Trekové hole

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 8:36

Tak je to spis rukama, jinak nechapu, jaky vliv ma vlhkost a nizka teplota na metricky zavit a kuzel? Princip je stejny jako u expanzniho nytu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 15:55

Teplotni roztaznost. V zime se to vsechno zmensi a to, co se doma chyta, pak prokluzuje, protoze se mirne zvetsi mezera a treni uz nestaci. Reseni je dil vytahnout, treci konec dotahnout rucne, cimz se na kuzelu roztahne, pak ho tam zas nasadit a postupne dotahovat, jak bylo psano vyse.

Ty hulky jsem mel v ruce poprve tam venku a jelkoz se nakonec chytly, tak jsem je nerozebiral. Ted jsem to udelal a je to jasne. Cimz se vyresila puvodni obava, tohle v terenu spravit pujde.

Diky vsem za tipy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv bře 9, 2023 16:04

Samotna nizka teplota se neprojevi nijak. Vlhkost ale trochu ano, nejvice, kdyz se k tomu prida, cos psal. Tam proste se (vodou nebo tim "mydlem") snizi treni a muze se stat, ze kdyz sroubujes, tak se ten umelohmotny expander se zevnitr nezachyti na trubku ale prokluzuje. Tudiz tocis i s nim a timpadem neexpanduje a nema jak drzet.
Tomu by ale melo pomoci to vytazeni a "rucni" nastaveni expanderu az kym je tezsi jej zasunout. Tak zasunout a potom zkusit tocenim uzamknout.

Ta vlhkost se tam muze dostat, kdyz ve vlhkem prostredi nebo na snehu meni delka - hlavne kdyz se zvetsuje. Trubka muze byt predtim vlhka a po posunuti mista expanze se expander snazi roztahnout uz na vlhkem kovu. Taky tady uz muze hrat roli i teplota, ale spise tim, ze ta voda/vlhkost namrzne a vytvori jemny ale hladky ledovy filtr.

@Mike: houbelec... Pokud se neco zmensi, tak to je hlavne ta kovova trubice, umelohmotny expander min, tj. spise by se "mezera" mela zmensit a treni zvetsit.
Kdyby bylo, jak pises, tak by vsichni s podobnym mechanizmem uz davno nadavali, ze ve vetsi zime se to neda pouzivat a ze se dily poskladane hulky "same od sebe" se rozdeluji a nedrzi spolu. Stejne tak by se uvolnil zamek kdyz jej zatahnes napr. po vysstoupeni z vlaku/busu/auta, kde muze byt klidne 15-20 stupnu nad nulou potom s tema hulkama vyrazis nekam do hor pri -20-ti stupnich. No a toto se nestava. Ani s Fizanama a dokonce ani s Leki. Nescetnekrat vyzkousene v praxi s teplotnymi rozdily 25-30, nekdy i vice stupnu jak v lete tak i v zime.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 16:25

apuka píše:Pokud se neco zmensi, tak to je hlavne ta kovova trubice, umelohmotny expander min, tj. spise by se "mezera" mela zmensit a treni zvetsit.

Mozna v apukavesmiru, ale v tomhle maji plasty koeficient teplotni roztaznosti vetsi, nez hlinik. Nez se zas zacnes hadat, projdi si tabulku: https://e-konstrukter.cz/prakticka-info ... t-mateialu

apuka píše:Kdyby bylo, jak pises, tak by vsichni s podobnym mechanizmem uz davno nadavali, ze ve vetsi zime se to neda pouzivat a ze se dily poskladane hulky "same od sebe" se rozdeluji a nedrzi spolu.

Nesmysl. Teplotni roztaznost zpusobi docela male zmeny prumeru, ktere se projevi na treni, ale na utazenych dilech je nepoznas. Protoze tam mas slusnou rezervu danou prave utazenim. Ono to pak bude utazene o trochu min, ale furt dostatecne.

Stane se tohle, coz muze byt zpusobeno jak vlhkosti, tak zmenou rozmeru:
apuka píše:Tam proste se (vodou nebo tim "mydlem") snizi treni a muze se stat, ze kdyz sroubujes, tak se ten umelohmotny expander se zevnitr nezachyti na trubku ale prokluzuje. Tudiz tocis i s nim a timpadem neexpanduje a nema jak drzet.

Pricemz v mych pripadech to byla jednoznacne zmena rozmeru, jelikoz hulky byly uplne suche a predtim se s nima nijak nemanipulovalo tj. nebyly ve vode ani ve snehu, byly slozene jeste z domu.

apuka píše:Tomu by ale melo pomoci to vytazeni a "rucni" nastaveni expanderu az kym je tezsi jej zasunout. Tak zasunout a potom zkusit tocenim uzamknout.

Ano. Kouknul jsem jeste na sve stare Leki a tam je to resene hur, proto mne to hned nenapadlo. Je tam rovny sroub, zatimco u Fizanu kuzel, ktery se da docela dobre nastavit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod GreyMouse » čtv bře 9, 2023 16:30

oodoow píše:@mike:...
Vyřešit by se to dalo asi pomocí jakýchkoli holí s flicklockem.

Moje řeč. Šroubovací hole jsem měla a pěkně mi pily krev, buď nešly utáhnout nebo povolit. Teď mám asi 6 let ze Sportisima nějaké obyčejné (ani ne za litr) s flicklockem a spokojenost. V létě, v zimě žádný problém. Šroubovací bych už nechtěla ani kdyby vážily 10 dkg obě.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 16:36

Ale jo, kdyby se kupovaly nove, tak sroubovaci ani nahodou, ale tady slo prave o to, jestli je nutne kupovat nove. Tj. jestli se muze stat, ze tyhle zkazi sneznicovy vylet. Pote, co jsem si ten mechanismus poradne prohlednul, bych rekl, ze je to v terenu resitelne a tudiz neni nutne nove kupovat. Pritelkyne (zatim) nema potrebu menit behem akce delku, takze to snad problem neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » čtv bře 9, 2023 17:44

me se tohle stalo (nekolikrat) se stativem .. kdyz jsem byl venku fotit, tak se do noh dostala voda a zmrzla tam a bud nesly zasunout a nebo to naopak neslo vysunout .. Uz jsem to i nad varicem ohrival ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv bře 9, 2023 19:13

mike píše:Teplotni roztaznost zpusobi docela male zmeny prumeru, ktere se projevi na treni, ale na utazenych dilech je nepoznas. Protoze tam mas slusnou rezervu danou prave utazenim. Ono to pak bude utazene o trochu min, ale furt dostatecne.
To si trochu protirecis.
Kdyby to melo mit takovy vliv, ze se to ukaze na neutazenych dilech, tak potom by nejspise kov trubice klasickych sroubovacich holi (ktere maji zvenci na konci trubice dokola umelohmotny prstenec) praskal pri snizeni teplot, tj. tezko by hole vydrzela jak pri +35 tak i pri -25, co ty hole v pohode vydrzi. No a kdyby to bylo tak malo, ze by trubice to sevreni vydrzely, tak zmena velikosti expanderu musi byt ve stotinach milimetru jeho prumeru, tj. na treni se to nema velkou sanci projevit.

Ono je to ale jedno, proc se to jednou za cas stane. Jak pises, pokud to neni prasklinou, tak se to da vyresit.
mike píše:kdyby se kupovaly nove, tak sroubovaci ani nahodou
Kazdy zpusob ma svoje vyhody a nevyhody, mne zatim stale vychazeji sroubovaci hodne dobre.
S tim Fliplockem budes mit hole o neco delsi, rozhodne muzes na kompaktnost zapomenout. Navic se Ti - krome nekolika modelu Leki - budou spodky holi ve slozenem stavu vysouvat (schvalne jsem si to uz zkousel v obchode nebo doma, Black Diamond, MSR, TSL, Leki, Fizan, Komperdel - krome nekterych Leki to delaji vsechny). U nekterych min, u nekterych vic.
Jo, pokud by platila Tva teorie tepelne roztaznosti, taky na Flip lock mechanizmus to bude ucinkovat :wink:.

Hole typu Z-Pole (nejenom od BD) zase nejsou vetsinou urcene na tak velkou namahu, aby dlouhodobe vydrzely sneznice, teda alespon ne mika, mozna jeste nekoho lehciho a neznejsiho.

Navic je treba si davat bacha, na zimni sporty a velke namahani neni urceno mnoho modelu u vsech vyrobcu. Napr. BD na svych strankach primo odpovida na recenze nespokojene s "vydrzi" vetsiny svych holi, ze na vetsi namahu jak na turistiku, tak i na lyzovani se ma pouzivat jeden konkretni model, ten je na "poradnou praci", ostatne modely ne ](*,). No a BD s tim neni sam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 20:36

:roll: neprotirecim si ani trochu. Na rozdil od tebe nevarim z vody, nepletu si pojmy a prujmy, ale dokazu si to najit a spocitat. A navic to mam prakticky vyzkousene. Jestli mas doma velky mrazak, muzes si to vyzkouset taky :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 20:46

@mike aha tak ted chapu. To se delo i me a je to tim, ze kdyz je skladas, tak moc povolis zavit, protoze ten plast je kousnuty a hulka se tvari ze je porad hodne dotahla. Pomuze to povytahnuti, vyoseni a dotahnuti.Presel jsem na Nordic Walking hole. I s batohem se mi s nima jde lip ted mam aktualne FIZAN NW Revolution
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 20:50

Jj, povolis, doma se furt jeste chyta, ale v mraze uz ne.

Proc jsi presel na NW hole? V cem jsou pro tebe lepsi?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 20:53

Jiny uchop, jiny odraz hole a jine prenaseni energie a i pohyb tela.
Celkove me ty hole zrychlily a citim jak mam v pohybu zapojene zada.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » čtv bře 9, 2023 22:06

Koukám na ty FIZAN NW Revolution a nějak nevidím rozdíl oproti normálním holím. :-k Anebo to "Nordic" dělá jenom ta rukavička?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 22:21

Ano, NW hulky temer nedrzis a odrazis se pres tu rukavicku.
Pohyb je diky tem rukavickam jiny a hole pouzivas vic za telem na odraz.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » čtv bře 9, 2023 22:30

Aha, tak to je asi spíš tou technikou než rukavičkama.
Já ty s rukavičkama měl a dobrý bylo, že jsem neměl vůbec odřené ruce ani po 50 hodinách v kuse. Nevýhoda byla, že to měl člověk prostě pořád přidělané k rukám.
Přítelkyně má teď nějaký ty běžecký leki co maj taky rukavičky, ale mají je rychlosundávací tím pádem byla odstraněna hlavní nevýhoda zbyly jenom výhody.
Každopádně při pohybu v terénu v horách jsem si nevšiml nějakého rozdílu v použítí poutko vs rukavičky.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 22:45

Zmacknes nahore sponu a pohodlne je sundas. Rukavicky ti zusanou na ruce a neprekazi. Chce to vyzkouset, nez jsem se s tim naucil tak jsem si probodl nohu a boty. ](*,)
Maji jiny druh karbidoveho konce, ktery je ostry.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » čtv bře 9, 2023 22:46

Aha, tak to možná už vylepšili a přešli na ten způsob upínání co maj Leki. Já měl asi nějaký starší model a tam to sundat nešlo.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 22:50

booze píše:nez jsem se s tim naucil tak jsem si probodl nohu a boty

:D tyhle tve zabavne prihody uz tu chybely ;-)

:sorac:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » pát bře 10, 2023 12:29

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » pát bře 10, 2023 20:32

@booze: To vypadá fakt jednoduše. Jsem měl kdysi asi ty Fizan NW Lite, ale to ještě oddělávací rukavička nebyla.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » pon bře 20, 2023 10:59

Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » pon bře 20, 2023 11:48

nové Makalu Lite nyní ve slevě... to se vyplatí:
hmotnost 470g a vychytávky, jako SpeedLock 2, Lock Security Skin Strap ...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod sobb » čtv črc 13, 2023 21:53

mike píše:Dotaz na majitele Fizan Compact. Stalo se vam nekdy, ze se sroubovani vubec nechytlo?
Nestalo. Někdy se nechytne hned, ale po chvilce laborování ano. Buď je to způsobeno přílišným povolením při skládání (jak je psáno výš) anebo také oxidací - při sušení je potřeba hůlky rozložit a zoxidovaný materiál pak setřít.
Původně jsem ty Compacty šetřila a v zimě na sněžnicích nepoužívala (hlavně kvůli většimu mechanickýmu namáhání), teď už je používám i v zimě. Za mě jsou to super lehoučký a přesto ještě celkem odolný hole, měla jsem o ně větší obavu :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Trekové hole

Příspěvekod vonkreuz » čtv črc 13, 2023 22:04

oodoow píše:Přítelkyně má teď nějaký ty běžecký leki co maj taky rukavičky, ale mají je rychlosundávací tím pádem byla odstraněna hlavní nevýhoda zbyly jenom výhody.

Jen pozor, že jednotlivé řady pro různé sporty nemusí být u Leki kompatibilní a může se lišit průměr nasazovacích oček. Bohužel exaktně sami na sobě jsme doma zjistili, že teplé palcové rukavice nepasují na běžkařské hole ](*,) kvůli příliš malému očku. Samozřejmě asi 3 měsíce po koupi. #-o Malé očko bylo na všech rukavicích, které jsem pak viděl v různých kráměch.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » čtv zář 14, 2023 11:47

Hulkuju, hulkuju a najednou nehulkuju. Upadly obe dve hulky ve spoji s madlem.

Vybrousil jsem plochu 100 kou papirem, odmastil a zalil epoxidem.
Originalni montaz nema zdrsneou ani jednu cast.
Ku22325.jpg

Ku336.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv led 25, 2024 16:52

Nevite nekdo, kde se daji sehnat nahradni dily na Fizan Alps? Potreboval bych novy segment nebo dva.

Pripadne nahradu za ne, uz se asi nedelaji. Docela mi (v ramci moznosti) na sneznice vyhovuji, takze neco podobneho. Radej ne vylozene UL, davam jim zabrat. Musi byt hlavne spolehlive i v mrazech, takze rozhodne ne klasicke sroubovaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv led 25, 2024 21:53

Napis do Alpitreku do Pribora - alpitrek.cz - je to dovozce Fizanu a dodavaji i nahradni dily za slusnou cenu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pát led 26, 2024 0:38

Diky, zkusim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod milarepa » pát led 26, 2024 8:35

jo, tam jsou fajn, nedávno mi tam opravovali Fizana, jsem si tam k nim zaběhl silniční maraton, dal jim hůlku na opravu, vypil si s nimi kafe, a s opravenou hůlkou hned běžel nazpátek :-). Cena byla velmi příznivá, ehm, dohodou :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » pát led 26, 2024 10:23

@milarepa: kde ted vlastne delaji "osobni vymenu"? Na namesti je v jejich byvale prodejne prodejna Kwaku. Nekde v miste jejich vyrobny - skoro na vypadivce na FM, za Lubinou?

Jsem par let nestihl k nim, tak ted doma ceka nekolik dilu na vymenu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení