Turistický cepín

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistický cepín

Příspěvekod fps » ned srp 19, 2018 13:26

dle mě jsou tedy na turistiku řetízkové nesmeky v zimě když není moc sněhu na sněžnice naprosto nepostradatelná věc, od té doby co jsem objevil řetízkové nesmeky jsem přestal mačky používat, mačky jsou pro horolezce, což já tedy nejsem, třeba Climbing Technology zvládnou bez problému i náročnější chození po ledě v Alpách nebo Tatrách, a váži jen čtvrtinu co mačky
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » ned srp 19, 2018 18:45

mike píše:Muze se to naucit i sam, staci si najit metodiku, pripadne nejaka videa
Jo, rozhodne lepsi se naucit takto nez nijak. Ale u samostudia je problem, ze Ti nikdo nerekne, pokud neco delas spatne. A vzhledem k tomu, ze trenovat asi nebudes na skutecne nebezpecnem svahu kde se muzes rozejit az moc, tak na to ani sam neprijdes. Krome uplne zacatecnickych a rychle se projevujicich se chyb jako napr. drzet cepin pri brzdeni tak, ze se bodec zapichne do zeme. Na kratkem mirnem svahu s bezpecnym "dojezdem" na dobrem snehu bez problemu zabrzdis, chyby se odpousti, ale na strmem tvrdem zledovatelem firnu (nerku-li cisteho ledu, ale tam je to o hubu vzdy i pri sebekvalitnejsi "praci") je to "jine kafe"...
Takze je dobre alespon obcas mit nekoho, kdo metodiku dobr zna a muze poukazat na chyby a vi, jak je napravit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » ned srp 19, 2018 22:44

Jo, ale ten nekdo by musel byt instruktor, kdo ma fakt vycvik a vi, jak je to spravne. Takze leda na nejakem (ledovcovem) kurzu. Ja bych si treba netroufnul nekomu rikat, ze takhle jo nebo ne, ac mam nabrzdeno hodne a uz mne to nekolikrat zachranilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Kuba Turek » ned srp 19, 2018 23:28

Zase taková raketová věda to není.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Turistický cepín

Příspěvekod NNNTomas » pon srp 27, 2018 11:12

Tak jsem zkoušel cepíny - z levných se mi asi nejlépe držel Petzl Glacier, a byl i o dost lehčí než ostatní. Délka mi vyhovuje 60cm lehce nad kotník, nebo 65cm lehce pod kotník... :)
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » pon srp 27, 2018 13:19

Na delku vem 60-ku. Na zacatku mozna bys byl spokojenejsi 65-kou, ale po chvilce zjisits, ze by bylo lepsi mit ho :wink: kousek kratsi ... S Glacierem chybu urcite neudelas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » pon srp 27, 2018 13:21

fps: když ono to vypadá, že pro tebe je horolezec každý, kdo vstoupí na ledovec nebo jde do svahu co je víc jak 30 stupňů. :) Já si třeba přijdu jako horolezec jen lehce a to jsem lezl svahy určitě kolem 50 stupňů a skalní lezení do IV UIAA. Takže psát, že mačky jsou pro horolezce mi přijde scestný. Každý, kdo uvažuje, že bude chodit po ledovci nebo v lanovém družstvu, by měl mít mačky. Já bych si teda nikoho, kdo má na nohách jen nesmeky na lano nevzal, to bych mu řekl, at si jde sám :). Takže za mě koupit rozhodně mačky, určitě se budou hodit. Časem pravděpodobně budeš chtít vyzkoušet nějakou těžší nebo delší túru po ledovci a tam by byly nesmeky málo.

Pěkně ti to ohledně cepínu popsal mike. Určitě si k cepínu pořiď poutko, jinak hrozí, že o něj přijdeš. Já jen doplním, že raději používám elastické poutko s karabinou co si připnu k sedáku a ne poutko na zápěstí. Usnadnuje to potom manipulaci/přehazování cepínu z ruky do ruky například při traverzování prudkého svahu. Případně když jdeš na krátko a máš v jedné ruce stočené lano a v druhé cepín. Nehrozí tak ,že ti cepín upadne a odjede ti.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » pon srp 27, 2018 14:26

@Pierre111: vem to tak, fps chodi svoji obtiznost, kterou ma ohranicenou shora. Troufam si tvrdit (na zaklade jeho cetnych prispevku na OF), ze se na ledovec nechysta, stejne tak do lanoveho druzstva.
Ale stejne si nemyslim, ze nesmeky a sneznice pokryjou vsechny jeho tereny. Nerikam, ze napr. takova Terynka ve VT se za "skvelych" sneho-ledovych podminek neda i natezko udelat s nesmeky (da se i bez nich), ale mit tam macky, je to snadnejsi o mnoho stupnu. A slezavat dolu Maly nebo Velky Hang na poradnem ledu nebo ledove kruste je doslova o zivot a casto se tam nesmeky nechytaji (jo, vim, ze spousta lidi nakonec sleze beze vseho a ne vsichni se tak prizabiji...). Nekdy je to o hubu i v ostrych mackach. Holt, vyhody macek oproti nesmekum clovek zjisti, az jednou ve "spravnem miste" v nesmecich nekde uklouzne a v nemocnici bude mit dost casu premyslet...

@NNNTomas: Na ledovec ale macky rozhodne ano, zadne nesmeky. Taky macky pri dobre udrzbe (tj. hlavne nenechat je zrezivet) vydrzi dlouhe roky a nakonec vyjdou i levneji.
Ja jsem se jednou malem prizabil na uz "rovnem" ledovci s hrbolnatym ledem, mirne pokrytym snehem a z velke casti pokryty popadanym kamenim, kde jsme se uz chystali dat dole macky, za par metru uz byla jen skala. Jak jsem stoupil na jeden ledovy hrb (vysoky tak 20cm), ten led byl tak tvrdy, ze macky na nem sjeli jako lzycka po ocelove kouli, ani naznak zachyceni. Jsem si teda poradne namozil ruce, krize a bok a nastesti jsem jeste mel helmu, takze hlava v poradku. Za mnou pani me videla, obesla ten hrb - a slehla na vedlejsim, jeste mensim stejne jako ja, jen se bouchla jeste vice. Ti ostatni radeji slapali skoro po ctyrech.
Toto se TI za vhodnych podminek stane i na rovnem ledovci a dopredu to nikde nebudes vedet - podhledem to vypadalo uplne stejne jako cele dva kilometry i na dost svazitem traverzu, co jsme pretim presly a kde se macky perfektne zachytavaly.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod NNNTomas » pon srp 27, 2018 16:09

Mačky jsou asi super, ale stojí 3x tolik, a nevím kolikrát je využiji... V září se chystáme na Dachstein - lézt ferraty a někde se k jejich nástupu se (jak kdy) jde ve sněhu, jsem myslel že by ty mačky byli lepší než nic :) . Nějaké hřebenové tůry neplánujeme...

Mačky tohoto typu nasadím na každou botu?
https://macky-a-nesmeky.heureka.cz/sing ... i-classic/
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Turistický cepín

Příspěvekod fps » pon srp 27, 2018 17:52

ano, nasadíš
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » pon srp 27, 2018 19:29

Pierre111 píše:fps: když ono to vypadá, že pro tebe je horolezec každý, kdo vstoupí na ledovec nebo jde do svahu co je víc jak 30 stupňů. :) Já si třeba přijdu jako horolezec jen lehce a to jsem lezl svahy určitě kolem 50 stupňů a skalní lezení do IV UIAA.

Jj, ja si jako horolezec neprijdu vubec a tech 50 stupnu uz jsem lezl taky. Skaly v horach do III (vyjimecne). Spravny nazev pro tohle je alpinismus a ten ma svou stupnici obtiznosti. Pro mne je vrchol PD, tedy PD: peu difficile: mirne obtizne, pro tebe AD (vice obtizne), mozna vic. Prvni stupen je ale F, tedy snadne a uz do toho spadaji ledovcove tury a firn do 30 stupnu, takze macky a cepin to chce.

Pierre111 píše:Já jen doplním, že raději používám elastické poutko s karabinou co si připnu k sedáku a ne poutko na zápěstí. Usnadnuje to potom manipulaci/přehazování cepínu z ruky do ruky například při traverzování prudkého svahu.

Urcite je to pohodlnejsi, kdyz mas sedak (coz ja obvykle nemam), ale bal bych se situace, kdy ti brzdeni cepin vytrhne z ruky. S poutkem na ruce mas jeste mozna nejakou sanci ho chytit a znovu pouzit. Nebo aspon das ruku tak, aby te nemlatil do hlavy. Na sedaku a dlouhem elastickem poutku to myslim bude horsi, dost nerad bych to zkousel prakticky.

Ztrata cepinu je ma nocni mura. Nezapomenu ten pocit, kdyz mi kvuli pitome chybe upadnul kousek pod vrcholem dlouheho strmeho zlabu. Nastesti se o kousek niz zapichnul a dokazal jsem pro nej po vlastnich stopach slezt, jinak bych byl nahrany.

NNNTomas píše:Mačky jsou asi super, ale stojí 3x tolik, a nevím kolikrát je využiji...

:roll: staci, kdyz je budes potrebovat jednou a nebudes je mit. Na kolik si cenis sve zdravi, pripadne zivot?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » pon srp 27, 2018 21:43

Moje zatim nejtezsi cesta byla Piz Bernina pres Biancograd. Hodnocene to je jako AD, nekolik useku za III, dle meho nazoru je tam i III+ a jedna kratka stena je za IV ale asi pujde oblezt. Svah pry dosahuje 55 stupnu, coz asi souhlasi odhadoval jsem ze to bude lehce pres 50. Ja mel svah prakticky jen z ledu s malym popraskem snehu.

Jinak dle me uz na turu F jedine macky: na nesmeky zapomenout. Kvalitni nesmeky stoji kolik? 800-900 ? Macky jsou za neco pres 2tis. Pro me tedy jednoduche rozhodovani.

Pr brzdeni ti proste cepin vypadnout nesmi :). Mel by jsi ho drzet obema rukama, to ale vime. Kdyz ti vypadne, tak podle me proste jedes a cau.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » pon srp 27, 2018 22:46

@NNNTomas: Vis co udelej? Az pujdes, zkus si pujcit od nekoho (nebo i v pujcovne) macky na vyzkouseni, i kdybys koupil nesmeky. Velice rychle zjistis, ze na tom ledovci budes chodit o tridu-dve jisteji nez v nesmecich a na ty uz ani nepomyslis.
A cena je jak psal Pierre - cca dvojnasobna (ani u retizkovych nesmeku - o jinych ani nepremyslej - si nekupuj levne, ale kvalitni, obzvlast kdyz mas boty hranicni velikosti) a jak jsem psal, macky by Ti mely vydrzet rozhodne vice nez dvojnasobne dele.
A mike ma taky svatou pravdu: Cenis si svuje zdravi a zivot na min nez tisicovku navic za macky??? Protoze ledovce, i ty skoro rovne - to nejsou pohodove ceske kopecky. A zrovna tady velice lehce muze platit znama horolezecka poucka: Levne vybaveni ma dve vyhody - je levne a vydrzi do konce zivota...

Jinak se zeptam: pokud pujdete na feratu pres ledovec a najednou nekde uprostred zjistite, ze je na skalach (klidne na ferate) namraza nebo zmrzly snih, co udelas? Nesmeky Te neudrzi. To same, kdybyste najednou potrebovali traverzovat klidne jen 30-stupnovy svah nebo tvrde a kluzke firnove pole, co udelas? S nesmekami na nohou se muzes akurat modlit, at neuklouznes. Macky Te v obou pripadech podrzi (plus ve druhem samozrejme cepin).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte srp 28, 2018 1:17

Pierre111 píše:Svah pry dosahuje 55 stupnu, coz asi souhlasi odhadoval jsem ze to bude lehce pres 50. Ja mel svah prakticky jen z ledu s malym popraskem snehu.

To uz chce dva lezecke cepiny a jisteni, ne? Ja jsem pred par lety vzdal vystup kousek pod vrcholem, jelikoz tam bylo asi 25 m 40 stupnoveho ledu a mel jsem jen jeden cepin a otupene macky.

Pierre111 píše:Jinak dle me uz na turu F jedine macky: na nesmeky zapomenout.

Tak. F je treba normalka na Grand Paradiso a tam by snad nikoho pricetneho v nesmekach jit nenapadlo. Venediger je taky myslim jen F a vrcholovy hrebinek bych v nesmekach nikomu neradil. Ani spodni rovnou cast, kdyz uz je tam jen led.

Pierre111 píše:Pr brzdeni ti proste cepin vypadnout nesmi :). Mel by jsi ho drzet obema rukama, to ale vime.

Jo, nesmi. Jenze setrvacnost je proti. Spodni rukou nic neudrzis, tou jen nastavujes polohu cepinu a kryjes hrot, aby sis ho nezapichnul do bricha, vsechno je na horni ruce. Sily jsou nekdy fakt velke. Kdyz jsem si zlomil nohu, tak proto, ze jsem i se snehem jel po ledu jim krytem, ktery byl jako sutr a hrbaty. Trikrat mi to vytrhlo ruku z pod ramene do uplneho natazeni. Cepin jsem nastesti udrzel a stahnul zpatky, ale byly to strasne pecky. Kdyz jsem konecne zastavil, tak jsem myslel, ze mam utrzene rameno, bolelo vic, nez zlomeny kotnik. Vem si, ze se tvych 80, 90 nebo vic kilo pohybuje ne uplne malou rychlosti a najednou se zobak sekne o nejaky vystupek a zastavi. Nemas sanci udrzet ruku pod telem.

Pierre111 píše:Kdyz ti vypadne, tak podle me proste jedes a cau.

Doporuceni pri takovem padu je nikdy se nevzdavat a bojovat, jak se da. Mne to podruhe, bez cepinu, zachranilo. Takze bych se vyrvany cepin pokusil dostat zpatky a myslim, ze s poutkem na ruce by se to podarit mohlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 28, 2018 7:23

Já měl dva cepíny, kolega jen jeden. Lidi to lezli většinou bez jištění s jedním cepínem, někomu to ale trvalo dost dlouho. Měli jsme tři šrouby a blbci použili jen jeden a to až nahoře, když jsme potřebovali zastavit a přehodit výstroj v batohu. Jinak s jedním cepínem bych to jistil, se dvěma to šlo, ale respekt jsem teda měl velký. Já právě kvůli ledu uvažuju o lezeckých mačkách. Ne že by to s turistickými nešlo vylézt, ale lezecké si myslím budou držet lépe.

Já vážím 73kg :twisted: . No já si docela umím i představit, že když ten cepín pustíš a ten se na chvíli někde kousne tak ti řemínek zlomí zápěstí. V případě karabiny s gumou ti ten cepín zase pěkně nafackuje, jelikož ti bude lítat někde okolo hlavy. Prostě nepouštět. Já s tím problém nemám, někdy držím cepín tak silně, že ho chvíli nemůžu pustit ani úmyslně :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod NNNTomas » úte srp 28, 2018 8:16

Na ferratu půjdu max. po nějakém firnovém poli, v červenci jsem kus přecházel jen v botech, a nějak nejistě jsem si nepřipadal. Mačky tam nikdo neměl. To bych za chvíli nesl 30kg batoh s výbavou "co kdyby", a pak akorát na ferratě spadnul :)

Mačky měl jen jeden člověk co slejzal z ferraty po ledovci z Hoheru Dachtein, tam by se hodily, jen v botech to bylo o hubu...
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte srp 28, 2018 8:46

NNNTomas píše:Na ferratu půjdu max. po nějakém firnovém poli
NNNTomas píše:Mačky měl jen jeden člověk co slejzal z ferraty po ledovci z Hoheru Dachtein, tam by se hodily, jen v botech to bylo o hubu..
Trochu si protirecis - na feratu Hoher Dachstein (a hlavne z ni dolu), pokud vim, jdes po ledovci, to neni zadny firn (i kdyz to tak na prvni pohled vypada) a podle popisu i topa jsou tam i trhliny, ktere se obchazeji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod NNNTomas » úte srp 28, 2018 9:26

To vím, tím jsem chtěl říct, že i po ledovci se to dá slézt bez ničeho, a to 2m vedle byli trhliny na zaparkování osobní auta :)
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte srp 28, 2018 9:51

#-o #-o #-o
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod NNNTomas » úte srp 28, 2018 10:10

To víš, než jsem tam jeli, bylo nám řečeno, že není nic potřeba - že tam chodí i báby v teniskách... :D

Které mačky z těch levnějších tedy doporučíte? Když už, tak teda už... :) Aspoň už budu mít komplet vybavení (feratáckej set, lano, cepín, mačky)
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 28, 2018 10:15

Jenom aby jsi tam nezaparkoval sám ;). Jde o to, že vybavení by jsi neměl kupovat kvůli jedné akci ale myslet dopředu. Co když dostaneš příští rok nabídku vylézt třeba na Glockner ? Budeš psát sem na forum zda se to dá jít v nesmekách ? Nebo si koupíš mačky ? Nebo tam nepojedeš, protože jsi si rok před tím koupil nesmeky a s těma se to nedá jít ? Riskneš to v nesmekách ? Rad jsi dostal až až ale vypadá to, že jsi prostě rozhodnutý pro svojí variantu. Mě prostě přijde vtipná kombinace cepínu a nesmeků.

Nevim co teda nosíš, ale můj batoh váží mnohem méně a to tam mám vše co potřebuju na ledovcovou tůru na celý den.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 28, 2018 10:19

Záleží co máš za boty a co za boty hodláš používat. Pokud máš boty bez drážek na patě a špičce kup jakékoliv řemínkové turistické mačky s 12 hroty z oceli, hliník nebo jeho slitiny nekupuj. Já má třeba Singing rock Fakir II poloautomaty a už mi to třeba přestává stačit a koupím asi lezecké automaty. Fakir II jsem ted našel na netu za 1830kč.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod NNNTomas » úte srp 28, 2018 10:36

Boty mám obyč. SALOMON SHINDO MID GTX , s těti to asi na túry na Glockner a Mont Blanc nebude :)

Na ty SR Fakir II jsem koukal... ty automatické mačky lépe sedí - drží?
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 28, 2018 10:50

Ano automaty lépe drží. Lezecké mačky jsou většinou automaty. Tobě budou stačit pro začátek turistické řemínkové tak za 2000kč. Já lezl na Glockner ve vysokých Salomonech. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod NNNTomas » úte srp 28, 2018 11:37

Tak aspoň, že to kupovat ještě nový boty by bylo už moc :D

Všude FAKIR II vidím za nejméně 2150,- ...kdes to našel?
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte srp 28, 2018 11:41

Jeste bacha - na Tvoje boty jedine reminkove, zadne poloautmaty nebo automaty!!! Nemas na ne drazky, na svoje boty je nepripevnis!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 28, 2018 12:58

Taky už to nevidím :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod NNNTomas » úte srp 28, 2018 13:11

Tak se zase vrátím k nesmekům :t:t ...... dělám si srandu :D
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte srp 28, 2018 16:10

Pierre111 píše:Já vážím 73kg :twisted:

Pridej boty, obleceni, macky, cepin, batoh... pod 80 se nedostanes. Ne ze by to nebylo jedno, energie roste se ctvercem rychlosti, ta je zasadni (proto je potreba brzdit reflexivne co nejdriv, dokud je rychlost mala).

Pierre111 píše:No já si docela umím i představit, že když ten cepín pustíš a ten se na chvíli někde kousne tak ti řemínek zlomí zápěstí. V případě karabiny s gumou ti ten cepín zase pěkně nafackuje, jelikož ti bude lítat někde okolo hlavy.

Taky si to umim predstavit, ale pravdepodobnost mi pripada velmi mala. Zato otloukani hlavy v druhem pripade skoro jiste :)

Pierre111 píše:Prostě nepouštět. Já s tím problém nemám, někdy držím cepín tak silně, že ho chvíli nemůžu pustit ani úmyslně :D.

Jo, ale lidske telo ma sve silove i pevnostni limity :) Tohle se asi musi zazit. Kdybys videl, jak snadno praskla ta kost, kdyz jsem chytnul hrotem macky o led pod snehem (cepinem jsem nedokazal zastavit, a tak jsem ze zoufalstvi zacal brzdit i nohama). Setrvacnost a to uz jsem nejel nijak rychle, odhadem do 10 km/h, jelikoz pomoc nohou zafungovala. Uplne strasna nemilosrdna sila, ktera by asi zlomila libovolnou kost v tele. Takze kdyby se cepin natrvdo seknul, nemas nejmensi sanci ho udrzet, pokud teda nejsi Chuck Norris ;-) Leda behem prvni sekundy padu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte srp 28, 2018 18:39

Pierre111 píše:No já si docela umím i představit, že když ten cepín pustíš a ten se na chvíli někde kousne tak ti řemínek zlomí zápěstí.
Jo to mas pravdu. Jen se obavam, ze pokud se ten cepin opravdu kousne, mas to n akarabine na sedaku a elasticke poutko se nahodou nepretrhne, tak Ti klidne muze i zlomit vaz nebo ponekud vyrvat nebo ponicit vnitrni organy... V tomto pripade mi prijde zlomene zapesti "prijemnejsi"...
mike píše:Takze kdyby se cepin natrvdo seknul, nemas nejmensi sanci ho udrzet, pokud teda nejsi Chuck Norris
Ale vsak ve spoustu filmu (nekdo dal odkaz na nejaky bollywoodsky i na OF) ve velke padaci rychlosti staci elegantne jednou rukou zarazit cepin do ledu a uz v pohode stojis, takze to neni jen Chuck... :lol: :lol: :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení