Podsedak

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod ntz » stř led 18, 2023 15:47

@Quido ... podlozka pod zadek vazi nejakejch cca 20-25g (pokud je z "karimatkove peny") a skutecne dela to, k cemu je urcena .. chrani zadek a oblast kuli (u holek oblast tzv. pipiny) pred zbytecnym navlhnutim (pri sedani na vlhke povrche), prostydnutim (pri sedani na chladne povrchy), pokousanim (pri sedani na kousave povrchy - napr. mraveniste), atd ...

chapu, ze urcitym jedincum je prijemne, pokud tyto oblasti zazivaji ruzne utrapy a uhonu, myslim ale, ze tito lide jsou v mensine .. proto rikam - zij jak nejlip dovedes a raduj se z okamziku .. preji tve zadnici spoustu krasnych zazitku, o ktere jsme my ostatni s podsedatkem ochuzeni ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1960
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » stř led 18, 2023 15:50

Já podprdelník nosím v batohu ve městě, když si chci sednout a lavička je mokrá nebo abych neseděl déle jen na betonu. Pak to nosím na jednodenní výlety, kdy nemám standartní karimatku nebo tyvek. Na vícedenní chození to neberu. To je váha navíc a mám něco jiného na co si mohu sednout. Ale ten podprdelník je fakt praktická a skvělá věc a nedám na něj dopustit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » stř led 18, 2023 15:54

Quido píše:Podprdelník vůbec nechápu a neřeším - to je dle mého další zbytečná věc / duplicita

Jeste tak pred pul rokem bych to videl podobne, jenze pak jsem ho opakovane videl v akci, sam si ho vyzkousel a zmenil nazor. Skoro nic to nevazi a komfort to vylepsi vyrazne, zvlast v zime. Obcas neni od veci odsunout stranou predsudky a udelat si nazor az po vyzkouseni.

Jinak je zabavne, jakou takova malickost vyvolala diskusi, to je skoro na odtrzeni do samostatneho vlakna :D

edit: odtrhnul jsem to :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » stř led 18, 2023 18:17

@mike:
co mas porad s temi predsudky - tohle neni zadny predsudek... dokonce mam dva baothy, kde cosik takoveho, jako podsedak, je v nich implicitne, ale mne k nicemu... pro mne halt zbytecnost navic (to uz spise chapu ho vzit do toho mesta na mokrou nebo potrebnyma zaneradenou lavicku, nez na trip, jenze ja po meste chodim vyjimecne a jeste vyjimecneji si ve meste venku nekde sedam, holuby nekrmic...)

takze zadny predsudek, proste to tak mam - mne podsedak ani podrpdelnik (joke) neprinasi zadny uzitek... howgh :wink:

je to pdobne jako v dnesnich autech - milion elektronickych serepticek, asistentu a ficurek, z nichz polovinu pred jizdou vypinam, a ke svemu stylu rizenin nepotrebuji - naopak, nektery asisten reaguje tak nelogicky, ze se spise valekam, tak proto radeji vypnu... to je neco podobneho, nebo aspon podobny primer... ale neni to rozhodne predsudek
Naposledy upravil Quido dne stř led 18, 2023 22:35, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » stř led 18, 2023 18:21

@ntz:
prosim te, uz prestan s tou anatomii tady...
:-D
jsem rad, ze se obcas kouknu na OF a neco pisnu - normalne bych na takove argumenty nemohl prijit ... sedat si do mraveniste... to nevymyslis ](*,)
a kdyz uz, tak ti mravenci ten podsedak v klidu obejdou, tos netrefil ;-)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Podsedak

Příspěvekod pavproch » stř led 18, 2023 18:37

Můžu? (podpořím quida) Po horách už chodím (skoro) půl století a podprtelnik mi nikdy nechyběl.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28139
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Podsedak

Příspěvekod ntz » stř led 18, 2023 21:41

ja prvni podprdelnik dostal asi tak pred 20ti lety od jednoho dedka na slapech, kam jsem jezdil (obcas jezdim i ted) na ryby do pramicky pod zadek ... takovej ten poctivej mysliveckej na posed, co je udelanej z takovyho toho matrose, jak se z nej delaj klobouky (nejaka semis) a co ma asi tak 1/2 kila ... pak jsem ho zacal vozit do skal, a byl jsem skoro prvni, co mel neco pod zadek ... pak se to celkem zahy rozmohlo a skoro vsichni lidi co lezli tak meli ve skalach nejakou formu bud podprdelniku nebo takoveho toho skladaciho sedatka, aby mezi pokusama pri cekani "nevychladli" .. navic kdyz jsem delal vejskovky, tak jsem mel (drevenou) sedacku obalenou vrstvou te slabsi penove karimatky ... myslim, ze jsem byl takovej podprdelnikovej forrest gump
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1960
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » stř led 18, 2023 22:32

tak to jsem netusil, ze tady budeme mezi myslvci - i s tou jejich latinou...
:smt082

&ntz:
mel sis dat nick "Andersen" :-..
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod sobb » stř led 18, 2023 23:48

mike píše:edit: odtrhnul jsem to :)
Záslužné, poněvadž je to evidentně velice nosné téma :D
Nicméně, ten sucharský název :roll: Nejsi Ty náhodou Pražák? Nebo čím se znelíbil ten náš krásný podprdelník ? :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Podsedak

Příspěvekod mike » čtv led 19, 2023 3:36

Chvili jsem nad tim uvazoval a pak jsem si rekl, ze jsme prece seriozni forum [-( :twisted:

Quido píše:co mas porad s temi predsudky - tohle neni zadny predsudek

Samozrejme, ze je. Jak jsem psal, mel jsem ho taky. Melo by te varovat uz jen to, ze mas stejny nazor s pp :twisted:

pavproch píše:o horách už chodím (skoro) půl století a podprtelnik mi nikdy nechyběl.

Ja taky, taky mi nikdy nechybel a od Vanoc ma stale misto v mem batohu. A ted si s tim porad :twisted:

Zcela vazne, je to podobne, jako s UL perovkou. Taky jsem jezdil dlouho na hory bez ni a taky mi nechybela, protoze jsem o tom nevedel. Pak jsem si ji poridil a ted uz bez ni nejedu ani v lete. A taky jde ciste o komfort.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » čtv led 19, 2023 8:14

mike píše:Samozrejme, ze je. Jak jsem psal, mel jsem ho taky. Melo by te varovat uz jen to, ze mas stejny nazor s pp :twisted:

To mne naopak ujistuje v mem postoji - kdo chodi po horach, aby si opravdu uzival a ma to rad, neresi tyicoviny, uz tak je dnes starosti dost, kam smis a kam nesmis, predpovedi pocasi se verit neda, takze musis sam jednat, coby meteorolog amater atd., jeste abych resil kam a na co si sednu (do mravenistre samozrejme nesedam - mam uctu k prirode)... sam si neky rikam, jestli neztracim cas s nesmysly, kdyz tu pisu co za bundy ci stany jsem zkousel... :roll:

mike píše:Zcela vazne, je to podobne, jako s UL perovkou. Taky jsem jezdil dlouho na hory bez ni a taky mi nechybela, protoze jsem o tom nevedel. Pak jsem si ji poridil a ted uz bez ni nejedu ani v lete. A taky jde ciste o komfort.

IMHO se to vubec neda takto srovnavat - nevidim zadny komfort v tom, ze si musim vytahnout nejakou extra vec, abych si mohl nekde v prirode sednout :rolleyes:
to bychom pak mohli prijit treba s nezbytnosti, jako je treba ubrousek pod esus, nebo tak neco ](*,)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Podsedak

Příspěvekod Tomas » čtv led 19, 2023 8:26

Koukám, že i podprdelník zcela nesmířlivě rozděluje společnost na dva tábory - konzervativní a progresivní.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Podsedak

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 19, 2023 9:21

quido
asi si nikdy nemel zanet mocaku kdyz sis sedl na studenej kamen :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Podsedak

Příspěvekod apuka » čtv led 19, 2023 10:22

Quido píše:nevidim zadny komfort v tom, ze si musim vytahnout nejakou extra vec, abych si mohl nekde v prirode sednout
Quido píše:kdo chodi po horach, aby si opravdu uzival a ma to rad, neresi tyicoviny, uz tak je dnes starosti dost, kam smis a kam nesmis, predpovedi pocasi se verit neda, takze musis sam jednat, coby meteorolog amater atd.
Ja TI nevim... Naposled bych s tim asi hodne polemizoval u chaty pod Suchym, po desto-snezeni, kdy na lavicich pred chatou castecne bylo asi 5 cm hodne mokreho snehu nebo pulcentimetrova vrstva vody (s malou primesi zbytku snehu). V dalekem okoli nebylo zadne sussi misto, zato blata vsude nad hlavu.

Vis jak se hodil ten maly podsedak? Bez nej by doslo na vyhrabani nepromokave bundy/kalhot z batohu, sednout si na to a potom to mokre odkladat - coz by moc vhodne nebylo vzhledem k vysoke pravdepodobnosti pouziti v brzke dobe; ja teda nerad oblekam mokre nepromokave obleceni :wink:. Rukavice bych do toho marastu nedal, to bych je uz nemohl pouzit, navic stejne zustaly na rukou.

Chapu, ze Ty bys to resil nejakym igelitem, co sebou nosis - ale rekni mi jeden duvod, proc bych si mel nosit nejaky igelit, kdyz jej nepouziju na nic jineho nez ten podsedak a ten je opravdu v komfortu nekde jinde. Plus viz, co napsala Mawenzi.

Jinak jsem podprdelnik taky nikdy nenosil, zacal jsem az vloni na podzim kvuli manzelce (puvodne zdravotni duvody - viz Mawe). Dostali jsme jej jako "pozornost podniku" k nejakym Meindl botam tak 10-13 let zpatky v prodejne Tilaku v OV. Od te doby do ted byl zalozeny ve skrini, nikdy se nepouzil. Po prvnim pouziti to uz nosim furt a rozhodne uz nejenom ze zdravotnich duvodu- a na Vanoce jej dostala manzelka i syn, at muze mit kazdy svuj (a ja taky, i kdyz jdu s manzelkou :-)).

BTW, neda se mi nerypnout k tomu "kam smis a kam nesmis, predpovedi pocasi se verit neda, takze musis sam jednat, coby meteorolog amater atd." Chces tim rict, ze pred xx lety jsi smel vsude (ty predpisy se v tomto smeru moc nezmenily, takze spise jsi to jen neresil Ty) a ze jsi se mohl spolehnout na to, co TI rekli v predpovedi pocasi vecer v telce, ze to bylo spolehlivejsi nez ted? :smt044
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » čtv led 19, 2023 10:41

Tomas píše:Koukám, že i podprdelník zcela nesmířlivě rozděluje společnost na dva tábory - konzervativní a progresivní.

Nastesti u podprdelniku jde o ho*no

..co je progresivniho na tom, ze taham z batohu dalsi blbost, jen abych si sedl...?
(konci to pak, jak tu kdosi uz psal, ze si sednes klidne i do mraveniste, ale hlavne ze mas heblo pod zadek) :mrgreen:

Mawenzi píše:quido
asi si nikdy nemel zanet mocaku kdyz sis sedl na studenej kamen :D

fakt ze ne, bo na studeny kamen si nesedam, jen na vyhraty... ;-)
psal jsem, jak to resim, ale nepotrebuji k tomu dalsi zbytecny nesmysl...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » čtv led 19, 2023 11:03

apuka píše:Ja TI nevim... Naposled bych s tim asi hodne polemizoval u chaty pod Suchym, po desto-snezeni, kdy na lavicich pred chatou castecne bylo asi 5 cm hodne mokreho snehu nebo pulcentimetrova vrstva vody (s malou primesi zbytku snehu). V dalekem okoli nebylo zadne sussi misto, zato blata vsude nad hlavu.


A tak pls popis, jak jsi tu situaci resil pomoci nezbytneho podsedaku... ten podsedak namocis ci zaspinis stejne, jako cokoli jineho, takze v cem je rozdil?

apuka píše:Vis jak se hodil ten maly podsedak? Bez nej by doslo na vyhrabani nepromokave bundy/kalhot z batohu, sednout si na to a potom to mokre odkladat - coz by moc vhodne nebylo vzhledem k vysoke pravdepodobnosti pouziti v brzke dobe; ja teda nerad oblekam mokre nepromokave obleceni :wink:. Rukavice bych do toho marastu nedal, to bych je uz nemohl pouzit, navic stejne zustaly na rukou.

Kazdopadne odhrnu tu vrstvu mokreho snehu - jak s podsedakem, tak bez nej...
...urcite jsi mel v batohu nekolik veci, ktery muzou poslouzit stejne dobre, jak ti asi poslouzi podsedak, kdyz by neposlouzila treba plastenka od batohu, nebo nepromok bunda, ci cosi jineho - treba nepromok vak (ja mam vzdy minimalne dva a v nich neco - to neco urcite taky izoluje), takze opet nevidim duvod k podsedaku...

apuka píše:Chapu, ze Ty bys to resil nejakym igelitem, co sebou nosis - ale rekni mi jeden duvod, proc bych si mel nosit nejaky igelit, kdyz jej nepouziju na nic jineho nez ten podsedak a ten je opravdu v komfortu nekde jinde. Plus viz, co napsala Mawenzi.

necets pozorne - neberu nejaky igelit namisto podsedaku, to by pak bylo totez, ale na neco, co uz v batohu mam, nebo nepromok vak...
A opravdu nemam problem si dat na batoh plastenku a neajkou cast batohu si sednu... delam to talk leta a nikdy k zadne uhone nedoslo...

Ostatne ale nikomu jeho podsedak neberu - ja mluvim za sebe, ze mi prijde jako zbytecnost...
(A to BTW/OT dal rozebirat nebudu - zvlaste ne s tebou... vlastne to byla jen recnicka vata) :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Podsedak

Příspěvekod Etheric » čtv led 19, 2023 11:16

Mně zase přijdou jako úplná zbytečnost ty nepromok saky, obaly na všechno možný,.. Nikdy jsem to nepotřeboval, nikdy mi to nechybělo. Ale přesto je xyz lidí, kteří bez té - pro mě zbytečné blbosti - nedokážou venku fungovat.
Pláštěnky se po zemi neválí, natož na ně sedat či klekat. Lehko se tak můžou zničit a protékat, a taky naberou vodu jak na tom sedíš, podprdelník z pěny s uzavřenými póry nenatáhne ani kapku.. Ale chápu Quida, když chce neustále šaškovat s různými předměty a vytvářet z nich improvizované sezení, prosim. Já během sekundy vytáhnu podprdelník, nenavlhne mi nic co bych pak měl vlhké dávat do batohu, neriskuju že si poškodim pláštěnku,..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Podsedak

Příspěvekod apuka » čtv led 19, 2023 12:30

Quido píše:pls popis, jak jsi tu situaci resil pomoci nezbytneho podsedaku... ten podsedak namocis ci zaspinis stejne, jako cokoli jineho, takze v cem je rozdil?
Jednoduse - slozenym podsedakem (tj. jeho spodkem) jsem vodu a snih odhrnul, dal podsedak a sednul jsem si na rel. mekkou, suchou a dobre izolujici penu. V uplne nejhorsim - ale toto se mi jeste nestalo - zajdu podsedak ocistit do potoka (u chaty na zachod) a jednoduse a rychle jej dostatecne osusim.

Rozdil s "namocenym" nebo zaspinenym podsedakem je ten, ze podsedak (v tomto pripade) v pohode zespod ocistim ve snehu nebo vode, otrepu a zbytek vody setru cimkoliv, kapesnikem, servitkem od obeda (pokud nahodou je), toaletakem, v nejhorsim jen rukou - a je to skoro uplne suche, klidne to mohu odlozit. Kdybych si sedl na neco z batohu, tak to muzu cistit a "susit" dlouhou dobu a stejne se mi to poradne nepovede.
Ja se snazim ke svym vecem chovat ohleduplne, aby slouzily dlouho a dobre (a vetsina z nich taky dobre slouzi dlouha leta) - a proto bych si napr. do blata na zadny kus obleceni nebo plastenku na batoh urcite nesedal. Na samotny batoh uz vubec ne - krome tohoto jeste i kvuli vecem v nem, mam tam min. jidlo, piti a to nechci nicit, jakozto ani samotny batoh.
Quido píše:Kazdopadne odhrnu tu vrstvu mokreho snehu - jak s podsedakem, tak bez nej...
...ano i s podsedakem, jak pisu. Ale po odhrnuti Ti zustane drevo lavicky nacucane vodou.
Quido píše:...urcite jsi mel v batohu nekolik veci, ktery muzou poslouzit stejne dobre
Jak pisu vyse. Na snehu nebo mozna i na (ciste!) mokre trave bych pouzil nepromok, ale tam, kde by hrozilo vetsi zaspineni nebo poskozeni bych toto nepouzil. Nic jineho vhodne tam nemam. Takze "pred podsedakem" to koncilo jidlem/pitim postojacky, co jsem nikdy za prijemny oddech nepovazoval.

Jeste pripomenu, ze se ted bavim o podsedaku za mokra/blata/snehu. Za sucha jej taky pouziju, ale ne vzdy, jen kdyz se chci proti necemi chranit - ostre kaminky, smula, vetvicky, ... (ne pred mravenci :-)) -, ale tam je to neco jineho.
Quido píše:necets pozorne - neberu nejaky igelit namisto podsedaku
Cetl jsem pozorne - a taky jsem nic nepsal, ze bys ten igelit mel misto podsedaku :wink: Tys psal, ze pouzijes na toto igelit (nebo neco jineho) z batohu, co mas sebou, proto jsem spomenul igelit.

Vsak Tobe taky nikdo nebere Tvoji "improvizaci" necim z batohu (nebo i nicim). Na tom neni nic spatneho, stejne jako na pouziti podsedaku. Tady mike zacal mluvit o tom, ze necekane objevil vyhody skladaciho podsedaku a ze mu tech 19 gramu za to zvysene pohodli stoji. Ja s nim v tomto smeru (ted uz, jak jsem to zacal pouzivat) plne souhlasim a vidim, ze je tady vice lidi, kteri toto reseni pouzivaji a vyhovuje jim.

Jeste bych na konec dodal, ze stale preferuji si sednout na neco prirozeneho (vetev, kmen, kamen, sucha cista trava), pokud to jde a ze podsedak vyuziju jen kdyz k tomu vidim duvod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » čtv led 19, 2023 12:43

Etheric píše:Mně zase přijdou jako úplná zbytečnost ty nepromok saky, obaly na všechno možný,.. Nikdy jsem to nepotřeboval, nikdy mi to nechybělo. Ale přesto je xyz lidí, kteří bez té - pro mě zbytečné blbosti - nedokážou venku fungovat.
Pláštěnky se po zemi neválí, natož na ně sedat či klekat. Lehko se tak můžou zničit a protékat, a taky naberou vodu jak na tom sedíš, podprdelník z pěny s uzavřenými póry nenatáhne ani kapku.. Ale chápu Quida, když chce neustále šaškovat s různými předměty a vytvářet z nich improvizované sezení, prosim. Já během sekundy vytáhnu podprdelník, nenavlhne mi nic co bych pak měl vlhké dávat do batohu, neriskuju že si poškodim pláštěnku,..


To s tou pláštěnkou je pěkná blbost... já zase ale chápu ty, co si sedají do mraveniště, že bez podsedáku nepřežijí :mrgreen:

Kormě toho tu všichni podsedákoví maniaci argumentují, jako by na tripy chodily jen když lije, nebo sněží, a sedali si jen když je povodeň, nebo ještě lépe sesuv bahna... ale že si v 90% případů normálně můžeš sednout na zadek, bez ničeho, nepřizná nikdo...
:wink:
OK, když jdeš na jeden den ven a pak domů, nepromokavé saky nepotřebuješ, a proto ti nechbí...

Jen ses zase chytl jedné věci, já ale píšu o čemkoli, co už mám v batohu, anebo batoh sám, aniž bych musel brát extra podsedák... asi nemáš vůbec představivost - popiš mi prosím, co uděláš, když dáš podsedák na mokrý pařez, či kámen, nebo dokonce do bláta, jak se tu argumentuje... a jak to pak dáváš zpět do batohu :roll:

EDIT
@apuka:
ale totez, co udelas s podsedakem, muzu udelat s cimkoli jinym - ono jde spis o to zapojit na par sekund mozek a najit si misto, kde nehrozi nejake poskozeni (90% pripadu sezeni v priorode to je bez problemu, dokonce i bez podsedaku, tech 10% pripadu s komplikacema je spise o
tak jisteze - kazdy to ma tak, jak si to udela... nekdo k tomu potrebuje hromadu ficurek, jiny nema problem i bez nich - tomu nekteri rikaji pokrok, ja tomu rikam lenost s absenci predstavivosti...

OK, nemu cenu se dal tocit v kruhu, piste si radeji - vy podsedakovi maniaci - jaky podsedak je nejlepsi, ktery je lehci, mekci, uzasnejsi a krasnejsi, at to vlakno dava smyls... my bezpodsedakovi se s vami neshodnem ...
:-..
Naposledy upravil Quido dne čtv led 19, 2023 12:55, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Podsedak

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 19, 2023 12:48

etheric
ja treba nechci mit od mokryho tarpu/stanu mokry veci v batohu a jen taska zas nejde 100% uzavrit aby to nekudyma neuteklo...

ale nekdo si zas rad dava mokry veci mezi suchy veci.

100 lidi, 100 chuti :D jak s podsedakem a cimkoli jinym
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » čtv led 19, 2023 12:58

@mawenzi:
a kam si das mokry podsedak?

btw: napr. Ortovx batohy (tedy aspon Traverse) mají extra kapsu na mokre veci... ;-)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Podsedak

Příspěvekod Etheric » čtv led 19, 2023 13:02

@Quido: do mraveniště sedá tak maximálně ntz..

Na jednodenní výlety chodím až poslední dvě sezóny, předtím jsem chodil přes noc, nejdelší výlet přes půl roku tahem a světě div se, nepromok obaly jsem neměl ani nepotřeboval :)
Quido píše:asi nemáš vůbec představivost - popiš mi prosím, co uděláš, když dáš podsedák na mokrý pařez, či kámen, nebo dokonce do bláta, jak se tu argumentuje... a jak to pak dáváš zpět do batohu

Představivost mám dobrou, ale chybí mi ochota furt všemožně improvizovat...
Když dám podsedák na mokrý pařez, bla bla - tak ho potom zvednu, praštim s nim o strom nebo do něj třísknu rukou, voda a bordel odletí a já ho dám čistej a suchej do boční kapsy batohu. Ale tys to nevyzkoušel, tak zjevně vůbec netušíš, jak to s tím špiněním a vodou /aspoň u Vylenu/ je, ono to nesaje tak, jak si myslíš :roll:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Podsedak

Příspěvekod Etheric » čtv led 19, 2023 13:11

Quido píše:(90% pripadu sezeni v priorode to je bez problemu

nekteri rikaji pokrok, ja tomu rikam lenost s absenci predstavivosti...

Tak ne každý chodí po stezkách kde jsou lavičky či pařezy očištěné od smůly, ne každý chodí jen v hezkém a teplém počasí...

Takhle stejně já vnímám drysacky :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » čtv led 19, 2023 13:17

Etheric píše:@Quido: do mraveniště sedá tak maximálně ntz..

:mrgreen:

Etheric píše:Představivost mám dobrou, ale chybí mi ochota furt všemožně improvizovat...

ok, takže ryzí lenost... :twisted:

Etheric píše:Když dám podsedák na mokrý pařez, bla bla - tak ho potom zvednu, praštim s nim o strom nebo do něj třísknu rukou, voda a bordel odletí a já ho dám čistej a suchej do boční kapsy batohu.

A co myslíš, že udělám s tím sakem, resp. něčím jiným nepromokavým...?
A suché to určitě hned nebude, ať je to, co je to... no, ale trocha vody nikomu nevadí...
;-)

Etheric píše:Ale tys to nevyzkoušel, tak zjevně vůbec netušíš, jak to s tím špiněním a vodou /aspoň u Vylenu/ je, ono to nesaje tak, jak si myslíš :roll:

oops, máme tu jasnovidce - jak to víš... ? :supz:
pokud mne neklame paměť, nikdy jsi se mnou nikde nebyl...
A jak víš, co si myslím? :-s
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Podsedak

Příspěvekod ntz » čtv led 19, 2023 13:38

@Etheric ... ten drysack neni potreba na kratsi vypravy, na delsi vypravy a v podminkach a krajich kde furt leje je nutnost .. je pravda, ze kdyz pouzivas nejake robustni reseni typu poncho s hrbem pres bagl (jako jsem vlastne az dosud nosil ja - az letos jsem "upgradl" na poradnou membranovku a nepromokave kalhoty), tak se to da i bez nej ... nicmene ten drysack stejne jako podsedak celkem znacne zvysuje (samozrejme cenou je nejaka ta vaha navic) tu ergonomii backpackingu .. Ja pouzivam drysacky od Trimm (Saver Lite - uz se prakticky nedaj sehnat, sjou ale dobre, doporucuju, treba zde https://www.sportlander.cz/lodni-vak-tr ... range.html maj tu 45 oranzovou ktera je z jineho matrose nez pozdejsi upgrade na zelenou - doporucuju koupit pokud chcete suprovej drysack co ma 110g a je velkej kolem 50L, jen pozor, musi bejt oranzovej .. zelenej nebrat) ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1960
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Podsedak

Příspěvekod Etheric » čtv led 19, 2023 13:39

@Quido: podle toho, co píšeš, soudím, že s tím nemáš zkušenosti, jinak bys nepsal to o mokrý, špinavý věci atd... Nebo jestli jsi to teda zkoušel, pak jsi měl nějaký shit s bublinama a to pak chápu, to bere vodu a drží se na tom bordel.. Ale pěna s uzavřenými póry je něco jiného..

Jinak ano, su líný vybalit všechny věci z batohu, abych si na něj mohl sednout. Su též líný používat cokoliv k improvizaci, stejně nic takovýho krom pláštěnky nemám, takže co - mám kvůli sednutí rozdělávat izotermickou folii nebo si hrát na MacGyvera s různými drobnostmi z batohu, které se pro tento účel /krom té fólie a pláštěnky/ absolutně nehodí? Jo, su línej dělat výše zmíněné, je to voser.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Podsedak

Příspěvekod apuka » čtv led 19, 2023 14:16

Quido píše:Kormě toho tu všichni podsedákoví maniaci argumentují, jako by na tripy chodily jen když lije, nebo sněží, a sedali si jen když je povodeň, nebo ještě lépe sesuv bahna... ale že si v 90% případů normálně můžeš sednout na zadek, bez ničeho, nepřizná nikdo...
Nemas pravdu, ja jsem psal, ze podsedak pouzivam jen kdyz je to treba, jinak ale preferuji "prirodni" sezeni. Osobne si myslim, ze to ma podobne vetsina, jen nemaji potrebu mluvit o tom, kdy to neni nutne pouzivat.
Quido píše:totez, co udelas s podsedakem, muzu udelat s cimkoli jinym
V tom mokru, mokrem snehu, blate nemuzes. Nechci psat, jak je to s drysackmi, nepouzivam je, ale s nejakym kusem obleceni (napr. ten nepromok) to tak jednoduse neudelas. Proste nasakne to vice vody, neususis/neocistis to jednoduchym utrenim - ty veci nebudou natolik malo vlhke a ciste nez ten podsedak. Alespon ja je tak dobre nedokazu ocistit/osusit, protoze ruzne zahyby a pod. Dokonce i podsedak s "otevrenymi" pory bude na tom vetsinou lip. Popravde receno by se mi nechtelo po kazdem takovem pouzivani prat membranovku.
Abych nepsal o tom, jaky to bude rozdil, kdyz si - klidne vlastni neopatrnosti, nepozornosti, ale stane se to - sednes na zasmoleny parez s podsedakem nebo bez nebo na nejaky kus obleceni z batohu... (Mne se to naposledy stalo, ze jsem si sednul na svuj oblibeny parez, kam jsem sedaval dlouha leta, jenze predtim tam probihala tezba a pres ten parez pretahli pri stahovani kmen plny smuly :twisted:.)

Otazka, kam dat mokry podsedak je pro vyse uvedene trochu mimo. Mne se jeste nikdy nestalo, ze by byl podsedak vlhky, ze by se od nej mohlo neco citelne navlhcit. Navic si muzes vybrat na kterou stranu (skladaciho) si sednes a poskladat tak, aby venku byla ta sucha vrstva, tj. vlhka strana se nesetka s nicim.

Jediny opravdicky problem, kam dat podsedak jsem videl u manzelky, kdyz sla na skialp s lavinovym batohem. Tam neni vhodne davat zadne veci zvenku (a ty popruhy taky nejsou na toto nejvhodnejsi), krome lyzi diagonalne, je tam jedna velka kapsa a jedna na lavinovou vybavu - do te by to teoreticky slo, ale tam by se to davat nemelo z duvodu, ze by tam nemelo byt nic navic. Lavinova vybava musi byt okamzite dostupna a pouzitelna, tam muze hrat roli kazda vterina. Jinak by to tam bylo idealni - ja napr. nosim v nem, akurat ne v lavinovem batohu ale Ortovox Peak 45 a nenosim tam lavinovou vybavu ale prave veci jako membranovka, rukavcice, cepice, vetrovka pokud je nemam na sobe.
Proste ano - v lavinovem batohu je tezke mit podsedak "po ruce" a vevnitr v te jedine kapse trochu zavazi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » čtv led 19, 2023 14:25

Etheric píše:@Quido: podle toho, co píšeš, ....bys nepsal to o mokrý, špinavý věci atd...

muzes mi prosim najit, kde jsem to psal?
diky
:prayer:
Etheric píše:Jinak ano, su líný vybalit všechny věci z batohu, abych si na něj mohl sednout.

OMG. [-o< Tady mas zase paradoxne prehnanou predstavivost - proc bych mel neco vybalovat z batohu, kdyz si chci na nej sednout? natahnu, pres nej akorat tu batohovou plastenku, pokud uz na nem neni natazena... a jak pisu, je to jen zlomek pripadu, kdy je potreba se takto izolovat od veci, na kterou si ve vetsine pripadu muzu sednout rovnou...

Etheric píše:Su též líný používat cokoliv k improvizaci, stejně nic takovýho krom pláštěnky nemám, takže co - mám kvůli sednutí rozdělávat izotermickou folii nebo si hrát na MacGyvera s různými drobnostmi z batohu, které se pro tento účel /krom té fólie a pláštěnky/ absolutně nehodí? Jo, su línej dělat výše zmíněné, je to voser.

jasne, v tom pripade ti nezbyva nic ineho, nez brat takovou zbytecnost, jako je podsedak :twisted:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Podsedak

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 19, 2023 14:25

quido
podsedak nosim v bocni sitovame kapse a ze je mokrej mi neva nebo ze se zachyti kaminky, necistoty ci mokry listi zvenku v kapse...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Podsedak

Příspěvekod Quido » čtv led 19, 2023 14:31

@apuka:
co ted pises je proto, zes to nikdy neudelal ci nezkousel, anebo fabulujes...
:roll:
o problemu umisteni ani vaze jsem nepsal ani ja, a myslim ze ani nikdo jiny - ja to nehodlam rozenbirat, jelikoz ten problem nemam... proc to tedy oteviras? Anebo je to zasadni problem proc brat ci nebrat podsedak?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení