Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » pát zář 30, 2016 13:12

wawricku, ja Ti nevim. Prvne pro BSL 3/4 se nepouzivaji vodni filtry ale sterilizacni systemy, ktere kombinuji vice filtru, tepelnou upravu a jeste pripadne i jinou formu niceni kontaminace, vcetne vzduchove filtrace HEPA filtry(mysleno i kvuli filtraci vody, aby se nekontaminovala ze vzduchu) - ktera taky neni zdaleka zarucene 100%-ne ucinna, hlavne proti virum, stejne tak jako vzduchova filtrace smerem ven, proto se pouziva i tam zdvojene, ztrojene filtrovani. To vsechno, aby se pravdepodobnost pruniku snizila na velice nizkou uroven - ale niikdy to neni nulova. Jestli mi neveris, najdi nekoho na spominanych pracovistich at proveri dokumentaci pouzivanych pristroju, jestli tam najde zminku o 100% ucinnosti - ne, jen ze vyhovuje BSL3 a 4 ale tam zase NENI doslovny pozadavek na 100% ucinnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát zář 30, 2016 18:06

#-o to je zas debata... Ano, nic neni 100%, protoze kdykoliv muze prijit uklizecka a vypnout ten pocitac, na kterem nas vesmir bezi :twisted:

apuka píše:A taky se muze stat, ze budou same mrtve viry, ale nas imunitni system na ne zareaguje a projevi se to jako priznak nejake nemoci, napr. horecka, poradny prujem, zvraceni, ...

Ony jsou i jine, nez mrtve viry? :twisted: Myslel jsem, ze se jako zive neberou, ale nesleduju to.

Celkem pochybuju o tom, ze by zneskodneny virus dokazal ve strevech vyvolat zasadnejsi imunitni reakci, ale treba mi da nekdo priklad. Ockovani je neco jineho, tam se pichne do svalu. Bakterie jsou taky neco jineho, tam opravdu staci mrtve bakterie snist, ale reakce je celkem mirna, takze se to pouziva dlouhodobe na zvyseni imunity.

apuka píše:Jeste jinymi slovy, je prakticky bezvyznamne (z hlediska filtru na vodu v outdooru), jestli filtr bude mit ucinnost 99,9999% nebo 99,99999% nebo 99,999999%.

Test Sawyeru ukazal, ze neni. Bylo by, kdyby se bakterie nemnozily, ale ony se mnozi a exponenciala je mrcha.

apuka píše:Stejne mnohem vice bude zalezet na dalsich okolnostech a moznost zdravotnich problemu zavisi i od spousty dalsich okolnosti...

Klasika #-o Takze je to vlastne jedno a muzes pit vodu ze zumpy, co?

Ano, kontaminace jinymi zpusoby je mozna. Ale to vzdycky. Tady se ale bavime o filtraci vody z podezreleho zdroje a neni jedno, co tam je. Voda kontaminovana beznyma bakteriema, ktere jsou vsude, ti nic neudela, ale konkretni mrcha v te vode muze. Kdyz mrchu odstranis filtrem a vodu pak kontaminujes bakteriema, co mas na kuzi, tak to nevadi, protoze se to deje bezne a telo je na to zvykle. Na mrchu neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » ned říj 2, 2016 17:54

mike píše: #-o to je zas debata..
Pod to se podepisuji :twisted:.

Znova zopakuji:

ja jsem puvodne reagoval pouze a jen na vetu od fps: "nejlepší je v popisu tohle "Odstraní prakticky všechny bakterie (99,9999%), prvoky (99,99%), a viry (99,999%), které mohou kontaminovat vodu", k tomu aby si se nakazil ale úplně stačí bakterie (00,0001%), prvoky (00,01%), a viry (00,001%)" svoji vetou "Stoprocentne Ti ale zadny filtr to vsechno neodstrani."
Za tim si stojim a zatim mi to ani nikdo ani nepokusil vyvratit. Ale vetsina lidi, co na to reagovala vychazi pouze a jen z toho tady linkovaneho testu, ktery testoval vyhradne jediny konkretni druh bakterie. V te moji vete ale byla spomenuta nejenom ta bakterie, ale vsechny bakterie, vsechny prvoky a vsechny viry dokopy. A hlavne co se tyce viru, ty (dokonce i kdyz to zuzis pouze na doted zname) zadny filtr na vodu neodstrani absolutne 100%. Uz jenom proto, ze i ty nejprofesionalnejsi biologicke filtry maji pory na urovni tech nejmensich znamych viru a ty viry (jednoho, toho nejmensiho druhu) nemusi byt vsechny nutne byt stejne velke. Samozrejme do toho jeste prijde ta ne absolutne 100%-ni zarucena ucinnost. Muze byt "chyba" na urovni napr. 10 na -10, muzes skombinovat dva podobne filtry, tim se dostanes na 10 na -20, atd., muzes rady posouvat libovolne nizko, ale nikdy se nedostanes na absolutni nulovou "chybovost" (napr. co tak jeden zmutovany vir/bakterie, ktery/a jee kvuli mutaci jen desetinne velikosti nebo je odolny vuci pouzitemu zpusobu filtrace?)
Takze zadna uklizecka a pocitac.

A co se tyce jine kontaminace, vubec jsem nemyslel nejake "bakterie, co jsou na kuzi". Vem si, nabiras kontaminovanou vodu do filtru, na ruku se Ti taky dostane a potom si tou rukou chytis trychtir nebo hrnec. Nebo tu nadobu k nabirani das nekam, kde se dotkne hrnku, ze ktereho budes pit, atd. atd. Po vareni se zapomenes a umyjes nadobi castecne kontaminovanou vodou. Moznosti je milion.Jsem si docela jisty (statistiku ani nevedu ani nevim, jestli nekdo ji dokaze vest), ze pri problemech s vodou z filtru je mnohem vetsi procentu z duvodu kontaminace (vcetne delsiho skladovani prefiltrovane vody a tim nechani namnozeni skudcu) nez ze samotneho primeho vystupu z filtru, zkonzumovane okamzite.
Proste je blbost odepsat nejaky filtr, proto, ze podle jednoho testu jedineho vyrobku mozna muze propustit pri filtraci dost extremne znecistene vody par bakterii, ktere se po jiste dobe mohou rozrust do poctu zdravi ohrozujiciho. Pritom i podle toho testu napr. ten Sawyer prakticky splnil, co slibuje...

Je prece snad kazdemu normalnemu cloveku jasne, ze si trochu budu hlidat, odkud vodu nabiram a kdyz je sebemensi sance vetsiho znecisteni, tak pouziju dvoustupnovou "filtraci", tj. filtrovanou vodu bud hned prevarim nebo napriklad pouziju Steripen - tim nezabezpecim absolutne 100%-ni dekontaminaci, ale dostanu se k o mnoho radu vyssi pravdepodobnosti zdravotni nezavadnosti. Pokud se toto Tobe zase zda relativizace, co mi s radosti vycitavas, tak teda fakt nevim...
mike píše:Ony jsou i jine, nez mrtve viry? :twisted: Myslel jsem, ze se jako zive neberou,
Asi jsi chybel na biologii, kdyz se probirala funkce imutniho systemu :wink: Prece "aktivni latkou" vetsiny beznych ockavacich latek jsou mrtve nebo oslabene (tj. asi nebyly predtim mrtve :-) viry. A oni (i ty mrtve) vyvolaji reakci imunitniho systemu. Z tohoto hlediska asi je uplne jedno, jestli se objevi ve svalu nebo streve - stejne se dostanou do krevnioho obehu a imunitni system na ne (i na ty mrtve) reaguje tam. A reakce muze byt nakonec i ten prujem a zvraceni.

Mimochodem, zajimave, ze v [url]jinem testu ale jineho sawyeru[/url] ten vysel naprosto skvele. Mne spise v tom puvodnim testu zarazi, ze je nenapadlo si vodu nechat otestovat stejne, pres akreditovanou laborator (takove rozboy pitne vody - napr. studni - se u nas delaji taky a nestoji tak moc). To by potom mohli na vyrobce zatlacit docela silne, prave kvuli akreditaci laboratore (coz by mela byt platna pro celou EU).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned říj 2, 2016 18:13

:roll: ne, tohle neni relativizace, ale zamlzeni puvodne jasneho problemu tak, ze uz nikdo nevi, o co slo. Myslel jsme, ze se tu bavime o praktickem pouziti filtru. Asi nikdo soudny nebude od komercnich filtru cekat uplne odstraneni viru. Viry taky obvykle nejsou tak nebezpecne, proti zloutence je dobre mit ockovani, jine jsou sice neprijemne, ale zato rychle a taky si myslim, ze kdyz clovek bere vodu s rozumem (tj. ne ze zumpy a v Dejvicich), neni velka pravdepodobnost, ze tam viry budou. Jde spis o bakterie a prvoky, tam muzou byt skody vetsi a dlouhodobe a na ne by filtry zafungovat mely. No a to je prave problem Sawyeru.

apuka píše:Z tohoto hlediska asi je uplne jedno, jestli se objevi ve svalu nebo streve - stejne se dostanou do krevnioho obehu a imunitni system na ne (i na ty mrtve) reaguje tam. A reakce muze byt nakonec i ten prujem a zvraceni.

Myslim, ze je dost rozdil, jestli ti ockovaci latku pichnou do svalu nebo ji spolknes. Kdyby nebyl, tak neni duvod k injekcim, ne? Aktivni viry napadnou strevni bunky a zacnou se v nich mnozit, takze je jich najednou o mnoho radu vic a to vyvola reakci. Neaktivni IMO projdou bez nasledku, kdyz jich nebude extremni mnozstvi. OK, tohle bych ale nechal na mistnich doktorech. Sipko? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » ned říj 2, 2016 18:17

No tu zivost viru bych radeji nerozebiral :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned říj 2, 2016 18:19

Vsak proto taky pisu aktivni a neaktivni ;-) Jestli jsou zive nebo ne se myslim vedci jeste neshodli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » pon říj 3, 2016 8:25

mike píše:Myslim, ze je dost rozdil, jestli ti ockovaci latku pichnou do svalu nebo ji spolknes.
S tim vubec nepolemizuji, ale vem do uvahy, ze nektere ockovaci latky se polykaji...

Jinak zase ctes jen selektivne...

edit: Jo, a nektere docela bezne nehezke sracky jsou, resp. mohou byt viroveho puvodu :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon říj 3, 2016 18:33

Jo, ale bud proti bakteriim (cholera) nebo oslabene viry (obrna). Mas priklad neaktivnich/mrtvych viru?

Ano, takove rotaviry nebo noroviry umi cloveka pekne zrusit, o tom by mohli vypravet v Dejvicich. Zas to ale za par dni prejde a nevznikne nic chronickeho. Bavime se ale o filtrech a uz jsem psal, ze snad nikdo soudny by necekal, ze ho filtr pred viry ochrani. Navic se tyhle mrchy prenasi i vzduchem, takze nebezpecne je uz jen mluvit s nakazenym clovekem (kdyz to nekdo prinesl do prace, tak jsme to postupne dostali vsichni).

Myslel jsem to tak, ze kdyz chytnes tyhle viry, tak ti bude stejne blbe, jako kdyz chytnes salmonelu, ale nejpozdeji do tydne jsi v poradku, zatimco salmonela se potahne mesice, mozna i roky. Takze filtr musi byt spolehlivy proti bakteriim a jestli se bojis i viru, tak to chce jeste dalsi metodu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod marek207 » pát pro 2, 2016 9:57

Dobrý den,

při výběru vodovodního filtru by mohl pomoci tento spamovací článek

Hezký den
Naposledy upravil sobb dne pát pro 2, 2016 12:45, celkově upraveno 1
Důvod: vodotrubkoidní reklamní odkaz odstraněn, ovoce přiděleno
marek207
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát pro 2, 2016 9:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » pát pro 2, 2016 11:04

Hahaha, vodní a vodovodní filtr je ale trochu rozdíl :D. To jsi v trochu špatný rubrice.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » pát pro 2, 2016 11:27

v klidu Pierre111, on je marek207 akorat cerstvym uchazecem o vizum do BANanove republiky.. ;) staci se podivat na jeho aktivitu od jeho logu na OF
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » pát pro 2, 2016 12:58

Bylo mi to jasný, jen je vtipný to nepochopení probíraného téma :D. Teda za předpokladu, že to tam nepíše nějaký automat.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Mawenzi » pát led 27, 2017 8:47

Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » pát led 27, 2017 9:18

Konečne! Veľmi slušný test :smt023 Škoda, že metodika silne znevýhodňuje Steripen, mohli to prefiltrovať cez tú látku alebo aspoň použiť firemný prefilter, aby to teda splňovalo štábnu kultúru a opakovateľnosť (a hlavne dodržali pokyny v manuáli)... V balení ho mali, ale podľa popisu ho nepoužili :((
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » pát led 27, 2017 10:24

Zajímavý test. Pokud si ale pamatuji, tak Sawyer dopadly v jiném testu špatně. Docela zajímavý je ten výsledek Katadyn, jeden by řekl, že tak drahý filtr od známé značky dopadne lépe.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » pát led 27, 2017 11:07

Mi se konecne potvrdilo, ze se s trochou zkusenosti u SAWYER SQUEEZE nemam proc bat. Voda se nakonec stejne prevaruje na caj, atd. A cena/vykon presahuje s prihlednutim na zivotnost vsechny modely v testu :)
Pierre111 píše:Pokud si ale pamatuji, tak Sawyer dopadly v jiném testu špatně.

Ano, ale byla to ta verze Mini.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pát led 27, 2017 15:31

wawrik píše:Škoda, že metodika silne znevýhodňuje Steripen,

Jak tady kdysi davno mel tuso hlasku ve stylu, ze kdyz delas testy neceho pro nekoho, tak to musi vzdy dopadnout jak ten nekdo predpoklada, ze dopadnou. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » pát led 27, 2017 15:34

Myslíš, že to je tento prípad? :-k Je pravdou, že môj komentár, resp. prosba o zopakovanie testu Steripenu v súlade s postupom uvedeným v manuáli sa tam doteraz neobjavil, ale myslel som, že to len admin zatiaľ neschválil...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pát led 27, 2017 15:47

Uvidime. :twisted:
Jak jsem driv psal, tak fabrika nechala otestovat Sawyer filtry a vychazely jine cisla pri stlaceni a jine cisla pri gravitacnim filtrovani.
Jak rikam, ponechte ho zatim v chlapecke tride. :wink:
Na sawyer jsou ted nejake zaloby z afriky, ze se zacali posravat.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod GreyMouse » pát led 27, 2017 16:12

booze píše:... ze se zacali posravat.

Filtry nebo lidi? :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát led 27, 2017 17:29

Nejspis oboji :twisted:

@booze: jj, koukam na komentare pod clankem a jiste straneni filtrum, ktere prodavaji, tam vidim...

Kazdopadne zajimave a uzitecne je to i tak, ovsem muj zaver je, ze ani jeden filtr neni dostatecne dobry, aby stacil sam o sobe, kdyz chce mit clovek 100% jistotu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pát led 27, 2017 17:42

GreyMouse píše:
booze píše:... ze se zacali posravat.

Filtry nebo lidi? :-k

nejdriv filtry a pak i lidi. :D
@mike ted jsem cetl i tu diskuzi :smt023 a odpovedi jsou zatim o nicem. Tak jak rikam, uvidime. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » pon led 30, 2017 18:22

Nase oblibene tema se dal vyviji a pokracuje v podobe boure ve sklenici vody.. Po precteni vsech odkazu mi unavou padala hlava :D
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » pon led 30, 2017 19:24

No jo, takže booze mal pravdu...
booze píše:Jak tady kdysi davno mel tuso hlasku ve stylu, ze kdyz delas testy neceho pro nekoho, tak to musi vzdy dopadnout jak ten nekdo predpoklada, ze dopadnou. :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » úte led 31, 2017 9:15

spis to potvrzuje, co rikala pani z labolatore:
booze píše:veskera upravena voda filtrovanim ma byt dal pro skladovani konzervovana chlorem. Chlor odstrani vsechny bakterie.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 18:36

Pani ma urcite pravdu, ale pak nepotrebujes filtr, staci ten chlor. Myslel jsem, ze filtry pouzivaji lidi proto, aby se chloru vyhnuli.

Porad mi pripada jako schudna cesta dvoufazove filtrovani. Nejdriv filtr a pak Steripen. Kdyz se kouknes na ty vysledky a snizeni poctu bakterii Steripenem ve spinave vode, tak v prefiltrovane by mel bakterie celkem spolehlive dorazit. Filtr ale samozrejme musi fungovat a nesmi byt zniceny mrazem...

BTW, tusite nekdo, jak se vlastne v laboratori ta voda testuje? Jestli jsem to spravne pochopil, tak UV zareni bakterie neznici, jen narusi, takze se nemuzou dal mnozit. V tom pripade by ale ve vode mely zustat. Neni mozne, ze se pak spocitaji tyhle, ktere uz jsou neskodne? A vubec, jsou vlastne neskodne? Sice se nemuzou mnozit, ale imunitni system to nevi a pri vetsim mnozstvi by na ne reagovat mohl... Nebo to chapu uplne spatne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 18:57

Jinak jsem si prosel vsechny ty testy a diskuze a mam z toho dost smisene pocity. Na jednu stranu pristup Bushcraftu, ten snad vic zaujaty ani byt nemuze. Diskuse pod clankem pokracuje v puvodnim otresnem duchu, nasel jsem si starou diskusi na FB k puvodnimu testu Vybaven. To je jeste horsi, vyhrozovani zalobou (ac se jich test nijak primo netykal) a spousta blbych kecu :vom: Pro mne se stali naprosto neduveryhodnymi a budu mit problem koupit od nich i Limmer.

Na druhou stranu ten test nedelali oni, ale nezavisla firma a tester tvrdi, ze s nima nema nic spolecneho. V diskusi k poslednimu clanku na vybaven.cz komunikuje docela rozumne a prijde mi, ze se snazi dobrat nejakeho vysledku. Mj. slibil, ze otestuje Steripen znovu a lip. Vybaven.cz se taky tvari rozumne a vypada to, ze maji snahu prijit zahade na kloub. Coz se mi libi a snad se tedy dockame pokracovani.

Jinak se v tech diskusich objevilo celkem dost prispevku od lidi, co Sawyer filtry pouzivali a nedopadlo to dobre. Sice se neda nijak overit, jestli to opravdu bylo vadnym filtrem, ale kdyz to dam vsechno dohromady (i s tim, co tu psal booze), tak bych tem filtrum neveril.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » úte led 31, 2017 19:19

BTW, tusite nekdo, jak se vlastne v laboratori ta voda testuje?


nejsem odbornik, ale pokud vim, tak se to resi nanesenim vzorku na kultivacnim medium, bud muze byt univerzalni ci pro konkretni skupinu a nechaji se tam bakterie namnozit (pokud tam samozrejme nejake jsou), pak se zrakem spocita pocet kolonii, mnozstvi je tedy trochu hruby odhad, ale na zaklade rychlosti mnozeni daneho druhu na danem mediu za danych podminek se da stanovit radove mnozstvi ve vzorku.
pro toto testovani pak muze byt overen i steripen, kdy UV svetlo asi predevsim narusi schopnost deleni.
Predpokladam, ze pri techto testech se neresi viry.
Naposledy upravil scinkk dne úte led 31, 2017 20:49, celkově upraveno 1
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 19:24

Diky, to dava smysl. Jo, viry tam nikdo neresil, to by melo byt dalsi plus UV zareni (a chloru) proti filtrum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Bushcraft.cz » úte led 31, 2017 19:40

Zdravím, dámy a pánové. Tady Vlad z Vybaven.cz, který shodou okolností provozuje také Bushcraft.cz (neplést s Bushshopem/portálem). :)

Díky za uznání, ano opravdu mě toto téma velmi zajímá a když už to musel řešit i náš právník, tak opravdu chci mít jasno, jak to je s kvalitou filtrů obecně a kde je zakopaný pes.

Organizuji proto nyní nejobjektivnější možný test. Tři sady filtrů se otestují současně. Z toho dva testy budou provádět akreditované laboratoře, třetí pak opět vědci z Karlovky.

Co se tyče testů na viry, to bychom také rádi provedli, ale v českých podmínkách je to nadlidsky náročný úkol. Testovat by se muselo metodou PCR, což je detekce DNA. A vzhledem k tomu, že to je celkem nová metoda, je to také neskutečně drahé. Mohli by to pro nás opět zajistit vědci z Karlovky, ale jsou natolik pracovně vytíženi, že ani nedokážu odhadnout, kdy a zda vůbec k tomu dojde.

A jinak čistě pro info - mohl bych se zeptat na ty podrobnosti z Afriky? Co se přesně kde děje? :)

No a pokud se budete chtít na cokoli zeptat vy, jsem vám plně k dispozici.
Uživatelský avatar
Bushcraft.cz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 27, 2010 11:58

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení