Mačky nebo nesmeky ?

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod apuka » pon lis 28, 2016 21:16

@karitapepe: Jo, ty Snowline Pro, co fps spomina, maji cca stejne hrubou "gumu" jako Camp, CT, Vertigo(??? ty slovinske). Ale co jsem si vsiml, pocitove (podle mne) ma nejlepsi smes prave SnowLine Pro. Jde lepe roztahnout i ve velke zime a min dochazi k "beleni" gumy pri pretazeni nad jistou mez. (Na testovani toho jsou ty Granity c. 47 opravdu perfektni :twisted:)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod wawrik » úte pro 13, 2016 13:48

Som rozmýšľal nad „tuningom“ Snowline light, že by som retiazky nahradil lankami... a on to už niekto vyrába! 188 g. Len to nemá tak dobré rozloženie hrotov na špičke ako Snowline.
nesmek.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod oodoow » úte pro 13, 2016 14:01

Zrovna tyhle dokázala kámoška zničit, ruplo lanko. A to má tak max 50kg, spíš míň. Budou fakt jenom na čistý sníh, šlapání po zmrzlých kamenech moc dlouho nevydrží. Ale je fakt, že Nortec se k tomu postavil čelem a poslal prý nový a ještě chtěl odeslat zpátky ty zničené, že je prozkoumá.
Jinak ještě prý se ty nesmeky od Nortecu tupí mnohem pomaleji než Snowline, ale to je mi osobně celkem jedno.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod wawrik » úte pro 13, 2016 14:09

No jo, asi to treba ešte vychytať...

Ktoré snowliny by sa mali tupiť? Teraz si kolega kupoval PRO a oproti mojim Light sú ostrejšie fakt len nepatrne. Ale zasa je pravda, že do dlhších suťovísk alebo na kamene (čojaviem cez 20 m) si ich vyzúvam, keďže vyzutie/obutie trvá fakt pár sekúnd...

Inak celkovo vyzerajú tie dve verzie úplne totožne, nechápem, ako môže iná oceľ urobiť 100-gramový rozdiel. Lebo mi nenapadá, kde inde by sa tie gramy zobrali.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod oodoow » úte pro 13, 2016 14:54

Mají snowline light, pak ty miniaturní nortec s lankama a pak ještě nějaké větší těžší nortec. Zřejmě tyhle anebo tyhle.
Obutí a vyzutí sice trvá pár sekund, ale někdy se právě nesmeky hodí i na těch zmrzlých kamenech.
U těch snowline pro vs light by se to chtělo asi zeptat přímo výrobce v čem je ten rozdíl.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod apuka » úte pro 13, 2016 15:23

@wawrik: No, neni to jen o jinem kovu, i kdyz to bude asi nejvetsi "polozka" rozdilu, je to jak na hrotech, tak i na retizkach, navic asi je o neco silnejsi. Je tam i jina "guma", pevnejsi, tlustsi, malo vetsi a taky tezsi. A kdyz jsem je ja v obchode srovnaval, taky se mi zdalo, ze hroty Loghtu jsou o nejaky ten mm kratsi, ale to mohl byt "opticky klam", nejak moc dukladne jsem to nezkoumal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod wawrik » úte pro 13, 2016 16:21

oodoow: Aby nedošlo k nedorozumeniu - keď sú šutre namrznuté, idem po nich v nesmekoch, veď na to ich mám :D Len si to v nich zbytočne nepúšťam cez suťoviská. Pri chôdzi mám na vyzúvanie čas, pri behu by to asi zbytočne zdržovalo. To asi aj bude dôvod, prečo ich za tie takmer dva roky mám zhruba rovnako ostré, a tí tvoji známi (tiež bežci, predpokladám) tupé.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod oodoow » úte pro 13, 2016 17:11

Jo, může být, já to často nosím i po kamenech. Ale jak jsem psal, mi ta tupost moc nevadí, přímo po ledu chodím málokdy a jinde to nejde moc poznat.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » úte pro 13, 2016 18:09

Dodatek ke Grivel Spiderum:
mike píše:V podstate se v nich da zvladnout to, co v mackach, kdyz nejsou potreba predni hroty.

Opravuju se. Neda. Opravdu tvrdy firn, blizici se ledu, neudrzi. Kdyz se nepodari zaslapnout hroty az po desticku, tak hrozi, ze vetsi sila paralelni s terenem firn prorizne a noha vyleti. V ledu se to nestane, ten je dostatecne pevny, ale do tvrdeho firnu je potreba opakovane (klidne 5x) dupat, dokud se neudela bezpecny stup. Kdyz to clovek neudela, dopadne to treba takhle:
jizda_nesmeky.jpg

Noha vyjela v sikmem traverzu do boku, jeste jsem zahledl ryhy, ktere po hrotech zustaly a pak jsem mel par sekund uplne jine starosti.

Pouceni: v prosinci i do jiznich do Alp jedine s mackama a cepinem. Nesmeky se hodi na zari az listopad, dokud neprijde obdobi vetsich mrazu, pak uz na severni kotle nestaci.

Ciste pro jistotu: s retizkovyma bych nedosel ani do tretiny, kde byl prvni pas extra tvrdeho firnu. Samozrejme kdyby mne vubec napadlo neco takoveho zkouset.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod apuka » úte pro 13, 2016 18:51

mike píše:Ciste pro jistotu: s retizkovyma bych nedosel ani do tretiny, kde byl prvni pas extra tvrdeho firnu. Samozrejme kdyby mne vubec napadlo neco takoveho zkouset.
By me zajimalo, proc jsi si tim tak jisty, kdyz jsi to asi nikdy v zivote nezkousel.

Ja doma mam tu moznost a s klidnym svedomim muzu rict, ze pokud jsi to se Spiderama tezko, ale zvladl, pravdepodobne bys s dobryma retizkovyma zvladl v pohode.

Jinak pekny sesup...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » úte pro 13, 2016 19:08

Protoze jsem tam, na rozdil od tebe, byl. A takhle tvrdy firn videl jen parkrat (a to jsem mel macky). Ne porad, jen nekolikametrove pasy, asi v mistech, kde obcas dosahlo slunce a pak to zas zamrzlo. Tyden predtim tam mrzlo dost fest. Kdyz jsem chtel jisty stup, musel jsem hodnekrat dupnout 105 kilo vahy s batohem.

Kdyz se do toho nechtely zakousavat hrebiky na Spiderech, tak ty sranda hroty na retizkovych uz vubec ne. No a na nejake treni retizku zapomen, koeficient byl blizky nule.

Muzes si to tam zajet vyzkouset, poslu ti souradnice, urcite se nic nezmenilo. Teda, vlastne jsem tam vydupal stopu, takze az po misto padu bys to mel o dost jednodussi. Pripadne si nekde zkus traverz tak 30 stupnoveho ledu, to by mohlo byt podobne. Skoro bych se vsadil, ze bys na nich nevylezl ani do sedla z druhe strany, firn zacinal asi 50 hm pod nim. Svitilo na nej slunce, takze byl mekci, tam byly Spidery v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod wawrik » úte pro 13, 2016 19:30

mike píše:Protoze jsem tam, na rozdil od tebe, byl...

Kecy, ako obyčajne (alebo wishful thinking, podľa toho, ako decentný by som chcel byť). V živote si ich nemal na nohách, ale vieš úplne presne, kde by to s nimi nešlo :vom:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » úte pro 13, 2016 19:48

https://mapy.cz/s/1gW4P Muzete se jit predvest. Doporucuje nekoho s lanem a cepinem na jisteni, ale to je mi v zasade jedno. Podminky budou stejne jeste asi tak tyden. Mimo mou stopu, sice jsem sel po naznaku stezky, ale to temer nepomahalo, metr nad nebo pod to bude stejne. Traverz tak 30 stupnoveho svahu, nahore mozna vic, ale tam se obcas snih boril a slo to lip.

Kdo rika, ze jsem je nikdy nemel na nohach? A ano, vim uplne presne, ze tady to bez macek neslo. Navic vim, jak chodis. Byls posrany i v jednodussim terenu v mackach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod booze » stř pro 14, 2016 12:43

mike píše:...dokud se neudela bezpecny stup. Kdyz to clovek neudela, dopadne to treba takhle:

Dopln pls popis sjezdu do vlakna Sjizdeni snehovych svahu, at v tom mame poradek. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod grco » stř pro 14, 2016 12:59

@booze: :mrgreen: =D>
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod apuka » stř pro 14, 2016 13:16

Miku, ja TI nevim... Zacinas prechazet do osobniho utoku, coz asi znaci, ze se Ti slaplo na nejake kuri oko...
Vzdyt mas docela dobre vzdelani jak z fyziky, stejne tak mas /alespon obcas) docela uchazejici selsky rozum. A obe tyto veci mne osobne rikaji, ze Ty Spidery za Tebou popsanych podminek principialne musi znamenat mnohem vetsi problem nez ty retizkove nesmeky (dal jen nesmeky), obzvlaste Chainsen Pro z tvrdsi, pevnejsi oceli.
Pises: "Opravdu tvrdy firn, blizici se ledu, neudrzi", coz ja i podle Tveho dalsiho popisu chapu tak, ze se hroty nechteji zapichovat, podobne jako do tvrdeho ledu.

Par duvodu, proc Spidery jsou na tyto podminky hors. Budu pro zjednoduseni predpokladat, ze hroty jak Spideru tak i nesmeku se zpichnou stejne hluboko a ze maji stejny pocet hrotu:
1) Kdyz se hroty nezapichnou hodne hluboko, zustanes stat pouze na nich, na strede podrazky, predek i zadek mas ve vzduchu, coz je evidentne hodne nestabilni poloha na (skoro) ledu. S nesmekama stojis rovnomerne podepreny na hrotech, tj. postaveni je stabilnejsi. Se spiderama musis parkrat dupnout, abys byl pevneji, co sice zabezpeci, ze hroty jsou zapichnute lip, ale taky si nima pekne rozdupes ten ledosnih - do stejneych der se tezko trefis napr. petkrat za sebou - a uz nemusi dobre drzet pokope.
2) Hroty Spideru jsou okrouhle a dost tenke. Kdyz se zapichnou napr. 1mm, tak maji v prumeru mensi plochu nez 1mm zapichnute hroty na nesmecich, ze kterych cca pulka bude bokem (tj. vetsi plocha), pulka bokem (mensi plocha, blizici se Spiderum). A cim vetsi plocha, tim vetsi odpor, navic hroty Spideru jsou okrouhle, tj. maji mensi odpor nez plocha plocha. Napic co jsem spomenul, hroty Spideru jsou prilis blizko sobe, moho narusit stabilitu/soudrznost sneholedu. Nesmeky maji mnohem vetsi vzdalenosti hrotu na vetsi plose a proto hrozi mensi naruseni soudrznosti.
3) Kdyz pises, ze tam by bylo treba macky, ale na druhe strane, ze se hroty jen malo zapichuji, tak vez, ze ty "sranda hroty" nesmeku jsou na stejnem principu jako u macek. Jsou cca stejne ostre, jen uhel je vetsi, co o malo zmensi hloubku zapichnuti a nejsou rozlozene na az tak velke plose jako u macek, ale zafunguji stejnym zpusobem, jako o neco mensi macky. Toto je obzvlaste vhodne u traverzu.

Ja jsem Ti uz davneji psal, ze Spidery jsou fajn nesmeky, ale je par situaci, kdy si s nima nabijes hubu ale s retizkovyma (neni duraz na retizkach, ale na hrotech) nesmekama v podhode projdes. Tys to nikdy poradne nechtel prijmout ale ted jsi pridal dalsi takouvou situaci do seznamu :wink:.
Ja jsem takovy firn, ktery az tak vzacny vubec neni az led uz prosel v nesmecich, nevim jestli mel svah 30stupnu nebo vice, nahoru i dolu i traverzem, mozna nebyl tak dlouhy a slo se mi relativne dobre i na pohych hrotech, skoro nezapichlych. ALe stejne tak uz jsem se parkrat hodil na zem i v mackach, kde byl podobny sneholed (pravda, pod tim jeste ocelovy tvrdy led), mozna to melo kratce 40 stupnu nebo i vice, ale macky se do toho vubec nezapichly a letel jsem. Takze to neni jenom o nesmecich a mackach, ale i o dalsich vecech.

Kazdopadne, ja kdybych videl, jaky je tam stav terenu a ze nemam alespon cepin, tak bych se vratil. Muzes rict, ze jsem srab, ale ja si spise myslim, ze je to trocha i o zodpovednosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod GreyMouse » stř pro 14, 2016 13:48

booze píše:Dopln pls popis sjezdu do vlakna Sjizdeni snehovych svahu, at v tom mame poradek. :mrgreen:

Ita daleko nejela, ale měla mnohem lepší fotky, tak to mike dohání kvantitou. Možná to časem vydá i na příručku popisující nejen různé typy sjezdů, ale i vrtulníků, nemocnic, pojištění, dlah, berlí... :twisted:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 14:23

:P kdo najde zlomeninu, ziskava bod.
Přílohy
ruka.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod GreyMouse » stř pro 14, 2016 14:36

Seš simulant, žádnou zlomeninu nemáš :-P (jen trochu křivý prsty, ale to je výrobní vada, předpokládám :mrgreen: )
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 14:40

Jj, uspesne simuluje i ruka, je pekne barevna :) Ja ji tam taky nevidim, ale Taliani tvrdili, ze tam je. V patek ji snad najde ortoped.

Tse, krivy, moje krasne dlouhe prsty [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod GreyMouse » stř pro 14, 2016 14:42

Od kdy věříš Taliánům? ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 14:46

Jsou chvile, kdy ti nic jineho nezbyva. Musis treba verit, ze ten vrtulnik umi ridit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 14:49

booze píše:Dopln pls popis sjezdu do vlakna Sjizdeni snehovych svahu, at v tom mame poradek. :mrgreen:

Tam jsou jen planovane, tenhle nebyl :P Muzu to pak napsat sem, ale nejdriv to musim zpracovat, z GPS lezou divna cisla mimo fyzikalni realitu. Prvni sekundu jsem opravdu nemohl ujet 12 m, leda na Jupiteru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 15:23

apuka píše:Miku, ja TI nevim... Zacinas prechazet do osobniho utoku, coz asi znaci, ze se Ti slaplo na nejake kuri oko...

Sorry, to nebylo na tebe, ale na toho vyse, co se chova kokotsky uz tak dlouho, ze mne to prestalo bavit.

apuka píše:Kazdopadne, ja kdybych videl, jaky je tam stav terenu a ze nemam alespon cepin, tak bych se vratil. Muzes rict, ze jsem srab, ale ja si spise myslim, ze je to trocha i o zodpovednosti.

Jo, to je bez debat. Muzu si za to sam, bylo to debilni rozhodnuti. Vratil jsem se puvodne asi z tretiny, kdyz jsem narazil na prvni betonovy pas. Jenze pak jsem na to shora koukal, pohled je na fotce a nevypada to tak spatne. No a rekl jsem si, ze to jeste jednou zkusim. Skoro jsem to dal, ujel jsem v miste, kde jsem myslel, ze uz z toho budu venku. Proste debil, ale vytrestany jsem dostatecne, neboli mne hlava a leva ruka.

Mel jsem mit macky i cepin, neodhadnul jsem situaci. Myslel jsem, ze nejvetsi problem bude zima, a tak jsem tahnul zimni obleceni a termosku a macky s cepinem nechal doma. V realu to bylo naopak, zimu bych zvladnul i bez veci navic a snih byl horsi, nez jsem cekal. Cepin by tady nejspis stacil, asi bych se na nem udrzel, kdyz mi ujely nohy, nebo bych zastavil nebo aspon zbrzdil pad natolik, abych se tolik neotloukl o skalky.

apuka píše:Vzdyt mas docela dobre vzdelani jak z fyziky, stejne tak mas /alespon obcas) docela uchazejici selsky rozum. A obe tyto veci mne osobne rikaji, ze Ty Spidery za Tebou popsanych podminek principialne musi znamenat mnohem vetsi problem nez ty retizkove nesmeky...

Hele, tohle je vsechno hezke, ale teorie je jedna vec a praxe druha. Myslim, ze mam po snehu nachozeno celkem dost, v mackach, nesmekach, na sneznicich i bez niceho a cekal bych, ze mne uz nic nemuze prekvapit. Presto se to stalo uz dvakrat. Poprve kdyz jsem si zlomil nohu, to byla vetsi vrstva snehu na ledu, coz jsem nevidel a ani tak bych necekal, ze se snih rozjede i se mnou a ze pojedu na mensi lavince. Led byl jak sutr, takze cepin i pri maximalni snaze jen snizoval zrychleni a zastavit se nedalo. No a podruhe ted. Jsem si na 100% jisty, ze tohle se rozumne nedalo v zadnych nesmekach, jedine v mackach. Ve Spiderech aspon byla sance, jelikoz se mi obcas podarilo zaseknout podpatek a vydupat stup, jenze to bylo strasne pomale a namahave, a tak jsem dole trochu polevil, jelikoz uz mi to prislo bezpecnejsi. No a to byla chyba. On byl totiz ten firn zvlastni. Na jednu stranu tvrdy skoro jak led a na druhou mel asi krehky povrch, takze bocni silu neudrzel. Myslim, ze bezpecne byly az tak 2 - 3 cm dlouhe hroty, ktere se zakously hloubeji. Dole mi jeden Ital pujcil na zbytek sestupu macky a s nima to bylo uplne jine kafe, to se mi slo v pohode i v poloinvalidnim stavu. Pricemz po normalnim firnu se takhle jde i ve Spiderech, ale tenhle byl proste jiny.

Beru si z toho pouceni, ze nesmeky jsou dobre jako zaloha na letni a podzimni Alpy, ceske a nektere slovenske zimni tury, ale na zimni Alpy uz nestaci a chce to macky a cepin. A ze je lepsi dat si dvoudenni okliku nez se par tydnu zivit prasky proti bolesti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod oodoow » stř pro 14, 2016 15:56

oodoow píše: ty grively vypadaj dost děsně. Celkově se mi celé to provedení moc nelíbí, tak max do města na procházku v parku.

mike píše: kdo najde zlomeninu, ziskava bod.

:roll: told ya
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 16:02

Vyhravas cenu o nejvetsi zenskou :twisted: Nadavaji mi vsechny, ale tohle mi nerekla zadna ;-)

Jinak viz vyse, na jiznim svahu, kam svitilo (zimni!) slunce, se mi s nima slo perfektne. Do kopce i z kopce. Firn byl porad tvrdy, ale ne tak, jako ve stinu na severu. Proste takovy normalni, kde se na podrazkach zabijes, ale v nesmekach jdes jako po hline.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod apuka » stř pro 14, 2016 16:43

mike píše:Ja ji tam taky nevidim, ale Taliani tvrdili, ze tam je. V patek ji snad najde ortoped.
No ja nejsu doktor, a RTG snimky jsem "studoval" jen kdyz jsem mamce za socaku z toho seskrabaval obraz, aby mela na vyuku dobre pevne folie na meotar (dostala plnou tasku vyrazenych obrazku 2-3 mesicnych plodu v brichu maminek ](*,) odnekud z OUNZ), ale rekl bych ze asi nemas zlomeninu ale praskliny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 16:55

Ja taky. Ma byt na prvnim (od ruky) clanku malicku. Podle zpravy podelna fraktura u baze kosti, myslim, ze ji tam vidim, ale jisty si nejsem. Doktor rikal "broken" a ze jen trochu, zprava na obrazku nize. Kazdopadne asi prkotina, mam jen dlahu, modriny na zbytku tela jsou horsi. Ta dlaha akorat dost prekazi a spini se #-o
frattura.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod booze » stř pro 14, 2016 18:03

Na premrzlem firnu ve svahu neobstoji ani mikeho Grively ani wawrikovi Snowline. Nekde tady popisoval Tomík jak vubec vypada premrzly firn (fyzikalne). Pouziti neceho jineho nez macek je bezuspesne a tomu verim. Casto jev J svahu, ktere jsou vystavovany pres den na vrcholcich slunci a spodni cast zakryva protejsi kopec a slunce tam tak nepere. Vznikne firn, ktery je jak plech, nic do nej nezabodnes a je porovity, tak nedrzi.

K tem mikeho Grivelum: to ti tam nevadi podpatek na botech?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 18:20

Hmm, to by asi mohlo byt ono. Ty pasy byly v mistech, kam mohlo chvili svitit slunce. On to byl technicky zapadni svah severniho kotle z vetsi casti zastineny vrcholkem na JZ, ale odpoledne tam mozna zasvitit mezi vezema mohlo a to by vysvetlovalo, proc se struktura snehu tak menila. Kazdopadne popis odpovida a cele to dava smysl. I pocasi odpovida, predtim bylo nejakou dobu azuro a dost mrzlo, cekal jsem na otepleni.

Chapu spravne, ze cast firnu vlivem slunce vysublimuje a proto je porovity a nedrzi?

Podpatek nevadi, naopak. Na sestupech podpatek zaseknu, protoze na nem nic neprekazi a pak doslapnu na hroty pod stredem boty. V podstate jdu jako bez niceho, jen bezpecneji. Akorat mi musi firn zaseknuti aspon na par cm dovolit, coz tady slo jen na mensi casti trasy. Kdyby byl takovy porad, tak nebudu traverzovat, ale v pohode sejdu rovnou dolu, ono je to i nejpohodlnejsi.

edit: obouvam je tak, ze konec desticky se opira o podpatek, takze desticka s hroty vlastne tvori pokracovani podpatku. Na fotkach od Grivelu je to jinak, tam to maji pres podpatek, coz by mi vadit mohlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení