Trekové hole

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » ned bře 6, 2022 12:43

Ted jsem chodil obcas (ne pokazdy) s holema v poslednich trech letech .. Vetsinu jsem odchodil s tema Lafumama (ze Sportisima za par stovek) a zatim zijou, ackoliv jedna uz je pomerne hodne ohla, proto zvazuju novy hole, bojim se, ze by to ta ohla nemusela vydrzet, ackoliv asi neni mozna spatnej napad koupit si nejake levne klacky az tam kvuli preprave letadlem ..

ty Leki co jsem zlomil me zene byly nejake "odlehcene a holcici" .. takze bych si nedelal velkou hlavu z toho, ze znicim kazde .. Znovu rikam, s Lafumama za 5-7 stovek (nebo kolik staly) uz chodim cca 3-4 roky a chodil jsem s nima hodne po operaci kolene kdyz jsem to "rozchazel" a to jsem do tech holi fakt "hodne" tlacil a prezily ...

Spis mi povezte, je k necemu ten AS (Anti-Shock) ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » ned bře 6, 2022 14:44

ntz
tak podle funkcionality je k tomu, ze ti do rukou jdou mensi narazy. Otazka je, zda to normalni zdravej clovek vubec upotrebi. Ja mam s kloubama problemy, hole s antishokem nemam a nemam dojem, ze by mi to nejak zhorsovalo, ale ja nemuzu delat drobny veci pri kterych se vyviji zaroven tlak/sila jako drzet nuz a krajet cibuli, hrat na kytaru a mackat struny, ale hole bez antishoku mi zatim nijak komfort nebo pouzitelnost ruky venku nesnizuji...

za me bych neprihlizela k tomu, jestli to ta hul ma nebo nema, pokud nemas nejaky fakt problemy s kloubama rukou, kde to asi muze snizit vibrace, ktery ti jdou do koncetin (v mirnym terenu) v nejakym blbym bych se nespolihala ze to bude mit vliv.

ps: pokud je to v letadle na palubu, tak to si hlidas sam a pokud do zavazadlovyho prostoru, tak ja i kamos sme meli hole Z VENKU batohu (omotanej streckou) a nic se jim nestalo, zaklad je koupit strecku (v kazdych potravinach pak i ve skotsku pro navrat zpet) a na obe letadlovy cesty omotat.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » ned bře 6, 2022 15:45

ntz píše:je k necemu ten AS (Anti-Shock) ?
Podle mne je to na dve veci - aby si za to mohli zadat vic penez a aby byla tam dalsi cast, co muze odejit.
Normalni (tj ne nemocny, viz co napsala mawe) to nevyuzije, spise bude srT, ze kdy, se o hulky opres, tak misto podrzeni trochu "zajedou". Taky si vsimni ze vyznamni vyrobci moc modelu (trekovych) s antishockem nemaji. Kxyz uz nahodou neco, tak spise ty levnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » ned bře 6, 2022 19:44

AS jsem mel na svych prvnich hulkach (Leki), ktere jsem si kdysi poridil do hor, protoze jsem jeste netusil, jak spatny napad to je. Docela mne stval, za mne ciste minus. Presne jak pise apuka, opres se o to a ono to povoli a nejlip jeste cukne. Druhe hulky, uz jen na sneznice, kde mi to bez nich nejde, mam Fizan bez AS a je to podstatne lepsi. Takze kdybych jeste nekdy v zivote kupoval hulky, tak jedine bez AS.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » ned bře 6, 2022 20:07

haha .. diky .. ja si myslel, ze ten AS nejak pomaha treba kolenum .. sice jsem nechapal jak .. kvuli rukam opravdu naprosto nic nepotrebuju .. super, pro sebe si koupim teda nejake spis levnejsi odolne Leki a svy zene (co ma dnes narozeniny) koupim tyhle holcici za ty zlomene ...

Lafumy se budou hodit taky, necham je na chalupe (jako spoustu jinejch veci) a nebudu furt muset hole tahat ssebou jako kocka kotata sem a tam ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » ned bře 6, 2022 21:02

ntz píše:ke spis levnejsi odolne Leki
Zase aby sis nemyslel, Leki taky obcas maji sve problemy. Viz nekde ve vlakne davneji, co jsem popisoval svoje trable se sroubovacimi Makalu, kdy i pri max. utazeni jen tlakem ruky hulky o zem na miste jsem je zasunul. Vymenene nove jeste v obchode stejne. (Nejsem zadny silak, spise naopak, zkusila to i prodavacka a s prekvapenim videla, ze to slo i ji :-).) Vzdy jen jedna zhulka z paru.
Mam jeste jedny jine, taky sroubovaci a jednu se stativovou hlavou jako monopod - a teda oproti Fizanum teda nic moc. Ale, jak pisu, vsechno sroubovaci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 7, 2022 5:55

ja bych do sroubovacich uz asi ensla a spis donrychloupinaku...

tz
ty hole vypadaj dobre ale nechapu co je na nich holciciho krom te barvy a to je na kazdym a
soudruhovi...

jinak 442g je hezky, moje (asi makalu) z roku 2014 vazi 525g bez poutek (nepouzivam je) tak na to, ze je obcas nosim jen na batohu kvuli tarpu (na to sem mela ty fizany primarne, nez sem je zapujcila tak dlouhodobe ze sem je pak radsi aspon zpenezila:D) tak mam hned pnuti...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » pon bře 7, 2022 7:59

Mawenzi píše:nechapu co je na nich holciciho krom te barvy
Ta barva zase tak "holcici" neni :wink:. Jinak rozdil je asi v max. delce - jenom 125 cm, tj. nejspise budou jednotlive casti kratsi. Ale libi se mi tento popis (z linku)
Desetiletá záruka na dostupnost náhradních dílů

pokud si zakoupíte hole Leki z roku 2015, máte jistotu, že i v roce 2025 budete moct vyměnit třeba jen opotřebovaný hrot, roztržené poutko či ztracený talířek!
Jen tam nepisou cenu... Mne pred 8-10-ti lety odepsali (primo od vyrobce), ze jeden stredni dil (tj. pouze tyc se sroubovacim mechanizmem) Mi poslou za 600,- Kc (bez postovniho). U holi, ktere v tom case prodavali za nejakych 1200. (Cena od vyrobce, sehnat se dali i pod tisic). V case, kdyz mi v Alpisportu (ted Alpitrek, dovozce Fizanu) mi vymenovali jeden dil - jakykoliv u jakekoliv hole - za 50 kacek. :evil:.

Ja toto taky pocitam do pomeru cena/vykon - a Leki mi z toho vychazi, ze jsou dobre, kym se neco nepoto. Potom je muzes vyhodit - nebo vyhodis, az napisou, co by stala oprava.

NTB, uz jsem se tady ptal, ale nikdo moc neodpovedel. Jak jsou na tom ty hole se speedlockem, co se tyce samovolneho vysouvani o nejakych 10-15 cm, kdyz se slozi? Jestli uzaver udrzi spodni hulku "zamcenou" (opakuji, ve slozenem stavu)? Protoze jak synove Fizany s takovym uzaverem, tak i par jinych ne-Fizanu, co jsem se v obchode koukal, tak se vysunuji. Coz je opravdu potesujici, kdyz je clovek pripevni z boku na ruksak (a nema tam uchyty koncu) nebo nese v rukou napr. na ferate.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » pon bře 7, 2022 8:22

@Mawenzi - je to jak pise apkuka, na tech holich je holcici ze jsou kratsi a lehci oproti normalnim "unisex" holim, ktere hlinikove vazi vzdy kolem 550g par
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod sobb » pon bře 7, 2022 10:51

Jestli je důležitá váha, tak proč jí nekoupíš ty výše zmiňované Fizan Compact 3? Jsou úžasně lehoučký ve srovnání s "běžnýma" holema. Dřív se nám občas stalo, že jsme si zaměnili hole, aniž bychom si toho hned všimlli. Od tý doby, co mám tyhle Fizany to opravdu nehrozí :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » pon bře 7, 2022 11:26

sobb píše:Jestli je důležitá váha, tak proč jí nekoupíš ty výše zmiňované Fizan Compact 3? Jsou úžasně lehoučký ve srovnání s "běžnýma" holema ..


Mame vsechny hole Leki (na lyze a na bezky) a moje andulka proste chce Leki ... tak to je .. (uplne stejne jako napr. s raketama na tenis - ja hraju s kneissl, takze mam problem, protoze uz se nedaji sehnat, tak mam 12 let svoje stary rakety a moje zena hraje s Tecnifibre a proste debata o jine znacce neni mozna) .. navic Leki jsou Made in Czechia
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod sobb » pon bře 7, 2022 11:47

OK, chápu, to je pak marný :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 7, 2022 12:28

apuka
me se hole se speedlockem zacaly vysouvat po asi 5 letech - ale byly to pis milimetry max centimetr po par km chuze -stacilo dotahnout trosku ten sroubek kterym nastavujes utazeni, kterej asi o fous povolil a uz to nedela.

pokud hole z vyroby jsou volny, mozna se pocita ze si soudruh utahne sam, nebo je horsi nejaka vysledna kontrola utazenosti, mozna taky nedrsi ten mechanismus nastaveny utazeni a to pak je problem.

ze se mi po 5 letech vyklepe o par sstupnu utazeni, ktery snadno korunou stahnu v terenu nevnimam jako nejakej zasadni problem.

ale divala sem se ze existuji hole relativne lehky a levny se speedlockem
https://www.hanibal.cz/camp-backcountry ... -0_z23191/
ktery by mohly byt pro me fajn ala "nosici vatianta na batoh" vzhledem k cene ale tech 5 recenzi je docela nic moc...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » pon bře 7, 2022 12:48

Muzu se teda jeste ohledne holi pro me na neco zeptat:

1) mam resit ten Fast Lock Vs standardni sroubovaci zamek .. Ten Fast Lock jsem nikdy nemel .. Asi to bude o par gramu tezsi, co se tyce zivotnosti a nebo jak drzi ? Co by jste mi teda doporucili i s ohledem na moji vahu s batohem (125kg) ? Premyslim, ze bych si koupil nejake spise levnejsi hole, ty sroubovaci ..

2) mam nejak resit material toho madla ? Ty Leki co jsem rozbil byly korkove, tyhle co mam je obycejnej levnej plast .. V podstate mi neprislo, ze by mi vadil .. Prej je nejlepsi ta pena .. Co mam teda chtit z tech "lepsich" matrosu: korek nebo penu ?

diky
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » pon bře 7, 2022 13:10

@mawe: asi jsem to blbe napsal. Mel jsem na myi slozene=transportni poloha do batohu/na batoh, ne rozlozene na pouziti. Proste se vysouva spodni dil, kdyz je po pouziti zasunes a zamknes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 7, 2022 14:46

ntz
ja bych si sroubovaci uz nikdy nekoupila a proti tomu je tu spokojenr pouizva pulka fora.

proste se nejak rozhodni, oboui muze mit vyhody a nevyhody (sroubovaci budou o fous lehci urcite a asi kompaktnejsi sbaleny).

madlo jak komu vyhovuje, vetsina vyrobcu tondela z prijemnyho materialu at korek, pena xi nejaky typ plastu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte bře 8, 2022 10:11

Mawenzi píše:by mohly byt pro me fajn ala "nosici vatianta na batoh"
Pokud Ti staci konstantni delka po slozeni (ale moznost chytit i nize kvuli neoprenovemu prodlouzeni uchytu), tak jako "batohova" varianta (i dovnitr) je jedno z nejlepsich tento Grivel. Tady uz nemaji 132 cm variantu. Ten mechanizmus je spolehlivejsi a rychlejsi nez Speed-Lock.
Synovi jsme to darovali, bo potreboval neco, co si muze na feratach rychle slozit/rozlozit/odlozit na/do batohu. Rikal, ze funguje mu dobre - jen ted to moc nepouziva, bo je spodni dil trochu ted ohly - kdyz byli na vylete v Alpach, jeho kolega z prace na hulku, o kterou se syn opiral plnou vahou stoupnul.

Jen si davej bacha, ze pokud bys chtela delku 112 cm, maji to blbe a poslou Ti jednu hulku za cenu dvou :twisted: (tak je to i uvedene na strankach). Musis je na to upozornit. (a v pripade vraceni jim to rozhodne nevracej Zasilkovnou na adresu - nedovezou jim to, ale odlozi nejakych 12 km v jinem meste :twisted: ](*,) .)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 8, 2022 11:58

apuka
nez dat za hole 5 tacu, tak radsi hudu nosit o tech 140g vic:D

navic 112 cm je docela malo... i do ruky i na tarp...

ta 122 by mozna sla ale pri stavbe na nerovnej teren by taky mohla byt malo a plati, ze 5t za hole nedam. su ochotna mit levny a lehky jen na tarp a na obcasny pouziti... jako druhy do domacnosti treba pro muze, kdyz bude chtit pujcit, ale nechodim tam kde potrebuju casto skladata rozkladat aby to pro me melo pridanou hodnotu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte bře 8, 2022 13:19

Ta cena je tam za par. Jen ji maji u 112 cm blbe uvedene, ze "za holi",, 122 je "za hole".

Ale jo, na stavbu jako podpera to neni idealni kvuli stale delce. Je to jen na chozeni, hlavne, kde je treba casteji skladat/rozkladat a na cestovani, zabiraji na delku vyrazne min nez Fizan Compact 4 (ctyrdilny), ne to jeste bezny Compact.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » stř bře 9, 2022 23:00

tak dokonano ... pro svou zenu jsem koupil zminene Cressidy a pro me Makalu ... Lafumy skonci na chalupe a nebudu muset furt myslet na to, ze mam tahat hole i na chalupu ..

oboje hole jsou Made in Czechia ... lidi jsou uplne jebnuty .. vsechno kupujou .. ty Makalu se uz prakticky nedaji sehnat
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 10, 2022 6:01

makalu sou stalice v leki nabidce, cekala bych ze bude inovovanej model brzo pokud uz ten konkretni nejde koupit.

ja mam makalu od roku 2014 a dobyty sou, ale furt drzej. at jste s holema spokojeni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » čtv bře 10, 2022 14:35

@Mawenzi - dekuju mockrat !!!! Dneska hole dorazily .. vypadaj fajn .. fakt skvele .. ty hole jsou uplne stejny, je videt, ze to je naprosto stejna serie .. akorat ty cressidy jsou fakt trosku kratsi a maj material madla co imituje korek (nepoznal bych, ze to neni korek) ... super je to poutko z takovyho jemnyho mekkyho materialu - neni to takovej ten hrubej drsnej matros co mame na ostatnich holich ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv bře 10, 2022 15:42

At Vam slouzi a at jste s nima spokojenejsi, nez ja. Co jsem popisoval, ze nedokazaly drzet, ani druhy vymeneny par byly sroubovaci Makalu. Doma mam jeste jedny - taky sroubovaci -, takove nejlevnejsi Makalu, ty funguji, ale ve srovnani s Fizanama (i s vyrazne levnejsima) je nerad nosim. Neni to zdaleka tak prijemna chuze a nejak se s nima nemanipuluje moc dobre. Ale to jsou hodne let stare, i ty reklamovane byly, takze mozna v soucasnosti jsou uz lepsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv bře 10, 2022 15:43

Jo, jeste dotaz, co jsem psal predtim a zase nikdo neodpovedel - kdyz Flip-Lock seridis, aby drzel pri chuzi a potom slozis hulky do transportniho stavu, drzi spodni hulka na miste nebo se taky pri trose pohybu vysunuje?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » čtv bře 10, 2022 15:50

@apuka - na tehlech novych holich se nevysunuje, samozrejme mam ten zamek zamknutej i kdyz jsou hole v transportnim stavu
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv bře 10, 2022 16:07

Diky. Zamknuti je samozrejmost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » pát bře 11, 2022 11:27

apuka píše:Jo, jeste dotaz, co jsem psal predtim a zase nikdo neodpovedel - kdyz Flip-Lock seridis, aby drzel pri chuzi a potom slozis hulky do transportniho stavu, drzi spodni hulka na miste nebo se taky pri trose pohybu vysunuje?


cau apuko ... stary Makalu jsem nemel, dovolil jsem si ale vyfotit ten system jak to vypada na soucasnych makalu .. kdyz to dostrcis az na tu plastovou sipku, tak se to samozrejme nevystrkuje .. tipuju, ze to tam je presne kvuli tomu ..

trosku jsem tedka s tema Makalu dale laboroval .. stve me, ze ten spodni dil se musi vysouvat docela silou, na obou holich .. vubec nejde hladce .. na tech Cressidach to jde vse jako po masle .. trosku to kazi zazitek z te ergonomie, neni to tak "smooth" .. ale cert to vem, da se s tim zit v pohode .. treba se to po case ochodi a bude to fungovat lip
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 11, 2022 11:44

ntz
neni tam sroubek na povoleni, pokid je to koc utazeny?

ps stary makalu maji speedlock, flip lock neznam
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » pát bře 11, 2022 12:05

sak fotka vyse Mawenzi, ten sroubek je ta zubata kulata vec .. mozna ale nechapu, jakej sroubek myslis .. timhle sroubkem se nastavuje, jak hodne se sevrou ty klestiny, kdyz zamknes tu packu .. jinej sroubek tam neni ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » pát bře 11, 2022 13:52

Vsak prave tim se nastavuje, jak silne se drzi ten spodni dil. Nemusi to byt uplne "na doraz", musis si najit tu idealni polohu, kdyz to jde lehce vysouvat/zasouvat, ale udrzi Te to, kdyz se o to opres. Prilis silne utazeni neni jen o tom, ze se tezko dil vytahuje, ale taky prilis namahas spoje a drive se Ti mohou ulomit.

@Mawe: Flip-Lock, Speed-Lock a par dalsich nazvu je prakticky to same, jen to kazdy vyrobce nazyva trochu jinak, obcas dokonce i stejny vyrobce dela "inovaci", kterou Ty, jako uzivatel stejne nevidis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení