Turistický cepín

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř říj 19, 2011 16:54

Jo. Proc je tam cepin soucast povinne vybavy?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pavproch » stř říj 19, 2011 16:58

bo

Pravidla pro závody ve skialpinismu píše:4. Materiál a výstroj
- Lyže s ocelovými hranami po celé délce lyže s minimální šířkou 60 mm. Lyže musí být
minimálně 160 cm pro muže a 150 cm pro ženy. Délka lyže může být i kratší nesmí však být
pod 90 % výšky závodníka. Vázání musí umožňovat pohyb paty při stoupání nebo sjezdu
a může, ale nemusí být vybaveno bezpečnostními řemínky na závodníkovo vlastní
nebezpečí. Přední i zadní část vázání musí mít stranový a dopředný bezpečnostní systém.
- Boty musejí být, tak vysoké, aby chránily kotníky. Musejí mít podrážku Vibram minimálně
na 80 % plochy chodidla s minimální hloubkou vzorku 4 mm. Na boty musí jít upevnit
stoupací železa.
- Pár skialpinistických, teleskopických nebo běžeckých holí s maximálním průměrem
25 mm a nekovovými kroužky.
- Pár stoupacích pásů.
4
- Minimálně dvě vrstvy oblečení spodní části těla s dlouhými nohavicemi přesné velikosti
závodníka: 1. vrstva – závodní oblečení
2. vrstva – z větru vzdorného materiálu
- Minimálně 3 vrstvy oblečení horní části těla s dlouhými rukávy přesné velikosti závodnika:
1. vrstva – závodní oblečení
2. vrstva – teplé oblečení s dlouhým rukávem ( např. POLLAR FLECE ) –
za teplé oblečení se nepovažuje spodní prádlo
3. vrstva – z větru vzdorného materiálu
- Lavinový přístroj: musí být vybavený standardní funkcí vysílání a hledání na frekvenci
457 kHz. Každý závodník musí mít lavinový přístroj připevněný na těle a schovaný pod
závodní vrstvou oblečení. Závodník musí mít lavinový přístroj zapnutý po dobu celého
závodu. Když závodník zjistí nefunkčnost lavinového přístroje v průběhu závodu je povinen
to nahlásit nejbližší kontrole. Organizátor společně s hlavním rozhodčím a velitelem tratě
rozhodnou o dalším pokračováním či nepokračováním závodníka.
- Ochranná přilba je pro závody Středoevropského poháru povinná dle normy EN 12492
(UIAA 106). Pro závody Českého poháru je přilba možná cyklistická ( certifikovaná ).
Přilbu je závodník povinen nosit v průběhu celého závodu.
- Lavinová lopatka: o rozměrech minimálně 20x20 cm, musí být certifikovaná a nesmí být
upravovaná. Lopatka musí být funkční.
- Čepice.
- Rukavice.
- Alufólie minimálně o ploše 1,8 m2.
- Lékárnička obsahující: 1 ks sterilní obvaz, 1 ks elastický obvaz, 1 ks trojcípý šátek
- Buzola, mapa, píšťalka.
- Brýle s UV filtrem nebo průhledný štít.
- Batoh s možností připevnění lyží o minimálním obsahu 20 litrů.
- Čelová lampa s dobrou svítivostí.
- Horolezecký cepín o minimální délce 50 cm s UIAA certifikátem.
- Horolezecké lano o průměru minimálně 8 mm a minimální délce 20 metrů s certifikátem
UIAA.
- Pár stoupacích želez s minimálním počtem 10 hrotů, dva z nich musí být ve předu. Stoupací
železa musí být přesné velikosti závodníkovi boty. Stoupací železa musí být certifikovaná
a musí být v batohu uložené hroty proti sobě.
- Sedací úvaz neupravovaný s certifikátem UIAA.
- 1 ks ploché smyček minimální délce 1 metr a 1 ks zajišťovacího prusíku.
- Dvě horolezecké karabiny s minimální nosností 22 kN s certifikátem UIAA, z toho jedna
musí být s pojistkou.
- Lavinová sonda.
- Slaňovací osma.
Organizátor soutěže si vyhrazuje právo určit jaký materiál se bude v průběhu závodu používat
a zároveň si vyhrazuje právo zamítnout nebo požadovat výměnu vadné výstroje závodníka.
Závodník je zodpovědný za svoji výzbroj a za to že, odpovídá pravidlům. Použití materiálu
v průběhu závodu musí být uveřejněno v propozicích závodu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř říj 19, 2011 17:04

To s nemusel, verim ti, ze v povinne vybave je ;-) Zajimalo mne, proc tam je tj. k cemu ma byt dobry.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pavproch » stř říj 19, 2011 17:07

vychází to z historie a praxe - pro ůnormální skialpinismus v ledovcových horách všechen ten vyjmenovaný HW počebuješ, tak z toho udělali i povinnost pro závodníky
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Kuba Turek » stř říj 19, 2011 17:25

Tak úplně pro srandu tam v povinné vybavbě není. Často se jezdí větší a významnější závody v ledovcových oblastech a také ve sklanatých. Při nehodě si musejí ti dva (tři, čtyři) závodníci nejdřív pomoct sami. Bez cepínu se třeba těřko dostaneš z ledovcové trhliny. Na někzterých úsecích tratí jsou dokonce povinné mačky a cepín v ruce, třeba na skalnatých a zasněžených hřebenech...

Vzpomínám si, jak asi před dvěma lety spadla lavina na juniory při mistrovství světa a jak byli všichni rádi, že mají s sebou lopaty, když vyhrabávali těch několik zasypaných soupeřů...
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Topomapas » čtv pro 8, 2011 21:19

Ahoj, prosím nějaké doporučení cepínu do 1800:)

určení Tatry, Dachstein, Grossglockner, Mont Blanc, Elbrus

hlavně na turistiku a zastavení případného klouzání, jištění se..občas něco prudšího..

Díky...
Topomapas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv pro 3, 2009 21:13

Re: Turistický cepín

Příspěvekod vonkreuz » čtv pro 8, 2011 21:27

Cokoliv co do té cenové hladiny seženeš. Samozřejmě certifikované. Na jistění se je už vhodný cepín typu T - viz. vlákno Alpinistický cepín.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Turistický cepín

Příspěvekod fps » pát srp 3, 2012 19:54

přečetl jsme tady vše co je napsáno o cepínech, i o jeho délce, ale stejně si nejsem jist tou délkou? a taky tím zda rovný nebo zahnutý cepín? mam 193 cm, cepín budu používat jenom v těžkých pasážích, ne při mírném skonu kopce nebo dokonce na rovině, takže většinou bude na batohu, takže bych to viděl na co nejlehčí cepín, z toho všeho mí vychází že by my měl stačit cepín dlouhý 60? a že by cepín měl být zahnutý? co třeba tenhle http://www.raveltik.cz/cz/produkt/wizard-freeride/ ?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » pát srp 3, 2012 21:03

Zalezi na tom, na co konkretne ho chces pouzivat. Tezsi pasaze mohou pro nekoho znamenat firn od 30 stupnu vyse a pro jineho 60 stupnovy led.

Tipuju turistiku po snehu a firnu s moznosti zledovatelych useku. V tom pripade bych doporucil BD Raven. Rovny, protoze zahnuty by ti k nicemu nebyl a jen by prekazel pri brzdeni a zapichovani, s hrotem dole a ocelovou hlavou. Hlavu na navic dobre tvarovanou, takze se skvele drzi v ruce, coz bude asi nejcastejsi poloha. Rovnou si k nemu porid Axe Protector a rozhodne reminek, treba ten od Raveltiku.

Na VHT pouzivam Raven Ultra, ktery mi z vyse uvedenych duvodu vyhovuje, jen mu chybi ten spodni hrot. Proto radim Raven s nim, obcas mi chybi, kdyz potrebuju vetsi jistotu na ledu, do nej se ten uriznuty nezapichne. Jsou to ale porad turisticke cepiny, ne lezecke. Posledne jsem s nim vylezl asi 40 stupnovy ledovy svah, ale bylo to na hrane, do ledu se spatne zasekava. Ale to plati pro kazdy turisticky cepin, cim lehci, tim horsi. Tenhle ma aspon dobrou hlavu, takze se zaseknout da, jen to da vic prace a pokusu. V zadnem pripade nekupuj nic s hlinikovou hlavou, ten nezaseknes do niceho.

Co se delky tyce, ta je dana spis tim, jak vysoko mas ruce nad zemi. 60 cm by mohlo stacit. Zkus klasicky test. Vem cepin za hlavu tak, jak se nosi, a hrot by mel byt u kotniku nebo kousek nad nim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod fps » pát srp 3, 2012 22:29

takže rovny, a ocelový hrot i hlavu, zkusím ten BD Raven jak mi sedne hlava do ruky, ale raději bych něco od Raveltiku, co tenhle http://www.raveltik.cz/cz/produkt/alpin-top/ ještě dotaz k tomu řemínku na připevnění cepínu k ruce, četl jsem že je lepší 120 cm smyčka která je připevněná k pasu, než k ruce? nemusíš sundavat a nandavat smyčku z ruky na ruku když přendavá cepín z ruky do ruky, nebo sundavat a nandavat smyčku na ruku když odkládáš cepín na batoh, při tom všem přendavání a nandavání smyčky na ruku hrozí ztráta cepínu?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » pát srp 3, 2012 22:59

Zkus oba a uvidis, jak se drzi. Je to dulezite, jelikoz ho takhle muzes drzet treba cely den. Nebo ho za tu hlavu hodinu zarazet do snehu. U toho Raveltiku mi pripada, ze by se mohl zarezavat do dlane, ale v ruce jsem ho nemel.

Osobne jsem pro reminek. Pomaha, kdyz cepin zaseknes a potrebujes se za nej pritahnout. To se u turistickeho nedeje casto, ale dulezitejsi je, ze kdyz se ti brzdeni cepin vytrhne z ruky, tak ho za ten reminek pritahnes. Se smyckou u pasu to nejspis zvladnes taky, ale pujde to hur a pomaleji. A kdyz se neco takoveho stane, tak jde o kazdou sekundu. Popravde, jeste se mi to nestalo, radej si necham utrhnout rameno, nez hlavu pustit. To ti pak vytrhne cepin i s rukou z pod tela a musis ho dat zpatky, jinak to nebrzdi.

S prendavanim je to pravda, holt je potreba davat pozor. Jestli se toho bojis, muzes pouzit reminek a jeste smycku k pasu. Batoh bych neresil, kdyz uz cepin behem tury vesim na batoh, tak v bezpecnem miste a reminek na nem nechavam a provlecu jim zapinani batohu, aby neplandal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod TooMooX » sob srp 4, 2012 7:18

Já mám Revaltik Wizard Plus v 70cm :D (měřím taky 193cm) Naprosto mi to vyhovuje a menší bych rozhodně nechtěl. Chodívám běžně i z hůlkami a tak v kopci je jen vyměním za cepín 8) Většinou i při "lezení" si ho nechávám v ruce (taky podle toho vypadá :(( ) Mé foto http://tatry78.xf.cz/cepin.jpg Výjimečně ho nosím zahaklej v úvazku (tam překáží)
To poutko FREEHAND je super. Při navázaní na smycu se to pak všude plete. Takhle ho taky určitě neztratíš, leda by sis nejdřív utrhl zápěstí :D
Prohnutí je určitě super. Ocenil jsem to hlavně při sestupech v tvrdém firnu ve velkém sklonu, kdy jsem lezl čelem ke svahu. Jistíš se zasekáváním a neotloukáš si prsty protože ho držíš hned nahoře topora. Fajn je to i při lezení věci k 60° i když tam je pravda že ti chybí druhý kousek.
Několikrát jsem ho už brousil. Hlavně dole hrot v toporu. Kupodivu ten gumový uchop stále docela drží.
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pavproch » sob srp 4, 2012 7:51

imho mírné prohnutí štilka nevadí, naopak je výhodou při použití piklu jako motyky ve strmějším pasážích

hlavně by ale opravdu měl mít ocelový hrot dole a dobře tvarovanou hlavu

ref váha: čím lehčí, tím hůř se s ním pracuje, takže nepřeháněl bych to s honěním gramů, imho cca 550grm ideál

ref délka na mých 178cm ideál 50cm

ale hlavně: zapomeň na B, MUSÍ to být T !!!!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod amigo » sob srp 4, 2012 9:40

turistický Tčko se ovšem blbě shání a něco stojí.

já mám od DMM Cirque (T), je lehce prohnutý, při chůzi ani nácviku brždění to nevadí. na výšku 175 mám délku 60 cm a je to akorát. jak psal mike, když stojím a cepín držím za hlavici, tak dosahuje zhruba ke kotníkům.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistický cepín

Příspěvekod fps » sob srp 4, 2012 13:06

pavproch píše:ale hlavně: zapomeň na B, MUSÍ to být T !!!!

to je co? rozveď to
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pavproch » sob srp 4, 2012 13:27

např. tu
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » sob srp 4, 2012 16:17

Panove, berete v uvahu, komu odpovidate? fps je turista a jestli spravne chapu, s cepinem nema bud zadne nebo temer zadne zkusenosti. Na co ho presne potrebuje nenapsal, ale da se to odhadnout. Bude ho potrebovat hlavne jako oporu pri chuzi, musi se s nim naucit brzdit a obcas ho bude zarazet kolmo pred sebe. Na zasekavani nedojde bud vubec nebo jen vyjimecne. Z toho mi jasne vychazi rovny cepin. Prohnuti vyuzije tak v 1% pripadu a ve zbylych 99% bude vice ci mene vadit. Mimochodem, ja jsem si s rovnym cepinem prsty jeste neotloukl a to ho mam uz hodne dlouho a na zasekavani obcas dojde. Nechapu, jak to delate ;-)

Co se tyce B nebo T, rekl bych, ze jistici stanoviste budovat taky nebude, takze shanet turisticky T cepin je opravdu zbytecne. Nakonec, turisticky cepin je docela pekne popsan v odkazu od pp, rekl bych, ze to odpovida memu puvodnimu doporuceni.

Osobne si myslim, ze zahnuty turisticky cepin je snaha o kompromis, ktery neni dobry ani v jednom smeru. Nevyhody pri turistice viz vyse, nevyhody pri lezeni jsou taky jasne. Zahnuti male, moc lehky a neni vyvazeny na zasekavani. Na to jsou lezecke cepiny, se kteryma se ovsem blbe chodi. Na alpinismus by bylo idealni mit cepiny tri. Jeden rovny turisticky a dva lezecke a stridat podle situace. (kdybych to takhle mel, tak ted nemam nohu v sadre, jelikoz bych v klidu sestoupil po ledovem vysvihu, co jsem lezl nahoru, a nesnazil se najit jinou trasu, ktera byla nakonec horsi) Jenze kdo by se s tim tahal...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pavproch » sob srp 4, 2012 17:42

@mike: jako bysto nevěděl, jakým vývojem každý, kdo přičuchne k zimním/ledovcovým horám, projde - ani se nestačí otočit a už se hrne z 30st sněhový plání do (skoro)kolmých soplů...... a kdo má furt obměňovat matroš.... takže imho je lepčí hned na začátku dát na rady těch, co si tím už prošli, a pořídit něco univerzálního, s čím jde chodit i loziť, třeba tohle.... (mám dva kousky..)

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Vachon » sob srp 4, 2012 17:53

Klasické turisťáky nezasekneš ani na přemrzlé ledovce na choďáku typu Malé Fatry. Prostě vývoj je už trochu jinde a mírné zahnutí, těžší hlava apod. není nic, co by charakterizovalo ledolezce.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Turistický cepín

Příspěvekod amigo » sob srp 4, 2012 19:00

podobná debata tu už kdysi proběhnula. na běžnou ledovcovou turistiku opravdu stačí Bčkový cepín, ale myslím Tomík psal, že kdo kouká trochu za roh, pořídí si univerzálnější Tčkový cepín (argument byl, že nikdy nevíš, kdy budeš potřebovat cepínem jisitit), se kterým se dá pustit i do těžšího terénu a v lehčím funguje spolehlivě. zdá se, že už zase souhlasím s pavprochem :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pavproch » sob srp 4, 2012 19:02

du se vožrat.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » sob srp 4, 2012 19:21

@pp: a ty zas vis, ze jakykoliv univerzal je kompromis a ze kompromisy jsou nahouby ;-) Navic bych si tipnul, ze fps se tohle tykat nebude.

@Vachon: zaseknes, ale da to praci, nekdy treba az na treti pokus. S hlavou souhlas, ale zahnuti je opruz. Zkousel jsem par takovych a s rovnym se mi proste pri beznych turistickych cinnostech zachazi lip. Myslim, ze uz jsem se kdysi ptal, ale kloudnou odpoved nedostal. Nevadi zahnuti pri brzdeni? Coz je IMO nejdulezitejsi funkce turistickeho cepinu. Mne by vadilo a prijde mi i trochu nebezpecne, jelikoz by se hrot cepinu mohl zapichnout a pak by asi nasledovala zajimava akrobacie ;-)

@amigo: jj, byla. Tohle mam ovsem vyresene, jelikoz solo se proste neni jak jistit ;-)

Hmm, zacina mi vychazet jako kompromis pro alpinismus nosit cepiny dva. Jeden turistak a jeden poradny lezecky na tezsi pasaze. Jenze je to pres pul kila navic...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod fps » sob srp 4, 2012 20:12

mike píše:Panove, berete v uvahu, komu odpovidate? fps je turista a jestli spravne chapu, bude ho potrebovat hlavne jako oporu pri chuzi, musi se s nim naucit brzdit a obcas ho bude zarazet kolmo pred sebe. Na zasekavani nedojde bud vubec nebo jen vyjimecne. Z toho mi jasne vychazi rovny cepin.

dotaz na cepín jsem dal, schválně sem, do kategorie turistický cepín, mike@ mě už docela dobře zná, tak to popsal ještě lépe a podrobněji než já, budu ho používat k opírání, když bude prudší sklon kopce, občas použiji lopatku na udělání stupínku, zasekávat ho asi nikdy nebudu, tedy doufám že sním nebudu muset nikdy brzdit při pádu, z toho všeho mi vychází na mích 193 cm cepín 70 cm dlouhý, ten mam při natažené ruce lehce nad kotník, rovné topůrko hliníkové, ocelový bodec i hlavici, a podle mě co nejlehčí když ho nebudu používat k zasekávání?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » sob srp 4, 2012 20:27

Takhle to neber, nikdy nevis, kdy budes potrebovat zaseknout. Dostanes se na prudsi firn, kouknes pod sebe, ztratis jistotu a pak budes rad, ze muzes zasekavat. Jak musis na predni hroty macek, tak je to potreba. Ne ze by se nedalo i bez toho, ale to bys musel mit predem dobre nacvicene (rovnovaha na spickach) a i tak ti da zaseknuty cepin vetsi jistotu. Na firn staci i lehci ocelova hlava a strmejsimu ledu se radeji vyhybej.

Brzdeni padu je nutne mit nacvicene. Muzes doufat, ze na to nedojde, ale kdyz nahodou jo, tak musis reagovat rychle a spravne. Cim tvrdsi povrch, tim je rychlejsi rozjezd a tim se hur brzdi. Cim driv zaberes cepinem, tim mas vetsi sanci. Zvlast s mackama na nohach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod fps » úte zář 11, 2012 19:49

tak jsem nakonec koupil Black Diamond Raven http://www.blackdiamondequipment.com/en ... en-ice-axe na 193 cm postavu cepín dlouhý 65 cm, i když se mi vůbec nechtělo kupovat něco co je made in china, ale když jsem zkoušel podobné cepíny Grivel Monte Rosa http://cepiny.heureka.cz/grivel-monte-rosa/ , Raveltik Alpin Top http://www.raveltik.cz/cz/produkt/alpin-top/ , Petzl Snowalker http://www.petzl.com/en/outdoor/glacier ... /snowalker , tak ostatní se drželi za hlavu o hodně hůř, Black Diamond Raven má tu hlavu celou odlitou a širokou, kdežto ostatní mají hlavu z kusu plocháče, a to dost úzkého, taky to zúžení mezi hlavou a rukojetí dost dobře sedí v ruce
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Turistický cepín

Příspěvekod typek007 » pon říj 22, 2012 9:40

Tak přišla řada i na cepín konečně. VHT, ledovec a časem asi i něco těžšího. Mám takovou vizi, že zatím bych si koupil čistě cepín na ledovec a výstupy typu Dachstein, Mont Blanc, .... (choďáky + ferraty). Časem bych pak koupil cepín na těžší věci. Moc se mi nechce kupovat teď něco univerzálního. Co si teda myslíte o těhle cepínech: Grivel Nepal a Grivel Monte Rosa. Docela by mě zajímalo jaký je mezi nimi rozdíl... Ten Monte Rosa by měl být obecně o pár stovek dražší. Cena by neměla překročit 2000 - 2500,-. Díky :-)
Uživatelský avatar
typek007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv bře 10, 2011 23:30
Bydliště: Ostrava (Ludgeřovice)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Vachon » pon říj 22, 2012 10:29

Nepal je podle mě pro tenhle účel OK a malinko lepší (taky trochu dražší) než Monte Rosa. Každopádně ber max. 66cm (jseš-li hodně vysoký, jinak 58).
V pohodě se dostaneš pod 2000,-.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Turistický cepín

Příspěvekod typek007 » pon říj 22, 2012 12:15

Mám nějakých 193cm, původně jsem chtěl brát ten nejdelší, ale dám na tvou radu.
Uživatelský avatar
typek007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv bře 10, 2011 23:30
Bydliště: Ostrava (Ludgeřovice)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod wawrik » pon říj 22, 2012 12:33

Radšej si najprv nejaký požičaj, aby si si vyskúšal dĺžku. Ja som kúpil 60-centimetrový dúfajúc, že na mojich 178 cm bude stačiť, a príšerne mi vadí, že sa pri každom prepichovaní musím s ťažkým báglom toľko zohýbať, ani sa o neho nemôžem v pevnejších úsekoch opierať. So 75-centimetrovým mi nič také nevadilo.

Asi je to tým, že nechodím po strmých ľadovcoch.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Turistický cepín

Příspěvekod karitapepe » pon říj 22, 2012 12:56

typek007 píše: Co si teda myslíte o těhle cepínech: Grivel Nepal a Grivel Monte Rosa. Docela by mě zajímalo jaký je mezi nimi rozdíl... Ten Monte Rosa by měl být obecně o pár stovek dražší. Cena by neměla překročit 2000 - 2500,-. Díky :-)

do cenové relace 2000 kč je to jedno,hlavně ať je to certifikované a vyber ten,který se ti lépe drží v ruce.Délku bych spíše volil kratčí(do 60 cm,pokud nejsi čahoun,nad 190 cm :wink: ).
Ten Monte Rosa se dal před časem koupit na mallu za litr(good price).
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení