde materiál připomíná tvrdostí vzdáleně sádru. Opotřebení čištěním by tedy nemuselo být tak velké.

Pochopitelně, keramický filtr MSR MiniWorks EX je na tom určitě kvalitou zpracování lépe, ale bohužel váží 4x tolik a stojí cca 2x více jak tento filtr.

Takže moje očekávání filtr (jako před-filtr pro SteriPen) splnil.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Aranwe » úte pro 18, 2012 22:45

hmotnost, cena, vlastnosti u toho vypadaj bezkonkurencne - ale cetls nekde realny test s merenim tech filtracnich schopnosti? :)
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » úte pro 18, 2012 23:09

Ano, také tomu nemohu uvěřit, všechny vlastnosti překonávají značkové filtry...

Našel jsem pár odkazů co souvisejí s tímto filtrem:

Zde jsou patenty a dokonce odkaz na firmu co vyrábí onen filtr : http://pureeasy.en.alibaba.com/company_ ... icate.html

Zde je prodejce filtru : http://www.pureeasy.com/Products/Protab ... r/248.html

Zde popis, fotografie a recenze filtru : http://store.taiwancamping.net/home/out ... ter-filter

Srovnání s Katadyn Mini : http://www.pureeasy.com/Download/Compar ... dierEN.pdf

Zde je test nějakého Čínského úřadu : http://www.pureeasy.com/Download/report ... filter.pdf

No a zde je test laboratoře TUV :rolleyes: : https://docs.google.com/file/d/0BzNXhhn ... FBY0U/edit

Teď mě tak napadá, zda ta Čínská firma nevyrábí náhodou i pro světoznámé značky, jako to mají Číňané ve zvyku. V jedné firmě se vyrábí výrobky pro více světoznámých firem, které to pak patřičně draho prodávají pod svojí značkou, ale s nápisem Made in China... viz. ODM : http://en.wikipedia.org/wiki/Original_d ... nufacturer
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » čtv pro 20, 2012 16:45

Tak jsem provedl další praktický test tohoto Mini keramického filtru.

Tentokrát jsem vzal vodu s kořením (chili paprika) a takto "zašpiněnou" a načervenalou vodu jsem přes filtr přefiltroval.

Filtrování nedopadlo vůbec dobře a přefiltrovaná voda si zachovala nažloutlou barvu, což by se stát rozhodně nemělo a příchuť chili papriček také zůstala.

Podobný test (s pepřem a hlínou) jsem kdysi dávno provedl i s filtrem MSR MiniWorks EX a přefiltrovaná voda byla průzračně čistá a bez příchutě koření.

Filtr budu i nadále testovat, ale pokud by měl filtrovat takto, tak jej ze své výbavy vyškrtávám...

Každý keramický filtr by si podle mě měl poradit i s barevností vody a voda by po filtrování měla být průzračně čistá. Navíc filtr s uhlíkovým jádrem (zde metal) by si měl poradit i s příchutí koření.

Také samozřejmě nemohu vyloučit fakt, že jsem narazil na vadný filtr a že ostatní jsou OK...

P.S.: Jak jsou na tom vaše keramické filtry, dokáží si poradit i s kořeněnou vodou jako MSR MiniWorks EX, který odstraní jak barvu, tak i příchuť koření?

Edit : Chystal jsem se provést ještě jeden test se stejnou metodikou jako u filtru MSR MiniWorks EX, to jest ne chili, ale pepř a hlína.

Bohužel při čištění keramické vložky mě vložka spadla na zem a rozbila se... Novou vložku kupovat hned nebudu a zbytek filtru dávám na dobu neurčitou do svého skladu nevyužitých a nepotřebných věcí... The End
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Standa63 » pát pro 21, 2012 0:11

No a mě dnes přišel i LIFESTRAW Family, není to sice moc skladná věc, ale pro delší pobyt venku, určitě nenahraditelná. Jednoduchá vymakaná a ozkoušená věcička, původně určená pro třetí svět. Výdrž až tři roky pro rodinu(až 18.000l).
Takže mám teď oba LIFESTRAW a jsem spokojen. :)
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » pát pro 21, 2012 3:22

Tak už jsem přišel na to, proč si ten filtr MSR MiniWorks EX poradil s barvou a chutí vody a je to právě v tom uhlíkovém jádru, nikoli keramice, jak jsem se chybně domýval... viz.

A) GRANULOVANÉ aktivní uhlí
Použití

Granulované aktivní uhlí NCG,NCC( kokosové skořápky ) je vysoce kvalitní mnohoúčelový materiál vyrobený nejmodernější technologií z vybraného druhu černého uhlí. Uvedené typy se především používají k čištění vody. Aktivní uhlí NCG,NCC( kokosové skořápky ) odbarvuje, odstraňuje pachy a zachycuje na svém enormě velikém povrchu široké spektrum nejrůznějších nečistot včetně organických rozpouštědel.Vyznačuje se relativně velkou mechanickou pevností. Užívá se především pro odbarvování, dechloraci a čištění vody, ale dá se s úspěchem použít i na čištění vzduchu.

...


Jelikož mám doma k SteriPenu originální Pre-Filtr, což je filtr hrubých nečistot od 40 mikronů, nebude vůbec žádný problém do něho nasypat dávku aktivního uhlí.

Tím by byl můj problém vyřešen a už by nebyla žádná starost s možným chemickým znečištěním vody a také by se tím výrazně zlepšila chuť takto přefiltrované vody.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » stř pro 26, 2012 14:16

Koukal jsem na technické specifikace od keramických filtrů, ale žádný si neporadí s dusičnany / nitráty.

Aktivní uhlí je na to asi krátké a tak jsem se chtěl zeptat, zda máte někdo zkušenost s tímto výrobkem :

http://www.levnaakvaristika.cz/odstrano ... t-1ks/1772

Tento molitan by si s nitráty poradit měl a používá se do akvárií.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Indy » stř pro 26, 2012 14:50

bylo by dobre znat vic udaju o tom anexu (aniontovem iontomenici) co jsi nalinkoval, o ty hoube do akvalristickych filtru juwel.

- predevsim, jestli muze vyschnout,
- jaka je kapacita
- jaka je max hodnota dusicnanu se kterou si poradi (tady vidim problem, jestli to bude pro pitnou vodu tak ta ji ma normou danou, a docela malou, ale ty ryby nejspis potrebuji min.)
- jak se pozna vycerpani a zda regeneraci je mozny provest kuchynskou soli jak u vetsiny techto iontomenicu.

aby to nahodou nebylo tak ze to umi rekneme dvojnasobek normy, tusim 2x50mg pro dospele a nesnizovalo to nekam ke kojenecke (15mg tusim),

je zde jeste jeden zakladni problem. ten filtr ma dany prutok, a je obehovy, ta voda se cisti porad dokola. je teda docela dobre mozne ze se ta voda na normu dostane treba za den, po 5-10ti pruchodech. prece jen, je to akvaristicky cirkulacni iontomenic, ne prutokovy pro upravu pitne vody, takze jeho navrh mohl byt dost odlisny.

takze by bylo vhodne vedet jakym prutokem, popr kolikrat tim musi ta voda projit aby se dostala na tu kterou normu.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » stř pro 26, 2012 16:21

K tomu molitanu nevím víc, než je uvedeno na tom webu, bohužel.

Je klidně možné, že to je neefektivní a proto to výrobci keramických filtrů do svých výrobků ani nemontují.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Indy » stř pro 26, 2012 17:38

hm, sverim svoje zdravi necemu o cem nic blizzsiho nevim. hm. ale stoji to par drobnych a i jinak to vypada na vyborny napad. hm.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » stř pro 26, 2012 17:45

Inspiraci jsem bral z tohoto videa : https://www.youtube.com/watch?v=LE-Ijmw3z-Q
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Standa63 » čtv led 3, 2013 17:52

Filtrační trubička, něco na způsob LifeStraw Personal, akorát je tam velký rozdíl 100l vs. 1000l.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » pon led 21, 2013 4:45

Takže čerstvé skúsenosti so Steripenom pri mínusových teplotách: použiteľné, ale s obmedzeniami. Chvíľu mi trvalo, kým som sa s tou hračkou trochu zosynchronizoval, ale potom to išlo.

Zasada č. 1: treba mať neustále na pamäti, že baterky treba vždy vyberať a dávať ich do tepla k telu a do spacáku. Otravné. Obzvlášť, keď človek nemá vhodné vrecko na nohaviciach a bundy v priebehu dňa mení.

Zásada č. 2: Tri litre vody (dávka na jedno večerné táborenie) baterky naraz aj tak nezvládnu, treba to rozdeliť na dva plus jeden. A pamätať na to. Otravné.

A hlavný poznatok: funguje. Občas som ho kombinoval s tabletami na vodu, ale nakoniec som používal len steripen. U tabliet ma trochu zneisťovali varovania typu "po kontakte s pokozkou vyhľadajte lekára" :-) Mám dosť citlivý žalúdok, ale tentokrát žiadny problém. Stretol som partiu Rusov, čo používali katadyn filter, a tí sa sťažovali, že nezaberal, furt mali sračku.

Teploty okolo -5 až -10 °C, voda často mierne zakalená (rýchlotečúca), priezračná málokedy. Jačích hovien všade na mraky, nabetón bolo niečo z nich aj vo vode. Malé ľadové kryštáliky plávajúce vo vode nejako nevadili, sterilizácia prebehla.

Koniec hlásenia.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » sob led 26, 2013 15:38

Teď mě tak napadla jedna věc ohledně toho SteriPENu.

Jelikož SteriPEN nezabíjí bakterie a viry (pouze poškozuje DNA a bakterie a viry se nemohou pak množit), znamenalo by to, že pokud vypiji vodu plnou těchto "poškozených" bakterií a virů a mé tělo a imunitní systém proti nim s převahou vyhraje, měl bych čistě teoreticky získat proti těmto bakteriím a virům nějaké protilátky.

Mělo by se jednat v podstatě o podobný systém, na kterém funguje očkování, kde se do těla vpravuje oslabený virus a naše imunita s ním bojuje předem vyhranou bitvu.

P.S.: Pochopitelně v podobě SteriPENu se bude jednat o nepatrné množství a záleží na tom, kde se voda nabere a co v ní bude za viry a bakterie.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dr4k3 » úte úno 12, 2013 17:21

narazil jsem na tohle - gravitační filtr co bere i viry, a navíc s neomezenou životností

4+4 litry, 0.02µm - oproti hrubším filtrům je to samozřejmě výrazně pomalejší

http://www.rei.com/product/778046/sawye ... em-4-liter

Obrázek
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » stř bře 27, 2013 23:24

máte někdo osobní zkušenost s Aquamira Frontier Pro? http://aquamira.com/consumer/frontier-pro-filter-system uvažuji nad jeho koupí místo používání sanosilu DDW, budu rád za každou osobní zkušenost
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » pon dub 22, 2013 20:25

tak jsem nakonec zakoupil Katadyn Hiker Pro http://www.katadyn.com/usen/katadyn-pro ... crofilter/, a po prvních třech dnech jeho testů v Českem lese jsem přišel na jednu dost zásadní výhodu podobných pumpovacích vodních filtrů oproti nabírání vody do pet lahve, nebo různých nádob či vaků, na použití chemie, Uv lampi, Aquamira Frontier Pro, Sawyer Squeeze Water Filter, na nabrání vody do pet lahve, nebo různých nádob či vaků potřebujete docela značnou hladinu vody aby jste jí vůbec nabrali, a taky aby jste nenabrali žádnou špínu, kdežto pumpovacím vodním filtrem načerpáte vodu i z malé louže, nebo malého potůčku či pramínku který má jenom cca 1 cm vodní hladiny, a tím pádem máte skoro na každém kroku možnost získat pitnou vodu (na jaře a na podzim u nás určitě), nemusíte tolik plánovat dlouho do předu kde je dostatek vody na nabrání, a nebo že u tohoto zdroje vody budete muset nocovat aby jste si uvařili, nemusíte celí den nosit na zádech tolik zbytečných kil ve formě vody, mě stačilo mít u sebe cca 0,5l, a ještě Katadyn Hiker Pro je opravdu hodně rychlí
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » úte dub 30, 2013 22:45

Ahoj,

pokud by někdo měl zájem o nového SteriPena Freedom (nabíjecí Li-Pol baterie, nabíjení přes USB kabel, voděodolný), tak je k mání v inzerci a se zajímavou slevou...

Ale dost reklamy a zpět k tématu...

Když jsem sledoval vývoj v keramických filtrech, tak nejlepší keramický filtr mají zřejmě Číňani o kterém jsem se zmiňoval někde výše v diskuzi.

Velikost pórů filtru 0,1 mikronu a uvnitř filtru je zcela nový materiál, který odstraňuje těžké kovy a podobné nežádoucí prvky a ve srovnání s aktivním uhlím má tu výhodu, že se filtr nemusí vůbec převařovat.

Když jsem měl filtr od MSR, který měl v sobě i aktivní uhlí, výrobce upozorňoval, že je nutno keramickou vložku co 7 dní používání převařovat.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » stř kvě 1, 2013 20:48

jestli si dobře pamatuji z mích mladých akvaristických počinů, tak se aktivní uhlí má po čase propláchnout teplou vodou aby se zase aktivovalo, a ne aby se z něj dostali škodlivé látky
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » ned kvě 5, 2013 8:16

V návodu MSR je napsáno, že se vložka má převařovat cca 10 minut a to každých cca 7 dní, pokud je trvale používána a to z důvodu množení bakterií a plísní uvnitř mokrého aktivního uhlí, kterému nelze zabránit, jelikož se jedná o organický materiál. V podstatě by se měla vložka převařit po každé několikadenní akci a nebo po delším skladování.

Mám dojem, že se v nějaké přednášce o tomto zmiňuje i fyzik Seiger a zřejmě i z toho důvodu keramické filtry nepoužívá a vodu sterilizuje jednoduše v termosce...

U toho čínského mini filtru k tomu nedochází, na což výrobce i upozorňuje, že to je přednost tohoto filtru vůči filtrům s aktivním uhlím a to z důvodu, že jejich materiál je anorganický a má tu vlastnost, že množení bakterií a plísní zastavuje.

Ovšem jak jsem psal výše, voda z MRSka, které používá aktivní uhlí se mě jevila jako chutnější, ale zase je s tím aktivním uhlím moc "práce" a riziko, že se vložka při převařování poškodí je vysoké...

Navíc převařování je časově dost náročné a musí se dělat přesně podle návodu, jinak hrozí vznik mikroskopických trhlinek v keramickém jádře filtru a tak v podstatě jeho zničení...

Edit : Přesné znění návodu zní...

Sterilizujte keramickou filtrační vložku, pokud byl filtr používán více než sedm dní po sobě. Dále ji sterilizujte před nebo po dlouhodobém uskladnění, zvláště pokud byla uskladněna mokrá.
1. Vyjměte keramickou filtrační vložku z pouzdra.
2. Sejměte dolní krycí o-kroužek.
3. Vložte keramickou filtrační vložku do velkého hrnce. Ponořte keramickou filtrační vložku zcela do vody (o pokojové teplotě) a počkejte, dokud se voda nezačne vařit, aniž by přetekla.
4. Přiveďte vodu k varu a nechejte filtrační vložku v bublající vařící vodě po dobu 5 minut.
5. Vypněte vařič a nechejte vodu zchladnout dříve, než vyjmete filtrační vložku.
6. Nechejte keramickou filtrační vložku vysušit na vzduchu (3 – 5 dní).
7. Kompletně omyjte a vysušte všechny ostatní součásti filtru.
8. Sestavte filtr.
DŮLEŽITÉ: Nezapomeňte znovu připevnit dolní krycí o-kroužek.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Filtrační lahve na vodu

Příspěvekod mir » pát kvě 10, 2013 11:43

Zdravím,

jedu na měsíční horskou túru do Peru. Pořídila jsem si FVVL Army čutoru s filtrem, který prý dokáže přefiltrovat pivo na vodu :-)
http://www.bestarmy.cz/produkt/filtracni-polni-lahev-fvvl

Info k filtru je zde: http://www.lahvesos.cz/cz/produkty/nahradni-filtry-biosafe

Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Sice jsem si ji už koupila, ale ráda si vyslechnu zkušenosti.
Díky.
mir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát kvě 10, 2013 11:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » úte čer 11, 2013 6:38

Jen takový průzkum mezi majiteli keramických vodních filtrů.

Jak velkou nádobu (flašku, vak, apod.) na vodu nosíte?

S keramickým filtrem se dá voda nabrat v podstatě (skoro) kdekoli a tak se mě zdá, že by mohla stačit i 0,5 litrová flaška, maximálně 1 litrovka.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod martinnakole » úte čer 11, 2013 9:05

Btw, jak hodně jsou ty filtry spolehlivý? Je bezpečný s tim nabrat a pít vodu třeba z rozvodněný Vltavy, která musela spláchnout všechno možný? :)
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení