KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Quido » sob zář 24, 2022 9:39

Když tady do vyhledávání zadám KPZ najde mi to spousty příspěvků ve spoustě vláken, ale nikde samostatné téma.
Myslím, že si tato problematika samostatné téma zaslouží, zejména s ohledem na to, jak se pohled na vybavení této věci, původně vzniklé někdy v meziválečném období, časem dost výrazně změnilo. A taky jsem si všiml, že mnoho lidí má pod tím pojmem mnoho značně odlišných představ a definic - někdo do toho plete i lékárničku a dokonce někdo zmiňoval nádobu s vodou jako její součást...
Někdo tuto věc bere jako hru, někdo jakou vážnou věc a sem tam se najde i někdo, komu již KPZ v krizové situaci pomohla... Pokud KPZ budeme brát vážně, pak dle původní definice skautských a turistických oddílů v meziválečném období by KPZ měla opravdu obsahovat to nejnutnější, co člověka snad může zachránit, resp. pomocí jejího obsahu si může záchranu usnadnit, či přivolat. Především je to věc, kterou by měl mít člověk při outdoorových aktivitách stále u sebe.

Prosím o vyjádření se k tomuto tématu, třeba to mnohým začátečníkům bude k užitku a třeba se i dobereme nějaké užitečné definice KPZ.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod pavproch » sob zář 24, 2022 14:31

Quido píše:KPZ...pomocí jejího obsahu si může záchranu usnadnit, či přivolat

V dnešní době mobil (s nabitou baterkou).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod ntz » sob zář 24, 2022 18:49

KPZ je pro me takovej pytlik s par drobnostma navic (s promenlivym obsahem), kterej beru vedle lekarny .. vetsinou obsah pytliku sestavuju az pred akci, nicmene nikdy (?vetsinou) v nem nechybi:

* tuzka a papir v plastovem euro-obalu
* takova ta emerency folie - neco jako tohle, mam ale trosku jinou, navic to moje je zlata :D
* rolicka dobre lepive tejpky (horolezecka tejpka na prsty - mam ocun, myslim ze ma 2cm)
* kus paracordu (driv jsem bral type III., tedka beru vic type I nebo IA, cca 20-30m, mam oranzovej reflexni)
* gafou zalepena (sealed) filmovka ve ktery jsou takove specialni sirky z armyshopu co prej nezhasinaj :D a je tam narvana brezova kura

===== dale v v minulosti jsem bral i nasledujici veci (mam je ve sve domaci KPZ) a obcas je beru

* takove 1/2 denni davky susesneho military jidla, mam nekolik druhe, tedka ale nosim tyhle .. vetsinou nosim 2, ve Skotsku jsem jich ale mel 6
* takove male siticko .. je tam 2x jehla, 2 druhy nite + takovy maly nuzticky kterejma se neda skoro nic ustrihnout
* mala lahvicka (jako od visinu) s technickym benzinem .. (sealovana gafou :))
* pytlacka na ryby
* tablety na osetreni vody
* kondomy
* mala buzolka (neplest s kompasem)
* malej kompasek (neplest s buzolou) :)
* moje stara skautska KPZ (kovova krabicka od energitu kde je kasika ala kousek kridy, sirky, mince, atd ..)
* malej minivaric na pevnej lih - domaci vyroba (kostky do nej nemam - sakra, mel bych dokoupit)

ted uz si nemuzu na vic vzpomenout .. tech blbosti tam je ve skutecnosti jeste strasny mnozstvi .. mam to v krabici od bot ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod mike » sob zář 24, 2022 20:04

pavproch píše:V dnešní době mobil (s nabitou baterkou).

:smt023 viz treba tohle :twisted:

Zadnou KPZ jsem nikdy nemel a mit nehodlam. Cele mi to pripada jako hrani na skauty, Rychle sipy nebo tak neco (detem se takove veci libi). Proste mam veci, ktere muzu potrebovat, nektere i v separatnim pytliku, ale nerikam tomu KPZ. Neco beru vzdycky, neco jen na vicedenni akce, proste podle potreby a narocosti akce. Pricemz nejdulezitejsi je ten mobil, penize a karticka Alpenvereinu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod ntz » sob zář 24, 2022 21:26

@mike - ty proste chces bet pankac (sice jenom na oko) .. ja jsem systematickej .. kdyz se balim, tak mam skupiny veci a kpz je proste skupina veci, i kdyz bych tomu tak nerikal .. sam tomu KPZ realne taky uz roky nerikam, je to proste takova mala tasticka kde mam vsechny tyhle veci .. typicky tuhle tasticku hodim do baglu a v 99% ji nepotrebuju a kdyz dojdu domu, tak ji zase hodim zpet do skrine .. takze by se to klidne dalo nazvat kpz ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod mike » sob zář 24, 2022 22:38

Jakej pankac? Ja jsem naopak systematickej hodne, ale nehodlam si hrat na skauty ani na pionyry. Takze jednak mam cast vyse uvedenych veci stabilne nabalenou v ziplocich, ktere proste prihodim do batohu a jednak mam na vetsi akce seznam, podle ktereho se balim. Na jednodenni vylety proste vezmu batoh, dam tam dve flasky s vodou a nahazu tam sacky, ktere mi lezi na hromade od minula ;-) Pridam obleceni dle predpovedi, nejake jidlo a hotovo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » ned zář 25, 2022 4:56

Takovou tu foglarovskou KPZ považuji za Krabičku Plnou Zbytečností, pro děti na hraní dobrý, zkoušel někdo už ty titěrný věci použít v shitózní situaci? Kdo ano, ví, o čem mluvím ;)
Jinak nosím něco, co by se dalo nazvat KPZ, myslím že v Light vlákně jsem to postoval, nemá to ani 50g, říkám tomu technická krabička nebo opravná sada, neb k tomu účelu tam je většina vybavení, všechno použitelný verze, žádný zmenšeniny k ničemu. Tohle + nářaďový klíč + lékárna + 60g kešu, jeden BiFi salámek, jeden energy gel + průkaz + "nekonečný sáček" na ovoce a byliny + špunty do uší + Steripen a lahev tvoří moje EDC, je to v batohu furt, k tomu jen přidávám oblečení, jídlo, eventuálně vaření a jiný...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Quido » ned zář 25, 2022 11:45

To vlákno jsem založil právě proto, abychom se dozvěděli, jak se původně „romantická“ KPZ, dejme tomu Rychlých Šípů, nebo skautů, změnila… Provázek, svíčku, papírek a tužku považuji za anachronismus (nedovedu si představit, že bych posílal např. vzkaz v láhvi a věřil, že to k něčemu bude). Na druhou stranu, stále používám šitíčko a sicherky, mnohdy rozšířené o minimální opravnou sadu, zejména pokud jdu pod stan s mládeží – už mnohokrát jsem použil.

Rozhodně se nedomnívám, že KPZ v původním smyslu někdo používá. Názvosloví není důležité, a navíc většinou se vůbec nejedná o krabičku, ale o váček či nějaké pouzdro, dneska se tomu říká spíše EDC – já např. tomu říkám „cindel“. Mám tam věci, které beru vždy, pokud jdu na více než jeden den a podle destinace beru základní / minimální verzi, anebo ji rozšířím o další věci. Prostě takový základ nezbytností: Čelovka, 2. nůž, kratší lanko (původně z opravné sady ke stanu), 4-5 ks stahovacích pásků různých velikostí, šátek, malá cívka s pevnou izolepou, léky, nějaké ubrousky (vesměs coby rezervní toaleťák), signální trubička. Pokud jdu na delší akci, hřebenovku nebo tak něco, zejména do divočejších končin (Karpaty, Kavkaz, severské oblasti atp.), pak beru na pásek (tedy ne do batohu) takovou malou pevnou taštičku s těmi téměř KPZkovými „nesmysly“ – šitíčko (pevné nitě), žiletka, dezinfekce, prezervativ, léky-oblbováky (proti bolesti), sicherky, lanko, náhradní mini čelovku (Petzl e+Lite, jestli ji znáte), izolační folii, ploché zápalky atp.

mike píše:
pavproch píše:V dnešní době mobil (s nabitou baterkou).

:smt023 viz treba tohle :twisted:

Zadnou KPZ jsem nikdy nemel a mit nehodlam. ... Pricemz nejdulezitejsi je ten mobil, penize a karticka Alpenvereinu ;-)


To je dobrá poznámka, resp. mít s sebou i lehkou powerbanku se vyplatí… Každopádně, tohleto je možné a funkční jen tady ve střední Evropě, potažmo v Alpách, na takovou tu turistiku „kolem komína“, tam je jednoznačně mobil zásadní prostředek pro přivolání pomoci. Nicméně, i tak dostupnost pomoci v opravdu kritických situacích nemusí být časově dostačující. Třeba s ohledem na počasí, denní a nakonec i roční dobu. Přinejmenším taková izolační folie se může hodit. A taky něco na signalizaci (signální trubička, případně aspoň sirky = mohu rozdělat oheň = kouř či světlo; světlici asi málokdo bude tahat)

V divočejších oblastech, jak uvádím výše, s mobilem moc nepochodíš. Mám zkušenost z rumunských i bulharských hor, z Kavkazu a taky třeba z Patagonie, o asijských džunglích ani nemluvím, kde signál zdaleka není všude – je to sice několik let zpět, ale pochybuji, že se v těchto končinách něco zásadně změnilo. Takže tady je pak člověk, pokud se dostane do nouze, z větší části odkázán na sebe, své vybavení a případně své souputníky…

Etheric píše:...
Jinak nosím něco, co by se dalo nazvat KPZ, .... nářaďový klíč ....špunty do uší .... je to v batohu furt, k tomu jen ...


k tomu mám pár dotazů a poznámku:
– nářaďovým klíčem myslíš co…?
– špunty do uší - k čemu…?
Když přijdeš o batoh (případů může být několik), přijdeš i o všechny EDC pomůcky…


PS: editace = opravy
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » ned zář 25, 2022 13:21

Klíč je toto http://www.swisstechtools.com/proddetail.aspx?pid=5
K němu mám ještě na na klíčích malou vodotěsnou hliníkovou kapsli, kam se vejde 2k bankovka.

Špunty do uší na cestu čímkoliv, průchod roklí kde šíleně hučí voda atd..

Když přijdu o batoh, případů mě taky napadá několik, přijdu i o život, takže to neřeším. V kapse na sobě mám akorát klíče, doklady a peníze, každý v jiný kapse. A telefon. Jinak všechno v batohu, respektive kapsách batohu. Jo zapomněl jsem na něco na obranu, to je taky mimo batoh, u těla. Takto mi to vyhovuje, už jsem si našel po letech laborování svůj systém, na kterým nevidím jedinej důvod, proč ho měnit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Dromedaro » ned zář 25, 2022 13:53

mike píše:
pavproch píše:V dnešní době mobil (s nabitou baterkou).

:smt023 viz treba tohle :twisted:

Diskuze pod tímhle článkem mě dobře pobavila :twisted:
K tomu telefonu je ještě potřeba mít mozek v hlavě :twisted:
Připomnělo mi to jednu tupou a nepraktickou inženýrku, která si to ale vše kompenzovala přehnanou představou o svých vlastních schopnostech, což je samo o sobě dost blbá kombinace, pro kterou jsem pár let zpět něco dělal. Vykládala mi, jak byla s děckem v Rakousku v horách a to děcko tam někde spadlo ze stráně a bolel ho kotník. Se jí nechtělo ho nést na zádech nebo s ním kulhat, tak si zavolala horskou službu, kteří tam pro ní poslali vrtulník a to děcko transportovali do nemocnice. Neměla ale sjednané žádné pojištění, ani neměla u sebe žádné kartičky pojišťovny, tak děcku podepsala revers. Nic mu nebylo, ale chtěli si ho tam nechat na pozorování. Aby se mohly vyplnit papíry, tak volala své staré sousedce do Čech, po telefonu ji navigovala, kde jsou schované klíče od domu, kde jsou kartičky pojišťovny a jak se zachází s faxem, aby to poslala do té nemocnice. A ten výlet s vrtulníkem pro dítě ji stál sto tisíc. Přišlo ji to hrozně legrační a ještě se pohoršovala, že manžel ( bývalý :twisted: ) zuřil, když musel platit fakturu za vrtulník.

mike píše:Zadnou KPZ jsem nikdy nemel a mit nehodlam. Cele mi to pripada jako hrani na skauty, Rychle sipy nebo tak neco (detem se takove veci libi).

Já si pořídil tu KPZ, kterou prodává třeba nalehko, ale viděl jsem různé varianty. V podstatě je tam to samé, jen se mění logo prodejce na krabičce. Jsou tam věci, které se můžou hodit a má to asi 110g. Baví mě, co vše se do té malinké krabičky vleze. Nechtělo se mi skládat různé serepetičky po vlastní ose, tak jsem byl rád, že jsem objevil toto. Nevím, jestli bych něco podobného sestavil do takové velikosti a váhy a pokud ano, stálo by mě to spoustu času a hledání a vyšlo několikanásobně dráž. Nosím to i v batohu pro běžné denní nošení, ale mám z toho pocit, že je to právě takové hraní si na Rychlé šipy nebo pozůstatek z dětství, že chlap u sebe musí mít KPZ a nůž. Ale tak proč to u sebe nemít, hodit se to může. Na ty pobyty v přírodě se to hodí, že nemusím řešit různé sáčky a kde co je, ale vezmu lehkou a malou krabičku, kde je vše a většina věci, co jsou v krabičce, už se mi někdy na čundru hodila.


Jo, na základě tvých postů jsem si v záchvatu UL nadšení objednal i tenhle krám a nosím tak na klíčích další zbytečnou věc navíc :twisted: Ale ten pidi nožík na klíčích se občas hodí, že nemusím lovit švýcarák z batohu. Kdyby o to měl někdo zájem, tak mu klidně prodám ten můj. Vypadá pořád jako nový a nosím jej víceméně proto, že když už jsem to koupil, tak aby to neleželo v šuplíku.

To už mi přijdou lepší tyto Multifunkční kleště Leatherman, další z nákupu v UL nadšení, ale tady to mi přijde praktičtější a ne úplná blbost jako ten klíč. Opět, kdyby někdo měl zájem, kleště se slevou prodám. Vypadají jako nové.

Ovšem, co si na klíčích nemohu vynachválit, je Teleskopická propiska. To je super pomůcka vždy po ruce.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » ned zář 25, 2022 14:03

Vidíš, já zas nenosim švýcarák, na všechno mi stačí ten klíč. Stejně to použiju jednou za x, takhle to aspoň netíží jako ten švýcarák
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Dromedaro » ned zář 25, 2022 14:21

S tímhle klíčem si chleba neukrojím a salám nenakrájím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » ned zář 25, 2022 14:36

Tohle dělám doma. Venku se mi s tím krájet nechce, je to nepraktický, zdržuje to a musel bych nosit nůž, kterej k ničemu jinýmu nevyužiju.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Dromedaro » ned zář 25, 2022 15:12

Tak já mám na mysli nejen v přírodě, ale všeobecně. Třeba v práci nebo když někde jsem a koupím si svačinu. Na výletě si tím ořežu větev na opékání atd. Zase mít u sebe nůž si myslím není přežitek.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » ned zář 25, 2022 16:15

Když někde su a potřebuju koupit svačinu, určitě to nebude šiška salámu a půlka chleba... Ale chápu jak to myslíš.
Nůž není přežitek, jen pro mě je to na výlety ta úplně nejvíc zbytečná věc. Chodim, nekempim, nebushcraftim, na výletech oheň nedělám...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod pavproch » ned zář 25, 2022 16:27

Souhlasím s názorem, že:

každý správný muž
má u sebe nůž


Taky jeden (Deejo) v batůžku nosím (a už sem ho i několikrát použil, dyž mi nějaká haluz vadila v cestě do/z prce).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Quido » ned zář 25, 2022 16:33

Etheric píše:Klíč je toto http://www.swisstechtools.com/proddetail.aspx?pid=5
K němu mám ještě na na klíčích malou vodotěsnou hliníkovou kapsli, kam se vejde 2k bankovka.

no tvl, nemam slov :-# :roll:

Etheric píše:Špunty do uší na cestu čímkoliv, průchod roklí kde šíleně hučí voda atd..

nene - phonofobic...? :-$ :-s

Etheric píše:Když přijdu o batoh, případů mě taky napadá několik, přijdu i o život...

Logická nepravda :-k :-..

Etheric píše:Jo zapomněl jsem na něco na obranu,....

Na obranu před čím?!?
:rolleyes:

Teda, máš pěkné portfolio fóbií - s tím žít musí být peklo ...
:twisted:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Quido » ned zář 25, 2022 16:43

Dromedaro píše:K tomu telefonu je ještě potřeba mít mozek v hlavě...

A to máš naprosotou pravdu - to na prvním místě... Chtěl jsem to zmínit, ale nějak my to z mozku vypadlo :twisted:

S tou KPZ či EDC to máš dost podobné, jako s pojištěním....

Dromedaro píše:Multifunkční kleště Leatherman

Z mého pohledu vůbec nechápu na co.. měl jsem na jednom starším švýcaráku křížák - nikdy jsem ho neměl příležitost použít, zato vývrtka mi chyběla nesčetněkrát... od té doby mám švýcaráky zásadně s vývrtkou
:twisted: :partyman:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Quido » ned zář 25, 2022 16:44

Etheric píše:Když někde su a potřebuju koupit svačinu, určitě to nebude šiška salámu a půlka chleba... Ale chápu jak to myslíš.
Nůž není přežitek, jen pro mě je to na výlety ta úplně nejvíc zbytečná věc. Chodim, nekempim, nebushcraftim, na výletech oheň nedělám...

co je tohle za život?!
:mrgreen: :twisted:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » ned zář 25, 2022 16:55

Já nemám slov pro tolik věcí, co vidím lidi používat..

Žádná fonofobie ani jiná fobie, jen autismus, porucha smyslového zpracování a synestezie. Ale to ti těžko vysvětlím, jak můžou být bolestivý některý zvuky, zejména ty červený ;)
Nemám to o nic těžší, než kdokoliv jiný. Tedy v jistých směrech to těžší mám, v jiných to mám zase podstatně lehčí.

Zbraně jsou na obranu před tím, co ti chce ublížit. Na co asi by to bylo..

Quido píše:Logická nepravda

Vážně? Prosím tedy příklady, kdy přijdu o batoh a přežiju. Krádež to být nemůže, od toho je ta zbraň. Napadají mě jedině haluze typu pád do rozbouřený vody..

Quido píše:co je tohle za život?!
:mrgreen: :twisted:

Přesně to si říkám každej den, když vidim ty lidi zahlcený všema těma povinnostma, žijící "běžný život". To co je za život, nezávidim :twisted:
Oheň si můžu dělat každej den doma, s mačetou, pilou a sekerou si užiju na zahradě dost, nemám potřebu to dělat na výletě. Na výlet chodím chodit a že nenosím pecen šumavy, šišku vysočiny a kudlu, to je toho...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Quido » ned zář 25, 2022 17:31

Etheric píše:...jen autismus, porucha smyslového zpracování a synestezie.



Původně jsem chtěl napsat porucha autistického spektra, ale to bych nehádal s tvým, celkem pohodovým projevem zde... jestli, tak to bych tipnul spíše na dormedaro


Etheric píše:Zbraně jsou na obranu před tím, co ti chce ublížit. Na co asi by to bylo.

Já to chápu, ale za celý svůj šedesátiletý život - to chodím po kotárech od svých 10 let - mi v horách a lesích nikdo nikdy nehtěl ublížit... :roll:
jo město/civilizace, , to je jiná [-X

Etheric píše:
Quido píše:Logická nepravda

Vážně? Prosím tedy příklady, kdy přijdu o batoh a přežiju. Krádež to být nemůže, od toho je ta zbraň. Napadají mě jedině haluze typu pád do rozbouřený vody..


fakt ne...? Zvláště, když chodíš sám...
Osobně jsem zažil takovou slabou chvilku - když jsem balil stan a měl to skoro hotové, vstal jsem a narovnal, že si protáhnu záda, než si to hodím na bágl, a tak se mi nějak zatmělo před očima... za několik vteřin jsem letěl ze svahu dolů asi 100-150 m, bágl, nahoře - naštěstí jen pár odřenin, ale pokud bych si zlomil nohu, utrhl šlachu či cosi podobného, nahoru bych asi nevylezl...
... ostatní jsem nezažil u sebe, ale u souputníků:
1. případ - když jsme na hřebenovce na kraji lesa shodili bágly k bivaku, šel se kamarád kouknout o kousek dál, jestli je tu voda (na vykoupání) a šup, už letěl do rokle...
2. případ - všichni jsme ujeli na jedné kamenné suti a letěli po prdeli dolů, někdo i po držce, a jeden z nás se převrátil tak nešťastně, že si rozbil přezku u bederáku a po dvou třech kotoulech už neměl batoh...
Další případy znám už jen vyprávění....

Etheric píše:
Quido píše:co je tohle za život?!
:mrgreen: :twisted:

Přesně to si říkám každej den, když vidim ty lidi zahlcený všema těma povinnostma, žijící "běžný život". To co je za život, nezávidim.... :twisted:

Myslel jsem to jinak ... :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » ned zář 25, 2022 17:43

Nelze generalizovat, každý autista je povahově jiný, proto je to spektrum, každý je na tom spektru někde jinde.

Mně už v lesích ublížit chtěli 2x, v obou případech to byl pes. Naposledy při sběru borůvek, rotvík cca mojí váhy, to by bylo holejma rukama extrémně těžký, ne-li přímo nemožný.
Cestou na výlet, v civilizaci, už se mi zbraň hodila i na dvojnožce..

Opice jak někde v Asii tu nemáme, aby mi ukradly batoh a před lidma ho ubránim :)

Quido píše:Myslel jsem to jinak ... :wink:

Jak?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod apuka » ned zář 25, 2022 18:42

Quido píše:Další případy znám už jen vyprávění
Napr. takova lavinka dokaze nejenom cloveka zbavit batohu (i se zaplym bederakem, jedina moznost, jak to trochu stizit jsou ty lavinove batohy se specialnim popruhem mezi nohy), ale casto i svlect do naha, at ma oblecene cokoliv. Coz jeste nemusi nutne znamenat, ze ten clovek zustane pod snehem - ale nejspise ztrati i KPZ.

Ale podle toho, co Etheric tady pise, rekl bych, ze jemu hrozi max uklouznuti a "zriceni" nekde u taboriste jak jde pro vodu. No i to je u nas mnohem min pravdepodobne nez ve vysokych horach nebo hrebenovkach - ale to nejsou oblasti, ktere on vyhledava.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » ned zář 25, 2022 19:32

apuka píše:jemu hrozi max uklouznuti a "zriceni" nekde u taboriste jak jde pro vodu.

Netábořím. Ale zrakvit se dá ledaskde, příležitostí je hodně. Když se tak stane, bude případná ztráta batohu ten úplně nejmenší problém..
Vysoký hory nechodim, žádný v dosahu jednodenního výletu nemám. Maximálně osmistovky, ale i tam to někdy mimo cesty bývá dost o hubu. Někdy i na tý cestě, když je mokro.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Quido » ned zář 25, 2022 21:15

Etheric píše:v obou případech to byl pes. ...by bylo holejma rukama extrémně těžký, ne-li přímo nemožný.
Cestou na výlet, v civilizaci, už se mi zbraň hodila i na dvojnožce..

K tomu by mne zajímalo víc podrobnosti... Sám se ubránit před psem, pokud opravdu útočí - to fakt nevím... :roll:
Dělali jsme akorát ježka proti psům v Rumunsku, ale nás bylo 5 nebo 8

Etheric píše:Jak?


"Chodim, nekempim, nebushcraftim, na výletech oheň nedělám..." - tohle, ale s nadsázkou :wink: :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » pon zář 26, 2022 4:24

Se psy jsem se něco nablbnul. S rukávem i v obleku, byla to moje oblíbená zábava, když jsem byl dítě a dospívající. Všechno jsem měl s vysvětlením, jak ten pes reaguje a proč. Existuje několik věcí, který můžeš udělat a toho psa to dost rozhodí. Je to jednodušší, než bránit se člověku - od psa přesně víš, co udělá, kdežto lidi jsou nevyzpytatelný. Dá se ubránit holýma rukama, ale proti psovi, kterej váží jako ty, je to extrémně těžký a pokud se netrefíš správně hned na první pokus, jsi v řiti. Proti více psům už nemáš šanci.

Aha, nadsázku dost často nepochopím.
Všechny ty zmíněný aktivity dělám, ale doma. V zahradě a sadu si užiju vážně tolik, že pak nemám potřebu ohňovat v přírodě. Samozřejmě chápu, že kdo tu možnost nemá, chodí dělat oheň do lesa. Asi bych taky chodil, kdybych neměl tu možnost doma
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » pon zář 26, 2022 7:01

Zpět k tématu - dejme tomu, že někde zhučim, přijdu o batoh, ale tu krabičku "KPZ" budu mít v kapse. Přemýšlím, k čemu mi bude.
Skalpelová čepelka, jehla a nit, vázací drát, vteřinový lepidlo, alobal /a kousek oblečení/ se daj použít jako improvizovaná lékárnička. Mám tam takovej ten sololit napuštěnej voskem, několik sirek hořících ve větru a škrtadlo, s tím podpálim i mokrý dřevo. Takže si můžu v rámci možností opravit tělo a budu mít oheň. Někde v Rumunsku, na Aljašce atd by to bylo zcela jistě zásadní, tam bych měl na těle víc věcí, který běžně nosím v batohu, ale tady su na Vysočině, tu opravnou sadu mám kdyby se mi rozjel zip nebo bych si trhnul oblečení, opravím a pokračuju. Podpalovač kdybych dostal chuť něco koupit ve vesnickým řeznictví a opéct.. Za mě praktičtější, než křesadlo. S tim umim taky, aj bez ničeho oheň rozdělat, ale tím zabiješ hrozně moc času. Ok, někoho to baví, nic proti, mně se však nechce s ohněm babrat tak to podpálim podpalovačem, zachvíli můžu opejkat. Btw křesadlo do kpz nepatří. Když se zrakvíš nebo budeš zmrzlej jak hovno, zkus si tim rozdělat oheň, žejo..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Quido » pon zář 26, 2022 7:35

Jasně, proto píšu výše, že hodně záleží na destinaci... dneska jsou mobily, které má každý, a skoro každý má auto, či někoho známého s autem, případně známý známého atp. V době vzniku KPZ to bylo dost jinak.

Stačí sim představit, že si zlomím nohu, či jen zvrtnu kotník, nebo se jinak brutálně poraním... se zlomenou nohou je i 50 m šílená vzdálenost, nehledě třeba na špatné počasí, či tmu... atd.
Ono je to tak - komu se ještě nic nepřihodilo, anebo nemá fantazii, ten nevěří, že to k něčemu je; já jsem už v různých situacích - a nešlo vždycky o život - použil, kromě tužky a papírku, při různých situacích už prakticky všechno, z jejího obsahu a častěji jsem vlastně pomáhal někomu jinému, než sobě...

Rozdělání ohně nemusí být - a v případě nouze ani není - kvůli ohřátí jídla, mnohdy ani k zahřátí sebe sama tak podstatné, jako spíše kvůli signálu , dát vědět, kde jsem...
šitíčko v opravdové nouzi není jen na oblečení, ale jinak se hodí, přece kvůli roztrženému rukávu či urvanému knoflíku nepůjdu do města ke krejčímu...
Sicherku jsem použil už tolikrát, že vůbec nepochybuju, že ji mám mít s sebou...
S tím podpalovačem nevím, nevím k čemu bych ho tahal, ale proč ne, někdo neumí rozdělat oheň v přírodě....

Z té "komerční " KPZ od Nalehko bych asi 1/3 vyhodil, ale je fajn, že je dostupná pro lenochy a méně romantické turisty... a zase mi tam chybí ta folie, ale to by muselo být už větší - ona je ta folie jedna z největších věcí do nouze - nejlehčí co mám váží 37 g, jinak běžně váží přes 50g.

Co se týká opravdu kritické situace, kdy jde o zdraví či život, tak tady u nás v české a moravské kotlině netřeba nic než nůž, nějakou tu sicherku, případně šitíčko, něco na stahování (stahovací pásky, izolepu, nebo šňůrky do bot), baterku/čelovku a něco na rozdělání ohně či signalizaci ve tmě. Zejména když jde člověk sám. Ono spoléhat se jen na mobil i u nás je dost ošemetné. V dobách vzniku appky "Záchranka" jsem metodicky participoval na jejím vývoji (ještě se tak ani nejmenovalo) a moc dobře vím, jak nefunguje v lese, nebo právě v nějaké rokli; je pořád dost mís - a jsou to právě ta místa, kam se můžeš dostat, a nikdo o tobě neví -, která nejsou pokryta signálem, tedy ani pro 112, a satelity GPS tam nedohlídnou... Jako v 80% případech je mobil velmi dobrý pomocník, ale spoléhat se na něj na 100% je bláhové.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Etheric » pon zář 26, 2022 7:44

Nejde o to umět udělat oheň. Já ho umím, ale nechce se mi s tím srat, a pokud by šlo o případ nouze, tam je zásadní možnost zažehnout oheň hned - třeba než ti uletí z dosahu vrtulník - a být schopen rozdělat oheň i zraněnej. Podpalovač má svoje opodstatnění.

Koupená kpz má nevýhodu, že je sestavená podle potřeb někoho jinýho.

Izotermickou folii jsem použil mockrát, ale nikdy ke svému původnímu účelu. Je to užitečná věc.

S tím signálem je to pravda, i u nás v okolí jsou místa bez signálu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: KPZ - neboli Krabička Poslední Záchrany

Příspěvekod Quido » pon zář 26, 2022 8:00

Etheric píše:Nejde o to umět udělat oheň. Já ho umím, ale nechce se mi s tím srat, a pokud by šlo o případ nouze, tam je zásadní možnost zažehnout oheň hned - třeba než ti uletí z dosahu vrtulník - a být schopen rozdělat oheň i zraněnej. Podpalovač má svoje opodstatnění.


OK, na to mám např. toto, nebo je i vyšší level, jen je to velké a těžké, nicméně, s tím zapálíš cokoli, i když je to mokré... ale mnohdy ani nemusíš...
Etheric píše:Koupená kpz má nevýhodu, že je sestavená podle potřeb někoho jinýho.

přesně - třeba podle někoho, kdo rád pivo - nechápu třeba tam ten otvírák :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Další

Zpět na Ostatní vybavení