Trekové hole

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Trekové hole

Příspěvekod Pytrisek » úte črc 3, 2018 14:21

Zdravim, chtěl bych se zeptat na radu ohledně výběru trekové hole. Ktarou z nich by jste zvolily vy.
1. http://www.nalehko.com/Fizan_compact_eshop
2. https://www.decathlon.cz/hul-forclaz-500-antishock--id_8379457.html
3. https://www.decathlon.cz/trekova-hul-forclaz-700-id_8385047.html

Díky za rady :)
Pytrisek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte črc 3, 2018 14:04

Re: Trekové hole

Příspěvekod mitau » úte črc 3, 2018 15:50

Jestli ti nejde o cenu, tak samozrejme Fizany :D - nejlehci a zkousene
Pokud si nejsi jisty, jestli budes hole pouzivat a nechce se ti do toho davat tolik, muzes premyslet o Decathlonu. Ted koukam, ze Decathlon nabizi ty hole po kusech, takze par holi nevyjde o moc levneji nez Fizany, nebo se pletu? V tom pripade jednoznacna volba pro Fizan. Jeste se muzes podivat, jestli nenajdes nejakou alternativu s utahovacim mechanismem jako Flick-lock od Black Diamondu (nebo jak se to jmenuje), ale obecne v pomeru cena-hmotnost-spolehlivost jsou Fizan Compact asi nejlepsi volba
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod Pytrisek » úte črc 3, 2018 17:49

Diky za názor ;) Jsem v podstatě stejného názoru. Ty Fizany jsou dražší uz jen o pár stovek. Cena v decathlonu je za 1ks.
Pytrisek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte črc 3, 2018 14:04

Re: Trekové hole

Příspěvekod Etheric » pát pro 21, 2018 9:59

K čemu jsou trekový hole dobrý /kromě vzpěry tarpu/?
Slyšel jsem, že je ocením až s přibývajícím věkem :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » pát pro 21, 2018 12:14

Prijdes na to, az si dodrbes nohy. :evil: Pokud jsi plne zdravi, tak se hodi vyborne jako pridana zatez na batoh.

Jo, jednou se opravdu dobre hodily na odehnani vice nez otravneho cca50-hlaveho (tj. 100roheho) stada koz pod Muttlerem :D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Trekové hole

Příspěvekod Michal82 » pát pro 21, 2018 12:19

Přídavná zátěž - to je něco pro mne i když teď jsem nosil činky ;)

Mě se ty hůlky líbí a to sem mladej - i když prej po 30 končí život :D

Jako opora s velkou zátěží hlavně když se jde z kopce dolů plus to pomůže držet balanc.
Smysl to má.

Jen sem se nedokopal si je koupit..... hm.....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Trekové hole

Příspěvekod Etheric » pát pro 21, 2018 12:38

U lidí cca mýho věku a mladších ty hole občas vídám. Jsou to zpravidla jedinci vyznačující se obrovskejma batohama a pomalým tempem. Jen několikrát jsem je viděl u lidí, co to metli jako já nebo rychlejc.
Ale jak člověk stárne, časem tu oporu asi potřebovat bude :) Neni to tak dlouho, co jsem viděl partu důchodců s trekholema. Sem čuměl, abych se od nich odlepil, musel jsem do toho pořádně šlápnout. Šli stejnou trasu co já, když jsem obědval, prosvištěli kolem mě. Smekám pánové a dámy ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » pát pro 21, 2018 12:58

Kdyz mas hulky spravne nastavene a vis, jak se s nima spravne zachazi, po rovinatejsi trase Ti pomohou zvysit rychlost chuze (taky proto je pouzivaji pri Nordic Walking, i kdyz tam je to trochu jine).
Potom je to dobre na setreni kolen pri chuzi s velkou zatezi s kopce - ne tak kvuli balancu, protoze jejich dlouhodobejsim pouzitim se fakt zhorsuje schopnost udrzet rovnovahu (a nasledkem toho se casteji vyuzivaji na "udrzovani balancu", bez jejich casteho vyuzivani by se vetsina techto balancnich problemu nemusel vubec nastat).
Za beznych okolnosti, mimo to popsane je to jinak casto spise kontraproduktivni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod Etheric » pát pro 21, 2018 13:25

Děkuji za vysvětlení, už dlouho jsem si říkal, jakej /jestli vůbec nějakej/ smysl má to "lyžování" :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pát pro 21, 2018 17:28

Kdyz si projdes tohle a mozna i dalsi vlakna, ze se diskusi na tema hulky nebo ne nactes do sytosti ;-)

Osobne jsem proti s jedinou vyjimkou: sneznice. Tam se mi s nima jde vyrazne lip, protoze to neni prirozena chuze a bez hulek si pripadam jako kocour v botach. S nima se lip drzi balanc, mam lepsi drive, ale za cenu toho, ze vecer krome nohou boli i ruce ;-) Takovy fps ale pry chodi i na sneznicich bez nich.

apuka píše:Kdyz mas hulky spravne nastavene a vis, jak se s nima spravne zachazi, po rovinatejsi trase Ti pomohou zvysit rychlost chuze (taky proto je pouzivaji pri Nordic Walking, i kdyz tam je to trochu jine).

Nedovedu si predstavit, ze bych sel s hulkama rychleji, nez bez nich. Moje maximum pro chuzi je neco pres 8 km/h a vic to proste nejde, protoze bych presel do behu. Hulky by maximalne prenesly cast namahy na ruce, ale to nepotrebuju. To je ovsem ten duvod, proc se pouzivaji pro Nordic Walking, jde prave o tu namahu dalsich casti tela, ktera muze byt pro duchodce dulezita. To beru, proste je to sportovni naradi pro procviceni celeho tela.

BTW, kdyz jsem rozchazel zlomeny kotnik, tak jsem skoro mesic chodil s ortezou na vychazky o berlich. To bylo jeste lepsi, ke konci jsem "chodil" hodne rychle, tam si nejakych 9 - 10 km/h predstavit dovedu a horni cast tela se procvicila dokonale. Ze bych zacal prodavat berle jako sportovni nacini? :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod pipe » pát pro 21, 2018 18:20

Ahoj, já si nechal naježit letos TYHLE . Líbí se mi na nich dlouhá rukojeť a to, že jsou "určené" i na sníh. A mých 105 kilo udrží, max zámek kousek zajede jak na tom visím (Lekiny z řady superstrong sice v zámcích držely, ale ta hůl se zdála, že to nevydrží a poroučí se do věčných lovišť). A váhu sme kvůli účelům neřešil.
Mám je právě na sníh k TSL Symbioz Hyperflex Elite, chodí se s nima sice luxusně, ale hůlky to občas chtělo.
A taky na trénink a na B7 na sestupy, jinak doufám, že hole na klasickou turistiku nebudu ještě nějaký ten pátek potřebovat.
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Re: Trekové hole

Příspěvekod Grent » stř led 16, 2019 10:14

Ked mi praskla v Tatrach achilovka tak by som dal zivot za aspon jednu palicku po ruke :D
..velku vyhodu osobne vidim v tom ze pri pohybe hlavne hore kopcom pouzivam viac ruky a cize necvicim len nohy ale aj ruky a ramena, minuly rok vyklbene rameno cize som rad ked to mozem takto posilovat :D ..okrem toho som samozrejme rychlejsi a hore do kopca tolko nefucim tak aj tlaky su nizsie.. teraz v zime velka vyhoda ked ta smyka v kopci a niekto len hrabe a ty sa pomocou paliciek povytiahnes.

Teraz pouzivam tieto Zajo Trekking Poles CARBON .. vaha 400g, vonkajsie zamykanie, pride mi take najviac blbuvzdorne a snad by mohlo vydrzat viac ako to vnutorne tocenie.. uvidim, dufam ..
Ako fotograf by som mozno ale nabudce vzal Leki ktore sa daju pouzit ako monopod, apson tak som videl vo videack :)
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » stř led 16, 2019 10:37

S tim Leki monopodem se chodit da, ale... Nejlepe si jej mohou uzit ti, co potrebuji jenom jednu hulku. Dost blbe se kombinuje s jinou holi v druhe ruce. A nejak nevim, proc bys kupoval za tu cenu dve Leki, teda pokud nenosis dva fotaky nebo fotak + velky dalekohled . Obecne se ale lepe pracuje s normalnimi holemi, ten monopod obcas je trochu nemotornejsi.

Popravde receno, mame to doma uz dva nebo tri roky - ale krome vyzkouseni na zacatku to lezi doma celou dobu. Ale mozna nekdy nekde... Pravda, ani jeden z nas nenosi ani stativ, spise fotime z ruky ad-hoc (i panoramy), protoze se nikomu s monopodem nebo stativem nechce hrat, fotky jsou pro nas jen vedlejsi produkt pri turistice.

Edit: vidis, si jeden z mala, kdo vidi, ze se hulky daji hodne dobre pouzit i pri vystupech do kopce, nejenom pri sestupech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř led 16, 2019 12:42

Grent píše:Ked mi praskla v Tatrach achilovka tak by som dal zivot za aspon jednu palicku po ruke :D

No vidis, ja kdyz jsem v Alpach sestupoval se zlomenym kotnikem celou noc, tak jsem si na hulky ani nevzpomnel :) Asi by mi pomohly, ale fakt mne to ani nenapadlo. Mel jsem cepin, ale ten jsem pouzil jen nahore na ledovci, niz na skalach pak uz ne.

BTW, proc ti praskla achilovka? To se prece bezne nestava. S jednou vyjimkou a zajimalo by mne, jestli je to ona.

Odpoved presunuta sem: viewtopic.php?p=506541#p506541 mike
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 16, 2019 13:24

mike píše:Osobne jsem proti s jedinou vyjimkou: sneznice. Tam se mi s nima jde vyrazne lip, protoze to neni prirozena chuze a bez hulek si pripadam jako kocour v botach. S nima se lip drzi balanc, mam lepsi drive, ale za cenu toho, ze vecer krome nohou boli i ruce ;-) Takovy fps ale pry chodi i na sneznicich bez nich.


Někdy to jde líp bez nich i na sněžnicích. Příště to zase zkus :) Samozřejmě záleží na sněhu, terénu a tak. S jednou jasnou výjimkou - bez aspoň jedné hůlky se dost špatně vstává, když se propadneš po pás do nějaké díry v zasněžené kleči ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř led 16, 2019 13:40

Zkousel jsem, fakt mi to nejde. Krok je jiny, sirsi, lehce neprirozeny. A jak pises, obcas se clovek nekde propadne :) Bez hulek hodis tlamu, s nima se to da nekdy ustat.

Mozna sis vsiml, ze jsem vuci hulkam trochu zaujaty a ver mi, ze kdyby mi to slo bez nich, tak je okamzite zahodim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 16, 2019 13:58

Všiml, aspoň v něčem se shodnem :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř led 16, 2019 13:59

:D bych rekl, ze by se toho naslo i vic ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Trekové hole

Příspěvekod Fikuss » ned srp 25, 2019 17:12

Ahoj,
Jsem tu nový, ta snad jsem téma zařadil správně.
Nedávno mi kamarád na delší pochod půjčil trekové hole a chůze s nimi se mi zalíbila. Je to pro mě lepší, než bez a rád bych si nějaké pořídil.
Nevím ale, dle čeho se řídit.

Na turistické výlety chodíme občas, v rozsahu do 15km.
Výška 185cm
Cenově tak kolem tisicovky.

Zalíbili se mi tyto:
https://www.hervis.cz/store/Vybaven%C3% ... OR-2291807

Akorát teda nevím, jak moc ten karbon bude za tu cenu kvalitní.

Mohl bych poprosit nějaké doporučení?

Díky
Fikuss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned srp 25, 2019 10:07

Re: Trekové hole

Příspěvekod pavproch » ned srp 25, 2019 17:14

Jak dyby to tady už nebylo asi milionkrát, sloučeno
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » úte srp 27, 2019 12:55

Fikuss píše:Ahoj....
Akorát teda nevím, jak moc ten karbon bude za tu cenu kvalitní.
Díky


Tak toto je zásadní otázka - taky nevím a nebudu ověřovat, nechci se vidět válet nebo drndat zadkem někde po kamenné suti, až mi hůlka praskne v momentě, kdy se o ni pořádně opřu při klopýtnutí nebo tak něco...

Takže ryze teoreticky - takovým hůlkám bych nevěřil, i u hliníkových bych byl v ceně do 1k opatrný, přestože se mi podařilo tchánovi sehnat velmi povedené komerdelly těsně pod tisícovku, ale v akci ve výprodeji, když se rušila jakási pobočka... Obecně doporučuji vybírat ze značek LEKI, Black Diamond, zmíněné Komperdell, a byť zde mnozí doporučují Fizan, já osobně s nimi nemám dobrou zkušenost a taky to tu někde píšu...

Dále je důležité madlo, které nemá být ani moc tvrdé, ani moc měkké (informace měkká rukojeť je zcela nedostatečná)....

A jinak si pročti vlákno nazpět do historie, většina věcí zde napsaných stále platí :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » úte srp 27, 2019 13:03

Etheric píše:Slyšel jsem, že je ocením až s přibývajícím věkem :D


další mýtus hodně opakovaný - a na netu je toho napsáno spousty o tom, k čemu jsou hole dobré a jak tělo při chůzi s nimi funguje...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod FrantaKrajta » úte srp 27, 2019 13:58

Quido píše:další mýtus hodně opakovaný - a na netu je toho napsáno spousty o tom, k čemu jsou hole dobré a jak tělo při chůzi s nimi funguje...

Myslíš jako, že tělo s hůlkami ztrácí schopnost udržovat přirozenou rovnováhu v techničtějším a složitějším terénu? To samozřejmě souhlasím (a lékaři z UIAA taky...) :D :twisted:
Když už se škrábu s těžkým batohem do/ze strmého kopce a ještě po kamení či suti, tak raději nohama (které jsou koneckonců nejsilnější svaly) a ruce si nechám pro chytání se a vyrovnávání rovnováhy. Hůlky šmykající se po hladkém kamení a volné suti jsou mi dost na obtíž. Nordic walking nezmiňuji, to je spíš posilování, ne chození (a ještě po rovině). Zimní použití (a v létě na sněhu, třeba jedna hůlka bez poutka plus cepín, kde slouží spíš jako prevence pádu a použití cepínu) je taky něco jiného. Ale každému, jak vyhovuje :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte srp 27, 2019 14:34

@FrantaKrajta: Ale mezi nordic walkingem po rovine a chozeno-lezeni v technickem a slozitem terenu je docela siroke pole pusobnocti :wink:. Dokonce vetsina lidi s hulkami do takoveho terenu v zivote nepujde.

Ono je to s hulkam uplne stejne jako s vetsinou veci - mohou hodne pomoci ale nejsou vsemozne, je treba vedet jejich stinne stranky a pouzivat je tam a tehdy, kdyz je to (pro mne) vhodne, ne pouzivat je stale a vsude jen proto ze prece jsem si je uz koupil a je sebou mam...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod FrantaKrajta » úte srp 27, 2019 15:18

@Apuka, jasně, proto píšu "každému, jak vyhovuje" :)

Jen pak kolikrát na horách vidím lidi s hůlkama, jak se potácí a horko těžko zabodávají hůlky do kamení (kde samozřejmě nedrží, protože kamení) na poslední chvíli ve snaze brzdit a co největší silou (takže jim akorát tím spíš hrot sklouzne po šutru) a samozřejmě taky pak několikrát hodí záda, když by se jim (a nebyli to starší lidé s horší schopností rovnováhy a problémy s koleny!) nejspíš mnohem lépe šlo bez nich. Což je asi spíš z toho, že je předtím používali vždycky a všude a jsou na ně zvyklí a nedojde jim, že ne všude se hodí. A nemusí to být vyloženě těžký terén, třeba i relativně jednoduchý sestup. Ale jo, záleží na terénu atd., s hodně těžkým batohem se taky skáče od kamene ke kameni hůř a vůbec, určitě je nezatracuju na všecko :)
ne pouzivat je stale a vsude jen proto ze prece jsem si je uz koupil a je sebou mam
Jo, tím to možná bude :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte srp 27, 2019 15:48

Ono to bude spis tim, ze hulky se uvadeji malem jako soucast povinne vybavy na hory. Podavaci je neznalemu primo nuti, ruzne napul reklamni clanky na SO apod. tvrdi to same... no a tak si je clovek koupi a chodi s nima, protoze se to tak prece ma delat. Kdyby hulky pouzivali jen ti, co je opravdu potrebuji a pomahaji jim, tak se jich neproda ani desetina (spis setina). Osobne si myslim, ze kdyby se secetly plusy a minusy pres vsechny lidi, co je pouzivaji, tak vyjde obrovske minus. Plus jen na strane vyrobcu a prodejcu.

Mam stejny nazor jako FK a pisu to tady dlouhodobe. Sam pouzivam hulky jen na sneznice, ty si bez nich nedovedu moc predstavit, tam mi opravdu pomahaji. Pri turistice by se jednou za cas nasel pripad, kdy by se hodily, treba pri brodeni potoka, ale kvuli tomu je prece nebudu tahat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte srp 27, 2019 18:28

Miku, zrovna Ty bys asi hodne ty hulky ocenil predtim, nez jsi si naposledy uzival vyhlidkovy let vrtulnikem... Teda, kdybys jej vedel v tech podminkach dobre pouzit - a ze v podobnych se daji a pomahaji hodne, to si pis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte srp 27, 2019 19:25

Ani nahodou, spadnul bych s nima nejspis jeste driv a brzdit s nima neumim. Za ty 4 sekundy padu bych se to nenaucil ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod sobb » úte srp 27, 2019 20:02

mike píše:Ono to bude spis tim, ze hulky se uvadeji malem jako soucast povinne vybavy na hory.
Však taky skoro jsou, nechoděj s nima třeba škarohlídi, co se s nima nezvládli naučit chodit :twisted:

A máme tu další nekonečně se opakující diskuzi, bychom si tu v podstatě jen mohli házet odkazy na příspěvky kdysi před lety :mrgreen: :ú
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte srp 27, 2019 20:45

mike píše:spadnul bych s nima nejspis jeste driv a brzdit s nima neumim.
Vsak jsem psal "kdybys je vedel v tech podminkach dobre pouzit" coz asi nevis. :wink:

Ted vazne: Uz jsem psal na OF o tom, ze Ti pri zdolavani strmych snehovych/firnovych poli mohou pomahat a jak, kdyz nemuzes radne zahranit (a kdyz nemas macky). Upozornil jsem, ze to neni zadna jistota, ale dalsi clanecek "ochrany", ktery o hodny kus zvysi pravdepodobnost, ze to pole zdolas bez uklouznuti. Ale kdyz uklouznes, tak Te nezachrani ani nahodou. A taky na holem ledu Ti jsou na nic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení

cron