Outdoorové brýle

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Vectrix » pon kvě 27, 2019 12:24

Ahoj a díky všem za reakce.
Adidas nějaké údaje uvádí, tedy aspoň místní, Rakouské, zastoupení. Jen pro informaci, mám nyní jejich brýle řady Tycane a jsem spokojen. Jejich fotochromatická skla mají stupeň ochrany (podle webu) v rozsahu 0 - 3. Ale jak FrantaKrajta píše, počítám s tím, že zcela čirá ta skla nikdy nebudou. Proto jsem se taky ptal, jestli s tím má někdo zkušenosti.
Asi zajdu do krámu, podívám se, co ta skla umí a zvážím variantu druhých brýlí s čirými skly. Svoje klasické brýle na běh nezvažuju, protože při běhu nemám brýle jenom jako ochranu před sluncem, ale taky jako ochranu před mechanickým poškozením :-).
Jinak abych odpověděl Pierre111, tak běhám na horách kolem domu a okolí, tedy Innsbruck, Tyrolsko a okolí. Výškově se pohybuju při běhu kolem těch 3000 m n.m., zimu a ledovce nepočítám, na to ty brýle nebudou. Některé závody ale startují ve 3 ráno, tak jsem si myslel, že fotochromatické brýle by problém vyřešilz komfortně.
Tak ještě jednou dík!
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod apuka » pon kvě 27, 2019 13:45

Troska se obavam, ze v tom prostredi by TI mohla byt kategorie 3 mnohdy malo. Mne zrovna tam ty slabsi 4-ky stacily max. tak na hodinku-dve a pote bud jsem si je musel vymenit, nebo akutne zacit kapat kapky. Ale zavisi to taky od (soucasneho) stavu Tvych oci a jejich odolnosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Pierre111 » pon kvě 27, 2019 14:19

Na lyžování mám myslím Zebra 1-3 a kolem 3tis celodenní lyžování za jasného počasí úplně v pohodě. Každý je ale jinak citlivý.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod oodoow » pon kvě 27, 2019 17:23

@Vectrix: Řešil jsem stejný problém a zatím nevyřešil. Chci čiré brýle na dlouhé horské běhy, co se když tak trošinku ztmaví, víc nepotřebuju. Mechanické poškození očí je hlavní důvod, proč je nosit, sluníčko až druhý, vedlejší. Zrovna včera mi při běhu vlítla moucha do oka a dostat ji ven byl celkem opruz.
@apuka: To máš nějaký přecitlivělý oči asi. Teď jsem byl v Nepálu, pohyboval se nejvíc tak kolem 5600m a i když uznávám, že bez brýlí se na to teda nedalo moc dívat, protože sníh úplně zářil, tak mi stačily brýle z dekáče za 60kč, píšou taky cat 3, myslím tyhle. Větší kategorie už musí být hodně černý.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Vectrix » pon kvě 27, 2019 19:06

Díky ještě jednou za zkušenosti. Teď tady v Innsbrucku lije (na horách sněží, kdo máte rádi sníh ;-)) a na zlepšení to v nejbližších dnech nevypadá, tak se některý den pokusím trhnout a zajít do místního optokrámu a zkusím tam něco vydumat a až budu moudřejší (čti pokud něco koupím), tak poreferuju. Jak tak totiž letos na to počasí koukám, tak se budou tyhle čiré hodit více než ty sluneční...
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » pon kvě 27, 2019 19:34

@oodoow: zalezi na pocasi a stavu snehu. Mam dvoje temer stejne ledovcove bryle 3 a 4. Normalne nosim 3 a staci, ale uz se mi stalo, ze jsem okolo 3500 na ledovci touzil po 4, co zustaly doma. Azuro a pruzracny vzduch bez oparu a k tomu cerstvy bily snih. 4 jsou docela tmave, ale furt se s nima da jeste normalne chodit. V lete v horach, kdyz bryle potrebujes.

Kazdy ma ale jinak citlive oci, jestli ti stacily tyhle bez bocnic, tak nemas co resit, ja bych to nedal, stacily trochu poskozene bocnice a uz mi tekly slzy.

oodoow píše:Mechanické poškození očí je hlavní důvod, proč je nosit, sluníčko až druhý, vedlejší. Zrovna včera mi při běhu vlítla moucha do oka a dostat ji ven byl celkem opruz.

To mas z toho, ze behas moc rychle :twisted: Hmyzaci v ocich jsou opruz, ale nosit kvuli nim bryle by mne teda nenapadlo. Protoze bryle jsou opruz jeste vetsi ;-)

BTW, mozna bys mohl neco o svem vyletu do Nepalu napsat, co rikas? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod apuka » úte kvě 28, 2019 8:27

oodoow píše:To máš nějaký přecitlivělý oči asi.
To mas pravdu. Takovych 40 let permanentni slaby zapal kombinovany s castymi silnejsimi zanety (alergie) udela svoje a to uz nerikam o neustalem vysedavani v praci pod klimatizaci v lete-zime (co je na oci hrozna zatez, to se zeptej ocare) :twisted:... Vsak proto jsem napsal, ze je to hodne individualni. Kazdopadne je to jak pise mike - jakmile se dostanes za vhodnych podminek k (nemusis zrovna na) ledovcum a vetsim snehovym polim, tak bez silnych bryli ohrozujes zrak i v lete. I kdyz oci nemas extra citlivy. Videl jsem uz dost lidi, kteri to podcenili a nakonec byli radi, ze se vubec dostali na chatu/ubytovani, ale s chozenim po horach meli na par dnu konec.
Jinak zvlastni je, ze ty moje Julba sice propousteji mnohem mene svetla nez ty slabsi, ale kupodivu pocitove v nich vidim okoli svetleji. Asi nektere aplikovane filtry... A taky mozne, ze ty levne tak dobre neodfiltruji UV.
oodoow píše:Chci čiré brýle na dlouhé horské běhy, co se když tak trošinku ztmaví, víc nepotřebuju.
Ja jsem jedny velice slusne cyklisticke nasel pod Budzoganem v Sulovskych skalach :-). Takze zkus zajit do cykloprodejen.
Levne reseni na pokus je toto z Decathlonu (v CR) za stovku. Abys zjistil, jestli pomaha nebo ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Vectrix » pát kvě 31, 2019 19:40

Tak jsem to byl omrknout a byl jsem příjemně překvapen. Adidas opravdu nabízí ty vario skla se zatmavením ve stupních 0 - 3. Brýle jsem vyzkoušel a opravu mi se mi to líbilo. Uvnitř v prodejně byly opravdu čiré, jako moje klsické brýle. Venku se pak mírně zatmavily (bylo pod mrakem). Nemám tedy strach, že by v noci byly moc tmavé.
Když už jsem tam byl, tak jsem omrknul i konkurenci. Bohužel např. Julbo, ikdyž je super, tak jejich skla mění stupeň 1 - 3, takže v noci bych se zabil. Taky cenovka je asi na dvojnásobku Adidasů (dioptrická verze). O jejich kvalitě však v žádném případě nepochybuji.
Abych to shrnul, tak tak na 90% zítra půjdu a koupím ty fotochromaty. I rámečky mi sedly jak p**el na hrnec, tak si asi udlám radost a nekoupím jenom nová skla do současných brýlí, ale rovnou celé brýle. Fakt se mi přes ně koukalo krásně na ten svět :-).
Pokud je koupím, tak potom poreferuju jaké jsou.
Mějte krásný víkend!
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Dromedaro » sob črc 4, 2020 19:51

U těch brýlí JULBO, když mají deklarovanou úpravu proti zamlžování, může se na to člověk spolehnout? Jsou to docela pálky za ty modely s Antifog úpravou. Respektive, já doteď měl sluneční brýle max za sedm stovek, ale dost často pro mě byly nepoužitelné, protože jsem přes to zamlžení a umatlání od potu neviděl. Tak bych do toho ty peníze i dal, jestli je to funkční. Můžete případně doporučit nějaký konkrétní typ? Mám to na turistiku od našich podmínek, hory Rumunsko, Ukrajina atd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod apuka » sob črc 4, 2020 21:17

Nereknu Ti knkretne u Julbach, bo ty svoje jsem jeste moc nedostaval do situace, kdyby se mely proc zamlzit. Ale obecne vsechny tyto upravy budou fungovat jen do nejake miry - jedna trochu vic, druha trochu min, ale zadna Ti nezaruci, ze se bryle nikdy za zadnych okolnosti nezamlzi. S tim je treba pocitat. Potom uz je jen otazka, jestli Ti ta uprava staci nebo ne.
BTW, co vlastne delate, ze se Vam bezne slunecni bryle zamlzuji? Mne to delaji pouze kdyz si je dam z oci na hlavu/vlasy, jinak na ocich pouze s rouskou na nose. Jo a samozrejme kdyz v zime zajdu do hospody do tepla a vlhka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Dromedaro » sob črc 4, 2020 21:27

apuka píše: ale zadna Ti nezaruci, ze se bryle nikdy za zadnych okolnosti nezamlzi. S tim je treba pocitat. Potom uz je jen otazka, jestli Ti ta uprava staci nebo ne.


To je pro mě dost podstatná informace, protože bych nerad koupil brýle za několik tisíc a pak zjistil, že je to k ničemu.

apuka píše:BTW, co vlastne delate, ze se Vam bezne slunecni bryle zamlzuji?


Dělám s nimi to, že je mám nasazené na očích a chodím s nimi po kopcích. A mně se dost zamlžovaly, že jsem přes ně viděl jako, když dýchnete na okno. Takže neviděl. Jsem si myslel, že to je těma levnejma ze sportissima, co jsem je tam pár let zpět koupil, tak jsem si pořídil brýle za tisícovku z outdoor obchodu, ale zkoušel jsem v nich běhat doma a prostě nějakou parodii na venkovní aktivitu a taky se to lehce místy zamlžovalo. A to byla jen parodie na pohyb. Tak jsem nasranej, že jsem si tím asi vůbec nepomohl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod apuka » sob črc 4, 2020 21:47

Dromedaro píše:Dělám s nimi to, že je mám nasazené na očích a chodím s nimi po kopcích.
Tak toto se mi nestava ani s brylema z Decathlonu za 99,- Kc... Ani za 100% vhlkosti, ani za mlhy. Jak jsem psal, s vyjimkou ze se studenyma prejdu do teple a vlhke mistnosti. Vlastne si dokazu predstavit, ze by se neco podobneho mohlo stat i venku, ze prejdes nejaky vetsi teplotni (a vlhkostni) skok. Ale to bude dost vyjimecne, snad krome toho, kdyz jdes dlouho po ledovci ve stinu a najednou vyjdes "za roh" mimo ledovec na rozpalene uboci.
Prave proto jsem se ptal. Normalni slunecni bryle by prece mely byt dostatecne "odvetrane", snad vyjma specialnich ledovcovych s bocnicemi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Dromedaro » sob črc 4, 2020 22:49

Jestli si nekupuju špatné brýle. Mám podobné konstrukce jako tyto:

https://slunecni-bryle.heureka.cz/relax-r5318a/

Zaoblené a z boku tím zaoblením jako kdyby uzavřené.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » ned črc 5, 2020 1:04

apuka píše:BTW, co vlastne delate, ze se Vam bezne slunecni bryle zamlzuji?

Chodime a potime se pri tom, protoze se neflakame jako nekdo :twisted:

Teda, nedeje se mi to casto, v podstate spis vyjimecne, ale kdyz uz, tak je to pekna otrava. Nevim, na cem to zavisi, asi to nejak souvisi s teplotou a vlhkosti vzduchu. Nosim ledovcove bryle, ktere sedi tesne a rekl bych, ze to je spis plus. Protoze jsou vyhrivane zevnitr a tudiz na nich para nekondenzuje. Naprosto spolehlive se zamlzi, kdyz si je nekde na kopci sundam a za chvili nasadim, kdyz se jeste potim. Protoze mezitim vychladly. To je ale moje chyba, o tom nepisu, nekdy se ale zacnou mlzit i pri chuzi.

Dromedaro píše:U těch brýlí JULBO, když mají deklarovanou úpravu proti zamlžování, může se na to člověk spolehnout?

Nevim, Julba nemam, nesedi mi, ale mel jsem lyzarske bryle s antifog upravou (u nich je mlzeni horsi) a ze by to byl nejaky zazrak... Na ty sve ledovcove jsem zkousel ruzne triky, co se kde pise, specialni vodicku z optiky a vysledky byly rekneme... velmi rozpacite. Myslim, ze se to da trochu vylepsit, ale 100 % to nikdy nebude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Dromedaro » ned črc 5, 2020 6:31

Mike, Apuka: Díky za sdílení zkušeností. Ušetřili jste mi peníze a nervy.

Vycházel jsem z toho, co jsem se dočetl na internetu o té úpravě, že ty skla jsou z materiálu, které tomu mlžení zabraňují. Že to není spolehlivé jsem nikde nezaznamenal. V obchodě mi toto marketingové tajemství také neprozradili, když jsem se na tu úpravu ptal. Pak jsem ještě vycházel z toho, co se neslo během epidemie, že lidé, kteří mají brýle s úpravou proti mlžení, nemají problém se zamlžováním s rouškami. Já zkoušel různé ty triky, co jsem někde vyčetl a velmi krátkodobě fungovalo potřít to pěnou na holení a pak to setřít papírkem. Fungovalo to kratší dobu než trvalo ty zapatlané brýle zbavit té pěny na holení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Etheric » ned črc 5, 2020 8:29

Anti fog je povrchová úprava čoček, kdy se povrch úplně "urovná", je to hezky vidět pod mikroskopem. Spíš je to dobrý, že se na to nechytá tolik mastnoty a bordelu, líp se to čistí. To je ale tak jediný, proti zamlžení to zrovna nefunguje. A to nemluvím o noname sklech, ale například o těch od Zeiss. Anti fog je debilita. Za mě je nejlepší klasická barvená čočka s HD úpravou proti poškrábání z vnější strany a s antireflexem ze strany vnitřní. Ten antireflex udělá opravdu rozdíl, že tam máš anti fog téměř nepoznáš, jen při čištění
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Outdoorové brýle

Příspěvekod Lipon » ned črc 5, 2020 8:39

Mně se osvědčily sluneční brýle, co mají na okrajích "vykousnutá" skla, proudí tamtady aspoň trochu vzduch a brýle se tak nemlží.
Mám to i na kolo.
Moc výrobců to nedělá - dříve jsem měl Rudy Project, teď Oakley. Ano, nejsou to levné brýle, ale na druhou stranu díky modularitě jdou koupit náhradní skla, když se poškrábou.
RP mi vydržely asi 8 nebo 9 let, pak už nešly sehnat náhradní skla nikde.
Současné Oakley mám nějakých 7 let, z toho asi 4 roky jsem je používal hodně intenzivně a mám asi třetí skla.
Antifog jsem nikdy neřešil, hledal jsem vždycky sportovní brýle a ventilačními otvory.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod pavproch » ned črc 5, 2020 16:02

Jestli můžu - nosím brejle odmala. Na sport už asi 20 let mám (dvoje) RudyProject Perception. K tomu mlžení - antifog možná (někdy) pomůže, ale často je prostě takový "humus" (vlhko, těplo, rosný bod) že se mlží úplně všechno a všude a ... v tu chvíli prostě sundávám a du "poslepu" (bez brejlí vidím fuckt blbě). Ale aspoň vidím kontury terénu, přes zamlžené skla je nevidím.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 8, 2020 20:26

apuka píše:]Tak toto se mi nestava ani s brylema z Decathlonu za 99,- Kc... Ani za 100% vhlkosti, ani za mlhy.

Chytl jsem tě za slovo a ty za litr jsem šel vrátit a zajel si do Decathlonu pro ty za 119Kč.
https://www.decathlon.cz/slunecni-bryle-mh-100-kat-3-id_8329069.html
A zatím to vypadá nadějně. Alespoň pro zatím se nemlží. Uvidím, co to udělá až budu v dusnu lézt někde do kopce. Ale tyhle nejsou uzavřené, tak by to mělo být lepší. Z boků tam může prosvítat,ale mně to asi bude stačit na to moje chození.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod apuka » čtv črc 9, 2020 10:02

Tak ja mam tyto, bo mam citlive oci a tyto zakryvaji i boky.
Ale taky nosim v batohu Julba, ktere si davam, kdyz je slunecni svit prilis silny (jsou to ctyrky, ty decathlonacke spise slabsi 3). Ty Julba jsou ale vetsinou zbytecne tmave a navic zkresluji barvy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Etheric » čtv črc 9, 2020 11:40

Nojo chlapi, jenže to nemá žádnou úpravu, ani antireflexní, ani polarizační, jsou to jen zbarvený polykarbonátový "skla". To vám nevadí? Nebo jste skla s výše zmíněnými úpravami ještě nezkoušeli? Nebo prostě jen nejste ochotni platit x tisíc jen za úpravu skel?
Obzvláště mě zajímá, co na to Apuka, když má citlivý oči. To já mám taky a proto skla bez zmiňovaných úprav ne-e
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod pavproch » čtv črc 9, 2020 12:13

A na "horské" použití hlavně "garantovaný" UV faktor (což brýle za stovku budou mít asi těžko).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod apuka » čtv črc 9, 2020 12:30

Ja mam oci citlive hlavne na samotne silne svetlo a pro mne je na vetsinu pouzivani dostatecne - ale do toho pocitam i chuzi po meste a do prace, na ceskych horach, atd.
Kdyz uz je svetla presprilis (vysoke hory, snih, vapenec,...), tak si nasadim ty Julba. Ty jsou polarizacni, antireflexni, vysoko-UV faktorove.

Krome prilisne svetelne propustnosti mi u tech levnych vadi absence antireflexu, co je ale za beznych okolnosti jedina vec, co chybi. Polarizace tak nutna neni, jo vidim s ni mnohem hezci mraky a je lepsi v oparu a hlavne po desti, kdy je mokro a na to sviti slunce, ale bez toho bych se obesel.
Sice mi vadi, kolik bych mel dat za "vybavene" bryle, ale hlavni duvod, proc mam bezne tyto levne je ten, ze mne maloktere bryle jsou na bezne noseni dobre. Vetsina z nich propousti prilis mnoho svetla pod ocima, nektere i nad. To mi vadi a zpusobuje to nejdrive bolesti oci a nasledne hlavy. Asi mam dost atypickou tvar.
Pri mem niceni si radeji koupim kazdy rok tyto nove, nekdy i dvoje, protoze ja je musim nosit sebou vzdy, i kdyby bylo zatazeno, musi byt nekde v kapse nebo ruksaku. Ty drazsi bych nosil v pevnem obalu abych je chranil, ale tim bych si zabral velkou cast batohu a do kapsy se nevlezou. Tyto hodim nekam (v ruksaku do male kapsy), ale prichazeji k urazu tak ci onak. A az mi buded nabizet nejake "nerozbitne, neposkrabatelne" a pod. bryle, tak tomu verit nebudu, protoze se mi uz par takovych rozpadlo bez prisedani, hazeni o zem, jen tim nosenim a stejne tak se poskrabaly i superneposkrabatelne, dokonce nosene v platenem pytliku. Pritom v ruksaku nenosim zadne skaly ani kovove predmety (krome tuzky).

Edit: Jeste jsem zapomel napsat, ze me za chvili boli hlava skoro ze vsech obrucek bryli. I z tech Julbo. Jako jedny z mala, ktere dokazu mit na hlave nekolik hodin jsou prave ty z Decathlonu. Neni to jen velikosti a nastavenim, ale nevim cim...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » čtv črc 9, 2020 15:55

pavproch píše:A na "horské" použití hlavně "garantovaný" UV faktor (což brýle za stovku budou mít asi těžko).

Na tohle byl uz pred hodne lety test a prekvapive se ukazalo, ze dostatecny UV faktor maji i nejlevnejsi bryle od Vietnamcu. U horskych bryli jde o propousteni viditelneho svetla.

apuka píše:Jeste jsem zapomel napsat, ze me za chvili boli hlava skoro ze vsech obrucek bryli. I z tech Julbo. Jako jedny z mala, ktere dokazu mit na hlave nekolik hodin jsou prave ty z Decathlonu. Neni to jen velikosti a nastavenim, ale nevim cim...

Je to tvarem. Mam dvoje uz mozna 20 let stare ledovcove bryle za par stovek, ktere mi sedi uplne perfektne. Uz maji celkem dost, rad bych koupil jine, ale zadne mi tak nesedi a to ani radove drazsi. Zrovna Julba mi sedi ze vsech nejmin, pro mne naprosto nepouzitelne (boli vsechno uz po minute zkouseni).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Etheric » čtv črc 9, 2020 16:03

apuka píše:hlavni duvod, proc mam bezne tyto levne je ten, ze mne maloktere bryle jsou na bezne noseni dobre

Proto radši zajdu do optiky, vyberu si obroučky co mi sedí a do nich skla jaký přesně chci. Taky ti v optice ty obroučky přizpůsobí tvaru tvý hlavy. Teď mě to stálo 3860Kč, ale mám brejle přesně podle svých představ. Přesně na mý rozměry se skly přesně dle mých potřeb. Yebat už hotový sluneční brejle, lepší je si nechat udělat podle sebe. Chce to jen slušnou optiku se širokým výběrem. Což v době internetu není problém ať jsi kde jsi ;)
Sluneční brýle nosím stále, ať už v pouzdře v batohu, nebo na očích. Je to pro mě životně důležitá věc. Většinou je venku nosím celej den, bez ohledu na počasí..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » čtv črc 9, 2020 16:09

Jenze v optice ti ledovcove bryle neudelaji resp. takove tam nemaji. Moje maji kozene bocnice, ktere uz se trhaji. V optice jsem z nima byl a tohle spravit neumeli.

Nosim je akorat v Alpach, ale taky cely den, takze fakt musi sedet perfektne. Mel jsem tenkrat stesti, od te doby uz jsem nic pouzitelneho nepotkal. Bohuzel nevydrzi vecne :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod apuka » čtv črc 9, 2020 16:11

Ethericu, ze Ty chodis v ceskych luzich a hajich a v podobnem terenu i jinde?

Zkus v nejake optice najit obrucku (a taky skla), ktera bude mit dostatecnou velikost, resp. zorne pole, kde Ti nebude prosvitavat svetlo z boku ani zespod ani zvrchu ani od nosu. Proste bryle vhodne na noseni na ledovcich. Ja jsem nikde nic takoveho jeste nenasel...

(odpoved i pro mika) Navic na mne to tezko nastavi, protoze mne v teple se casem zvetsi obvod hlavy a zily, takze mne zacne tlacit vsechno na hlave - ksiltovka i bryle. To uz je docela znacny rozdil. A jeste jsem nenasel obroucku, ktera by pri te zmene velikosti dokazala dobre sedet v obou krajnych polohach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » čtv črc 9, 2020 16:15

apuka píše:Navic na mne to tezko nastavi, protoze mne v teple se casem zvetsi obvod hlavy a zily...

:lol: you made my day.

(jsem si predstavil, jak se apukovi v teple nafukuje hlava :D)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Etheric » čtv črc 9, 2020 16:18

@Apuka, Mike: většina optik ti samozřejmě ledovcové brýle neudělá, některý speciálky ano, ale... Já mluvím o brýlích pro běžnou turistiku, i v tom nejslunečnějším létě. Pro běžnej terén, města, lesy, kopce,.... Tam ti taky spousta optik nenabídne kvalitní řešení, záleží, od koho berou skla popř s jakým labem spolupracují.
Ledovec /i vápenec/ jsou už extrémy vyžadující extrémní ochranu zraku.

Jinak nechápu Apuku s citlivejma očima, že mu vadí absence antireflexní úpravy a stejně ty brejle bez toho běžně nosí :-k Když mi něco vadí, potřebuji pomůcku která mi to kompenzuje, bez ohledu na cenu...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 9, 2020 16:59

Ten test jsem také viděl, že ty nejlevnější brýle od Vietnamců ten UV filtr mají také. Do té doby jsem tomu také nevěřil. Já bych si nějaké lepší brýle pořídil, ale k čemu mi budou, když je nebudu mít nasazené, protože přes ně kvůli zamlžení nevidím. Brýle, přes který neuvidím, mi stačí za stovku. Ale u těchto, jak píše Apuka, je blbý to krajní prosvítání, ale to je zase daň za to nezamlžení. A taky to mám jak Apuka. K těm brýlím za x tisíc už bych si musel pořídit to pevné pouzdro a to je fakt obří a váží 70g (měl jsem ho doma k těm za litr a už cestou jsem si nadával, co jsem to koupil za krám, že je to velké jak ta sbalená nafukovačka). U těch brýlí za stovku mě neštve, když je škrábnu, pochroumu, šlápnu na ně, či různě poničím. A můžu je mít hozené v batohu ve víku či někde v kapse. A já zase nelezu nějak po ledovcích, že bych musel mít extra brýle s polarizací, která mi přišla dobrá hlavně na ty mraky, se na ně koukat, jinak mi je většinou k ničemu. Paní v outdoor obchodě mi doporučila na to zamlžování běžecké nebo cyklistické brýle, ale ty prý zase mají určité nevýhody pro turistiku. Jen už nevím jaké. Natrefil jsem na prodavačku se znalostma a měl jsem dvacetiminutovou přednášku o brýlích plnou odborných výrazů, takže jsem si z toho skoro nic nezapamatoval. Jen to, že mi stačí zatmavení skel na stupeň 3.

Apuka: Tak já třeba zkoušel tyto a nikde okolo nic neprosvítalo. Možná trošičku zespodu, ale to sem musel koulet oči.https://www.decathlon.cz/polarizacni-bryle-mh-570-k-4-id_864164.html

No a jestli to s těmi brýlemi a potřebou kvality není moc vyhrocené. Si nevybavuji, že bych potkal na horách nějakého pastevce či vesničana z osady se slunečními brýlemi. Kdyby to bylo tak horké, tak už by museli být slepí, když tam žijí furt.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení