Trekové hole

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Trekové hole

Příspěvekod vonkreuz » pon úno 12, 2018 16:31

@Michal82 - zkus BlackDiamond Expedition 3. Hole na skialp a lyžování. Silnější trubka, vyšší oddolnost.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 17:41

Michal82 píše:Nějaký opravdu pevný aby se o to mohl opřít 120kg pořízek....?

Tech 120 kilo mas se 40 kilovou Kajkou na zadech nebo sam? :twisted:

oodoow píše:A to jsem je už dávno vyměnil za lehčí 116g

Jake konkretne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Trekové hole

Příspěvekod Michal82 » pon úno 12, 2018 18:39

mike ne sám v trenyrkach mám 90 - prihoď plnej bágl oblečení a td a těch 120 je realita.

Na ty BD kouknu - viděl sem jen běžné modely ty mi přišli dost tenký.
Tak jasné ze se zničit dá vše spis mi šlo o to abych je neznicil neúmyslně užíváním - proste nějaký opravdu festovni.

Sak to znáte UH :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Trekové hole

Příspěvekod mitau » pon úno 12, 2018 19:39

mike: Ja tu nechtel plest UL a UH trekove hole, tak jsem se uz ptal oodoowa v SZ:
oodoow píše:Čau, jsou to tyhle https://www.ultralightoutdoorgear.co.uk ... oles-p8958
vypadaj sice chatrně ale vydržely i Orobie ultra trail, jsem z nich celkem nadšen. :)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 19:52

Proc, vzdyt to sem patri. Diky, jen jsem byl zvedavy :)

V dalsim kroku odlehcovani oodoow zjisti, ze nejlehci hole jsou zadne hole :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Trekové hole

Příspěvekod Michal82 » pon úno 12, 2018 20:00

mike - chodil sem bez nich, ale mám pár operací kolene a říkám si ze už taky nejsem nejmladší a je fakt když sem to zkoušel tak to noze ulevilo hlavně z kopce jsem daleko jistější.
Tak o nich uvazuji no.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 20:32

Ty jsi fakt vazne strasne vztahovacny :D Reagoval jsem na oodoowa, ktery je mlady, lehky, trenovany a bez zdravotnich problemu, takze az hulky zahodi, nebudou mu nijak chybet. Jedine jako psychicka berlicka, ale to zvladne.

Zdravotni problemy jsou to jedine, kde maji hulky vyznam. Pri normalnim chozeni, na lyzich a sneznicich je to samozrejme jinak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Trekové hole

Příspěvekod Michal82 » pon úno 12, 2018 21:24

Aaaaa.... :D

Tak mě to zatím problémy nedělá - ujdu dost za den a i na kole si 200 nalozim ale čas od času se to ozve no....
Jako zkoušel sem je parkrat a měl s nima jednu nehodu jak sem psal ale nepřijde mi to jako špatná věc.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte úno 13, 2018 8:44

Michale, ja mam dost bolava kolena, delalo mi uz dost problemu sejit s kopcu dolu a dva takove vylety za sebou me odrovnali na par dalsich dnu. Pouzil jsem hulky - fajn, dost pomohly . Ale... druha stranka veci je, ze jakmile zacnes hulky pouzivat casteji, zacinas pomalu ztracet jistotu chuze a nakonec bez nich zacnes mit problem udrzet rovnovahu v mnohem lehcim terenu, nez "pred nima".
Tak jsem nakonec se naucil kolena pri sestupu setrit - chuze s kopce na zpusob pos..kakaneho dedka, s pokrcenyma kolenama. To hodne odlehci kolenum (jakoze kloubu), na druhe strane zatizi silne stehnenni svaly, takze ted me neboli tak kolena, spise svaly na stehnech :twisted:. Plus zatizi svaly kolem kolenniho kloubu, ktere vlastne prevezmou funkci "narazniku" pri kazdem kroku.
Ale ja moc netrenuji, taky svaly me drzi tak 400 vyskovych metru. Ty si muzes tyto svaly vytrenovat a potom nebudes hulky potrebovat.

Ted sice hulky nosim a pouzivam, ale pokud to jde, tak jak do kopce tak i s kopce se snazim co nejvice chodit bez nich.

Takze Ti radim, zkus uvedeny druh chuze - pokrcit kolena, ohnout se (ale s rovnyma zadama!) mirne dopredu. Uvidis, ze po chvilce si to vytunis na sebe a kolena se Ti odvdeci. Jako bonus budes mit mnohem vetsi jistotu pri sestupech, protoze kdybys uklouzl, ta poloha Ti dost brani spadnout na zada, spise si sednes na zadek - ale vetsinu uklouznuti mnohem lepe zvladnes bez padu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Trekové hole

Příspěvekod Michal82 » úte úno 13, 2018 9:28

apuka - no já krom čéšky měl zpřetrhané křížové vazy a td - takže nemám ani tolik problém s ,,kostí,, jako s vazama. Tu chůzi tak nějak dělám respektive jde mi hlavně o to že při dlouhém sestupu kor s náloží na zádech nemám na té jedné noze v momentu kdy děláš krok jistotu a často jí mám ,,rozklepanou,, né co do steheního svalu ale právě toho kolene. Tam potom stačí blbě šlápnout a průser je na světě. Někdy to trochu zlepší taková ta sportovní punčocha - ortéza - ale žádný zázrak to taky není.
Na rovince a do kopce s tím problém nemám ale z kopce je to občas poznat.
Zapominani chůze - to mi přijde divné kor když bych chtěl hole jen na chůzi s nalozenym batohem - tedy parkrat do roka na delší akce a spis na ty sestupy výstupy hlavně - jinak denně ujdu kolem 10km jen normální režim tak ze by se mi zhoršil balanc to se mi zda divné....?

A je mi jasné ze teď tu zazní ať odlehcim vybavení :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte úno 13, 2018 10:48

Aha, tak to je jina....

ad "zapominani chuze" - jde spise o to, ze je hlava/organizmus lina/-y a rychle si zvykne, ze ma ctyri nohy, ze se "nejak zachyti". No a potom najednou clovek zjistuje, ze kdyz je bez hulek, tak se automaticky neprepina do rezimu "jen dve nohy" :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Trekové hole

Příspěvekod Michal82 » úte úno 13, 2018 12:54

No sem o tom četl jen tady - nebo je to někde nějak podložené?
Sám sem s nimi šel jen párkrát ale po odložení sem šel stejně jako vždy - nic sem nepozoroval.
Sestřenice s nima chodí pravidelně na kopce a když dává beskydskou sedmičku se psem nikdy si nestezuje ze by měla nějakou horší motoriku.
Neznám tedy nikoho kdo by něco zpozoroval.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv úno 15, 2018 12:24

@Michal82: Diky FrantoviKrajtovi za odkaz na doporuceni UIAA. V jednom z nich se doctes o pouziti holi. "Kupodivu" v casti o nevyhodach je 2. bod:
Pokles vnímání rovnováhy. Dlouhodobé používání holí může oslabit schopnost udržování rovnováhy a koordinace pohybů subjektu. Tato nevýhoda se časem stále zesiluje a může vést k problémům při udržování rovnováhy, zejména v obtížném horském terénu, kde uživatel holí nemůže turistické hole použít (tj. na úzkém hřebenu nebo v lezeckém terénu). Ve skutečnosti může být výsledkem opravdu větší riziko nejčastějšího typu nehody – pádu po uklouznutí nebo zakopnutí. Z tohoto důvodu dochází k úrazům dokonce během používání holí.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv úno 15, 2018 16:32

Ha! Furt to tady tvrdim a ted to mame konecne nejak oficialne :) Zkopiruju ale jeste dalsi dve nevyhody, ktere mi prijdou dulezite:
3. Snížení ochranného fyziologického mechanismu: silný tlak a zátěžové podněty jsou velmi důležité pro výživu kloubní chrupavky, také pro trénink a udržení elasticity „odpružujících svalů“. Ustavičné používání turistických holí tyto fyziologicky důležité stimuly oslabují.

4. Zvýšení srdeční frekvence v důsledku většího zapojení svalstva horních končetin.

O 3 uz se tu psalo kdysi davno, souvisi i s rovnovahou. Oslabuji se male stabilizacni svaly okolo kolen, coz vede v dusledku na horsi rovnovahu a mozna i zvysuje riziko poskozeni kloubu.

No a 4 je paradox, na ktery uz jsem tu upozornoval nekolikrat. Nemuzete (hulkari) na jednu stranu tvrdit, ze hulky snizuji celkovou namahu a na druhou stranu propagovat Nordic walking, protoze pri nem telo vyda vic energie, nez pri chuzi bez hulek :D

Proste jsme dvounozci a ctyri koncetiny potrebujeme pri chuzi jen vyjimecne. Rozhodne ne furt a rozhodne ne v lehkem terenu [-( (pro jistotu: pisu o zdravych neposkozenych lidech ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv úno 15, 2018 16:38

Jo a jeste myslim neni od veci zkopirovat i zaverecne shrnuti:
Používání nastavitelných holí jako turistické pomůcky, zejména při chůzi zkopce je prospěšné a doporučení hodné v následujících situacích:
- pokročilý věk, nadměrná tělesná hmotnost,
- při onemocnění kloubů a páteře,
- při nošení těžkých ruksaků.

V jiných situacích nejsou turistické hole nutné a neměly by se používat – hlavně z důvodu bezpečnosti – nepřetržitě
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Trekové hole

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 15, 2018 17:16

A teď babo rad - oslabuje drobné vazy v koleni - je vhodné pri kloubních potizich a těžkém báglu.
Trochu si to protiřečí.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv úno 15, 2018 17:20

Neprotireci. Je to neco za neco a musis si vybrat, co ma pro tebe vetsi vahu. Pointa je v tom, ze zdravy clovek by mel pouzivat hulky jen vyjimecne a nemocny si holt musi zvolit, co je v jeho pripade mensi zlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod sobb » pát úno 16, 2018 22:55

ještě se tam mluví o nepřetržitém používání ... a kdo s něma chodí každej den?

Za mě jen můžu po mnoha letech používání i nepoužívání zopakovat - hůlky jsou fajn, výrazně pomáhají, hlavně při sestupu, ale ulehčují i výstupy. A kdyby je muž tehdy před lety ve Slovinsku měl, tak při blbým došlapu při sestupu nehodil držku a nedodrbal si kotník. Takže zdravý člověk byl najednou nemocný a hole jsem vyřezávala z klacků, aby se vůbec mohl někam pohnout :mrgreen:
Ať si to každý dělá jak chce, ale za mě hůlky rozhodně jo :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pát úno 16, 2018 23:27

sobb píše:a kdo s něma chodí každej den?

Nejake takove nordicke duchodce tu potkavam ;-) Pak tu chodi jedna starsi (80+) pani, co uz ma dalsi level. Choditko.

sobb píše:A kdyby je muž tehdy před lety ve Slovinsku měl, tak při blbým došlapu při sestupu nehodil držku a nedodrbal si kotník.

Nebo by drzku hodil i tak a jeste si hulkou propichnul bricho ;-)

Jinak bych rekl, ze nepretrzitym pouzivanim se mysli, ze je na zacatku trasy vezmes do ruky a odkladas jen pri prestavkach. Tak to mam i ja na sneznicich, ale tam to bez nich bohuzel moc nejde. Nastesti mam aktualni pomer za tenhle tyden 38 km bez proti 22 s hulkama, a tak to snad bude bez vetsich nasledku. Kdyz pominu, ze ruce mne ted bolivaji asi dvakrat tak dlouho, co nohy #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod sobb » pát úno 16, 2018 23:32

mike píše:Nejake takove nordicke duchodce tu potkavam ;-) Pak tu chodi jedna starsi (80+) pani, co uz ma dalsi level. Choditko.
to první je sport, tomu nerozumíš :wink: A buď rád, že tomu druhému taky ještě ne.

sobb píše:Nebo by drzku hodil i tak a jeste si hulkou propichnul bricho ;-)
vysoce nepravděpodobné, oboje :lol:

mike píše:Kdyz pominu, ze ruce mne ted bolivaji asi dvakrat tak dlouho, co nohy #-o
protože nic nedělají a krní, hůlky jim jen prospějí :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Trekové hole

Příspěvekod Michal82 » sob úno 17, 2018 8:09

sobb - protože nic nedělají a krní - dobře ty :D

Jo taky to vidím jako blbost zdejšího fora ze bych s tím ze použiju hůlky parkrat v roce měl mít zhorsenou chůzi - kdyby to opravdu bylo prokázané tak by na to jistě vymysleli nějaké zákonné omezení nebo aspoň povinnost varovat kupujícího.

Přijde mi to stejne jako kdyby někdo říkal cyklistum ze nebudou umět chodit protože drepi 8h denně na kole, ze chůze s batohem taky rozhodí balanc protože se člověk predkloni aby vyrovnal zátěž na zádech a pokud bych měl jít do detailu nejvíc zakrni ti co sedí za PC protože se nehejbou vůbec.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Trekové hole

Příspěvekod Pierre111 » sob úno 17, 2018 23:45

Jezisi na nebesich to jsou zase vyzkumy. :D Ja jsem myslim zdravy a aktivni sportovec a presto sebou hole nosim. Kdyz das noham zabrat tak proste koleno muze bolet a vyradi te to pak na par dni. Stejne tak jsou dobry na stabilizaci kdyz mas tezky batoh. Takze pokus te Michale nekdy boli koleno nebo kotnik po tom co mu das nejakym vystupem zabrat vic nez normalne tak si hole kup. Myslim ze je vyuzijes. :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » ned úno 18, 2018 0:50

Chjo, zase ty problemy s chapanim vyznamu psaneho textu... Nebavime se o vyzkumech, bavime se o doporuceni lekarske komise UIAA.

Michal82 píše:Jo taky to vidím jako blbost zdejšího fora ze bych s tím ze použiju hůlky parkrat v roce měl mít zhorsenou chůzi

Zaprve: forum nemuze byt blbe ani chytre, to jsou jen jednotlivi clenove. Pricemz nazory na hulky se mezi cleny velmi lisi. Koleraci s blbosti nebo chytrosti nevidim, to obvykle zavislosti nemivaji.

Zadruhe nikdo nepsal o pouziti parkrat v roce, ale o castem pouzivani. Precti si znovu to shrnuti od UIAA a toto opakuj, dokud doopravdy nepochopis, co tam pisou ;-)

Jinak ja jsem si svuj nazor na hulky udelal uz asi nekdy na prelomu tisicileti a kupodivu se shoduje s tim, co pise lekarska komise UIAA. Tenkrat jsem mel problemy z koleny a hulky asi rok zkousel. Nepomohlo, naopak jsem pozoroval zmeny k horsimu. A tak jsem se misto toho naucil (stabilne) chodit, hulky nepouzivam a problemy s koleny nemam. No a taky se na horach koukam kolem sebe, jak chodi ostatni a co s nekteryma delaji hulky, vidim. Na stezkach, kde chodim (obrazne) s rukama v kapsach, visi s hruzou v ocich na hulkach, teziste uplne mimo bezpecnou polohu a bez hulek by byli ztraceni. O praci s tezistem jde hlavne, bez hulek ho v obtiznem terenu musis mit spravne, jinak sebou svihnes. S hulkama ne, ale pak nemuzes chodit bez nich a co nepouzivas, o to prijdes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mitau » ned úno 18, 2018 3:35

Mike tu myslim zminil neco hodne duleziteho k hulkam - konzistenci. Mam pocit, ze hulky mohou pomoct (pri rozumne technice) s netypicky velkou zatezi; at uz je to extremne dlouhy vylet, dlouhy sestup nebo dlouhy pochod/beh. Cilem by ale melo byt se snazit o stav, kdy clovek hulky nepotrebuje. Za me jde hlavne o filozoficky pristup - clovek se chce zlepsovat a chce se pohybovat prirozene bez nejakych berlicek. Uznavam ale, ze je to takovy atleticky pristup, kdy jde pri turistice i o tu samotnou cinnost a ne jen o navstiveni co nejvice mist/ujiti co nejvice kilometru. Pokud pro nekoho neni dulezite, co k chuzi pouziva, muze asi hole pouzivat porad, ale pak casem narazi na limit vyuzitelnosti holi v technickem terenu a jeho telo nebude tolik trenovane na pohyb bez nich.

Samozrejme docileni stavu bez trekovych holi muze u nekoho trvat hodne dlouho (a pri zdravotnich problemech to ani nemusi byt mozne), ale jde o postupne zvysovani zateze. Kdyz nekdo vyrazi dvarkat za rok na tyden do hor, tak mu hole opravdu mohou pomoct odlehcit noham. Michaluv pristup s pouzitim holi obcas mi prijde rozumny, zvlast pokud se bude postupne snazit jejich pouziti omezit. Odlehceni noham na narocnych vyletech bude prinosne, jen clovek nesmi zlenivet a chodit s holemi porad (resp. kdykoli, kdy to povazuje za vyhodnejsi nez bez nich).

Disclaimer: Sam hole prakticky nepouzivam z vyse uvedeneho filozofickeho duvodu. Kdybych si ale myslel, ze mi pomuzou treba na nejakem konkretnim dlouhem zavode, tak bych po nich sahnul. Analogii s holemi beru z chozeni v technicky narocnem terenu, kde jsem mel zlozvyk pouzivat ruce jakmile to bylo mozne a pak jsem se citil nejiste na hrebinkach. Kdyz se ted snazim vyuzivat ruce mene, zlepsuje se i moje sebejistota na hrebinkach. Princip je stejny - telo potrebuje trenovat (at uz jde o svaly, vazy, rovnovahu, psychiku).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod Pierre111 » ned úno 18, 2018 10:41

Mike jeste ze jsi me upozornil na ten odkaz co sem dal Apuka. Doporcuji precist si ho. Pak totiz hned uvidite, ze to s tema holema neni tak strasny jak se tu nekteri snazi vykreslit :D. Samozrejme jde o to, ze hole musite pouzivat uvazlive. Vseho moc skodi.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod scinkk » pon úno 19, 2018 19:08

Je pravda, ze jsem s holema nikdy nezkousel chodit, ale i tak to povazuji za hroznou zbytecnost, ktera pokud ma nejake klady, tak to vyrazne prebiji zapory :)
Co se te zpravy UIAA, tezko posoudit nakolik je to pravda, ona se to asi nesnazi moc tvrdit ani ta zprava. Me osobne staci i to podezreni, abych se tomu vyhnul, pokud bych si nemyslel, ze mi jsou hole opravdu k necemu dobre. Mam stejny pristup i treba k nepotrebnym prisadam v potravinach, jako treba glutaman, staci mi klidne i teoreticka skodlivost, tak proc se tim cpat, kdyz to nepotrebuji :)
Stejne jako mike pouzivam hole jen na sneznicich, kde se nejake ty vyhody najdou a naopak nejake nevyhody odpadnouu treba tim, ze v zime muzu aspon ty hole zabodnout do snehu kdyz potrebuji volne ruce :)
Ze zacatku jsem sel nekolikrat celodenni turu bez holi a neprislo mi, ze bych mi extra chybely, ac uz jsem je pouzival, dokonce se mi parkrat stalo, ze jsem sel na snzenicich a pak si uvedomil, ze mam na baglu slozene hole :) Ale uz tak dva roky je pouzivam, par vyhod to ma. No a kdyz nad tim ted premyslim, mam pocit, ze kdybych ted vyrazil bez tech holi, ze by mi to prislo divne a nejspis by se mi slo spatne. Proste uz jsme si na chuzi an sneznicich s nimi zvykl, uz na ten pohyb rukou, z toho (pro me) plyne, ze pouzivani holi je vice ci mene takovy zlozvyk :) Podobne tedy treba jako koureni, taky skoro kazdy zacina s tim, ze zapali cigaro je prilezitostne a ma to plne pod kontrolou, aby prestal, pokud to zacne skodit :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pon úno 19, 2018 19:34

Ja jsem to zkousel, v lehkem terenu to jde, ale neni to ono. V tezkem moc ne, prece jen mas na nohach neco neprirozeneho, snih je min stabilni, obcas se muzes necekane propadnout... s hulkama jedu jako tank, bez nich bych musel podstatne opatrneji a pomaleji. O strmych sestupech s proslapem ani nemluve, to bych si bez hulek asi vubec nedovolil. Spis bych teda rekl zvyk, nez zlozvyk. Ktery ma opodstatneni, je to podobne, jako lyze. Na bezkach to bez nich snad ani nejde, na skialpech taky ne, na sjezdovkach sice jo, ale vubec to neni ono a clovek musi zmenit styl.

Dalsi vec je, ze s hulkama mam vetsi vykon. Pracuje cele telo a jak pisu, jedu jako tank. Coz samozrejme neco stoji, na sneznicich se vyridim podstatne vic, nez bez nich a jedu ve vyssi tepovce. Normalne mam v kopcich do 130 - 135, na sneznicich bezne 140 - 150, nekdy i vic. Vcera to bylo zvlast znat, naplanoval jsem si delsi trasu, kvuli Jancurakovi jsem na ni mel o hodinu min casu a jeste se mi povedlo nesmyslne zakufrovat a pripravit se minimalne o dalsi pul hodiny. Takze jsem si fakt skvele zadupal, pres 8 hodin chuze s par kratkyma prestavkama a propotil jsem i kalhoty :) No a dneska jsem samozrejme polomrtvy, tohle bych si nekde v horach na vic dni dovolit nemohl. Bez hulek bych to nedal, sel bych pomaleji a treba usek pres raseliniste Jizery bych asi neprosel, tam to bylo hodne clenite.

Jinak jsem si zaroven vyzkousel i jejich stinnou stranku. Pote, co jsem na sestupu sneznice musel sundat (uz od nich litaly jiskry ;-)), jsem pokracoval s hulkama. Protoze jsem spechal na vlak a protoze to s nima slo z kopce po zasnezene ceste rychleji. Ale min bezpecne. Dvakrat jsem hodil zada tak, ze nemit batoh, tak jsem mozna nevstal. I takhle mam zada trochu rozlozena :? Poprve bylo na ceste asi 3 m cisteho ledu. Zapadleho nekolika cm prasanu, takze vubec nebyl videt. Tohle bych asi neustal ani bez hulek, ale celkem bez nasledku bych se poskladal na bok, pred casem se mi to stalo jinde. Druhy byl namrzly sutr, taky pod snehem a to bych bez hulek ustal. S nima bez sance, protoze jsem mel spatne teziste. Pak jsem se ho pokousel mit spravne a zjistil, ze to s hulkama proste nejde.

No a samozrejme ma jejich pouzivani dalsi nasledky. Vloni jsem mel celou zimu namozene zapesti, ted svaly u palce na jedne ruce. Nekde jsem se zabral v neprirozene poloze a bylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod lukasj » úte úno 27, 2018 6:53

V sobotu som bol takmer po dvoch mesiacoch na túre aj s paličkami (používam ich len keď je sneh a pri ultra behoch) a od včerajška pociťujem dosť silné presilenie na hornej strane ruky priamo za hánkami, čo je dosť nepríjemné napr. pri šoférovaní. Mal som so sebou prvý krát úplne nové paličky, keďže staré sa už nedali rozložiť. Tieto nové majú pocitovo užšiu rukoväť ako tie staré. Môže to presilenie byť spôsobené používaním palíc? Mal som ich počas celej túry cca 8 hod.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte úno 27, 2018 15:41

Urcite, cim jinym? Nezvyk a muzes je mit spatne serizene. Delku, poutka nebo oboji. Mne z nich teda boli jine veci (palec asi neprestane bolet do konce sezony :?), ale tohle si dovedu predstavit taky. Doporucuju mazat Traumaplantem, ale necekej efekt hned.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod pavproch » úte úno 27, 2018 15:58

pavproch píše:Tak field report na BD Z-kabroň po asi 15-ti výletec: jsou to veskrze příjemné a dobré klocki, vše se zdá být OK, fungujou jak mají, ten kabroň se netřepí (ref Wawrikova poznámka), jsou lehké, pružné, stabilní, tvrdokovová špička tvrdokovuje.... sand jen jediná připomínka - spodní část - "talířek" - má "blbý" tvar z hlediska zachytávání se o cokoli (hafery, tráva, větve atd...) tohle teda mají leki vyřešené líp... ale to je jen peha na kráse.... kuju ešče raz za tip


Tak a je UPPADKV - na jedné z hůlek se zasunul dovnitř hliníkový přechod a tímpádem přestala fungovat. Bez násilí to rozebrat/opravit nende. Už sem poslal reklamaci do BD, uvidíme jaká bude reakce.... nemá někdo tip na Cabroň (nebo Titaň) NESKLÁDACÍ UL turistické hůlky 120cm, nejlépe dostupné v CZ?

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení