Luxus nalehko ..

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod ntz » pát bře 3, 2023 12:18

@Lipon - muzu za sebe ale rict, ze to je skoro "game-changer" .. zvlaste kdyz varis 2x denne .. a nic nevazi .. sak si urcite pamatujes z reklamy, ze jedna kapka umeje plnou mistnost krute spinaveho nadobi :D .. co se tyce mnozstvi, tak 30ml visinovka fakt vydrzi (resp. ja nepouzivam visinovku, jen tomu tak rikam, ale je to stejnej princip, mala plastova relativne tenkostenna lahvicka od nejake borove vody nebo kapek do nosu z lekarny, takova ta ceska klasika, ma to asi 30ml)

ve druhe tehle lahvicce - uplne stejne, nosim tu citronovou stavu ... vzdycky je musim ocuchacat, nez do nich neco leju, abych to nespletl :D
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod apuka » pát bře 3, 2023 12:28

@ntz: Hm... Urcite potom v prirode slijes jarovou vodu do PET flasek a pozdeji vylijes do odpadu, ktery tece do cisticky, ze jo? :(( Nebylo by setrnejsi nosit neco takoveho? Ale i neco takoveho, biologicky odbouratelneho by se melo pouzivat v nejake vzdalenosti od vodnich zdroju...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16567
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod ntz » pát bře 3, 2023 13:07

@apuka - psal jsem vyse, ze "jar" (a "visinovka") tomu jen rikam .. mam neco Eco, co se da pouzivat v prirode ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Lipon » pát bře 3, 2023 13:21

však proto píšu jar s malým J
vozíme ekologický mycí prostředek
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4911
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod apuka » pát bře 3, 2023 14:08

Jo, ale i vetsina "ekologickych" prostredku, jak pisu, by se nemela vylevat nekam do prirody. To jsou oznacene zpusobem, ze obsahuji "eko nebo prirodni veci", ze nezatezuji cisticky, jsou ekologicky odbouratelne - ale ani to neznamena, ze jsou plne neskodne. Vzdyt i u toho mnou linkovaneho (to je univerzalni prostredek, da se pouzit na myti nadobi i seba), ktere je primo urcene na pouziti v prirode j eupozorneni, ze to mas "likvidovat" v jiste minimalni vzdalenosti od vodnich zdroju. Ono i biologicky odbourat nejakou dobu trva a ne vsechno v nich je uplne neskodne pro prirodu, kym se to neodboura.

Ja bych to spise ale videl tak, ze kdyz jdu na trek, tak neresim "hygienickou cistotu" sveho nadobi, takze by mi mela stacit normalni voda, pripadne "pisek" nebo usazeniny z potoka.

Ale to byla jen poznamka, je to na kazdem z nas. Rozhodne je furt stokrat lepsi pouzivat biodegradovatelnou "jar" nez Jar.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16567
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Etheric » pát bře 3, 2023 14:15

Apuka má pravdu. Třeba na tom z pod7kg, teď nevím název, píšou, že je biologicky odbouratelný, ale má se používat min 100m od vodních zdrojů. Samozřejmě to píšou na produktu, na netu ani zmínka - z toho důvodu jsem jim ho kdysi vrátil, že jsem byl poněkud uveden v omyl.....
Čili mech, tráva, písek,... když je to mastný, ohřát... Nikdy jsem přípravky na nádobí nenosil. Ani nepotřeboval. A že jsem se toho navařil :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 3, 2023 18:39

zjistuju ze i na vylet po ubytkach mam 13kg takze uz je to se mnou jen horsi a horsi cim su starsi :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9385
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Etheric » pát bře 3, 2023 19:02

Tolik jsem měl na Camino včetně nějaký tý vody a jídla... Co všechno taháš? Esi v tom je zrcadlovka plus dva objektivy a podobně, pak chápu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod ntz » pát bře 3, 2023 19:16

Etheric píše:. Co všechno taháš?


psi pelech a 5kg granuli v tom ma :D
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Etheric » pát bře 3, 2023 19:40

A zrcadlovku k tomu :D

Ono se to nezdá, ale i ty "nic nevážící", malý, různý drobnosti, dohromady naváží kila.. To naskakuje jako blázen.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod ntz » pát bře 3, 2023 20:12

premejslim, ze bych si jeste koupil nejakou ultralight (jestli neco takoveho existuje) rozkladaci sedatko aka rybarska stolicka ... neco takoveho maj v Decathlonu, to je ale moc tezky, predstavoval bych si neco luxusnejsiho .. na delsi hike bych to nevzal, ale moje jednonocni vychody a zapady by mi to posunulo o level vys, zvlast kdyz clovek foti na siroky sklo z nizke polohy
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod ntz » pát bře 3, 2023 20:48

tak jsem si neco nasel ..

https://www.4camping.cz/p/stolicka-robens-geographic/
https://www.amazon.de/-/en/244009-UQUIP ... r=8-5&th=1

edit: Hillsound by mel bejt podle vseho porsche mezi stolickama, ma asi 400g (ta vetsi)

https://hillsound.com/products/btr
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Mawenzi » sob bře 4, 2023 7:22

etheric
ja nemam zrcadlovku :D

ntz
skoro :D jen to ctu a uz po me zvire loupe ocima, asi ty granule vycenichalo i na foru :D

ja takovou zidlicku mam, na jednodenni nejaky vylety ji ani nepoznam (nosim ji z boku batohu), a osobne se mi na ni dobre sedi. Koupila sem kdysi v tescu za 29kc, kdyz sme chteli delat ohen a nemeli sme dost zidli, takze tady mam ve skrini 3 kusy :D

ty tvoje vypadaji docela dobre, ta moje vazi 700g... asi nutne potrebuju novou, nenavidim te :D

edit: ta moje stolicka ma vysku uchyceni sedaku cca 54cm nad zemi, coz je velice pohodlny (zadek je niz, merila sem od horni hrany rozlozene zidle) a treba ta robens je jen 28 cm nad zemi. Mohli by ji delat i vyssi, porad by s vahou napr. kolem 400g mohla byt vyrazne pohodlnejsi.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9385
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod ntz » sob bře 4, 2023 14:35

ferrari mez tema zidlickama je tohle https://hillsound.com/products/btr

maj i dve velikosti .. akorat se to blbe shani v evrope
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Mawenzi » sob bře 4, 2023 14:59

ntz
tu jsem videla, vsak si ji taky sdilel. Libila by se mi, ale tak leda by mi ji nekdo musel dat k vanocum :D

samotna cena je silena (obhajitelna, to chapu) a jeste nejaky clo a srandy = nedostupna. Takze su v klidu a zas mi bude stacit ta moje tesco zidlicka :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9385
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Asanoth » čtv kvě 18, 2023 10:37

Eriku, kolik reálně ušetříš hmotnosti věcma jako pilováním táhel a zkracováním popruhů? Je to alespoń půl kila (což je pro mě pořád spíš zanedbatelný rozdíl)?

Dromedaro: Já taky zavrhoval čtečky (a chytrý telefony a spousta dalších věcí co teď mám :D ), ale je fakt že na dovolenou s batohem je to super, protože, když člověk je třeba 3 týdny sám, přečte toho hodně a jedná čtečka váží o dost míň než jedna kniha, natož třeba 10 knih. Od doby co jsem jí takhle poprvé měl půjčenou v podstatě na ničem jiném nečtu: I když dostanu papírovou knihu, zkusím ji někde stáhnout pro účely četby. Ne, že bych četl pravidelně na víkendových výletech, ale když jedu do Krušných, je to 3 hodiny nebo víc a to už se něco načte :) . A teď v Khumbu jsem toho taky přečetl dost.

Jednou dvakrát jsem s sebou na víkendový výlet vzal teleobjektiv (+1,5 kg). Jako mám pár hezkejch fotek muflonů, ale... Od tý doby ho nenosím :D . Nejde zas tak o váhu, jako o to kam ho dát aby byl při ruce a vopruz s měněním. Takže za mě asi jenom ta čtečka, foťák je pro mě povinný základ :) . A občas beru sušenky :D .
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 18, 2023 10:42

Etheric uvažuje logicky gram ke gramu udělá půl kilogramu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4355
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 18, 2023 10:43

Asanoth píše:Eriku, kolik reálně ušetříš hmotnosti věcma jako pilováním táhel a zkracováním popruhů? Je to alespoń půl kila (což je pro mě pořád spíš zanedbatelný rozdíl)?

Na batohu 25l něco málo přes 100g, nějakých 120, na velkým batohu podstatně víc. 120g pro mě není zanedbatelná úspora, tuplem na něčem, co s sebou nosíš naprosto zbytečně bez jakýhokoliv využití. To je jako nosit v batohu kamen 120g..
Jak píše Dromedaro, takový "nesmysly" a "maličkosti" se sčítají a váha klesá.
Jinak teda ty popruhy a úchyty z batohu řežu i proto, aby mě to nepleskalo ve větru a abych minimalizoval šanci, že se o něco někde zachytim
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 18, 2023 11:17

asanoth
ja teda vetsinou telatko nenosim, ale kdyz uz to musi byt... :D

to mi pripomina, ze si musim zkratit popruhy na bederaku. ne snad ze by mi slo o tech 10 gramu ale nesnasim kdyz mi pleskaj o holy nohy :D
Přílohy
mawfoto.jpg
mawfoto.jpg (52.42 KiB) Zobrazeno 1778 krát
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9385
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Zdéňa » čtv kvě 18, 2023 12:28

Tohle je prostě o prioritách. Já si nějak nedokážu představit vyrazit bez foťáku (jako minimum dvě pevná skla nebo jeden zoom). I když mobily jsou v tom focení lepší a lepší.
Taky šetřím váhu kde se dá, ale jsou věci, na kterých prostě šetřit nechci a je to pro mě za hranou. Dost na to, že jsem už občas přestal brát velký stativ (cca 1,5kg)
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod apuka » čtv kvě 18, 2023 12:38

ANo, je to o prioritach, ale... Kdyz uz se jde se zrcadlovkou a tele (plus nejake jine objektivy), kdyz jsou ty objektivy spicka (tj. ve drtive vetsine dosti tezke) - tak se to nemuze brat za turistiku nalehko... To uz je fotovylet - nebo bezny vylet fotografa :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16567
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Zdéňa » čtv kvě 18, 2023 12:44

Tohle je hrozně tence prolíná. Když někdo půjde fakt nalehko a bude mít k tomu objektiv a foťák co mají třeba 0,5kg, což může být pořád špička, tak pořád jde nalehko.
Jako já svého času fakt tahal třeba jen 4-5kg ve fotovýbavě. Už jsem to značně ale odlehčil.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2023 15:20

Asanoth píše:Je to alespoń půl kila (což je pro mě pořád spíš zanedbatelný rozdíl)?

Tohle je individualni, pro mne je usetrenych pul kila na batohu (natezko) hodne a jsem ochoten za to dat vyssi tisice. A dal jsem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 18, 2023 15:33

me popruhy z bederaku usetrili 8g (z obou popruhu odriznutej konec cca 8cm (i s tim zahnutym dohromady) a to sou 4cm popruhy, neverim, ze 5 tahel z 5 zipu a 8cm popruhu z ramenniho batohu (ktery sou sotva polovicni), hodi 100g. A kdyby to dalo 20g, tak to se mi asi nevyplati ani resit :D (vlastne ted uz jen 12g bude rozdil :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9385
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 18, 2023 15:42

mike píše:pro mne je usetrenych pul kila na batohu.

To opovrhnutí půl kilem tazatelem mě zarazilo. Ušetřit půl kila na batohu je pro mě taky hodně.

Nad tím zkrácením popruhů jsem taky přemýšlel, protože na těch gregory jich je víc a dlouhé jsou. Ale zatím jsem to odložil. Já bych to zkrátil a pak by mi to určitě chybělo. A jak píše Mawenzi, to bude pár gramů, tak to není priorita. Možná časem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4355
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 18, 2023 16:50

Mawenzi píše:me popruhy z bederaku usetrili 8g (z obou popruhu odriznutej konec cca 8cm (i s tim zahnutym dohromady) a to sou 4cm popruhy, neverim, ze 5 tahel z 5 zipu a 8cm popruhu z ramenniho batohu (ktery sou sotva polovicni), hodi 100g.

Neber si to nijak zle, ale máš poněkud jiný míry než já a taky jiný batohy /Osprey/. Já po nastavení na tu svou míru jsem z bederáku uřízl tak o 30 cm /na každý straně/ víc než ty, ostatní popruhy nápodobně. Taky jsem sundal zbytečný úchyty na hole atd... A více než 100g /úplně zbytečných/ bylo pryč hned
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Asanoth » pát kvě 19, 2023 16:45

Gram ke gramu udělá půl kila, ale musíš to udělat 500x :D Já myslím nepoznám, jestli mám v batohu 14,3 nebo 14,8 kg. Rozhodně si nedovedu představit, že budu po dni chození unavenejší když do kopce potáhnu místo 90 kil 90,5 kg... Poznám když přidám velkou láhev vody (nebo asi i o půl kila těžší boty na nohou). Ale je pravda, že jsme tu už někdy řešili, že já tahám (hlavně teda na cestování) batohy o nichž by Erik ani neuvažoval :) .
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod ntz » pát kvě 19, 2023 16:59

ja se zas tak strasne za gramama honit nepotrebuju .. beru to i jako trening .. samozrejme snazim se kontinualne zlepsovat sve vybaveni, jako fotograf ale vim, ze musim bejt v dostatecny forme na to, abych dokazal chodit s baglem 20kg (ano ctete spravne - 20000g)

driv tady padlo, jestli ma vubec cenu mit jako fotograf drahe UL vybaveni - samozrejme ze ma, kdyz tahate kramy na foceni, tak na vaze ostatni vybavy zalezi o to vic .. co si ale nedkazu predstavit je jak to delaj takovi ti foto-vloggeri .. ktere tahaj fotak, objektivy a stativ na normalni foceni a jeste typicky navic drona, dalsi stativ a dalsi fotak na nataceni videa .. je ale pravda, ze malokdy chodi do tech hor s tim vsim na vicedenni treky ...

me bohuzel letos koleno znemoznilo trek ve Skotsku, takze vymejslim nejakej nahradni program .. musim to ale stihnout idealne do konce cervna, protoze na podzim se zase u nas bude rodit a ja budu muset v lete pomahat doma a ne si trajdat nekde po kopcich s baglem a fotakem .. Takze mam namysleny letos v cervnu bud ty Taury a nebo eventuelne nejake slovensko ...

vse s 20kg :P (do tech alp bych to maximalne odlehcil abych se dostal na 15-16)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Luxus nalehko ..

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 19, 2023 17:16

ntz píše:jak to delaj takovi ti foto-vloggeri .. ktere tahaj fotak, objektivy a stativ na normalni foceni a jeste typicky navic drona, dalsi stativ a dalsi fotak na nataceni videa .. je ale pravda, ze malokdy chodi do tech hor s tim vsim na vicedenni treky


Tipuju, že to bude něco podobného jako ty módní videa s milionnem zhlédnutí a názvem typu "Alone in the wild". To znamená, že tam týpek s vousem a ve flanelu má starou metrovou sekeru, dřevorubeckou ruční pilu, staví si přístřešek, do toho na grilu peče kilo masa, popíjí z desetidílného čajového plechového servisu.... a mimo záběr Land rover, kterým tam všechny ty krámy dovezl, ale který v tom videu zapomene přiznat :D

Já bych neměl problém mít 25kg batoh, kdybych se měl jen někam vyškrábat a tam pobývat a u toho fotit. Teda já bych to takto dělal. Někam se vyškrábat, tam se usadit a odsud vyrážet jen s fototechnikou a svačinou na focení a večer se vracet, aniž bych musel nosit zbytek outdoor vybavení na hrbu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4355
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Předchozí

Zpět na Ostatní vybavení