Turistický cepín

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Turistický cepín

Příspěvekod papun » sob říj 13, 2007 11:14

Tak nekdy casem bych si chtel kupit cepin. Jako casu dost, ale tak proste jen se divam a vznika otazka.

Zatim sem mel zkusenost jen z jednim kouskem od Cassinu. Klasicky turistak. Bylo to pri vystupu na Dachstein. Sice turisticky kopec,ale zaverecna ferrata byla pod snehem a ledem. takze se lezlo s velke casti pres fixni lana, ale oto nejde. v ramci toho lezeni jsem mnohdy pouzival cepin tak ze sem snim sekal. No a nekolikrat sem si skripnul prsty.

Proto uvazuju o mirne zahnutem cepinu. myslim ze Raveltik je dela. Jaky nato mate nazor?
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Turisticky cepin...

Příspěvekod Tomáš F. » sob říj 13, 2007 15:45

papun píše:Tak nekdy casem bych si chtel kupit cepin. Jako casu dost, ale tak proste jen se divam a vznika otazka.

Zatim sem mel zkusenost jen z jednim kouskem od Cassinu. Klasicky turistak. Bylo to pri vystupu na Dachstein. Sice turisticky kopec,ale zaverecna ferrata byla pod snehem a ledem. takze se lezlo s velke casti pres fixni lana, ale oto nejde. v ramci toho lezeni jsem mnohdy pouzival cepin tak ze sem snim sekal. No a nekolikrat sem si skripnul prsty.

Proto uvazuju o mirne zahnutem cepinu. myslim ze Raveltik je dela. Jaky nato mate nazor?


Prostě nejsi zvyklej bušit cepínem :-)
Nic jinýho v tom není. Ty mírně zahnutý, takříkajíc univerzálnější modely mohou mít své výhody, ale já na běžnou práci obvykle volím velmi klasický, rovný, leč kratší pikl.
Na obtížnější práci k tomu klasickému piklu mám delší kladivocepín. Taky s rovným toporem, zato ale inverzním zobákem.
A tepve opravdu na ledy jsem si kdysi pořídil párek piklíků co se kroutěj jak ty hadi ;-) Jenže je využiju párkrát (tedy opravdu tak 2x) do roka, když to někde pěkně nateče a já se o tom včas dozvím :-)

Nechci Tě ale zrazovat.
Nemám s těma tzv. "univerzálníma" žádnou zkušenost.
Jen mám pocit, že jde vždycky o kompromis. Tedy cepíny, kterí nejsou ideální ani na jedno - ani na běžný výstupy, ani na lezení. Na obojí ale stačej.
Ale myslím si, že když se naučíš s piklem zacházet, nebude ti rovnej vadit. a naopak, až polezeš něco obtížnějšího a pořídíš si speciální cepín, tak ho opravdu oceníš :mrgreen:
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod papun » sob říj 13, 2007 16:48

Lezecky nebrat - to urcite neuziju.

Nevim no co je lepsi. Snad promluvi nekdo z praxe :)
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Tomáš F. » sob říj 13, 2007 16:53

Tož já Ti pošlu SZ s textem. kerý jsem kdysi o výběru piklu dělal pro naše oddílové nováčky.
Třeba tě při čtení něco víc napadne :-)
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod teoretic » sob říj 13, 2007 16:54

Tomáš F. píše:Tož já Ti pošlu SZ s textem. kerý jsem kdysi o výběru piklu dělal pro naše oddílové nováčky.
Třeba tě při čtení něco víc napadne :-)
tak ho hoď i sem :)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Tomáš F. » sob říj 13, 2007 17:04

teoretic píše:
Tomáš F. píše:Tož já Ti pošlu SZ s textem. kerý jsem kdysi o výběru piklu dělal pro naše oddílové nováčky.
Třeba tě při čtení něco víc napadne :-)
tak ho hoď i sem :)

t.


je to dlouhýýýý. A ke všemu v tom jsou odkazy a musel bych to tudíž přepisovat :-(
Třeba se k tomu časem dostanu a udělám sem něco jako článek... i když sakra, tohle je kecárna, to na články není stavěný :mrgreen:
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod teoretic » sob říj 13, 2007 18:39

Tomáš F. píše:je to dlouhýýýý. A ke všemu v tom jsou odkazy a musel bych to tudíž přepisovat :-(...
tak to hoď někam ke stažení, jestli teda chceš - třeba něco jako rapidshare nebo úschovna atd - co ty na to? :)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Tomáš F. » sob říj 13, 2007 18:57

teoretic píše:
Tomáš F. píše:je to dlouhýýýý. A ke všemu v tom jsou odkazy a musel bych to tudíž přepisovat :-(...
tak to hoď někam ke stažení, jestli teda chceš - třeba něco jako rapidshare nebo úschovna atd - co ty na to? :)

t.


Jo, něco vymyslím :-)
anebo z toho udělám článek a dám ho třeba na HoryInfo :-) Jenže to bude vyžadovat jistou invenci. Ten textík je starší, bude třeba oprášit, doplnit novými odkazy (např. Raveltik tam ještě ani není zmiňován mezi výrobci, vyskytuje se tam jistá firma dodávající věhlasné zbraně, kterou ovšem před časem spolknul Petzl atd...).
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod Blaf » sob říj 13, 2007 22:09

mohl bys to sem dat na stazeni...zajimalo by me to taky :((
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » ned říj 14, 2007 7:45

On ten zahnutej Raveltik není zas tak zlej. Je to v podstatě klasickej pikl "B", jen trochu zahlej. Na funkci to zas tak výrazně nemá vliv.
Když na to ale přijde, prsty si omlátíš i tak.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod papun » ned říj 14, 2007 8:18

Tak treba kdyz sme sly na ten Dachstain, jako este normlane po ledovci tak sem si moc nezapichal bo ten snih byl tak meky, ze sem ten cepin zarazil cely a nic...
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod papun » úte říj 16, 2007 18:11

Tak uz sem se rozhodl, ze to bude onen Raveltik, ale nastava otazka s delkou. Vaham mezi 55 a 60 cm.

Ja sam merim 176 cm. Vyuziti turistika + sem tam nejaka narocnejsi vystupova pasaz.

A nebite me za tuto otazku.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Rujir » úte říj 16, 2007 18:29

papun píše:Tak uz sem se rozhodl, ze to bude onen Raveltik, ale nastava otazka s delkou. Vaham mezi 55 a 60 cm.

Ja sam merim 176 cm. Vyuziti turistika + sem tam nejaka narocnejsi vystupova pasaz.

A nebite me za tuto otazku.


O spravnej dlzke cepinu je tu cele jedno vlakno a ak si dobre pamatam, tak dokonca velmi k veci. Skus ho najst.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod tesil » úte říj 16, 2007 18:33

probíralo se to víckrát, m.j. v mont blanku.
ale heslo "délka cepínu" zná dobře i gůůůůgl ;-) .............kupodivu :ú
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod pripluv » úte říj 16, 2007 20:31

- co hlava, to názor
- nekdo radsi kratší
- někdo zase delší
- jedna z pouček je lapnout za hlavici, spustit ruku a hrot mít kousek nad zemí
- 55 či 60, to bych zas tak extra neřešil
- vzal bych asi těch 55
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tesil » úte říj 16, 2007 21:31

celkem dost zajímavejch postřehů nejenom o délce bylo v diskusi na světu outdooru
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod bobo » pon pro 3, 2007 13:12

to tu trochu ozivim...

kamos vybera cepin...silou mocou chce nejaky mierne zahnuty, pretoze ma v plane si vyskusat nejake tie lady, resp. rata obcas s nejakou komplikovanejsou pasazou a klasicky rovny turistak nechce....a este tam chce aj gumennu rucku.... :roll: som presvedceny, ze na 95% ho bude pouzivat na ladovce a nekomplikovane zimne vystupy, takze sa ho snazim odhovorit....okrem toho podla mna so zahnutym nespravi seriozny stand a gumenna rucka mu zachvilu odide bud od oklepavania o macky alebo od zapichavania do firnu....takze mu radim klasicky rovny, max s nejakou lepsou hlavou, ked uz sa teda chce niekam stverat....co vy na to??? co by ste mu poradili? zatial skalopevne trva na tom, ze rovny nechce, ale kedze je to lama a cepin este v ruke riadne nemal, tak nie je svojpravny :mrgreen: tak radte...kludne aj konkretny typ...
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod pavproch » pon pro 3, 2007 13:19

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod tuso » pon pro 3, 2007 13:22

bobo píše:to tu trochu ozivim...

...silou mocou chce nejaky mierne zahnuty, pretoze ma v plane si vyskusat nejake tie lady, resp. rata obcas s nejakou komplikovanejsou pasazou a klasicky rovny turistak nechce....a este tam chce aj gumennu rucku.... :roll: tak radte...kludne aj konkretny typ...


Raveltik
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod bobo » pon pro 3, 2007 13:28

som skor cakal ze ma podporite v mojej snahe :) no ale co uz....ten camp vyzera fakt dobre a ked si nechce dat povedat :mrgreen:
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod pripluv » pon pro 3, 2007 13:36

na ledu si omlátí ruce s mírně zahnutým stejně jak s rovným.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod zbuddy » pon pro 3, 2007 13:49

pavproch píše:camp alpax

A kde ho koupí a za kolik? Na českém Google jsem nenašel, jen zmínku v diskusi, že stojí cca 3000 Kč, což je 2x víc než Raveltik. Ale vypadá dobře...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod pavproch » pon pro 3, 2007 13:53

zbuddy píše:
pavproch píše:camp alpax

A kde ho koupí a za kolik? Na českém Google jsem nenašel, jen zmínku v diskusi, že stojí cca 3000 Kč, což je 2x víc než Raveltik. Ale vypadá dobře...

hudy.cz

$$$ - po slevě (ze známosti) mě lopatkovej přišel na 2.7 ( v roce 2005), minulý týden sem mladýmu (i sobě.... :ú ) pořídil ten s louskáčkem na ořechy za 3.2 po slevě na OEAV
oba dýlka 50 cm

PS: už se fšichni tři (já, motyka-lopata a motyka-louskáček) těšíme na nějakou 55-60st severní ledovcovou stěnu v Alpách....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod zbuddy » pon pro 3, 2007 13:59

pavproch píše:
zbuddy píše:
pavproch píše:camp alpax

A kde ho koupí a za kolik? Na českém Google jsem nenašel, jen zmínku v diskusi, že stojí cca 3000 Kč, což je 2x víc než Raveltik. Ale vypadá dobře...

hudy.cz

$$$ - po slevě (ze známosti) mě lopatkovej přišel na 2.7 ( v roce 2005), minulý týden sem mladýmu (i sobě.... :ú ) pořídil ten s louskáčkem na ořechy za 3.2 po slevě na OEAV
Na netu nima, jen typ Neve. Ale víme, jak to s těmi stránkami firem je, že...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod pavproch » pon pro 3, 2007 14:02

motyka-lopata (2005) = hudy fm
motyka-louskáček (XI.2007) = hudy ova
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Turisticky cepin

Příspěvekod begbye » stř bře 10, 2010 20:08

Vybiram turistak na ledovec, padl mi do oka Petzl Summit tady. Co na nej rikate? Nebo radeji DMM Cirque Axe zde?
begbye
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: stř čer 24, 2009 14:20

Re: Turisticky cepin

Příspěvekod rezna » stř bře 10, 2010 20:19

kdyby tu aspon nebylo uplne stejne pojmenovany vlakno ;) - viewtopic.php?f=15&t=3917&hilit=turist%2A+cep%2A

^^ HLEDAT ^^
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Turisticky cepin

Příspěvekod begbye » stř bře 10, 2010 20:40

Hledal jsem hodne stranek dozadu, pravda, do roku 2007 jsem se nedostal :) Tak treba to admini slouci.
begbye
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: stř čer 24, 2009 14:20

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Martineček » sob bře 13, 2010 8:54

Mám jeden starší kousek od Grivelu a ženě jsem loni koupil dle mého názoru výborný cepín Blackdiamond Raven (s gripem). Je lehký, parádní nastavitelné poutko, v ruce se drží ještě o dost lépe než můj Grivel, má i rukojeť (pro případné uchycení), prostě pro mě ideální turistický cepín. Ještě pozn. koupen v akci! :D

http://www.mall.cz/cepiny/black-diamond ... ZgodMz1RSw
Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně, že je silný! http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Martineček
účastník
účastník
 
Příspěvky: 302
Registrován: sob črc 25, 2009 13:25
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Turistický cepín

Příspěvekod begbye » pon bře 15, 2010 19:49

Jsem trochu narostl, mam strach ze by ten hlinik moje zachazeni nevydrzel :)
begbye
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: stř čer 24, 2009 14:20

Další

Zpět na Ostatní vybavení