Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát dub 8, 2022 18:07

Materiál je, řekněme nehladký, z výroby ala mastnej výlisek. Přejímá pachy, voda z toho smrdí. Ok, su hypersenzitivní, ale jiný lahve mi to nedělají..
Doporučím ti tu, která ti bude sedět do batohu / ruky a nebude ti smrdět. To první je dost individuální. V reálu 2l Evernew zabere v batohu méně místa, než Rajec 1,5l
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod ntz » pát dub 8, 2022 18:37

takze doporucujes platypus ? furt nevim jestli mluvis o CNOC a nebo o platypovi ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2058
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát dub 8, 2022 19:55

Nehladký materiál má CNOC. Platypus nemá pet uzávěr a ačkoliv by to měl být stejný materiál jako Evernew, tak Platypus je trochu cítit oproti Evernew. Nic to však není oproti CNOC, tu jsem přirovnával k mastnýmu výlisku.
Já mám nejradši Evernew, mám 2 velikosti. Je to lehký a secsafra skladný.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 8, 2022 20:18

ntz píše:takze doporucujes platypus ? furt nevim jestli mluvis o CNOC a nebo o platypovi ...


Jestli se rozhodneš pro platypus, tak ty mají dost ostré hrany, které jsou schopné proříznout UL materiál, ale i jiné tenčí materiály. Je potřeba je zahladit třeba jemným smirkem, jak mi radil Etheric. Já mám dvoulitrové a skladné jsou dost. Jdou smotat do malé ruličky. Nevím, proč řešíte ten uzávěr, jestli je petkový, úplně debatu nesleduji, ale na ty Platypusy jde nasadit filtr Sawyer, takže asi moc odlišný není.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4364
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod jony800 » stř kvě 4, 2022 18:33

Tak po roce používání má za sebou můj Katadyn BeFree 600 ml Tactical druhou závadu. Nejdřív se po třetím naplnění totálně rozlepila láhev. No a teď jsem ho po použití a jako vždycky vyčistil a zkoušel funkčnost profouknutím. Po cca 80 litrech filtrační kartuše KO. Obě závady vyřešeny reklamací. Je to sice super praktický filtr ale už v něj nemám důvěru tak se vracím k sawyeru.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod ntz » stř kvě 4, 2022 21:31

ja beru do Skotska oba filtry, Katadyn BeFree a LifeStraw ..

katadyn jsem tedka spis testoval, lifestraw mam delsi dobu ... pripada mi ostuda, ze napriklad tady v tom srovnani jsou oba filtry (katadyn Vs lifestraw - nutno na ty stranky pres google cache) ohodnoceny naprosto stejne co se tyce ucinosti filtrace ... Neni to pravda !!!! Katadyn nefiltruje ani trochu tak dobre jako LifeStraw ... Opakovane jsem testoval z ruznejma vodama .. I z logiky veci kdyz se clovek koukne na mechanickej princip jednoho a druheho je jasne, ze Katadyn nemuze filtrovat tak dobre jako LifeStraw

v soucasny chvili pouzivam lifestraw s mekkou flaskou od platypus, pac se to lifestraw da nasroubovat na jakoukliv standardni petku .. co se tyce ergonomie, tak je to kompromis, katadyn "filtruje" sam, z nej ta voda tece bez pouziti sily, lifestraw setri hlavne pro lezce cas, neb s nim skvele posilite predlokti ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2058
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod sobb » stř kvě 4, 2022 21:49

Ty už fakt nevíš, jak si tu váhu aspoň trochu přidat, když Ti Etheric všechno ostatní vyházel, co? :wink:

To opravdu potřebujete na tejden dva filtry, zvlášť v odlehlý hornatý oblasti? Se jen tak ptám, páč tomu nerozumím. My jsme asi zcela nezodpovědní jedinci, neboť do severních končin, včetně Skotska, nevozíme žádný filtry. Což je z pohledu zodpovědných jedinců samozřejmě špatně, s tím souhlasím. Ale nejsou dva filtry už moc, obzvlášt když máš pocit, že ten Katadyn moc dobře nefiltruje? :-k
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod ntz » stř kvě 4, 2022 23:55

v tom pripade bych mohl vzit jen ten Katadyn pac filtrovat s LifeStraw je fakt posilka (na predlokti) a beh na dlouhou trat ,, (eg jeden litr vody == stejne bandy jako 6tka na stene ruzyni .. mozna 7-)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2058
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 5, 2022 7:56

Tvl :lol: Neber to jako urážku, to vůbec, spíš jako ironii, vtipnou poznámku,... - nechceš si rovnou vzít kvalitní keramickej laboratorní filtr?
Řešíš p....iny. S filtry je to těžký, tak vzít něco lehkýho na odfiltrování hrubýho bordelu /bude-li to vůbec třeba/ a dvojsložkovou dezinfekci. První sajrajt zabije všechno živý, druhej neutralizuje ten první. Narozdíl od turistickýho filtru máš jistotu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 5, 2022 9:04

Mně hráblo a po různém sr*ní se se Sawyerama a podobnýma kravinama, jsem si pořídil
MSR Guardian Purifier
Cena šílená, ale vlastnosti a výkon jsou super.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4364
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv kvě 5, 2022 17:15

Co cena, ale vaha :shock: To je tak pro expedici do Afriky i s velbloudy, ne? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 5, 2022 18:33

Co se dá dělat. Ta váha je daň za to ostatní. Něco za něco.
Já mám velkou spotřebu vody, když chodím delší trasy a je teplo. Klidně čtyři až pět litrů za den jen na pití. Mám to na normální vandry a hory :lol:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4364
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tor88 » čtv kvě 5, 2022 18:46

Tak to je fakt s bazukou jít na komáry.
Na běžný výlet po krajině s "čistou vodu" vzít tohle :mrgreen:
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 5, 2022 18:53

Já se na vandrech "civilizaci " vyhýbám, takže vodu nedokupuji a je už problém, že většina studánek je v létě v poslední době vyschlá, takže se nemohu spolehnout na studánky označené v mapě. Takže beru vodu i ze znečištěných zdrojů. Třeba na poloninách jsem filtroval zakalenou dešťovou vodu z kaluží v brázdách na lesní cestě, ve kterých byly žáby. Pomocí sawyeru to byl porod. Tak chci něco spolehlivého.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4364
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát kvě 6, 2022 4:23

Za ty prachy si vklidu na týden najmeš někoho, kdo ti tu vodu ponese :smt082
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 6, 2022 6:42

Jen se smějte posměváčkové :)
Kupoval jsem jej, když stál ještě 8500Kč.
A ta filtrační kartuše má životnost 10 000L vody. Takže to mám aspoň, teď plácnu, na 15let, tudíž jen ta počáteční investice byla vyšší. Když to srovnám s tím a při nákupu jsem to srovnával, jak se tu postují různé filtrační láhve za dva tisíce i více, kdy se ta filtrační vložka musí brzy nahradit, protože moc litrů vody nepřefiltruje a levné také nejsou, tak to mám brzy zpět a oproti nim je to ještě cenově výhodné. To samé i jiné pumpovací filtry. jako třeba katadyn atd. Sice jsou o polovinu levnější, ale nečetl jsem na některé typy dobré recenze co se týče vlastností a snadnosti filtrace, životnost filtrační vložky třeba jen v průměru 1000 litrů, pak zase člověk musí koupit novou. Co jsem se o to zajímal, tak nejspolehlivější jsou právě pumpovací. A tento patří k nejlepším, co seženeš. Může být v mrazu, je odolný, samočistící, člověk se o něj nemusí starat, viz popis. Vodu na celý den mi nafiltruje za dvě minuty. Mně šlo hlavně i o to, aby ten filtr mohl být i v mrazu a nemusel na to člověk myslet, že má dát filtr v noci do spacáku nebo ho nosit někde v kapse v bundě a používat jej i v mrazu. To jsem u jiných filtrů nenašel. Navíc je dobré mít něco takového i doma. člověk nikdy neví. Viz třeba teď Ukrajina. Jeden den chlastáš v pohodě v baru a druhý den už se schováváš v obklíčeném městě v krytu bez dodávek vody a na ulici piješ špinavou vodu z louží.

Etheric píše:Za ty prachy si vklidu na týden najmeš někoho, kdo ti tu vodu ponese :smt082

To přirovnání není zrovna šťastné. Asi to nemám jen na týden, já bych za desítku vodu nikomu týden po horách netahal a píše mi to někdo, kdo tu někde psal, že dal za výbavu do přírody po ČR přes sto tisíc ...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4364
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát kvě 6, 2022 7:03

Si dělám prdel.. Teď vážně. Vody je čím dál tím méně a kvalita se zhoršuje, jsem z toho dost znepokojen. Vidim to v okolí, co jsem pil před 20 lety už není anebo se to pít nedá. Vodu taky řeším, to MSR bych bral do kempu všema deseti, ale tahat to na hrbu nebo vozit v brašně kola je takový blbý no..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Bruca » pát kvě 6, 2022 7:59

Dotaz k filtrum - mam msr trailshot.
Filtrujete vodu na celý den najednou nebo berete do flašek "špinavou" a filtrujete až když potřebujete? Nepomnozi se tam potvurky? :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod lojzmen » pát kvě 6, 2022 12:44

Namnoží. V teplíčku ano.

Teď, jak jsou vybité stromy a jak nevybitá černá zvěř, je s čistou vodou opravdu problém.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1104
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát kvě 6, 2022 12:50

@lojzmen: Máš pravdu, naprostou. Plus se přidají další známé fakty a výsledek je, že kvalita vody začíná být problém. Vždyť u nás v okolí dříve bylo několik míst, kde byla kojenecká voda. Teď je několik míst, kde je pitná voda. Kolikrát pláču, když vidím, jak některý prameny mizí nebo se voda kazí.
Nechci být pesimista, ale zanedlouho budeme muset všichni tahat brutal hardcore filtry, nebo kupovat vodu balenou.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » pát kvě 6, 2022 13:39

@Etheric: Jasne, ze kvalitni povrchova voda se ztraci. O studanky se taky malokde stara nekdo.
Ale zase po pravde je treba rict i to, ze predtim se zdaleka nedelalo tolik mereni, tolik se neresila kvalita - a to, ze "byla tam kojenecka nebo vysoce kvalitni pitna voda" se tvrdilo jen na zaklade toho, ze se nevedelo o nikom, komu by zpusobila problemy. Resp. nikdo to nespajel s ni.
Ja si jeste pamatuji par beskydskych studanek, ze kterych jsem pili normalne a lidi tam chodili ve velkem a brali ji do bandasek, ale rozbor ukazoval vodu nevyhovujici normam. A to i tak 25-30 let nazad. Na nekterych z tech mist doted chodi lidi a berou ji domu, i kdyz se vi, ze je zavadna, dokonce je tam i upozorneni s namerenymi spatnymi hodnotami - takovy papirek ale vetsinou rychle mizne, lidi to "nechteji vedet".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16579
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Bruca » pát kvě 6, 2022 14:46

Takže nabírat špinavou a filtrovat dle potřeby nebo prefiltrovat vše a pak tam dát třeba kapku sanosilu případně jiného chemického hnusu na konzervaci?
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Tomas » pát kvě 6, 2022 17:26

Já mám taky MSR Trailshot. Když dochází voda, vždy nafiltruju PETku nebo dvě do zásoby a průběžně upíjim. Stejně se to spotřebuje v řádu hodin a klidně i druhý ráno, nikdy nebyl problém ani v létě.

Vždy se tady v ČR slušný zdroj vody najde. Vaření taky provádím někde u vody abych pak i umyl nádobí.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 6, 2022 17:58

Etheric píše:to MSR bych bral do kempu všema deseti, ale tahat to na hrbu nebo vozit v brašně kola je takový blbý no..

Tak já díky tomu MSR váhu naopak ušetřím, protože už můžu brát vodu podstatě z čehokoliv. Dřív, když jsem nabíral někde vodu a viděl, že je po cestě jen jedna studánka, tak jsem se nemohl spolehnout, že v ní bude voda, nabral jsem rovnou třeba pět šest litrů vody a to táhnout bylo teda něco... závidím těm, co jim stačí jedna láhev vody, jak tak čtu o UL trailech.

A jinak je to teda jak se tu píše o jiných věcech. Někdy prostě není váha to nejdůležitější, ale naopak je důležitější použití a pohodlí na úkor váhy. A mít pitnou vodu mi přijde dost důležité.

Etheric píše:... ale zanedlouho budeme muset všichni tahat brutal hardcore filtry...

:D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4364
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pát kvě 6, 2022 18:18

Ten poslední odstavec je spíš k pláči než k smíchu, ale bohužel je to tak
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 6, 2022 19:00

Ano, to je, s tím souhlasím. Já jsem dal smajlíka tomu pojmenování těch filtrů. Nejen studánky vysychají, ale i menší potoky, ze kterých se také dala brát voda, mají vyschlá koryta. S těmi lesy je to také pravda. Některá místa nepoznávám, místo stromů jsou vykácené holé pláně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4364
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » sob kvě 7, 2022 23:33

Jeste k tomuhle filtru:
Dromedaro píše:Mně hráblo a po různém sr*ní se se Sawyerama a podobnýma kravinama, jsem si pořídil
MSR Guardian Purifier

Jestli mu skutecne nevadi mraz, tak to docela meni situaci, protoze to je zasadni slabina vsech mechanickych filtru. Vaha taky neni tak strasna, kdyz se to porovna s alternativama, ktere nejsou vzdy uplne funkcni. Kdybych mel jet nekam, kde je s nezavadnosti vody fakt problem a zvlast ve vice lidech, tak by to mohla byt dobra volba, mozna i nejlepsi. U nas a solo mi to prijde trochu ovekill, ale mozna bych zmenil nazor, kdybych chodil casteji na vicedenni akce.

Jinymi slovy, prvni dojem jsem po jistem zamysleni zmenil a jestli nekecaji s mrazem a virama, tak vypada hodne dobre. Akorat by mne fakt zajimalo, jak zvladli odolnost proti mrazu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 8, 2022 20:22

mike píše:Jinymi slovy, prvni dojem jsem po jistem zamysleni zmenil a jestli nekecaji s mrazem a virama, tak vypada hodne dobre. Akorat by mne fakt zajimalo, jak zvladli odolnost proti mrazu.


Ta odolnost proti mrazu a filtrace těch virů, to se mi právě také líbilo. Ale nikde jsem nezjistil, jestli je nějaké omezení do toho mrazu nebo jestli to může být klidně třeba do -20 stupňů.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4364
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod milarepa » ned kvě 8, 2022 21:58

ať si každý dělá co chce, ale nosit na jednodenní výlety po Česku půlkilový vodní filtr mi přijde jako totální úlet........nevzpomínám si, kde by mi u nás vznikl zásadní problém s vodou na jednodenní akci......na vícedenní je Sawyer naprosto v pohodě, většinou zabivakuješ někde u potoka, a máš vystaráno......určitý problém s vodou je občas někde na Slovensku, např. ve Volovských vrších nebo na Lučanské Fatře, ale tam ti je filtr k hovnu, když nemáš kde nabrat......filtraci od virů řešíš v průmyslových oblastech, kde je voda kontaminovaná chemicky, ale nepředpokládám, že trekuješ kolem průmyslových zón....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon kvě 9, 2022 1:02

milarepa píše:filtraci od virů řešíš v průmyslových oblastech, kde je voda kontaminovaná chemicky

Coze? Viry a chemicka kontaminace jsou dve uplne nezavisle veci. Viry muzou byt ve vode, kdyz treba nekomu prosakuje zumpa nebo vypousti splasky do potoka. Tedy kdekoliv pod vesnici i kdyz ten potok jinak vypada uplne ciste.

Sam bych viry resil treba kdybych jel do Indie nebo do Dejvic ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení