Turistický cepín

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » ned srp 22, 2021 20:36

Jeste jsem koukal na to porovnani a prekvapuje mne, ze tam nikde neresi brzdeni. Podle mne je to uplne zasadni vec a cekal bych docela rozdily v tom, jak se s jednotlivymi cepiny manipuluje. Docela by mne zajimal rozdil mezi rovnym a zahnutym cepinem, na prvni pohled bych rekl, ze rovny (a kratky) je vyhoda, ale vyzkouseno to nemam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » ned srp 22, 2021 21:19

Copak o to mít ho v ruce, to jsem měl, ještě vědět, na co se při tom zaměřit... To byla druhá otázka na co jsem se ptal ve skupině na FB, no ale kloudnou odpověď jsem na to nedostal a třeba jak se drží hlava, resp. že by mohla tlačit do rukou, to ani v obchodech nikdo nezmínil...

Na ten test jsem koukal, no lopatka je hliník, takže žádný zázrak, a to i u toho nového letošního modelu. Ale upřímně nevím, proč se tak rozohnil, když 2 skialpový od Petzlu dopadly ještě hůř. A moc mě nenapadalo, při jakém výstupu bych měl chtít lopatku používat... Ale už mě to napadlo - jednou bych chtěl na Mera peak, to jsou 2 dny po ledovci, teda pokud nebudu takovej frajer, že bych to dal za den... :)

Mnohem víc mě, ale nepotěšil výsledek brzdění - dokonce horší než obyčejná Corsa, která je celohliníková, což nedává moc velký smysl... Což mimochodem odpovídá na připomínku, že neřeší brzdění - je na to samostatně hodnocená kategorie Self-arrest...
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » ned srp 22, 2021 21:35

A jo, mas pravdu, ja jsem si pod Self-Arresting predstavil neco jineho a v podstate to preskocil. My bad :)

Smysl to dava, jestli to spravne chapu, tak ten spicaty ocelovy hrot ma tendenci se kousnout, coz je pomerne neprijemne. Muze ti to vyrvat cepin z ruky nebo to s tebou aspon poradne skubne. A pak boli rameno. Nekdy to muze byt vyhoda, kdyz spadnes tesne nad trhlinou a zastavis na fleku (zazil jsem). Ale musis to udrzet. Pri delsim sjezdu (obzvlast zamernem) ale naopak chces brzdit plynule a kousajici se hrot se ti libit nebude.

Kdyz ho vezmes do ruky, tak se zamerit na to, jak ho budes pouzivat a porovnat s jinyma. Drzeni za hlavu poznas hned, mavnutim poznas vyvazeni hlavy. Idealni by bylo do neceho zaseknout, ale to ti asi nedovoli ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » pon srp 23, 2021 6:42

S tím bržděním máš možná pravdu, jen mi přijde docela "vtipný" uvádět recenzi zcela opačným hodnocením "The Corsa Nanotech self-arrested better than expected for a nearly all-aluminum ice axe with such an aggressive and sharp pick." To pak když nezkoumáš detaily (tento obor navíc není v angl. mým denním šálkem, tak ne všemu hned rozumím bez překládání), tak po letmém přečtení nechápeš v čem je problém...

S tím vyzkoušením je to sice dobrý nápad - Camp bych mohl zkusit, ten mají v jedné prodejně Hanibalu a Rockpointu, ale v případě Petzla není kde. Mám sice pocit, že jsem ho viděl v Hanibalu, ale podle webu ho nikde nemají, Apexforclimbing je maličký, tak to pochopitelně nemá skladem, Rockpoint, Alpsport nevedou turistické Petzly a Hudy nevede cepíny Petzl pro jistotu vůbec... #-o Tím se z toho zároveň ztrácí i možnost porovnání, takže zřejmě budu muset dát na recenze plus, že ten Petzl hodnotí asi všichni pozitivně...

Jen nechápu, jak mohl ten Camp dostat tolik ocenění viz https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/e9 ... 0x1000.jpg , když to není žádná velká sláva...

A jen tak na okraj poutka... v jiné diskuzi mi odpovídal maník z outver.net a koukal jsem na jejich webu, že značky poutek a cepínů klidně míchá... Které poutko se vám zdá nejlepší...? Tady asi hraje největší roli praktičnost a pohodlnost - jednotky gramů a rozdíl sto korun je spíš detail...
Naposledy upravil gust dne pon srp 23, 2021 7:30, celkově upraveno 1
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » pon srp 23, 2021 6:58

Petz Summit i Glacier si muzes nechat (nezavazne) poslat na prodejnu Hanibalu, kde bys to chtel vyzkouset. Jen Summit museji odbjednavat od dodavatele, takze to potrva 3-4 dny.

Co se tyce poutek, to je hodne individualni a jsou na to ruzne nazory, takze se tezko radi, kym nevis, co a jake chces :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » pon srp 23, 2021 12:09

To je jak princezna koloběžka... :lol: Tak orientačně na co se zaměřit? Co může vadit? Napadá mě hlavně systém nastavení velikosti, aby nepadalo...
apuka píše: Co se tyce poutek, to je hodne individualni a jsou na to ruzne nazory, takze se tezko radi, kym nevis, co a jake chces :wink:
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » pon srp 23, 2021 14:58

Tak uplne prvni otazka, co chces je, jestli chces mit cepin spojeni se svym zapestim nebo sedakem :wink:. Potom na topurko nebo na hlavu, ... Ono to vsechy moznosti maji sve pro a proti, je na Tobe, co preferujes.

Blbe je, ze ten, kdo s cepinem moc nepracoval, jej nepouzival se v tom dost ztrati a nevi... ("princezna Kolobezka") Myslim si, ze u sveho pateho cepinu uz budes vedet lip - jen pokud budes mit dobry cepin, nebudes blbnout a zapominat, tak se mozno k patemu nedostanes ani do smrti. Vlastne pokud budes blbnout, tak taky ne :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » pon srp 23, 2021 15:33

:lol:

Nejlíp za hlavu... topůrko je podle mě na houby, protože ho občas budeš zapichovat... hlavu až za topůrko jen tak nezasekneš...

Moje představa byla původně na sedák, protože jsem si přečetl, že je opruz to přehazovat při výstupu z jedné na druhou. Ale důležitější hledisko je zřejmě jiné, že když ti to něco vytrhne z ruky, tak na sedáku je mnohem menší šance ho zase chytit. Když je na ruce, stačí ruku s poutkem stáhnout dolů, a pak bude cepín v dobrém dosahu druhé ruky a tudíž šance ho chytit... na sedáku to znamená nejdříve chytit poutko a stáhnout si ho trochu blíž, přitom už chycení poutka bude určitě větší problém než celého cepínu...

Takže na ruku... pro blbce, který si zapomene hlídat, jestli mu poutko nesjelo, bych to raději doplnil smyčkou na sedák :lol:
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » pon srp 23, 2021 15:44

Zase z toho nemusis delat az takovou vedu, protoze popravde receno je o nekolik radu dulezitejsi, jestli umis cepinem dobre brzdit nez jestli mas poutko takove nebo makove. Ne ze by poutko samotne nemohlo zabranit klidne i ztrate zivota (teda pokud na te "spravne ceste" bez nej ztratis cepin), ale pravdepodobnost toho oproti tomu, ze budes potrebovat brzdit je ponekud jinde.
Pokud by sis kupoval nektereho Petzla, tak i to zakladni poutko Petzlovske, Linkin je prijemne a dobre se s nim chodi - ale nemam moc velke srovnani s jinyma.

Jo a doporucuji Ti koupit si gumovou krytku spodniho hrotu, hlavne pokud jej budes nosit na batohu, hlavne v letadle jako zavazadlo. Jinak je to mezi lidma docela nebezpecna zbran.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » pon srp 23, 2021 17:20

Je to neuveritelne, ale ja v zasade souhlasim s apukou 8) Zasadni vec je naucit se brzdit. To se neda udelat bez treninku, musis si to zautomatizovat, pri nahlem padu neni cas na premysleni a jde o sekundy, nekdy i desetiny sekund. Cim driv zaberes, tim mas vetsi sanci zastavit bez nasledku a naopak. Jestli jsem to spravne pochopil, tak zkusenosti s cepinem nemas a uz jen proto bych bral nejaky dobry univerzalni, coz muze byt ten Petzl Summit. Corsa Nanotech je UL specialita pro lidi, kteri vedi, co delaji a kdy si ho muzou vzit a kdy ne. Ja si jeho pouziti predstavit dovedu, ale jako univerzal na vsechnu VHT bych ho urcite nebral.

Nechce se mi to hledat, ale kolik je rozdil ve vaze? 100 g? To neni nic zasadniho, jedna tabulka cokolady, a to jsem pro UL. Jenze ani setreni vahou se nema prehanet a zrovna cepin je fakt dulezity. Za mne jestli ti ten Summit sedne, tak neni moc co resit. Corsu si muzes koupit pozdeji taky, az budes mit zkusenosti. Kdyz se naucis zachazet se Summitem, tak to pak s Corsou pujde taky.

Co se poutka tyce, tak za mne na zapesti a hlavu cepinu. Pri bezne VHT zas neprehazujes tak casto, aby bylo privazani na sedak zasadni vyhoda a nevyhody to ma taky. Zas to chce trochu vyzkouset, ale kdyz ti nebude v necem vadit, tak na konkretnim typu moc nezalezi. Kdyz jsem pred mnoha lety kupoval cepin, tak bylo k sehnani jen jedno a nemam s nim problem. Je podobne tomu Petzlu, akorat ma plochy popruh.

A jo, krytky taky rozhodne doporucuju. Nemusi byt nutne gumove, mam od BD z plastu a jsou fajn. Je to sice zas par gramu navic, ale usetris tim nejen cizi, ale i sve obleceni ;-) V nizsich polohach, kde cepin nepotrebuju, je mam nasazene, pri nahazovani a shazovani batohu snadno cepinem o neco skrtnes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » pon srp 23, 2021 17:32

Vzpomnel jsem si na situaci, ktera by se mi s cepinem privazanym k sedaku resila podstatne hur. Traverzoval jsem firnovy svah po vyslapane stezce a spodni nohou jsem se propadnul do diry skoro az po koleno. Ustat se to nedalo, svezl jsem se dolu a zustal viset za tu nohu hlavou dolu. Na zadech, uhel tak 20 - 25 stupnu. Na zadech tezky batoh a co ted? Trochu se nadzvednout, zaseknout cepin vedle nohy, pritahnou se za nej a vyhrabat se z toho. Zabavna prihoda, ale mit cepin privazany k sedaku, tak bych s nim tak daleko nedosahnul a nejspis ho musel odvazat. Coz je jednak nebezpecne a jednak to neni nic, co bys chtel delat takove poloze :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » úte srp 24, 2021 10:19

apuka píše:Zase z toho nemusis delat az takovou vedu, protoze popravde receno je o nekolik radu dulezitejsi, jestli umis cepinem dobre brzdit nez jestli mas poutko takove nebo makove. Ne ze by poutko samotne nemohlo zabranit klidne i ztrate zivota (teda pokud na te "spravne ceste" bez nej ztratis cepin), ale pravdepodobnost toho oproti tomu, ze budes potrebovat brzdit je ponekud jinde.
Pokud by sis kupoval nektereho Petzla, tak i to zakladni poutko Petzlovske, Linkin je prijemne a dobre se s nim chodi - ale nemam moc velke srovnani s jinyma.

Jo a doporucuji Ti koupit si gumovou krytku spodniho hrotu, hlavne pokud jej budes nosit na batohu, hlavne v letadle jako zavazadlo. Jinak je to mezi lidma docela nebezpecna zbran.

Teda pánové, na to, abyste nakonec řekli jen to, že defaultní Petzl je v pohodě, jsme si všichni mohli ušetřit spoustu psaní... tak to zkusím ještě trochu konkretizovat - v tom videu měl na Petzlu poutko Singing Rock. To, podle výrobce, prý krom toho, že je pohodlné, tak jde ovládat jednou rukou... Takové vychytávky má i Petzl, ale u mnohem dražších...

Jsem holt povahou (ne povoláním) analytik, tak mám rád, když věci mají smysl/logiku... To, že lidstvo pořád nechytá jen mamuty je výsledkem toho, že ne každý si potřebuje nabít hubu sám a dá na rady/doporučení... A všechna doporučení (v mém oboru se používá best current practices) mají základ v nějakých zkušenostech, které zároveň dávají odpověď na to proč tak a ne jinak...

To, že se s tím musím naučit brzdit je mi jasný, velmi názorné je třeba tohle video To by měli povinně ukazovat každému, kdo se chystá na ledovec. Ale jak se říká jakýkoliv cepín je lepší než žádný, tak i jakékoliv brzdění s cepínem je lepší než bez, že... Koukal jsem, že dobře by se trénovalo na Dachsteinu, ale plánuji si vyšlápnout Allalinhorn jako přípravu na M.Blanc a podle fotek tipuju, že tam se také najde místo pro bezpečný trénink...

Krytky - dík za připomínku, to jsem měl v plánu... bohatě stačí zkušenosti s turistickými holemi...

mike píše:Je to neuveritelne, ale ja v zasade souhlasim s apukou 8) Zasadni vec je naucit se brzdit. To se neda udelat bez treninku, musis si to zautomatizovat, pri nahlem padu neni cas na premysleni a jde o sekundy, nekdy i desetiny sekund. Cim driv zaberes, tim mas vetsi sanci zastavit bez nasledku a naopak. Jestli jsem to spravne pochopil, tak zkusenosti s cepinem nemas a uz jen proto bych bral nejaky dobry univerzalni, coz muze byt ten Petzl Summit. Corsa Nanotech je UL specialita pro lidi, kteri vedi, co delaji a kdy si ho muzou vzit a kdy ne. Ja si jeho pouziti predstavit dovedu, ale jako univerzal na vsechnu VHT bych ho urcite nebral.

Nechce se mi to hledat, ale kolik je rozdil ve vaze? 100 g? To neni nic zasadniho, jedna tabulka cokolady, a to jsem pro UL. Jenze ani setreni vahou se nema prehanet a zrovna cepin je fakt dulezity. Za mne jestli ti ten Summit sedne, tak neni moc co resit. Corsu si muzes koupit pozdeji taky, az budes mit zkusenosti. Kdyz se naucis zachazet se Summitem, tak to pak s Corsou pujde taky.

Ale vždyť si tu notujete skoro pořád...

Jo, jsem pro ten Summit hodně nalomenej, proti němu mi neřekne nikdo nic...
Jestli sedne? S čím ho pak porovnávat...? Jako nic těžšího už nosit fakt nechci a když bych to bral podle testu, tak na nošení dobře dopadly skialpové UL, které v celkovém hodnocení skončily hůř než Corsa Nanotech. K tomu dva BD, který jsou ale oba mnohem těžší (při 60cm přes 0,5kg), takže jediné co je na tom trochu lépe je Petzl Summit Evo, ale ten má mít identickou hlavu o něco vyšší váhu, tak to stejně bude v nějakém jiném směru...

Kdyby ho minulý týden skutečně měli v jednom E-shopu skladem, jak bylo na webu, tak už jsem ho koupil (už jsem si říkal, že to aspoň budu mít z krku...). A kdyby v Mall měli Summit Evo i v 59cm, tak za tu cenu vezmu snad i to Evo, i když je ještě o trochu těžší :lol:
BTW ten Summit je těžší o 127g, což je skoro přesně o polovinu víc, to není úplně zanedbatelný.
Naposledy upravil mike dne úte srp 24, 2021 15:39, celkově upraveno 1
Důvod: upraveny citace
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pavproch » úte srp 24, 2021 10:54

Přidám svou zkušenost - na VHT a lezení po ledoffci (=žádné extrémy!) používám Camp Alpax (mám dva) a max spokojenost - váha reletivně nízká, ale dostačující pro slušné zaseknutí do ledu. A poutka u nich jsou super.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod obda » úte srp 24, 2021 12:30

gust píše:Jo, jsem pro ten Summit hodně nalomenej, proti němu mi neřekne nikdo nic...
Jestli sedne? S čím ho pak porovnávat...?


Pokud si nikdy s cepínem nechodil, tak ho těžko budeš s něčím porovnávat. Být tebou, zkusím si někde půjčit ten Summit (popřípadě rovnou koupit, v nejhorším ho s drobnou ztrátou prodáš) a odjet někam do Alp, kde si s ním potrénuješ a zkusíš pár dní chodit. A po návratu se můžeš zkusit zamyslet, co všechno by se dělalo jinak/hůře/lépe s tím Campem. Za mne už tam jsou kvůli váze kompromisy, ze kterých bych nebyl úplně vodvázanej.

Za mne vzít Summit a dál neřešit :t:t BTW já sám mám něco podobného Petzl Glacier a prohnutá rukojeť mi nijak zvlášť nechybí. (Přitom ovšem podepisuji slova apuky, že mírně zakřivený cepín se taky zabodává dobře, byť trochu jinak.) Poutko mám posuvné na topůrku v horní polovině cepínu.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte srp 24, 2021 12:35

gust píše:na to, abyste nakonec řekli jen to, že defaultní Petzl je v pohodě, jsme si všichni mohli ušetřit spoustu psaní
Jo, ale to bys mel na zacatku napsat trochu vic, co a naco chces :wink:. V techto oblastech neexistuje zadne univerzalni "best current practices", tech je nekolik a zavisi od nekolika ruznych faktoru, ktere tady nebyly zname.
gust píše:velmi názorné je třeba tohle video To by měli povinně ukazovat každému, kdo se chystá na ledovec.
Ano to by meli ukazovat, jak to nedelat.. Ale jinak je to video absolutne o nicem. Ve skutecne situaci az se pred Tebou (jeste hur za Tebou, kam nevidis) nekdo necekane zahuci do trhliny, tak nebudes mit na to prichystany cepin... Teda pokud to uz nemas, jak mike psal, to vsechno zautomatizovane, pri trose prehaneni pri kazdem svetsim skubnuti lana se okamzite vrhnes (resp. se prevratis) na bricho a brzdis. Az pote se koukas, co se deje. Na tom videu se pad ceka, nekteri uz maji nachystany cepin (v uplne jine poloze nez pri normalni chuzi na lane), nektery zacinaji jeste drive nez lano skutecne skubne. To se Ti fak bezne nestava... A pak mas o pul vteriny, vterinu min casu, tj. uz bys mohl byt (pri nacviku na videu) uz strzeny do trhliny i Ty.

Pod Allalinem je nahrane i to video, ale predpkladam, ze jako zacatecnici nebudete trenovat brzdeni tak, jako oni, to by Vas potom museli vytahovat vsechny :-). Normalne se brzdeni trenuje nejdrive sam na libovolnem snehovem svahu, hlavne at ma "dojezd", kde se zastavis i kdybys nebrzdil v ne velke vzdalenosti. Klidne nejdrive na mene sikmem svahu a az pote na vice sikmem. A az se TI cinnosti trochu zautomatizuji, tak se da cvicit i na "necekane" trhnuti...
Zrovna na tom Hohlaubgletscheri casto trenuji gajdi, bo je tam pekny svah - ale trenuji lidi dobre, nekolikrat jisteni, pripnuti na lane, protoze ten svah ma nekolik set metru a kdyby se po nem nekdo svezl az dolu, pekne by se mohl zrakvit.

Nevim, uz jsi presne nespominam (a tehdy byly uplne ine podminky nez ted), kde by na to v okoli byly dobre podminky na "samotrenovani". Vsude prilis dlouhe svahy a pristup niz jen po ledovci, pripadne ke konci ledovce, kde ale je ledovec pekne rozpukany... Nejlepsi podminky se (asi!!!) najdou az na Mittelallaline, ale to k tomu musis zaplatit ten nemaly peniz za Metro.
Asi spise najit nejaky pekne mensi snehove pole s bezpecnym dojezdem. To by bylo mozne napriklad vyvezt se lanovkou na Hochsaas (je v cene mistniho poplatku, i kdybyste spali v kempu) a bud nekde kolem - ale ledovec smerem k Weismissu je pekne rozpukany, tam to nebude ono, navic ani neni (vetsinou) na kraji dostatecne strmy. Ale pesi cestou na Kreuzboden na stredni stanici lanovky si pamatuji, ze by se mozna mohlo neco najit, snehovych poli tan na zacatku par bylo, pripadne blizko stezky.
Stejne jedna z dulezitych veci je se naucit, jak ten cepin pri brzeni zalehnout - jednak aby co nejlip brzdil, jednak aby sis pri brzdeni nepichl spodni hrot do bricha (a trochu taky abys cepin, hlavne ohnuty nemel tak, ze Ti ten hrot bude taky brzdit, to by nebylo moc dobre)... To se da trochu natrenovat i doma.

Nevim, kdy se na Allalin chystas, jestli jeste letos (no, to se uvidi, ve Svycasrsku to uplne ruzove nevypada). Pokud az pristi rok, tak je uplne nejlepsi natrenovat brzdeni na ceskych horach, klidne i sjezdovkach (pokud Te nevyhodi :-)). Ja bych napriklad cestou z Lyse hory v Beskydech parkrat ten cepin na brzdeni fakt "uzivil".

Petzl Summit a Summit Evo jsou hodne podobne, Evo ma "obalenou" rukojet, lip se drzi pri zasekavani v hodne strme stene - ale to asi neni Tvoje prepokladane vyuziti. Asi je tam i nejaka mala zmena v hrotu, nevim, jen ze to "obaleni" asi neda ten rozdil ve vaze.
gust píše:podle výrobce, prý krom toho, že je pohodlné, tak jde ovládat jednou rukou
Ted toto neni proti SR nebo na obranu Petzlu. Na takove popisy se ted muzes vybodnout. Mnohem lepsi je, kdyz si to naucis nastavovat, resp. pouzivat a kdyz Ti to jde dobre, bud s tim spokojeny. Ze se da ovladat jednou rukou, se obavam, ze prozatim nevyuzijes. Asi budes mit uplne jine starosti, nez myslet ze druhou ruku muzes nechat "nepouzitou", spise se budes snazit najit co nejprirozenejsi a co nejjednodussi ovladani a bude TI jedno, jestli bude jednou rukou nebo dvema. Ono to pri vystupech jako na Allalin si nastavovani delky udelas jednou a potom uz nemenis. A s tim nastavenim klidne muzes fungovat pri kazdem zpusobu drzen cepinu. Nejake prizpusobovani podle toho, kde jej drzis ma vyznam vice-mene jen pri slozitych vystupech, kde potrebujes vyuzit moznosti cepinu az na hrane jeho moznosti.
Manzelka ma na Summitu (ted jsem to zkontroloval) uplne nejjednodussi pouztko od Rock Empiru z ploche smycky, i kdyz to se asi taky da trochu podobne ovladat, jak SR. Ale ma to nastavene tak, aby se ji do oka dobre vlezla dlan, delka byla akurat i na pripadne chyceni za topurko a nemeni na ne nic. Stejne je to na mem Glacier ale s poutkem Petzl Linkin.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » úte srp 24, 2021 13:30

To že je video metodicky blbě mi bylo jasný, nicméně i tak je to poměrně názorný... BTW toho jsem si prvně nevšiml, že je odtamtud... ale z vedlejšího ledovce...

Samozřejmě to do trhliny zkoušet nebudeme. Jak by měl vypadat prostor vím, proto jsem říkal Dachstein - u skály zpočátku strmý a po kousku skoro rovina...

Pod Allalinem jsem myslel někde kolem sjezdovek u MittelAllalinu, od jinud jsem fotky neviděl... Metro asi nebude třeba, plánujeme se trochu projít a vyzkoušet výstup až z údolí - jako test jak moc je reálné vyšlapat Blanc bez přespání... a pokud to půjde, tak cestou dolů někde kolem MittelAllalinu bivakovat jako aklimatizaci, takže na větší trénování by druhý den před sestupem bylo času dost... Ale jinak díky za tipy a snahu poradit...

Aspoň na Allalin letos (jinak bych to teď tak neřešil), jestli vyjde víc, to se uvidí...

Co znamená, že to nevypadá růžově, jakože na Covid jsou na červeném seznamu - v zimě jsem měl, k tomu očkování - navíc Modernou (ta je nejúčinnější)... takže mě, krom nějakých opravdu exotických mutací, jen tak něco neohrozí... To fakt mám větší obavu z toho zastavit pád do trhliny, i když na těch prošlapaných dálnicích je pravděpodobnost pádu malá...

Evo - hlava má být identická... Lézt do strmých stěn v dohledné době opravdu neplánuju...
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte srp 24, 2021 15:34

gust píše:plánujeme se trochu projít a vyzkoušet výstup až z údolí - jako test jak moc je reálné vyšlapat Blanc bez přespání
gust píše:Metro asi nebude třeba, plánujeme se trochu projít a vyzkoušet výstup až z údolí - jako test jak moc je reálné vyšlapat Blanc bez přespání
Ehm...

Allalin - co vim, letos je "udolni" cesta na Mittelallalin nepruchodna. Nikdo tam nechodi. Ono se to tam vsude celkem meni, jak se skaly rozpadavaji a ledovce se poruzne meni. Nektere cesty se prestavaji pouzivat, bo jsou nadmiru nebezpecne.

No a vyslapat Blanc bez prespani...

Jednak pro bezneho turistu docela silenost, i kdyz se vyveze z udoli lanovkou (vlastne jeste tim vice - za par jednotek desitek minut se vyvezes o 2640 m vyse, to je dobry zahul na organizmus). Ze Chamonic to mas celkove prevyseni bezmala 4 kilometry. Bez poctiveho trenovani (ve vyskach! jeden vystup na Allalin na to nestaci) nezodpovedny nesmysl.
Navic:
- nesmi se tam nikde stanovat a volne bivakovat, takze se musi bud prespat na nektere chate alespon jednym smerem. Bez rezerrvace Te neubytuji.
- musis mit "rezervaci"/povoleni vystupu (214 povoleni denne - ziskas rezervaci na nektere chate)
Kontroluje se to celkem silne, nedodrzovani se citelne pokutuje.

NA OF je o priprave a vystupech na MB nekolik vlaken, doporucuji si alespon neco precist.

Nevypada ruzove - ano, z hlediska Covidu. Dnes maji ockovani a kdo prekonali jeste vyhody. Ale uz se premysli v mnoha krajinach, ze to bude jinak. A Svycarsko dost smeruje spatnym smerem.
gust píše:To fakt mám větší obavu z toho zastavit pád do trhliny, i když na těch prošlapaných dálnicích je pravděpodobnost pádu malá...
To mas obavu spravne. Jen bych uplne Allalin jako "proslapanou dalnici" nepodcenoval. Pokud chcete tam vyslapat dokonce od spodu najednou, tka prijdete na ledovec k trhlinove oblasti uz kdyz bude snih docela mekky a dolu pujdete uz ve vylozenem hnusu. A chodi se tam mezi teda pekne velkymi (a hnusnymi) trhlinami, obcas slapes na snehovy okraj . ktery u mekkeho snehu je uz hodne neprijemny. Ja jsem tam sel kolem poledne (a dolu jsme sli jako jedni z poslednich) a uz to bylo tak, ze u nekterych "mustku" bylo videt, ze "premyslejji, jestli maji spadnout pod Tebou nebo az pod nekym jinym".
Cesta se tam ale meni, klidne i nekolikrat za sezonu, podle stavu trhlin a pruchodnosti (a padani seraku). Takze muzete natrefit klidne na skvele pripravenou cestu i na stav tesne "pred zanikem". Otazka stesti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte srp 24, 2021 16:13

gust píše:Jsem holt povahou (ne povoláním) analytik, tak mám rád, když věci mají smysl/logiku...

To je v poradku, ja taky, castecne i povolanim. Ale urcite ti neco rika overthinking a analysis paralysis. Uz jsi ve stavu, kdy resis celkem detaily, u kterych ti pak v praxi dojde, ze nejsou moc podstatne. Navic to zpocatku vypadalo, ze davas pomerne silnou preferenci Corse kvuli vaze, coz je sice docela dulezita vec, ale zrovna u cepinu jsou dulezitejsi. Takze zopakuju, pro zacatek dobry univerzal a pozdeji pripadne UL specialitu, to uz budes vedet sam.

gust píše:To, že se s tím musím naučit brzdit je mi jasný, velmi názorné je třeba tohle video To by měli povinně ukazovat každému, kdo se chystá na ledovec.

To sice jo, ale zrovna ohledne brzdeni dobre neni. Neni to typicka situace, kdy brzdeni cepinem potrebujes. Muze nastat, ale mela by byt vyjimecna. Typicka situace je, ze jdes sikmo strmym svahem a najednou bez varovani jedes. Ujede ti noha, snih pod nohou, proslapnes diru... Nic te netaha za sedak, padas vlastni vahou, ale po sikme plose tj. uplne jina situace. Muzes padnout do ruznych poloh a musis se z nich umet velmi rychle dostat. Lepsi, nez video je rozkresleni z metodiky, treba tady: https://www.svetoutdooru.cz/brzdeni-na-snehu/. Jestli chces video, tak spis tohle: https://horolezeckametodika.cz/brzdeni- ... -na-nohach.

Co se nacviku tyce, brzdeni neni neco, co si parkrat zkusis a uz to umis. Naopak, chce to zkouset pri kazde mozne prilezitosti, vhodnych terenu je spousta. V podstate vsude, kde si sednes na zadek a jedes a nehrozi, ze nekam spadnes. V zime u nas, v horach na sestupech. Zpocatku doporucuju bezpecny dojezd a bez macek, abys pripadne mohl brzdit nohama, kdyby to cepinem neslo a zacatecnicka chyba ti nezlomila nohu. Timhle zpusobem si jednak brzdeni zautomatizujes a jednak vyzkousis ruzne druhy snehu, jsou v nem velke rozdily, ktere se projevi az pri brzdeni.

gust píše:Ale vždyť si tu notujete skoro pořád...

Vyjimecne ;-)

gust píše:A kdyby v Mall měli Summit Evo i v 59cm, tak za tu cenu vezmu snad i to Evo, i když je ještě o trochu těžší

EVO by melo byt taky OK, ale v testu pisou, ze je to pro bezne pouziti overkill. Coz si myslim taky.

gust píše:BTW ten Summit je těžší o 127g, což je skoro přesně o polovinu víc, to není úplně zanedbatelný.

To sice neni, ale zrovna u cepinu jsou podstatnejsi kriteria.

Technicka: kdyz citujes, tak formou rozhovoru tj. nejdriv citace a pak reakce na ni. Naopak je to matouci a spatne citelne. Vyse jsem to opravil, priste to prosim delej taky tak. Plus by neskodilo citace vic zkracovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte srp 24, 2021 16:31

Jen mala technicka.
mike píše:Typicka situace je, ze jdes sikmo stmym svahem a najednou bez varovani jedes. Ujede ti noha, snih pod nohou, proslapnes diru... Nic te netaha za sedak, padas vlastni vahou, ale po sikme plose tj. uplne jina situace. Muzes padnout do ruznych poloh a musis se z nich umet velmi rychle dostat.
Mike chodi po ledovcich v drtive vetsine (presneji skoro vzdy) sam, takze ma trochu jiny pohled.
Kdyz pujdes v druzstvo s dalsima na lane, tak ano, kdys spadne (jak on psal) nekdo pred Tebou nebo za Tebou, strhne Te za sedak. To je v druzstvu bezna situace, stejne jako t, ze nekdo se propadne do trhliny. V techto pripadech by mel brzdit kdo je za nim i pred nim.

Jinak ale presne plati, co psal: Ty se musis naucit dostat z ruznych situaci, kdy Te to jednou strhne na zada, jindy na bricho, na kolena nebo na hubu, na bok, to same ale jednou hlavou nahoru, potom dolu. A Ty se mas snazit idealne vzdy co nejdrive dostat do pozice, ve ktere se nejucinneji brzdi, tj. hlava smerem nahoru, na brichu, ruce s cepinem pod telem, abys dokazal co nejvice vahy predat do cepinu. Samozrejme, brzdis i v jinych polohach, toto je ideal.
mike píše:EVO by melo byt taky OK, ale v testu pisou, ze je to pro bezne pouziti overkill. Coz si myslim taky.
Taky tak. Podle mne EVO je v bezne ledovcove turistice idealni cepin pro gajda, ktery vede vice lidi. Nebo uz pro tezke, strme tury, ale to uz je zacatek horolezeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte srp 24, 2021 16:47

apuka píše:Kdyz pujdes v druzstvo s dalsima na lane, tak ano, kdys spadne (jak on psal) nekdo pred Tebou nebo za Tebou, strhne Te za sedak.

Jo, ale je to mensi skubnuti, nez pri padu do trhliny, zvlast kdyz padajici zacne sam okamzite brzdit.

apuka píše:To je v druzstvu bezna situace, stejne jako t, ze nekdo se propadne do trhliny. V techto pripadech by mel brzdit kdo je za nim i pred nim.

Meli by brzdit vsichni a to okamzite. Pad skupiny je vyssi level, ktery je pomerne obtizne zastavit, protoze se neustale navzajem strhavaji. Stava se, ze neprezije ani jeden, pricemz jednotlive by to zvladli. Proto se ve strmejsim terenu doporucuje bud odvazat nebo postupove jisteni.

Kazdopadne je potreba se nejdriv naucit brzdit solo a kdyz to ma clovek zautomatizovane, tak ma sanci i v pripade skupiny.

apuka píše:Samozrejme, brzdis i v jinych polohach, toto je ideal.

Pri spravnem brzdeni te to do te idealni polohy dostane samo. Dokonce i bez cepinu, pri sve nehode v Dolomitech jsem padal hlavou dolu a behem sekundy jsem byl spravne, coz mne nejspis zachranilo. Pouzil jsem ruku jako cepin, pri cemz sice prasknul kloub na malicku, ale lepsi, nez ty sutry trefit hlavou. To jsem ovsem vydedukoval zpetne, realne jsem si pomyslel, ze se musim okamzite otocit, jinak jsem mrteffson, neco jsem udelal celym telem a byl jsem spravne. To je ta automatika :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » úte srp 24, 2021 18:28

mike píše:Ale urcite ti neco rika overthinking a analysis paralysis.


Ano říká... to jsem byl s cepínem... Určitě ne s poutkem, tam jsem měl v zadání vcelku jasno, jen tady nesmím zmínit, jak jsem k tomu došel, jinak to projde analýzou analýzy... to je teprve overthinking...

mike píše: Technicka: kdyz citujes, tak formou rozhovoru tj. nejdriv citace a pak reakce na ni. Naopak je to matouci a spatne citelne. Vyse jsem to opravil, priste to prosim delej taky tak. Plus by neskodilo citace vic zkracovat.

OK

Nebudu citovat, to bych se ucitoval, ale to je mi jasný, že se musím naučit brzdit nejdřív sám, jenže u brzdění sám, pokud náhodou zrovna nejsem pár metrů nad propastí a nejsem v extrémně strmém svahu, mám na to brzdění několik sekund... Takže pokud nebrzdím ideálně, je šance si uvědomit, co dělám blbě a korigovat to. Když ale někdo padne do trhliny, tak mám na všechno asi 2 sec - reakční doba je podle únavy a toho jak moc je to překvapivé 0,3 až 1 sec... to nejen že není čas na korekci, ale ani na uvědomování si, že bych měl něco dělat... to člověk opravdu musí automaticky padnout a zaseknout, jinak letí taky...

Smyslem ukázky toho videa nebyla instruktáž, smyslem bylo šokovat a ukázat, že to fakt není sranda a nějaké haha, tak se prostě v nejhorším budu válet na sněhu a brzdit 100m... a že si to tím pádem uvědomuju. (opět overthinking při vysvětlování, že vše je jinak)

Jako instruktáž na brzdění mi přijde dobrý tohle video.

BTW Nebudu to hledat, ale jediný video, kde jsem viděl úspěšné zachycení (a to si nejsem jistý jestli v trhlině nebo jen na svahu) bylo, kdy padající měl jakmile začal padat zakřičet pád, a ten další prakticky okamžitě padnul dopředu na ruce a zasekl cepín... Zůstal přitom stát na mačkách, takže ráz zadržel nohama, aniž by se pohnul a cepín sloužil jako další opora spíš k tomu, aby ho to nepřevalilo a nezačalo táhnout po zádech...
Neříkám, že to je správně a normálního člověka to skoro jistě povalí a bude mít max tu 2. sec. to zastavit oráním cepínem ve sněhu a ledu...
Naposledy upravil gust dne úte srp 24, 2021 18:44, celkově upraveno 1
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » úte srp 24, 2021 18:41

Už je to docela OT, nicméně dík za informace k Allalin... Kde by se dalo zeptat předem na průchozí cestu?

Ad Blanc, tady něco zmínit... [-o< Už jsem vyšlapal víc jak 4 tis. m za 2 dny, většina cesty nad 2 tis., zakončení ve 4150 m. Bylo to hodně nahoru a dolů, tak si k tomu přičti dalších tak 1800 m sestupy. Nejsem Kilian abych si myslel, že to vyjdu byť od lanovky a jen nahoru za 5 hodin, počítám na výstup i s plánovanými přestávkami tak 18 hod., dolů 12 hod, aby bylo dost času nabírat sílu... není to sprint, ale maraton...

Vím, že je v celé oblasti zakázané stanovaní, vím že bez rezervace mě neubytují... Nedodržení se nepokutuje, v principu to jde těžko, protože výstup jinou cestou není regulovaný a někdo prostě vyleze jinou a vrací se normálkou... Místo toho stojí u Tete Rouse hlídka, která lidi bez rezervace vrací zpět... Ovšem pochybuju, že tam bude stát i před půlnocí, kdy tam mám v plánu dorazit... nicméně i tento detail se pro jistotu snažím ověřit, i když víc mě zajímá, jestli si tam budu moct mimo otevírací hodiny restaurace, které jsou 9-16, na chvíli sednout aspoň v "botárně", protože odpočinek a jídlo uvnitř bude určitě safer, než počítat jen s přestávkami venku... Chci si to nejdřív ověřit, že je to vůbec reálně a hlavně, je to jen backup pro případ, že se neuvolní rezervace na poslední chvíli v Gouteru...

Allalin podobně, výstup začít už de facto večer a hezky pomalu nahoru a vrchol pokud možno nejdéle v poledne... Převýšení až z údolí 2400, Blanc od lanovky 2500 (navíc hřebenovka a celý sestup, ale netahali bychom sebou vybavení na přenocování na další noc..). Jde o to v přece jen méně rizikových podmínkách si ověřit, jestli je takový pozvolný výstup zvládnutelný a na co je třeba se ještě připravit... Přiznávám, že s neschůdnou cestou od spodu jsem nepočítal...
Naposledy upravil gust dne úte srp 24, 2021 19:04, celkově upraveno 2
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte srp 24, 2021 18:44

gust píše:jediný video, kde jsem viděl úspěšné zachycení (a to si nejsem jistý jestli v trhlině nebo jen na svahu) bylo, kdy padající měl jakmile začal padat zakřičet pád, a ten další prakticky okamžitě padnul dopředu na ruce a zasekl cepín... Zůstal přitom stát na mačkách, takže ráz zadržel nohama, aniž by se pohnul a cepín sloužil jako další opora spíš k tomu, aby ho to nepřevalilo a nezačalo táhnout po zádech...
Dobry vtip :lol:.

Uvedom si - na lane jste navazni, lano by melo byt prakticky napnute (to ma dulezite duvody). No a ted zacni pocitat cas - nekdo uklouzne, jak dlouho potrva, kym zakrici "Pad!". Jak dlouho potrva, kym "ten dalsi" vubec zareaguje, jak dlouho, kym zacne reagovat cepinem... Jo, trhnuti lana jej okamzite hodi do padu dopredu, ale zaseknout cepin se mu povede az po nekolika desetinach vteriny, spise vice nez po vterine, instinktivni reakce tela na pad jsou jine. Podle mne az potom zaregistruje, ze nekdo zakricel "Pad". A ze by "zustal pritom stat na mackach", tak to fakt nevim jak - po trhnuti Te to hodi na zem, minimalne na kolena, spise na bricho a netusim, jak by tam mel zustat stat na mackach.
gust píše:jenže u brzdění sám, pokud náhodou zrovna nejsem pár metrů nad propastí a nejsem v extrémně strmém svahu, mám na to brzdění několik sekund... Takže pokud nebrzdím ideálně, je šance si uvědomit, co dělám blbě a korigovat to. Když ale někdo padne do trhliny, tak mám na všechno asi 2 sec - reakční doba je podle únavy a toho jak moc je to překvapivé 0,3 až 1 sec... to nejen že není čas na korekci, ale ani na uvědomování si, že bych měl něco dělat... to člověk opravdu musí automaticky padnout a zaseknout, jinak letí taky...
Ano, jenze tu automatiku ziskavas hlavne tim "sebetreningem" a zkraceni casu na okamzitou reakci prave tim, ze zpocatku mas "na brzdeni nekolik sekund" a muzes si uvedomit, co delas blbe - a hned zkusit dalsi brzdeni, aby ses s tim vedomim zkusil brzdit bez te blbe chyby. Po 517. brzdeni najednou zjistis, ze uz je to fajn, Tva reakcni doba je skoro okamzita :wink: a to uz staci jen udrzovat :lol:. Proste zacit se ucit brzdeni ve skupine je hovadina, pokud nemas ten individualni vycvik.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » úte srp 24, 2021 18:57

Ještě jednou cituji sebe sama... Snad takhle vypíchlé už bude dostatečně zřejmé, že nejsme v ideovém rozporu...

gust píše:To je mi jasný, že se musím naučit brzdit nejdřív sám...


gust píše: Smyslem ukázky videa nebyla instruktáž, smyslem bylo šokovat a ukázat, že to fakt není sranda... a že si to tedy uvědomuju.


BTW ten tah při tom zachycení byl dozadu ne dopředu.
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte srp 24, 2021 20:38

gust píše:Jako instruktáž na brzdění mi přijde dobrý tohle video.

Jo. Uz jsem ho videl driv, nebudu koukat na cele, ale co jsem proklikal a pamatuju si, tak je to spravne. Ber v uvahu, ze takovy svah a snih je idealni na nacvik a instruktaz a realne podminky muzou byt o dost horsi a i pri nejvetsi snaze se docela projedes, nez se ti podari zastavit. Zasadni vec je nevzdat to a i jen zpomaleni te muze zachranit.

gust píše:BTW Nebudu to hledat, ale jediný video, kde jsem viděl úspěšné zachycení (a to si nejsem jistý jestli v trhlině nebo jen na svahu) bylo, kdy padající měl jakmile začal padat zakřičet pád, a ten další prakticky okamžitě padnul dopředu na ruce a zasekl cepín... Zůstal přitom stát na mačkách, takže ráz zadržel nohama, aniž by se pohnul a cepín sloužil jako další opora spíš k tomu, aby ho to nepřevalilo a nezačalo táhnout po zádech...

Tohle se ti muze povest na rovine nebo v mirnem svahu, ve vetsim to neustojis, ale zkusit to muzes. Akorat musis cepin porad drzet spravne za hlavu jako pri brzdeni. Rozhodne nezasekavat jako pri lezeni, to bys o nej mohl prijit. Meli jsme tu jeden takovy pripad, co skoncil sroubama v kostech.

Na druhou stranu, pad do trhliny by mel vypadat trochu jinak, nez na tom puvodnim videu. Odstupy by mely byt podstatne vetsi, takze casu mas vic. Ve dvou by mely byt na lane uzliky, ktere pad zpomali a lepsim pripade zastavi. Ja je teda radej pouzivam i ve trech, kdyz nejdu sam. Ve vice lidech ti zas pomuzou ti dalsi, ukolem nejblizsiho je hlavne nespadnout za prvnim ;-)

Jestli chces videt, jak se pri padu opravdu nechovat, tak tady je kousek z klasicke komedie Vertical limit :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod sobb » úte srp 24, 2021 23:49

mike píše: Pad skupiny je vyssi level, ktery je pomerne obtizne zastavit, protoze se neustale navzajem strhavaji. Stava se, ze neprezije ani jeden, pricemz jednotlive by to zvladli.
Přesně. Pokud si dobře pamatuju, tak Pit Schubert v prvním díle psal, že zabrzdění pádu celého lanového družstva snad ještě nikdy nebylo oficiálně zaznamenáno. A pokud se to podaří, tak je to spíše dílem náhody, jako zachycení lana o skálu a podobně. A to ještě v rámci pokusů Bezpečnostní sekce DAV dělali docela zajímavé padací a brzdící kejkle s mladýma vojákama. Docela zajímavé čtení to je.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » stř srp 25, 2021 9:14

Jo, proto gajdi jdou jako posledni smerem dolu kdyz vedou 6-7 lidi na ledovci - pokud uklouzne hned prvni a zacne strahavat ostatni, jeste ma cas preseknout lano aby se zachranil :lol: (Samozrejme to ma byt vtip...)

No kdyz takto jsou dolu, alespon ma malou sanci trochu zpomalit cely pad (v zavislosti na sklonu svahu). Ale pad do trhliny se v tomto pripade da zvladnout trochu lip, hlavne na rovine az mirnem svahu.
Zato je sice pochopitelne, ze smerem nahoru jde prvni, ale to uz ma citelne mensi sanci zvladat i ten pad do trhliny. Klidne si toho muze vsimnout, az ho ten zanim strhne dolu, hlavne pokud nekde neudrzuji lano napnute.

Jo jeste jedna poznamka - pokud si nekdo mysli, ze rychle zjisti, ze na lane nekdo spadl do trhliny, tak pokud se prepadl cely (stoupl na snih pres trhliny a propadl se nim), tak s nejvetsi pravdepodobnosti nestihne ani skriknout (resp. krik uz bude v trhline a ostatni jej nemusi slyset). Takze v pripade poradneho padu do trhliny instruovat nekoho aby zakricel "Pad!" je zbytecne. Toto se da delat (rozumne) jen pri uklouznuti nebo kdyz se nepropadne do trhliny cely, v tom pripade zase skupinu tak (zatim) neohrozuje a brzdeni je hlavne proto, aby pripadne nepadal hloubeji.

Na to video z Vertical Limitu by meli dat velke upozorneni "Nezkousejte doma!" :-D. Jinak by mohlo po svete chodit par lidi s utrhnutym kusem ruky. Teda jsem myslel nezkouset ten zpusob brzdeni, ne to zachyceni se na hrane propasti - Ti co zkousi toto po svete po zkousce uz moc nechodi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř srp 25, 2021 15:10

On se ten vtip mozna realne stal pri prvnim vystupu na Matterhorn. Pri sestupu jeden spadnul, zacal strhavat ostatni a pak pry prasklo lano. Ctyri zahynuli, tri nad prasklym lanem prezili. No a nekde jsem cetl, ze to lano jeden z nich preseknul. Coz bych mu nevycital, jinak by byli mrtvi vsichni.

Nahoru jde prvni vudce, protoze hleda cestu a tim snizuje riziko, ze se za nim nekdo propadne. Dolu posledni, aby mel prehled. Co jsem ale potkal, tak obcas jde prvni i dolu.

Na Vertical limitu jsme byli v kine v dobe, kdy jsem o spravnem brzdeni cepinem nemel tuseni a nejspis ho asi v realu nevidel. Uz tehdy jsme se tem klaunum smali :D Jestli to nekdo vezme vazne, tak si nasledky zaslouzi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » čtv srp 26, 2021 8:25

Tak jsem si byl v Hanibalu vyzkoušet cepíny - moc jsem si to nevyzkoušel. Nechtěl jet ve špičce, tak jsem vyrazil po 18 hod., ale to jsem netušil, že pojedu z Jižáku 3/4 hod - kolona na Nuseláku sice nebyla moc dlouhá, ale kvůli zúžení se to skoro nehýbalo, takže už zavírali, když jsem přijel... :x

Opírání - u Petzl pochopitelně výrazně lepší/pohodlnější. Důvod je zřejmý na první pohled - hlava rozšířená ve své horní části nad topůrkem pzhruba v místě opření poskytuje mnohem větší místo pro oporu a nebude se tak zařezávat do dlaně. I to malé snížení v místě topůrka bude hádám souviset s ergonomií a oporou při ne zcela svislém zapíchnutí... Camp ergonomie prakticky nula - tenká hlava, do místa opření navíc zasahuje přechod mezi hlavou a lopatkou, která je součástí topůrka...

20210825_190904-1.jpg


Váha - rozdíl jde sice poznat, ale při držení v ruce, když jsem v pohodě odpočatý, je samozřejmě naprosto minimální... tady ale šlo spíš o kumulativní váhu celého nákladu.

Nesení... přiznám se, že v té rychlosti mě nic příliš nezaujalo, a při té váze to během krátkého zkoušení nezanechalo žádný významný dojem...

Délka - ovšem délka naopak zanechala zásadní - pokud bych se o to měl opírat, tak mi to přijde neskutečně krátký... Vím, že délka ke kotníku je max. délka, ale mám skoro 190cm a ten 59 cm mám jen přibližně ve středu holeně viz foto... Když jsem se o něj chtěl opřít v prodejně o podlahu, tak jsem byl skoro v rovném předklonu (v poctivém rovném předklonu mám dlaně 50cm nad zemí - dělám jógu, takže poctivě znamená poctivě, ne poloviční předklon, navíc bez bot a maček, který dají dalších 5 cm). Když jsem to poměřoval, tak ke kotníku mi vychází přes 75 cm (úchop mám skoro 85 cm nad zemí plus výška hlavy).

Když jsem se doma zkoušel opírat trekovými holemi zkrácenými na 59cm o 20 cm krabici, tak jsem byl sehnutý tak, že by mě za chvíli boleli záda, a to odpovídá tak 45°, protože dotyk byl tak 20 cm před špičkama a zase jen na boso, chybí výška bot a maček. Abych se neohýbal tolik, tak bych potřeboval tak 30 cm, to odpovídá 56°. Já si fakt nedovedu představit kopec, kde bych se o tohle opřel v ergonomické poloze, pokud se nebudu brodit v hlubokém sněhu, ale v tom by to zajelo jak po másle, takže bych se stejně neopřel...

Ať mi nikdo nevykládá, že 70 cm už jsou trochu přehnané délky, možná jestli má 170 cm... Přijde mi, že i těch 66cm bude z nouze ctnost (jo to už se aspoň na těch simulovaných 45° aspoň tak neshrbuju, ale ani to není až tak normální sklon...), ale delší není a i na batoh už by byl delší moc...

20210825_190705 (2).jpg


A trochu OT - Vertical limit... co na to říct... snad jen, že tolik fyzikálních "podivuhodností" (pokud ne zcela nemožné, tak naprosto nepravděpodobné) jsem dlouho neviděl... Ještě o třídu lepší sbírka je ta scéna na začátku, jak odříznou tátu... Stěna je převislá, aby pak holka nedosáhla s friendem... přesto když pak padá ten první, prolétne těsně nad hlavou otce přímo u skály... následně praská karabina, když je v horní úvrati, kde již není skoro žádná zátěž, a rozlítne se, jako když do ní střelí (pominu drobnost, že by to toho druhého mezi tím skoro jistě strhlo a letěl by ke karabině - mohl být sice zaštandovaný, ale zapomněli ukázat, kdy se ten štand utrhl). Následuje záběr ze shora jak padají, přestože se otec v předchozím záběru přimknul ke skále co to šlo, aby ho padající lezec nesrazil, tak horolezec, který ho v tu chvíli představuje se zjevně snaží odklonit od skály, co jen to jde, přesto mu lano očividně sklouzává po zádech. V dalším záběru mu najednou jejich lano z vrchu strhává ruce a zachytává se kolem pasu... A nakonec zůstávají všichni na jednom laně tak, že na jednom konci visí jen holka a na druhém 4 chlapy... že by jí to přišpendlilo ke karabině, zase nic. A ještě pominu drobnost, že když ta holka nedosáhne, tak druhý konec lana, na kterém visí otec se synem, má mezi nohama a nikoho z nich nenapadne, že by se za něj mohla zapřít nohou (stoupnout si na něj)... [-(

Ad pád družstva přiznávám, že vůbec nemám tušení, jak to reálně probíhá, ale přijde mi, že pokud to není tak, že jeden průvodce má na starost několik lidí, co neumí brzdit, nebo že ten povrch není jak šachovnice, kde se střídá oblast, kde se nedá udržet s tou kde dá, a ti členové nestojí střídavě tak, že každej druhej se neudrží a o pár metrů níže se situace analogická, jen se otočili role, ale chování toho povrchu je trochu homogenní a všichni umí brzdit, tak pokud dokážou zabrzdit jednotlivě, že by měli dokázat zastavit všichni... To je samozřejmě teorie, musel bych někde vidět v praxi, co tam vyvádí, abych si to dokázal představit. Myslím, že je zbytečné to tu dlouze rozebírat, raději se zkuste zaměřit na délku cepínu... :wink:
Naposledy upravil gust dne pát srp 27, 2021 8:41, celkově upraveno 1
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » čtv srp 26, 2021 9:22

Ad delka cepinu: Uvedom si jednu dulezitou vec - cepin NENI nahrada trekove hulky, nezlouzi na to, aby ses o nej opiral pri chuzi po rovine. Kdyz budes traverzovat svah, tak bude ve smeru do svahu, tj. potrebujes mensi delku. Kdyz pujdes nehoru, tak budes stejne zasekavat pred sebe do svahu, tj. potrebujes mensi delku. Dtto. kdybys sel dolu ksichtem ke svahu. A jinak mas cepin pro pripad brzdeni - a tam Ti mohu zarucit, ze (s prehanenim) metr dlouhy cepin, se kterym se Ti poslape po rovine skvele (az na tu vahu) Ti bude delat hodne problemu svoji delkou pri brzdeni, bo budes mit nejakou kratkou ruku...
NTB, syn ma sice jen neco kolem 185, zato ma kratsi trup a o hrozne dlouhe nohy. Kdyz si kupoval cepin na ledovce, tak nastudoval milion doporuceni a koupil si BD Raven dlouhy asi 70 cm a jeste rikal to, co ted Ty - ze mu je to ke kotniku hodne kratke. No - po nekolika ledovcovych a snehovych turach ted svuj cepin prakticky nevyuziva a bere muj Petzl Glacier 59 (nebo 60? :-k cm a jeste rika, ze by to potrebovalo neco trochu kratsiho. Stejne tak manzelka, ona se nakonec rozhodla pro Petzl Summit 52 cm, pote, co mela moznost si zkusit i muj cepin, tak rikala,z e je hodne rada, ze koupila ten 52 cm-ovy a ze by se obcas hodilo mirne kratsi. A to ani jeden nemluvil kvuli pouziti pri brzdeni ale beznem ledovcovem nebo firnovem vystupu. Pritom nedelaji zadne extremni vystupy, jen bezne VHT a to jeste spise ty, co nejsou moc narocne na lezeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení