Outdoor vozík

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Outdoor vozík

Příspěvekod Stani » ned čer 21, 2020 0:33

Myslím, že na tento segment nemáme vlákno, ak áno, tak pardon. Nie je to ani čisté DIY, či MYOG, preto som to tam ani nedával.

Rozmýšľam nad turistickým vozíkom, aby som celý náklad neťahal na chrbte. Ide o to, že ak som z práce unavený/uchodený a na druhý deň, ak mám volno a idem liezť, tak to už cítim.

Produkty Benpackeru, Monowalkeru a iných poznám, určite sú na to najvhodnejšie, ale pre mňa dosť drahé, takže hľadám alternatívu, kde by bol zásah do konštrukcie čo najmenší. Momentálne nemám kde čo majstrovať, tak preto.

Hľadám niečo také:

Vozík - benpacker.jpg
Vozík - benpacker.jpg (82.47 KiB) Zobrazeno 9080 krát



Náklad - do cca 20kg

Terén - ľahší, žiadne skalné bloky a skoky, kamenistý lesný chodník, vychodený hlinený, sem tam výmol a vyššia tráva, preto hľadám stabilitu a vyššiu svetlú výšku.

Skladnosť - to je priorita, pre uskladnenie v byte a pri prenose v aute a v buse.

Výber:

1.Nákupné tašky na kolieskach, čo som skúšlasú málo stabilné, malé kolieska, krátke rúčky, takže v ideálnej polohe mi siahajú hlboko pod zadok, určite by sa to dalo poriešiť. Ale našiel som tento model Duramaxx, ktorý by mohol vyhovovať. Zo zadu sa vyklápa tyč na upnutie za bicykel,ale zásah do konštrukcie tam bude potrebný. Blbé je, že sa neskladá. Nemáte s týmto typom skúsenosť?

Vozík - Duramaxx taška 3.jpg
Vozík - Duramaxx taška 3.jpg (20.79 KiB) Zobrazeno 9080 krát



2. Golfový vozík - ten ma zaujal práve tou šikovnou skladnosťou!
SunMountain Speed V1, iCartOne. Nemám ich kde omrknúť, nič také tu nemám. Na nosnosť som sa už pýtal, čakám na odpovede. Takisto kolesa majú predsa len tenšiu gumovú obrubu, ale možno by to stačilo. Tu je predbežný výber modelov, aby umiestnenie vaku bolo čo najbližšie k osi kolies. Akurát ten prvý na fotke sa nedkladá, ale pasoval by.

vozík - výber.jpg

Predné kolieska by som odmontoval, nepotrebujem ich. Upnutie by som si urobil z bedráku a napojením na driek. Nie som si istý, ako to bude s ťažiskom, či to nebude mať tendenciu vozík zakláňať dozadu.

Kľudne napíšte pripomienky k výberom, alebo či už to niekto z toho skúšal. Díky.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 21, 2020 11:40

Ten první typ nákupní tašky má babička. Tedy ne stejnou značku, ale stejnou konstrukci. Při těžším nákupu ten vozík vrže.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Stani » ned čer 21, 2020 13:58

Díky Dromedaro.

Skutočne však ide o rovnakú konštrukciu = 62 x 105 x 45 cm (ŠxVxH), rovnakým priemerom trubiek = cca 2.5cm, piečnym spevnením náložnej plochy, aj s tým výklopným mechanizmom na bicykel? Tento má 12" kolesá a to priečne spevnenie:
Vozík - Duramaxx taška 4.jpg
Vozík - Duramaxx taška 4.jpg (18.63 KiB) Zobrazeno 9011 krát


Nemáš aspoň obrázok, aby som sa zorientoval? Lebo nákupných tašiek na kolieskach som už prešiel dosť, ale takýto som teda v bežnej predajni nevidel. Všetky mali tenké priemery trubiek a žiadne priečne spevnenie konštrukcie.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Etheric » ned čer 21, 2020 14:46

Kurňa, tohle si koupím a nebudu muset řešit gramy :D
Ne vážně, dala by se na tom vozit aj malá jurta i s kamnama, že bysem táhnul krajinou jako ten šaman, kterej vytáhnul na Putina :) Beze srandy, takovej vozík a na něm jurta, to by mě bavilo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod pavproch » ned čer 21, 2020 15:13

Dyž potáhnes vozík (dle obrázku v prvním příspěvku), tak budeš mít obě ruce "plné" a přitom nesvobodné k vyvažovacím pohybům = každé blbé došlápnutí = ztráta rovnováhy.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 21, 2020 16:58

Fotku nemám. Jestli má ty příčné trubky, to teď nevím. Jestli si na to vzpomenu v týdnu, jak u ní budu, tak se na to podívám. Ale podle obrázku má tento tvůj model asi určitě ty trubky silnější. A taky nemá tak robustní madlo pro úchyt, jak ten tvůj model.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Stani » ned čer 21, 2020 17:18

Pavproch - mrkni na videa banpackeru, či Radical designu a skús si to na hoc aj obyčajnom vozíku. Upnutie na bedrák môže nastavované - viď vozíky od Radical design. V nerovnom teréne si to môžeš pridržiavať a nejakej strate rovnováhy..no neviem, mne to tak neprišlo. Ale to je normálna vec, to ani neriešim. U nás to ešte nie je tak rozšírené. Osobne by som šiel hneď do Radical designu, ale tie ceny su teraz na mňa vysoké.

Dromedaro - chápeš o čo mi šlo...že také rady, ako babička taký vozík má...no, sú mi úprimne naprd, ale nič v zlom. Len som po tie roky tu na fóre už trochu vyhranený vočim takýmto akože radám,alebo čo to bolo. Samozrejme, ak budeš môcť a nezabudneš, tak sa babčin vozík mrkni, budem len rád, ale už teraz vidíš sám, že asi nepôjde o dotazovaný model vozíka.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 21, 2020 17:59

Stani píše:chápeš o čo mi šlo...že také rady, ako babička taký vozík má...no, sú mi úprimne naprd, ale nič v zlom.


Tak chápu, že tahle rada asi není, co hledáš, já jen že z té první fotografie v dotaze jsem ty šprušle v zadu neviděl. Jinak to vypadá dost podobně. Zase tady jako nepíšu o vozíku, který vidíš tahat každou druhou babku z nákupu v Jednotě. Pořizoval se jí nějaký sofistikovanější a jak píšu, vypadá podobně (konstrukčně) jako ten z obrázku. A ptal jsi se, jestli tu s nimi má někdo zkušenost, tak jsem napsal, že ten náš při větší zátěži vydává takové vrzavé zvuky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Stani » ned čer 21, 2020 18:19

V pohode, ale sám píšeš, že asi nemá takýto priemer trubiek a asi nemá priečnu výztuhu. Proste, až to budeš vedieť potom napíš, inak len tlacháme o ničom. Opäť neber to v zlom, ale zbytočne to budeme ďalej rozoberať.

Ak by sa ma niekto pýtal, aký je tento batoh, tak nepíšem, že mám podobný, možno podobný, teda ešte sám ani neviem, ale vrže... :D Rozumieš... :wink:
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Mawenzi » ned čer 21, 2020 18:34

videla sem tak rok, dva zpet video chlapika, kterej si neco takovyho vyrobil kvuli potizim se zadama...

edit- tak sem to nasla, ale nakonec je videt, jak mi pamet neslouzi... ale tak treba i tak se muze info nekomu hodit, nebo muze Stani konzultovat :D
https://www.facebook.com/groups/1704349 ... 726963972/
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Etheric » ned čer 21, 2020 18:40

Nemůže, jelikož je to přes FB ;)
Jestli si teda dobře pamatuju, že ho Stani nevede. Já bych se na to rád podíval, ale jaksi mě to tam nepustí a facefuck si zakládat nebudu /ani nemůžu/
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Stani » ned čer 21, 2020 18:58

Díky Maw, ale je to asi súkromná skupina, alebo čo. Ja tam nič nevidím, ako aj Etheric.

Jasné, zmajstrovať sa dá všetko, ak na to máš priestor a možnosti. Momentálne nemám, preto zadanie znelo - bez väčších zásahov do konštrukcie a skladovateľnosť. A žeby to aj trošku nejak vyzeralo, už keď budú čumieť, čo to mám :)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod apuka » pon čer 22, 2020 6:51

Stani, s vozikem Ti vubec nemohu radit, ale mne hned vyskocila jedna uplne jina vec - hned upozornim, ze netusim, jak to ve skutecnosti je a jen by me to docela zajimalo.

Na Slovensku pred casem byly docela vasne ke zmen, myslim, zakona o lesich, ktery vlastne hodne omezil pohyb "jen tak". Myslim, ze nejdrive se myslelo, ze zakazal i pesi pohyb, potom se to nejak vysvetlilo ale v me pameti zustalo, ze s kolem a vozidly/-iky problem zustal.
Mas zjistene, jak to by bylo z tohoto "pravniho" hlediska s pohybem po i mimo turistickych znacek? Jestli by Te nemohla lesni straz nebo nekdo jiny buzerovat, ze se s tim tam nesmi? Ze by to nekdo bral jako vozik/vozidlo bez vlastniho pohonu, co tam nesmi.

Opravdu nevim podrobnosti, na kole nejezdim, takze me to prestalo zajimat ale mozna by nebylo od veci, kdyby se nekdo znalejsi vyjadrli -pokud takovy tady je.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Stani » pon čer 22, 2020 15:34

Apuka, netuším ako to je.

Budem využívať cyklostezky, normálne značené, ktoré sú spojené s turistickými, takže verím, že tam s vozíkom vadiť nebudem. K tým spomenutým skalám, kde chodíme liezť, vedú dve.

Na iné chodníky, len turistické - tak tu mám aj tie, čo sú v zime využívané na bežky - takisto ofiko značené. A chodníky v lese, tak tam v normálnej dobe (nekorona) chodí minimum ľudí.

Ja by som teda najprv riešil desivú módu štvorkoliek v lese a devastáciu značených chodníkov strojmi, pri zvážaní dreva masívneho výrubu.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod apuka » pon čer 22, 2020 16:00

Stani píše:Ja by som teda najprv riešil desivú módu štvorkoliek v lese
Tak ja urcite taky - ale jiste uznas, ze je jednodussi "resit" jednoho chudaka s vozikem, ktery nikam neutece nez partu chlapu se ctyrkolkama (nebo motorkama), kteri nevahaji strazci ublizit a s rehotem Ti ujedou. :evil: Proste lehce vydelanych 60 EUR je stale pro mnoho lidi vyhodnejsich nez sice lehce nabyte ale zat tezko lecice se zraneni...

Ale jasne, nechtel jsem Te od toho odrazovat.Uz nebudu mit dalsi podobne dotazy :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Stani » sob črc 11, 2020 21:27

Výsledkom môjho hľadania s požiadavkami:

> minimálny zásah do konštrukcie
> jenodouché a rýchle skladanie, prenos
> určite nie pálky ako 400EUR a vyššie, odkiaľ začínajú origo trek vozíky.

Je Burley Travoy, upgrade verzia 2020. Cyklovozík, ale skúsil som ho na úpravu trekového vozíka, ťahaný za sebou. https://www.youtube.com/watch?v=IWIZ8OUGyDw

Burley Travoy - zostava2.jpg


To rýchle skladanie je skutočne šikovné. Konštrukčne pevný, hmotnosť niečo cez 4kg, čo je fajn. Kolesá spriemerom 32cm a nafukovacími pneumatikami. Majú bajonetový nacvakávací systém. V balení je aj spojka - úchytka na bicykel + kompres popruhy. Tie sú teda kvalitné, žiadne na omak nepríjemné a slabučké srágory. Spony sú tiež pevné. Nechýbajú odrazky a v balení som dostal navyše odoberateľné Led osvetlenie aj s batériami.

Skúšam si dve verzie:

1) Na dve nosné tyče. Tu využívam teleskopické trek paličky, ktoré tiež rýchlo zložím, ak idem s nimi do autobusu. Zatiaľ to spájam len pevnými gumičkami s háčikmi zo stanu, ale to ešte doladím. Napojenie na bedrák je cez karabínky z expresky. Bedrák je odopínateľný z batohu, čo mám na vozíku. v Driekovej časti som si doň urobil diery, aby mi to lepšie.

Na obrázkoch je vozík poskladaný do základnej polohy.

Dscf2951 upr - úprava 1.jpg

Dscf2951 upr - úprava 1b.jpg

Tento spôsob je taký stabilnejší pri prechode nerovným terénom, chytením palíc si to viete skorigovať, ak by vás to stiahlo do strany. Palice som umiestnil šikmo preto, aby som dosiahol vzpriamenejší náklon vozíka, aby veľmi neležal a celú váhu neprenášal na bedrák, ako to vidím u niektorých echt trek vozíkoch a takisto to vyskúšal.
Naposledy upravil Stani dne sob črc 11, 2020 23:47, celkově upraveno 2
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Stani » sob črc 11, 2020 21:40

2) Originál cyklo uchytenie. Spojka je trochu masívna, cítiť to na hmotnosti, ale oná má byť pevná. Zatiaľ provizórne riešenie na skúšanie, ale fungovalo do dobre. Výborné na manévrovanie vďaka otočnej oske, ktorá sa nasadzuje na očko vozíka. Ak chcem niečo vybrať z batohu, nemusím nič odopínať, len sa otočím. Odopnutie vozíka je jednoduché, len sa odtiahne poistka a madlo sa vysunie z osky preč.

Madlo je polstrované a výsuvné, čo predošlá verzia vozíka nemala.

Dscf2964 upr - úprava 2.jpg


Vozík som ťahal kamenistým/štrkovím terénom, hlinenou cestou s bláteným úsekom a výmolmi, aj vysokou trávou. Prešiel všade. Ak sa objaví už veľká prekážka, ako padnutý strom cez cestu, tak vozík chytím za tú spodnú žltú rúčku a vozík prenesiem. Na nete vidieť aj spôsob upnutia batoha na vozík chrbtovou časťou von, takže sa spolu hodia na chrbát.

Ten pocit voľnosti, že už nemusím vláčiť ťažký batoh na lezenie, že si môžem dať kedykolvek košeľu dole, alebo sa len tak zastaviť, dlhšie sa popozerať, nič netreba z chrbta zhadzovať. Žiadne prepotené triko spod ťažkého batoha, keď je moc teplo. Z kopca vozík jemne na vás zo zadu natláča, ale to sa dá pekne skorigovať chytením palíc, pri spôsobe 2) netreba nič. Páči sa mi, že ak mám toho viac, tak vozík jednoducho rozložím a pridám si ďalšie odkladové pole.

Samozrejme, najlepšie to je na rovinatejšom teréne, to je uplne super. Na ešte rozbitejší terén, by sa hodili priemerom väčšie kolesá. Postupne budem dolaďovať upínanie trek palíc a spôsob 2). Som zvedavý, čo teda vozík vydrží.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Kennedy » pon črc 20, 2020 15:35

No ty vole...
Teď jsem si vzpomněl na
https://wwwalk.org/en/

Na mě to ale působí dost neprakticky - ten tvůj systém bych nechtěl, mám pocit, že by mi to najíždělo na nohy při chůzi z kopce. Nechtěl bych teda žádnej vozík. Lézt nechodím a nevím kolik taháš věcí a jak daleko, ale přijde mi, že když lezeš po skalách musíš mít sílu něco unýst ne?
Na youtube jsem viděl videa lidí v důchodu co si zkonstruovali něco podobnýho. Ale šlo pro lidi, kteří mají base weight tak 15 kg...což by vyřešil přechod na ultralight.
No ale jestli ti to vyhovuje...
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Stani » pon srp 17, 2020 0:44

Kennedy, to je tak, ak niekto nečíta ani vcelku krátke vlákno :) Takže ešte raz - mám na chodenie náročnú prácu, takže ak idem cez víkend liezť, tak ver, že 25kg na chrbte pocítiš a zvlášť v sparnom horúcom lete. Natrénujem sa teda dosť a už mi nie je 20 :wink:

Na využitie vozíka som pozeral už dávno, ale dokopal som sa k tomu až teraz. Ak to začneš viac sledovať, je to vcelku bežná vec, len u nás to tak nevidieť. Ano, najprv čumeli, čo to mám, komentovali, ale už jeden kolega ho má tiež :D :D

Nie nie, nikde nič do nôh neschádza. Všetko zachytí upnutie na bedráku. Musíš si samozrejme nechať dostatočný odstup od vozíka, aby ti nenašiel zo zadu na nohy, takže tými trek. palicami si ho rýchlo nastavíš. Vozík z kopca ťa tlačí dopredu, ale je to príjemné. Strmáky neschádzam, teda som to ešte neskúšal. Ak je terén viac rozbitý, tak chytím normálne madlá trek palíc, ktoré sú ale stále upnuté v bedráku, a len si ho pridržiavam. Využívam možnosť vhodnej prístupovej cesty.

Ten rozdiel veľmi cítim, ak je horúco, dám dole košeľu, mám voľnosť,príjemne prefukuje, neprídem pod skaly splavený. Zastavím sa, len rýchlovka odopnem bedrák, rýchlym pohybom vozík postavím. Prídeš potom k nemu, naklopíš a nacvakneš si bedrák. Trvá mi to asi 2 s .

Ale teraz batoh upínam na vozík opačne = chrbtová strana ide von, tak ak je terén skutočne neschodný, tak ho na ten krátky úsek hodím na chrbát a prenesiem aj komplet s vozíkom.

Takže zatiaľ sa mi vozík veľmi osvedčil. Len škoda, že Burley k tomuto typu nedodáva priemerom ešte väčšie kolesá, lebo jeho využitie si to doslova pýta a už som to riešil priamo s Burley. Idem napr. na nákup peši, alebo s bicyklom, dám tie menšie. Idem do terénu, beriem väčšie. Ale dá sa to aj s tými menšími. Výborné je skladanie, takže v buse nikomu zavadzia.

Človek je zase o niečo skúsenejší, nielen o tom čítať, no a vie z praxe poradiť. Tu na fóre som sa o tom nedozvedel vôbec nič, takže som to skúsil...presne tak ako ty s pyramídovým typom stanu/tarpu od Locusu, kde som si - ale len pre seba - tiež povedal "No ty vole..." :)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Kennedy » úte zář 29, 2020 18:29

Stani: Jo, mně to potom došlo, že to asi nechceš na 5 kilo. :lol: Kámoši choděj lézt, já ne, ale vím, že vždycky táhnou dost těžkejch věcí. 25 kilo jsem na zádech měl několikrát, ale to bylo při výpravách kde 75 % tvořilo jídlo. Asi mě to zase čeká... Jinak bych to ale tahat pravidelně nechtěl.
I když...teď jsem viděl dokument, kterej asi znáš
https://www.csfd.cz/film/449848-sloboda ... m/prehled/
Takže beru zpět - přestaň simulovat a příště si hoď na záda 70 kilo! Tedy za předpokladu, že jsi starší než 70 let. Pokud ti je míň tak samozřejmě aspoň 100. =D>
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Komanche » čtv pro 10, 2020 11:00

Stani nedoráží ten bike drzak na zada moc?
Komanche
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: čtv črc 31, 2008 9:04
Bydliště: Praha

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod pavproch » úte pro 22, 2020 16:32

Ty woe, už dlouhou sem nečuměl na video s otevřenou hubou.....

Celé tu.

Akurváth, tři tuny by se krapet blbě tahaly pěšky, to už chce pořádný (US) truck.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod Olchor » úte pro 22, 2020 18:36

No to už je jinej vozejk... :)
Tutkaj http://www.kozlak.cz/web_maramures18/maramures.html jsou fotky a video, kterak můj přítel Žozé smýkal vodácké vybavení po Maramuréši - taky na vozejku :D
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Outdoor vozík

Příspěvekod pavproch » sob led 2, 2021 18:36

A druhý kousek ze stejného zdroje "Opus".
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


Zpět na Ostatní vybavení