Teleskopické vs. lyžařské hole

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Teleskopické vs. lyžařské hole

Příspěvekod Vašucek » pát říj 20, 2006 12:29

Zdravím :)

Po dlouhé době mám zase jeden dotaz! :mrgreen:

Jelikož se chystám na 5 beskydských vrcholů je to celkem štreka těch 100 kiláků, trekové hole nejsou zakázané a já po přečtení pár příspěvku zjistil, že by se mi s hůlkama šlo lépe, začal jsem přemýšlet!

> Má cenu investovat a narychlo koupit nějaké levnější teleskopicke trekové hůlky? Podotýkám, že nelyžuju a na snowboard se hodit nebudou!

> Nebo vylézt na půdu a pohledat staré avšak dobré lyžařské hůlky (jěště z dob kdy jsem lyžoval) s korkovou rukojetí, malým talířkem a poutkem na ruku!

> Nebo vylézt na půdu a vytáhnout běžkařské hůlky s velkým talířkem, plastovou rukojetí a řemínkem.

> Pokud bych lezl na půdu potřeboval bych od Vás odpověd na to, jak vysoké musí trekové hole být! Ano, u každého to může být individuální a při těch teleskopických se to dá nastavit! Ale já se to nikde nedočetl a proto to chci vědět aspoň přibližně!

Vím, že ty lyžařské jsou o dost menší než ty běžkařské a na tu půdu polezu tak či tak a vyzkouším si to! Ale i přesto bych rád znal Váš názor!

Taky by mě zajímalo, jestli se mi s těma hůlkama půjde opravdu lépe (příp. budu mít rychlejší tempo jak kdesi psal Rujir :twisted: ) nebo jestli budu mít problémy, potože jak psal zase někdo další, je třeba si na ně zvyknout a já s hůlkama nikdy netrakoval! Přece jsem jěště mladý a kolena jsou zatím v pohodě ťuk ťuk ťuk

Díky za reakce, názory a připomínky! :mrgreen:
Uživatelský avatar
Vašucek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 10, 2006 8:09
Bydliště: Třinec binéc

Příspěvekod tuso » pát říj 20, 2006 12:37

-Jestli to chceš jenom na tuhle jednu akci, tak vezmi lyžařské.
-Běžkařské jsou dlouhé a velký talíř nepotřebuješ.
-Levné bych nekupoval.
-Chodí se s nima líp, za jakou dobu si zvykneš je těžko říct, každý za jinou dobu.
-Rychlejší budeš, hlavně z kopce.
-délku si nastav podle toho jak ti vyhovuje- já mám 191cm a hůlky na trek si nastavuju na 125cm.
-ty hůlky ti pomůžou, aby ti kolena vydrželi nějaký pátek navíc. :mrgreen:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Vašucek » pát říj 20, 2006 12:47

Díky něco takového jsem potřeboval slyšet :smt023

tuso píše:-délku si nastav podle toho jak ti vyhovuje- já mám 191cm a hůlky na trek si nastavuju na 125cm.


Právě, že ty lyžařské jsou pevné a nijak délku upravovat nejde, leda že bych je říznul, nebo k nim něco přisvařoval! :lol:
Uživatelský avatar
Vašucek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 10, 2006 8:09
Bydliště: Třinec binéc

Příspěvekod Majo » pát říj 20, 2006 15:37

Ja som raz so sebou trepal na Kriváň lyžiarske palice, reku ťažká túra, pôjde sa mi lepšie, teleskopické nemám. Prdlajs. Iba mi zavadzali a dosť spomalovali. Viac som sa na ne spoliehal a nohy potom vôbec nereagovali. Skončilo to tak, že som ich pripol na batoh, hoci som potom vyzeral ako trolejbus. Palice už iba na zimnú turistiku.
Live your life today, tomorrow never come...
Uživatelský avatar
Majo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 91
Registrován: pon čer 26, 2006 9:03
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvekod šíp » pát říj 20, 2006 18:10

hůlky vlastním necelý rok a nedám na ně dopustit. bez nich v horách ani ránu. nahoru mi ponáhají, dolů šetřím kolena.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » pát říj 20, 2006 19:16

Trekove palice maju byt tak dlhe, aby laket zvieral pravy uhol, ked je spica palice polozena na zemi. Samozrejme, ked ides dole kopcom, tak sa teleskopicke predlzia a ked ides do kopca, tak skratia. Pravy uhol je optimum na priblizne rovny teren (taky som snad este ani nezazil). *

Neviem ako iny, ale ja som si aj s kamaratom vsimol, ze palice napomahaju drzaniu pravidelneho rytmu a ten rytmus je vzdy vyssi nez bez nich. Neviem preco je to tak, ale je to tak. *

Bezkarske palice su naozaj dlhe, ked uz tak radsej lyziarske. Ale je pravda, ze prvykrat je to strasny nezvyk a mozes mat dokonca dojem, ze ta palice len zdrzuju a ze jediny rozdiel je v tom, ze ta nebolia len nohy, ale aj ruky. V tej chvili to ludia ako Majo vzdaju :wink: a my ostatni to skusime este raz a az na druhykrat ich naplno ocenime a uz sa ich nechceme vzdat. *

Na taku extremnu akciu by som si asi tento experiment rozmyslel. Neviem, kedy to je, ale ak mas este cas, tak si ich skus zobrat na nejaku kratsiu akciu. Predsa len - ak ti nebudu vyhovovat, tak budes sto kilakov trepat takmer dve kila naviac. :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Vašucek » pát říj 20, 2006 22:12

Zkusil jsem teda ty lyžařské a loket svíra necelý pravý úhel! Taže jestli jsem to dobře pochopil tak budou použitelné spíšez kopce!

Budu to muset opravdu vyzkoušet, nerad bych to pak celou dobu tahal připnuté na báglu!

Díky za postřehy :mrgreen:
Uživatelský avatar
Vašucek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 10, 2006 8:09
Bydliště: Třinec binéc

Příspěvekod swisss » pon říj 23, 2006 20:46

hulky mam asi pul roku - koupil jsem si je hlavne kvuli znicenym kolenum - hned pri prvni ture to bylo dost znat.. Kolena v pohode, tempo bylo urcite vetsi, nez bez hulek, zkratka investice ktere nelituju:) Akorat z toho poprve trochu bolej ruce.. . Zatim jsem vsak neprisel na to, jak s nima chodit z kopce - to je vzdy radeji slozim a pripnu na batoh - podle toho me poznas na 5BV :)
swisss
účastník
účastník
 
Příspěvky: 592
Registrován: sob črc 29, 2006 18:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod svacko » pon říj 23, 2006 23:14

swisss píše:Zatim jsem vsak neprisel na to, jak s nima chodit z kopce

ja ich naopak zas zvyknem pouzivat najma na ceste dole-ked som schadzal zo skalnateho plesa z vyse 20kg batohom,kolena si to len tak pochvalovali 8) pouzite vyzera asi tak,ze si ich nastavim na co najvacsiu dlzku,a vzdy ked je skok dole,tak najprv pichnem palicku/y,a prenesiem pri dopade vahu na nu/e..
s.
svacko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 446
Registrován: pon lis 21, 2005 13:40

Příspěvekod pripluv » úte říj 24, 2006 5:36

Já je nosím taky kvůli kolenům, ale když jdu bez nich, jdu rychleji. Takže když spěchám, hůlky jdou na batoh...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Vašucek » úte říj 24, 2006 22:04

Tak jsem je vyzkoušel! Zajímalo mě hlavně jak se s něma půjde po asfaltu :D v terénu by imho s hůlkama neměl být problém, ale jakmile jsem se zamyslel nad tím, že s hůlkama budu muset jít kousek po asfaltu, asi bych je musel odhodit jak by klapkaly! Chtěl jsem proto vyzkoušet jestli to vůbec po cestě půjde :) když už je teda chci na 5BV brát! Asi první kilometr se mi pletly všelijak kolem nohou a vůbec jsem nevěděl v jakém rytmu je mám klást na zem! Pak jsem se ddo toho pomalinku dostal a jak jde ruka s tělem, šla přirozeně i hůlka§ Bylo to v pohodě!

Udělal jsem si na ně dolů takové (vypadá to jako korkový špunt od vína, ale je to umělohmotné a jako korek to pouze vypadá) násadky. Navrtal jsem to a narval ze spoda na hůlky!

Tady je má další otázka > díval jsem se a na trekových holích dole bývají hroty!?! Jestli ano, potom nechápu jak se s tím může v terénu chodit? Ty hroty se musí hrozně zbodávat do hlíny a do měkké země ne?

Taky z toho důvodu jsem tam nasadil ty "špunty"! Sice jsou po pár kilometrech mírně sešoupané, ale myslím si, že by to mělo být v pohodě! Aspoň teda lepší než ta kovová špička co tam je? Nebo jinak?

Pokud ano, prosím vysvětlit pro neználka :) díky
Uživatelský avatar
Vašucek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 10, 2006 8:09
Bydliště: Třinec binéc

Příspěvekod Rujir » úte říj 24, 2006 22:52

No na origos trekove palice dostanes take gumove nasadky, ktore sa davaju na hroty v pripade ze chces tapkat po asfalte. Dobre su aj pri preprave, aby si kovovym hrotom niekomu nevybodol organ zraku. No a samozrejme ziadne klapkanie na asfalte tiez nehrozi. :wink:

Inak som este nezazil, ze by sa tie hroty zabodavali do zeme, tak ze by som ich musel s namahou vytahovat. Ked uz je poriadne blato, tak funguju aj tak az tie male tanieriky, ktore su tam prave preto, aby si palice nezabodol do blata az po kolena. Malicke tanieriky sa samozrejme daju vymenit za vacsie a potom za uplne najsamvacsie do hlbokeho snehu. *
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Vašucek » úte říj 24, 2006 23:00

Jó takže takhle to je! A jinak v tom terénu bych měl chodit bez těch špuntů? Zkoušel jsem kousek po poli a nebylo to zlé...ono se normálně chodí s hrotama jak píšeš?
Uživatelský avatar
Vašucek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 10, 2006 8:09
Bydliště: Třinec binéc

Příspěvekod Rujir » úte říj 24, 2006 23:10

Vašucek píše:Jó takže takhle to je! A jinak v tom terénu bych měl chodit bez těch špuntů? Zkoušel jsem kousek po poli a nebylo to zlé...ono se normálně chodí s hrotama jak píšeš?


Jj, klasicky sa chodi len s hrotmi. Ja si dokonca ani nepamatam, ze by som niekedy tie gumove hluposti pouzil, ale to je tym, ze na asfalte palice nepouzivam. Hroty maju tu vyhodu, ze sanca, ze sa ti podsmykne palica je s nimi v podstate minimalne. Spravidla drzia celkom dobre aj na skalach. O korenoch stromov a podobnych veselostiach terenu ani nevraviac. Tam by si sa s gumovymi nasadkami asi prizabil. Ved vies preco ma byt zaver rucky vzdy vacsi ako ocna jamka, vsak? :wink: :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA


Zpět na Ostatní vybavení