Trekové hole

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Používáte trekové hole?

ano
116
52%
ne
50
22%
občas
57
26%
 
Celkem hlasů : 223

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » pon zář 21, 2015 14:22

Fotku rozmlátenej paličky mám len túto jednu, ale asi som to nejako zmätočne opísal. Na tú príčinu som prišiel až teraz, keď prechádzam fotky a dal som si jedno s druhým dokopy :-)

No, ak cepíny lepia rovnakou technológiou, asi by som sa poobzeral po inej značke :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pon zář 21, 2015 17:13

To jsou ty hulky, co ti nefungovaly uz na MF? ;-) Jeste budes mlademu dekovat, ze je konecne dorazil :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Trekové hole

Příspěvekod mvaldo » pon zář 28, 2015 12:24

wawrik píše:Tak moje BD Distance FL prežili niekoľko zimných trekov naťažko v Nepále, pár kratších na Islande, nespočetne jedno- a viacdňoviek v Alpách a na Slovensku, pričom som sa k nim naozaj správal ako prasa... ale neprežili polhodinové jazdenie nášho dvojročného torpéda :D ...

budes kupovat nove Black Diamond Distance Carbon FLZ Pole, ktore si uz dlho chcel? ;)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » pon zář 28, 2015 13:01

Asi hej. Ak mi vyjde vianočný trek v Nepále, v KTM sa takto mimo sezóny budú o dosť lepšie zjednávať ceny :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod budo » úte zář 29, 2015 19:56

Manzelka ztratila spodni dil jedne teto hole http://shop.leki.cz/leki-retro/dp-77990/
Volal jsem do Hudy s žádostí, aby zjistili cenu toho dílu. Slečna mi řekla pět-šest stovek. To je za jeden díl ze šesti dost nesmysl, kterej neakceptuju. Máte někdo nějakou radu?

Za 9 kil dneska člověk koupí neskládací, ale celokarbon http://www.decathlon.cz/2-hole-diosaz-4 ... 08202.html
a za čtrnáct Fizany https://www.mall.cz/neodpruzene-hole/fi ... =700131001

Dát 6 kil za náhradní díl mi přijde fakt přemrštěný.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » stř zář 30, 2015 6:41

Zkus, jestli do toho nepasuji z nejakych jinych holi.
Jinak uz jsem parkrat psal, servis Alpisportu na Fizany je skvely (pri osobni navsteve, bo jsem to mel po ceste do prace). Uz mnohokrat jsem "menil" polamany, ohly nebo jinak poskozeny kus hulek, vzdy me to vyslo tak na 50-100Kc za novy kus, dokonce i s novou spickou. Vymena 1 (novy kus) za 1 (vadny) + doplatek :-).
Servis Leki je na houby, nechaji si to dobre zaplatit. A ze by vydrzely vice jak Fizany, to bych teda vubec nerekl, naopak ale jo. Samozrejme to plati na ty typy od obou vyrobcu, co jsem mel a mam - od Fizanu je to nejakych 5 paru (ani jeden reklamovatelny problem), Leki 3 pary sroubovacich (z toho dva byly vyreklamovane bo nedrzely od novoti a jsou fuc, treti odpociva jako zaloha, bo se v zime pretacela ve spoji). Zase Leki maji trvanlivejsi nater, ktery se min odira - ale dat za to ty prachy?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod axi12 » stř zář 30, 2015 7:52

Taky bych určitě doporučil ty Fizany! Mám je od července a max spokojenost zatím.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Trekové hole

Příspěvekod budo » stř zář 30, 2015 9:42

Pokud nebude možnost koupit ten díl za rozumnou částku, tak už z principu laborovat s dílem z no name levných holí nebudu a koupím Fizan Compact. Vyzkoušené je mám. Jako fanda lehkého a minimalistického vybavení bych raději volil investici 1400 do skvělých Fizan Compact od výrobce se solidním přístupem k servisu, než útratu 600 za jeden díl hole od výrobce, který si zákazníka a pozitivního feedbacku váží méně a dává mu to najevo nízkou vstřícností servisu. Volba je na Leki. Feedback bude zde, na mém blogu i při udělování rad a tipů všem ze svého okolí, kteří se na mne s dotazy na vybavení hojně obracejí.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Trekové hole

Příspěvekod Janina321 » stř říj 14, 2015 10:06

Zdravím všechny, potřebovala bych poradit. Při delších výletech a trekingu mě bolí bederní páteř. Fyzio moc nezabírá a terapeturka mi doporučila trekové hole, prý by to mělo odlehčit tu oblast páteře. Vůbec se v tom nevyznám a potřebovala bych vědět, jaké hole jsou pro mě vhodné. Předpokládám, že asi je potřeba nějaká míra pružení, ale ne zas tak velká, aby jsem se měla o co opřít. A co si myslíte o zboží v Decathlonu, doporučili byste je tam pořídít? Zatím co jsme tam koupili bylo levné a na tu cenu také celkem kvalitní. Děkuji předem za radu.
Janina321
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát pro 17, 2010 10:15

Re: Trekové hole

Příspěvekod budo » stř říj 14, 2015 10:43

Nic od značky Leki NIKOMU NEDOPORUČUJI KUPOVAT !

Ztratit část hole, to se občas lidem stává. Neochota firmy Leki dodat náhradní díl za rozumnou cenu je nepřekonatelná. Abych dával cca 600 (a navrch poštovné) za jeden díl trojdílných holí, které stály nové asi 15 stovek (už přesně nevím), to je teda vydřidušská cena! Raději kupujte hole od výrobců, kteří se k zákazníkovi chovají slušně a náhradní díl prodávají za rozumnou, nikoli přemrštěnou, cenu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Trekové hole

Příspěvekod pickard » stř říj 14, 2015 10:47

Doporučuju vyměnit fyzioterapeutku. Bolesti v oblasti páteře, pokud nejsou způsobeny zraněním, jsou způsobeny ochablým svalstvem (nikoli nutně zádovým) a nesprávnými pohybovými stereotypy. Je třeba cvičit.

Hole tomu mohou a nemusejí pomoci. Rozhodně neodstraní příčinu. Tak či tak bych je jistě doporučil, víceméně každýmu, lhostejno, zda ho bolí záda :) Hole snižují celkovou obouchanost organismu při vejletě, takže obvykle prodlužujou dobu, po kterou člověk vydrží jít. Mají též nevýhody, ale ty tu jde jistě najít, nechci to opakovat. Jednoduše řečeno, člověk, co moc používá hole, se zhorší v hopsání po šutrech, což je, bohužel, základní alpinistická dovednost, kterou je třeba cvičit :)

Odpružení v holích jsem nikdy neměl, pokládám ho za zbytečné kurvítko. Na hůl nedopadáš z vejšky, přenášíš na ni váhu, když ji máš v ohnuté ruce. To pruží až až.

Hole od osvědčených značek jsou obvykle dobré. U nás chodí celá rodina s Black Diamondama, ale je spousta dalších velmi dobrých značek. Hole mají obvykle různé teleskopické a skládací systémy, je třeba to důkladně vyzkoušet, zda to umíš ovládat, máš dostatečnou sílu na otevření a zavření různých pojistek a klapek a zejména - jestli se to nerozpojuje a nezajíždí to dovnitř při zatížení.

Decathlon je jak co. Pokud tam uvidíš hole za peníze, za které jsi ochotná je vyhodit, když budou na nic, s chutí do toho. Máloco z Decathlonu je super, ale dobře a chvalitebně by tam dostala většina zboží. Pokud úplně neřešíš peníze, kup si třeba todle:

http://www.hudy.cz/turisticke_hole/black-diamond-trail-ergo-cork,100008121.html
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » stř říj 14, 2015 12:20

Trochu urychleny jednoznacny zaver o fizioterapeutce.... Nevis, jake ma janina321 problemy a uz vubec ne, proc je ma...
Ale jink s mnoha veci souhlas- Janino, pokud tvoje "terapeturka" je rehabilitacni sestra, tak se zkus nekde objednat k rehabilitacnimu/fizio doktorovi. At vystri, proc mas ty bolesti.
"Delsi vylety a treking" muze zahrnovat kde-co. Pokud Te boli pater pouze z dlouhe chuze bez vetsi zateze, je neco u Tebe spatneho a bylo by vhodne zjisit, co a odstranit to. Proto ten doktor. Pokud Te boli chuze se zatezi (ruksak na zadech), tak to muze byt spatnym ruksakem a jeho zadovym systemem, spatne nalozenym nakladem, spatny nosenim (i jinak dobreho ruksaku), nevhodnym zpusobem chuze, nevhodnou obuvi,... - je milion moznosti. S nekteryma hulky docasne pomohou (ale zase mohou zapricinit jine problemy a to nejenom pickardem myslene, ale napr. jinak nevhodna chuze), s nekteryma ne. Bez odstraneni priciny se vsak za chvili budes trapit stejne, jen mozna trocha jinde.
Kazdopadne by bylo taky vhodne, kdyby Ti terapeutka taky ukazala nebo vysvetlila, jakym zpusobem mas ty hulky pouzit, aby TI pomohly - totiz pri potizich vubec neni jedno, jak s nima budes chodit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod pickard » stř říj 14, 2015 12:45

Za fyzio sorry, jistě špatná formulace. Myšleno jako: Kriticky zhodnotit, zda je můj fyzio co k čemu, prozkoumat, jak to dělají jiní.

Mám za sebou velké problémy s kolenem vč. operace a viděl jsem pár fyzioterapeutů. Pomohl mi až ten, který mi sdělil, že se mám vykašlat na různý ty jemný metody jako promačávání, masáže, "rozhejbávání" a podobně, že můj problém je absence síly a koordinace a naordinoval mi pořádný balanční a silový cvičení.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 14, 2015 13:32

mimo tema, ale kdyz si vezmu znamou, krome prace byl veskerej jeji cas pohyb a pak pri cviceni na tom bosu na nejake hodine oficialne vedene lektorem, ani ne sama doma, tak bych mela k nekterym balancnim podlozkam respekt
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod scinkk » úte led 19, 2016 20:13

Premyslim, ze si na sneznice koupim nove hulky. Ted si pujcuji nejake takove ty obyc levne sroubovaci :)
Trochu jsem to zkoumal a asi jediny vhodny kandidat jsou ty Fizan Alps.
Ale hodim to sem, treba nekoho jeste neco napadne. Diky

Pozadavky:
1) ne sroubovaci, treba flip lock nebo ten concept sys, proste neco co se dobre ovlada, funguje! predevsim v mrazu
2) neoprenove drzadlo, v podstate jeden z hlavnich duvodu nakupu, plastove je po par hodinach na sneznicich opruz :)
3) nehce se mi za tom davat vic jak tech 1600 Kc a nizsi castce se nebranim :)
4) tridilne
5) hmotnost neni uplne zasadni, ale kdyz budou lehci tak lepe, ale nesmi to byt na ukor pevnosti, ty soucasny lacine se mi uz minule povedlo trochu ohnout :)

@mike: jak si spokojen s Alps po minule sezone? Koupil bys je znovu?
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte led 19, 2016 20:28

Zeptej se mne na jare ;-) Vloni bych ti rekl, ze jo, ale kdyz jsem je v nedeli v terenu zacal rozdelavat, tak se z nich sypal jakysi bily prach a pulka popisu je napul necitelna. Pritom jsem si jisty, ze jsem je po sezone rozlozil, umyl a nechal rozlozene vyschnout.

Jinak ale asi jo, funguji, jsou lehke a kdyz vydrzi i me zachazeni, tak by pro tebe mely byt v pohode. V nedeli jsem teda trochu zapasil s jednim zavitem, jelikoz primrzl, ale v nedeli mi zmrzlo i to, co nikdy predtim. Taky jsem si jednu chvili vzal silnejsi lyzarske rukavice a neprisel jsem na to, jak zvetsit poutka, ale ani se nijak moc nesnazil. Vlastne jsi mi pripomnel, ze bych se na ne mel kouknout :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte led 19, 2016 20:42

Ha, uz jsem na to prisel, neni to tak tezke, jen znat ten figl. Nejdriv naopak a pak tahat jen za jeden fous, druhy to naopak zamkne. Je ale mozne, ze to bylo zamrzle taky.

Prach jsem umyl, cisla uz jsou o neco citelnejsi. Vypada to jako zdegradovana barva, ve vode to bylo modrecerne. Zatim spis kosmeticka zalezitost, ale jestli ta cisla (tj. delka) uplne zmizi, tam mne to nastve.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » úte led 19, 2016 20:53

mvaldo píše:budes kupovat nove Black Diamond Distance Carbon FLZ Pole, ktore si uz dlho chcel? ;)
Tak si (resp. som :D) sa dočkal - v decembri som ich kúpil. Majú za sebou pár výletov, tak tu sú nejaké úvodné impresie:

  • V porovnaní s duralovými sestričkami Distance FLZ oveľa lepšie tlmia vibrácie. Ani náznak tenisového lakťa.
  • Nechladia! To sa zdá ako malichernosť, ale s mojimi omrznutými prstami som mal s týmto u duralových problémy, pod nulou ma začali citeľne chladiť. Takisto v technických pasážach, kde som pár desiatok sekúnd držal paličky priamo na kov, mi prsty odchádzali veľmi rýchlo.
  • Váhu vôbec necítim, duralové mi občas vadili - za tuším 4 roky asi trikrát. Nepodstatné. Ale tých 365 gramov sa dá bez mindrákov nosiť aj v bágli.
  • Vrúbkovaná rukoväť je posun k lepšiemu, ale pohodlie mojich starých Masters stále nedosahujú ani náhodou. Najmä kvôli absencii opierky na ukazovák.

bd.jpg

Zistil som, že tým Z-paličkám obecne veľmi vadí páčenie. Tak mi odišli staré duralové, keď mi jednu mladý "rozsedel" :D Druhá odišla rovnakým spôsobom na konci minuloročného treku v snehu. Sneh im obzvlášť nesedí, najmä hlboký - človek do neho vrazí paličku, a ako sa pohybuje dopredu, palička sa nakláňa a vzprieči sa o sneh.

Oni teda na to ani nie sú určené, ale na to prdím - ten systém je pri používaní tak blbuvzdorný, jednoduchý a rýchly, že riziko skrátenej životnosti rád podstúpim. Ešte musím vymyslieť nejaký systém, ako na ne pripevniť snehový tanier.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » úte led 19, 2016 23:15

@wawrik: Když jsem se rozhodoval, které hole pořídím, narazil jsem na tohle video, kde mění talíř za sněhový.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » stř led 20, 2016 6:08

ten snehovej talir se da nekde koupit? a de to obecne na jakuioli hole? nebo na obcasnej snehovylewt staci ty talirky co sou na holich? (mam nejaky leki a ten talirek ma odhadem 3cm v prumeru
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod AldaCZ » stř led 20, 2016 6:33

Mawenzi píše:ten snehovej talir se da nekde koupit?


Brno - venkov. Jakým směrem? U Nováka v Blansku jsem kupoval už dvoje talířky, ale měli by to mít snad všude, kde prodávají hole. Stojí to v řádech deseti korun.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » stř led 20, 2016 7:31

Blansko uz je par let pase, ted spis opacnym smerem...
tak ja se projdu po meste a poptam se po tom, diky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » stř led 20, 2016 8:28

oodoow píše:@wawrik: Když jsem se rozhodoval, které hole pořídím, narazil jsem na tohle video, kde mění talíř za sněhový.
:prayer: Ďakujem.

Škoda, že som o tom videu nevedel skôr, mohol som kúpiť verziu bez flicklocku a skrátiť/predĺžiť si paličku na 125 cm... Ale aspoň teraz viem, ako opraviť tie duralové.

Btw, aké si si nakoniec kúpil?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » stř led 20, 2016 9:03

mike píše: Taky jsem si jednu chvili vzal silnejsi lyzarske rukavice a neprisel jsem na to, jak zvetsit poutka, ale ani se nijak moc nesnazil.

He já jsem měl uplně stejný problém. :lol:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod Mawenzi » stř led 20, 2016 10:58

ja na svych leki sem to nakonec uplne odendala po par marnych pokusech :oops: a stejne me stvalo kazdou chvili vyvlikat ruku, takze pro me pozitivum
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Trekové hole

Příspěvekod scinkk » stř led 20, 2016 11:25

Ja chodim bez tech snehovych, pac jsem je nenasel :) aspon muzu merit vysku snehu :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » pon led 25, 2016 18:51

wawrik píše:Btw, aké si si nakoniec kúpil?

Nakonec Fizan Compact, poměr cena-váha-výkon nemá moc konkurenci. K tomu další bonusy jako nastavování délky ve velkém rozmezí (oproti těm skládacím) + možnost dokoupit jakýkoli náhradní díl + lehce vyměnitelné talíře. Výhodu skládacích vidím v tom, že složené zaberou méně místa a že se rychleji rozkládají, ale já je průběžně neskládám a na batoh nedávám.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » pon led 25, 2016 21:11

Me v tech compactech zacalo po mesici+ nejak "cvakat" uvnitr. Dela to nekomu?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » pon led 25, 2016 21:16

Mně ne, zkus to rozebrat a podívat se, co to dělá.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » pon led 25, 2016 21:28

Rozebrane jsem je mel nekolikrat a zadnou chybu jsem tam nenasel. Jedine co me napada, ze je pouzivam k tarpu, kde jsou namahane jinak, nez pri chuzi.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení