Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » stř dub 24, 2024 10:21

Dromedaro píše:Tohle mě nenapadlo ale to by pak musela ucpávat i káva, ne?

Kafe je jinej bordel. A vem si, jak dlouho to kafe překapává. Vodu můžeš filtrovat ještě déle..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8149
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 24, 2024 10:33

Nevím, mně to kafe proteče docela rychle. Když připravuju ručně, musím zalévat pomalu. Ale může to být jak píšeš, protože už teda nevím co, něco jsem přes to zkoušel filtrovat a ucpalo se mi to, že jsem musel míchat, aby aspoň něco proteklo, jak jsi mimo jiné psal i ty. Vyzkouším. Až někam půjdu, vezmu kávové filtry a zkusím filtrovat různě znečištěnou vodu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4407
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod ntz » stř dub 24, 2024 11:13

filtrovat vodu pomoci filtru na kafe je proste blbost ... na trhu je milion filtru ... nektere maj dobrej design, nektere horsi (jako podle me ten od msr s tou hadickou) .. to co ale nevyhovuje jednomu, muze uplne v klidu vyhovovat jinemu .. staci si jen vybrat ... ja osobne po cesku vystacim v poslednich par letech s 63g vc. te zmackatelne lahve tezkym katadynem .. @mikovu starost, ze do flasky nenabere vodu z nejakeho melkeho curku (v cesku) povazuju za vtipnou .. trosku mi to pripomina ztepile muze, co v kanadach a maskacich a s ultratezkym vojenskym vybavenim (a smrti v ocich) kraci vstric svemu turistickemu osudu po modre ci cervene znacce :D .. njn, kdyz nenaberes, tak nenaberes ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2098
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 24, 2024 11:52

Bavíme se o předfiltraci né samotné filtraci. Sawyer se mi bez předfiltrace dříve nebo později neucpal snad jen z vody z vodovodu. Na steripen také musíš mít čistou vodu.

ntz píše: @mikovu starost, ze do flasky nenabere vodu z nejakeho melkeho curku (v cesku) povazuju za vtipnou .. ..

Myslím, že nepsal, že ji nenabere, ale že se blbě nabírá do flašky nebo do vaku z mělkého čůrku. Já jsem tak nabíral dostkrát a aby jsi naplnil takto jednu flašku, musíš k tomu mít druhou flašku nebo hrníček. Plus si zvíříš špinavý kal ze dna při nabírání atd...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4407
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř dub 24, 2024 15:18

Dromedaro píše:Bavíme se o předfiltraci né samotné filtraci. Sawyer se mi bez předfiltrace dříve nebo později neucpal snad jen z vody z vodovodu. Na steripen také musíš mít čistou vodu.

Tak. V Alpach mi jde o odstraneni jemneho prachu namleteho ledovci, ktery neni uplne zdrave pit, jak spravne podotknul apuka. Pokud se to podari, tak tu vodu budu klidne pit bez dalsi upravy, ale tohle by nejspis zadny filtr z dutych vlakne nedal a okamzite se ucpal. Co to udela s kavovym filtrem nevim, mozna se ucpe taky, tohle se holt musi vyzkouset. Kdyz se ucpe, tak by mohl zafungovat ten latkovy. Uvidi se v praxi, tohle doma neodzkousim, jelikoz ten ledovcovy prach nenasimuluju.

Dromedaro píše:Myslím, že nepsal, že ji nenabere, ale že se blbě nabírá do flašky nebo do vaku z mělkého čůrku. Já jsem tak nabíral dostkrát a aby jsi naplnil takto jednu flašku, musíš k tomu mít druhou flašku nebo hrníček. Plus si zvíříš špinavý kal ze dna při nabírání atd...

Presne tak. Tady je holt videt, kdo ma s vodou v terenu opravdu zkusenosti a kdo o tom jen pise ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49477
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř dub 24, 2024 15:27

ntz píše:Jinak teda kdyz uz me kadrujes

Nedelej apuku a nepouzivej slova, kterym nerozumis ;-) Tohle nema s kadrovanim nic spolecneho, odpovidal jsem ti na nevim o jakych "velkolepych" zde prezentovanych planech mluvis. Proste mi prislo humorne, ze tu o detailnim planovani jako reseni problemu s vodou pises prave ty, kteremu plany chronicky nevychazeji a je uplne jedno z jakych duvodu. Proste nevychazeji, takze planovani fakt na nektere veci lek neni. Protoze to se stane, to neovlivnis.

Mne uz se kolikrat stalo, ze jsem mel v planu nekde nabrat vodu a ona tam proste nebyla, ac byt mela. Treba v Dolomitech u bivaku, kde uz jsem predtim parkrat byl a pocital jsem s ni najisto. Jenze byl suchy rok a dobry pramen byl vyschly. Mistni kluci, co jsem na bivaku potkal, mi to nechteli verit, pry se to jeste nikdy nestalo. No tak jsme holt museli improvizovat a brat vodu kapajici ze skaly. Takovych situaci jsem nezazil uplne malo, clovek to holt musi nejak vyresit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49477
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » stř dub 24, 2024 15:45

mike píše:V Alpach mi jde o odstraneni jemneho prachu namleteho ledovci
Tak toto by sis mel nejak odzkouset pod mikroskopem, jestli ten "neviditelny skoro-rozpustni" mikroprach dokaze kavovy filtr odfiltrovat :wink: . Rekl bych, ze ne, ze odfiltruje jen ty viditelne castice (ktere zase nejsou az tak nebezpecne). Vsak sam pises, ze to casto ani bezne pouzivane filtre nedokazou odfiltrovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16628
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř dub 24, 2024 15:52

Co oci nevidi... ;-)
apuka píše:Vsak sam pises, ze to casto ani bezne pouzivane filtre nedokazou odfiltrovat.

Coze? Kde to pisu? Psal jsem, ze ten prach nejspis resp. skoro urcite bezne filtry ucpe. Predfiltrovana voda, ktera je na pohled cira, je neucpe, protoze pokud tam nejake castice jsou, tak tema dirkama projdou.

Tohle je akademicka diskuse. Kdybych tam zil a tu vodu pil denne, tak to resit budu, ale takhle mi to prijde zbytecne. Vetsinou vodu s timhle prachem neberu, tohle je ciste pro pripad nouze, kdy by jina nebyla. Jak uz jsem psal, vzdycky jsem zatim nasel nejaky bocni potucek, kde tekla voda cira. Mozna v ni nejaky neviditelny prach byl, ale to mi neprijde podstatne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49477
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » stř dub 24, 2024 16:29

mike píše:Kde to pisu?
O tri prispevky nize. Sice se TI zda, ze kvuli ucpani, ale to na tom nic nemeni :wink:
mike píše:tohle by nejspis zadny filtr z dutych vlakne nedal a okamzite se ucpal
Ty lepsi membranove z dutych vlaken maji pory az do desetin mikrometru...

Pokud si myslis, ze je to akademicka diskuse.... Ja si myslim, ze je otazka schopnosti kavovych papirovych (ne to latkovych) filtru filtrovat ledovcovou vodu od nebezpecnych mikrocastic pro nektere lidi (zrovna napr. pro Tebe) docela prakticka otazka.

Ty mikrocastecky v ledovcove vode modou jit velikosti az do urovni nanometru - coz Ti zadny bezny outdoorovy filtr neodfiltruje. Ja jsem jen nadhodil, ze kavovy filtr nejspise uz vubec ne, pres nej v pohode prejde - ale ucpou jej ty "vetsi", mikrometrove az milimetrove castice. Pro organizmus jsou nebezpecne ty nejmensi castice, tech se nedokaze zbavit a hromadi se.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16628
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř dub 24, 2024 19:44

Je pomerne zasadni rozdil, kdyz filtr neco neodfiltruje, protoze je to tak male, ze jim to projde a tim, kdyz se ucpe a neprojde jim ani voda.

Ano, je klidne mozne, ze nejake nanocastice projdou, ale jak jsem psal, neresim to. Kdybych tam zil cely rok na chate, tak to resim, ale kdyz takovou vodu piju parkrat do roka, tak nevidim duvod. To bys nemohl pit ani jist nic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49477
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » čtv dub 25, 2024 4:33

mike píše:To bys nemohl pit ani jist nic.

Jj, apuka by se asi divil, co všechno se najde třeba v pečivu... A co takovej vzduch, co v Ově dýchá, to bude etalon čistoty :twisted:
Třeba Steripen uvádí, že pro efektivitu čištění nemají vliv ty pidi částice, který projdou tím předfiltrem. Je to jejich oficiální tvrzení, tak na tom něco pravdy bude
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8149
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » čtv dub 25, 2024 8:26

@Etheric: neboj, apuka docela dobre vi, "co v te OVe dycha". Asi by ses divil, ale zdaleka to neni tady uz tak spatne, jako byvalo. Kdyby Polaci se snazili ve svych teplarnach a fabrikach u hranic podobne jako tady, kdyby prestaly levne zasobovat lidi slamem (coz maji nase firmy zakazane prodavat), tak by tady bylo docela fajn. Na druhe strane, asi by ses Ty hodne divil, kdyby nekdo zacal zkoumat, co v nektere dny v zime dychate na vesnicich v tech "cistych" oblastech, kdyz je inverzni pocasi :wink:.
Ja jsem si sve se vzduchem uzil uz v mladi. Sice nebylo tak prasno jako v OV jeste pred 35-ti lety, zato smesice castic a plynu z niklove horniny (Niklova hut Sered), chemikalii z Dusla Sala na jedne strane a ponekud dal lezici (zato vice a barevneji coudici) Dimitrovky (chem. zavody) v Bratislave udelali svoje. Nasledky nesu (a zdaleka nejenom ja) po cely zivot. Pritom se to tehdy bralo jako malo znecistena oblast.
mike píše: Kdybych tam zil cely rok na chate, tak to resim, ale kdyz takovou vodu piju parkrat do roka, tak nevidim duvod.
Uz Ti nekdy i Kjuba psal, ze
Pak se to usazuje v těle a to se toho nemá jak zbavit.
A to je prave ten problem.

Pri dychani sajrajtu sice ten taky dokaze nadelat dobrou neplechu, ale pokud jej nedychas hodne dlouho a prakticky stale, tak se vetsiny toho telo zbavi. Tady u tech usazenin ve vode se drtive vetsiny zbavit nedokaze, navic se to usazuje poruzne, i ve vnitrnich organech, proste kvuli "velikosti" se to dostane skoro vsude.

Takze nejde jen o to, ze to pijes "parkrat do roka" ale i o to, ze to pijes parkrat do roka po mnoho let.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16628
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » čtv dub 25, 2024 18:25

apuka píše:neboj, apuka docela dobre vi, "co v te OVe dycha".

Jo, dýchá to každej den a tady hrotí trochu mikro bordelu ve vodě, který vypije trochu jednou za uherák.

apuka píše:Asi by ses divil, ale zdaleka to neni tady uz tak spatne, jako byvalo.


Nedivil, vím. U nás to bylo "díky" místní metalurgii a klimatu dříve podobný. Též se to zlepšilo.

apuka píše:Kdyby Polaci se snazili ve svych teplarnach a fabrikach u hranic podobne jako tady, kdyby prestaly levne zasobovat lidi slamem

Kdyby byly v p... ryby, nemusely by bejt rybníky ;)

apuka píše:Na druhe strane, asi by ses Ty hodne divil, kdyby nekdo zacal zkoumat, co v nektere dny v zime dychate na vesnicich v tech "cistych" oblastech, kdyz je inverzni pocasi

Moje lokalita má tu nevýhodu, že si všichni vidí do talíře a jsou moc angažovaní (pozůstatek mentality z minulého režimu?). Ovšem v tomto konkrétním případě je to plus - nikdo si nedovolí pálit sračky, byl by okamžitě zaznamenán a napráskán. Všechno zlý je k něčemu dobrý :)

Jinak kumulační efekt samozřejmě nerozporuju, sám su ten, kterej na něj často poukazuje. Trocha toho odsud, trocha odjinud,... Ale to bych řešil především u věcí, co jim a přicházím s nimi do kontaktu každý den (často). Řešit vodu, kterou piju jednou za dva tři roky, je v porovnání s tím vším každodenním, úplně mimo mísu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8149
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv dub 25, 2024 20:42

Asi tak. Njn, ale vysvetluj apukovi miru rizika, kdyz v jeho vesmiru neexistuje koncept primerenosti :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49477
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Předchozí

Zpět na Ostatní vybavení