EDC - Vybavení pro každý den

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod apuka » pát bře 13, 2015 10:52

To jsou Tvoje svatecni kalhoty do letniho horka? :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod scinkk » pát bře 13, 2015 11:58

kdeze svatecni - kazdodenni, jinak by to nebylo v tomto vlakne :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2015 15:29

S prehledem nejuchylnejsi vlakno na OF... Aspon vidite, k cemu vede nataceni videi [-X :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod budo » pát bře 13, 2015 16:31

dudy: to jsou ale gatě na kolo, ne? To bych zas nijak neřešil.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod scinkk » pát bře 13, 2015 17:12

S prehledem nejuchylnejsi vlakno na OF... Aspon vidite, k cemu vede nataceni videi


za to muzou ti diskutijici - v tom videu nebylo o pobudech, zbranich, nasravackach a hipsterech ani slovo :-k :D bych vsechny ty diskuse zakazal :)

budo: treba dudyho provokuji hipsteri na kolech :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2015 17:51

To nemuzu vedet, na videa nekoukam ;-) Ale evidentne probudilo v diskutujicich ty nejhorsi pudy :twisted:

Ja to tu snad prestanu cist... jsem si predstavil hipstera na kole a ztratil chut do zivota :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod dudy » pát bře 13, 2015 18:02

:twisted:
Přílohy
hipster na bicyklu.jpg
hipster na bicyklu.jpg (120.39 KiB) Zobrazeno 6259 krát
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2015 18:21

To je nejaky polohipster, na ulici bych si ho asi ani nevsimnul.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 13, 2015 18:56

dneska si to hlidam a videla sem hipstera! mozna to byl taky bezdomovec jenom... ale mel kolo:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

EDC LEVEL 3.3 systém

Příspěvekod choze » úte říj 19, 2021 12:03

Ahoj všichni,
vím, že se EDC zde už párkrát řešilo (viz http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=15&t=18771 a http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=15&t=434), přesto bych rád představil svůj systém LEVEL 3.3 - třeba se bude někomu hodit. (Pro neznalé se jedná o kombinaci KPZ, lékárničky a stravy (EDC = Every Day Carry)).

Moje sestava je na jednodenní výpravy s rezervou. Více zde: https://choze.webnode.cz/products/edc-level-3-3-system/

Neobjevil jsem Ameriku, tyto systémy existují - jen jsem jej přizpůsobil současnosti, našim zeměpisným šířkám a rozdělil na tři úrovně. Zanedlouho sepíšu v čem to všechno nosím, tak sem potom můžu dát odkaz.

Budu rád za případné (pozitivní :wink:) reakce!
Štěstí přeje připraveným!
choze.webnode.cz
choze
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř črc 18, 2007 9:32

Re: EDC LEVEL 3.3 systém

Příspěvekod Etheric » úte říj 19, 2021 16:24

Když je to uzpůsoveno pro naše podmínky, předpokládám, že nejnutnější výbava pro ulovení ryby obsahuje povolenku, rybářský lístek, tužku, podběrák a peán 8)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod mike » úte říj 19, 2021 16:44

Slouceno. Kdyz uz sis nasel spravna vlakna, proc to nedat primo tam? Nemyslim si, ze by tohle bylo nejak nosne tema, ktere by si zaslouzilo vlaken nekolik.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod Etheric » stř říj 20, 2021 4:36

Ohledně těch ryb, aby to bylo kompletní, zapomněl jsem ještě na metr pro zjištění délky úlovku. Teď už je to vše, výše zmíněné je základní povinná výbava, bez které chytat nelze. Samozřejmě se všechno dá pořídit v miniaturách.. Ale zkoušeli jste někdo si takto zajistit jídlo? Já ano, mám povolení, vzal jsem základní výbavu a schválně si zkusil takovej "survival". Chytil jsem, avšak za dlouho, hodně dlouho. Pokud bude nějakej průser, chytat ryby na háček je velice neefektivní. Mnohem rychlejší je chytit rybu do ruky pod kořenem či kamenem, je to jednodušší, než se může zdát. Ve finále je fuk, jestli bude jedna velká, nebo více malých ryb. Ty malé se vypečou dokřupava, že se pak nemusí obírat.
Takže bych se v nouzi spíše upínal k chytání ryb do ruky, kdybych měl být někde delší dobu, vyrobím si jednoduchou past, jako dítě jsem jich udělal desítky, vím, co funguje a co ne, navíc k výrobě stačí co dá příroda /chytat ryby do ruky a pastí je však zakázáno, bez ohledu na to, zda máš povolení k lovu či nikoliv/. I ten háček a provaz se dá udělat, háček ze dvou trnů např šípku obrácených od sebe a na provaz se dá využít vlákno z některých rostlin. Už jsem rybu takhle chytil, ale je to neefektivní.
To by musela být fakt haluz, aby se tady v ČR stalo, že bych musel na výletě chytat z nouze ryby pro jídlo. Nevím, jak bych obhájil rybu nad ohněm /případně i oheň samotnej/. Jedině bych musel lhát o jejím původu, například že ju mám z domu. Nebo bych řekl, že jsem si v potoce pral ponožky a ten pstruh vyskočil na břeh :lol:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 8:12

Etheric píše:bych řekl, že jsem si v potoce pral ponožky a ten pstruh vyskočil na břeh
A dopustil by ses zcizeni ciziho majetku :wink: , bo u nas plati, ze divoka zver nekomu patri - co beha po zemi, tak spravci reviru, predpokladam, ze ryby asi mistnimu rybarskemu svazu.
Max bys mohl rict, ze jsi nasel ve vode tlustsi dutou vetev a az jsi to dal do ohne, sis podle linouci se vune zjistil, ze je v dutine ryba :-D.
Etheric píše:základní povinná výbava, bez které chytat nelze
Spadl jsi do celkem typicke pasti - LZE, jen se NESMI :wink:

Ted jen par poznamek k obsahu toho EDC - nejsem toho priznivcem, spise pouzivam vlastni rozum, samozrejme s ohledem k tomu, kam jdu, kde jsem.
Moje poznamky jsou zalozene na predpokladu, ze obsah ma byt opravdu jen to nejnutnejsi a pri pripad nouze. A to v podminkach hlavne u nas a nepredpokladam vykony na hrane schopnosti, tj. "az do roztrhani tela". Nebudu rozebirat ty urovne.

1) zdravotni veci (jako absolutni prvni pomoc s predpokladem co nejdrivejsiho zavolani pomoci nebo dopraveni zraneneho k lepsimu vybaveni)
- my prijde, ze (jako absolutni nutnost) zbytecne nosit chirurgicke rukavice a resuscitacni rousko (to dokonce i zachranari radi spise nepouzivat, bo malokdo jej dokaze pouzit spravne a jinak je to spise na skodu, pokud potrebujes neco abys nebyl primo ohrozeny napr. zvratky, tak kapesnik nebo kus jine prodysne latky). Ale ja jsem jeste vychovany v tom, ze kdyz nekoho zachranuji, tak je nejdulezitejsi jeho zivot a ne premyslet, jestli ja tim nemohu byt ohrozeny; ze pripadna moje nakaza od zachrany se da resit dodatecne.
- nuzky se daji v nouzi nahradit nozikem; jo, mozna neustrihnou bezp. pas v aute, ale bavime se tady o outdoore (nejspise mimo civilizace)
- misto obinadla+2-3 obvazu staci jen obinadlo, v nouzi jej pouzijes misto obvazu. Asi EDC neslouzi k osetreni rozsahlejsich a vicecetnych zraneni. Kdyz chces prece vetsi jistotu, tak vezmi jedno sirsi a jedno uzsi obinadlo, to muzes pousit i jako (nouzovy) tlakovy obvaz, pripadne k tomu jednu kryci rousku. Na tlakovy obvaz na zastaveni masivniho krvaceni pouzijes obinadlo a do rany klidne kus kamene nebo klacku.
- lokalni chemostatikum; nevim, si myslim, ze toto se da resit s ostatnymi vecmi, pripadne skrcenim
- injekcni strikacka a jehla je dle mne zbytecna, male vyuziti a trisku nebo absces osetris jehlou (pripadne spolus niti) ze siti
- na dezinfekci bych bral spise malou flasticku alkoholu, poslouzi i v pripade problemu se zaludkem i k dezinfekci rukou.
- na dezinfekci vody bych bral max. jednu tabletu, zadny Sawyer - na danou dobu to staci

2) Jidlo a hygiena
- rybarske potreby s prominutim nepotrebujes. Pises o jednodenni vyprave, max o nouzove prenocovani. Mas tam jine jidlo, ani z toho by nebylo nutne vsechno. Jeden den (nebo i dva) vydrzis i s jednou nebo dvema musli tycinkama, nepotrebujes nutne "plnohodnotne" jidlo.
- MRE hlavni jidlo, kava a suseny napoj - viz vyse; susenou smetanu do kavy uz vubec :-)
- trvanlivy chleb... - viz vyse; kdybys prece jen neco chtel, tak nejaky Wasa chleb (da se sehnat v baleni po 2 kusech)
- na cisteni zubu a hygienu tela na jeden den max prenocovani opravdu nic nepotrebujes.

3) Survival
- kondom - sice nabere opravdu hodne vody, ale prenaset se to moc neda a ani z nej nebudes moci rozumne davkovat. Kdyz zavazes zatizeny, hodne blbe se to rozvazuje a pravdepodobne se Ti velka cast vody vylije. Jo, muzes si vybrat nejaky ochuceni, budes mit vodu s prichuti :-D.
- ziletka - nevim, v beznych situacich jej nahradi nuz, ktery je dostatecne ostry
- vetsi nuz, multitool kleste - myslim si, ze na vetsinu problemu plne postaci obycejny nozik, kdyz ma i pilku, tak uplne. Stejne tim moc toho nenapilis.
- stahovaci pasky - nahradi je ductape, viz dalsi bod
- ductape - nouzove to nahradi vodeodolny leukoplast

Rikam, to jsou moje poznatky a pro absolutni zivot ohrozujici situace, ne pro sprijemneni pripadne protazeneho vyletu.
Znovu opakuji, je to na nas prostor, kdy se dostat do civilizace (nebo mit mobilni signal) je prakticky vzdy otazka kratkeho casu. Jit nekam jinam, klidne uz i do Alp, kde je hur dostupna civilizace a jeste hur signal, tak bych tam pridal jine veci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod choze » stř říj 20, 2021 9:28

mike píše:Slouceno. Kdyz uz sis nasel spravna vlakna, proc to nedat primo tam? Nemyslim si, ze by tohle bylo nejak nosne tema, ktere by si zaslouzilo vlaken nekolik.


Ne zcela souhlasím, dále řeším skrze SZ s mikem.
Štěstí přeje připraveným!
choze.webnode.cz
choze
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř črc 18, 2007 9:32

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod choze » stř říj 20, 2021 9:34

Etheric píše:Ohledně těch ryb ...

Děkuji za přínosnou reakci! Ano, je pravda, že rybářská výbavička je asi trochu "foglarovským pozůstatkem" a efektivnější bude zmíněný odchyt do pasti. A další správná připopmínka od apuka je, že v EDC je dost jídla i na dva a více dnů v nouzi.

Marně přemýšlím nad dalším využitím háčku, olůvka a vlasce a nic mě nenapadá... :-k
Naposledy upravil sobb dne stř říj 20, 2021 10:19, celkově upraveno 1
Důvod: zkrácena citace
Štěstí přeje připraveným!
choze.webnode.cz
choze
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř črc 18, 2007 9:32

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod choze » stř říj 20, 2021 10:13

Díky moc, apuka, za kontruktivní připomínky!
ad 1)
- ty rukavice bych asi neřešil, moc místa to nezabírá a je to použitelné i ve městě pokud se nechci něčeho dotýkat (nebo naopak - pokud nemám čisté ruce a chci se třeba najíst)
- použití nůžek chápu spíše při rozstřihávání oblečení poraněného, jinak samozřejmě nůž
- obinadlo - ano, v úrovni 2.2 je jako náhrada obvazů. Ve vyšší úrovni jsem si říkal, že by se hodily klasické obvazy např. pro tlačení rány při masivním krvácení, ale jak píšeš - v nouzi lze použít cokoli (raději něco sterilnějšího)
- lokální hemostatikum je spíše doplněk - pokud by se zastavit krvácení nedařilo nebo bylo na místech, která nejdou škrtit
- injekční sktříkačka a jehla - souhlasím, pozapomněl jsem na jehlu v šití. Ale napadá mě stříkačka jako odměrka...
- desinfekce alkoholem - placatku mám ve výbavě v batohu :drinkers:
- desinfekce vody - osobně mám malé balení Sanosilu

ad 2)
- rybářské potřeby - souhlas, viz můj předchozí příspěvek
- MRE - v reálu se z jednoho MRE nají víc lidí, ale jelikož EDC nesu jen já 8-[ , je to uvedené v seznamu. Možná poupravím popis, že jídlo je pro malou skupinku, rodinu
- díky za tip na Wasa chléb
- čištění zubů, máš pravdu - dám do nějaké vyšší úrovně (možná i ten sprchový gel)

ad 3)
- kondom, jasně nezavazovat :) a třeba i dát do ponožky, aby se dalo reálně použít (příchutě dobrý :ú )
- žiletka - asi máš pravdu
- větší nůž, multitool - tady bych nechal určitě nějaký nůž s pevnou střelkou
- stahovací pásky - jsou rychlejší a některé i znovu rozebíratelné, dají se použít i v sebeobraně na spoutání

Díky,
Choze
Naposledy upravil sobb dne stř říj 20, 2021 10:21, celkově upraveno 1
Důvod: zřušena zbytečná citace
Štěstí přeje připraveným!
choze.webnode.cz
choze
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř črc 18, 2007 9:32

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod Etheric » stř říj 20, 2021 10:23

apuka píše:dopustil by ses zcizeni ciziho majetku

ziletka - nevim, v beznych situacich jej nahradi nuz, ktery je dostatecne ostry

stahovaci pasky - nahradi je ductape

Já vím, ale možná by mi to v takovým podání prošlo :D

Žiletka je těžko nahraditelná, když se jedná o opravy vybavení, kde potřebuješ opravdu jemnej a přesnej řez. To s nožem nedáš. Vzhledem k váze žiletky je to jasný, nosím taky.

Nenahradí. Ductape jde rozervat směrem do boku a věř že hodně zajištěných věcí či živých tvorů to tak rozerve. Stahovací pásky nosím, 2 nebo 3ks.

@Choze: moc mi nezapadá do kontextu to dělení. EDC = every day carry. Ne "přehodim podle plánované situace, možná přehodit zapomenu". Navíc EDC je primárně pro zvládání toho, když se něco stane, tzn není to v plánu.
V průběhu několika dní budu mít čas vytáhnout a nafotit svoje EDC, pro inspiraci. Který nosím opravdu každej den, ať už jdu jen nakoupit, na odpolední výlet, celodenní výlet, případně i vícedenní výlet /tam jen přibyde oblečení vaření a spaní/. Jinak EDC má být jedno a neměnný, prostě pár kusů věcí, se kterými si poradíš podstatě s čímkoliv a hlavně s tím umíš fungovat a máš to furt u sebe.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 11:09

Ad ziletka: jasne, ze na precizni rez je lepsi nez nuz. Ale tady se jedna o vybaveni pro pripad nejvyssi nouze a tam me uplne nenapadava pripad, kdy nuz (ostry!) nestaci. Dokonce i pri nouzove intubaci (napr. pri alergicke reakci, cos nekdy psal, ze jsi uz musel delat s propiskou).

Neco jineho je, kdyz uz jdes tak, jak Ty na vice dnu a "absolutne" se spolehas pouze na sebe.

S tema stahovacima paskama je to zase otazka te "jednodenni nouzove akce". A zase - ja jsem to bral jako minimum veci, ktere uz nemohu jak nahradit.

Ale naprosto jasne, toto bude mit asi kazdy uplne jinak. Ja nic takoveho nenosi, dokonce ani vyslovene lekarnicku, nuz uz vubec, ale i tak si myslim, ze drtivou cast problemu nejak dokazu vyresit - na jednodenni akci!
choze píše:v nouzi lze použít cokoli (raději něco sterilnějšího)
Ten kamen z okoli mam primo od zdravotniho zachranare, ten to tak rikal - nade vse je zastaveni krvaceni. Veskere infekce a pod. se vyresi pozdeji. I kdyby za dva dny.
Proste se musi i u zasahu dodrzovat nejake priority.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod Etheric » stř říj 20, 2021 11:24

Ad ošetření v terénu: mám věci pro to, co se hodí a co umím použít. Poradím si s tím i s tracheotomií či rozsáhlejším zraněním.
připomenutí pro apuku: ten krk jsem řezal klasickou finkou, ostrou, naštěstí.. Dnes už mám v lékárně skalpelovou čepelku, taky to nic neváží.

Schválně, co nejhorší jste kdy venku ošetřovali sami na sobě? Já si šil kůži, když jsem zakop a opravdu nehezky se napích na klacek. Díra, že bylo vidět, jak jsou uspořádaný svaly. Krve málo, ale čtvrt stehna "živý".. Všechno ok, jen se roztrhla kůže, jinak nic, zacož vděčím odolným gatím. Volat si kvůli tomu záchranku, respektive vrtulník? Bych si připadal jak ... Tak jsem to zašil jehlou a nití, aby ta kůže držela pokupě, převázal hotovým obvazem a došel 12km na nejbližší pohotovost.
Nic horšího jsem nikdy neošetřoval a doufám ani nebudu muset.

apuka píše: "absolutne" se spolehas pouze na sebe.

i tak si myslim, ze drtivou cast problemu nejak dokazu vyresit - na jednodenni akci!

Sám na sebe se spoléhám vždy a za všech okolností, nechci být závislý na tom, kde mi kde co kdo poskytne nebo mi pomůže.

Drtivá většina nešťastných událostí se špatným koncem se stane při jednodenních akcích. Mj právě proto, že na vícedenní akce jsou lidi líp vybaveni, kdežto na jednodenní "přece stačí jen jídlo a pití".
Pak vždycky když mám pomáhat někomu, kdo podcenil výbavu, mám cukání v noze ho kopnout do patřičných míst :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod choze » stř říj 20, 2021 12:12

Etheric píše:@Choze: moc mi nezapadá do kontextu to dělení. EDC = every day carry. Ne "přehodim podle plánované situace, možná přehodit zapomenu". Navíc EDC je primárně pro zvládání toho, když se něco stane, tzn není to v plánu.
V průběhu několika dní budu mít čas vytáhnout a nafotit svoje EDC, pro inspiraci. Který nosím opravdu každej den, ať už jdu jen nakoupit, na odpolední výlet, celodenní výlet, případně i vícedenní výlet /tam jen přibyde oblečení vaření a spaní/. Jinak EDC má být jedno a neměnný, prostě pár kusů věcí, se kterými si poradíš podstatě s čímkoliv a hlavně s tím umíš fungovat a máš to furt u sebe.


K tomu dělení - chápu, že to působí trochu nelogicky vzhledem k názvu EDC. Kompletní sestava je na jeden den výpravy. EDC v pravém slova smyslu je pouze úroveň 1.

Při sestavování jsem ale vzal v potaz systém "postupného ukládání", což mi umožnilo rozložit výbavu dle předpokládané délky výpravy, což vedlo k menším rozměrům a vahám. Většinou dopředu vím o časové náročnosti a podle toho vezmu jednotlivé úrovně. No a když se to protáhne, pořád tam mám tu rezervu.

Tvoje EDC určitě nafoť pro inspiraci.
Díky
Štěstí přeje připraveným!
choze.webnode.cz
choze
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř črc 18, 2007 9:32

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod Etheric » stř říj 20, 2021 12:40

choze píše:Většinou dopředu vím o časové náročnosti

Třeba já su takovej expert, že jdu ráno nakoupit, ale cestou chytím nápad na fajn trasu a tak přijdu až za tmy a bez nákupu :D

Pak chápu, jak to myslíš s tím dělením. To dělá snad každej, já osobně mám jednu a tu stejnou EDC plus balím navíc maximálně jídlo, oblečení, spaní a vaření. Jinak všechno to jako čelovka, lékárna, technická krabička a podobný harampádí, to se dá jednoduše shrnout pod jméno EDC.

Nafotim. Dnes su na výletě, zítra taky, v pátek, sobotu a neděli nejspíš taky, no čas nějak bude
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod pavproch » stř říj 20, 2021 12:58

Každý to má jinak a pro různé účely různé priority (logicky): Např. já mám trvale v batůžku na polemlesemloukou3 do prce (= nosím každý den = EDC) shakedry bundu a kalhoty (protože nikdy nevím jak bude až pudu z prce) + obouvátko (shakedry kalhoty nasazované dyž začne scát v terénu = musím zout a nazout LaS) + AntiHund sprej (sousedova hyena po cestě) + Deejay Wing (dybych potřeboval klestit cestu, už se několikrát stalo) + samozřejmě (= do prce) noťas a blbník ADK formátu A4. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28275
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 13:19

Etheric píše:všechno to jako čelovka, lékárna, technická krabička a podobný harampádí, to se dá jednoduše shrnout pod jméno EDC.
Presne tak i tak jak pise PP.

Ja taky mam v ruksaku permanentne zabalene nejake - pro mne - zakladni veci, napr. obleceni do deste, neco jako naznak lekarnicky (obinadlo, leukoplast, par naplasti plus leky a "leky", ktere bych mohl potrebovat, celovka, ale i Buff satek, tenko capku, tenke rukavice, vetrovku a zateplujici bundu - to kvuli mym obcasnym problemum s termoregulaci). A jeste jeden "nahradni" flapjack. Tj. mam pulku batohu stale plnou :-). Jo, je to mozna blbe, ale poznam se a kdybych to tam nemel, tak na neco urcite zapomenu. Navic moje zkusenost ukazuje, ze co si vezmu i kdyz pri vyrazeni nepotrebuji, v drtive vetsine pripadu nepotrebuji ani pozdeji a naopak, co si nevezmu, tak urcite bude nejvice potrebna vec...

Ale, samozrejme, je to dano i tim, kdo kde chodi - ja spise chodim na hory a to pri vystupu o 700 nebo nekdy i 1500 m vys se podminky nahore mohou od nastupu dramaticky menit a jeste vice v prubehu dne. Klidne az tak, ze pozdeji rano vyrazim z jihu pri 20+ stupnich, na slunci v tricku, nahore "narazim" na studenou prehanku a dolu na severu sestupuji za snezeni a nize po zmrzlem svahu. Nebo, hlavne v zime kvuli inverzi. Ano, toto je trochu extrem, ale podobneho se da zazit nejenom v Alpach nebo vysokych Tatrach, ale i v Beskydech. Vsak jsem tady uz psal o zmenach teploty pri jizde v zime z prace autem z Frenstatu pres Celadnou a Frydek-Mistek do Ostravy, kolem Beskyd v cca stejne vysce a byly tam rozdily 10+ stupnu, dolu a potom zase nahoru pri nezmenenych podminkach mezi "nebem a zemi". Jit na hreben, tak tam by mohl byt rozdil i 15-20 stupnu (at uz smerem k minimu nebo maximu), pocitove teploty jeste vice.

Vim, toto neni zrovna EDC, co myslis, ale pro nekoho je to neco podobneho, bez nazvu a slouzi k podobnemu ucelu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod choze » čtv led 6, 2022 11:53

V úvodním příspěvku o mém EDC systému jsem slíbil, že časem napíšu něco o pouzdrech, ve kterých výbavu nosím.

Slib plním, najdete zde: https://choze.webnode.cz/products/pouzdra-pro-edc/
Štěstí přeje připraveným!
choze.webnode.cz
choze
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř črc 18, 2007 9:32

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod Etheric » čtv led 6, 2022 18:02

Vida, já zapomněl postnout své EDC. Chybu napravím. Dle tvé terminologie asi level 3. Jen s tím rozdílem, že to nosím furt.

Vše je v batohu, pro denní akce 25l, na delší přendám do většího, je-li to třeba. Žádný pouzdra a sumky - zbytečná váha navíc. Vše se dá umístit do kapes batohu, zas tolik toho neni.
První součástí EDC je lékárnička
IMG_20211021_071257.jpg

To v tý 2ml plastový ampuli hned vedle 1l drysacku je třezalkovej olej. Super dezinfekce po klíštěti a komárech i při popálení a poranění. Toto množství je dost ač se to nemusí zdát. Ta stříbrná věc nad tamponem vedle háčku na klíšťata je sterilní skalpelová čepelka. To černý v tuff tape jsou nitrilový rukavice. To s nápisem A2 je dezinfekce 2l vody + deaktivátor dezinfekce. Ve filmovce jsou léky. Žádnej ibalgin, ten je dobrej tak leda na podpal.. Mám 2x Tramal, to když dáš, budeš schopen i s těžkým zraněním doplazit se k signálu či pomoci a o to jde. Pak 4 kapsle aktivního uhlí, 1 kapsle bisglycinát magnezia, 1x Rivotril, 1 x Stilnox, 1x levocetirizin a 1x loratadin. Zbytek je asi z obrázku jasnej. To vše 119g.

Druhá součást je tzv technická krabička. Od krému Nivea, balení 75ml.
IMG_20211107_140110.jpg
Žiletka, škrtátko oboustranný, "stormproof" sirky 3ks, podpalovač dřevo-vosk se škrtací hlavičkou 1ks, malý kroužek na klíče, vázací drát, zdrhovadlo na šňůry stanu/tarpu, zdrhovadlo na šňůry batohu či vaku atp, opravná sada na zip 2 velikosti, 2x jehla /2 velikosti/ a pevná nit cca 1,5m, vteřinový lepidlo a dole pod tím ještě čtverec alobalu nějakých 35x35cm. Vše má 51g.

Další část jsou Klíče Poslední Záchrany
IMG_20220106_174316 (1).jpeg

Takovej UL švýcarák, jde z něj udělat i použitelná kudla, vzhledem k velikosti je to super a hlavně se to dá opravdu použít a vydrží to dá se říci tolik, co já /alespoň ten originál od Swiss+Tech/. No a pak univerzální záchrana dnešní doby, bankovka s operní pěvkyní srolovaná do hliníkové kapsle s těsněním. Stalo se ti někdy, žes doma zapomněl peněženku a zjistil to až za kasou u placení? Nebo jsi snad nechal na stole prachy před odchodem na výlet a zjistil to na nádraží? Neberou karty na místě, kde by tě to nenapadlo? Nebo je zrovna výpadek terminálu? Tyhle, a podobný situace, kdy prostě neočekávaně potřebuješ hotovost, řeší Kapsle Poslední Záchrany :)

Dále něco na sebeobranu, to ať si každý zařídí a nosí co je mu po chuti, hlavně nutno s tím umět a mít to k dispozici během pár sekund. Tím myslím maximálně pár sekund, o jednu víc už může být pozdě, o zbraních pod vrstvami oblečení či v batohu ani nemluvě, ty jsou, v případě aktuální potřeby, úplně k ničemu. Takže ať už nosím cokoliv, musím to umět použít a být schopen to vytáhnout za pár vteřin.

Pak už jen zbývají sluneční brýle, papírový kapesníčky, svítilna Fenix E16, několik elektrikářských stahovaček, jedna složená lahev Evernew 1l, buff, náhradní ponožky, pws rukavice, podprdelník Sit It, nerez zrcátko, špunty do uší, respirátor, pevnej plast pytel velikosti cca 35l, pláštěnka, energy gel, malý balení kešu, flapjack a sušený maso. To je celý, když jdu napřesnoc, přidám spaní, vaření a oblečení, hotovo :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod Krysha » pát led 7, 2022 7:41

@choze: chápu to správně, že jen pouzdra samotná (pro jednodenní výlet) váží 2,5kg ? :shock:
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod apuka » pát led 7, 2022 9:48

Etheric píše: třezalkovej olej. Super dezinfekce po klíštěti a komárech i při popálení a poranění.
Jo, svatojansky olej je opravdu vynikajici (az neskutecny) na ranky a hlavne popaleniny. Diky, zes mi pripomel jeho dezinfekcni ucinky, na to jsem ani nemyslel. 2ml na jednodnove vylety je vice nez dost, teda pokud si nevylijes vrouci vodu na cele stehno...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod Etheric » pát led 7, 2022 11:23

choze píše:Marně přemýšlím nad dalším využitím háčku, olůvka a vlasce a nic mě nenapadá... :-k

Háček + vlasec se dá použít k šití tržných ran či výbavy, tedy pokud to není hák na sumce a 50 silon.. Ten silon je taky super pomůcka pro čištění zbraně. A v noci natažený jako alarm.
K čemu využít olovo... Nevim. Maximálně s nim napsat vzkaz na povrch, kam to půjde.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: EDC - Vybavení pro každý den

Příspěvekod choze » pát led 7, 2022 14:03

Krysha píše:@choze: chápu to správně, že jen pouzdra samotná (pro jednodenní výlet) váží 2,5kg ? :shock:

Tuto otázku jsem čekal :D - ano, ale jak uvádím v popisu vybavení jedná se o vybavení pro celou skupinu (=rodinu), takže některé věci tahám za ostatní. Ale je to moje iniciativa, takže je to v pořádku :wink:

EDIT: špatně jsem pochopil - uvedené váhy jsou včetně obsahu, tedy 2,5kg = obaly + obsah (zbytek, co jsem napsal platí :) )
Naposledy upravil choze dne pát led 7, 2022 14:16, celkově upraveno 1
Štěstí přeje připraveným!
choze.webnode.cz
choze
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř črc 18, 2007 9:32

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení