Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod PaKo » úte bře 14, 2017 7:06

Tohle bude ještě "vostré" :) Ale konečně se mi vyjasnily ty poměry mezi těmi bushcrafty a vybaven atd...
PaKo
 

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » úte bře 14, 2017 11:52

Zbytecne slovickari, ale at. Dobre v komentarich popisuje "matejka" o citlivosti zazivaciho traktu jednotlivcu. :smt023
A popis mnozeni bakterii ve filtru je taky stasidelny. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » úte bře 14, 2017 13:10

No mě ten text přijde trochu zmatený tedy. Popravdě si tím jejich vyjádřením o správnosti/chybovosti měření nějak nejsem jistý.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » úte bře 14, 2017 14:36

Souhlasim s tim, co napsal 'booze' s Matejkou. A k tomu vysledku testu - ma se opakovat.
Neni mi nejak jasne, proc kolem toho delaji vsichni takovou omacku, kdyz jde v podstate o prd.. SAWYERem zadne bakterie neprosly, tak co resite?!? Voda bude po filtraci chutnat podle podlozi a tezke kovy + chemikalie nevylouci zadny filtr (tedy pokud beru ty testovane) :)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » úte bře 14, 2017 15:17

Počkej, já myslel, že prošly jen ty neškodný bakterie ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » úte bře 14, 2017 21:42

Filtry (mech.) neprosly bakterie zadne - pouze se na protecene vode pestovaly kultury, ktere lidskemu zdravi v jiste mire skodi.. je to tam i popsano, ne ;)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř bře 15, 2017 7:04

Tak jsem si to konecne precetl a muj dojem je :shock: #-o ](*,) Bud uz jsem tak ospaly, ze jsem neco nepochopil, nebo oni vubec nepochopili, jak na UK delali ten test a matlaji do toho neco uplne jineho. Nebo to pochopili a mlzi schvalne. Ten test byl prece selektivni na E.coli, takze vsechno, co se spocitalo a proslo filtrem byly E.coli. A ne nejake neskodne bakterie, ktere jsou normalne ve vode, ty prece schvalne vyvrazdili antibiotikem, ke kteremu byly pouzite E.coli rezistentni. Vzdyt to snad prece byl smysl celeho testu. Ktery nebyl standardni na mereni kvality vody, ale schvalne navrzeny na mereni ucinnosti filtru. Vzdyt to tam ten pan z UK i pise.

Vychazim mj. z tohodle: Místo vody z rybníka jsme použili předem definovaný roztok bakterií e.coli DH5alfa s rezistencí k antibiotiku kanamycin – místo výsevu na neselektivní média jsme prováděli výsev na média selektivní. Protože byla známá vstupní bakterie, kultivace probíhala pouze u 37°C (teplota optimální pro kultivaci vstupní bakterie).

a z tohodle (puvodni clanek): Voda, která prošla filtry, nebo byla vyčištěna chemickými prostředky, byla vyseta na bakteriologické misky s kanamycinem, který vyloučil, že by na miskách vyrostly jiné bakterie. Na miskách pak z každé bakterie, která nebyla zlikvidována dezinfekcí, vyrostly kolonie, které byly poté spočítány. Tímto způsobem byla určena úspěšnost jednotlivých testovaných prostředků.

booze píše:Dobre v komentarich popisuje "matejka" o citlivosti zazivaciho traktu jednotlivcu.

Sorry, ale ten komentar je stupidni. Taky zadny filtr nepouzivam a nikdy jsem se z vody neposral, ale to proto, ze venku beru vodu prevazne v Alpach, kde je slusna sance, ze je v poradku. Da se z toho snad neco vyvozovat? Ohledne filtru vubec nic, leda tak to, ze jsem mel stesti, potkal jsem tam i lidi, co ho nemeli a bez desinfekce uz nedali ani ranu. Diskuse je ovsem ohledne ne/kvality filtru a pro mne by byla podstatna, kdybych jel nekam, kde voda bez upravy muze byt opravdu nebezpecna. Pak chci vedet, jestli filtr opravdu funguje a muzu se na nej spolehnout. Nejake kecy o odolnosti jsou mi k nicemu, realne testy jsou naopak velmi uzitecne, protoze se podle nich muzu zaridit. Jestli to nekoho nezajima, jeho vec, nikdo ho to prece nenuti cist. No a taky existuji lidi a patrim mezi ne, ktere zajima, jak veci fungujji. Pro takove byl myslim ten puvodni test z vybaven.cz, se kterym prodejce tak vehementne zapasi, protoze jim kazi ksefty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » stř bře 15, 2017 8:01

Dobre, beru taky vodu prevazne v Alpach, ale i poruznu CR SK. Jednou jsem nabral z praminku pobliz kaliste, dva lide se totalne posrali a jeden nic. Naopak kdyz jsme byli v indicke, tak ten jeden se posral a mi dva nic. Neco na odolnosti strevni mikroflory jedince bude.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod PaKo » stř bře 15, 2017 8:45

Dobře booze, ale jak to jako souvisí s tím, jestli a jak fungují filtry? To, že každý funguje trošku jinak, nemá s tím, zda filtry splňují to, co deklarují, cokoliv společného. Test se neprováděl na vzorku lidí, kteří se v určitém procentu posrali / neposrali - pak by takové spekulace měly smysl. Tohle je ale míchání jablek s hruškami.

Jak píše mike - také mne zajímá jak fungují filtry a zda fungují tak, jak deklaruje výrobce. S tím nemá unikátní zažívání každého jedince cokoliv společného. Když v autosalonu budou deklarovat nějaké vlastnosti auta a pak dostaneš jakžtak pojízdný vrak, těžko se tu budeme bavit o tom, že to jezdí a každý má jiné nároky na rychlost auta, provedení, velikost, kvalitu... Prostě prodejce nabízí něco, co v reálu funguje jinak (tím teď nemyslím filtry ale to auto, páč v těch testech a filtrech se už fakt ztrácím - budu si muset udělat tabulky a grafy co, kdo, s kým, jak :D ).
PaKo
 

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » stř bře 15, 2017 10:32

Mike, PaKo: souhlasím s vámi. Celou kauzu zas tak podrobně nesleduji ale po dočtení článku, na který je odkaz výše, jsem měl takový divný pocit, že bud jsem debil, nebo pánové napsali zmatený článek. Zdá se mi, že autor neví co psal na začátku a sám si protiřečí.
No chtěl jsem to nějak dále rozebírat, ale když jsem se začetl, co těch všech testů a komentářů pod nimi, tak snad ani nebudu. :) Výsledkem pro mě je, že účinnost takových to filtrů je dosti diskutabilní. Otázkou tedy pro mě je, jaký filtr si koupit aby fungoval co nejspolehlivěji a nejlépe ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » stř bře 15, 2017 14:00

A to je práve to, čo ti takéto testy úplne nepovedia. Mne nefungoval nejaký mechanický filter (Katadyn? :-k ), ale Steripen s rádovo menšou udávanou účinnosťou používam roky bez problémov. Asi sa trafil zrovna do tej baktérie, ktorá práve mne robí šarapatu, Katadyn ju prepustí alebo sa v ňom drží, ale Steripen si s ňou poradí.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » stř bře 15, 2017 14:37

To je mi jasný. Ale poví mi, který filtr opravdu odfiltruje bakterie a další brebery. Ona ta osobní zkušenost taky není moc vypovídající. Dost záleží na tom, kam jezdíš a kde bereš vodu. Já třeba žádný filtr ani chemii nemám a piju vodu rovnou ze zdroje. Ne tedy pokaždé, ale zatím mi nic nebylo. Takže pokud si zdroj vody dobře vybíráš a máš štěstí ani pořádně nezjistíš nakolik ta tvoje filtrace funguje :). Jde třeba o ty jejich videa, kde pijí vodu ze zdrojů stojatý a špinavý vody a jako že jim po tom nic není. To bude zase klamání zákazníků :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř bře 15, 2017 20:20

@PaKo: :smt023 lip bych to nenapsal.

@Pierre111: pocit jsi mel spravny, ale debil nejsi ty. Ten clanek je dost neuveritelny. Prvni pulka rozumna, protoze sestava z odpovedi Ivana Kulicha z UK, ktere maji hlavu a patu a pak se najednou objevi prevratne tvrzeni vzhledem k tomu, že nám potvrdil, že vlastně v jeho testu samotné výsledky ukazují, že filtry Sawyer nepropouští kultivovanou bakterii E.Coli, ktere neni nicim podlozene a nic takoveho nepotvrdil. Puvodne jsem myslel, ze musela vypadnout stranka nebo dve, ale asi ne, jen blaboli o uplne jinem druhu testu a vyvozuji z toho nesmyslne zavery.

Jeste to pro jistotu zopakuju: test pana Kulicha byl navrzen tak, aby pocital pouze bakterie E.Coli, ktere prosly filtrem. Tedy presny opak toho, co tvrdi bushcraftshopaci.

V podstate jedine, cim si nejsem jisty, je, jestli jsou sami takovi dementi nebo se snazi delat blbce ze ctenaru (u nekterych se jim to povedlo ;-)).

Jestli se v tom uz nekdo nevyzna, coz chapu, doporucuju vratit se k puvodnimu textu z vybaven.cz a zustat u nej. Ten je zasadni a v nem jsou podstatna data vcetne oci otevirajiciho vysvetleni, proc i relativne male mnozstvi bakterii, ktere projdou filtrem, muze byt pruser (doslova). Co nasledovalo pote uz je jen zoufale mlzeni a vyhrozovani bushcraftshopaku, kteri se snazi obhajit svuj kseft a rozporovat vysledky puvodniho testu, coz se jim ani naznakem nepovedlo. Ac tvrdi opak.

Napada mne ultimatni reseni: prejmenovat firmu na BUSHCRAPshop. Tim odpadne zmatek v jmenech a bude na prvni pohled jasna kvalita vyrobku, ktere prodavaji :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř bře 15, 2017 20:51

booze píše:Neco na odolnosti strevni mikroflory jedince bude.

Jasne, ale s tematem spolehlivosti filtru se to uplne miji. Bud se spolehas na vlastni odolnost a pak filtr nepotrebujes nebo si neveris a pak chces filtr, ktery funguje.

Se strevni florou to urcite souvisi, ale nejen. Taky s tvym imunitnim systemem a aktualnim stavem. Nemuzes se na to spolehnout, muzes mi smulu a potkat se s bakterii, se kterou si tva imunita neporadi, zatimco ostatni problem mit nebudou. Neporadi si treba proto, ze jsi momentalne oslabeny (a ani o tom nevis) nebo se s ni jeste nepotkala a nemas zadne protilatky nebo mas smulu na geny a poradit si s ni neumi. Nekde jsem cetl (nemuzu to dohledat), ze kterehosi legendarniho obavaneho najezdnika (Cingischan?) nakonec zabila uplavice. A to musel byt poradny rizek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » stř bře 15, 2017 21:04

Ano mate pravdu, jasne.
Jen jsem tim chtel rict, ze nekomu staci 0,000001 bakterie a posere se. :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř bře 15, 2017 21:18

Prave. A jinemu nebude vadit 1000000. Ale priste to muze byt naopak. Treba kdyz si znicis strevni floru antibiotikama, jak jsi nedavno psal. To muze byt i nevratne tj. nikdy se uplne neobnovi do puvodni podoby.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » stř bře 15, 2017 21:32

A porad se jeste neobnovila. :((
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř bře 15, 2017 21:39

Nekdy to trva mesice... Zkus denne jeden dobry (!) bily jogurt bez skrobu plus jednu Smectu (nebo dve) s odstupem aspon 3 - 4 hodiny. Mne to vylecilo z vic nez rok trvajiciho pruseru, ktery zacal taky po ATB (za dva mesice, ale uz po mesici to bylo vyrazne lepsi).

Ono jde spis o to, ze se tam pomnozi nejake svine a preperou ostatni. Takze musis posunout rovnovahu ve prospech tech dobrych.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » stř bře 15, 2017 21:56

Vidis smecta me nenapadla. :smt023
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř bře 15, 2017 22:12

Jeste k tomuhle:
Pierre111 píše:Ona ta osobní zkušenost taky není moc vypovídající.

Pozitivni zkusenost nerika vubec nic. Protoze se nic nestalo a to vubec nemusi souviset s kvalitou filtru. Ve vode nemusely byt bakterie, mohly tam byt jen nezavadne, zavadne se nedokazaly rozmnozit v utrobach, imunitni system je zlikvidoval atd. Zajimave jsou jen negativni zkusenosti. Protoze se stalo neco, co se stat nemelo. Nemuselo to byt nutne nekvalitou filtru, ale je namiste zkoumat duvod. Jestli melo problem vic lidi, co pili se stejneho zdroje, jestli jen ti, co pouzivali konkretni filtr, jestli nemohla byt pricina jinde atd. Z tech reportu, co jsem cetl, a nebylo jich az tak malo, to spis vypada, ze problem je opravdu u Sawyeru.

Obecne: libovolne mnozstvi pozitivnich zkusenosti je nepodstatne proti jedine potvrzene negativni. Kdyz mam treba chybu v softwaru, tak mi muze milion lidi tvrdit, ze jim to funguje, ale nic to neznamena, protoze ta chyba tam proste je. Staci jeden, ktery ji reportuje tak, ze ji dokazu najit a pak treba vidim, ze se projevi jen za velmi specifickych podminek, proto ji ostatni nevideli. Ale byla tam celou dobu. Proto treba kdyz chci neco koupit, tak koukam prevazne jen na negatvni recenze. Jestli si nekdo nestezuje na neco konkretniho, co by mi vadilo.

Jeste obecneji: (vedecka) hypoteza nemuze byt nikdy prokazana, jen vyvracena. Klasicky priklad: predpokladame, ze vsechny labute jsou bile. Mame spoustu pozorovani bilych labuti, ale ty nic nedokazuji, jen hypotezu potvrzuji. Staci ovsem jedine pozorovani cerne labute, aby ji vyvratilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř bře 15, 2017 22:20

@booze: Smecta je mensi zazrak :) Sama o sobe ale na tohle stacit nemusi, je potreba jeste doplnit dobre bakterie. Jogurty nebo i probiotika, jestli sneses.

Nejez ji moc, jinak se zabetonujes, ale 1 - 2 denne jsou v pohode i delsi dobu. S tim jogurtem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kubba » stř črc 12, 2017 14:52

Protože největší zátěží v mém báglu byla vždy voda, rozhodl jsem se pořídit si filtr. Vybral jsem MSR Trailshot (přišel mi praktičtější než jiná řešení). Zatím jsem ho vytáhnul na jeden víkend na přechod Lužických hor. Velká pohoda, vypil jsem 6 litrů filtrované vody. Mikrobiologické rozbory jsme nedělal, ale nepo**al jsem se (pravda je, že z těch horských potoků by mi to možná prošlo i bez filtrace). Zatím spokojenost. :partyman:
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » čtv črc 13, 2017 13:51

MSR Trailshot je celkem originální novinka, ale já filtrům už nevěřím, takže bych si to nekoupil, není na tablety
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kubba » čtv črc 13, 2017 15:18

Tablety jsou hnus a hlavně to trvá. Navíc stejně nefungují dobře ve špinavé (zakalené atd) vodě. Nehledě na to, že špinavá voda se zabitými bakteriemi je pořád jen špinavá voda, i když možná zdravotně nezávadná. V Brdech jsem nedávno pil ze studánky, ze které si nějaký dobrák přede mnou nabral plnou krosnu petek, vody zbylo jen málo a navíc byla plná jemného zvířeného bordelu a různých breberek. Nic mi po té vodě nebylo, ale byl to docela hnus pít. Kdybych měl ten filtr, měl bych čistou vodu.

V rizikových oblastech je asi ideální to zkombinovat - vodu vyčistit filtrem a pro jistotu případné zbylé bakterie (a viry) dorazit chemií nebo UV, obojí bude v přefiltrované vodě fungovat výrazně lépe, než ve vodě zakalené.

BTW ten MSR Trailshot má v návodu popsáno jak testovat integritu filtru, takže odpadá problém typu "nevím zda to stále funguje (zda to nepomrzlo, mechanicky se nepoškodilo atd)", kterým trpí většina filtrů. MSR bych celkem věřil.
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » čtv črc 13, 2017 19:55

- to záleží o jakých tabletách píšeš, já raději budu pít špinavou ale nezávadnou vodu, než čistou ale závadnou, a taky si raději počkám 30 min na nezávadnou vodu, než pít vodu přes filtr který neodstraní 100% bakterií, prvoků a vírů
- stačí si přečíst co u MSR Trailshot píší, odstranění bakterií (99,9999%), prvoků (99,9%), a o virech raději ani nepíší, k tomu aby si se nakazil úplně stačí 00,0001% bakterii, 00,01% prvoků, 00,001% vírů, u mě je to jen vyhazování peněz za něco co nefunguje, a pak taky zbytečné tahání váhy v batohu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » čtv črc 13, 2017 20:13

Vybral jsem MSR Trailshot

tak to si me potesil, me se ten system zalibil uz kdyz to nekdy pred rokem prezentovali, daval jsem sem i link, takze dalsi zkusenosti vitany.
Co se zavadnosti tyce, dost zvazuji kombinovani, musim zkusit nejaky tablety co moc neovlivni chut a proste po prefiltorvani lahve tam hodim i tabletu, bud budu pit hned s tim ze zafungoval filtr, nebo po case to bude dvojity sichr. A muze se stat, ze filtr casem opustim.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kubba » čtv črc 13, 2017 22:49

@fps, nejsem sice doktor, ani hygienik, jen zoolog, ale myslím si, že kdyby tam bylo 100%, bude to svědčit jen o jediném, a to sice že výrobce lže. 100% je v biologii strašně velké číslo a abys ho reálně dosáhnul, musel bys použít nějakou zbytečně brutální metodu - 100% to nebude ani v případě steripenu ani v případě tablet. Protože pokud máš účinnost 99.999% a zvedneš ji stokrát, je to stále jen 99.99999%, že... Ale ta stovka ani není potřeba. Jedna bakterie ti neublíží, bakterie jsou všude kolem, a pokud jsou škodlivé sračkotvorné bakterie či prvoci dejme tomu v rybníce, stačí se v tom rybníce vykoupat (a ani si nemusíš vyloženě loknout, což se často stane), dost možná se stačí jen projít kolem (aerosol z vody obsahuje bakterie, dostanou se vzduchem na rty...), a už máš nějakou tu bakterii v sobě - nic se ti ale nestane protože těch bakterií totiž potřebuješ dostat určité kritické množství, které snadno překročíš, když z rybníku budeš pít, ale ta jedna dvě bakterie, které tě kontaminují při procházce kolem, jsou skutečně jedno. No a ten filtr, s tou téměř ale nikoliv zcela 100% účinností, z toho pití z rybníka udělá obrazně řečeno to koupání nebo procházku kolem...

Viry tenhle typ filtru vůbec neřeší, ale to pro použití v běžné přírodě není problém - viry se ve vodě nemnoží, zvířecí viry obvykle problematické nejsou, takže virovou nákazu nejspíš chytneš z vody která je silně kontaminovaná lidskými fekáliemi (infekčních lidí) - a to je aktuální, pokud budeš pít z Gangy, dost nepravděpodobné při pití z potoka někde v horách. Opět nestačí jeden vir, ale určitá dávka. A samozřejmě při pití ze zdroje, kde viry hrozí, je potřeba použít něco jiného, buď jemnější mechanický filtr (Guardian), nebo UV či chemii...

A myslím, že hlavní problém v té aféře Sawyeru byl v tom, že lžou, ne v tom, že by to nefungovalo, příliš mnoho lidí to úspěšně používá. Ale pustí to víc bakterií, než udává specifikace (což ale pořád může být ok, alespoň ve většině situací).

Chemie nebo UV také nefunguje 100% a funguje tím hůř, čím špinavější je voda - špína blokuje UV záření, chemie reaguje s bordelem místo s patogenními organismy... Neprůhledné vodě nabrané z nějaké louže bych po aplikaci chemie či uv rozhodně nevěřil. Pokud chce mít člověk jistotu, nebo je opravdu špatný zdroj, chce to metody zkombinovat - vodu mechanicky filtrovat a potom sterilizovat chemií nebo UV.

Mně zatím do hor stačí tenhle filtr, až pojedu někam do Indie, nebo možná i na dolní tok řeky někde u nás, přidám k tomu steripen.
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát črc 14, 2017 2:27

Kubba píše:Ale ta stovka ani není potřeba. Jedna bakterie ti neublíží, bakterie jsou všude kolem

Mas pravdu, ale ten test od vybaven.cz pripomnel jednu zasadni vec, kterou jsme driv nebrali v uvahu. Bakterie se mnozi, mnozi se rychle a pocet roste exponencialne. Takze cerstve prefiltrovana voda bude neskodna, jak pises, ale pres noc uz muze byt vsechno jinak. Kdyz s tim pocitas a zaridis se podle toho, tak muze byt filtr bezpecny, ale neni to tak jednoduche. Myslim sipka tu nekde popisovala, jak fungovali nekde na severu s filtrem, jelikoz je si tohodle problemu jako doktorka vedoma.

Kubba píše:Viry tenhle typ filtru vůbec neřeší, ale to pro použití v běžné přírodě není problém - viry se ve vodě nemnoží, zvířecí viry obvykle problematické nejsou, takže virovou nákazu nejspíš chytneš z vody která je silně kontaminovaná lidskými fekáliemi (infekčních lidí) - a to je aktuální, pokud budeš pít z Gangy, dost nepravděpodobné při pití z potoka někde v horách.

Kdyz nad nim nekde na blbem miste neni chata :) Tohle bylo pred par lety v Praze, kdyz se do vodovodu dostaly rotaviry (nebo noroviry?) a lehla cela ctvrt.

Kubba píše:A myslím, že hlavní problém v té aféře Sawyeru byl v tom, že lžou, ne v tom, že by to nefungovalo, příliš mnoho lidí to úspěšně používá. Ale pustí to víc bakterií, než udává specifikace (což ale pořád může být ok, alespoň ve většině situací).

V podstate ano, slo hlavne o to, ze udavana velikost poru ve filtru by zadne bakterie pustit nemela, ale realne se ukazalo, ze jsou tam otvory obcas mnohem vetsi a proto neco projde. V tom testu to porovnavali s laboratornim keramickym filtrem s papirove stejnymi (nebo dokonce vetsimi) pory, kterym neproslo nic.

Kubba píše:Pokud chce mít člověk jistotu, nebo je opravdu špatný zdroj, chce to metody zkombinovat - vodu mechanicky filtrovat a potom sterilizovat chemií nebo UV.

Presne tohle je muj zaver, spolehliva je kombinace dvou metod. Rozumny mi prijde filtr a nasledne UV. Pricemz zatim nepouzivam nic, protoze beru venku vodu jen vys v horach a jen takovou, ktera mi prijde bezpecna.

Kubba píše:BTW ten MSR Trailshot má v návodu popsáno jak testovat integritu filtru, takže odpadá problém typu "nevím zda to stále funguje (zda to nepomrzlo, mechanicky se nepoškodilo atd)", kterým trpí většina filtrů. MSR bych celkem věřil.

Zajimave. Protoze tohle mi vzdycky prislo jako hlavni problem filtru, ne ze neco malo propusti, ale ze nevis, jestli jeste funguji.

Hmm, koukam na to video od fps a neni mi jasne, jak to funguje. Popisuji akorat jak to udelat, ale neni mi jasny princip. Uz jsem dneska nejaky ospaly... Jestli nekdo vite, tak napiste, at nad tim nemusim zitra premyslet ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Kubba » pát črc 14, 2017 4:58

mike píše:Mas pravdu, ale ten test od vybaven.cz pripomnel jednu zasadni vec, kterou jsme driv nebrali v uvahu. Bakterie se mnozi, mnozi se rychle a pocet roste exponencialne. Takze cerstve prefiltrovana voda bude neskodna, jak pises, ale pres noc uz muze byt vsechno jinak.


Ano, ale je to opět problém týkající se všech metod. A baktérie, aby se množily, musí mít co žrát. Ve vodě plné organického bordelu se budou množit rychleji, než ve vodě čisté, dobře přefiltrované. UV nezabrání dalšímu množení vůbec, chemie jen ta, co ve vodě zůstává (takže ne chlor, ale například stříbro ze sanosilu), ovšem i ta se dřív nebo později nachytá na bordel ve vodě. Ideální by pro delší skladování zase byla kombinace - přefiltrovat + dlouhodobě působící chemie, asi to stříbro.

Existují sice i bakterie, které jsou adaptované na nízkou koncentraci živin a takové jsou schopné vesele se množit i ve velmi čisté vodě (rostou rády třeba v takových těch chladících zařízeních na vodu z barelu, co bývají v obchodech a firmách), ale ty se množí pomalu a nejsou téměř vůbec nebezpečné, protože jim právě vyhovují podmínky naprosto odlišné od lidského těla.


mike píše:Zajimave. Protoze tohle mi vzdycky prislo jako hlavni problem filtru, ne ze neco malo propusti, ale ze nevis, jestli jeste funguji.


Taky jsem nad tím ještě moc nepřemýšlel, když jsem to dělal, soustředil jsem se jen na návod. Ale sleduje se tam propustnost filtru pro vzduch, asi se výrazně zvýší, pokud tam vzniknou větší dírky.
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát črc 14, 2017 6:02

Kubba píše:A baktérie, aby se množily, musí mít co žrát. Ve vodě plné organického bordelu se budou množit rychleji, než ve vodě čisté, dobře přefiltrované.

Jj, rikal jsem si, z ceho se vlastne mnozi. Nemam predstavu co vsechno muze byt ve vode rozpusteno. Urcite mineralni latky, nestaci jim to? Mozna i nejake organicke a muze tam byt bordel mensi, nez bakterie, takze taky projde filtrem. Ale fakt nevim, ty bys jako zoolog vedet mohl :)

Kubba píše:UV nezabrání dalšímu množení vůbec

Myslel jsem, ze UV je prave od toho, aby dalsimu mnozeni zabranilo ;-) Neznici bakterie primo, ale poskodi je, takze se dal nemnozi a jsou neskodne.

Jasne, rozumime si, jde o ty, co prezily pripadne dalsi, co se tam nejak dostaly po akci.

Kubba píše:Ideální by pro delší skladování zase byla kombinace - přefiltrovat + dlouhodobě působící chemie, asi to stříbro.

Myslim, ze nam jde maximalne o 12 - 24 hodin. Nepiju treba vodu, co najdu v kanystru na bivaku, protoze nevim, jak dlouho tam je a odkud pochazela. To si radej zajdu po novou.

Kubba píše:Ale sleduje se tam propustnost filtru pro vzduch, asi se výrazně zvýší, pokud tam vzniknou větší dírky.

Hmm, to mi neprijde moc spolehlive. Asi to odhali vetsi poskozeni po potrhani mrazem, ale mirne zvetseni poru treba tlakem (coz vypada na jeden z problemu Sawyeru) spis ne. Cekal jsem neco sofistikovanejsiho. Treba barvivo ze zrnicek definovane minimalni velikosti a filtrovana voda je bud cira nebo barevna... njn, ja vim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení

cron