Trekové hole

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » úte bře 1, 2016 19:27

Kolega ma 110 a mel je pujcene cca 20km chuze. Jak by je mohl znicit?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod sobb » úte bře 1, 2016 19:28

scinkk píše:Jinak chodit s jednou holi? Zajimavy...
občas to taky v rámci úspory váhy nebo při cestách letadlem děláme. Pro zlepšení stabiliy je to lepší než nic, pomůže. Případně se střídáme - ten kdo dupe stopu nebo při výletech na lehko zrovna nese společný batoh, dostane obě.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Trekové hole

Příspěvekod sobb » úte bře 1, 2016 19:32

booze: při větším zapření ohnout? anebo zničit zámky? (píšou, že udrží zátěž až 100kg, ale nezkoumala jsem blíže, jak je to vlastně myšleno).

prostě nevím, ptám se, přijdou mi takové subtilní :)
ani na sněžnice je neberu, bojím se, že je ohnu, ale možná to zkusím, staré hole už blbnou a špatně se šroubují
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte bře 1, 2016 19:33

@booze: pujc mi je na sneznice, predvedu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » úte bře 1, 2016 19:55

To myslite vazne? :shock:
Hulky jsem na sneznicich zlomil nebo ohnul, kdyz jsem je moc zapich a pokracoval v chuzi. Jednou jsem se propadl a hulky zustaly zapichnute. Normalnim pouzivanim, jsem nikdy hulky neznicil.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte bře 1, 2016 20:05

No prave, na sneznicich se obcas propadnes a zapres se o hulky v blbem uhlu. Vubec nechapu, jak muze fps chodit bez nich, jak bych obcas skoncil hlavou v zaveji. I s hulkama je to nekdy problem ustat. To neni jako bez snehu, kdy vidis, kam slapes, na to hulky nepotrebuju, ale kdyz je spatny snih, tak muze udelat cokoliv.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod scinkk » úte bře 1, 2016 20:11

Chodil jsem na sneznicich i bez hulek, ale je pravda, ze je dost duvodu proc je mit :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Trekové hole

Příspěvekod pipe » úte bře 1, 2016 20:15

No jde mi o to, aby to nevážilo moc, ale abych zbytečně nevalil peníze do Lekin, když by snesly totéž třeba co Fizany.
Ano s jednou, kdysi sem taky jen papl v lese první klacek a šlo se, na traverzu šel klacek do té ruky co byla po svahu a volnou se člověk přidržoval terénu, stromů, to samé při sestupech těžkým sešupem, brodění se potokem a jiných capinách, jde mi jen o zlepšení stability. Ono kdybych nepořizoval tarp, tak možná oželím i hůlky na nějakou dobu ještě.

Se dvěma se mi celkem dobře chodilo v Saském Švýcarsku, teda pokud pominu to, že se s nima nedá jít pomalu, prostě mě to hnalo dopředu jak cyp jak sem chyt krok, ale na Malé Fatře v lese, nebo jak někde byla pěšina v borůvčí čí jiném nízkém marasu, těžké sestupy, mi prostě ta druhá akorát vadila a měla co dělat abych ji neposlal ze svahu napřed letmo vzduchem na průzkum...

Navíc, vzpěra na Jurek TARP UL 2 váží cca 160g, no a než nést blbou vzpěru co mi k ničemu jinému nebude, tak radši budu mít na batohu druhou hůlku, když první prdne mám druhou, když budu chtít 2 tak si ji sundám, proto bych rád váhu do 200g (250 max, pro případ, že by existoval tank hůlka, co s váhou 250g snese skoro vše) za hůl, jinak bych váhu vůbec neřešil, bo jak s tím jdeš tak si myslím, že je váha celkem irelevantní, ta se projeví až na batohu když ty hůlky jen neseš.
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte bře 1, 2016 20:21

@scinkk: v lehkem terenu by to slo i bez nich, ale s nima je to lepsi kdekoliv. A to jsem jinak nepritelem hulek a na normalni chozeni je povazuju za zlo.

@pipe: mel jsem Leki, mam Fizany a prijdou mi v pohode. Fizan Alps, tam se moc nemusis bat, ze jim ublizis. Jinak uz jsi taky na ceste k tomu hulky uplne zrusit. Kdysi jsem s nima zkousel chodit, nejdriv se dvema, pak s jednou a nakonec jsem se na ne vykaslal a nijak je nepostradam. Nebyt sneznic tak po hulkach ani nevzdechnu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod remy77 » čtv bře 3, 2016 1:45

pipe:
S batohom mam do tych 110 a Compacty drzia dobre, aj ked zatial len kratko.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv bře 3, 2016 9:10

pipe píše:No jde mi o to, aby to nevážilo moc, ale abych zbytečně nevalil peníze do Lekin, když by snesly totéž třeba co Fizany.
Ja Ti tak reknu: mel jsem troje sroubovacich Leki (vzdy vymenene stare na reklamaci kvuli dale popisovanym problemum) - na kazdem z nich odesel/nefungoval sroubovaci mechanizmus. Na snehu v mrazu se nedali bud zasroubovat nebo rozsroubovat nebo nevydrzely oprit se o ne. Na retezich pod Rysama na snehu a ledu na skalach mi pred retezama slozene a radne zasroubovane (vzdy zkousim, jestli jsem to udelal dobre) a zavesene za poutka na zapesti mi najednou vyletel spodni dil az na doraz. A podobne se mi stalo jeste parkrat, jen v mene nevhodny okamih.
Fizanu mame doma 4 pary (ale ne Compact ani ty s novym mechanizmem), nejstarsi Everest uz ma snad 8+ let (uz jde na zaslouzeny odpocinek jako zasoba nahradnich dilu) a zadne problemy se sroubovacim systemem nikdo z nas nemel. Ani v lete ani v zime. Ze se nektere dily vymenily, kdyz jsme je ohnuli (pad, zasednuti), za to mechanika holi nemohla. Trocha se sesunuly jen tehdy, kdyz jsem je srouboval v mrazu naprosto skrehlyma zmrzlyma rukama bez citu (nemel jsem rukavice) a nebyl jsem schopny je dotahnout. Ale to jsem vedel predem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod zdes » ned dub 10, 2016 19:08

Ahoj,

Pročetl jsem to tu jak jsem mohl, ale přesto se mi výběr holí nezredukoval na jediný model, ale na dva. Chtěl bych proto poprosit o vaše postřehy, proč do jedněch z nicj jít nebo nejít:

Gipron Grand Paradis http://eshop.namche.cz/Skladaci-hole-Gipron-GrandParadis-FlickLock-2d-1182702000017.aspx

nebo

Fizan Everest http://www.affekt.cz/p/fizan-teleskopicke-hulky-fizan-everest-24668/

Využití v létě při trecích natěžko - bágl nad 15 kg (max. ca 2 x týden) a v zimě na skialpy (ca stejně často + nějaké ty víkendy navíc).

Cenově srovnatelné, že jsou jedny jen dvojdílné a nesloží se pod 90 cm mi zas až tolik nevadí (i staré trojdílné šroubovací, co se rozpadly, jsem stejně měl nastavené tak, abych zasunul jen jeden díl a byly taky pak ca na 90 cm... na velkém báglu ok), že mají jedny jen sněhový talířek mi taky asi nevadí.

Požadavky byly nízká hmotnost, odolnost, cena max. kolem těch 15 stovek a prodloužená rukojeť.

Díky,
Zdeněk
zdes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř bře 4, 2015 14:03

Re: Trekové hole

Příspěvekod axi12 » čtv čer 16, 2016 22:04

Nazdár!

Jaké byste doporučili hole, aby vydržely váhu kolem 85-90kg, byly blbuvzdorné a jednoduché na nastavení (důchodce)? Cenově cca do 1500?

Ď
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Trekové hole

Příspěvekod S4TYR » čtv čer 16, 2016 22:08

celkem blbuvzdorne mi prijdou BD Trail, ale jsou o ctyri kila vys.. :)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2016 23:39

Koukni po necem od Fizanu, pomer cena/vykon je slusny. Doporucil bych ti Fizan Alps, ale ty nejsou uplne blbuvzdorne, par vyletu mi trvalo, nez jsem si zvykl na to sroubovani. Je to trochu kontraintuitivni, mel jsem tendenci sroubovat opacne. Kdyz to udelas pri skladani, tak to muzes utahnout tak, ze uz to nerozdelas :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod axi12 » pát čer 17, 2016 9:41

Jojo, Fizan je můj favorit - ze zkušenosti, i poměr cena/výkon... ty vypadaj dobře ;)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » pát čer 17, 2016 10:44

No, uplne blbuvzdorne nejsou zadne - FlipLock si musis spravne nastavit, pri blbe manipulaci muzes odlomit, u bezne sroubovaciho je muzes nicit bezhlavym pouzitim sily na sroubovani. A proti slapnuti nebude odolna zadna bezna hulka :-).

Ale jinak ja taky doporucuju Fizany, konkretne Everesty nebo Altitude - lisi se prakticky jen pouzitim hrotem a tudiz asi o 5g vahy (a nejakou tu stovku v cene). Mame oba, Altitude 2,5 roku pouzivane v zime v lete, Everesty uz druhe, prvni uz mely po skoro deseti letech vymenene par dilu kvuli ohnuti (primy pad na ne) a ted zu jsou tak otriskane, ze se prestaly manzelce libit :-). Jsou vsak stale plne pouzitelne (ja si z nich asi vezmu vrchni dil s prodlouzenou rukojeti). S Fizany jsme nemeli nikdy problem, ze by nedrzely (krome neschopnosti cloveka zatahnout je zmrzlyma rukama), co nemohu rict napr. o Leki.

A tu vahu za beznyc okolnosti (tj. vyjma padu na hulku a pod) vydrzi kazda normalni hulka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod pichka » úte čer 28, 2016 20:40

Zdárek,

sháním nějaké trekové hole, absolutně se v nich nevyznám.. Použila sem je jen na jednom treku a to nebyly moje a bylo to docela fajne... Poradíte mi nějaké? Na co si dát při výběru pozor? Asi nepotřebuju úplně drahé, je dost možné, že je někde zapomenu (nezáměrně či záměrně). Co říkáte třeba na crosroad?
pichka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř čer 22, 2016 9:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » stř čer 29, 2016 6:09

za me nebrat, byli to moje prvni hole a na prvnim vylete praskl ten upinaci mechanismus, takze nesli moc slozit, pak uz byli ve meste na batohu, mechanismus se furt povoloval a pak sme u vlaku zjistili, ze nam pulka hole chybi a uz sme ji nenasli... radsi bych si priplatila za obecne doporucovany znacky, black diamond, leki, fizan... vsak mrkni tu do vlakna...
radsi dat jednou litr nez 2x 500 a pak stejne skoncis, pokud chodis castejc nez jednou za rok na dva dny nekam, u drazsich vydrznejsich holi osvedcenych znacek...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » stř čer 29, 2016 7:50

Ja bych taky moc nedoporucoval ty "supermarketove", jedine, ze bys je koupil za 200-300 Kc na zkousku, jak se s tim chodi, potom je zahodila (i pokud vydrzi) a koupila neco poradnejsiho. To zkouseni uz ale mas za sebou.
Ja bych ze svych zkusenosti doporucoval z levnejsich nejake hole Fizan, protoze Leki, BleckDiamond, atd. zacinaji vetsinou cenove mnohem vys a ty zakladni modely tech znacek nedaji nic navic. U Fizanu jsou skoro vsechny hole s obycejnym sroubovacim mechanizmem prakticky stejne kvalitni na bezne pouziti, drazsi se lisi pouzitim odlehcenych, resp. drazsich materialu, hlavnew hrotu a uchytu. Na Antishock se vybodni, spis si rozmysli, jakou chces mit rukojet - guma (pryz), plast, korek, neopren. Bohuzel, pro zacatecnika nejlepsi je si nekam zajit a vyzkouset, co se mu drzi lip. Na ume a plastu se Ti mohou potit ruce, ale je to dost individualni a zavisi to na cetnosti a delce pouzivani, zit se s tim v pohode da.
Konretne toto je nejlevnejsi model Fizanu (u dovozce). Ja mam hodne podobne a taky (mam dojem) s plastovou rukojeti a pouzivam je vsude mozne bez problemu. Kdyby chtela jinou rukojet, na tech strankach (je to dovozce Fizanu) najdes vsechno, co se od nich da v CR koupit. Jinak vyhoda Fizanu je, ze se kazdy dil da menit a je bezproblemovy a oproti vetsine jinych znacek levny servis (alespon pro mne vzdy byl pri osobni navsteve v prodejne :-))
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod air2 » úte srp 2, 2016 15:46

Zdar, potřeboval bych poradit ohledně holí. Jde o vícedenní až několikatýdenní treky natěžko, preferencí je spolehlivost proti rozbití utahovacího mechanismu. Zatím jsem měl vždycky utahovací kolem 1000-1500 Kč (Rock point, Masters) a vždycky se mi začaly protáčet v utahovacím mechanismu - v podstatě na odpis. Hmotnost není až tak důležitá, protože je nosím v ruce a pokud budou rozměrově kratší (kvůli uchycení na jednodenní batoh) nebudu se zlobit. Mám 92 kg, s batohem tedy cca 110 kg.

- zvažuju Leki Khumbu (momentálně se dají sehnat kolem 1700 Kč)
http://trekingove-hole.heureka.cz/leki-khumbu/
nevím jak je spolehlivý ten zamykací mechanismus, mě se to líbí, ale kámoš co tohle má s tím zamykáním moc spokojený není

- Black Diamond Trail back (podobná cena, ale základní model)
http://www.hudy.cz/turisticke_hole/blac ... 08124.html
zamykací systém vypadá fajn, byť je plastový

- případně nějaký šroubovací systém od Leki (připadne mi odolnější zamykací systém proti uvolnění závitu z trubky než u jiných výrobců, ale tady to moc chválené není), nevím jak je na tom Fizan

Musím to vyřídit do zítřka, tak dík za případné tipy.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte srp 2, 2016 17:45

Koukni na Fizan Alps. Vahove jsem na tom podobne a pouzivam je na sneznice, kde dostanou slusne zabrat. Druhy rok a zatim v pohode. Az na nejake ulomene zarazky zvenci, ktere na funkci nemaji vliv. Na Concept je potreba si zvyknout, je zpocatku trochu kontraintuitivni (utahujes kdyz chces povolit...), ale po case to jde samo.

Leki sroubovaci systemy nebrat. Takove jsem pouzival na sneznice driv (puvodne koupene na VHT, ale tam pro mne nemaji vyznam) a bylo to peklo, kdyz trochu vic mrzlo, stravil jsem i ctvrt hodiny sroubovanim, nez se ten zmetek chytnul. U Fizanu menim delku i behem tury, coz s Leki bylo mimo realitu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod S4TYR » úte srp 2, 2016 23:11

@ mike: prijde ti vazne lepsi ten system na sroubovani?!?
Me se libi prave ten BA, i kdyz asi vyssi rady, kvuli tomu, ze ty klipsy vypadaji blbuvzdorneji nez sroubovani :)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř srp 3, 2016 0:17

Lepsi nez co? Concept mi prijde lepsi, nez klasicky sroubovaci system a to vyrazne. S flip lockem neporovnavam, jelikoz jsem nikdy zadne hulky s nim nemel. Osahal jsem si to akorat na prodejne a verim, ze fungovat to muze. Jen to zabira vic mista, coz by nekomu mohlo vadit, a taky u zaklapavacich systemu hrozi drobna zraneni. Na sneznicich si aspon jednou za sezonu zlomim blbe nehet prave na zacvakavaci spicce.

Tahle diskuse uz tu byla pred par lety, kdyz jsem nove hulky vybiral. Vybral jsem Fizan Alps a nelituju. Pomer cena/vykon dobry, vaha/vykon taky. Rozhodne mnohem lepsi, nez sroubovaci Leki.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod grco » stř srp 3, 2016 10:02

Najnovsi flicklock od BD ma hodne nizky profil.

grco_je_pako.jpg
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Trekové hole

Příspěvekod air2 » čtv srp 4, 2016 14:44

Tak díval jsem se na nějaký starší model BD Trail Back a přišly mi to takové chatrné hůlčičky, srovnával jsem to face-to-face s mýma Masters, starýma Rock point i jakési noname a ty hůlky se znatelně nejvíce prohýbaly. Pro mých 110-120 kg nevím nevím. Madla taky nejsou tak pohodlné jako jiné hůlky v podobné cenové kategorii. Jediné co mi přišlo super bylo to zamykání, to je opravdu povedené.
Dal jsem nakonec na vás a koupil jsem Fizany. Sehnal jsem tady poslední kousek modelu Glacier 3 v jednom krámku za neodmítnutelnou cenu, mají prodloužené madlo z EVA, to zamykání vypadá dobře, jsou fakt lehoučké (uvidíme, do jaké míry to bude přínosem). Doufám, že mi hlavně vydrží déle než 3 roky :) Díky za vaše zkušenosti :smt023
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv srp 4, 2016 17:39

Tak at slouzi :) Casem napis, jak jsi s nima ne/spokojen.

U zamykani si davaj bacha na sroubovani. Kdyz budes sroubovat opacne a silne, tak ulomis ty vnejsi zarazky na konci jako ja :) Na funkci to nema vliv, ale pak to muzes omylem rozsroubovat uplne.

Hulky nejsou cepin, takze nizsi vaha prinosem je ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod johmach » úte pro 6, 2016 16:21

Zdravím,
chtěla bych poprosit o radu. Chystám se rodičům koupit trekové hole, mámě asi Fizan Compact, ale táta je poměrně vysoký (196 cm) a těžký (105 kg), myslím, že by to chtělo něco delšího a masivnějšího. Poradili byste mi, prosím, nějakou alternativu? Nejsou to žádní divocí turisti, ale nechci se spokojit s krámem za 300 z marketu. Díky moc.
johmach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte pro 6, 2016 16:14

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » stř úno 1, 2017 12:52

Nemá niekto náhodou na predaj jednu karbónovú trekovú paličku BD Distance Carbon FLZ? Som si ju blbou náhodou zlomil a napriek tomu, že to je aktuálny model, BD sa neunúva s náhradnými dielmi ](*,)
carb.jpg
carb.jpg (54.94 KiB) Zobrazeno 6143 krát
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod grco » stř úno 1, 2017 13:00

Jak tu uz niekto radil podobne s ponozkami, kup si nove a budes mat nahradnu do buducna ;)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení