Mačky nebo nesmeky ?

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod Pierre111 » stř pro 14, 2016 19:06

Nechci rypat, ale nedavno jsme se v tematu Macky bavili o vyrobcich a kvalite macek a take o brouseni. Kde jste tvrdili jak dulezite je mit macky ostre tak, ze se s nima snad i oholim a brousite je skoro po kazde ture. Hlavne mike mi tam rikal jak je to nezodpovedne atd. Bavili jsme se taky o bezpecnosti a ja rikal jak je podle me nezodpovedne a nebezpecne chodit sam a nejisteny do prudkeho svahu. Ted jsi tomu ale miku nasadil korunu aspon za me. Protoze jet do Alp bez macek a cepinu a chodit takovy svah je dle me dost nezodpovedne. Myslim ze by stalo za to prehodnotit sve postupy a kdyz mas ta ostre macky tak je nenechavat doma ;). Samozrejme nic ve zlem apreji ti brzke uzdraveni.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 19:23

:D njn, co na to rict, ze. Samozrejme to byla blbost, to uz jsem psal. Macky jsem nevzal proto, ze jsem spatne odhadl situaci, prosinec holt neni listopad. Snehu asi tak stejne, ale uplne jina konzistence. Na prelomu rijna a listopadu tam byva prasan, na ten by nebyly potreba ani nesmeky.

Jen dodam, ze jde o jizni vapencove Alpy, v podstate prvni hory od more a jel jsem tam prave proto, ze snehu tam moc nebyva. A ze neslo o vystup, ale o sestup, potreboval jsem se dostat pres sedlo do vnitrniho kruhu hor. Druha moznost byla to dva dny obchazet, coz jsem samozrejme mel udelat, kdyz jsem videl, jak snih vypada. Strme to taky moc nebylo, v lete je to snadna stezka, ale na zmzlem povrchu je sjezd velmi rychly. S mackama by to bylo uplne v pohode...

Na tom, co jsem napsal driv, ale trvam. Jak rika jedna spolumoderatorka, "Milník může být shnilý, přesto dobře ukazovat." :twisted:

Diky :) Muzete to brat jako prilezitost poucit se z cizi chyby. Nemam problem byt za debila, jestli to nekomu pomuze ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod scinkk » stř pro 14, 2016 19:32

A opravdu muze nejaky mylnik spravne ukazovat? clovek by ocekaval, ze se vzdy myli :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 19:34

:lol: Sakra, udelal jsem copy&paste a nevsiml si hrubky #-o Opraveno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod wawrik » stř pro 14, 2016 19:43

booze píše:Na premrzlem firnu ve svahu neobstoji ani mikeho Grively ani wawrikovi Snowline...
Len pre istotu: netvrdím, že by to v retiazkových nesmekoch neušlo. Nebol som tam a verím, že terén bol naozaj zlý. Ale napísať, že by v nich nedošiel ani do tretiny je kec bez akéhokoľvek opodstatnenia.

Dovolím si tvrdiť, že minimálne tam, kam mike vyjde v Spideroch, ja - alebo ktokoľvek iný - vyjdem bez problémov v retiazkových mačkách. A pritom si tie nesmeky nenasadím nesprávne (ako sa to stáva mikovi), ani ich nebudem z nohy strácať bez toho, aby som o tom vedel (ako sa to stáva mikovi), jednoducho mi budú fungovať.

Problém je, že náhodným okoloidúcim, čo si sem prichádzajú pre rady, podobné poznámky a teórie cucané z prstu dávajú mylné informácie. Vidia, že to píše moderátor, ktorý má milión príspevkov - a automaticky tomu veria. A skončia pri Spideroch, ktoré vyžadujú príliš veľa pozornosti a ich bezpečnosť je dosť obmedzená. To je to, čo mi vadí, tá nezodpovednosť.

Keby tam tú chorú poznámku nenapísal, držím zobák.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod Pierre111 » stř pro 14, 2016 19:51

Mike:aaby pouceni (a tve zesmesneni) pro ty nezkusene a obcasne prichozi cleny fora bylo kompletni, helmu jsi na hlave mel ? :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 21:25

Helmu v chodeckem terenu? Ani nahodou. Nikdy jsem tam nikoho s helmou nepotkal. Helmu jakozto turista nosim akorat na feraty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2016 22:15

wawrik píše:Ale napísať, že by v nich nedošiel ani do tretiny je kec bez akéhokoľvek opodstatnenia.

Opodstatneni to melo. Uz v prvni tretine jsem misty musel kopat a dupat stupy a na to jsou potreba ostre hrany podrazky a podpatku. Povrch byl, jak psal booze, beton, co se rozpadal na prach a teprve pod nim byla pevna vrstva. Dalo to sakra praci i takhle, retizky na bokach a vzadu by tomu prekazely. Mam skoro nove boty a hrany opravdu ostre, i tak obcas nekolikrat sklouzly, nez se povedlo udelat prvni ryhu.

Jo, Spidery nejsou antiblbe, daji se nasadit uplne blbe a pak spadnou rychle nebo trochu blbe a pak se daji ztratit. Kdyz se to udela spravne a peclive (tj. srovnat, usadit reminek na pate a poradne dotahnout), tak se to nestane, tentokrat mi nespadly ani pres to, co jsem s botama provadel.

Zacatek vypadal takhle. Mel bys koule jit do toho na retizkach? Ja ne.
svah.jpg


Jo a nebavime se o tom, co kdo vyjde, ale co sejde, to je horsi. Spidery jsou IMO lepsi na sestup, nez na vystup. Casto si je beru az na cestu dolu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod fps » čtv pro 15, 2016 18:36

já bych to neprošel v žádných nesmecích, ani v řetízkových ani v Grivel Spider, bez maček a cepínu bych do toho nešel
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » čtv pro 15, 2016 18:49

To je rozumne. Relativne pouzitelna by byla kombinace Spideru a cepinu. Cepinem bych mohl obcas vykopat stup a pad bych zastavil nebo aspon zbrzdil. Jenze jsem blbec vzal misto cepinu termosku #-o Takhle jsem jako cepin pouzil pravou ruku a podle toho vypada, pekne se vybravuje.

BTW, prodrel jsem pritom DA Mons, spicky prstu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod grco » pát pro 16, 2016 7:37

Ty mas maximalny limit kolko kg beries do batohu? Ze si namiesto cepinu vezmes termosku, ale nemozes vzit oboje? :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod slezacekm » pát pro 16, 2016 9:12

Miku prosim muzes do toho obrazku zaznacit kudy jsi sel (chtel jit) a kde to uklouzlo? Diky moc
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » pát pro 16, 2016 16:42

@grco: jo :P Batoh mel na zacatku s vodou asi 17 kilo, coz mi prijde na 5 - 6 dni moc. Vis, jake jsou tam krpaly? V tehle oblasti jeste neobjevili serpentiny a casto se jde primo proti spadnici, takze dostavas krec do chodidel, jak jdes furt po spickach. No a taky byl batoh uplne plny. Proste jsem mel zbytecne veci navic, protoze jsem v prosinci v Alpach jeste nebyl a nevedel presne, do ceho jdu.

@slezacekm: pad jsem nakreslil na prvni fotce a v podstate jsem traverzoval svah primo tam a chtel pokracovat dal az tam, kde je na protejsim svahu videt stezka. Takhle na fotce to vypada v pohode a v realu taky, proto jsem tam sel. Bylo to ale tim horsi, cim bliz clovek byl. Misto padu zdalky vypadalo, ze tam uz to bude v pohode...

Nebo to chces nakresilt do te dalsi fotky?

Chjo, prece jen je to zlomene a misto lehke male hlinikove dlahy mi dali sadrovou skoro az k lokti #-o Budu se muset naucit pouzivat levou ruku na bezne cinnosti...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod slezacekm » pát pro 16, 2016 17:44

@mike myslel jsem do te druhe fotky. takto na fotce mi to prijde, ze bych do toho asi nesel, tak me zajima kudy jsi to vzal. n ate prvni fotce to vypada o poznani jednodussi
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » pát pro 16, 2016 18:22

Takhle nejak (sorry, ruka v sadre je nesikovna):
svah2.jpg

Fotky zkresluji, staci lehce natocit fotak a uz to vypada uplne jinak. Taky zplostuji, ten zacatek byl strmejsi, proto jsem takhle klickoval. Toho jsem se bal nejvic a nakonec to bylo nejlehci. Ono totiz slo hlavne o stav snehu a ten nevidis. Misty jsem proslapl krustu, obcas dokonce zapadal do pulky lytek, to bylo uplne v pohode, ale pak prisel ten premrzly firn a bylo to o hubu. Sel jsem takhle, protoze tam byl velmi slaby naznak stezky a videl jsem jeji pokracovani na protejsim svahu. Kdybych tam dosel, tak zbytek uz bych dal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod booze » pát pro 16, 2016 18:56

Nechci machrovat, nebyl jsem tam, ale par postrehu. Zacatek dobra cesta u prvnich skalek si mel sejit niz, ale asi jsi nevidel za roh. Ten traverz dobry, zbytecne si prechazel tu skalku (tvari se pruserove) dal podle tvrdosti firnu, bych slezl a traverzoval sikmo vzhuru k mistu padu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » pát pro 16, 2016 19:07

Hele, tohle je jen odhad, spis idea nez presna cesta. Tu jsem samozrejme volil podle situace. Jak pisu, byl tam naznak stezky pod snehem a toho jsem se snazil drzet. Skalku jsem neprechazel, v realu tam bylo mista dost a mam pocit, ze zrovna tam byl snih dobry. Taky to, co na fotce vypada vodorovne, bylo v realu sikmo dolu.

Sel jsem to nadvakrat. Poprve jsem dosel asi do tretiny, tam byl prvni pas tvrdeho firnu, kousek pred tim malym kamenem pod carou. Vratil jsem se po svych stopach do sedla, shora to vypadalo lip, rekl jsem si, ze kdyz prejdu ten pas, tak to pujde... a zrovna misto padu shora vypadalo, jako ze tam uz to bude dobry. Za jinych podminek by to bylo v pohode i bez nesmeku a obcas byva firn, kdy bych se mohl vykaslat na traverz a pustit se primo dolu pekne se zasekavanim pat a jeste si to uzit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod slezacekm » pát pro 16, 2016 19:15

presne to jsem si rikal, jestli to nevzit rovnou kontrolovane dolu a nasledne to jakoby podejit. taky bych ale hledal vyslapanou stezku v domneni, ze bude nejlepsi volba.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » pát pro 16, 2016 19:22

Protoze snih se menil na par metrech. Sestoupis pulku svahu, narazis na betonovy firn nebo led a co pak? Navic zacatek byl nejstrmejsi, na fotce to neni, ale byl to docela krpal a slusne prevyseni. No a taky jsem se potreboval dostat na tu stezku naproti, nevedel jsem presne, kudy pak pokracuje.

Jinak ale jedina bezpecna volba bez macek a cepinu byla to otocit. S vybavenim to zas bylo jedno, prosel bych to jakkoliv.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » pát pro 16, 2016 19:32

Nasel jsem fotku, kde je to videt. Fotil jsem belokura, kdyz jsem byl nad tou prvni skalkou:
svah3.jpg

Tohle bych musel sejit a ber v uvahu, ze fotka zplostuje, svah mel tak 35 stupnu, mozna i vic. Primo v ceste jsou skaly, tam by to neslo a v pravo od nich je sice volno, ale tam byl prave pas betonoveho firnu. Takze jsem v podstate ani na vyber nemel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod Kuba Turek » pát pro 16, 2016 20:42

To se to dobře teoretizuje. Je ovšem jasné, že sníh a led všechno zkresluje, může se měnit každých pár metrů a z traverzu není úniku. Takže je to mnohdy pouhá loterie.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » pát pro 16, 2016 20:46

Jak to myslis, teoretizuje? Ja jsem si to vyzkousel na vlastni kuzi. Doslova.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod oodoow » pon pro 19, 2016 19:38

Netradiční dotaz, zkoušel jste si už někdo vzít nesmeky (ty řetízkový s hrotama) do příručáku do letadla? Předpokládám, že to asi neprojde kvůli těm hrotům, ale co kdyby.
Jinak v souvislosti Mikovou příhodou a výsledkem mě teď napadla další výhoda řetízkových nesmeků proti grivel spider a sice, že je lze velmi pohodlně obout a zout i jen jednou nedominantní rukou. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Mačky nebo nesmeky ?

Příspěvekod mike » pon pro 19, 2016 19:57

:D do terenu, kde jsou potreba nesmeky, bych se ted vazne nepoustel ;-) Jsem rad, kdyz zvladnu cestu MHD a mensi nakup. Ale kdyz uz si dokazu zavazat boty, tak bych mozna zvladnul obout i ty Spidery. Zkouset to nebudu ;-)

Zajimavy dotaz. Hroty jsou kratke, ale retizky by se daly pouzit na skrceni letusky ;-) Tipuju, ze bys s nima neprosel a i kdyby, tak by to neznamenalo, ze projdes priste. Seda zona.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Předchozí

Zpět na Ostatní vybavení