Dalekohledy

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dalekohledy

Příspěvekod keijei » ned led 6, 2013 10:54

V poměru cena/výkon dominuje Meopta např. http://www.birdwatching.com/optics/2012 ... eview.html , zvlášť s ohledem na fakt, že Swarovski hojně využívá skla od Meopty. :wink:
Uživatelský avatar
keijei
účastník
účastník
 
Příspěvky: 217
Registrován: stř srp 3, 2011 7:26
Bydliště: Hlavní město Slezska

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » ned led 6, 2013 11:08

Nerikam ze Nikon je superkvalitni. Najdes tam od obyc pres dobry pomer ceny/vykon az po velmi dobry skla.
Obecne ale plati, ze kdyz koupis nejakou sunku ve stanku u conga a zaroven nejakej radoby-lepsi dalekohled na kterym budes setrit, tak zjistis, ze se pres oboje kouka stejne naprd.

Tvarem triedr je min skladnej a nachylnejsi na poskozeni v pripade narazu, ale zas ve stejny cene jako u linearu ti zpravidla prinese vetsi luxus pokoukani. Kdyz se kouknes na myslivce, maj zpravidla triedr - za malo penez hodne muziky. Linear je skladnejsi a konstrukcne odolnejsi, jen zas to je opacne a aby byl uzivatelsky skvelej, je lepsi si priplatit.

Priblizeni pro bezny noseni je rozumny max 8x (nejvic 10x ale to uz tahas tezky dalekohled) a nejdulezitejsi je svetelnost. Stejne jako u fotaku - nemas svetelnost - nefotis, u dalekohledu nemas svetelnost - nevidis. Dulezitej udaj, kterej uvadi solidni prodejce/vyrobce je zorne pole v 1000m. Velky priblizeni ti je naprd, kdyz vidis v 1000m sirku krajiny 50m. Kdyz to je 130, je to lepsi. Cisla si cucam z prstu, zajimal jsem se o to pred 13 mesici.

Existuje na to nejaky cislo. Uz si to nepamatuju. Ale ma to vztah ke "svetelnosti" lidskeho oka. Plocha pruzoru v duhovce byva (anatomicky) nejaka. A jde o to, kdyz mas dalekohled napr 10x25 (takovy ty sra.ky do kapsy), tak ti to cislo vyjadrujici svetelnost (25) rika, ze ti bude do oka poustet min svetla, nez je oko schopny pobrat. Kdyz budes mit 8x40, sice to nedas tak pohodlne do kapsy, ale budes mit luxusni pokoukani, protoze svetelnost bude dostatecna. Onehda mi ty veci pan Michlicek uzasne vysvetlil a i kdyz jsem mu na zacatku rekl, ze ted nekoupim, ze se chci zatim porozhlednout, tak jsme byli pred obchodem vyzkouset snad 10 ruznych dalekohledu. Koukali jsme na dalnicni most nad Velmezem a v tech optikach byly neskutecny rozdily.

Navic, kdyz si poridis neco, co je plneny plynem (snad argon či co), tak vis, ze se ti do optiky neprasi (je utesnena) a hlavne (!) se ti v nepriznivych klimatickych podminkach (na horach to je cokoli kdykoli - rozdil teplot, kdyz vyndal sklo z kapsy, vlhkost obecne .... atd) optika OPOTI a vidis prdlajs. Po par letech ta napln stejne unikne (jak u ktere znacky a modelu, ale treba za 3 roky), ale jsou modely, ktery maji plnici ventil a ve specialce ti to zas doplnej.

Tohle je delo, ktery pred rokem pri uvedeni prekvapilo odborniky pomerem cena/vykon.
http://www.nikon.cz/cs_CZ/product/sport ... aff-7-8x42
8x40 a 7x50 tady budou pro beznyho uzivatele hodne velka parada za rozumny penize. Vsechny Bushnely a podobny blbinky pod tuhle hranici vybavenosti jsou jen penize utraceny za neco, z ceho nebudes mit radost.

Velmi dobra je na cena/vykon Fomei a Meopta.

Skvelou radu ti tady daval nekdo, kdo rika: sleduj aukro, nespechej a kup. Skvely jsou rusky vojensky starsi skla pomerem cena vykon. Mel jsem v ruce nejakej (tusim 7x40), kterej byl uzasne povedenou kopii Zeisse. Krom technickeho oznaceni mel na sobe olympijske kruhy, byla to spesl edice u prilezitosti OH v CCCP. To kdyz sezenes neposkozeny za dobry prachy na aukru, tak jsi vyhral sportku :D
Naposledy upravil budo dne čtv úno 27, 2014 23:02, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod scinkk » ned led 6, 2013 14:15

Kompletne souhlasim.
Dalekholedy typu 10x25 jsou od toho, aby je mel clovek v kapse, vytahl, koukl a zas vratil do kapsy. Co se zvetseni tyce, tezko radit, alepson pro me je Borgiho ucel neznama oblast, i proto si myslim, ze neni spatne koupit jeden tenhle levny kapesni a podle toho se pak rozhodnout o pripadnem nakupu velkeho triedru. Treba pro ornitologii/birdwatching ma desetinasobne zvetseni smysl.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Borgi » ned led 6, 2013 22:06

No jak jsem řekl... rozhoduju se mezi 8x21 a 10x25 účel: rychlý přehled, rychlá detekce nepřítele, situace kdy není čas vybalovat větší triedr z brašny nebo batohu... a pak budu pořizovat i druhý dalekohled... nejspíš 10x50 ale můžete poradit i jiné... A ten už se použije na pozorovací pozici kde jste třeba tři dny a pozorujete zájamovou oblast takže je čas si všecko vybalit a nachystat. Takže v obou případech je velikost objektu velikostit člověka, v druhém případě i rozpoznání jeho zbrani, vybavení atd. V prvním případě se může vzdálenost pohybovat od desítek až možná dvou stovek metrů, v druhém i půl kilometru. Zjednodušeně řečeno: v prvním případě se dívám tam kam chci jít a do bližššího okolí, abych zjistl, jestli je bezpečné tam jít (ne přímo za pochodu ale žádné zdržování). V druhém nikam nechodím jen pozoruju (v klidu, dost času an detaily). Tak teď už máte snad nejlepší přehled. Myslíte že 10x25 je ideální pro první případ? A 10x50 pro druhý? Díky? :)
Borgi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř led 2, 2013 13:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Jan » pon led 7, 2013 8:45

<Off topic>
Tyvoe, tebe chýba vojna? Ževraj "rychlá detekce nepřítele", "rozpoznání jeho zbrani", "jestli je bezpečné tam jít" ? To ako čo? My sme sa hrali na vojakov, keď sme mali <15, ale v dospelom veku je to nejaké čudné...

<On topic>
Ja mám 10 x 25 (tento Bushnell konkrétne) a som s tým na bežné pozeranie pri bežnej turistike spokojný. Veľkosť tak akurát, všade sa to zmestí, priblíženie a svetlosť stačí či už na pohľadanie značky, na príležitostné pozorovanie zvere a vtákov, na priblíženie vzdialených horizontov, je to pre mňa taký správny kompromis medzi výkonom, hmotnosťou a veľkosťou pre bežnú turistiku. Myslím, že ak s tým ja rýchlo detekujem sokola sťahovavého, tak iste s tým aj ty rýchlo "detekuješ nepřítele"...

<Off topic>
A to akože ten "nepřítel" je kto? Nejaký náhodný turista, čo ide dolinou? Alebo lesné traktory hrajú akože úlohu bojových vozidiel pechoty? :roll: Sorry, nedalo mi
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Borgi » pon led 7, 2013 12:17

Tak si zjisti co je to reenacting/airsoft a příště si nech takové pitomosti pro sebe.
Borgi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř led 2, 2013 13:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » pon led 7, 2013 18:08

Borgi: seš nějakej startovací ........ nechceš koupit moji flintu nebo par tech kravinek kolem? :-D)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Borgi » pon led 7, 2013 19:06

Co máš přesně na mysli?
Borgi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř led 2, 2013 13:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » pon led 7, 2013 19:39

- Heckler&Koch G36 KV SRC mecháč III z Anarea pružina 120m/s + 100 v záloze, pažbička s výklopnou opěrkou pro střelbu v leže, kolimátor
- záložka ČZ CO2
- zásahová vesta barvy Coyote
- helma s potahem digital a tygříma očima
- batoh 3-day assualt - odhazovací systém, demontovatelná ledvina, molle
- vypadá to asi takhle - ten vlevo
Kdyžtak napiš do SZ, ať to tu nehnojíme.
Vše sakramentsky zánovní, hrané 1,5 sezóny, udržované - máme v týmu mechanika.
Naposledy upravil budo dne úte led 8, 2013 0:39, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Borgi » pon led 7, 2013 20:53

Ne díky z toho si nevyberu :) dělám SAS eště před MOLLE... :) takže spíše m16a2 atd
Borgi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř led 2, 2013 13:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » úte led 8, 2013 0:56

Tak co tu zjistujes skrz dalekohledy? Kdyz to beres takhle prisne, tak by sis mel shanet dobovej dalekohled nebo repliku.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Borgi » úte led 8, 2013 13:07

Protože za 1. informace o tom jaké dalekohledy v devadesátých letech používali skoro nemám (jen jeden jsem zahlédl v jednom dokumentu a byl to 10x25 jen nevím firmu) a za 2. i tak mají tyhle jednotky volnější výběr ... často volili i "civilní" výstroj jako třeba neoprenové rukavice místo fasovaných zimních, nebo buzoly místo fasovaných kompasů. Kdybych dělal např. RMC nebo PARAs byl bych na výstroj přísnější, protože tam se ještě musí(museli) držet předpisů.
Borgi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř led 2, 2013 13:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Standa63 » sob úno 9, 2013 20:14

Docela milá a levná "hračka".
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Wiking » stř říj 16, 2013 8:12

Dobre rano, pratele.
Muze mi prosim nejaky znalec dalekohledu poradit s mym problemem?
Mam dalekohled HOROLUX 8x50, ""poctiva"" DDR prace.
Jenze nekde udelali soudruzi chybu a i kdyz tento dalekohled byl prakticky 30 let trvale skladovan doma ve skrini a nebyl pouzivan nekde kde se prasi, je prakticky nepouzitelny.
Kdyz se prez nej podivam, pripadne mi ze mam pokrocile stadium sedeho zakalu ](*,)
vse je prez nej videt jak kdyby byla mlha.
Nevim co to je, ale asi je potreba ho nejak rozsroubovat a vycistit.. myslim si. Muzu se ale mylit. Absolutne nechapu, jak se muze dalekohled tak sam od sebe skladovanim doma ve skrini tak znehodnotit.
Pak mam jeste jeden, Yashica z Japonska a ten je stejne stary, ale uplne luxusni, je prez nej videt jasne a ostre, uplna parada.

Muj dotaz je tedy: Co s tim? Je to "funglovka" nepouzite, vyhodit to nechci.
Nezna nekdo nejakou opravnu nebo nekoho kdo to umi dat doporadku?
Dekuji.
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » stř říj 16, 2013 9:59

Standa63: napsal jsi to správně: hračka - přiblížení 7x, světelnost 18. To znamená, že při této světelnosti s tím bude velmi špatně vidět i za pěkného dne s dobrými světelnými podmínkami. Moc za to neutratíš, ale nakonec ti to zůstane ležet v šuplíku nebo to dáš dětem. Já bych to nekupoval. Rozhodnutí je na tobě. Doporučuji si nejdříve nastudovat nebo nechat vysvětlit (ne ode mne) problematiku světelnosti. Lépe začít na světelnosti alespoň 35. Hůře 30, ale snad se dá. Další - neuvedený - parametr, je šířka zorného pole v 1000 metrech vzdálenosti. Pokud by to bylo aspoň kolem 100m, tak to jde. Ale o tom pochybuju. Můžeš být nemile překvapen, že krom nedostatečné světelnosti uvidíš sice 7x přiblíženo, ale velmi úzkou výseč.

Wiking: V problematice se moc nevyznám, ale pokud nikdo neporadí na základě osobní zkušenosti, nezbyde než požádat strýčka Googla
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy - Můj výběr malého dalekohledu

Příspěvekod Lupus » čtv úno 27, 2014 21:28

Také jsem sháněl malý skladný dalekohled na turistiku, 8násobné přiblížení, vodotěsný a se slušným obrazem v ceně kolem 2000 Kč. Měl jsem v ruce Bushnell 8x25 H2O, Celestron Outland X 8x25, Celestron nature DX 8x25, Meosport 8x25, Steiner safari ultra sharp 8x22, Nikon Sportstar EX 8x25 DCF.
Všechno to jsou střechové hranoly, porro do kapsy u košile nedáte. Nakonec jsem si vybral Nikon Sportstar 8x25, má dva klouby (stejně jako Steiner a Bushnell) a proto mnohem skladnější než ostatní, zaostření od 2 metrů, což se hodí třeba na motýly a podobnou havěť, dobře se mi přes něj kouká, ostrý obraz, široké pole 140 metrů, kvalitní zpracování, hořčíkové tělo, plněný dusíkem, tmavozelené příjemné pogumování, dobré recenze, šikovné pouzdro na opasek, dobrý popruh a také se mi líbí vzhledově.
Malou chybou jsou jen jednoduché krytky na okuláry,na objektivu nejsou, abych je brzy neztratil, přidělám je k popruhu nějakou šňůrkou.
Ještě menší je Steiner safari, mimochodem má velice ostrý a pěkný obraz, dokonce dostal ocenění kompakt r. 2013, dobrý recenze, ale má jen 22 mm průměr objektivu, tím i menší světelnost.To byl pro mne druhý adept. Asi bych s ním chybu neudělal, fakt těžko se z nich vybírá. Dělají ho i ve verzi 10x26 a to už se mi moc klepe v ruce.
Lupus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 27, 2014 19:51

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » čtv úno 27, 2014 21:42

Když jsem uvažoval o dalekohledu, tak ty Nikony taky byly pro mne zajímavý poměrem cena/výkon.

Tenkrát jsem měl v hledáčku některý z řady Prostaff, jen už nevím, který to byl... ale mám pocit, že 8X42.
Dost ochotně mi vše kolem dalekohledů tenkrát vysvětlil pan Michlíček a až někdy budu dalekohled kupovat, 100% od něj za ten super servis a možnost, kdy mně tenkrát vše asi hodinu vysvětloval včetně praktických ukázek snad na 10 různých dalekohledech. Přestože jsem mu předem řekl, že teď nekoupím a jen se pokouším zorientovat v problematice.... No, jeho vstřícnost se mu už rentovala, protože za 3 měsíce jsem si k němu (cca 100 km) zajel koupit za 40 litrů foťák :)

Koukám, že jeden z těch Prostaffů je hodnocený tady http://www.outdoorgearlab.com/Binocular ... ff-7-10x42

EDIT: tohle vlákno není moc aktivní a koukám, že se po delší době, ale málo příspěvcích, opakuju. Taky sorry.
Naposledy upravil budo dne čtv úno 27, 2014 23:06, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Lupus » čtv úno 27, 2014 22:38

qido píše:Mohl by mi nějaký odborník poradit s výběrem dalekohledu? Sháním nějaký běžný, standardní dalekohled na turistiku, procházky přírodou, na rozhledny... Nemusí být extra vychytaný, ale aby to zas nebyl nějaký šmejd. Nosím brýle. Investovat chci maximálně do 4 tisíc.
Díky za případné tipy!


Nejsem odborník ale mohu doporučit KOWA YF 6x30 nebo 8x30 , klasický menší, poměrně lehký dalekohled s porro hranoly, FMC vrstvy, hranoly Bak 4 , vodotěsný, plněný dusíkem a obraz má fakt skvěle ostrý za ty peníze (kolem 3000kč), pokud někomu nevadí 470 gramů, myslím velmi dobrá volba i pro lidi s brýlemi (očnice 3 polohy, výsuvné, oční relief 20mm). Pohodlně se drží i kouká. Lepší se mi zdála ta 6x30, světelnější, širší pole, stabilnější obraz, takže jsem s ní viděl stejné detaily jako s 8x30. Ale chtěl jsem hodně malý, kompaktní dalekohled do kapsy, tak jsem si ho bohužel nekoupil.

Pokud někdo potřebuje vysvětlit některé pojmy týkající se dalekohledů, nepř. zde je to doccela srozumitelné: http://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/fyzik ... oj/poj.htm
Lupus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 27, 2014 19:51

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » čtv úno 27, 2014 22:59

Tyjo, díky za ten odkaz! Je to tak skvěle vysvětleno =D>
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod jardapro » ned dub 13, 2014 12:40

Mohu někoho poprosit zda má zkušenosti s tímto monokulárem? http://www.mikroshop.cz/cz/levenhuk-wis ... dalekohled
a video přehled, ale verze 10-30x25Монокуляр Levenhuk Wise 10-30x25...bogomaz05: http://youtu.be/SuUZXTLzaHI

Chci to pro volný čas na turistiku, hory, příroda. Levenhuk je snad slušná značka z USA.
Cena přijatelná.. Diky předem reakce Jarda.
jardapro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned dub 13, 2014 12:29

Re: Dalekohledy

Příspěvekod dromy » ned kvě 11, 2014 22:17

Zdravím účastníky fóra, chtěl bych se zeptat ohledně výběru dalekohledu:

potřebuji lehký odolný dalekohled za cenu do cca 5000 Kč pro pozorování přírody, ptáků, hmyzu, atd.
Proto mám následující požadavky:
Kategorie: 8x32, nebo 8x36.
Plněný dusíkem, IF (internal focus).
Lineární konstrukce, kvůli velikosti.
Zorné pole min. 125 m / 1000 m, ale lépe ještě větší.
Velmi ostrý obraz bez rušivých optických vad, ED skla.
Kvalitní konstrukce, nejlépe s pevnými ergonomickými očnicemi - brýle nepoužívám.
Co nejkratší minimální zaostřitelná vzdálenost, nejlépe pod 2,5 m (právě kvůli hmyzu).

Zatím jsem toho příliš vhodného nenašel, zatím pokukuji po Nikonu Monarch 8x36. Po vytipování vhodného typu samozřejmě plánuji vyzkoušet na živo. Pokud víte o nějakém vhodném, nebo v této ceně optický/konstrukčně lepším řešení, budu rád za každou radu.

V této chvíli používám 7x50, ale je příliš těžký na nošení společně s fotovýbavou. Navíc je v dostatečných světelných podmínách zbytečně veliký. Jo a taky zaostří až od nějakých 6 metrů.
dromy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned kvě 11, 2014 22:02

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Tomas77 » stř led 14, 2015 12:30

PLanujem kupit tiez "maly" dalekohlad kompakt. Ostali v hre Celestron OUTLAND X 8x25 alebo Nikon Sportstar 8x25, OLYMPUS 8x25 WP ii. Nevie nahodov niekto odpoved na moje otazky:
1.Je Celestron skladatelny? (Nikon ANO, to viem.) Celestron zmesti sa do vrecka?
2. Strasne malo je na forach v review, porovnani s ostatnými pisane o OLYMPUSe
aky to asi moze mat dovod (neviem ci ma krytku na optiku) ?
Tomas77
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř led 14, 2015 12:18

Re: Dalekohledy

Příspěvekod wawrik » stř zář 16, 2015 20:42

Tak som pri browsovaní po Islande zistil, že ďalekohľad je dosť dobrá vec. A keďže sa idem zbaviť zrkadlovky, môžem si naložiť iné zbytočnosti :-) Bresser 8x60 z Lidlu síce auto uvezie, ale nosiť sa mi ho teda fakt nechce.

Dal by mi niekto tip na ľahký a kvalitný ďalekohľad do pol kila? Vôbec neviem, či monokulár alebo binokulár (sedliacky rozum vraví, že mono by pri rovnakej váhe mohol byť svetelnejší), zoom asi oželiem. Kompaktné rozmery by boli výhoda, ale 25-ka je pre mňa nedostatočná. Bude dosť otĺkaný, takže nejaké utesnenie proti vode a najmä prachu by bodlo, a hlavne musí vydržať dlho.

Také tie vyťahovacie monokuláry sú hračka pre deti, alebo to môže byť aj dobrý ďalekohľad? V čom je monokulár užívateľsky lepší/horší od binokuláru? Existuje nejaké zmysluplné riešenie krytiek, aby som ich stále nestrácal?

Len sa rozkukávam, ako je z mojich otázok vidno :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » čtv zář 17, 2015 7:51

Domnívám se, že výhoda monokuláru je v hmotnosti a skladnosti. Nevýhoda že je v šíři zorného pole, která logicky bude vždy menší, než u binokuláru. Když jsem si před lety nechal "vysvětlit dalekohledy", tak mi bylo řečeno, že jednodušší na výrobu a mechanicky odolnější jsou lineární dalekohledy. Když jsem ale zkoušel triedry (klasická konstrukce) i lineáry, triedrama se mi prostě koukalo líp. Jestli to chceš na turistiku a orientaci při ní, dobrej monokulár a rozumnou šíří zorného pole a hlavně světelností je určitě skvělou volbou. Jestli se ale chceš i kochat, logicky víc muziky dostaneš od binokuláru.

Roli hraje spousta věcí, který si už nepamatuju. Kvalita a povrchová úprava hranolů (skel), ale i pracho / vodotěsnost. Lepší modely jsou plněné dusíkem, který eliminuje zamlžování. A mají třeba i ventil pro jeho doplnění. Dusík časem prý uteče vždycky ze všeho, takže je třeba počítat s tím, že dusíkem plněný dalekohled bez ventilu prostě časem ztratí něco na vlastnostech.

Tenkrát mi strašně vychválil (tehdy) novinku od Nikonu. Byl to lineár. Materiálama a vybaveností skel i parametrama byl při dané prodejní ceně raritou. - EDIT: Byl to nějaký model z řady Prostaff.

Dal bych si pozor určitě na světelnost a šíři zorného pole. Přehnané přiblížení je na škodu, obraz je rozklepaný. Takže 10x už bych viděl jako max a ani bych tak daleko nešel. 7x nebo 8x bohatě stačí. Zoomovací trieder je konstrukčně složitá 3,14čovinka, která v rozumné ceně nedosahuje kvalit obrazu klasického pevného přiblížení.

Relativně zajímavý mi přijde pozorovací dalekohled Vortex tady - volal jsem tam, prý ho prodává i bez záměrné osnovy.
Skvěle vypadá a pán na turistiku doporučil tenhle Bresser. Komentoval, že 8x32 bude světelnější. Má i širší zorné pole. Světelnost 32 doporučil s tím, že i na večer s ní bude dobře vidět. Ale u 25-ky už je to prý slabota.

Tenhle má širší zorné pole, nižší index stmívání a je levnější. Ale už je těžší a méně skladný plus ta horší světelnost... jen mi to přijde ještě relativně zajímavá varianta, ale ty dva výše jsou lákavější.

Jsem zvědav, co nakonec vybereš. Dej pak vědět, ať mám nějaké vodítko :-)
Naposledy upravil budo dne čtv zář 17, 2015 8:40, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod apuka » čtv zář 17, 2015 8:12

No, do pul kila to nebudes mit se svetelnosti ruzove :-). Z Tveho prispevku se zda ze zvetseni 8x je dostatecne. By me ale zajimalo, proce Ti pri tomto zvetseni 25-ka nestaci? To chces pozorovat pri polarni noci? Pro moje ucely je nas Olympus 8x25 pres den naprosto dostacujici a to i za snizene viditelnosti.
Kvalitni monokular je taky dobra volba, jen obraz bude samozrejme "plossi", nemas tam to "stereo" - horsi vnimani vzdalenosti.
Zkus se (zatim) kouknout na tyto moznosti:
Olympus 8x25 WP II - asi nejlepsi pomer cena/vykon. Kvalitativne plne srovnatelne s Nikonama ve stejne kategorii ale za mirne lepsi cenu a se zarukou 25 let vs. 10 let u Nikona. Vyrabi se i v jinych barvach.
Bresser - Nautic 8x42 mono - monokular s vyssi svetelnosti
Nikon 10x36 DCF WP Monarch - lehce pres vahovy limit, ted to tady maji s 50% slevou, je to uz jina kategorie
Jeste s jednou veci musis pocitatu tech beznych kategoriich - malokde k tomu dostanes krytku na optiku :twisted:. Ty Monarchy jsou i ve vyssich kategoriich se sklami ED ale taky uz s vyssi hmotnosti a hodne drazsi, ty maji vyklopne krytky, ktere neztrtatis.
Nejlip udelas, pokud zajdes (v Blave urcite nejaky obchod najdes) a vyzkousis je, resp. co najdes, pokecas s odbornikem, atd. Osobni zkusenost (i kdyz jen z obchodu) je nenahraditelna.
Jeste me napadava, ze bys mohl napsat dotaz na obchod z druheho odkazu, tam se na toto specializuji, mozna by TI mohli zodpovedet Tve dotazy a doporucit nejake nejlepsi reseni pro Tebe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » čtv zář 17, 2015 8:31

Ten monokulár není špatnej, má i slušnej index stmívání. Ale ten Oly není ve srovnáni s Condorem (Bresser), na který výše odkazuju, vůbec rozumnou volbou. Jinak osobně bych pro turistiku právě na světelnost kladl velkej důraz. Možnost dobré orientace i ve zhoršených světelných podmínkách mi připadá důležitá.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » čtv zář 17, 2015 8:49

Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod wawrik » čtv zář 17, 2015 9:44

Dík za odkazy a tipy. Budem musieť poštudovať, čo je zač tá relatívna svetelnosť a index stmievania, sú to pre mňa nové pojmy. Som myslel, že keď viem, čo je to pupila, viem o ďalekohľadoch všetko :D

Tá menšia šírka zorného poľa u monokuláru mi vôbec nedošla, asi to ozaj budem musieť najprv vyskúšať. (Ale ako teraz pozerám, budom odkazovaný monokulár má 132 m, binokulárny Monarch len niečo cez 100m.) Skôr som sa bál toho, že po dlhšom pozeraní cez monokulár budem mať chvíľu zlý pocit, kým sa obe oči zasa nezosynchronizujú - s tým občas mávam problémy pri dlhšom fotení so zrkadlovkou.

Zväčšenie by som chcel 8-10-násobné, ale nijako na tú desinu netlačím. Zato u priemeru som dúfal, že by sa do pol kila mohla zmestiť nejaká lepšia 40-ka, ale čo som tak zbežne pozeral, má to okolo 650+ gramov.

25-ka mi je naozaj málo. Tu na Islande je stále zamračené šero, ale keď pozerám po kopcoch s tým lacným Bresserom 8x60, mám pocit, akoby niekto rozsvietil. Krásny jasný a veľký obraz. So starou 6x25 som ledva niečo videl, vôbec som ju nepoužíval rád. Na rozdiel od Bresseru.

Do výklopných krytiek som sa zamiloval. To je blbuvzdorné riešenia priamo pre mňa :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dalekohledy

Příspěvekod apuka » čtv zář 17, 2015 11:09

Je to jednoduche - vetsi svetelnost = vetsi prumer = vice skla = vyssi vaha.
10-ku zvetseni (bez stabilizace, co je zase o necem jinem, ale hlavne co se tyce financi) bych ani moc nebral, casteji budes mit problem to udrzet neroztresene, navic Ti klesne svetelnost.
Jo, prace s monokularem je dost podobna praci se zrcadlovkou. Rozhodne bych nedoporucoval se do nej dlouho koukat nekde na nejake slozite ceste a hned se vybrat dal.
A jeste k prumeru - vnimanu svetlost obrazu (coz nemusi byt to same jako svetelnost) ovlivnuje i par dalsich veci, hlavne kvalita antireflexnich vrstev a (trocha s tim souvesiji) prenos kontrastu a opticka kvalita skla. Tady v druhe pulce stranky si muze precis zkracene neco o testovani nekolika dalekohledu a ze jake byly mezi nima rozdily. Svetelnejsi verzi budem doporucovaneho Condora (Bessera) tam docela chvali.

@budo: ten Condor je ale uz jina kategorie jako mnou odkazovany Olympus.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » čtv zář 17, 2015 12:35

Ze jsem sem lez' !
Ted zas budu dva mesice spekulovat o tom, ze bych zas vyhodil nejaky penize za zbytecnost, kterou k zivotu nepotrebuju ....
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení