Outdoorove teplomery a meteostanice

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Outdoorove teplomery a meteostanice

Příspěvekod grco » stř bře 13, 2013 21:50

Jak viete aka je vkuse teplota? To tahate zo sebou teplomer? Ja viem len, ze je zima, akurat alebo teplo :)

Odtrzeno z jineho vlakna. mike
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod šíp » stř bře 13, 2013 21:55

Já nosím na batohu hodinky s teploměrem. Poslední akce, na které se mnou takto cestovaly, bylo zimní táboření v Beskydech. Následně mi byly odcizeny. Hodinky jsem měla na batohu právě kvůli tomu, abych anulovala vliv teploty lidského těla. Na delších akcích, zejména za polárním kruhem, jsem si teplotu pravidelně odečítala a pečlivě zaznamenávala do deníku.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 13, 2013 21:58

@grco: ty nemas v nose teplotni cidlo? :twisted: Nejvetsi kosa byva na MF a to se vzdycky zpetne kouknu na webkameru ve Snilovskem sedle (myslim), kde je u fotek i teplota a to kazdou hodinu. Teda, koukam, ze byla a uz neni. Asi jim nekdo ukradl teplomer :evil: Tak aspon Vratna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » stř bře 13, 2013 22:20

grco píše:Jak viete aka je vkuse teplota? To tahate zo sebou teplomer? Ja viem len, ze je zima, akurat alebo teplo :)

já nosím několik let teploměrem Munkees http://eshop.namche.cz/detail.asp?czbozi=172406000029 mam ho zavěšen na buzole
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 13, 2013 22:33

fps píše:já nosím několik let teploměrem Munkees http://eshop.namche.cz/detail.asp?czbozi=172406000029 mam ho zavěšen na buzole

A hele, to nevypada spatne. Jak je to velke a kolik to asi vazi? Zkousel jsi porovnavat s jinym teplomerem jak je to presne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » čtv bře 14, 2013 8:29

Je to malé a váži to nič. Ale je to bimetal a je úplne naprd, ukazuje plus/mínus autobus. Aj týchto, keď je ich na stojane zavesených viac, ukazuje každý inak a keď sa oteplí, jeden sa ledva pohne a druhý vystrelí ako otáčkomer :-) Už začínam chápať, prečo je fps aj pri -20 °C v PWS úplne v pohode :-)

Inak, mali sme dva, a z oboch nám ostalo len plastové puzdro, teplomer niekde vypadol :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » čtv bře 14, 2013 8:32

Hehehe, ja som teplomer nejak moc nikdy nepotreboval. Vyjdem von a bud mi je zima alebo nie, aby som to vedel nepotrebujem teplomer :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vachon » čtv bře 14, 2013 8:39

Ona to ze spousty důvodů není vůbec špatná věc. A divil by ses, jak subjektivní vjem klame (třeba klidně o 10 stupňů).
Já mám poměrně dobrý odhad teploty podle struktury sněhu, ale to jde tak do minus osmi (a když sníh je).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » čtv bře 14, 2013 8:42

No podla mna praveze samotna teplota nic nepovie. Niekedy moze byt -3 a je zimsie ako inokedy, ked je -15, hlavne na roznych miestach, podla toho ako je vlhko a ako fuka. Takze smerodajne pre mna je to, ze ci mi je zima alebo nie. Neobliekam sa podla teploty.

Inac, ked uz, tak by som bral nieco taketo aspon http://www.amazon.com/Coghlans-Time-Temp-Digital-Dangler/dp/B000S5VRMM

PS: Dobre to moze byt, ked clovek skusa spacak, aby vedel do akej teploty mu vystaci. Ale merat teplotu cez den mi pride zbytocne.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » čtv bře 14, 2013 8:49

Vachon má pravdu a ty vlastne píšeš to isté - subjektívna teplota klame. Už som to niekde písal, že odkedy sa ráno obliekam podľa teploty na teplomeri a nie podľa toho, ako si myslím, že je, prechladnem podstatne neskôr :-)

Inak nejaká inuitská múdrosť hovorí, že dôležitejšie, ako samotná teplota, je vlhkosť a sila vetra. A ja tomu verím do poslednej bodky. Preto mi dosť na hodinkách chýba vlhkomer :-) Tú odhadnúť nedokážem, na rozdiel od vetra.

Edit: needitoval si tvoj príspevok, grco? Teraz mi to príde, že to isté píšeme všetci traja :-) Akurát sme každý ohľadom potreby/nepotreby teplomera dospeli k inému záveru :-D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod zoul » čtv bře 14, 2013 8:54

Vlhkost je zásadní, třeba teď v teplotách kolem nuly při vysoké vlhkosti nebo přímo mrholení je hrozná kosa, zatímco třeba v mínus pěti začne být suchá zima, která je výrazně příjemnější/teplejší. Viz rozdíl mezi parní saunou (teplota kolem 40 stupňů) a klasickou finskou saunou (teplota ke stovce). Naivně si to vysvětluju tak, že rozptýlené částečky vody mají relativně vysokou tepelnou kapacitu, takže při kontaktu s tělem předají nebo odeberou výrazně víc tepla, než když je kolem člověka akorát suchý vzduch. Navíc kolem té nuly na člověku všechno celkem rychle vlhne, což ještě přispívá k dalšímu ochlazení.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » čtv bře 14, 2013 9:29

@wawrik: neviem co pisete vy, ale ja pisem, ze mi teplomer nechyba, pretoze mi je jedno, ci mi teplomer povie, ze je vonku -10 alebo -20, vyjdem von a ked mi je zima, tak sa priobleciem :)

ty na jednu stranu hovoris, ze sa obliekas podla toho kolko stupnov celzia je a nie podla pocitu, ale potom sam hovoris, ze dolezite je ako je vlhko a ako fuka, ale to z udaju kolko je stupnov neurcis, takze neviem ako sa teda obliekas :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » čtv bře 14, 2013 9:39

Teplota je jedna z troch objektívnych veličín, ktoré ovplyvňujú subjektívne vnímanie teploty. Čím presnejšie viem odmerať jednotlivé veličiny, tým presnejšie viem, ako sa mám obliecť.

Napríklad keď idem v údolí, pofukuje vietor a mne začalo byť zima, kuknem na teplomer, či je ten vzduch naozaj taký studený. Ak nie, tak ma iba ochladzuje vietor a dám si čokoľvek tenké proti vetru (pretexku, membránovku). Ak je aj teplota vzduchu nízka (trebárs o 10-15 stupňov nižšia, ako som si tipol, čo nie je úplne výnimočný jav :-)), tak si dám kľudne páperovku alebo primaloftku.

Vyhnem sa tým tomu, že po desiatich minútach budem musieť znova zastaviť a prehodiť si vrstvy, ak som tú príčinu subjektívneho chladu odhadol nesprávne.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vachon » čtv bře 14, 2013 9:43

Ono nejde jen o pocit chladu, ale někdy i ohrožení života. Možná vás to překvapí, ale můžete omrznout, aniž by vám předtím byla zima.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst


Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vachon » čtv bře 14, 2013 9:56

Bude nás tady víc :)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » čtv bře 14, 2013 9:58

Na horach som este neprechladol nikdy. Prechladnem vzdy skor v praci, kvoli klimatizacii.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » čtv bře 14, 2013 10:02

Je pravda, že o prechladnutie až tak nejde, skôr o plné dutiny a chytené priedušky, čo ťa potom núti dýchať studený vzduch ústami.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vachon » čtv bře 14, 2013 10:04

grco píše:Na horach som este neprechladol nikdy. Prechladnem vzdy skor v praci, kvoli klimatizacii.


Takhle nějak si představuju Jaroše, když na sále vysvětluje, že se vlastně nic nestalo
:twisted:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod šíp » čtv bře 14, 2013 10:06

Vachon píše:Ono nejde jen o pocit chladu, ale někdy i ohrožení života. Možná vás to překvapí, ale můžete omrznout, aniž by vám předtím byla zima.


Vachon píše:Bude nás tady víc :)


wawrik píše:Pravda. Som toho živý príklad :?


Též se hlásím do klubu *
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » čtv bře 14, 2013 10:08

Hehe, no ale fakt, ja som vlastne nikdy "neprechladol" zo zimy, ze ma clovek rymu a tak. Ked ochoriem, tak je to hrdlo a kasel. A to mam z toho vzduchu z klimatizacie. Vacsinou som aj chory v lete, ked je teplo, co je logicke, lebo v zime sa klima tak moc nepouziva. Alebo staci aj ked idem dlho v aute s klimatizaciou a zacnem citit hrdlo. V horach ale klimatizacia nie je, tak tam mi nic nie je.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vachon » čtv bře 14, 2013 10:09

Šíp:Jasný, už tady pro tebe mám průkazku. Jen musíš přinést čestné prohlášení, žes taky neprochladla.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » čtv bře 14, 2013 16:39

wawrik píše:Ale je to bimetal a je úplne naprd, ukazuje plus/mínus autobus. Aj týchto, keď je ich na stojane zavesených viac, ukazuje každý inak a keď sa oteplí, jeden sa ledva pohne a druhý vystrelí ako otáčkomer

tak s tímto já tedy nesouhlasím, mam ho už třetí rok, nachodil toho se mnou už tisíce kilometrů, a srovnával jsem ho s digitálním i rtuťovým teploměrem při různých teplotách, a teploty byli +-1°C úplně stejné, jenom to Munkees teploměru déle trvá když ho vyndám třeba z tepla
wawrik píše:Už začínam chápať, prečo je fps aj pri -20 °C v PWS úplne v pohode :-)

tak to chápeš dost špatně, dříve než někam jedu si zjistím teploty které tam budou, abych si na ty teploty vzal sebou věci, pak to kontroluji teploměrem Munkees jestli to tak doopravdy je, a co si mam třeba na noc obléci do spacáku, a po návratu se kouknu kolik tam bylo oficiálně naměřeno, a těch -20°C není v zimě u nás na horách žádný problém naměřit
Naposledy upravil fps dne úte dub 23, 2013 18:11, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » čtv bře 14, 2013 16:45

mike píše:
fps píše:já nosím několik let teploměrem Munkees http://eshop.namche.cz/detail.asp?czbozi=172406000029 mam ho zavěšen na buzole

A hele, to nevypada spatne. Jak je to velke a kolik to asi vazi? Zkousel jsi porovnavat s jinym teplomerem jak je to presne?

je malinký, 2 cm ukazatel, váha 4 g, porovnání s jinými teploměry je odchylka +-1°C, ukazuje po 2°C, mam ho už třetí rok, nachodil toho se mnou už tisíce kilometrů, na to abych se zorientoval kolik je cca stupňů je naprosto dostatečný
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod chufu » čtv bře 14, 2013 17:13

fps píše: mam ho už třetí rok, nachodil toho se mnou už tisíce kilometrů,


to by mě zajímalo, kolik za rok nachodíš km, :mrgreen:

odpovím si sám. Asi tisíce.
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » čtv bře 14, 2013 18:45

fps píše:
wawrik píše:Ale je to bimetal a je úplne naprd, ukazuje plus/mínus autobus...
tak s tímto já tedy nesouhlasím
Stačí si to pozrieť v každej predajni, kde ich majú, rozptyl bude vskutku široký. V mojom prípade od 18 do 28 °C. Naivne som tam na dvadsať minút pripol hodinky a zobral si ten, ktorý ukazoval rovnako 21 °C (druhý taký tam už nebol, tak som zobral najbližší s 22 °C), dúfajúc, že sa bude rovnako držať skutočnosti v celom rozsahu teplôt. Keď bolo všetko naokolo premrznuté, jeden aj druhý zaryto ukazovali 3-5 stupňov nad nulou, hodinky namerali -6 °C. Ale možno sa k nám na Slovensko dováža nejaká špeciálna optimistická verzia pre ostblok...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » čtv bře 14, 2013 20:12

chufu píše:to by mě zajímalo, kolik za rok nachodíš km, :mrgreen:
odpovím si sám. Asi tisíce.

je to cca 2000 km ročně, teploměr nosím hlavně v zimě, hlavně kvůli tomu abych věděl jak se mam v noci obléknou do spacáku, a to se mi dost osvědčilo, žádné buzení k ránu zimou, a při oblékání se
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 14, 2013 20:51

grco píše:Inac, ked uz, tak by som bral nieco taketo aspon http://www.amazon.com/Coghlans-Time-Temp-Digital-Dangler/dp/B000S5VRMM

Note added on 7-31-11: After just ONE camping trip, this thing died. It could not handle even just ONE rainfall, even though it was partially protected by our tent fly. Seems odd that it has a rubber O-ring to seal the battery compartment and yet the display was ruined with just ONE rainfall. I cannot recommend this unit to anyone wanting to use if for OUTDOOR activity. VERY disappointed!
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 14, 2013 20:56

wawrik píše:Ale možno sa k nám na Slovensko dováža nejaká špeciálna optimistická verzia pre ostblok...

To spis mel fps stesti na dobry kus nebo nemel a jeste si toho nevsiml ;-) Co pises mi dava smysl, k bimetalovym teplomerum mam neduveru.

Jak to tady tak ctu, tak se divim, ze jeste nikdo neprisel s outdoorovou meteostanici na batoh ;-) Ono by obcas bylo opravdu zajimave vedet jaka je teplota a vlhkost a porovnat se svymi pocity. S nejakyma zkusenostma by se pak dala docela dobre odhadnout potrebna vybava do ruznych koncin sveta.

Teda, moje hodinky teplotu prubezne zaznamenavaji, ale to je uplne k nicemu, kdyz je nosim na ruce. Pres noc je taky nenechavam lezet venku, jednak by je mohl ukradnout nejaky kamzik a jednak maji tendenci v mrazu chcipnout, kdyz ma baterka par mesicu do konce. No a reakce tekutych krystalu v mrazu je taky docela zabavna, jako hodne zpomaleny film.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod šíp » čtv bře 14, 2013 21:00

Já takovou malou meteostanici měla, bohužel nepřežila zimní Finsko. Holt dolní mez užití byla minus 40 stupňů.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Ostatní vybavení