Turistický cepín

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte srp 28, 2018 20:16

apuka píše:...elasticke poutko se nahodou nepretrhne, tak Ti klidne muze i zlomit vaz nebo ponekud vyrvat nebo ponicit vnitrni organy...

Na lano se navazujes do stejneho mista, lepsi neni. Poutko asi neodpruzi pad tak dobre, jako lano, ale melo by byt lepsi, nez treba odsedka (se kterou nekteri silenci lezou feraty). Neco odpruzi sedak a ta rychlost bude prece jen mensi, nez pri volnem padu do lana... Navic pravdepodobnost, ze se cepin sekne natrvdo a pri pusteni nevyleti, mi prijde hodne mala.

apuka píše:Ale vsak ve spoustu filmu (nekdo dal odkaz na nejaky bollywoodsky i na OF) ve velke padaci rychlosti staci elegantne jednou rukou zarazit cepin do ledu a uz v pohode stojis, takze to neni jen Chuck... :lol: :lol: :lol:

Jj, treba slavny Vertical limit, to je vlastne takova horolezecka metodika. Inverzni. Prvni scena ukazuje, jak rozhodne nebrzdit cepinem a dalsi ... no comment :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » stř srp 29, 2018 9:00

mike píše:Na lano se navazujes do stejneho mista, lepsi neni. Poutko asi neodpruzi pad tak dobre, jako lano, ale melo by byt lepsi, nez treba odsedka (se kterou nekteri silenci lezou feraty). Neco odpruzi sedak a ta rychlost bude prece jen mensi, nez pri volnem padu do lana...
Jasne, neni to velka pravdepodobnost, ale je. V eskutecnosti, co se TI muze s mnohem vetsi pravdepodobnosti stat (zase za predpokladu zaseknuti cepina - ja jsem odpovedel na moznost zlomeni zapesti v tomto pripade), ze se Tve telo zastavi v pasu, ale hlava pujde dal, tj. se do neceho poradne prastis.
Ale to jsou, samozrejme, katastroficke, ale malo pravdepodobne scenare (ono zase i ten popruh na ruku ma nejakou delku a byva z dynamickeho lana, tj. nejaka pruznost tam je), malokdy se to stane.

No jo, spadnot na ferate par metru do odsedky - to si dotycny urcite zapamatuje az do konce zivota ](*,).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » stř srp 29, 2018 9:06

Jo, a kdyz se podivas v case kolenm 1:25 ve Tvem odkazu, jak se zarazeny cepin, na kterem visi chvili posune nahoru-dolu o dobrych par cm, tak je to nazorna ukazka, jak si ulevit zatizenym svalum na rukou, kdyz visis :smt082
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » stř srp 29, 2018 14:44

Všechno má svoje výhody i nevýhody. Ta elastická smyčka s karabinou na sedák má určitou nosnost, která myslím není dostatečná aby zastavila pád (přetrhne se), na to to není dělané. Je ale velice pružná, myslím, že zranění tím, že by jsi po uvíznutí cepínu prudce zastavil fakt nehrozí. To tě spíš puštěný cepín při pádu praští do hlavy :). Výhodou je pohodlí, kdy je cepín stále jištěný a nemůžeš ho ztratit. Navíc ho můžeš volně přendávat z ruky do ruky a nezdržuje to.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř srp 29, 2018 17:51

Urcite, prendavani poutka z ruky na ruku je obcas docela otravne. Navic je pri tom jiste (velmi male) riziko, ze ti upadne.

apuka píše:ono zase i ten popruh na ruku ma nejakou delku a byva z dynamickeho lana, tj. nejaka pruznost tam je

Ten co mam (http://www.quillcz.cz/on-line-shop/cepi ... hand-17301) zadnou pruznost nema a ani jsem zadny pruzny nevidel. On se totiz u nekterych cepinu pouziva i k tomu, ze se o nej pri lezeni opres. Takze bych se spis bal, ze mi to v takove situaci utrhne ruku, ale pisou tam 2.5 kN, coz by snad mohlo prasknout driv :) Ale zapesti by to jiste neprospelo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pby » úte lis 27, 2018 13:21

Neviem si rady, vela som precital, a docital som sa ze idealna dlzka cepinu je:
Minimalna dlzka hrot konči v polovice píštaly/holene pri drzani v ruke a maximalna dlzka je hrot u kotnika
-umna 1. pripad by mal mat dlzku cca 53cm 2. pripad okolo 66cm co si vybrat ? fakt neviem
Ak pojdem do tej 53 bude podla mna pouzitelny az pri velkych sklonoch na miernejsich bude kratky
Ak pojdem do 66 tak naopak
Ak do 58-60 bude kompromis ale na druhu strani ani na jdednej aktivite nebude excelovat

Co chcem robit co mam v plane s nim ? Zimne vystupy tak kde nieje istena cesta, max istenie medzi dvojicou, tatry aj do alp pojdeme a tak nejako, ziadne lezenie vysokej narocnosti po ladovych stenach alebo ladopadoch
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 27, 2018 14:33

Tohle je těžký poradit, každý to má trochu jinak. Dost záleží jak prudké svahy chceš chodit. Klasický rovný turistický cepín se hodí na brždění v případě pádu a na opírání se při chůzi například do kopce. Moc už se ale nehodí na zasekávání hlavou do ledu/sněhu. Pár záseků je v pohodě, ale pokud máš takto lézt/vyjít prudší svah o skonu řekněme 45° délky třeba 20m, tak už to bude trochu problém a lépe se ti bude postupovat s kratší a hlavně zahnutým cepínem.
Při chůzi s kratším cepínem můžeš mít v druhé ruce třeba hůlku pro lepší držení rovnováhy. Já používám Grivel Air tech evo, což je dost oblíbený cepín. Další zajímavý je třeba Petzl Quark. Já bych doporučil cepín spíš lehce kratší, pro lezení bych odhadoval, že maximální délka bude tak 58cm spíš 55cm, ale to je dost obecné. Já bych si třeba klasický rovný turisták nepořídil, šel jsem už dost terénů, kam bych si s ním netroufnul, dokonce jsem musel použít už i cepíny dva a potom je ti jeden turistický a jeden lezecký celkem na nic :). Otázka jak náročné terény chceš chodit.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod vonkreuz » úte lis 27, 2018 14:36

Mám 186cm a vždy jsem měl cepíny 50-55cm.
Nabízet na VHT šQuarka je už overkill. To spíše Black Diamond Venom, zahrnutý je, postunou opěru prstu má taky. S takhle zahnutým BD Rage jsem toho odlozl hafo moc, včetně mixu. Takže na turistiku a VHT bude dostačující.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte lis 27, 2018 15:07

Ja sice s cepinem moc odchozeno nemam, ale... Syn (cca 185 cm a dlouhe ruce a nohy) ma 65 cm BD Ravena (skvele se drzi, je rovny) - ten je idealni pro bezne ledovcove tury na ne moc strmych svazich. Nachodil s nim dost i v strmejsim terenu (napr. Tatry polske i slovenske). Ale - na ctyrtisicovky a strmejsi teren ted uz radeji vezme meho Petzl Glaciera 59 cm, lip se mu s nim chodi.
Manzelka (cca 163cm) ma Petzl Summit 52 cm (zahnuty). Pochodila s tim docela dost i strmych terenu, nekdy uz sklonem skoro lezeckych a vzdy si jej pochvalovala. Ale rika, ze kdyby kupovala jeste jeden (aby mela dva), tak si koupi stejny cepin ale 59 cm, lip by ji obcas vyhovoval v plossim terenu a jeste by se dal v pohode pouzivat spolu s kratsim ve strmem.

Takze taky doporucuji zvazit, co chces chodit (ale stejne bude skutecnost jina :-)). Jakmile ale pocitas s trosku strmejsim terenem, zanuty Ti pomuze usetrit sily a energii. Jako zlatou stredni cestu bych podle Tvych popisu doporucil 59-60 cm a Petzl Summit bude rozhodne jedna z nejlepsich reseni, pokud ne vubec nejlepsi (je lehky, dobre se drzi a neni s nim problem ani brzdit ani zapichovat a zasekavat (coz zdaleka neni vzdy samozrejmosti). A ted se da sehnat za peknou cenu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte lis 27, 2018 18:48

Pierre111 píše:Při chůzi s kratším cepínem můžeš mít v druhé ruce třeba hůlku pro lepší držení rovnováhy.

Ne, ne, ne ;-) Kdyz je potreba neco na udrzeni rovnovahy, tak uz je to takovy svah, ze muzes ujet a pak se ti hulka v druhe ruce muze pekne vymstit. Na brzdeni cepinem potrebujes obe ruce a to okamzite. Podle mne hulky na ledovce a strmejsi svahy nepatri.

Pierre111 píše:dokonce jsem musel použít už i cepíny dva a potom je ti jeden turistický a jeden lezecký celkem na nic :)

Jo, to jsem taky zkousel a je to nahouby :) Kdyz potrebujes dva cepiny, tak potrebujes dva lezecke.

Za mne alpinismus bud jeden turisticky cepin nebo na narocnejsi teren dva lezecke. Jeden lezecky mi prijde jako takovy blby kompromis, ktery se ma vic nevyhod, nez vyhod. Pri chuzi je horsi a pri lezeni zas nestaci a naopak muze svadet k tomu, ze se clovek pusti do neceho, na co nema (vybavu).

S jednim cepinem se chodi jinak. Nezasekava se, ale zabodava pred sebe. A na to je rovny cepin vyhoda. Kdyz uz potrebujes zasekavat, tak je jeden cepin malo. Ne ze bych to obcas nedelal, ale vzdycky si pri tom rikam, ze bych chtel jeste jeden. Protoze kdyz na 45 stupnovem svahu musis cepin vytahnout, tak nemas 3 pevne body, ale jen 2.

pby píše:Ak do 58-60 bude kompromis ale na druhu strani ani na jdednej aktivite nebude excelovat

Na mirne svahy cepin nepotrebujes, opirat se musi akorat duchodci. Cepin se hodi na svahy tak od 20 - 25 stupnu a na to je tech 55 - 60 cm OK. Mam 60 a delsi bych rozhodne nechtel, spis bych uvazoval o 55, ale min zas ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 27, 2018 22:01

Tak hulku nesmis pouzivat tam kde muzes ujet a spadnout, ale jako oporu pro usnadneni vystupu. Dela to tak dost lidi i vudci. Kdyz mas kratky cepin aby jsi se o nej v mirnejsim svahu mohl oprit pouzijes hulku aby jsi si vystup usnadnil. Pripadne taky nepouzvat pro jistotu poutkomha ruku, jinak nejde hulka pri padu zahodit a pekne ti nafackuje. :D Ja to tak nepouzivam jelikoz me casto nebavi hulku nosit. Jinak ja zazil dot situaci, kde jsem byl rad ze mam zahnuty cepin a ne klasicky rovny turisticky. (i zahnuty je vice mene turisticky, nebavime se tu o lezeckych cepinech). A jeden byl lepsi nez nez jeden turisticky. Proto doporucuju treba ten Grivel. Jinak dva cepiny a poradne macky to je jina liga, radost pak lezt ty prudci svahy :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte lis 27, 2018 23:52

Kdyz nemuzes ujet, nepotrebujes oporu ;-) Ze to pouzivaji vudci pro mne neni argument, videl jsem vudce delat takove veci, ze zustaval rozum stat. Bez poutka zas o hulku driv nebo pozdeji prijdes. Lepsi zahodit rovnou ;-)

Prave, se dvema cepiny je to jina liga. Kdyz mam jeden, tak ho radej zarazim nez zaseknu, prijde mi to bezpecnejsi. Zalezi samozrejme na snehu, nejsem zadne ranni ptace, a tak mam casto takovy, kde zarazeny drzi, ale zaseknuty moc ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » stř lis 28, 2018 11:19

Tak ty jsi proti hůlkám obecně zaujatý, to víme :D.

Tak si představ situaci, při výstupu na Mont Maudit byl traverz ve velmi strmé stěně, byla zde římsa ze sněhu, která se zužovala až na šířku jedné boty a nebyla vždy stabilní. Celá ta stěna proti tobě byla velmi strmá a navíc spíš z ledu než ze sněhu. Takže zarazit do ní cepín spodním hrotem jde velmi obtížně ne li vůbec, navíc tě to takto moc nezajistí. Na proražení toho ledo sněhu spodním hrotem, by jsi potřeboval velkou sílu, ale tady se nemůže opakovaně vší silou rozmáchnout. Lepší je cepín zaseknout hlavou a opřít o spodní hrot, pak uděláš pár drobných kroků, vyndáš cepín a znovu zasekneš.

Rovný turistický cepín je podle mě dobrý akorát na chození, pokud někdy potřebuješ použít hlavu cepínu na zaseknutí, tak je lepší mít cepín zahnutý. Líp díky tvaru drží, lépe se zasekává, často má i jiný tvar hlavy a při zaseknutí ti nehrozí, že se praštíš do prstů.Takže na chození a brždění klidně jen rovný turistický cepín. Pokud předpokládám použití i formou zasekávání hlavou, tak určitě nějaký zahnutý.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » stř lis 28, 2018 11:52

Ono to i na zarazeni ve svahu je vetsinou (resp. ve vetsine konzistence snehu) lepsi mirne ohnuty cepin. Je to s nim prijemnejsi a jednodussi, trochu mene unavujici. Jedine, ze pri brzdeni si musis davat vetsi pozor, aby se TI nezaseknul spodny hrot o zem, na druhou stranu jsi trochu vice chraneny pred napichnutim se na nej.
Ale s mikem to mas stejne jedno, on ma rovny cepin, je na nej zvykly, takze i kdyby zkusil jiny, tak mu to prijde, ze je to na hovno, protoze "je to jine" a jeho reseni je stejne nejlepsi, protoze by jinak uz presel na jine :wink: . To same s hulkou pouzitou spolu s cepinem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř lis 28, 2018 20:20

@Pierre111: do toho bych bez jisteni nesel, na to uz se moc bojim ;-) Jaka je to obtiznost? AD? Rovny se hodi tak do PD a svahy do 40 stupnu. A ano, kdyz uz potrebujes zasekavat, tak zahnuty bude lepsi.

@apuka: :roll: zahnuty jsem zkousel, lezecke taky. Na zasekavani jednoznacne lepsi, ale muj point je, ze na turistiku vetrinou zasekavat nepotrebujes. Na zarazeni horsi. Lezecky nezarazis vubec, na to taky neni delany, zahnuty jo, ale hur. Mozna si pod zarazenim predstavujes neco jineho, ja situaci, kdy stoupam primo nahoru (nebo lezu dolu) svahem 35 a vice stupnu, cepin drzim za hlavu napric svahem a zarazim ho pred sebe kolmo dolu a pokud mozno az po hlavu. U rovneho cepinu je hlava vodorovne, u zahnuteho ji musis drzet sikmo a to se zarazi hur. Opakuju, zkousel jsem to. Ne ze by to neslo, ale rovny se na tohle hodi lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » stř lis 28, 2018 22:11

mike píše:cepin drzim za hlavu napric svahem
:-k To potom mas zvlastni predstavu, teda pokud to chapu dobre, ze mas hlavu otocenou o 90 tupnu oproti smeru vystupu/sestupu. Uz jsi videl jineho tak drzet cepin? Normalne se drzi stejne jako kdyz s nim jdes "po rovine". A tak se ohly cepin (ale ne lezecky, ten urceny neni na zarazeni) zarazi dobre. By me taky zajimalo, jak bys s nim zacal rychle brzdit, kdybys uklouzl, kdyz jej vytahnes...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » čtv lis 29, 2018 0:12

Nemam predstavy, mam praxi a zacinam mit podezreni, ze na rozdil od tebe :P Nevymyslel jsem si to, vycetl jsem to v nejake prirucce AV pred hodne lety. Vypada to asi jako tady na druhem obrazku, to je sice jistici stanoviste, ale princip je stejny. Cepin se pouzije jako kotva. Kdybys sis to nekdy zkusil, tak rychle zjistis, ze je to logicky a funkcni zpusob. Cepin se zarazi vedle sebe pri traverzovani nebo pri stoupani cik-cak svahem. Tady jde ale o vystup nebo sestup po spadnici tj. stojis celem ke svahu a na prednich hrotech macek. Na zarazenem cepinu muzes mit obe ruce nebo je stridat. Je to vlastne nahrada za zasekavani cepinu v mekcim snehu, kde by zaseknuty nedrzel. Tj. bezny stav v lete uz pred polednem.

S brzdenim neni zadny problem, drzim cepin za hlavu uplne stejne, jako normalne. Brzdit bych zacal hned, on je v jeste lepsi poloze, nez vedle sebe. Naopak, nedovedu si moc predstavit slezat svah po prednich hrotech a zapichavat cepin vedle sebe, to bych brzo sletel.

Timhle zpusobem chodim zleby, strmejsi sedla apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » čtv lis 29, 2018 9:50

Nejak se nemuzeme setkat s chapanim :((.
Ja jsem nepsal, ze mas zapichovat cepin vedle sebe, ve strmem zbeu me to teda delat nenapadlo :-). Ptam se pouze na Tvuj zpusob drzeni, jestli opravdu drzis cepin otoceny o 90 stupnu proti smeru vystupu a ne rovne ve stejnem smeru, jak se uci a bezne dela. Pokud jsem to dobre pochopil z Tveho popisu a opravdu to tak delas, tak tim zpusobem jsem nikoho nevidel chodit.
A brzdeni jsem se ptal proto, ze kdyz drzis, jak jsem to u Tebe pochopil, tak jej pro radne brzdeni musis v rukou nejdrive o tech 90 stupnu otocit, aby ses dostal do idealni brzdici pozici. To je jeden dulezity krok navic a taky zbytecne nabrana rychlost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv lis 29, 2018 12:07

Hmm, piolet canne, piolet manche, piolent ancre, piolet merde... je toho milion, zas tolik bych to nerozpitvaval :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » čtv lis 29, 2018 16:37

google_translate.jpg

:smt082
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » čtv lis 29, 2018 16:54

@apuka: vyzkousej si to prakticky. Cepin doufam doma mas. Vezmi ho do ruky do normalni chodecke/pohotovnostni polohy tj. za hlavu a lopatkou dopredu. Ruku nech volne svesenou podel tela. OK? Ted ji zvedni a natahni pred sebe tak, aby byl cepin v ose tela. Uz?

Dalsi faze, brzdeni. Natazenou ruku pritahnes k telu a konec topurka chytnes druhou rukou. Je to kratsi a rychlejsi pohyb, nez z chodecke polohy a vysledek je stejny. Nevidim v tom zadny problem.

Ted vrat ruku dopredu, predstav si, ze stojis proti prudkemu svahu a chces cepin zarazit. Takhle to pujde uplne prirozene, ze? A ted to zkus tak, jak jsi psal. Budes muset ruku vykroutit o 90 stupnu a stejne te to donuti zarazit cepin kousek na bok. Coz neni vubec dobre, kdyz mas jen jeden. Slo by to, kdybys mel dva, kazdy v jedne ruce, pak bys je zarazel kus od tela po stranach.

Jelikoz evidentne nemas zadnou praxi, tak jeste tenhle pohled. Zarazeni cepinu je namahave. Vic, nez zasekavani, zalezi na snehu. Kdyz takhle lezes par set vyskovych metru, tak ruce dostanou hodne zabrat. Proto se snazis zarazet s co nejmensi namahou v co nejprirozenejsi poloze. Coz je ta, co pouzivam ja. V tve bych za chvili dostal z toho vytaceni do ruky krec. Zkus si to nekdy a uvidis sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv lis 29, 2018 19:21

mike píše: :smt082


No dobre, jsou to francouzske terminy pro asi milion ruznych (nektere historictejsi, nektere dodnes) zpusobu pouzivani cepinu, ale v te Katalanstine to pusobi jeste lip :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » čtv lis 29, 2018 20:46

Ono ani ve francouzstine tvuj puvodni text Google moc nezvlada (ledová sekera, tyč s ledem, pizzá kotva, ledová sekera), ale na hello zralok to nema :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv lis 29, 2018 22:51

Tak Mike asi pouziva techniku piolet manche, jestli si pamatuju francouzske vyrazy dobre a jestli jsem pochopil jeho popis ;) neboli “prilba kychani” :D (aneb Google prekladac toho nezvlada vic...)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » čtv lis 29, 2018 23:57

Podle tohodle (jestli se ti to zobrazi) to vypada spis na piolet poignard, obrazek 53.

edit: podle tohodle je to spis piolet ancre (apuka se zblazni, az zjisti, kolik je moznosti... oh wait :twisted:)

Google Translate nejak "vylepsili" a lezou z nej hrozna zverstva. Redaktori iGrofertu si to asi hodi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod FrantaKrajta » stř úno 6, 2019 15:15

Jen tak pro informaci (patri to do lezeckych zbrani, ale na ne jsem vlakno nenasel), kdyby nekdo zvazoval nove Nomicy na ledy...Asi si tu nikdo zrovna Nomic kupovat nebude, ale stejne :)

Petzlu se zase rozbijeji Nomicy (uz po nekolikate) - zjevne se nedokazali poucit z minulych chyb. Dolni ocko neudrzi ani 1.5kN...(norma je 2kN, jestli si pamatuji dobre, BD je treba zkousi na 4.5kN, a interni normu maji udajne 9kN)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » úte črc 30, 2019 10:27

Nevím kam s tímhle dotazem, ale stala se mi v týdnu taková zvláštní věc. Při slézání prudkého ledovce na Weisshornu nám oběma syčely/bzučely cepíny. Čím by to mohlo být ? Mohlo to být blížící se bouřkou ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Zdéňa » úte črc 30, 2019 11:40

To si piš: https://cs.wikipedia.org/wiki/Eli%C3%A1 ... _ohe%C5%88
Podle mě je to dost silný varování někam rychle zmizet. Mike tu k tomu taky párkrát něco psal.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » úte črc 30, 2019 12:48

Když ono to syčelo tak zvláštně. Jako by v cepínu byla voda pod tlakem nebo ohřátá a snažila se dostat ven. Aspon tak mi to přišlo. Žádné jiskry. Jde mi o to, zda tu někdo kdo leze v ledu má zkušenost, že by cepíny mohli vydávat takové zvuky i z jiných důvodů než je Eliášův oheň.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod FrantaKrajta » úte črc 30, 2019 14:35

hmm, vodu jste v nich nevarili, tak asi bourka ;) tak dobry, ze jste dosli bez uhony!
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení