Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte čer 28, 2022 17:53

Kjuba píše:Fialová barva spektra viditelného světla má kolem 450-400nm. Vsadím se, že když to prosvítím fialovou LEDkou, tak to normálně projde.

To zcela urcite, kdyz prosla i cast UV-A.

Kjuba píše:Prostě je to celý nějaký neintuitivní.

Jo, pro mne taky. Ale nejen tohle. Proc treba viditelne svetlo prochazi pres cire sklo beze zmeny a UV-B zareni ne? UV-C uz vubec ne, na to je potreba kremenne sklo, ze ktereho je ta lampa.

Kjuba píše:Mám sto chutí ho koupit a donést ve firmě klukům, ať to změří.

Jo! Udedej to, prosim, ja nikoho, kdo to umi merit, neznam. Klidne nekdy pozdeji, jestli ted nestihas.

Kjuba píše:Jo a já bych řekl, že UV-C neprojde atmosférou kvůli rozptylu

Nekde jsem zahlid, ze to dela ozonova vrstva, i poskozena. Ale zas, proc viditelne svetlo prochazi, UV-A a B jsou castecne filtrovane a C neprojde? Nejaky duvod to mit bude, nejspis nejaka souvistlost s frekvenci a energii, ale nikdy jsem na nej nenarazil. Jen na dusledky bez vysvetleni mechanismu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » úte čer 28, 2022 18:42

Kjuba píše:Proč by do prkýnka to UV-C nemělo procházet PETkou? Je to normální elektromagnetická vlna s 250nm. Fialová barva spektra viditelného světla má kolem 450-400nm. Vsadím se, že když to prosvítím fialovou LEDkou, tak to normálně projde. A to UV-C je jen o cca 150nm jinde. Sice už mimo viditelnou část, ale nevidím důvod k existenci nějaké bariéry, bránící prostupu skrz.
Hm, zajimave uvahy, akurat se zda, ze uplne mimo...
Viz napr. tady, kde se zabyvaji ochranou proti UV zareni pri obalech na potraviny. Coz je sice presne opacny problem, nez se resi tady, ale dalo by se rict, ze rozdil je jen jestli se ma svetlo dostat zevnitr ven, resp. zvenci dovnitr.
Standard PET blocks UV wavelengths up to around 315nm, but at 330nm it allows over 50% transmission
Duvod si jiste dokazete vygooglit sami.

Je tam i pekny graf, jak se meni vlnova delka odfiltrovaneho "svetla" pridanim nekterych filtru, takze pouzitim nekterych barevnych PETek muzete vylepsit i odolnosti proti UV-A i UV-B.
2022-06-28 19_33_49-Clipboard.jpg
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte čer 28, 2022 19:16

Aha, ten graf je pomerne jasny, ten druhy v dokumentu pod nim jeste lepsi, jelikoz je to mereni 0.3 mm PET, coz pokryva vsechny bezne flasky. Plus jsem nasel tohle:

The ability of UV-C light to penetrate materials will depend on the chemical composition of the materials. Most acrylic plastics will allow light of wavelength greater than 375 nm to pass through the material, but they will not allow UV-C wavelengths (100–290 nm) to pass through. Even very thin acrylic sheets of less than 5 millimeters (mm) do not let UV-C light penetrate.

Takze bych rekl, ze Steripenu se s PETkama vazne bat nemusime, coz je fajn.

apuka píše:Duvod si jiste dokazete vygooglit sami.

Sorry, ale tohle je fakt k nicemu. Jestli ho mas, tak ho sem dej, ja jsem ho nenasel. Pricemz to, ze to zavisi na chemickem slozeni materialu odpoved neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » úte čer 28, 2022 23:09

Jo, presne tu Tebou citovanou cast z odpovedi na otazku jsem puvodne chtel sem dat, ale potom jsem nasel ten clanek a to prece jen je vice podobne k tady probiranemu.

Nehledal jsem primo, proc to tam je, filtr nepouzivam, tak me to tak nezajima. Proto jsem psal, ze si to urcite najdete, pokud chcete videt, proc. Laicky odhaduji, ze to bude dano nejakym zpusobem velikosti zakladni struktury PET - "The unit cell is triclinic {a = 4.56 nm, b = 5.94 nm, c = 10.75 nm, α = 98.5°, β = 118°, γ = 112°}" -, coz sice vypada, ze cisla radove mensi, ale ta 3D struktura muze udelat svoje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » stř čer 29, 2022 7:16

mike píše:Proc by mel support odpovidat na nejaky dotaz, kdy ho muze prehodit na nekoho jineho? ;-)

Protože jsou za to placení? Zaměstnanci snů :twisted:
By mu prsty upadly, kdyby napsal několik stručných, krátkých vět jako odpověď..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » stř čer 29, 2022 8:28

@Etheric: Bud (zatim) rad. Ja jsem se jednou neco ptal nemeckeho ustredi Meindlu ohledne bot (nejakeho potencialniho problemu, jak tomu predejit). Vyslovene jsem tam napsal, ze pisu jim do ustredi proto, ze ceske zastoupeni ma hodne spatnou komunikaci a na dotaz odpovida cca tak "vsechno je Vas problem, zpusobili jste si to sami" (i kdyz se neptam na zadny konkretni existujici problem), ale na obsah dotazu nic neodpovi. Tak to na zaklade ceskeho mailu primo preposlali na zodpovezeni do Tilaku... (samozrejme, odpovedi na dotaz jsem se nedockal, zato jsem se dockal sahodlouheho "vysvetleni", ze si za vsechno, co se potencialne s botama muze prihodit vzdycky mohu jen ja sam, stejne tak jako "spatna komunikace" je vzdy z duvodu na zakaznikove strane...)

Snad TI alespon nekdo rozumneji odpovi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kjuba » stř čer 29, 2022 13:07

mike píše:Ale zas, proc viditelne svetlo prochazi, UV-A a B jsou castecne filtrovane a C neprojde?


No já myslím, že je to jak jsem psal. Ono to, že UV-C neprojde neznamená, že ty fotony nepokračují dál. Část se jich asi může odrazit směrem ven z atmosféry, ale velká většina jich prostě cestou při srážkách poztrácí energii a pokračují vesele dál na delších vlnových délkách a s nižší E. No a to už pak není UV-C, ale posouvá se to k viditelné části spektra.

Jinak ten graf od apuky je fajn a jasně vysvětluje, proč by fialová LEDka prosvitila. Opravdu je to jak na potvoru přesně v rozmezí UV-C (cca 250nm) a fialovou (cca 400nm), kdy PET začíná blokovat průchod. Začíná pouštět až na cca 300nm. Vše pod zadrží.

No tak jo. Steripen kupovat nebudu a bát se nemusíme, jsou to dva zdroje se stejnými výsledky. Tomu už se dá věřit.

Díky za graf, víte, jak to je. Důvěřuj, ale prověřuj. :-)

Ale teda podstatu jevu to nevysvětluje. Až bude více času, tak pohledám nebo se poptám lidí, kteří tomu rozumějí víc než já.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř čer 29, 2022 15:14

Kjuba píše:Ono to, že UV-C neprojde neznamená, že ty fotony nepokračují dál. Část se jich asi může odrazit směrem ven z atmosféry, ale velká většina jich prostě cestou při srážkách poztrácí energii a pokračují vesele dál na delších vlnových délkách a s nižší E. No a to už pak není UV-C, ale posouvá se to k viditelné části spektra.

Muze to tak byt, ale to same by se melo stat i se zarenim s kratsi vlnovou delkou, nez UV-C a to by se pak melo zmenit na UV-C ;-)

Kjuba píše:jsou to dva zdroje se stejnými výsledky. Tomu už se dá věřit.

Jj, ono je jich vic a vsechny se shodujou, ze hranice u PET je nekde okolo tech 300 nm.

Kjuba píše:Důvěřuj, ale prověřuj.

Presne tak :) Rikal jsem si, ze by snad nepustili neco pri beznem pouziti nebezpecneho, ale jistota je jistota.

Kjuba píše:Ale teda podstatu jevu to nevysvětluje. Až bude více času, tak pohledám nebo se poptám lidí, kteří tomu rozumějí víc než já.

Ano. Jestli neco najdes, tak napis, furt by mne to zajimalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř čer 29, 2022 15:24

Etheric píše:Protože jsou za to placení?

To prave mozna nejsou. Maji rozdelene regiony a proc by se meli starat o zakaznika, ktery spada pod jiny?

Etheric píše:By mu prsty upadly, kdyby napsal několik stručných, krátkých vět jako odpověď..

Lidi s timhle pristupem v korporatech nepracuji a kdyz nahodou jo, tak je to rychle prejde ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kjuba » stř čer 29, 2022 20:43

mike píše:Muze to tak byt, ale to same by se melo stat i se zarenim s kratsi vlnovou delkou, nez UV-C a to by se pak melo zmenit na UV-C ;-)


To je pravda. Ale já myslím, že toho rentgenového (a ještě tvrdšího) záření je mnohem méně. Nejdominantnějším zdrojem UV záření je Slunce. Zdrojem Xray nebo gama jsou hlavně velmi horké objekty jako neutronové hvězdy, kvasary, pulsary nebo supernovy. A těch je relativně málo a jsou hodně daleko. Takže tenhle posun Xray->UV-C je možná jen minoritní a po cestě se to stačí "ochladit".

Hele, jestli to tady po mě čte někdo, kdo tomu fakt rozumí, tak se musí za břicho popadat, co já tady exhibuju za úvahy. :-) Ale fakt by mě to zajímalo. Buď mi to nikdo nikdy nevysvětlil nebo jsem na ZŠ zrovna chyběl na hodině fyziky.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř čer 29, 2022 21:06

Mam pocit, ze tohle mi nevysvetlili ani na VS a to jsem mel fyziku fakt rad. Proste podali jako fakt, ze atmosfera a zvlast ozonova vrstva UV zareni pohlcuje, pripadne odrazi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » čtv čer 30, 2022 7:55

Hm, Vam nekdo na nejake skole vysvetlil, proc neprojde viditelne (nebo jakekoliv svetlo - presneji elmag zareni - napr. pres obleceni nebo jakykoliv nepruhledny material? Podle toho, co Kjuba psal, by "fotony" mohly taky pokracovat v nejake forme dal..
I ja se pamatuji na to, ze se to vzdy jen podalo jako fakt. Ze jednotlive materialy nektere vlnove delky svetla pohlcuji, jine vyzari v pozmenene forme (a promeni ve slabe teplo resp. svetlo jine vlnove delky). A jak koukam, se duvodum, proc se fakt nikde v optice nevenuje, jen se pocita podle hodnot parametru "absorbance" pro danou latku pro dane vlnovou delku - resi se spise mereni energie, co se potom vyuziva napr. ve spektrografii... Z toho mi prijde, jako by to byla pouze jen zmerena velicina a nema to zadnou obecnou souvislost s nejakou konkretni vlastnosti materialu, napr. struktury atomu a pod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2022 17:14

Otazka neni obecna, ale na tenhle konkretni pripad. Proc UV-C neprochazi PETkama a atmosferou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » čtv čer 30, 2022 20:16

Otazka sice neni obecna, ale princip bude nejspise stejny, takze pro UV-C a PET asi nebude specificka odpoved. Teda, alespon si to myslim ja.

Teda obecna otazka je: proc nektere vlnove delky elmag zareni (svetla, abychom to spektrum zuzili) pres nejaky konkretni material projdou a jine se pohlti? CO a PROC pohlti to, co neprojde?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » stř črc 6, 2022 6:27

Tak, odpovědí od Steripenu jsem se nakonec dobral.
Doba záření je nutná celej cyklus, i když filtruju 0,5l. Na lahvi vůbec nezáleží, funguje se všemi, kam se hrdlem vejde. Takže pro pěší turustiku to jde použít i v uřízlý petce bez ohledu na její rozměry, ze který se to dá přelít do nějaký lehký lahve. Nalgenu tahat odmítám.
Na cyklistiku jsem koupil prý nejlehčí lahev světa, s ní to jde taky. Akorát má jen 0,75l, ale to stačí, než dojedu k další vodě. Tudíž mám vyřešeno.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tor88 » stř črc 6, 2022 11:32

Vzpoměl jsem si, že jsem vlastně "testoval" funkčnost Steripenu.
Ve flašce nosím jen vodu. Tudíž jsem ji nikdy nedrbal. Jen ji nechal vyschnout a skladoval otevřenou.
Poté co došli baterky a já obsah flašky neozařoval začal na dně rust život (po nějaké době - měsících) :mrgreen:
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř črc 6, 2022 16:08

Etheric píše:Takže pro pěší turustiku to jde použít i v uřízlý petce bez ohledu na její rozměry, ze který se to dá přelít do nějaký lehký lahve.

Jo, ale bacha na to UV-C z otevrene hladiny. Vem si bryle, libovolne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » stř črc 6, 2022 17:05

Brýle nenosím jen když spím, takže vklidu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř črc 6, 2022 17:07

A nemas rozmazane sny? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » stř črc 6, 2022 17:46

Ve snech chodim po vodě a lítám 8)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tor88 » sob srp 6, 2022 5:58

Byl jsem v Chorvatsku (Velebit) a krásné kopečky. Jen je tam v létě problém s vodou. Jako starých studní je tam poměrně dost. Jen jejich stav je nejspíš dost nebezpečný. Plytké, nečištěné, kontaminováne mrtvým hmyzem, určitě i povrchovou vodou z pastvin.
Měl jsem sebou UV SteriPen. Říkám si príště je s keramickým filtrem.

Co teď,ale čtu tak keramika neumi viry. To je docela problém ne? Jasný většinu problémů tvoří bakterie a virová bude jen ta hepatitida http://www.szu.cz/tema/prevence/infekcni-onemocneni-z-pitne-vody zase nasráno (např od srnek) je snad okolo každého potůčku.
Takže kromě odfiltrování zakalení mi keramika moc smysl nedává :(( Tahat obludu jako je Sawyer S3 určitě nebudu.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » sob srp 6, 2022 18:27

Vzdyt mas primo v tom odkazu napsane i rotaviry (a jeste bych dodal noroviry, ale ty se projevuji podobne). Zloutenka je spis dlouhodoby problem a je dobre se proti ni naockovat, ale na treku te spis zrusi tohle. Jednak ti bude priserne blbe a nebudes vedet, ze ktereho konce to pujde driv a jednak realne hrozi dehydratace, coz neni mimo civilizaci nic pekneho. Ani v civilizaci, pred casem to malem vyhubilo Dejvice, kdyz se umelcum s bagrem podarilo propojit kanalizaci s vodovodem.

Pripad, co pises, bych videl na kombinaci dvou metod. Mechanicky filtr na zakladni osetreni a pak jeste Steripen. Nebo tablety.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tor88 » ned srp 7, 2022 3:21

Nj no sem čekal že budu drsňák co si koupí keramiku a bezstarostně bude lemtat z každé kaluže jako píšou v reklamních letačkach.
To se taky můžu dívat jen po nějakém mechanickém "filtru/sitku" k flašce a neřešit keramiku :((
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod ntz » ned srp 7, 2022 12:35

mam lifestraw a rekl bych, ze funguje dost dobre .. ma tu normalni mikrovalknovou cast + ma jeste uhlikovej filtr, da se nasroubovat na standardni petku .. v kombinaci s nejakou chemii bych rekl, to musi fungovat fakt na 100%
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Asanoth » úte zář 13, 2022 7:37

Kjuba píše:
Hele, jestli to tady po mě čte někdo, kdo tomu fakt rozumí, tak se musí za břicho popadat.


Jo, tak trochu :D

Absorpce (a transmise) elmag záleží na tom, jakých vibračních stavů (o jaké frekvenci) je molekula, resp. její vazby, schopna. To záleží zejména na vnitřní struktuře a atomárním složení. Molekula a kovalentní vazba nejsou rigidiní, ale pořád se tak trochu hýbou (vibrují). Mohou ale vibrovat i víc než "normálně" - tomu se říká "přejít do excitovaného stavu". Do toho stavu je ale něco musí dostat, něco, co se trefí do jedné z těch jejich specifických frekvencí - například foton "té správné" vlnové délky. Když se to stane dána vazba/atom přejdou na vyšší vibrační stav a vibruje rychleji/víc. Takto dochází k pohlcení světla. Následně struktura opět typicky spadne zpět na nižší nebo základní stav - ale s tou energií se musí něco stát, takže se foton opět vyzáří. Nemusí ovšem být stejné vlnové délky, neboť excitace může proběhnout o několik excitačních stavů (úrovní). Na tomto principu funguje například bioluminiscence nebo globální oteplování (resp. původně prostý skleníkový efekt).
Když záření není pohlceno, buď projde, nebo se odrazí - u většiny objektů se část pohltí a část odrazí/projde, např. z viditelného spektra se na chlorofylupohtí červená a modrá a odrazí zelená: Proto jsou listy zelené.
K těm úvahám o viditelném/fialovém/neviditelném světlu - uvědomme si, že to, že my vidíme nějakou část elmag spektra tuto část nedělá nijak důležitou. IR-VIS-UV je kontinuum, některé organismy např. mají mnohem širší záběr barev/světla, co vidí.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Asanoth » úte zář 13, 2022 7:37

Ale k věci (úmyslně to dávám do nového příspěvku, aby to někdo, koho nezajímá ta fyzika, nepřehlédl):
Chystám se na delší cestu po rozvojových zemích a potřebuju s sebou filtr na vodu. Nikam do mrazu. Běžně používám Sanosil, nikdy mě nezklamal, ale to bych s sebou musel tahat několik litrů a kupovat to někde v Asii, k tomu nemám úplně důvěru.
Typicky asi půjde o filtrování vody z vodovodu.
Budu ten filtr tahat na zádech, takže nemusí mít zrovna půl kila, ale 24 g fakt řešit nebudu :D .
Původně jsem chtěl ten Sawyer (ale naposledy když jsem na něj koukal tak stál asi 700 :D ) - ale možná by bylo vhodnějšího něco jiného. Kamarád ho měl v Kolumbii a po pár dnech se zanesl a tekl zcela minimálně, ale po proplachu prej zas dobrý.
Nebo by dával větší smysl ten UV? Je použitelný i v PET 1,5 - 2 l?

Mohli byste mi prosím něco doporučit?
Díky :)
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte zář 13, 2022 9:33

Šel bych do UV. Já pro účely podobný /zabití případných zrychlovačů kroku v průzračný vodě/ zvolil UV a max spokojenost, používám to cca 5 dní v týdnu, kdy každej den beru vodu tak z 3 - 6 zdrojů. Steripen mi vyšel jako nejvhodnější pro tento účel a vypadá to, že funguje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » úte zář 13, 2022 15:18

Ten sawyer myslím dělá i nějakou sadu, která je určena pro filtraci vody z vodovodu. Že to namontuješ na ten kohoutek a rovnou filtruješ. Sawyer se zanáší pokud filtruješ špinavou vodu z řeky nebo odjinud. Proto je u něj potřeba předfiltrace nebo se musí často čistit. Proto moc nedoporučuju sawyer mini, který se ucpe opravdu rychle. U vody z vodovodu,ale asi nehrozí, že by tam byly pevné částice, které by to ucpaly, tak tam se to řešit nemusí. On se ten proplach dělá i kvůli bakteriím, které se v tom filtru při používání množí. Proto se to proplachuje vodou s octem. Já sawyer mám, ale kdybych chtěl mít jistotu, jakože někde v Asii bych tu jistotu chtěl mít, tak bych vzal raději ten steripen. Ale pokud budeš pomocí něj dezinfikovat vodu z přírody, je také potřeba předfiltrace, aby ta voda byla bez nečistot a mohlo se to tím UV celé prosvítit. Jinak hrozí, že některé bakterie a viry zůstanou nezničené právě za těmi nečistotami, kam by se UV nedostalo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » úte zář 13, 2022 16:04

Dromedaro píše:pokud budeš pomocí něj dezinfikovat vodu z přírody, je také potřeba předfiltrace

Když bereš z pramene, nemusíš nic předfiltrovávat. Hnusnou, kalnou vodu nepiju, tady to není zapotřebí a kdyby ta situace přišla, mám v lékárně dvojsložkovou dezinfekci. V ČR nebývá problém najít vizuálně čistou tekoucí vodu.
Jinak Steripen dělá ještě pre-filtr, ale to jsem k tomu nekupoval, nepotřebuju, tady je použitelný pramenitý vody na ani ne 10 km jeden zdroj, plus další u polí a dědin, ale to nepiju, bo tam se bojím chemie
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » úte zář 13, 2022 16:46

Psal jsem tam, že je potřeba předfiltrace, aby se voda zbavila nečistot. Když tam nečistoty a kal není, tak to samozřejmě potřeba není. Ano, to mé vyjádření nebylo úplně přesné.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení