Trekové hůlky - ano / ne

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

vzít si poprvé v životě (bez předchozí zkušenosti) trekové hůlky na Fagaraš?

ano
65
89%
ne
8
11%
 
Celkem hlasů : 73

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod keijei » úte kvě 29, 2012 14:16

Jasne, ze je nosim i do kopce - pekne slozene, pripevne na batohu. O:) Do kopce jsem je taky zkousel pouzit, ale z nejakeho duvodu mi do kopce moc nepomahaji. Je ruzny uhel stoupani a bud jsou moc dlouhe a nebo kratke. Kdyz je moc prudky kopec tak si opru ruce o kolena a slapu. Dolu mi to tak nevadi a i kdyz by vlivem uhlu klesani mohly byt misty hulky delsi, tak nemam problem na ne "prepadavat".
Uživatelský avatar
keijei
účastník
účastník
 
Příspěvky: 217
Registrován: stř srp 3, 2011 7:26
Bydliště: Hlavní město Slezska

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod deckardph » úte kvě 29, 2012 16:48

Nedávne se tu vcelku slušně rozvýřila debata ohledně nastavování hůlek. Já sem se teď začet do stránek UIAA a tam píšou že hůlky by měli být určitě nastavovací protože při špatné velikosti a technice používání můžou vzniknout zdravotní problémy kdyžtak tady je link na PDFko http://www.theuiaa.org/upload_area/file ... 8_V1-2.pdf
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » úte kvě 29, 2012 20:57

Jj, rozvyril ji hlavne Vyr velky a Sova palena :roll: ;-)

Jinak diky za odkaz, clanek by si meli precist vsichni, kdo hulky pouzivaji pravidelne. Mne potvrdil duvody, proc je nepouzivat. Kdybych mel (velmi zaujate) shrnout obsah do jedne vety, tak hulky jsou vhodne hlavne pro stare nemocne tlustochy s tezkym batohem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod pavproch » stř kvě 30, 2012 5:23

mike píše:Kdybych mel (velmi zaujate) shrnout obsah do jedne vety, tak hulky jsou vhodne hlavne pro stare nemocne tlustochy s tezkym batohem ;-)


Buď tak laskav a nenavážaj sa do ňa, jo? :mrgreen:



ref odkaz: spousta krásné angličtiny, ale vlastně nic důležitého a nového neřekli, hlavně se ale neopírají o pořádná data a výzkumy, ale o "jedna promovaná paní povídala". takvýhle zprávy sou na guvno, to je jak z novy nebo blesku
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod dudy » stř kvě 30, 2012 6:02

Jenom k tomu zamrzání zámků hůlek.
Na to jsem našel spolehlivé řešení.
V hospodě vždycky rozmrznou.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod keijei » stř kvě 30, 2012 6:20

2deckardph: Super, takze vlastne potvrzujes, ze je pouzivam spravne - s kopce s nakladem. \:D/
Uživatelský avatar
keijei
účastník
účastník
 
Příspěvky: 217
Registrován: stř srp 3, 2011 7:26
Bydliště: Hlavní město Slezska

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod wawrik » stř kvě 30, 2012 6:55

Poklepom na mieste sa zistilo, že skrutkovacie paličky nie sú úplne kompatibilné s omrznutými prstami... Na testovacej túre v Roháčoch som sa pri výstupe dobre oprel o paličku a tá sa mi elegantne poskladala - tak som si tie svištie hovienka obzrel pekne zblízka :-) Po tretej držke ma to prestalo baviť a paličky som zbalil.

Asi budem musieť prísť na chuť tomu Grcovmu z-systému. Čím vyhlasujem konkurz na karbónové skladacie paličky (z-poles) s dĺžkou 125 cm a predĺženým madlom. Black Diamond ani Mountain king to v tejto dĺžke nerobia :-(
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod jonza » stř kvě 30, 2012 7:11

nase hulky se taky zacaly povolovat asi po 3letech provozu. Stacilo je rozebrat, vycistit a promazat zatahovaci mechanismus. Do trubky jsem narval hadr na pletaci jehlici a vycistil ji od hlinikoveho prachu a znovu funguji na 100%
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno


Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod jonza » stř kvě 30, 2012 7:42

ok, 10let je krasna doba, asi doslouzily. Predpokladal jsem vyrazne kratsi zivotnost
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod pavproch » stř kvě 30, 2012 8:46

wawrik píše:Asi budem musieť prísť na chuť tomu Grcovmu z-systému. Čím vyhlasujem konkurz na karbónové skladacie paličky (z-poles) s dĺžkou 125 cm a predĺženým madlom. Black Diamond ani Mountain king to v tejto dĺžke nerobia :-(

na skialpo mám karbonové 3-dílné Komperdelly C-33 a jsou mooooc fajne.... rukojeť mají prodlouženou, ale ne z pěny nýbrž G-reptile (něcojjako sucháč). . v rukavicích sa to fajně drží, do holé dlaně to krapet tlačí...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » stř kvě 30, 2012 15:51

pavproch píše:
mike píše:...tak hulky jsou vhodne hlavne pro stare nemocne tlustochy s tezkym batohem ;-)

Buď tak laskav a nenavážaj sa do ňa, jo? :mrgreen:

Nebud vztahovacny, ty prece nenosis tezky batoh :twisted:

pavproch píše:ref odkaz: spousta krásné angličtiny, ale vlastně nic důležitého a nového neřekli,

Pro mne je novy bod 3 z nevyhod. Ze ktereho mi plyne, ze dlouhodobym pouzivanim hulek se snizuje odolnost kloubu. Zbytek potvrzuje, co tady pisu celou dobu. Ze zdravy clovek berlicky nepotrebuje a jejich naduzivani mu skodi.

pavproch píše:hlavně se ale neopírají o pořádná data a výzkumy, ale o "jedna promovaná paní povídala". takvýhle zprávy sou na guvno, to je jak z novy nebo blesku

Na tos prisel jak? Vidim tam 8 ocitovanych zdroju a 23 podepsanych clenu medicinske komise UUIA. Pricemz je to jejich oficialni konsensus, coz uz by melo mit nejakou vahu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod Vachon » stř kvě 30, 2012 16:12

mike píše:...dlouhodobym pouzivanim hulek se snizuje odolnost kloubu.


Tohle konstatování mi přijde příliš všeobecné.

Asi by dávalo smysl, kdybych chodil na procházky do parku, a to jen s hůlkama. Ale je lepší (čti víc trénující klouby) když třeba jdu v těžkém terénu s 15kilo zátěže bez hůlek nebo s 20 kilo zátěže s hůlkama? Nemluvě o tom, že kolena už můžou být různě (nevratně) opotřebovaná.

To bychom rovnou mohli říct (bez jakékoliv spojitosti s hůlkama), že je na kolena lepší být tlustej, protože se víc zatěžujou, že? (a naopak hubeností se snižuje odolnost kloubů) Myslím, že se s tímhle tvrzením žádný ortoped neztotožní...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod Vachon » stř kvě 30, 2012 16:18

Aby to úplně nezapadlo, fakt mě to zajímá, umí mi nějaký nenastavovač délky hůlek (co argumentuje dlouhými držadly na přehmat) odpovědět na dotaz z úterka
Vachon píše:... jak řešíte u vícepolohových držadel řemínek na zápěstí. To ho nějak uvolňujete? Nebo hůlku v té nižší poloze držíte bez něj?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » stř kvě 30, 2012 16:28

Napsal jsem to moc zjednodusene, tak tedy radeji ocituju original:
Reduced physiological protection mechanisms: Strong pressure and strain stimuli are very important for the nutrition of the joint cartilage and also for training and maintaining the elasticity of the “breaking musculature”. Continuous use of hiking sticks decreases these physiologically important strain stimuli.

Vykladam si to tak, ze kdyz budes po horach chodit jenom s hulkama, klouby se na to dostatecne neadaptuji. A kdyz jednou vyrazis bez hulek (nebo je ztratis, zlomis...), muzes mit problem. Podobny jako ja, kdyz jsem zacal pred lety jezdit do hor, prehnal to se zatezi a nenavykla kolena to odnesla. Bolelo to cely rok. Pak jsem prestal blbnout, zacal zvysovat zatez postupne a kdyz jsem sel po letech stejnou trasu, co mne tenkrat zrusila, tak to byla spis prochazka a s koleny nebyl zadny problem. O tenhle pozitivni treninkovy efekt se hulkama pripravujes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod Vachon » stř kvě 30, 2012 16:31

Jasně. To je v podstatě jen tvrzení jako že po zlomenině nohy bys měl časem berle odložit, i když to ze začátku není úplně příjemný, jinak se nerozchodíš nikdy. S tím nelze nesouhlasit.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » stř kvě 30, 2012 16:35

V podstate tak. Akorat ze tady si ty berle porizujes dobrovolne, i kdyz je vlastne nepotrebujes (mluvim o zdravych jedincich). A cim dyl je budes nosit, tim hur se ti budou odkladat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod wawrik » stř kvě 30, 2012 16:42

Vachon píše:... jak řešíte u vícepolohových držadel řemínek na zápěstí. To ho nějak uvolňujete? Nebo hůlku v té nižší poloze držíte bez něj?

Áno, držím to bez remienku. Dole z kopca je to default, aby som sa nezabil, keď sa mi náhodou palička o niečo zachytí. V poslednom čase nepoužívam remienky už ani smerom hore, je to flexibilnejšie. Do remienku paprču strčím, len keď ma čaká dlhé (niekoľkohodinové) stúpanie nie veľmi kamenitým terénom.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod wawrik » stř kvě 30, 2012 17:01

mike píše:...Vykladam si to tak, ze kdyz budes po horach chodit jenom s hulkama, klouby se na to dostatecne neadaptuji. A kdyz jednou vyrazis bez hulek (nebo je ztratis, zlomis...), muzes mit problem.

To síce hej, ale veci nie sú čierne alebo biele.

Pre nás ultralightov s 20-kilovým báglom je rozloženie záťaže a menšia únava svalov vďaka paličkám pomoc na nezaplatenie. Zo spätného pohľadu je pár trekov (resp. úsekov), ktoré by som bez paličiek asi nedal. A potom je úvaha na tému trénovanie kĺbov bezpredmetná. Odhliadnuc od toho, že trénovanie postupným zvyšovaním záťaže som skúšal, ale fungovalo to len do určitej hmotnosti, potom kolená zasa boleli. Od toho ma definitívne oslobodili až paličky (a seknutie s každodenným popíjaním čaju pu erh :-))

Je jasné, že dobre stavaný a zdravý 90-kilový človek s 10-kilovým batohom tú pomoc paličiek neocení, ale každý máme hlavu a dokážeme posúdiť, či mi tie paličky pomôžu alebo nie. A k tomu je - mimochodom - ten článok neoceniteľnou pomôckou, je to krásne zhrnuté. Všetky tie veci aj tu na fóre už spomenuté boli a kto chôdzu s paličkami skúšal, došiel k úplne rovnakým záverom.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod Vachon » stř kvě 30, 2012 17:02

2Mike: Tam pak zase vstupuje můj předchozí argument, třeba o těžkém terénu a velké zátěži, prostě každý má podle mě někde hranici, kdy mu hůlky prostě nezpochybnitelně pomůžou a nijak významně si klouby neoslabuje (jinak by to nešel).
Nebo ještě jinak, já neoceňuju hůlky především kvůli "nosnosti", ale neustálému drobnému udržování rovnováhy, což klouby šetří (snižuje riziko, že špatně došlápneš) aniž by je to oslabovalo (a beru si je jen někdy).

2wawrik: thx
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » stř kvě 30, 2012 17:19

Vachon píše:Tam pak zase vstupuje můj předchozí argument, třeba o těžkém terénu a velké zátěži, prostě každý má podle mě někde hranici, kdy mu hůlky prostě nezpochybnitelně pomůžou a nijak významně si klouby neoslabuje (jinak by to nešel).

Tou prvni casti bych si nebyl tak jisty. Pro mne je tezky teren takovy, kde uz jsou hulky nepouzitelne (sutry, skala...). Mozna v zime, na sneznicich je samozrejme pouzivam, ale jinak mi na snehu prijde lepsi cepin. Mozna pri hodne velke zatezi (20 kilo a vic), to vyzkousene nemam. Teda, asi by se nasel teren, kde by se mi slo s hulkama lip (napada mne treba sjizdeni suti), ale je ho tak malo, ze mi nestoji za to je kvuli tomu s sebou tahat.

Vachon píše:Nebo ještě jinak, já neoceňuju hůlky především kvůli "nosnosti", ale neustálému drobnému udržování rovnováhy, což klouby šetří (snižuje riziko, že špatně došlápneš) aniž by je to oslabovalo (a beru si je jen někdy).

Tady se ale uplatni bod 2 z toho clanku. Ztracis cit pro rovnovahu. Tohle mi osobne prijde jako nejskodlivejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » stř kvě 30, 2012 17:28

wawrik píše:Pre nás ultralightov s 20-kilovým báglom je rozloženie záťaže a menšia únava svalov vďaka paličkám pomoc na nezaplatenie.

Hmm, ale celkova zatez je prece stejna nebo spis vetsi. Jestli myslis setreni nohou na ukor rukou, tak asi jo. BTW, na tebe ted nejspis bude platit tohle:
At high altitude or in cold environment the sticks should not be adjusted too long (the hands should be lower than the elbow when using the stick), because otherwise the circulation will be impaired and the user will get cold fingers in a very short time.


wawrik píše:Zo spätného pohľadu je pár trekov (resp. úsekov), ktoré by som bez paličiek asi nedal. A potom je úvaha na tému trénovanie kĺbov bezpredmetná.

To rozhodne, jde o stale noseni. Proti pouziti, kdyz je to opravdu potreba a pomuze, asi nikdo nic nema.

wawrik píše:Odhliadnuc od toho, že trénovanie postupným zvyšovaním záťaže som skúšal, ale fungovalo to len do určitej hmotnosti, potom kolená zasa boleli.

Divne, mne boli spis svaly a s vyssi zatezi roste celkova unava (nejspis exponencialne... :(()

wawrik píše:Od toho ma definitívne oslobodili až paličky (a seknutie s každodenným popíjaním čaju pu erh :-))

Jak souvisi klouby s cajem (pu ehr jsem asi nikdy nepil)?

wawrik píše:Je jasné, že dobre stavaný a zdravý 90-kilový človek s 10-kilovým batohom tú pomoc paličiek neocení, ale každý máme hlavu a dokážeme posúdiť, či mi tie paličky pomôžu alebo nie.

Jsi docela optimista ;-) Rekl bych, ze kazdy asi dokaze posoudit, jestli mu hulky momentalne pomahaji nebo ne, ale ty dlouhodobe efekty tezko. Vubec o nich nemusi vedet, ani si jich vsimnout a kdyz uz si vsimne, tak uz bude pozde.

wawrik píše:A k tomu je - mimochodom - ten článok neoceniteľnou pomôckou, je to krásne zhrnuté.

Ano, prave proto se mi velice libi.

wawrik píše:Všetky tie veci aj tu na fóre už spomenuté boli a kto chôdzu s paličkami skúšal, došiel k úplne rovnakým záverom.

Kdyz si projdes predchozi diskuse tak zjistis, ze jsi opet docela optimista ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod oodoow » stř kvě 30, 2012 17:36

Jo, tomu postupnému ztrácení smyslu pro rovnováhu bych celkem věřil. Je to s nima stejně jako s kotníkovejma botama, prostě si na ně zvykneš a pak už to jde bez nich špatně a "zdravý" člověk je nepotřebuje.
Článek jsem jen tak proletěl, nic nového jsem tam nenašel, jenom tuhle věc, s kterou teda nesouhlasím: "It has been shown that there is no significant difference in using one or two sticks when walking without a load". Podle mě je to docela veliký rozdíl ať už s nákladem nebo bez něho, když mám jednu hůlku anebo dvě. S jednou ani nevím jak bych chodil, asi bych si ji musel přehazovat z ruky do ruky po čase.
Osobně si beru hůlky jenom když je trasa už moc dlouhá a moc kopcovitá a mám obavu, že ke konci se už budu jenom ploužit. Pak mám hůlky jako takovou jistotu, že se nějak doploužím tam, kam potřebuju. Pokud se jde po sněhu, tak si je beru taky, tam mi hodně pomáhají a zmírňují propadávání a když je zima, tak je dobré zapojit ruce, protože se potom lépe prokrvují a nemrznou mi prsty.
Každopádně Mike správně píše, že pokud už je terén hodně technicky náročný, pak jsou hůlky spíš na obtíž, protože je potřeba mít volné ruce.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » stř kvě 30, 2012 17:50

oodoow píše:Jo, tomu postupnému ztrácení smyslu pro rovnováhu bych celkem věřil. Je to s nima stejně jako s kotníkovejma botama, prostě si na ně zvykneš a pak už to jde bez nich špatně a "zdravý" člověk je nepotřebuje.

Touche ;-) Je to tak, chodim v kotnikovych botach i v lehkych terenech a kdyz vezmu nizke do trochu tezsiho, tak mam problemy. Ale aspon se muzu vymluvit na to, ze neustalym chozenim v tezkych botach trenuju na hory, kde potreba opravdu jsou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod wawrik » stř kvě 30, 2012 18:08

Fakt si myslím, že výber používanie/nepoužívanie paličiek je len na triezvej úvahe. Ak mi niečo pri chôdzi prekáža a paličky mi od toho dokážu pomôcť, porovnám negatíva. Keď mi nevadia alebo som ochotný ich akceptovať/obmedziť, chodím s paličkami, keď vadia, riešim inak.

Ako súvisí pitie čaju s kĺbmi fakt netuším, ale som žiarivým príkladom toho, že nejako áno. Raz som zachytil rozhovor dvoch kolegov, čo sa bavili o bolestiach kĺbov, a jeden povedal "odkedy som prestal piť pu erh, prestali ma bolieť". Tak som to skúsil, a dva týždne po vysadení som dokázal prejsť skoro celodennú túru bez bolesti kolien a bedier. Dovtedy bolievali už po hodine, po šesťhodinovej túre som sa vracal ako kripel. Viacdenných túr som nebol schopný vôbec. Hľadal som aj po nete nejaké zmysluplné vysvetlenie, ale k ničomu som sa nedostal. Teraz si dám pu erh tak raz-dvakrát za mesiac, čo mi je ľúto, lebo ten čaj mám fakt rád. Ale za boľavé kolená mi nestojí. S inými čiernymi čajmi taký problém nemám, ale radšej to nepreháňam. Nefermentované čaje a vývary z kôry a byliniek (roibos atď.) sú bez problémov úplne. Asi to nejako súvisí s tou oxidáciou, čím viac je čaj fermentovaný, tým viac mi robí problémy. Viac som vypozorovať nedokázal.

Paličky ma poslali o level vyššie, aj na dlhých trekoch ma len občas pobolieva pravý bedrový kĺb, viac nič. Aj ten iba sporadicky. Podotýkam, že paličky nepoužívam stále, práve preto, aby si tie svinské kolená moc nezvykali :-) Na jedno- a dvojdenné treky ich nenosím vôbec, iba keď trénujem vysokú záťaž na nejaký dlhší trek.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » stř kvě 30, 2012 18:25

wawrik píše:Fakt si myslím, že výber používanie/nepoužívanie paličiek je len na triezvej úvahe. Ak mi niečo pri chôdzi prekáža a paličky mi od toho dokážu pomôcť, porovnám negatíva. Keď mi nevadia alebo som ochotný ich akceptovať/obmedziť, chodím s paličkami, keď vadia, riešim inak.

Porovnas negativa, kdyz je znas. Myslis, ze bezny turista, kteremu p(r)odavac doporuci hulky, je zna? Ja jsem ty sve kupoval pred vice nez 10 lety a o negativech jsem nemel ani tuseni. Nastesti se mi s nima chodilo blbe, a tak jsem si nevybudoval zavislost ;-)

wawrik píše:Ako súvisí pitie čaju s kĺbmi fakt netuším, ale som žiarivým príkladom toho, že nejako áno. Raz som zachytil rozhovor dvoch kolegov, čo sa bavili o bolestiach kĺbov, a jeden povedal "odkedy som prestal piť pu erh, prestali ma bolieť".

Zajimave. Jinak mne obcas boli klouby bez zjevneho duvodu, mozna to souvisi se zmenama pocasi nebo je to reakce imunitniho systemu. Posledne mne silene rozbolela ramena, kdyz jsem si po antibiotikach snazil dat doporadku traveni jogurtama #-o

wawrik píše:Podotýkam, že paličky nepoužívam stále, práve preto, aby si tie svinské kolená moc nezvykali :-) Na jedno- a dvojdenné treky ich nenosím vôbec, iba keď trénujem vysokú záťaž na nejaký dlhší trek.

Tohle mi prijde v pohode, podstatne je mit informace a zaridit se podle nich.

BTW, v zime jsem chodil hodne na sneznicich a s hulkama. Nevim, nakolik se na tom podilely sneznice a nakolik hulky, ale trenink to byl slusny. Kdyz jsem na jare ty kramy odlozil, tak jsem se doslova vznasel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod wawrik » stř kvě 30, 2012 19:17

mike píše:Porovnas negativa, kdyz je znas. Myslis, ze bezny turista, kteremu p(r)odavac doporuci hulky, je zna? Ja jsem ty sve kupoval pred vice nez 10 lety a o negativech jsem nemel ani tuseni. Nastesti se mi s nima chodilo blbe, a tak jsem si nevybudoval zavislost ;-)

Tu na fóre je tých informácií dostatok. Napríklad tu a tu a aj toto vlákno. A v tom PDFku to máš všetko pokope na zlatej tácke.

Problém môže byť, že väčšinou tie odporúčania alebo negatíva človek popisuje príliš ultimatívne (napríklad "paličky sú naprd, lebo pri nich degeneruje rovnováha"), ale takým písaný prejav jednoducho je. Treba na to myslieť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » stř kvě 30, 2012 19:26

Ja vim, vsak jsem se tech diskusi aktivne ucastnil ;-) Spis jde o to, ze to byly jen diskuse a osobni nazory, kterym muzes verit nebo ne. Kazdy si obvykle vybere, co se mu hodi a nad zbytkem mavne rukou. Proto je fajn mit to PDFko, kde je vsechno pekne shrnute a navic posvecene autoritou (a stejne tomu treba pp neveri ;-)). Takze jeste jednou diky deckardphovi za odkaz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod pavproch » stř kvě 30, 2012 19:44

ty jo, sem tu chvíli nebyl a přibylo hafo písmenek.... se mi to nechce číst celý, takže zareaguju na poslední větu od mika: imho vědecká zpráva/referát vypadá krapet jinak.... ale nějak po všech dnešních yobovkách (jedna z nich ref cyklovlákno) nemám sílu sa s tebú dohadovať...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » stř kvě 30, 2012 20:40

Psal jsem snad neco o vedecke zprave nebo referatu? Vzdyt je tam jasne napsane, co to je. Konsensus lekarske komise UUIA. S odkazy na zdroje, ktere nejspis budou ty tve vedecke zpravy. Nevim, nezkoumal jsem, mne takovehle jasne a strucne shrnuti staci. A kdyby sis precetl diskusi, tak bys zjistil, ze v tom nejsem sam ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení