Turistický cepín

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistický cepín

Příspěvekod air2 » úte bře 16, 2010 0:35

zdar, taky vybiram turisticky cepin a rozhoduju se mezi
Petzl Snowalker
Raveltik Alpin Top
Blackdiamond Raven
Raveltik Super light nebo Raveltik Alpinlight (bez hrotu na spodku).

Nemam s tim zkusenosti, jde mi o obcasne ledovcove tury, VHT, zadne lezeni. Zahnuty by byl asi pro me k nicemu. Nejlip na me pusobi asi Raveltik Alpin Top a nebo ten Black diamond. Pripadne poradte jine. Merim 190cm a chci, aby se o nej dalo dobre opirat, tak vezmu asi 70ku s tim hrotem.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte bře 16, 2010 0:45

Mam BD Raven Pro (lehci, bez hrotu) a je fajn, jen ten hrot obcas chybi. Presne pro ucely, jako chces ty. Ma hlavu tvarovanou tak, ze se za ni dobre drzi, coz u ostatnich aspon podle fotek nevypada. Da se zaseknout i do ledu (coz je obcas prekvapive potreba i na ledovci), ale da to praci, specialni lezecke jdou mnohem lip. Ale ostatni z tveho vyberu na tom asi nebudou lip. Do firnu se diky vyvazeni zasekava skvele.

Delku si vyzkousej. Ze mas 190 cm nic neznamena, dulezite je, jak mas vysoko ruce nad zemi (pry maji vsichni priblizne stejne). Mam 60 cm a naprosto mi staci, delsi bych nechtel. Na brzdeni (nejdulezitejsi vec) je to tak akorat, na opirani ve svahu taky a na rovine se opirat nepotrebujes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod air2 » úte bře 16, 2010 0:56

U toho Ravena mi prijde trosku "mala" ta hlava - u toho Raveltiku Alpin je vetsi. Ale mozna to neni podstatne. Na Mall.cz pisou, ze se dobre drzi.
Co se tyce te delky - doufal jsem, ze to strelim na tech 70, ale asi to teda zajdu vyzkouset. I kdyz vetsi delka se muze hodit i pri chuzi ze svahu v nejakych technictejsich oblastech. Ale je to zas i dlouhe heblo na batohu. To sou dycky vybery, kdyz clovek neco kupuje poprve :(( :lol:
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte bře 16, 2010 1:10

Nezalezi az tak na velikosti, ale jak padne do ruky. Raven ma prurez do polozeneho H a zaoblene hrany, takze se fakt dobre drzi. A drzet za hlavu to budes vetsinu casu. Ale treba ti Raveltik padne lip, chce to zkusit. Cena Ravena je na nase pomery skvela.

Pri chuzi ze svahu nepichas pred sebe, ale vedle sebe, mas pokrcene kolena a jsi v predklonu, takze 60 cm by melo stacit. Technictejsi pasaze slezas celem ke svahu po prednich hrotech a cepin bud zapichujes nad sebe nebo zasekavas. Mensi svahy muzes jit cik-cak a pak mas zase cepin u svahu, stejne jako pri chuzi do kopce. Vetsi delka muze vadit pri brzdeni.

Pockej, co reknou ostatni, at to mas z vice zdroju. Jo, to mi povidej, s vybiranim... :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod poldík » úte bře 16, 2010 8:37

ad reven vs raveltik alpin. raven má nevýhodu v tom že otvor v hlavě je příliž malej a neprotáhneš tama karabinu. což se při jištění přes cepoš hodí. :wink:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod vonkreuz » úte bře 16, 2010 11:06

Poldíku [-X Karabinu otvorem v hlavě Ravenu protáhneš. Drátovku, plnou, šroubovku, HMSku RockEmpire, BD, Camp... :-({|=
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Turistický cepín

Příspěvekod poldík » úte bře 16, 2010 11:12

pořádnou, plnou HMS tama neprotáhenš. [-X
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod vonkreuz » úte bře 16, 2010 11:58

Poldíku, nevím, zda ho máte na krámě, ale já to zkusil, jinak bych to nenapsal :twisted: Nebo snad standartní HMS od Campu nepovažuješ za plnou?? :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Turistický cepín

Příspěvekod poldík » úte bře 16, 2010 12:24

mám ho teď u sebe a horním okem neprotáhneš teměř nic a spodním něco ušího spíš profilovanýho nebo Dčko :wink:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod air2 » úte bře 16, 2010 22:31

Hloupa otazka hozena mezi horolezce, vim :(( ale za jakych okolnosti se jistite pres cepin? Myslim, ze to pro me nebude asi argument pri rozhodovani.
Ja jsem pouzival v zivote lano tak na tazeni auta nebo na zajisteni nakladu na voziku :lol:
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod vonkreuz » úte bře 16, 2010 22:34

Ve zkratce - Firnový či jiný sněhový svah, kde není jiná možnost jištění než ve štandu vytvořeném cepínem. Cepín je zcela zaražen do sněhu, vyčnívá jen hlava (lopatka/kladívko, hrot) a do otvoru v hlavě cepínu je zacvaknuta karabiny, přes kterou se jistí :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte bře 16, 2010 23:18

Ano, ale jako turista se bez toho vetsinou obejde, pri rozumnem vyberu cest snad vzdycky. Ne ze by se mi nestalo, ze bych jisteni ocenil, ale stejne jsem sel sam, a tak to muselo jit i bez nej. Stejne tady vsichni tvrdite, ze na ledu/snehu se nepada, a tak vlastne neni jistit potreba ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod air2 » stř bře 17, 2010 2:09

Ano, mel jsem na mysli presne to, co pise mike. Asi to nevyuziju a kdybych se chtel nekde v tezsim terenu jistit, tak se muze vyuzit cepin od kolegy :twisted:
pripadne vyuziju jinou, nez full-size karabinu :)
S tou delkou 60cm pro 190cm chlapa taky souhlasite? Snad mi vyjde cas to zajit vyzkouset (zda takova delka padne), ale kdyz tak bych to objednal i bez zkouseni.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod michail » stř bře 17, 2010 6:47

myslím že by sa malým okom dala prevliecť aj krátka 20cm šitá smyčka a do toho dať HMSku
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Turistický cepín

Příspěvekod air2 » stř bře 17, 2010 23:29

Je tu jeste nekdo, kdo ma toho Raveltika Alpin? At mam srovnani, diky :)
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » čtv bře 18, 2010 2:41

Schvalne jsem to doma zkusil a poldik ma pravdu, velka HMS neprojde. vK ovsem taky, protoze mensi karabina jo. A nakonec by se to dalo udelat, jak pise michail, ona by se HMS snad dala cvaknout i na reminek, ktery tam stejne uz bude provleceny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod air2 » ned bře 21, 2010 14:28

Byl jsem vyzkouset cepin v rockaci a kdyz drzim za hlavu 75cm dlouhy cepin, tak mi chybi cca 7 cm od bodce k zemi... Prodavacka o tom moc nevedela, ale vyhledala Rocenku Maleho pruvodce ze Svetaoutdooru a tam se pise, ze turisticky cepin by mel pri vzprimenem postoji a volne svesene ruce mit 5 az max. 10 cm na zem. A ze na tyto ucely se pak nejvice berou cepiny 75 - 80 cm...
Nejak se mi to ale nezda... ten cepin jsem primeril k velkemu batohu a byl by skoro po cele delce. Jedine ten 75cm dlouhy by byl pouzitelny i pro opirani treba na rovine nebo v mirnem svahu. Ve vetsim uz bych se oprel i o ten kratsi. Tak fcil nevim :((
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod ZbynekN » ned bře 21, 2010 14:40

Kolik měříš? :shock: Na turistiku je většinou doporučována délka 60 cm, někde to berou jako standart. Po rovině se opíráš o hůlky a při větším sklonu ti stačí ten kratší cepín
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod michail » ned bře 21, 2010 17:40

Maťo Nemeček, ktorý viedol zimný kurz v Raxe vysvetloval výber dĺžky nasledovne.
Mal by byť tak dlhý aby si ho pri páde a nasledovnom brzdení mal krížom cez hruď, hlavu cca v úrovni ramena a hrot niekde u bedrovej kosti. Je to možno tažko pochopiteľné takto ako som to napísal, ale cepín je primárne určený na brzdenie, istenie v snehu a firne pri výstupe a pri istení spolulezca. (turistický cepín). Ja meriam dva metre a cepín mám 65cm, a to je už možno aj veľa. Naviac si neviem predstaviť ako by som ho zapichoval pred seba do strmého svahu až po hlavu aby som sa ho mohol pridržať.
Nie je určený na opieranie pri chôdzi a podobne.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Turistický cepín

Příspěvekod ZbynekN » ned bře 21, 2010 18:27

Na opírání kup Petzl snowscopic
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod air2 » ned bře 21, 2010 18:36

Merim 190cm a tohle mi dnes radili jeste v dalsim obchode a i na netu to celkem vidam - ze tech 75 cm delky bude na turistiku pri me vysce nejvhodnejsi. Ale to co mi radi tady taky neni od veci - akorat s kratkym (mene nez 70) bych se v mirnych svazich a na rovine neoprel. Blbe je, ze jsem jeste na ledovci nebyl, ale vim, ze letos v lete uz ho budu na Kavkaze potrebovat.
edit: ten Petzl snowscopic vypada super, jen budu muset prisetrit :((
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod jonza » ned bře 21, 2010 18:42

jsem stejny amater jako ty :) , na ledovci jsem byl jednou - dachstein. Zadny extrem, jen pochod. Pro tyto ucely ber 75cm. Pokud pujdes do tezsich podminek, ber kratsi.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Turistický cepín

Příspěvekod ZbynekN » ned bře 21, 2010 18:54

ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod michail » ned bře 21, 2010 20:30

jonza píše:jsem stejny amater jako ty :) , na ledovci jsem byl jednou - dachstein. Zadny extrem, jen pochod. Pro tyto ucely ber 75cm. Pokud pujdes do tezsich podminek, ber kratsi.


To by potom mal kúpiť dva cepíny? Jeden na ľahké ľadovce, jeden na ťažké?
Pokiaľ šlape po rovine tak turistické paličky a tam kde potrebuje cepín tak stačí aj krátky.

Neviem si predstaviť ako by som 75cm dlhý cepín držal v rukách - v jednej hrot a v druhej zobák - a ešte ho zaľahnúť tak aby to malo účinok.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Turistický cepín

Příspěvekod air2 » ned bře 21, 2010 22:35

Dlouhé cepíny se údajně dříve celkem hojně používaly (délky kolem 75 - 80 cm i více), takže věřím, že to nebylo úplně neefektivní, i když to bylo asi hodně právě kvůli možnosti opírání.
Psal jsem ve vedlejším vláknu ("délka cepínu") příspěvek, jestli používáte hůlky na ledovci. Údajně je to velmi nebezpečné a hůlky by měly být na batohu - v ruce pouze cepín - pak by bylo nasnadě zvolit delší. Pokud však používat hůlky není kraviny, tak postačí klidně ten krátký, který potáhnete zavěšený na ruce.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Turistický cepín

Příspěvekod jonza » pon bře 22, 2010 10:12

2Michal: ne dva, ale pokud ma 2m, tak asi 60cm bude malo. Proste zalezi na terenu. Je tady spousta lidi co ma vice nez dva cepiny (lezecke a turisticke).
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Turistický cepín

Příspěvekod michail » pon bře 22, 2010 12:01

No ja mám tiež dva metre, takže hovorím podľa seba.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Turistický cepín

Příspěvekod jonza » pon bře 22, 2010 12:33

to je v poradku, ja 170cm, ale asi kazdy chapeme jinak termin turisticky. Proste zalezi na nem. Pro me je prijemna delka 60-65cm. Opru se o to v pohode a brzdit se s tim da taky.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » pon bře 22, 2010 16:57

ZbynekN píše:Na opírání kup Petzl snowscopic

Nekupuj. To je typicky kojzl.

K cemu je cepin napsal michail. Zasadni je brzdeni, opirat se na mensich svazich nepotrebujes. Umis snad chodit, ne? Na strmem svahu mi 60 cm (mam 180) naprosto staci, ale vyska postavy je pravepodobne nepodstatna, jde o vysku rukou nad zemi a tu mame vsichni +/- stejnou. Naopak, ve strmem svahu ti bude delsi cepin prekazet a pri zarazeni pred sebe ve strmem svahu muzes mit problem. Pri sestupu taky, snizujes teziste, predklanis se a zapichujes vedle sebe. 60 cm je tak akorat.

Jeste dodatek: nejlip, kdyz si to vyzkousis. Cepin zatim nekupuj, pujc si parkrat z pujcovny a uvidis sam, jaka delka ti vyhovuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Ktory cepin vybrat?

Příspěvekod grco » čtv zář 30, 2010 18:10

Ktory z tychto cepinov by ste vybrali na vystupy na nejake tie 4tisicovky a preco?
Pouzivat ho chcem hlavne asi na chodenie po ladovci, ziadne extremne lezenie.

1. http://grivel.com/products/ice/ice_axes/19-Nepal+S.A.
2. http://grivel.com/products/ice/ice_axes/7-Air+Tech+Evolution
3. http://www.blackdiamondequipment.com/en-us/shop/climb/ice-axes-piolets/raven-pro
4. http://www.blackdiamondequipment.com/en-us/shop/climb/ice-axes-piolets/venom

sloučeno,
sobb
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení