Turistický cepín

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistický cepín

Příspěvekod seis » pon pro 8, 2014 21:04

Snad bude ten Wizard dobrý, zatím jsme ho netestovali...pořídili jsme ho na výprodeji v Poniklé za cca 1.000, což nám přišlo jako dobrá cena.
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Quido » pon pro 8, 2014 22:00

tak jsem zvedav na test - za tisic bych ho bral bez vahani :D
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Dundee » stř zář 23, 2015 20:38

Můžete mi poradit jak se má správně využívat poutko na cepínu, (které je uchyceno až na hlavě cepínu) při chůzi po ledovci, tak aby se pád zachytil co nejsnáz a bezpečně?
Zde je ten cepín, aby bylo jasné, jak má řešené poutko
http://cepiny.heureka.cz/rock-empire-chackan/

Co je správně?
- buď se přichytí k ruce, kterou držím hlavu cepínu a při pádu nepřehmatávám, takže v případě upuštění cepínu mám možnost si jej přitáhnout, pokud je na to čas...ale zase při kotrmelci se asi o to víc domlátím odhozeným cepínem
- nebo se přichytí k ruce, kterou držím hlavu cepínu a pří pádu si ji přehmátnu a poutko využiji pro přenos síly (tahle varianta se mi moc nezdá, protože když sebou švihnu hlavou o zem, tak budu rád když nepovolím ruce, natož abych přehmátava a zamotal se)
- Nebo se používá jen v tom případě, kdy držím cepín za madlo a pomocí cepínu se někam přitahuji.
- nebo se nepoužívá vůbec ?

edit:
- anebo jdu s cepínem v obou rukách (očekávám pád) a tu ruku kterou držím madlo si zajistím poutkem ?
Naposledy upravil Dundee dne stř zář 23, 2015 20:49, celkově upraveno 1
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Turistický cepín

Příspěvekod vonkreuz » stř zář 23, 2015 20:49

První varianta. Např. jsi pravák, máš cepín v pravé ruce, poutko na pravé ruce. Uklouzneš. Levou rukou chytáš topárko, pravou rukou držíš hlavu cepínu pod hrudí a hrot tlačíš do sněhu/firnu...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Dundee » stř zář 23, 2015 21:00

Někde jsem ještě četl, že je dobré respektovat sklon svahu. Když je sráz nalevo, tak držet hlavu v pravé ruce, když je sráz napravo tak hlavu v levé.

Ale říkám si není pro začátečníka cennější se to naučit raději lépe pouze na jednu stranu, než zmatkovat na kterou nyní? Přece jen, mělo by to být už takový reflex (spadnu a použiji obvyklý chvat).

edit:
Je ale fakt, že při traverzu se budu podpírat horní rukou a z toho pak plyne strana úchopu.
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř zář 23, 2015 21:11

@vk: tak.

@Dundee: poutko je k tomu, abys o cepin neprisel, kdybys ho pustil. Coz v zadnem pripade nedelej ;-) V realu to vypada spis tak, ze kdyz se pri brzdeni cepin o neco zachyti, tak ti vystreli ruka i s nim z pod tela a cepin se uvolni. Musis ji hned zas pritahnout zpatky, znovu chytit topurko a brzdit dal. Rameno dostane slusny zahul, jednou jsem mel po takove jizde pocit, ze mam urvane svaly, tahal jsem ho zpatky trikrat.

Dundee píše:Někde jsem ještě četl, že je dobré respektovat sklon svahu. Když je sráz nalevo, tak držet hlavu v pravé ruce, když je sráz napravo tak hlavu v levé.

Ano, mas ho mit nad sebou a v zatackach prendavat.

Dundee píše:Ale říkám si není pro začátečníka cennější se to naučit raději lépe pouze na jednu stranu, než zmatkovat na kterou nyní? Přece jen, mělo by to být už takový reflex (spadnu a použiji obvyklý chvat).

Mel by to byt reflex na obe strany. Ale taky ho mam radeji v prave ruce... Kdyz ale jdu prudsim svahem, tak ho prendavam a snazim se nespadnout, kdyz je v leve ruce ;-)

Ono jde taky o to, ze kdyz ti na svahu podjedou nohy a cepin mas nad sebou, tak je ve spravne poloze a okamzite brzdis. Kdyz ho budes mit dole, tak se budes otacet a ztratis cas, ktery je uplne zasadni. Jednou jsem prave takhle podjel a stal na par metrech (s pocitem urvaneho ramene ;-)), kdyby to trvalo dyl, tak jsem sjel do trhliny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř zář 23, 2015 21:20

Jinak pri spravnem drzeni jde ten presun do brzdici polohy uplne sam, zmatku se bat nemusis. Jen to chce ten pohyb zautomatizovat a to muzes trenovat i doma.

(a to prosim rikam ja, ktery ma vrozenou spatnou koordinaci pohybu ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Vachon » stř zář 23, 2015 22:53

Podle mě je to stereotyp, tak jako tak si ho zalehneš na straně, kde jseš zvyklý (otočíš se na ni). Ale když jdeš traverzem, tak bys ho měl mít v ruce, která je do svahu (to je dost intuitivní).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř zář 23, 2015 23:49

Hmm, tohle si budu muset vyzkouset... Mozna mas pravdu, ale nejak si to nedovedu predstavit. Myslim, ze by te zaber cepinu pretocil zpatky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » čtv pro 10, 2015 10:45

Jako nezkuseny "cepinista" se chci poptat, jestli nema nekdo zkusenosti s timto cepinem, resp. co byste na to rekli. Melo by to byt pro manzelku, urceni jednodenni zimni turistika typu Fatry+Tatry (obtiznosti cca vystup do Hladkeho sedla, snad Rozsutec, max. - ve vyhledu mozna - Baranie rohy, mozna casem VHT i s ledovcem, ale spise jednodussi, max. urovni napr. Venediger za vhodnych podminek, rozhodne se nepocita s "cepinovym" lezenim na zalednenych/zasnezenych skalach a standovanim. Stejne tak je nepravdepodobne vysekavani "schodu" do ledu/tvrdeho firnu- navic tam nebude sama a syn ma BD Ravena, s kterym to jden udelat lip.
Zajimalo by me, jak sedi hlava v ruce. Blbe se na to v OV a okoli kouka, nikde jej nemaji. Pamatuji, ze jej bylo dostat nekdy v Hudy, takze mozna jej nekdo drzel.
Vim, ze je to (skoro) cele hlinikove, ale ty /pro nas) nejdulezitejsi casti jsou z ocele a podle testu funguji nad ocekavani dobre - v brzdeni napr. dopadl jen o fous hur nez BD Raven a to hlavne kvuli predpokladu, ze na tvrdem firnu/ledu s velkym sklonem by mohl brzdit mene, coz nas pravdepodobne mine.
Protoze u vyberu hraje roli i vzhled, tak "cervena je dobra" (:-)), vaha je vyznamne plus - s o 20-30 deka tezsim by to dopadlo tak, ze v pulce pripadu, kdy by se to vyuzit melo se nevezme, protoze "se to stejne nepouzije" a u toho lehciho se to resit nebude a vezme se "co kdyby".
Delku jsme vybrali 50 cm, to by ji melo byt mirne nad kotnik, 60cm uz by bylo primo ke kotniku.
Jinak je to odkaz z testu cepinu, mozna se nekomu hodi i cely test.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pickard » čtv pro 10, 2015 13:32

Já jsem to v ruce měl a zaboha bych to nechtěl.

Podle mě to vzniklo tak, že se snažili udělat něco, co vyhoví pravidlům některejch skialpinistickejch závodů, kde je vyžadován cepín, ale všichni by si ho radši kvůli rychlosti nebrali. Takže vymysleli toto. Tzn. můj názor je, že jedinej účel té věci je, aby ti rozhodčí na startu dal pokoj.

Sleduju rozšířený názor, že s piklem se buď lezou zabijácký ledy a nebo je dost jedno, jak vypadá. Tento názor nesdílím. U turistickýho cepínu mi z hlediska funkčnosti vždycky vadily tři věci - když se blbě drží za hlavu (dá se řešit omotávkou), když blbě brzdí (prakticky všechny turistický cepíny slušně brzdí) a když nejde kua zaseknout bo s nim nejde švihnout. To je na nasrání. Správnej švih je kombinace hmotnosti, těžiště a pevnosti konstrukce a u piklů se velmi liší. Nemyslím si, že se zobák cepínu nepoužívá, pokud nelezu killer led. Já ho používám i u turistiky velmi často, ono i při přelejzání metrovýho prahu nebo Bergschrundu je příjemný moct si tam sáhnout, seknout a přitáhnout se.

Toto je lehký a pružný, bude se to vodrážet a nic to neprorazí.

Drž se toho Ravenu, ten je dobrej.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » čtv pro 10, 2015 13:55

Diky za nazor. Mas i jine konkretni vyhrady krome svihani? Bo u manzelky svihani moc nepredpokladam (neni na to sila, ani na vytahovani se, resp. na to vubec neni zvykla), takze spise me zajima to ostatni, navic viz test. V tom testu vyslo brzdeni srovnatelne s cepiny tezsi vahy, stejne tak pisou, ze hrot jde do pevneho firnu i ledu fantasticky, coz je presne opak toho, co pises. Co me spise zajima, je to drzeni - pisou, ze se drzi excelentne v self-belay poloze, ale podprumerne v self-arrest poloze. Jen mi neni plne jasne, ktera poloha se kdy pouziva - jen jsem pochopil, ze se hodi do strmych vystupu a sestupu, ale uz min na tury na ledovci s mnoha trhlinama.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod komin » čtv pro 10, 2015 14:47

Ten Camp corsa som mal tento tyzden v ruke v Hudy akurat to vykladali a je to lahke ako pierko, neviem si predstavit to skusat zaseknut do niecoho tvrdsieho. Ale na nosenie to musi byt super ked som to chytil do ruky tak som ostal v uzase jak je lahky.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Turistický cepín

Příspěvekod vonkreuz » čtv pro 10, 2015 16:42

Mám tu oba v ruce...
Jak psal Pickard, Corsa Nanotech je buď pro skialpového chrta jako je Pavproch nebo pro jiného, který šetří váhu. A nebo má jinej duvod proč ten cepín chce. Lopatka u Corsi je hodně blízko ose topora, proto je i méně pohodlný na nošení a opírání se.
Raven je mnohem pohodlnější na nošení i opírání se. Především proto, že hlava (lopatka + ostří) je kovaná z jednoho kusu, tedy je širší a lépe padne do ruky. Díky širšímu materiálu je i lepší na opírání se v prudkém svahu a samozřejmě díky většímu množství materiálu je i v hlavě těžší, tedy je lepší pro švih. Lopatka je dále od osy topurka a je tam dostatečný prostor na dlaň, plus hrot je vybraný v místě kde ho obepínáš prsty právě kvuli pohodlí při nošení.

Vem si, že pujdeš třeba 2 hodiny po ledovci a cepín stále neseš v ruce...

Sám mám kvuli váze Climbing Technology Agile Ice Axe a seknout se to dá, ale není to uplně vončo.

Pokud se nepletu, tak Raven má Mike.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » čtv pro 10, 2015 17:06

Mam Raven Ultra a mam ho rad. Kdybych mel vybirat znovu, tak spis koupim Raven Pro, jelikoz mi obcas chybi spodni hrot, ale uplne zasadni vec to neni.

Muzu podepsat to, co psal pickard i vK. Podstatne je pohodli drzeni a Raven se drzi fakt dobre. Podle mne je to u turistickeho cepinu jeden z nejdulezitejsich parametru a kdyz se kouknes na ten test, tak ho varianty Ravenu maji nejlepsi. Rozdil ve vaze neni zasadni, Ultra proti tomu bazmeku asi 100 gramu navic, coz pri jednodennich turach nehraje roli.

Co se zasekavani tyce, Raven zadny zazrak neni, do firnu v pohode, do ledu nic moc, ale obvykle to staci. Brzdeni v pohode, sekani stupu celkem taky, zarazeni pred sebe dobry, to je taky dulezite a pouzijes o dost casteji, nez zasekavani. Tam taky zalezi na tvaru hlavy. V lete jsem takhle jeden den zarazel aspon 800 vyskovych metru a na konci z toho dostaval krece do ruky. S hlavou jako ma ta Corsa by to bylo mnohem horsi, to by odnesly i dlane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pavproch » čtv pro 10, 2015 17:21

Tu corsu mi vK ukazoval, je to zajímavý kus hardware, ale nechtěl bych to, i dyž sem chrt.... :mrgreen:

Ravena neznám, ale podle obrázků vypadá jako vyhovující účelu (VHT), speciálně verze Pro se spodním hrotem

Osobně ale na tu mou VHT, ledoffce a tak preferuju krapet sofistikovanější Camp Alpax, se kterým není problém celý cen jít po vodorovném ledoffci, šlapt dokopec/zkopec, brzdit, a hlavně lézt i jednodušší ledy/seraky. Tož tak, no.

Btw, aji na baraních rohách se mi už Alpax velmi hodil - po prvním podzimním sněžení byly ty žlábky které je třeba nad baraním sedlem překřížit při výstupu od sedla na vršek velmi solidně olepené a zaledněné, že se lezlo dokonce po DVOU zbraních....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » čtv pro 10, 2015 18:49

Jeste jedna vec. Corsa ma hlinikovou hlavu a na ni prinytovanou ocelovou spici. Co se muze pokazit, to se taky pokazi a obvykle v tom nejnevhodnejsim okamziku. Tady pri brzdeni, kdy na hrot pusobi docela velke sily (paka + narazy). No a pak pujde o zivot, jelikoz ten zbytek brzdit nebude.

Nerikam, ze se to stane hned nebo kazdemu, ale ty nyty se muzou postupne vyklepat, povolit a pak po letech dojde na nejake drsnejsi brzdeni na ledu a povoli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » čtv pro 10, 2015 18:52

Ted jsem se vratil z mesta a tam jsem kupodivu nasel v RP toho Campa Nano... No, je to lehounke, asi by se i svihat dalo, da se to drzet v ruce jednym smerem, ale neni to ono. Vedle meli Petzl Summit (to je vitez toho testu, v RP akurat meli starsi verzi, jeste cele topurko obalene gumou, tudiz znatelne tezsi) a ten se drzel paradne a ani kupodivu az tak tezsi nebyl citit ani ten pogumovany (meli myslim 66 cm verzi). Doma mame Ravena, to je fakt nejsirsi hlava, to se nosi nejlip, ale ten Petzl je jen o fous za nim. Ten se manzelce taky libil - ten Raven moc ne a nerada by dva stejne mela doma, by se to pletlo ( :-k ) - k tomu je tu vahu uz fakt citit. Navic jeji velikost Summitu je ted k sehnani za slusnou cenu. A tech 90 g rozdilu ve vaze neni moc.
Jake mate zkusenosti s tim Petzlem, ten by mel mit vsechny vytky Campu vice nez v poradku.

@mike: ano, toho se taky trocha obavam (v nasi rodine vidis, jak to chodi s botama - a casto je tak i s ostatnym...).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » čtv pro 10, 2015 19:01

Zkusenosti nemam, ale vypada slusne, proc ne. Jedina vec je zahnute topurko. Na turisticke pouziti vetsinou zbytecne a muze vadit pri zarazeni pred sebe, coz je jedna z nejcastejsich cinnosti. Rozdil ve vaze proti Ravenu Pro je 15 gramu, to je nepodstatne (a Raven Ultra je lehci).

Jo, zvlast nekteri si na podobne veci musi davat pozor :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Vachon » pát pro 11, 2015 15:07

Bez zahnutého topůrka bych cepín nechtěl, ani k vysloveně turistickým účelům.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » pát pro 11, 2015 16:35

Jenze u tebe jsou pojmy trochu posunute a tva turistika je pro jineho horolezectvi ;-)

Zahnuty cepin se urcite lip hodi k zasekavani do cehokoliv a kdyz stoupas po strmejsim firnu, muzes si pomahat zasekavanim a pujde to lip, nez s rovnym. Co kdyz ale stoupas pozdeji v povolenem snehu, kde uz cepin nezaseknes (nedrzi) a misto toho zarazis topurko pred sebe? Nezkousel jsem to, ale prijde mi, ze to se zahnutym musi jit hur.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Vachon » pát pro 11, 2015 19:26

Ale jde to taky, jen ho musíš držet pod maličko jiným úhlem, což je o zvyku.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pickard » pon pro 21, 2015 11:42

Jak pravil Vachon - zahnutej je OK i na turistiku + má jasný benefity. Petzl Summit nemám, ale mockrát jsem ho měl v ruce v různejch krámech a proti té Corse je to Ferrari. Klidně bych si ho koupil, dobrej pikl.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Turistický cepín

Příspěvekod remy77 » stř pro 23, 2015 0:49

Ked uz sme pri zahnutych cepinoch, co tak Singing rock Edge? http://www.singingrock.cz/edge?cat=1547

"Turistak" avsak T-ckovy.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pickard » stř pro 23, 2015 11:52

V ruce jsem neměl. Tvar je můj oblíbený. Dal bych přednost cepínu, kterej má nějak vyřešenou opěrku na ruku na konci držadla - jako má třeba air tech evo.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pavproch » stř pro 23, 2015 12:42

Ta "hrana" nevypadá vůbec zle... :smt023

Akoráth snad ta rukojeť by měla být výraznější (např. jak to mají moje Alpaxy)

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř pro 23, 2015 16:02

Tohle vlakno je ale o turistickych cepinech. Ani ten Edge nevypada jako turisticky, akorat trochu oholeny lezecky. Vaha 555 gramu uz je pro turistu zbytecne moc, kdyz muze mit treba ten Petzl Summit a 360 g.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř pro 23, 2015 16:14

Mimochodem, tak mne napadlo... obcas je lepsi brzdit lopatkou a ne zobakem. Kdyz je snih hodne povoleny a zobak nezabira. To se bude zahnutym delat docela blbe, ne? Jestli to vubec pujde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod remy77 » stř pro 23, 2015 17:05

Mike:
Je to vlakno o turistickych cepinoch ale ten edge by mohol byt dobrym kompromisom v prelome turistiky, alpinizmu a lahkeho lezenia. Pretoze ta hranica je u kazdeho rozdielna, ako si aj poznamenal na margo Vachona. Mne sa neraz stalo, ze som "zasiel vedla" a dal by som neviem co za druhy cepin...
A tych 555 g je mozno zbytocnych, zaseku by som povedal ze sa zidu. Tiez T kat.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř pro 23, 2015 20:02

To bylo spis na pp.

Jasne, taky se mi stalo, ze bych velmi ocenil dva lezecke. Mozna bych si usetril i vrtulnikovy vylet, jelikoz bych s nima v pohode sesel cestou vystupu a nehledal jinou, kde jsem se zrakvil.

Je to vec pristupu. Nekdo chce mit maximum pro nejhorsi pripad a vzda se kvuli tomu casti funkcnosti a pohodli v normalnich pripadech. Jiny zas hleda optimum pro normalni pripad s tim, ze kdyz se dostane mimo rozsah, tak uz to moc fungovat nebude. Ja jsem spis to druhe, turisticky cepin mam pohodlny, na me bezne pouziti funguje skvele, ale kdyz se omylem dostanu do lezeckych pasazi, tak nic moc. Nejlepsi by asi bylo mit v zaloze na batohu druhy, ciste lezecky cepin, se dvema by se uz zvladlo leccos. Neco jako membranovka, tu mam taky naprostou vetsinu casu v batohu a pouzivam ji jen v pripade nouze nejvyssi.

Mel jsem dneska v ruce ten Petzl Summit, asi nejakou starsi verzi, co mela topurko obalene gumou. Tvar a hlava ale vypadala stejne. Asi by to slo, drzet se da a na zasek bude urcite lepsi, nez BD Raven.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení