Trekové hole

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Používáte trekové hole?

ano
116
52%
ne
50
22%
občas
57
26%
 
Celkem hlasů : 223

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv úno 12, 2015 16:32

oodoow píše:- Vysouvání sbalených holí jsem nezaznamenal, prostě je zasunu a utáhnu a není žádnej důvod, proč by se měly vysunovat.

To je vyhoda stareho sroubovaciho systemu, ale jedina ;-) Concept a nejspis i flip lock se na uzky konec dole uz moc nechyta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte úno 17, 2015 21:59

mike píše:Koupil jsem dneska ty Fizan Alps.

A uz jsem je i vyzkousel. Dva dny na Male Fatre, z casti na sneznicich, zcasti bez nich.

Ocenuju nizkou vahu a nakonec i rukojeti. Material je prijemny a dobre se drzi i bez rukavic. Nemam zadne puchyre a to bych se staryma Leki urcite mel. Na tvar jsem si celkem rychle zvyknul a fajn je i nastavovani delky reminku, rychle a spolehlive.

Zamykaci mechanismus (Concept) ma sva pro a proti. Stale je kontraintuitivni, ale po par desitkach nastavovani se uz aspon zarazim, kdyz tocim opacne. Nahoru se povoluje, dolu zatahuje... Pracuje se s nim celkem snadno, a tak jsem mohl menit delku hulek podle potreby, coz bylo u starych naprosto mimo realitu, tam jsem byl rad, kdyz se mi je na zacatku podarilo utahnout. Docela drzi, parkrat se mi zpocatku stalo, ze se hulka trochu zasunula, ale to mohlo byt tim, ze jsem na to jeste nebyl zvykly a spatne ho dotahl. Pozdeji uz to nedelalo, ale na konci jsem mel opacny problem. Nemohl jsem povolit spodni dil a jelikoz jsme spechali, musel jsem poloslozene hulky privazat na batoh, coz mne v Dierach s uzkymi misty fakt nepotestilo (cti: nadaval jsem jak spacek). Nejspis se to stalo tak, ze jsem spodni segment zatahl rano, kdyz byla zima a jak se pres den oteplilo, teplotni roztaznost ho jeste dotahla. Ve vlhke rukavici jsem uzkou trubku nebyl schopen udrzet. S hornim segmentem problem neni, ten se da drzet za rukojet, ale ten spodni... Doma jsem si s tim trochu hral a nejspis bude potreba nejdriv povolovat spodni a drzet hulku za rukojet. Pokud to dotazeny horni udrzi, v terenu se mi protacel, ale mozna nebyl dotazeny spravne, doma to slo. Uvidime, zatim trochu smisene pocity.

Lehce kontraproduktivni se ukazaly siroke talire. Ve snehu sice funguji podle ocekavani, ale nekolikrat se mi stalo, ze mi v rozbredlem snehu hulka ujela. Protoze ji talir zabrzdil moc brzo a snih ji neudrzel. To se mi s malymi taliri nestalo, tam se vzdycky zabodne hluboko.

Jinak jsem si overil, ze hulky jsou nahouby. Se sneznicema jsou (pro mne) nutne, ale bez nich nic moc. Do kopce trochu pomahaji, zvlast kdyz to klouze, ale z kopce nadelaji vic skody, nez uzitku. A to byly podminky, kdyz by mohly byt nejuzitecnejsi tj. snih. Zkousel jsem to, kdyz uz jsem je mel, ale kdyz jsem je nakonec sbalil, slo se mi podstatne lip. V obtiznejsim terenu vylozene prekazeji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » úte úno 17, 2015 22:58

x
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:30, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte úno 17, 2015 23:12

booze píše:presne toto delaji me stare Lafumy a no name. Coz me vytaci. Susit jsem je musel rozebrane na dily, abych je po mesici snadneji rozdelal.

Co jsem zkousel doma, tak to s hornim dotazenym dilem funguje. Chytnu za rukojet a spodni povolim. Otazka, co to udela v terenu. Priste.

booze píše: presne vim o cem mluvis. Tento druh snehu je nejlepsi na sneznicove sjezdy. :twisted: a opet by me to vytacelo.

Pri sjezdech mi to nevadilo, ale parkrat mi to neprijemne ujelo pri stoupani. Oprel jsem se o hulku a ona podjela.

booze píše:Hulky necham povesene na zapesti a taham je za sebou.

By se chytily v kleci... Hele, kdyby priroda chtela, abychom meli hulky, tak nam narostly 8) Na sneznice a lyze jo, protoze ty jsou taky neprirozene, takze jsou potreba pomucky na udrzeni rovnovahy. Ale proc nosit berlicky jen tak, kdyz mame docela povedene a pohybu prizpusobene telo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » úte úno 17, 2015 23:26

x
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:30, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte úno 17, 2015 23:31

Tomu nemam problem verit ;-) A (mj.) proto tvrdim, ze hulky jsou zlo :twisted: Nekdy nutne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » úte úno 17, 2015 23:49

x
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:31, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte úno 17, 2015 23:56

Mozna se casem ukaze, ze jsou v pohode a jde jen o zvyk a spravne pouzivani. Nejsou blbuvzdorne a pouzivani neni intuitivni, to se ale da prekonat. Jeste nad nima nelamu hul ;-)

Neni zac, napisu po sezone, jak to dopadlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » stř úno 18, 2015 8:18

mike píše:...Nemohl jsem povolit spodni dil... Nejspis se to stalo tak, ze jsem spodni segment zatahl rano, kdyz byla zima a jak se pres den oteplilo, teplotni roztaznost ho jeste dotahla. Ve vlhke rukavici jsem uzkou trubku nebyl schopen udrzet. S hornim segmentem problem neni, ten se da drzet za rukojet, ale ten spodni...
Jeste se Ti mohlo (teoreticky) taky stat, zes mel spodni dil vlhky a voda zrmzla... Ale i ta roztaznost mohla byt pricinou.
mike píše:Lehce kontraproduktivni se ukazaly siroke talire. Ve snehu sice funguji podle ocekavani, ale nekolikrat se mi stalo, ze mi v rozbredlem snehu hulka ujela. Protoze ji talir zabrzdil moc brzo a snih ji neudrzel. To se mi s malymi taliri nestalo, tam se vzdycky zabodne hluboko.
Tak i proto mam na hulkach cely rok stejne male talirky. S velkyma jsou problemy castejsi i v case, kdyz by se mely pouzivat nez s malyma pouzivanyma v case, kdyz se maji pouzivat velke.
mike píše:Jinak jsem si overil, ze hulky jsou nahouby. Se sneznicema jsou (pro mne) nutne, ale bez nich nic moc. Do kopce trochu pomahaji, zvlast kdyz to klouze, ale z kopce nadelaji vic skody, nez uzitku. A to byly podminky, kdyz by mohly byt nejuzitecnejsi tj. snih. Zkousel jsem to, kdyz uz jsem je mel, ale kdyz jsem je nakonec sbalil, slo se mi podstatne lip. V obtiznejsim terenu vylozene prekazeji.
No jo, s citem pro rovnovahu v hlave delaji paseku - ale pro nekoho s po...kakanyma kolenama umozni vystup na (resp. spise sestup z) mista, kam by se jinak nedostal. Takze je to pro nekoho spise otazka priorit....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » stř úno 18, 2015 10:10

mike píše:Jinak jsem si overil, ze hulky jsou nahouby. Se sneznicema jsou (pro mne) nutne, ale bez nich nic moc. Do kopce trochu pomahaji, zvlast kdyz to klouze, ale z kopce nadelaji vic skody, nez uzitku.
Iste, pretože ich zarputilo používaš spôsobom, aby čo najviac zavadzali a robili škodu :-) To je ako jazdiť v daždi na kabriolete s otvorenou strechou a sťažovať sa, že je v ňom mokro...

Starého psa novým kúskom nenaučíš, ale to nie je chyba paličiek :twisted:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » stř úno 18, 2015 10:43

Vseobecne naozaj plati, ze palicky velmi rychlo a velmi vyrazne znizuju schopnost udrzovania rovnovahy bez nich. A toto clovekovi zostane celkom dlho...
Co sa tyka chodenia z kopca s palickami, tak sa naozaj nehodia pre kazdy sposob chodze (? je napr. skakanie priskokmi a behanie este chodza? :-)). Chodit s nimi (hlavne z toho kopca) je treba sa naucit, navyse v roznom terene roznym sposobom.... (stary pes a nove kusky - celkom trafne :wink: )
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » stř úno 18, 2015 15:43

@apuka: Že to včeobecně platí jsi vzal odkud? Máš k tomu nějaké zdroje? Znám spoustu lidí, co někdy hole používají a někdy ne a na schopnosti udržovat rovnováhu to nemá vliv.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc


Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř úno 18, 2015 16:52

apuka píše:Jeste se Ti mohlo (teoreticky) taky stat, zes mel spodni dil vlhky a voda zrmzla... Ale i ta roztaznost mohla byt pricinou.

To mne taky napadlo, ale spis ne. Bylo relativne teplo, na slunci urcite nad nulou, ve stinu neco pod.

apuka píše:Tak i proto mam na hulkach cely rok stejne male talirky. S velkyma jsou problemy castejsi i v case, kdyz by se mely pouzivat nez s malyma pouzivanyma v case, kdyz se maji pouzivat velke.

Hmm, a to jsem prave od velkych taliru cekal vyrazne zlepseni... Prvek ocekavani byl vystridan prvkem zklamani :? Jeste jim dam sanci v jinem terenu, ale hlavne proto, ze nevim, jak je sundat #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř úno 18, 2015 17:00

wawrik píše:Iste, pretože ich zarputilo používaš spôsobom, aby čo najviac zavadzali a robili škodu :-)

Snazil jsem se je pouzivat tak, aby mi k necemu byly ;-) Tj. stejne jako na sneznicich, obe a brzdit s nima razy pri sestupu. Pouzivat jen jednu jako ty by mi nepomohlo, spis naopak. A nepouzivat reminky, tak o ne brzo prijdu. To myslim vazne, jelikoz reminek uz mi nekolikrat zachranil i cepin.

Jednu jsem pouzival kdysi davno, kvuli udrzeni rovnovahy ve strmem terenu. Ale pak jsem se naucil chodit a je to tak vyrazne lepsi ;-)

wawrik píše:Starého psa novým kúskom nenaučíš, ale to nie je chyba paličiek :twisted:

I stary pes se obcas neco nauci, kdyz to ma vyznam ;-) Na sneznicich je pouzivam a nestezuju si, naopak, bez nich by mi to neslo. Treba ty orgie v hlubokem snehu cestou ze Stohu si bez nich nedovedu predstavit, skoncil bych nejspis zapichly hlavou ve snehu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv úno 19, 2015 8:25

oodoow píše:@apuka: Že to včeobecně platí jsi vzal odkud? Máš k tomu nějaké zdroje? Znám spoustu lidí, co někdy hole používají a někdy ne a na schopnosti udržovat rovnováhu to nemá vliv.
Zdroje jsem nekdy nekde videl, ale nevybavuji si, kde a kdy. Ale je to naprosto logicke - lidsky mozek se snazi prizpusobit zmenenym podminkam. A chozeni "po skoro ctyrech" je dost odlisne od chozeni "po dvou". Takze se rychle ulozi jiny zpusob zpracovani signalu a zmeni zpracovani (reakce smerem k rizeni tela) na ne. A cim dil se pouzivaji hulky, tim hloubeji se "prepisou" puvodni navyky a reakce. A kdyz se prepisou a clovek se dostane do "puvodni" situace (znovu zmenene podminky), mozrk raguje "obvykle", tj. nove naucenym zpusobem - jenze ty dalsi dve "nohy" chybi.... a zpetne "preprogramovani" trva umerne delce pouzivani.
Ano, pokud nekdo casto strida chuzi s hulkama a bez ve stejnych podminkach, tak se mozek nauci stridat reakce podle podminek. Pokud ale nekdo namita, ze v horach chodi s hulkami a jindy bez, takze to strida a je to OK, tak zase - mozek rozlisuje situace, tj. reaguje jinak nekde ve meste a jinak na horach v sutrech, hrbolech, stoupanich, sestupech....
Sam jsem na to prisel po par letech neustaleho uzivani hulek - najednou jsem si vsiml, ze znatelne hur udrzuji rovnovahu bez nich. A mezitim mi to potvrdilo docela dost lidi, ze to maji podobne. Problemem je, ze hodne lidi si to neuvedomuje a pritom na nich (kdyz je znas dele z obdobi "pred hulkami" i "s hulkami") docela pekne videt ty problemy, kdyz zrovna hulky nemohou pouzivat. Takovi lidi mohou byt hodne nebezpecni sobe i jinym, kdyz si proste nedaji pozor na zmenene vnimani okolnosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » čtv úno 19, 2015 8:45

apuka píše:a zpetne "preprogramovani" trva umerne delce pouzivani.
Tu vidím logickú chybu. Pokiaľ som dvadsať rokov chodil peši a bez paličiek, tak by mi to "preprogramovanie" na paličky malo trvať dlho. Veľmi dlho. Ale na začiatku úvahy si naopak písal, že to je hneď.

Prečo by mala zmena chôdza-paličky trvať krátko a paličky-chôdza dlho?

V praxi to trvá krátko, pár krokov až pár desiatok minút, v závislosti od terénu. Len kým si človek neuvedomí, že nemá ďalšiu oporu. Odhliadnuc od toho, že peši a bez paličiek chodí človek rádovo viac, ako s paličkami - chodí predsa do obchodu, do práce, na autobus, na prechádzky, so psom... Tam nikto paličky nevláči.

Samozrejme, výnimky sa nájdu, ale naozaj žiadne všeobecné pravidlo, že paličky znižujú prirodzenú schopnosť udržiavania rovnováhy, nie je.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » čtv úno 19, 2015 9:14

@apuka: Souhlas s wawrikem, k nějakému návyku dojít může, ale rozhodně to není tak dramatické, jak jsi prve popisoval tady.
apuka píše:Vseobecne naozaj plati, ze palicky velmi rychlo a velmi vyrazne znizuju schopnost udrzovania rovnovahy bez nich.

a když jsem se zeptal, kdes to vzal, tak napíšeš vlastní zkušenost
apuka píše:Sam jsem na to prisel po par letech neustaleho uzivani hulek - najednou jsem si vsiml, ze znatelne hur udrzuji rovnovahu bez nich.

Dobra pár let ale není velmi rychlo. Kdyby to bylo velmi rychlo, tak by člověk po sezóně na sněžnicích už neuměl chodit bez nich. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv úno 19, 2015 12:51

@oodoow: Vlastni zkusenost byl jen priklad. To, ze ja jsem si to vsiml az po par letech, neznamena, ze to neexistovalo uz drive, jen jsem si to nevsiml, nebo problemy jsem pripisoval necemu jinemu (rozumej: vzdy jsem si nasel nejakou vymluvu). A to je to, o cem jsem psal, ze lidi, kteri si zmenu neuvedomuji, mohou byt nebezpecni. Clovek si ty problemy dlouhou dobu vubec nemusi vnimat (hlavne, kdyz v podobnych pripadech palicky vzdy pouziva).
@wawrick: jo, zdanlive je to logicka chyba, ale "zvetseni poctu moznych pouzitych opernych bodu" je zmena k jednodussimu a ucinnejsimu, zmena naopak zpatky ke slozitejsimu a mene ucinnemu systemu. A mozek bude uprednostnovat a snazit se vratit k ucinnejsimu a jednodussimu. Nevim, jestli je na tento zpusob reakce lidskeho mozku nejaka prima studie, ale z mnoha ruznych studii zamerenych na pracii mozku v konkretnich situacich to tak vyplyva.
Taky jsem psal, ze kdyz casto a primerene dlouho stridas chuzi a a bez hulek za stejnych podminek, tak se na to dokazes rychle reagovat. Ale kdyz uzivas hulky v nejakych podminkach delsi dobu a hulky nemas za jinych podminek, tak je to neco jineho. A "velmi rychlo" neznamena par minut pouzivani ale vztahuje se k pomeru doby chuze (od zacatku chuze ditete) bez palicek a s palickami.
Troska podobny je pripad chuze namorniku na suchu. Relativne si clovek rychle zvykne vyrovnavat pohyb lodi na vlnach a pohybovat se (relativne) jiste na lodi, ale cim dele je na mori, tim hur se prizpusobuje chuzi na "stojici" zemi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv úno 19, 2015 17:59

Myslim, ze podstatne je tohle:
apuka píše:Ale kdyz uzivas hulky v nejakych podminkach delsi dobu a hulky nemas za jinych podminek, tak je to neco jineho.

I kdyz hulky nepouzivate porad, pouzivate je v podobnych podminkach, ktere se od bezneho chozeni po meste apod. lisi. Telo si na to casem zvykne; jednak mozek a jednak svaly. To, ze se pri pouzivani hulek postupne zeslabi (relativne vuci ostatnim) jemne stabilizacni svaly bylo myslim zdokumentovano, pred lety to tu nekde padlo v diskusi, ale hledat to nebudu.

Ze to neni jen teorie je obcas v horach docela videt, staci se koukat na ostatni. Nekteri nejsou bez hulek schopni sejit useky, ktere se daji s dobrou rovnovahou sejit celkem normalne, jen je potreba spravny (tj. neandrtalsky ;-)) postoj. Ten se ale clovek musi naucit, mne to par let trvalo. A pak samozrejme prubezne trenovat.

Chozenim na sneznicich se nic nepokazi, to je zas jiny pohyb, svym zpusobem neprirozeny, a tam jsou berlicky potreba. Aspon ja teda bez nich chodit nemuzu, pripadal bych si jak kocour v botach a brzo nekde padnul na hubu.

A jeste jedna vec: cim vic pomucek clovek potrebuje, tim vic hrozi, ze nejaka selze a bude v prusvihu. Zlomit hulku par dni cesty od civilizace neni nic nerealneho a co kdyz budete zrovna v obtiznem terenu, ktery bez hulek nedate?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » čtv úno 19, 2015 18:18

Prosím ťa, ukáž mi ten terén, ktorý bez paličiek nedám :twisted: Prosím, prosím!

Vážne, toto teoretizovanie je úplne mimo misu. S paličkami aj bez nich prejdem obtiažne technické úseky rýchlejšie a bezpečnejšie ako ty bez paličiek. Čo nie je výsmech ani dehonestácia, proste mám inú motoriku, ťažisko, topánky, pud sebazáchovy, zotrvačnosť... všetko. Že na trekoch pozoruješ ľudí, čo sa tam pľandajú, je síce fajn, ale nič o nich nevieš. Môžu ich bolieť nohy, môžu mať závrate, môžu mať fóbiu zo šmykľavého povrchu, pľugiere na nohách atď. Nič to nehovorí o paličkách.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv úno 19, 2015 18:34

Ano, to se nehadam, dobra koordinace pohybu mi nebyla dana a co slo ostatnim samo jsem se vzdycky musel dlouho ucit. No a pak samozrejme vahovy rozdil, setrvacnost je mrcha a behat z kopce si nemuzu dovolit, protoze by to odnesla kolena. O vyjimce bych ale vedel, strme sestupy rovnym svahem v mackach i na sneznicich ;-)

Sice o nich nic nevim, ale vidim, co delaji. Smrt v ocich, spatne posazene teziste a kdyby hulka povolila, tak se kutaleji ze svahu. Kdyby se misto pouzivani hulek ucili chodit, jak jsem to udelal ja, tak jdou bezpecneji.

Jo a ten teren bych ti ukazal, kdybys jel do GP ;-) Mam tam jeden moc pekny sestup, kam jsem rikal, ze uz nikdy nevlezu, ale pro tohle bych se obetoval 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » čtv úno 19, 2015 18:50

mike píše:Ano, to se nehadam, dobra koordinace pohybu mi nebyla dana a co slo ostatnim samo jsem se vzdycky musel dlouho ucit.
A presne to isté môže platiť o „tých druhých“, o ktorých nič nevieš. Bez ohľadu na to, či paličky majú alebo nie.

Navyše pri týchto veciach obzvlášť platí, že skúsenosti z terénu sú na nezaplatenie. Myslím, že máš rádovo viac skúseností, ako ľudia, ktorých obyčajne stretávaš. A nesprávna práca s ťažiskom či smrť v očiach ani zďaleka nie je výsadou turistov s paličkami - stačí sa prejsť po tatranských chodníkoch. Len si ich asi viac všímaš.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv úno 19, 2015 19:09

Vsak o to mi prave jde. Ze si s hulkama ublizujou a kdyz toho nenechaji, nikdy se spravne chodit nenauci. Byl jsem na tom kdysi uplne stejne, par let jsem s hulkama poctive chodil a teprve az jsem je odlozil, tak jsem se naucil chodit bezpecneji. Kdyz uz chce nekdo pouzivat hulky, tak si myslim, ze by mel nejdriv umet chodit bezpecne bez nich a az pak je pripadne pouzit na urychleni nebo usnadneni chuze. Jenze spousta lidi postupuje opacne, poridi si hulky, protoze "to tak ma byt", casem se s nima nejak nauci, ale bude na nich zavisla a kdyz jim je seberes, tak budou v prusvihu. Nemluvim o tobe ;-)

Ja si toho, jak kdo chodi, nijak zvlast nevsimam. To uz mne musi neco prastit do oci a kdyz se to stane, tak je to obvykle nekdo s hulkama. Urcite chodi blbe spousta lidi i bez nich, jen to tak nebije do oci, aspon mne teda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » čtv úno 19, 2015 21:21

s
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:34, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » pát úno 20, 2015 3:44

@booze: S těma podpatkama se ani moc nedivím, 20 let je dlouhá doba, ale cvičitelka NW musí být nějaká divná, to jako chodila s holema třeba i na nákupy a na wc?
@mike: Já myslím, že většina lidí jsou prostě sváteční chodci, co jdou párkrát za rok do hor se projít a vemou si hůlky, aby to měli jednodušší a protože se to teď tak prostě dělá, že se chodí s hůlkama. Ty je pak pozoruješ, vidíš u nich smrt v očích a děláš z toho závěry.
@apuka: No, aspoň že zas píšeš, že se to děje "delší dobu". Já se ohradil hlavně proti tomu "Vseobecne naozaj plati, ze palicky velmi rychlo a velmi vyrazne znizuju schopnost udrzovania rovnovahy bez nich.", protože to mi přijde jako nesmysl a vyznívá to ve smyslu, že si člověk veme párkrát paličky a pak už smůla a bez nich se přerazí a že to ještě k tomu platí všeobecně.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » pát úno 20, 2015 7:29

s
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:36, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » pát úno 20, 2015 8:47

@wawrick a oodoow: Kluci, vy se chytate slovicek, jako decko, kdyz mu rikaji, ze je neco spatne a ono se toho nechce zdat. Bohuzel, tady se neda neco napsat natolik obsirne a presne, aby to kazdy pochopil tak, jak mzslim. Neni na to dost mista - a stejne by si z toho kazdy vzal jenom, co se mu hodi... Misto toho by jste se mohli zkusit trocha zamyslet bez predsudku i sami, jestli na tom neco prece jenom neni a docela rychle by jste prisli na to, ze to blbost neni.
Jeste jednou napisu jinymi slovy: Ano pouzivani hulek meni schopnost udrzovat rovnovahu bez nich a deje se to kazdemu, ale jen malokdo si to uvedomi. Jo, existuji lidi, kteri maji mimoradny cit pro rovnovahu a u nich je i ten snizeny cit na vyssi urovni jako je u prumeru i bez hulek a proto to zdanlive pro ne neplati- ale jsou i lidi na opacnem konci, kterim se ta schopnost mimoradne snizuje. Ze za jak dlouho se to zacne citelne zretelneji projevovat, je individualni a zavisi i od stridani pouziti/nepouziti hulek ve stejnych podminkach.
Ja jsem dlouhorocni pouzivatel hulek, bez nich bych se mnohdy dostal jen s obtizemi tam, kam se s nima dostanu v pohode. Ale to mi nebrani tomu, abych si uvedomil negativni stranky - a sakramentsky si davam nekolikanasobne vetsi pozor tam, kde je nemohu pouzivat a udrzovani rovnovahy je hodne dulezite.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » pát úno 20, 2015 9:26

booze: A jéjda, to sú teda príbehy.... No, aspoň teraz úplne presne viem, prečo malý prepadáva cez prah pri vystupovaní z auta :twisted: Tu je jasný a naprosto nevyvrátiteľný dôkaz:
dolfi.jpg

mike píše:casem se s nima nejak nauci, ale bude na nich zavisla a kdyz jim je seberes, tak budou v prusvihu. Nemluvim o tobe ;-)
Tak to by ma zaujímalo, prečo nehovoríš o mne :D Ja by som mal byť predsa modelový príklad toho, ako som si sám sebe bez paličiek nebezpečný. V podstate nie je túra, na ktorú by som ich nebral, a skladám ich len málokedy. S ťažším báglom chodím bez paličiek len keď trénujem na dlhý trek a potrebujem trochu svalovej hmoty navyše. Prečo to teda na mňa neplatí?

Navyše - veľmi sa tým nechválim - mám poriadne došahaný vestibulárny systém. Po niekoľkých operáciách pred 15+ rokmi, keď mi poriadne trafili ten nervový zväzok pri sánke, čo debatuje aj s vnútorným uchom, som vyše roka napríklad nevedel trafiť do dverí. Zo schodov som padal dvakrát denne. Veľká zábava, mimochodom :D Doteraz s tým mám dosť veľký problém a na rovnováhu musím vedome myslieť. Pritom paličky som začal používať až asi 4-5 rokov po poslednej operácii, keď to už fakt nešlo. Odvtedy sa to zlepšuje oveľa rýchlejšie. Nedávam do súvisu paličky ako dôvod zlepšenia, ale keby tomu tie paličky naozaj vadili, zlepšovalo by sa mi to oveľa skôr. Pooperačná prognóza bola, že sa ten cit obnoví po mesiaci až dvoch. Ba h*vno.

Idem znova do MF. Som ochotný obetovať poldeň a prejsť nejaký úsek, ktorý som predtým prešiel s paličkami, bez nich. A stavím sa s tebou, že a) nebudem zdržovať b) stále budem rýchlejší ako ty c) šmyknem sa menej krát. Výber úseku nechám na tebe, môžeš nájsť niečo, čo ma naozaj znevýhodní. Rozsutec, Diery, rozšľapaný Suchý...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » pát úno 20, 2015 10:35

@apuka: No, ona ta slova nebo jak říkáš slovíčka mají nějaký význam. :wink: To, cos napsal teď, má jiný význam než to, cos napsal předtím. V jiném vlákně píšeš: "je to samozřejmě řečeno s trochou přehánění" pro mě to tedy v diskusi samozřejmé není, protože většina lidí to nedělá a píše věci, jak opravdu jsou. Ty nám tím vlastně sděluješ, že to co napíšeš, máme brát s rezervou.

Takže už to není všeobecně, ale je to individuální a není to ani rychle a výrazně. Jenže to není nic nového, stejně tak chození po horách jenom v pohorkách ovlivní chození v teniskách. Stejně tak chození bez batohu ovlivní chození s těžkým batohem, kde se posune těžiště..atd. Prostě máme nějakou výbavu a na tu spoléháme. Když ji používáme hodně dlouho, tak se mozek přizpůsobí a očekává to. Nemyslím ale, že je to tak kritické, jak jsi psal předtím.
Osobně používám hůlky hlavně do kopce, kvůli rychlosti a potom taky když mám těžší batoh, kvůli posunutému těžišti. Z kopce nalehko je to vždycky lepší seběhnout a to držím hůlky v ruce, protože by jenom zdržovaly. Výjimku tvoří klouzající strmý povrch, kde je lepší si s nima pomáhat, aby to úplně neujelo a nesedl jsem si.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení