Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » úte led 31, 2017 20:00

Predne velky diky za test, osobne si vazim te investice casu a penez do neceho, co je uzitecne a prezentovano zdarma :) A klidne az budu potrebovat novy saywer (ci neco jineho), vyuzije tvuj eshop, abych se alespon nejak revanzoval :)
Me by od pouzivani sayweru odradil jen nejaky vysloveny pruser :) ale ono je to s temi filtry slozite, moznych chyb pri pouzivani je mnoho, clovek nikdy nevi, zda kdyz fungoval jednou bude stejne dobre fungovat i podruhe, ale je to lepsi nez nic. Me to moc netrapi, beztak se snazim filtrovat vzdy z toho nejlepsiho dostupneho zdroje. Kdyz vidim, na americkych blogach, co tim obcas filtruji, tak to moc nehrotim :)
Ostatne i to testovani kultivaci v laborce, opet laicky nazor, ale i tam je dost velka sance, ty vysledky ovlivnit pozitivne ci negativne, vyhoda asi je, ze je to relativne jednoduchy a tedy levny test, svym zpusobem dostacujici. Ale preci jen cim vice testovacich sad a slepych vzorku tim lepe. Resit viry asi nema smysl, i kdyby ty testy byly levnejsi, kor u filtru, ktere opakovane neprojdou ani na test bakterii.

me by teda zajimal nejvice test tohodle noveho filtru od MSR :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Bushcraft.cz » úte led 31, 2017 20:03

Já nic neprodávám, žádný eshop nemám. Weby jsou čistě informační, jde o blogy, a jsou mým koníčkem, který se naštěstí dokáže zaplatit z reklam, takže mám možnost ty peníze investovat do redaktorského týmu, nákupu nových věcí či takovýchto "velkých" akcí, které jsou přínosem pro každého, ale nikdo to před námi zatím nedělal.
Uživatelský avatar
Bushcraft.cz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 27, 2010 11:58

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » úte led 31, 2017 20:09

Jo pardon, jsem ty weby zas pomichal pac jsem to ted neotviral :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Bushcraft.cz » úte led 31, 2017 20:14

V pohodě, mohli jsme chvíli pomlouvat toho Vlada z Bushcraft.cz, jak všem jen závidí a sám prd dělá, mohlo to být zábavné... :D

Jinak co se tyče testu na viry, to je další level, který bychom asi dělali jako první na světě, což mě strašně láká. Jde o to, že na trhu je několik filtrů s několikastupňovou filtrací, která právě má odstraňovat i viry. A my na Vybaven.cz máme takovou nepěknou vlastnost, že hrozně rádi ověřujeme každé tvrzení, které výrobce cpe zákazníkům... :)
Uživatelský avatar
Bushcraft.cz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 27, 2010 11:58

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » úte led 31, 2017 20:20

mike píše:Jo, viry tam nikdo neresil, to by melo byt dalsi plus UV zareni (a chloru) proti filtrum.

Plus to, ze prefiltrovanou vodu ihned nespotrebujes a v ne 100% prefiltrovane vode se bakterie zacnou mnozit. Pri pozdejsim napiti jsou tam ve vetsich %. Proto po prefiltrovani mel bys pouzit UV nebo chlor.

Bushcraft.cz píše:Organizuji proto nyní nejobjektivnější možný test. Tři sady filtrů se otestují současně.

Pouzij u testu ciste gravitacni fitraci bez mackani.
Pouzij na proplachnuti i ocet kvuli "mineralum" jsem psal driv, ze na kvalitu fitrovani a vydrze filtru ma tvrdost vody.
Pred pouzitim filtru, vodu prefiltruj pres vodovodni sitko, bordel pri vetsim tlaku muze zpusobit zvetseni poru.

Bushcraft.cz píše:A jinak čistě pro info - mohl bych se zeptat na ty podrobnosti z Afriky? Co se přesně kde děje?

Sawyer dodal do Afriky filtry (kybl-hadicka-filtr) a nejak to prestalo fungovat a nikdo nevi proc. Vim, ze se to resilo na BPL foru.
Bujeni bordelu ve filtrech, spatne filtry, spatna obsluha? Nikdo nevedel nic urciteho. Ale byl tam i odkaz na nejake Africke stranky. Zkus hledat tam.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 20:21

Bushcraft.cz píše:Zdravím, dámy a pánové. Tady Vlad z Vybaven.cz, který shodou okolností provozuje také Bushcraft.cz (neplést s Bushshopem/portálem). :)

Super, vitej, ale asi by bylo lepsi si zalozit konto s nazvem, ktery se neplete :) Takhle je to vazne matouci, sam jsem tu chybu nahore asi udelal a ted fakt nevim, ktery Bush/craft/shop je vlastne ktery.

Co tahkle Vlad nebo Vybaven.cz? Druhe je sice nejspis proti nasim pravidlum (reklama), ale tady bychom asi mohli udelat vyjimku za zasluznou praci ;-)

Bushcraft.cz píše:Díky za uznání, ano opravdu mě toto téma velmi zajímá a když už to musel řešit i náš právník, tak opravdu chci mít jasno, jak to je s kvalitou filtrů obecně a kde je zakopaný pes.

Taky dekuju, myslim, ze vysledek bude zajimavy pro hodne lidi tady. Pro mne urcite, zajima mne, jak veci funguji.

BTW, mozna by bylo zajimave i to, jak dopadla pravni bitva, proc to nakonec vzdali. Jestli teda zverejneni neco nebrani.

Bushcraft.cz píše:Organizuji proto nyní nejobjektivnější možný test. Tři sady filtrů se otestují současně. Z toho dva testy budou provádět akreditované laboratoře, třetí pak opět vědci z Karlovky.

:smt023

Bylo by mozne pridat i Steripen? Pripadne dvoufazovou filtraci filtr + Steripen?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Bushcraft.cz » úte led 31, 2017 20:22

Lze mě přejmenovat? Nebo mám regnout nový účet?
Uživatelský avatar
Bushcraft.cz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 27, 2010 11:58

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 20:24

Novy ucet bude rychleji. Prejmenovani jen pres admina a s tim to vetsinou byva na dlouhe lokte.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » úte led 31, 2017 20:29

v ne 100% prefiltrovane vode se bakterie zacnou mnozit.


Laicky - ono v te prefitlrovane vode to mnozeni nebude zas tak divoke a aby to neco zpusobilo dotycnemu, tak je potreba dosti velke mnozstvi. Predokladam, ze drtiva vetsina lidi spotrebuje prefitlrovanou vodu do 24 h, v ramci naseho vyuziti filtru. Navic i u dokonaleho filtru pri ansem pouziti stale hrozi vysi pravdepdobnost nejake kontaminace mimo filtr nez rozmnozeni bakterii po filtraci pokud ten filtr neni uplny sunt.
Naposledy upravil scinkk dne úte led 31, 2017 20:35, celkově upraveno 1
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Vladius » úte led 31, 2017 20:34

Tak tedy nově takto, stručnější "Vlad" už byl někým obsazený.

mike píše:...mozna by bylo zajimave i to, jak dopadla pravni bitva, proc to nakonec vzdali. Jestli teda zverejneni neco nebrani.


Když mi na všechny možné adresy začaly chodit předsoudní výzvy k okamžitému stažení, nápravě, omluvě apod, kontaktoval jsem našeho právníka, který protistraně stručně a důrazně vysvětlil, proč by neměli u soudu moc šancí. Ale samozřejmě mezitím se chystaly podklady, argumentace, důkazy apod, pro případ, že by k soudu přece jen došlo. Nedošlo, takže zatím je klid.

mike píše:Bylo by mozne pridat i Steripen? Pripadne dvoufazovou filtraci filtr + Steripen?


Ano, samozřejmě, to je v plánu. Stejně jako rozbory filtrované vody po 24 hodinách v teple. Zajímá mě, jak rychle se to namnoží, protože nabídka tábornických velkých filtrů pro více lidí najednou je také vysoká a jsou dle mého zrovna ty nejvíce na ráně.
Uživatelský avatar
Vladius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 31, 2017 20:26

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 20:43

:smt023

Vladius píše:...našeho právníka, který protistraně stručně a důrazně vysvětlil, proč by neměli u soudu moc šancí.

Ta argumentace by nahodou k dispozici nebyla? Predstavit si to celkem dovedu, zaloba je nesmyslna na prvni pohled, ale zajimalo by mne konkretni provedeni. Neni to nic duleziteho ani urgentniho, ciste jen pro zajimavost. Teda, abychom to nakonec nepotrebovali taky, kdyz vidim tu jejich agresivitu :?

Vladius píše:Ano, samozřejmě, to je v plánu. Stejně jako rozbory filtrované vody po 24 hodinách v teple. Zajímá mě, jak rychle se to namnoží, protože nabídka tábornických velkých filtrů pro více lidí najednou je také vysoká a jsou dle mého zrovna ty nejvíce na ráně.

:prayer:

Mel bys odpoved na mou otazku vyse? Jestli je to tak, jak psal scinkk. Docela rad bych mel jasno ohledne tech bakterii, kterym UV zareni zabrani v dalsim mnozeni, ale ve vode zustanou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Vladius » úte led 31, 2017 20:49

mike píše:Ta argumentace by nahodou k dispozici nebyla?


Krom řady věcí, které si dovolím ponechat v záloze (pro jistotu do budoucna), šlo hlavně o to, že ani já, ani redaktoři, kteří ten text zpracovávali, ani vědci z Karlovky se nemohli dopustit nekalosoutěžního jednání, protože nebyla naplněna generální klauzule dle §2976 obč. z.


mike píše: Docela rad bych mel jasno ohledne tech bakterii, kterym UV zareni zabrani v dalsim mnozeni, ale ve vode zustanou.


Upřímně, netuším, jdu napsat chytřejším lidem.
Uživatelský avatar
Vladius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 31, 2017 20:26

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 20:51

Diky :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » úte led 31, 2017 20:53

scinkk píše:ono v te prefitlrovane vode to mnozeni nebude zas tak divoke a aby to neco zpusobilo dotycnemu, tak je potreba dosti velke mnozstvi.

V lete to je otazka nekolika hodin.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 21:01

Cim se v te prefiltrovane vode zivi?

Jinak mi tohle prijde jako jedno z nejvetsich plus puvodniho testu. Ze upozornil na tenhle problem, ktery vetsinu lidi asi vubec nenapadne. A vlastne z toho plyne, ze filtr musi byt ucinny na 100%, jinak je voda jen k okamzitemu pouziti...

Definitivni odpoved by melo dat tohle:
Vladius píše:Stejně jako rozbory filtrované vody po 24 hodinách v teple.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » úte led 31, 2017 21:10

mike píše:Cim se v te prefiltrovane vode zivi?

Nevim :-k
Pranou? :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Vladius » úte led 31, 2017 21:10

mike píše:tenhle problem, ktery vetsinu lidi asi vubec nenapadne.


To je právě to ono. A dle mého by na to měli upozorňovat samotní prodejci, ať už jde o jakoukoli značku. Jedna věc je rozdávat miliony filtrů za peníze nadnárodních organizací někde v Africe, kde tupě není jiná možnost se napít. Druhá je pak prodávat to jako naprostý všelék v Evropě. Přitom čím víc se o problematiku filtrů a způsobů úpravy vody zajímám, tím více mám otázek, rozřešení kterých nese zas další a další.
Uživatelský avatar
Vladius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 31, 2017 20:26

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Vladius » úte led 31, 2017 21:26

Tak jsem byl poučen, jak se to vlastně počítá. Musím říct, že na Vybaven.cz mám nejvíce rád (krom té spousty testovaných věcí :) ) ten pocit, že můžu oslovit ty největší kapacity v celé republice a oni se mi snaží pomoct a alespoň trochu něco udělat s mou omezeností a nevzdělaností. :D

Tak tedy:

Počítá se tzv. CFU, colony forming units - životaschopné bakterie. Voda se naředí na různé koncentrace a pak se vyseje na sterilní misku se živným médiem. Pak se najde miska s optimální koncentrací, kde není souvislý povlak, ale jednotlivé kopečky - bakteriální kolonie. Přičemž každá je potomkem 1 kusu bakterie. Takže spočítáš kolonie a přepočítáš na objem vody. Bakterie, která je mrtvá, od UVcka neporoste a neudělá kolonii.
Uživatelský avatar
Vladius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 31, 2017 20:26

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 21:30

Vladius píše:A dle mého by na to měli upozorňovat samotní prodejci

Teoreticky meli, ale prakticky vyhrozuji zalobami ;-) Prece nebudou upozornovat na neco, co by mohlo vetsinu zakazniku odradit. Cisla ucinnosti prece uvadeji a nejspis spolehaji na to, ze si to vetsina lidi neda dohromady. Nebo je to mozna taky vubec nenapadne. Vyrobci by o tom ale vedet meli.

Ono je to trochu podobne, jako s rozpadem podrazek u bot v jinem vlakne. Taky by meli upozornovat, ze se podrazka muze po 6 a vice letech bez varovani rozpadnout, coz muze byt nekde mimo civilizaci docela prusvih. Nedelaji to ani vyrobci ani prodejci, prestoze o tom uz dobre vedi.

Vladius píše:Takže spočítáš kolonie a přepočítáš na objem vody. Bakterie, která je mrtvá, od UVcka neporoste a neudělá kolonii.

To bylo fakt rychle, diky :prayer:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Vladius » úte led 31, 2017 21:34

mike píše:Teoreticky meli



Jak se říká, kdo chce kam, dobře mu tak. Běžní lidé už mají dost a chtějí nezkreslené informace. Jsem zvědav, co se stane, až spustíme 4 video pořady, které nyní chystáme... :D
Uživatelský avatar
Vladius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 31, 2017 20:26

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 21:37

Pravnik bude mit radost ;-) Hele, je fakt nutne delat videa? Informacni hodnota textu je vetsi a mnohem lip se s nim pracuje... Ja si treba prectu jakkoliv dlouhy text, kdyz je zajimavy, ale koukat na video delsi nez 2 minuty je utrpeni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Vladius » úte led 31, 2017 21:41

Já jsem také zastáncem názoru, že lidé, co čtou knihy, vládnou těm, kteří se dívají na TV.

Ale jednak je to určitý vývoj celého projektu, protože stejně během testování pořizujeme hromadu videí. Jen tomu chci dát hlavu a patu - kvalitní střih, dabing apod. Jednotlivé díly pořadů pak můžeme používat v článcích a recenzích na webu.

A jednak jsou věci, které se lépe ukážou, než popíšou. Například mám už dlouho sen projet celou republiku křížem krážem a ukázat všechny ty malé továrničky a manufakturky, o kterých dnes skoro nikdo neví. Nebo třeba výrobní procesy - výroba bot, oblečení, nožů apod.

A samozřejmě půjde o krátké díly, svižný střih, jen důležité info a tak dále.
Uživatelský avatar
Vladius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 31, 2017 20:26

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 21:59

Fajn, snad se to teda povede. Dobre sestrihane kratke video jako doplnek textu se jeste da prezit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » stř úno 1, 2017 10:22

další diskuse k dalším testům filtru mě jen utvrdila v tom, že jsem udělal dobře když jsem místo filtrů Sawyer a Katadyn začal používat Life Systems Chlorine Dioxide Tablets, v drtivé většině používám vodu z kvalitního zdroje, takže to mám jen jako zálohu, má to výhody v minimální váze, a taky nemusím řešit zmrznutí filtru
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » stř úno 1, 2017 10:57

Jak dlouho se to musi nechat pusobit a fakt to nema vyraznejsi pachut?
Ne ze by cena byla nejak smeroplatna, ale za 30 l vody je to slusny vyvar :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » stř úno 1, 2017 11:11

Ja používam pôvodné Aquaventure, odkedy mám Steripen, tak len ako zálohu v prípade znečistenej a kalnej vody. Nedá sa povedať, že nemenia chuť vody, ale pre človeka zvyknutého na našu chlórovanú vodu chutí tak nejako normálne, na rozdiel od ostatných tabliet. Tie sa fakt nedali piť a navyše mi dosť rozosierali trávenie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » stř úno 1, 2017 12:49

30 min, chuť je cca jako voda doma z kohoutku ve městě, ale má to lepší chuť než třeba Sanosil, jak jsem už psal, tak v drtivé většině používám vodu z kvalitního zdroje, mám to jen jako zálohu, jsem to použil jen párkrát, takže bude trvat několik let než to spotřebuji, na každodenní použíti pro víc lidí by se to pěkně prodražilo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » stř úno 1, 2017 18:09

Hm asi vyzkousim, ani ne tak ze bych neveril sawyer filtru, ale celkem casto me trochu stve, ze ztracim filtraci cas. Takze bych dle situace nekdy filtroval a nekdy jen nabral vodu, hodil tam tabletu a sel dal.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » stř úno 1, 2017 20:15

tak to já tedy po všech těch testech filtrům na vodu vůbec nevěřím
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pon bře 13, 2017 19:51

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení