Životnost pružinek a gumových úchytů v outdoorovém vybavení

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Životnost pružinek a gumových úchytů v outdoorovém vybavení

Příspěvekod JakubProchazka » pon lis 27, 2017 19:25

Nazdar horalové a horalky, pružinky a gumové úchyty se dříve skoro nepoužívaly, teď je už jejich použití běžné. je to velmi specifické téma, ale asi budete souhlasit, že právě ta guma je nejslabším článkem každého vybavení co do životnosti. Příspěvky speciálně se toho týkající jsem nenašel, opravdu dlohodobé zkušenosti a jejich sdílení v tomto asi chybí a tak zakládám tuto originální místnost.
Konkrétní důvody jsou následující.
Většina moderních stanů má uvnitř skládacích tyček provlečenou pružinku. Mám stan Pinguin Orion a před pár lety se mi stalo, že se mi duralová tyčka zlomila. Říkám si dobře, postavil jsem to ve svahu, asi to bylo moc napnuté, opravil jsem a jedu dál. Rok na to mi praskla tyčka znovu. Stan byl postaven v rovině, nebyl důvod, proč by tyčka praskla. Provizorně jsem opravil a za pár dní praskla opět jiná tyčka. To už není samo sebou. stan jsem stavěl stejně jako vždycky. Hledal jsem vysvětlení a napadlo mě právě to, že může odcházet pružnost pružinky unavená časem, tím se zvýší tlak na tyčky a ty se lámou. Mám obavu brát ten stan na delší výlety, protože stan s popraskanýma tyčkama je víte k čemu.
Zajímá mě, jestli máte podobné zkušenosti, jakou životnost má ta pružinka? nebo čím to, že se tyčky najednou začaly lámat?

Za druhé jsem si právě koupil nový batoh Lowe Alpine eclipse 25. Doma jsem až zjistil, že je na něm několik gumových poutek a úchytů, což na starších batozích vůbec nebývalo. Opět mám obavu, že za pár let zpuchří a přetrhnout se, nebo minimálně přestanou pružit. Batoh jinak může vydržet klidně 20 let. Máte s životsností těch gumiček nějaké zkušenosti? Předpokládám, že se to blbě vyměňuje.
JakubProchazka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv črc 20, 2017 19:31

Re: Životnost pružinek a gumových úchytů v outdoorovém vybav

Příspěvekod fps » pon lis 27, 2017 20:25

na podobné téma ohledně životnosti stahovacích gumiček co nedávno bylo v "Zateplene bundy, perove i synteticke" jsem chtěl reagovat na "Ty gumicky na temeni dostavaji zahul a casem se vytahaji", a ty si o tom udělal samostatné téma, já mám dobré zkušenosti s životnosti stahovacích gumiček u kvalitních výrobců, třeba u stanu MSR Hubba který mám přes šest let, a mám v něm naspáno přes 200 nocí, tak stahovací gumičky který jsou v prutech žádný problém, a nebo u oblečení Direct Alpine, High Point, Sir Joseph, Tilak taky žádný problém, a některé kousky už mám cca osm let, ale taky jsem měl nekvalitní oblečení, a nebo jsem viděl v rodině či u známých u oblečení Hannah, Husky, Loap, Nordblanc, Salomon atd. že stahovací gumičky moc dlouho nevydrželi, a přestali pružit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Životnost pružinek a gumových úchytů v outdoorovém vybav

Příspěvekod Quido » pon lis 27, 2017 20:59

jak pise fps, zalezi na znacce a tedy na kvalite cekeho vyrobku...
mel jsem kdysi taky levnejsi hadry, od Alpine pro, Hanbah, ci zrovna Pinguin, a pokud vydrzely dele nez 5-6 let a neodeslo tam neco jineho, tak opravdu vesmes odesly prave tyhle gumcuky... na druhe strane jsem mel pavouky na starem batohu salewa a prvni verzi punguin, kde i po 12-15 letech gumky drzi (batohy uz nemam, ale zustaly v rodine, takze vim, ze to tak je), anebo mam doma starsi bundy od tnf, jedu 6 let, druhou pres 10 let, u te uz nedrzi hyvent a promoka, mam je jako pracovni na zahradu a na blbnuti se psem ale, gumky tam jsou stale v naprostem poradku... ergo, zalezi jak kvalitni gumka se na tom kterem vyrobku pouzila a asi nelze zobecnovat...

btw: k tem stanovym tyckam - nejsem si zcela jisty, zda uvadena vada souvisi se sterelymi gumkami...
btw2: a mozna se da zobecnit jedna vec - dnes jen malo vyrobcu chce, aby jejich vyrobky vydrzely dlouho...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Životnost pružinek a gumových úchytů v outdoorovém vybav

Příspěvekod JakubProchazka » čtv lis 30, 2017 0:47

Ano,právě že mám taky zkušenost, že když jsem měl takové gumičky na bundě něbo jiném oblečení, tak buď se velice rychle přetrhly, nebo po pár letech zpuchřely a v podstatě se rozpadly a přestaly plnit svojí funkci.
Co to udělá v outdoor věcech je tedy pro mě otázka, ale je potěšující jak píšete, že u dobrých značek by i takové věci měly vydržet víc. Koneckonců snad výrobci vědí, co dělají, když to tam dávají.
Nakonec guma od trenclí nebo nějaké gumové manžety taky vydržely docela dlouho:) Ale outdoor věci napro ti tomu musí snést velkou zátěž, slunce, vítr, déšť a mráz a aktivní používání. Tak jsem na to zvědav.

A k těm pružinkám u stanových tyček-máte představu, jako mají asi životnost? mám je už.. 14 let a něco zažily.

Jinak obecně k současným outdoor výrobkům-jsou podstatně vymakanější, než třeba batoh, který mám už 20 let, materiály jsou lehčí, ale možná i choulostivější, takže kdo ví, jak dlouho vydrží. Třeba i síťka, která se dává u gáblů na záda a někdy i na popruhy mi taky připadá docela zranitelná.
Třeba se tu bude objevovat více zkušeností.
JakubProchazka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv črc 20, 2017 19:31

Re: Životnost pružinek a gumových úchytů v outdoorovém vybav

Příspěvekod mitau » čtv lis 30, 2017 1:28

JP: Jak fyzikalne by mela ta nepruznost gumicek souviset s praskanim tycek? Laicky bych rekl, ze kdyz uz se hulky spoji do douhe tyce, tak uz to spolu drzi spis kvuli treni mezi jednotlivymi dily nez kvuli gumicce mezi nimi. Jedine vysvetleni tve teorie by bylo, ze tycky nedrzi tolik u sebe, trochu se nejaky spoj vysune a pak se to v nem zlomi. Nebo mas jine zduvodneni?

Jinak s trvanlivosti gumicek jsem problem nikdy nemel. Akorat se rozpadly nedulezite gumicky u batohu na pridrzeni zbytku popruhu (tj. jen esteticka zalezitost), trochu se vytahaly tycky u stanu a nejaka stahovaci gumicka se mi vytrhla, ale tam byl problem v prisiti a ne v trvanlivosti gumicky. Ani u toho Eclipse mi neprijde, ze by tam byly nejake dulezite gumicky - bocni a predni pruzne kapsy ti spis odejdou kvuli protrzeni pruzne latky nez vytahani gumicek na jejich okrajich, nejaka gumicka na pridrzeni cepinu/hulek se da snadno nahradit provazkem. Mozna al eneco zasadniho prehlizim.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Životnost pružinek a gumových úchytů v outdoorovém vybav

Příspěvekod Quido » čtv lis 30, 2017 8:43

mitau píše: Jak fyzikalne by mela ta nepruznost gumicek souviset s praskanim tycek?

presne to mi neni jasne,
ale 14 let stary stan asi bude mit sve mouchy, treba uz jen z unavy materialu - to stejne klobouk dolu
:prayer:

mitau píše:nedulezite gumicky u batohu na pridrzeni zbytku popruhu (tj. jen esteticka zalezitost)

tady nechci byt moc OT, ale s tim, ze je to jen estetiicka zalezitost, nesouhlasim...
:wink:


nicmene, obecne zivotnost vyrobku zavisi hodne od puziti - pri intenzivnim pouzivani sebekvalitnejsich materialu se nepredpoklada, ze vyrobek, ktery se musi jednou opotrebovat, tim opotrebenim vydrzi dele, nez material, ktery zase tak opotrebovavany neni (treba zrovna ty stahvaci gumicky), coz bude asi tento pripad...
a az dalsi veci je vule vyrobcu, aby zakaznici vyrobky tocily, a ne aby vydrzely vecne, to je ale obecny trend
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Životnost pružinek a gumových úchytů v outdoorovém vybav

Příspěvekod apuka » čtv lis 30, 2017 10:11

JakubProchazka píše:Koneckonců snad výrobci vědí, co dělají, když to tam dávají.
Ano, dobre vedi... Bohuzel.
Quido píše:mozna se da zobecnit jedna vec - dnes jen malo vyrobcu chce, aby jejich vyrobky vydrzely dlouho...
:lol: ](*,) :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Životnost pružinek a gumových úchytů v outdoorovém vybav

Příspěvekod Stani » čtv lis 30, 2017 17:16

U lacnejších gumičiek s okrúhlym priemerom sa použije mäkké vlákno a zväzok tvorí napr. 7 vlákien namiesto 11. Priemer gumičky sa dodrží tým, že gumi vlákno je hrubšie, alebo sa dá hrubší oplet. Väčšinou sa to spozná hneď, stačí stlačiť nechtom, kvalitný zväzok gumičiek sa nedá len tak ľahko stlačiť, u šmejdoch áno a aj stopa po cordlocker ostáva dlho hlboká. A už len to natiahnitie nekladie veľký odpor.

U gumových očkách (putkách) býva problém s vytrhávaním, ak je krátke zapošitie.

Skúsenosti - Mammut, Direct Alpine, Millet - žiaden problém ani za 12 rokov používania. U bežeckej bunde Craft Hypervent po 11 rokoch spuchrovatela sťahovacia gumička v pase = vytvorili sa v oplete korálky.

Stany - najlepšie gumičky sú s priemerom 2.6-3mm a 11 gumivlákien + hustotkaný oplet.

Výrobca ma také komponenty aké chce a aké si aj odkontroluje. K točeniu produktov a konzumu prikladáme polienko aj my sami.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16


Zpět na Ostatní vybavení