Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon kvě 9, 2022 1:07

Dromedaro píše:Ale nikde jsem nezjistil, jestli je nějaké omezení do toho mrazu nebo jestli to může být klidně třeba do -20 stupňů.

Jestli je to opravdu odolne proti mrazu, tak by na teplote zalezet nemelo. Problem s vodou je. ze pri zmrznuti zvetsi objem a potrha filtr. Deje se to pri prechodu z kapalneho do tuheho stavu a dalsi pokles teploty uz nema vliv.

Realne bys stejne musel mit filtr v noci ve spacaku, jak tam nekdo pise v komentarich. Protoze i kdyz mraz filtr neznici, zamrzlym filtrem nic neprefiltrujes. Jde spis o to, ze kdyz ti filtr pres den promrzne v batohu, tak staci trochu, filtr je zniceny a ty o tom vubec nemusis vedet a neni to ani moc jak zjistit. Proste zasadni slabina mechanickych filtru a jestli ji tenhle nema, tak je to obrovske plus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod milarepa » pon kvě 9, 2022 7:23

mike píše:
milarepa píše:filtraci od virů řešíš v průmyslových oblastech, kde je voda kontaminovaná chemicky

Coze? Viry a chemicka kontaminace jsou dve uplne nezavisle veci. Viry muzou byt ve vode, kdyz treba nekomu prosakuje zumpa nebo vypousti splasky do potoka. Tedy kdekoliv pod vesnici i kdyz ten potok jinak vypada uplne ciste.

Sam bych viry resil treba kdybych jel do Indie nebo do Dejvic ;-)


jo, blbě jsem to napsal, nebyl jsem takhle navečer už soustředěný :)

ten point byl v tom, že v přírodě, dále od civilizace ti stačí mechanický filtr, který z vody odfiltruje bakterie, viry a chemické látky by tam být neměly.....v džungli a v tropech to je jinak, ale tam nejezdím, to prostředí mi přijde takové hodně nepřátelské, na rozdíl od hor
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 9, 2022 7:44

mike píše:
Dromedaro píše:Ale nikde jsem nezjistil, jestli je nějaké omezení do toho mrazu nebo jestli to může být klidně třeba do -20 stupňů.

Jestli je to opravdu odolne proti mrazu, tak by na teplote zalezet nemelo. Problem s vodou je. ze pri zmrznuti zvetsi objem a potrha filtr. Deje se to pri prechodu z kapalneho do tuheho stavu a dalsi pokles teploty uz nema vliv.


Tenhle má tu filtrační kartuši z vláken, tak ten mráz pro tohle asi není tak nebezpečný, jako třeba když má ten sawyer keramický filtr s otvory. Já bych ten filtr stejně zbytečně nevystavoval mrazům, ale šlo mi o to, že když to člověk zapomene třeba večer schovat (což je u mě velká pravděpodobnost), tak to ten filtr nezničí. A právě to mi třeba vadilo u toho sawyeru, že člověk nemá jak zkontrolovat, jestli ten filtr není uvnitř poškozený. I třeba u toho, když mu jen z malé výšky spadne na zem, tak neví, jestli to uvnitř neprasklo.

Teď nevím, jestli to bylo přímo u tohoto filtru, ale u nějakého pumpovacího filtru byla možnost ten filtr zkontrolovat tak, že se nasadí na láhev, napumpuje do ní vodu a pak ten filtr i s tou nasazenou lahví obrátí vzhůru nohama. A pokud z toho filtru do té vody stoupají bublinky, tak je ten filtr poškozený. Tak nějak to tam bylo, už si nepamatuji přesně.
Slyšel jsem to i v rozhovoru od nějakého českého cestovatele, který šel Pacific trail, že se tam dostal do problémů s vodou, protože ten filtr zapomněl v noci schovat a zmrzl mu. A pomocí tohoto způsobu si pak ráno ověřil, že je uvnitř prasklý. Ale jaký typ to byl, to nezmiňoval.

milarepa píše:.v džungli a v tropech to je jinak, ale tam nejezdím, to prostředí mi přijde takové hodně nepřátelské, na rozdíl od hor

Já to mám stejně. Taky jsem tam nikdy nebyl, ale když to tak vidím v nějakých dokumentech, tak to na mě taky působí tak nějak temně a nepřátelsky, že to není prostředí určené pro člověka.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon kvě 9, 2022 18:07

Dromedaro píše:Tenhle má tu filtrační kartuši z vláken, tak ten mráz pro tohle asi není tak nebezpečný, jako třeba když má ten sawyer keramický filtr s otvory.

Tohle mne zaujalo, protoze slabina Sawyeru (Mini) je prave v tech vlaknech, takze jsem cekal neco lepsiho. A opravdu, duta vlakna, asi maji lepsi technologii. Akorat kdyz jsem vlezl k MSR, tak jsem si precetl nejaka review a teda nic moc. Shrnul bych je asi takhle: skvely filtr, nez se posere a posrat se umi rychle. Jsou tam nejake design problemy a MSR je ignoruje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 9, 2022 19:03

Aha... já nevím, kde jsem to pochytil nebo jak jsem na to přišel, ale myslel jsem že v sawyeru je něco jako keramická membrána se strašně moc otvory o velikosti mikronu, skrze které se to filtruje. Velmi zjednodušeně řečeno. A když v těch otvorech ta voda zmrzne, tak ta keramická membrána právě praskne. Právě proto se o tom mluvilo, že nesmí spadnout, jinak tam ta membrána může prdnout. A právě proto se to i prostřikuje z druhé strany injekční stříkačkou jako čištění , aby se vytlačila špína z těch otvorů a druhé strany membrány.

Díval jsem se na ty recenze z odkazu a moc lichotivé to teda není... Podobnou recenzi jsem našel před koupí na na YT. Byl tam nějaký chlápek a ukazoval zklamaně ten MSR. Bylo to anglicky, takže jsem tomu nerozuměl, ale bylo tam dost komentářů, které jsem si přeložil a některé komentáře řešili to samé co v těch recenzích na MSR a pochopil jsem, že to samé řeší i ten týpek ve videu. Bral jsem to, že nějaké špatné recenze se vždy objeví, ale celkově jsem našel chválu.
To samé je i u toho sawyeru. Strašně moc lidí na něj nadává a strašně moc lidí jej chválí. Tady je to evidentně to samé i dle těch recenzí. Akorát teda více, než jsem myslel, když jsem to kupoval. Tak uvidím, jak dopadne ten můj kus...
s moji smůlou...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon kvě 9, 2022 21:28

Keramicke filtry se bezne pouzivaji. Neni to membrana, ale proste kus keramiky s miniaturnimi otvory. A ano, pri narazu muze prasknout jako jakakoliv jina keramika. A mraz ji asi muze roztrhnout taky. Sawyer Mini ma duta vlakna, ale otvory v nich nejsou stejnomerne, jak se ukazalo, takze nektere jsou (podstatne) vetsi, nez tvrdi a cast bakterii projde. Lidi, co ho pouzivaji, se deli na ty, co se uz posrali a ty, co s nim jeste nefiltrovali opravdu zavadnou vodu ;-)

Prave, nevypada to jako vada konkretniho kusu, ale konstrukcni problem. Moc jsem to neprocital, vypada to, ze se neco nesmi moc dotahovat. Procti si to, treba se dokazes potizim vyhnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 10, 2022 7:20

mike píše: Sawyer Mini .... Lidi, co ho pouzivaji, se deli na ty, co se uz posrali a ty, co s nim jeste nefiltrovali opravdu zavadnou vodu ;-)

Zajímalo by mě, kolik je pravdy na té historce na eshopu nalehko, kdy tam prodejci píší, že s ním kdesi na treku filtrovali a poté pili vodu z napajedel pro krávy, ve kterých byla i kravská hovna.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » úte kvě 10, 2022 10:07

Dromedaro píše:pili vodu z napajedel pro krávy, ve kterých byla i kravská hovna
Spravne napajedlo ma dobry odtok vody, takze zavisi od toho, kde to hovno v napajedle je a odkud si nabiras vodu. Klidne to muze byt neinfikovana voda i bez filtrace, pokud tece "spravnym" smerem.

Cimz nechci rikat, ze bych toto delal, uz jen proto, ze do tech napajedel na pastvinach caso pritekava voda z mist, kde se ty same kravy bezne pasou a vymesuji... Ja jsem to uz jednou pokadil (presneji dva tydny doma prokadil), kdyz jsem pil za deste z "oficialne oznacene" studanky typu "vyvera do 'plesa' v dire v zemi", kam ten dest splachoval "zbytky" po ovcich, co se kolem pasly. Jako zkusenost mi to stacilo na cely zivot.

Ale taky pokud jim filtr fungoval, tak by problem s takovou vodou byt nemel. Teoreticky se muzes napit i vody filtrovane primo z hnojiste. (Docela vhodne jako test ucinnosti filtra :wink:).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 10, 2022 15:08

Já bych to právě po svých zkušenostech zkoušel jen pokud by nezbyla jiná možnost a měl fakt velkou nesnesitelnou žízeň.Já jsem se s tímhle vyškolil na Ukrajině.
Šli jsme už něco přes den bez vody a z kopců jsme scházeli do údolí do civilizace. Bylo léto a hrozné horko. V lese jsme konečně natrefili na divoký větší potok, ve kterém tekla krásně čistá voda. Ale podle mapy pramenila na kopcích nad námi, kde ale byli pastviny s krávami, přes které jsme šli. Protože jsme byli mladí a blbí, říkali jsme si, že už je to dostatečně daleko, aby nám z toho něco bylo, že už to bude takhle daleko od pastvin v pohodě. Tak jsme si nabrali do petek a jak jsme byli žíznivý, tak jsme tu vodu hltali a hltali, že třeba já jsem během chvíle té vody vypil tak litr a půl. Jenom jeden z nás si tu vodu nabral, ale byl nedůvěřivý, tak nejdříve čekal, co to udělá s námi. Pak jsme šli dále. Netrvalo dlouho a začalo se nám dělat zle. Horečky, zimnice, zvracení, průjem. Bylo to dost hrozný. Když jsme se domotali do první vesnice, tak jsme si tu zaplatili nějakého člověka, aby nás dovezl do cíle, protože jsme nebyli schopni jít. Do cíle jsme přijeli k večeru, kde jsme šli do hospody. Mně se to tam podařilo přepít vodkou, že mi bylo druhý den už dobře a ostatním víceméně taky. Akorát jeden z nás ten teda trpěl a problil i celou cestu domů vlakem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » úte kvě 10, 2022 15:42

Zase to ber tak, ze nikdy nevis, co je v potoku/kolem potoka nad Tebou.

Napr. na Prosiekem na Liptove. Z Prosiecke doliny, ktera je pekna vice-mene kanonovita vapencova dolina vytekava horsky potok. Krasne cisty, v doline neni zadna civilizace, lidske obydli. Potom prameni vevnitr, tam se nikdy zadne ovce/kravy nepasly. Takze si reknes idealni voda na piti. My jsme tam sli, za "branou" mezi skalami jsme zabocili za prvni velkou skalu - a pod ni uprostred potoku lezel mrtvi statny jelen. Pravdepodobne spadl ze skaly. Mrtvola to nebyla cerstva, musela byt minimalne z predchoziho dne, ale klidne tam mohl lezet i nekolik dnu (nejsem a nebyl jsem forenzni veterinar :-)). Tj. jeste dlouhy usek by se z potoka pit rozhodne nemelo. Pritom se ta voda tam bezne pila (i kdyz v okoli bylo dost pramenu, ale oficialne mimo stezky), dokonce z toho potoka byla zasobovana vodou vesnice Prosiek (obecny vodovod asi nejak osetreny, ale hodne domu odebiralo vodu primo z potoka).

My jsme z te vody nastesti nepili, nosili jsme vlastni vodu (byli jsme s jeste hodne malym synem) a netusim, jestli nekdo jiny ano a jestli nekdo mel nebo ne problemy. Je ukazka, ze neni vzdy vsechno ruzove, jak se zda. Asi mrtveho jelena v potoku najdes malokdy, zato nejaky mrtvy hrabos nebo jiny mensi zivocich tam klidne muze byt.

Stejne tak v kempu na Zverovce hezky potucek tam tece - navarili jsme si caj a veceri z vody z nej. A kdyz jsme v nem sve esusy zrovna doumyvali, jsme si vsimli, ze par desitek metru nad nami (tj. proti proudu) do nej cura klucina.
To jsou vsechno veci, ktere se stat klidne mohou kdekoliv a kdykoliv, ani se o tom nedozvis. Ale jakykoliv funkcni filtr by si s takovou vodou mel poradit v pohode, resit to nemusis. Dokonce bych rekl, ze s velkou pravdepodobnosti i nejaky jen hodne mirne poskozeny - ale tam uz zavisi od toho, co v te vode je.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 10, 2022 16:09

Jo, mohlo to být i něčím jiným, co bylo v potoku proti proudu, ale spíše jsme usuzovali na ty pastviny, protože v noci byl vydatnější a déle trvající déšť, co mohl obsah té louky spláchnout do té řeky.

Na Velké Fatře u Královny studny se také pasou krávy i jsou tam napajedla u té studny a vodu si tam lidé z té hadice hned u studny čepují běžně. Jak na pití, tak i do kanystrů. Já ji tam také pil bez filtrování a ve větším množství a nic mi nebylo. Ale to jen proto, že jsem viděl, jak to tam každý chlemtá a ta studna je tam asi přeci jen hluboká oproti vodě na povrchu z potoka nebo řeky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte kvě 10, 2022 16:24

Zrovna filtry jsou jeden z pripadu, kde zkusenosti funguji asymetricky. Kdyz tisic lidi pije prefiltrovanou vodu a nic jim neni, tak to v zasade nic neznamena, ale kdyz se jeden posere, tak to muze znamenat, ze filtr je nefunkcni. Protoze ti, co jim nic nebylo a) nemuseli pit zavadnou vodu, coz bude nejcastejsi pripad b) maji dobrou imunitu, takze to zvladla c) proslo toho malo, takze jim to neublizilo d) ne kazdy filtr je vadny stejne, muze to byt kus od kusu. Na tohle jedine laboratorni test.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tor88 » čtv kvě 12, 2022 0:45

V Prosiecke dolině uvažovat o pití z potoka :shock: Vždyť tim kaňonem projdou mraky lidí a nase... kde tu :-& To není potok v Kreminne tam bych o tom v nouzi uvažoval.

Já mam SteriPen ale už ho vůbec nenosim. Ten by ale měl umět breberkam pocuchat DNA. Což při horském potůčku by mělo stačit.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » sob čer 18, 2022 8:24

Zas řeším filtr, tentokrát na kolo. Sawyer ne, po nacucání hezky ztěžkne a ta voda chtě nechtě trochu vytejká, což je uvnitř cyklobrašny naprd.
Filtrační lahev Katadyn se mi moc nezamlouvá.
Steripéro v cyklolahvi fungovat nebude, musel bych vozit něco, v čem to prosvítim. Nicméně tu možnost nezavrhuju. Jen fakt nevím, co pořídit :-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Bruca » sob čer 18, 2022 10:13

Etheric - co msr trailshot? Když oddelas hadicku z filtru, tak voda bez problémů vytece.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Tomas » sob čer 18, 2022 11:26

Etheric píše:Steripéro v cyklolahvi fungovat nebude, musel bych vozit něco, v čem to prosvítim.

Proč by nefungovalo ? Když koupíš nějáký tenčí model Steripenu tak se to do normální cyklolahve vejde v pohodě. Široký je to dost.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » sob čer 18, 2022 14:06

@Bruca: s trailshot nepůjde nafiltrovat vodu do lahve, což je zásadní problém.

@Tomas: Široký je to dost, ale vysoký taky a to je ten problém. Bych musel k tomu peru vozit nějakou menší lahev.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod tor88 » sob čer 18, 2022 15:39

Jak nevleze? Vždycky se vleze :mrgreen:

SteriPEN UltraLight UV rozmery: 130 x 35 x 22 mm
Lahev na nářadí Pro-t pouzdro na nářadí 600 ml stříbrná výška 187mm
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Tomas » sob čer 18, 2022 15:59

Etheric píše:@Bruca: s trailshot nepůjde nafiltrovat vodu do lahve, což je zásadní problém.

S trailshotem a cykloláhvema jsem projel značnou část ČR, žízní jsem nechcípl.

Většinu času filtruju tím samým do PET, která je ještě užší. Též bez problémů. Láhev se s tím dá plnit v podstatě libovolná.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Bruca » sob čer 18, 2022 19:15

Etheric - proč by nešlo? Prostě u "ústí" filtru podržíš láhev:)
https://youtu.be/eKjSWkR39M4
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » sob čer 18, 2022 19:45

To mačkání jsem přehlíd. Nic pro moje packy, ani náhodou. Vnitřek jsou zase ty vlákna... Nevim no, nemám k tomu úplně důvěru, radši bych něco jiné.. Jenže co? Limit je pouze rozměr a váha, zas netrvám na gramech, ale kilovej filtr taky vozit nehodlám..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Bruca » sob čer 18, 2022 20:18

Zas si můžeš udělat integrity test, a když dopadne špatně, vyměníš patronu

A filtroval jsem tak v kusu na mallorce 10 litrů vody a nebyl to problém. Nejsi přeci máčka, ne?
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 4:25

Zrovna tenhle mačkací pohyb mým rukám vadí a to dost, bohužel
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Tomas » ned čer 19, 2022 5:30

Bruca píše:A filtroval jsem tak v kusu na mallorce 10 litrů vody a nebyl to problém.

Já nejvíc asi 3L, ono hlavně jde o to udržet vodu tu patronu čistou, pak to má na zmáčknutí dobrý průtok.

Typicky je problém ultrajemný písek, když se ti tam povede někde nabrat tak to pak na zmáčknutí moc neteče a je to třeba pořádně protřást a dostat ven, pak se průtok vrátí zas do normálu.

Na bikepacking.com bylo kdysi tohle porovnání. Mně z toho vychází nejlíp asi ten Trailshot případně ten Steripen s vhodnou lahví. Všechno ostatní potřebuje vždy něco navíc.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 5:56

Vodu beru z pramenů v místech, kde chemie nehrozí, ale když vidím, jak je v okolí třeba nasráno od prasat, nechce se mi to lemtat jen tak.. Steripéro by bylo na tohle ideální, čistá voda, žádná chemie, ale možnost bakteriální kontaminace. Jestli v tom tady můžou být prvoci a viry, to netuším. Na ně Steripéro funguje taky.
Nutnost nabíjet filtr nevadí, na jednodenní akce je to fuk. Jen k tomu najít vhodnou lahev..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Bruca » ned čer 19, 2022 7:41

Tomas - a rozdelavas prosím tě doma ten filtr a necháváš vyschnout nebo na to kašleš? :-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Tomas » ned čer 19, 2022 8:06

Jo, po treku to dělám (nepoužívám ho taky každý den), tak to rozeberu a nechám vyschnout pár dní do sucha a pak složím a dám do skříně.

Dokáže se tam držet vcelku dost vody a dlouho. Na druhou stranu se tam tomu asi nemá moc co stát, je to všechno guma/plast.

Ale to dělám v podstatě se vším, stany/spacáky/nafukovačky, ať to ve skříni pak nehnije vlhký.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pavelsni » ned čer 19, 2022 10:36

Tak jsem absolvoval 3týdenní Peru se Sawyerem Squeeze a zatím jsem s ním nadmíru spokojený. Jen nás napadl při používání dotaz: jak se časem pozná, kdy je membrána ještě schopná filtrace a kdy už je na vyhození, když se filtr (zřejmě) nedá rozebrat? Je tam nějakej fígl nebo to poznám až se poprvé po....?
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 19:24

Koukám na ty Steripéra, ono je jich více druhů, liší se především vahou a typem baterie, jinak v nich teda rozdíly nevidím.
Jeden je na 2x CR123A, což by nehorázně lezlo do peněz, pokud nelze kvůli vyššímu napětí použít RCR.
Druhej má integrovanou lion baterii, nejsu zrovna fanoušek věcí, kde nelze baterii vyměnit. Má vydržet 50 filtrací na jedno nabití, ale samozřejmě bude kapacita ubývat, že..
Třetí je na 4xAAA, což je v dnešní době šílený. Jedině použít drahý lithiový, který tam maj teda vydržet 150 filtrací.
Možná jsou ještě i nějaký další modely.
Nicméně váha i toho s 4xAAA vychází lépe, než Sawyer po nacucání /tohle je taky marketing jak debil, nikde nepíšou, že filtr nasákne tak moc a tolik ztěžkne, prostě vychcanost/.
Vpodstatě si tedy můžu vybrat mezi tím, na jakou baterii ten filtr chci. Prim bude cena provozu, protože to budu používat 3-7x týdně po celou sezónu, tj 6 měsíců v roce zhruba. Hmotnost je priorita číslo 2.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 19, 2022 20:28

Jako asi něco ten sawyer na hmotnosti nabude při přefiltrování vody, ale že bych to kvůli gramům řešil...
Takhle to působí, jako by to ztěžklo o půl kila.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení