Trekové hůlky - ano / ne

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

vzít si poprvé v životě (bez předchozí zkušenosti) trekové hůlky na Fagaraš?

ano
65
89%
ne
8
11%
 
Celkem hlasů : 73

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod shodam » čtv kvě 31, 2012 15:09

dovolím si taky přihodit svůj názor na použití holí... dva roky nazpátek jsem je považoval za naprostou zbytečnost, modní výstřelek a přinejlepším doplněk pro důchodce. pak si je pořídila přítelkyně, já je také vyzkoušel a od té doby na ně nedám dopustit. na dvě, tři hodinky v létě do lesa si je nevezmu, ale jakmile se jedná o jakýkoli horší terén nebo jdu s težkým batohem, tak bez holí nevyrážím. jejich přínos bych shrnul do následujících bodů:

1) zlepšení stability - v horách na kamenech, ale mnohem častěji běžně v lese v bahně a na ledu; čím těžší batoh, tím větší přínos
2) pomoc při stoupání - zapojuji celé tělo a tam, kde jsem jindy lezl téměř po čtyřech nebo musel kličkovat, jdu nyní bez nejmenších problémů přímo
3) pomoc při sestupu - při prudkých a dlouhých sestupech v horách jsem měl často problém s koleny a druhý den nebyl schopen znovu vyrazit; s hůlkami se mi to ještě nestalo
4) odstranění problému s otékáním rukou při nesení těžkého batohu
5) odstranění problému se zmrzlými prsty v zimě - často můžu jít úplně bez rukavic a přesto necítím žádnou zimu

negativa zmíněná v některých předchozích příspěvcích jsem zatím nijak nezaznamenal a tak můžu hole hodnotit jedině pozitivně. používám konkrétně typ Fizan Prestige, na který si nemůžu stěžovat, ale zmíněná zkušenost bude myslím celkem univerzální. s popisovanými negativy mě trochu napadá, zda nepůjde spíš o špatné použití, špatně nastavenou délku pro danou činost apod., než o "zdravotní závadnost" holí jako takových. to ale asi musí každý posoudit sám.
shodam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon pro 28, 2009 21:46

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » čtv kvě 31, 2012 16:03

@wawrik: no vidis, vyse mas hezky priklad, jak je to s tou uvahou ;-) shodam vidi okamzita pozitiva a negativa nezaznamenal, protoze se projevuji postupne a dlouhodobe. Takze vlastne neexistuji, at si UUIA pise co chce ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod jonza » pát čer 1, 2012 7:55

jsem jednoznacne pro hulky.

Mike, to ze druhy den neciti bolest kolen neni dost velky duvod pro pouziti?

Podle meho nazoru, pokud neco boli tak, ze clovek nemuze sportovat, zdrave to neni. Dlouhodobe skodliva vec to mozna bude (spis ne), ale nez se to projevi, jeho kolena budou zrale na duchod.

Sam na sobe pozoruji spoustu vyhod a zadnou nevyhodu.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod pavproch » pát čer 1, 2012 8:13

já s tím klukem zase musím souhlasit.... :mrgreen:

jsem taky jednoznačně za používání - V HORSKÉM TERÉNU a to minimálně na sestupy!

(a to ne proto, že sem napůl kripl a napůl robot ale z principu věci 4x4 je vždycky víc než 2x2....) tožtak no...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod Vachon » pát čer 1, 2012 8:23

Ortopedicky je kritérium (ve všem, nejen u kolen či kotníků) jasné, trénovat se má do svalové únavy, ne bolesti kloubů, menisků apod.
Podle mě to je užitečné vodítko i v téhle diskusi.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » pát čer 1, 2012 17:23

jonza píše:Mike, to ze druhy den neciti bolest kolen neni dost velky duvod pro pouziti?

Neni. Protoze:
jonza píše:Podle meho nazoru, pokud neco boli tak, ze clovek nemuze sportovat, zdrave to neni.

Bingo. Jenze spravny zpusob neni pouzit berlicky, ale zatezovat telo jen tak, aby klouby nebolely a postupne ho natrenovat, ze nebudou bolet ani pri zatezi, kdy puvodne bolely. Nejakou dobu to trva, par let. Mam to za sebou a jsem velmi rad, ze jsem u berlicek nezustal.

Vyse uvedene samozrejme za predpokladu, ze je clovek zdravy, jen nema natrenovano. K nemocnym berlicky patri.

jonza píše:Dlouhodobe skodliva vec to mozna bude (spis ne), ale nez se to projevi, jeho kolena budou zrale na duchod.

Jen aby takhle nebyla zrala na duchod ve 30 ;-)

jonza píše:Sam na sobe pozoruji spoustu vyhod a zadnou nevyhodu.

Tak je jednou nechej doma a vyraz na stredne tezkou trasu. Pak uvidis, jak (jestli) jsi na nich zavisly. Na tezkou ne, abys nemusel volat vrtulnik ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » pát čer 1, 2012 17:25

pavproch píše:(a to ne proto, že sem napůl kripl a napůl robot ale z principu věci 4x4 je vždycky víc než 2x2....) tožtak no...

A co kdyz ty horni dve potrebujes na neco jineho? ;-) Kdyby bylo 4x4 spravne, tak jeste chodime po ctyrech. Navic ty jsi zaujaty a propagujes hulky proto, ze si s nima lidi nenatrenujou svaly a klouby, ty jim driv odejdou a bude vic kyborgu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod pavproch » pát čer 1, 2012 17:41

:fuj:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » ned čer 17, 2018 0:52

A tady mame konecne odpoved na otazku v nazvu vlakna :twisted:

Závodnice si v Krkonoších propíchla stehno hůlkou. Letěl pro ni vrtulník

Uz jsem tu asi psal, jak jsem se jednou v horach bavil s terminatorem, co behal horske maratony. Rikal, ze hulky prestal pouzivat prave pote, co se kvuli nim pri sebehu malem zabil. Nepropichnul si stehno, ale zamotala se mu mezi nohy a hazel z kopce salta. Hulky jsou nebezpecne [-X
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod Mawenzi » ned čer 17, 2018 7:32

hlavne vubec nepochopim jak je fyzikalne mozny si propichnout holi stehno... mozna cizi stehno by problem byt nemusel ale vlastni?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod Kjuba » ned čer 17, 2018 10:03

Předpokládám, že snad jediná možná mechanika takového úrazu je, že hůlku v terénu při běhu pustím ( třeba o ní zakopnu) ona se otočí hrotem proti mě a já na ni spadnu. Tím se na ni nabodnu. Protože jinak propíchnout si svalovou hmotu skrz celé stehno vlastním pohybem snad ani nejde. Ale je na to teda potřeba dost umu a smůly najednou.

Pro mě není poučení v tom, že by byly hůlky nebezpečné, ale že s nimi neběhá.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod mike » ned čer 17, 2018 19:33

Jeste by se mohla zlomit, tam si to predstavit dovedu, ale asi to nebyl tenhle pripad. Tady pisou, ze to bylo asi 10 cm od trisla tj. tam, kde je stehno nejsilnejsi :shock: Asi nemela talirky, tomuhle by asi zabranily i ty nejmensi.

Nebo to bylo uplne jinak a udelal ji to nejaky terminator, treba oodoow se tam vyskytoval :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hůlky - ano / ne

Příspěvekod Sirkka » ned čer 17, 2018 21:25

My nad tím též důmali, jak to jen dokázala. Těžko říct, co se tam vlastně vůbec stalo, vzhledem k tomu, jak jsou noviny schopné si nezjišťovat info a vařit z vody...
Bylo to na 55 km trase, takže na Oodoowa to Miku nehodíš, nám vedla 100 km jinudy :wink:

P. S. Na stejném úseku se ještě přerazil nějaký pán a ten si poranil hlavu. Není to nijak složitý úsek, ale pro začátečníky už může únava udělat dost. Chvilka nepozornosti a je to...
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Předchozí

Zpět na Ostatní vybavení