Dalekohledy

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Elon » pát zář 25, 2015 11:07

Ahoj. Astronomicky pozoruju noční oblohu(velkými dalekohledy průměr 300-350mm) a binokulárně se pravda moc nedívám. Nejsem optik, ale pro výběr dalekohledu napíšu některé optické vztahy, které nelze obejít a at se nám to líbí nebo nelíbí je nutné je respektovat a kdo si chce kvalitně vybrat tak by to měl vědět. Vše co napíšu se dá zjistit na netu, nejsou to žádné převratné objevy ani zjištění, jen jsem to ze sumarizoval na jedno místo.

Opticky je výběr dalekohledu třeba podřídit celé soustavě dalekohled/oko. Velikost výstupní pupily("kolečko světla", který vychází z dalekohledu=optické soustavy objektiv/okulár) se spočítá jako poměr průměr objektivu/ zvětšení dalekohledu. Dalekohled 8x25 má tedy velikost výstupní pupily 25/8=3,1mm, dalekohled 8x30 má velikost výstupní pupily 30/8=3,75mm, 8x40 má 5mm 8x60 má 7,5mm. Velikost oční pupily(průměr oční čočky) oka dospělého člověka je za denního světla asi 2mm. Ve dne se tedy do našeho oka dostane "kroužek světla" o průměru max 2mm, větší vstupní pupilu než 2mm naše oko nevyužije a přebytečné světlo nad 2mm jde mimo. Z výše napsaného vyplývá že dospělý člověk ve dne při průměru oční čočky 2mm při pozorování dalekohledem 8x25, který má výstupní pupilu 3,1mm nevyužije 1,1mm světla z tohoto dalekohledu, z dalekohledu 8x30 nevyužijeme už 1,75mm světla, z 8x40 jde mimo 3mm světla z 8x60 nevyužíváme 5,5mm výstupní pupily dalekohledu. Obrátím vztah: dospělý využívá při zvětšení 7x maximálně 14mm průměru objektivu, při zvětšení 8x využívá 16mm objektivu při zvětšení 10x využívá 20mm průměru objektivu. Pokud si koupíme pro denní pozorování dalekohled s velkým průměrem objektivu je tedy možno napsat, že mnoho z jeho hmotnosti nosíme v podstatě zbytečně. Samozřejmě ani výše psané nelze zobecňovat a větší průměr objektivu dává zdánlivě více světla, a jde si to jednoduše vyzkoušet tak, že si zacloníme jeden objektiv kruhovou clonkou. To že je ve větším průměru obraz světlejší, ale nezmění nic na skutečnosti, kolik světla skutečně dostaneme až na sítnici oka.

Velikost oční pupily za soumraku/tmy(noční podmínky) se z věkem zmenšuje: mladý 18-ti letý junák má v noci průměr oční pupily(oční čočky) 7mm, 40-50 letý muž má v noci průměr oční čočky cca 4-3mm, nejde to samozřejmě zobecňovat jde o individuální věc. Pro noční pozorování tedy pro 45 letého muže 8x40 plně postačí, pro mladého kluka bude dobrý i 8x56.

Zdánlivé zorné pole dalekohledu se orientačně spočítá jako poměr zdánlivého zorného pole okuláru / zvětšení-ze vztahu vyplývá, že na zorné pole dalekohledu nemá průměr vstupní apertury(čočky) dalekohledu žádný vliv. U binokulárů se používají okuláry zdánlivého zorného pole 60st., jestli má dalekohled standardní okuláry 60st., je jedno, jaký má průměr objektivu, obecně: zorné pole dalekohled bude při stejném zvětšení téměř stejné u dalekohledu 8x25, 8x30, 8x40 i 8x60, možno se přesvědčit zde http://www.supra-dalekohledy.cz/binokulary/ .

Co se týká mono a bino pohledu, tak binokulární pohled působí plasticky-3D a z hlediska zážitků s pozorování je tedy lepší binokulár.

Zvětšení: z vlastní zkušenosti můžu napsat že zv. 10x je maximum co se dá rozumně a bez stabilizace obrazu udržet v ruce. Ideální je tak zv. 8x. Binokuláry s ED skly jsou samozřejmě opticky kvalitnější, ale jde spíše o obchodní "trik" výrobců, neb při zvětšení 8-10x se dá chromatická aberace(barevná vada) dobře vykorigovat i u "normálních" optických skel(např. BaK4). Stabilizace obrazu-dobrý, ale za ty peníze...nevím.

Ke koupi: osobně bych si nekoupil nic, čím bych se nejdříve nepodíval! Jednak téměř všichni(i renomovaní) výrobci vyrábějí v číně a značně kolísá kvalita, druhak dalekohled je i o celkové ergonomii a o tom jak se mi s ním dívá/manipuluje. To že je nějaký typ pro někoho výborný, nemusí nutně znamenat že je výborný i pro mě. Ke konkrétním typům tedy těžko něco radit, ale dlužno napsat, že starší Carl Zeiss 8x30, Meopta 8x30 nebo ve vojenském provedení s označení 6x, a ruské 8x30 jsou i v dnešní doby hodně kvalitní kusy a pohled do nich předčí lecjaký "moderní" porro systém s vysoce propustnými skly a moderními antireflexními vrstvami. Momentálně na pozorování přírody a ptactva používám Meoptu 8x25 a musím napsat že mi vyhovuje velice po všech stránkách http://www.meoptasportsoptics.com/shop/ ... tgBcz.html .

Snad sem někde neplácnul úplnou blbost a snad to někomu pomůže s výběrem.
Elon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 20, 2015 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvekod apuka » pát zář 25, 2015 11:53

Nenapsal jsi zadne blbosti, diky za shrnuti. Jen s tou pupilou za denniho svetla jsi zapomel na jednu dulezitou vec - neco jineho je, kdyzje "denni svetlo" v celem zornem poli oka a neco jineho, kdyz jen v male vyseci, ktery i pri prilozeni dalekohledu k oku je rekneme x stupnu pro pupilu. Ten zbytek je kvuli okularu vlastne cerny. Navyse pres dalekohled vidis pouze oemzene zorne pole, ten zbytek je zase "cerny". Tj. ve skutecnosti oko vyodnoti mnohem mensi svetlo jako denni svetlo a pupila oka bude vetsi a teda bude vnimat uplne jina, nebude se tam ztracet "zbytecne svetlo".
Zjistis to pomerne jednoduse - za zariveho denniho svetla se podivej jednym okem do dalekohledu prumeru 25 a napr. 60mm. S tou 25-kou budes vnimat kruhovou vysec obrazu a zbytek bude tmave kolecko. S 60mm to budes vnimat podobne, ale kruhova vysec bude vetsi.
Takze vubec neni jedno, jaky ma prumer...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Elon » pát zář 25, 2015 15:01

apuka píše:"za zariveho denniho svetla se podivej jednym okem do dalekohledu prumeru 25 a napr. 60mm. S tou 25-kou budes vnimat kruhovou vysec obrazu a zbytek bude tmave kolecko. S 60mm to budes vnimat podobne, ale kruhova vysec bude vetsi."

Jakými dalekohledy ses při tomto porovnávání díval apuka? Ted jsem to zkoušel na triedrech 8x25 a 9x65 a černá kruhová výseč je u obou téměř stejná-určitě není rozdíl na první pohled patrný a je v toleranci zv 8x resp. 9x. Jiné dva triedry s bližším a přibližně stejným zv. nemám. To "černé kolečko" totiž přímo souvisí se zorným polem dalekohledu, které je, jak sem psal dříve závislé pouze na zvětšení a zorném poli okuláru. Pokud vidíš při stejném zvětšení v různých průměrech triedrů každým okem jinak velké "černé kolečko" souvisí to pouze s rozdílným zdánlivým zorným polem okulárů, nikoliv s průměrem dalekohledu. K zastínění zorného pole oka přiložením okuláru určitě dojde, ale ke zvětšení vstupní pupily oka dochází až v dlouhém časovém horizontu viz níže.
Jen pro představu: aby se moje 45 letá zornice rozšířila z denních 2mm na noční maximum řekněme tomu v mém věku 4mm je zapotřebí pobyt v naprosté tmě po dobu nejméně 20 minut. Pokud si po adaptaci oka na tmu a zozšíření zornice na chvíli rožnu bílé světlo, je adaptace v háji a na rozšíření na 4mm čekám 20 minut znova. Při velkých světelných intenzitách zajišťují vidění oční čípky. Při nízkých světelných intenzitách se tyčinky stanou citlivějšími než oční čípky. Rozdíl v rychlosti přizpůsobení oka na tmu po předchozím osvětlení mají na svědomi tyčinky. Tyčinky obsahují protein retinal. Působením světla-denní vidění(oko neadaptované na tmu) se protein rozkládá a mění, kdy tato reakce je vratná a rychlá. Při osvětlení oka zvyklého na tmu se retinal mění na retinol a tato reakce je vratná jen velmi pomalu. Takže pokud oko zastíníme od okoního světla clonkou(v našem případě očnicí okuláru a zorným polem dalekohledu), tak se vstupní pupila oka zvětšuje pomalu v řádech desítek minut, a tak dlouho trierd na očích neudržíš. Musím tě zklamat: 2mm za denního světla plati.
Elon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 20, 2015 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvekod apuka » pon zář 28, 2015 17:56

Schvalne jsem si nasel (a dalo to trochu prace :-)) doma turisticky monokular Celestron 10x25 a triedr 8-25x50 a zacinam byt z toho nejaky jelen... Podle me uvahy by ten monokular mel mit mensi "kolecko" a pri stejnem zvetseni binokular vetsi, podle Tve uvahy by mely byt stejne a podle obou uvah binokular pri 25x zvetseni mel mit mensi. Ve skutecnosti pres monokular vidim na stejnem zvetseni mnohem (prumerem neco mezi 1,5-2x) vetsi kolecko jako v binokularu a v binokularu se kolecko zvetsuje umerne zvetseni, tj. nejvetsi je na 5x, nejmensi na 8... :roll: :-k
Jedine, co me napadava, ze monokular ma vystupni pupilu neco kolem 18mm. binokular pod 1cm.
I kdyz jsem to zkousel pri svetle lampy doma pri sere pri stazenych zaluziich po zapadu slunce, takze moje pupila by mela byt vetsi ale i tak to ponekud odporuje Tve teorii o vyuziti jen casti vystupni pupily. Myslim, ze kdybych zkusil i hvezdarsky dalekohled, ktery ma o dost vetsi zvetseni, tak by to taky moc nevychazelo (koukal jsem se nad ranem na Mesic) pri nejakem 35x zvetseni a podle pameti bych rekl, ze jsem mel zorne pole (to !kolecko") nekde mezi monokularem a binokularem s 25x zvetsenim, i kdyz dalekohled ma vstupni pupilu 60mm, ale vystupni pupilu cca 1,2 mm. ALe nevim, jestli u tohoto dalekohledu neni pouzita nejaka jina technologie.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Elon » úte zář 29, 2015 10:02

Optika je pro lidi i když není zrovna triviální :lol:
Pokud chceš validně porovnávat z.p. jednotlivých dalekohledů nejde to dělat s dalekohledem s fixním zvětšením a se zoom okulárem-to jsou hrušky a jabka viz níže. Pokud máš doma 10x25 vyzkoušej si od někoho půjčit např. 10x50 a uvidíš že z.p.(černé kolečko) bude stejné u obou. Pro porovnání prosím neber v žádném případě triedry z Lídlu(!), to jsou jak cenově, tak opticky základní "hračky" pro nenáročné uživatele, kdo tvrdí že mu stačí-nelze nic namítat, ale nutno napsat, že takový uživatel se dobrým triedrem nedíval.
Výstupní pupila z triedru 10x25 je 2,5mm, výstupní pupila zoom triedru 8-25x50 je při zv. 8x, 6,25mm a při zv. 25x je 2mm.
Hrušky s jabkama: zorné pole u zoom triedru se ti zvětšuje se zvětšením proto, že zorného pole zoom okulárů je při nejmenším zvětšení také nejmenší, většinou cca 40st., se zvětšujícím se přiblížením se z.p. okuláru otevírá až k 60st.. Pro tebe i jiné pozorovatele by však byl příjemnější obrácený průběh, při vyhledávání na malé zvětšení velké z.p., při použitém velkém zvětšení(pro studium detailů) by už klidně stačilo malé zorné pole. Tato vlastnost je však dána optickou konstrukcí a jednoduše jí konstrukčně nejde obejít.
Ohledně zvětšující se oční pupily sem psal dříve: k jejímu zvětšení dochází v řádech desítek minut za naprosté tmy. Jestli si testoval při světle lampy/pouličního osvětlení v městě, tak tvá oční pupila byla jejím, byt bočním světlem zúžena. Využití jen části světla z výstupní pupily z optického systému velkého průměru při malém zvětšení není "moje teorie", ale optický fakt, stejně jako ta skutečnost, že pokud ti do oka dopadá světlo tvá zornice se zúží.
Hvězdářské dalekohledy a výstupní pupila z nich:
pro to, abych viděl v noci co největší světelnou intenzitu daného(velmi slabého objektu) si naprosto cíleně volím takové ohnisko okuláru/zvětšení dalekohledu, aby mi společně s průměrem dalekohledu dalo přesně jen tu výstupní pupilu, které má za tmy(vzhledem k věku) moje oko. V tomto případě nehledím na zvětšení optické soustavy, ale na její maximální výkon vztažený k průměru čočky mého oka. Pro pozorování planetárních mlhovin(úhlově velice malé objekty) se používají velká zvětšení a výstupní pupila ze systému objektiv okulár se často pohybuje pod 1mm. Vzhledem k tomu že má moje oko ve tmě průměr vstupní pupily 4mm není to nic proti ničemu. Co se týká zoom triedrů a zoom okulárů v astro použití, je to tak, že v astru se v naprosté většině případů používá na jednotlivé zvětšení jednotlivý okulár. Zoom okuláry se vyrábějí, ale opticky kvalitní jsou kousky až od cenové relace cca 7.000,-Kč a více. I když ten jednotlivý okulár na astronomické pozorování ve v té samé cenové relaci, tak pro vypozorování detailů objektu to mnohým astronomům stojí za nákup jednotlivých okulárů a takový okulárový kufřík má cenu hravě kolem 50.000,-Kč. Totéž co sem napsal pro zoom astro platí pro zoom triedry, raději kvalitní fix zvětšení, než nekvalitní zoom. Nehledě na to že nad zv. 10x to v ruce bez stativu udržíš max. po dobu několika vteřin a to není pozorování, ale zkouknutí objektu-předmětu. Na větší zvětšení pro pozemní pozorování se používají spektivy, a k nim je třeba mít i kvalitní stativ, ale to už není o výběru triedru.
Elon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 20, 2015 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvekod apuka » úte zář 29, 2015 13:58

Neodpovedel jsi ale na rozdil mezi monokularem 10x25 a hvezdarskym dalekohledem (ne zoomem!) 35x60 - coz je do jiste miry taky jen monokular -, kde ten rozdil vubec neodpovidal Tvemu "vypoctu". Jinak i v pevnem binokularu 8x50 je mensi "kolecko" nez v tom monokularu 10x25.
A nevim, kdyz plati Tva uvaha, tak by melo byt naprosto jedno, jestli ji zkousis dokazat temi nejspickovejsimi superdalekohledy nebo levnyma hrackama (ktere ale odpovidaji specifikaci) hoc od Vietnamcu, ne?
Jinak bys nemel az takmoc hanit dalekohledy napr. z Lidlu. Myslim, ze jsou tady lidi, kteri jsou plne spokojeni s Bresserem 8x60 (pokud si to dobre pamatuji, ja jej nemam), ktery se tam dal koupit za sluzny peniz. Jo, asi to neni ta nejvyssi spicka, ale je lepsi jak mnoho jinych, znackovych za nasobne penize.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Elon » stř zář 30, 2015 9:58

""Neodpovedel jsi ale na rozdil mezi monokularem 10x25 a hvezdarskym dalekohledem (ne zoomem!) 35x60 - coz je do jiste miry taky jen monokular -, kde ten rozdil vubec neodpovidal Tvemu "vypoctu".""
Nevšiml jsem si, že by ses ptal, všiml jsem si doměnky:""Myslim, ze kdybych zkusil i hvezdarsky dalekohled...."". Na dotaz: "...rozdil mezi monokularem 10x25 a hvezdarskym dalekohledem (ne zoomem!) 35x60..." můžu odpovědět/provézt výpočet, až budu znát zdánlivé zorné pole okulárů jednotlivých přístrojů. Můj dotaz na Tebe zní: jaký je výrobce dalekohledu 35x60 a jaké má okulár 35x60 zdánlivé zorné pole? Ten samý dotaz platí pro 10x25: jaký je výrobce dalekohledu, a jaké má zdánlivé zorné pole okulár monokuláru 10x25? Až to budu vědět vypočtu z.p. jednotlivých přístrojů. Dále musím napsat, že žádný "astronomický dalekohled" nemá parametry 35x60-pokud nějaký výrobce napíše, že dalekohled 35x60 je astronomický, je mimo mísu, žádné astronomické dalekohledy se nevyrábějí s fix fokusem.
""Jinak bys nemel az takmoc hanit dalekohledy napr. z Lidlu.""
Nehanil jsem. Podívej se co jsem o nich psal, že jsou to jak cenově tak opticky základní "hračky"viz. test níže. Dalekohledům z lídlu velmi kolísá kvalita kus od kusu: bývají od výroby neseřízené(to se dá zjistil při pohledu na blízkou rovnou hranu), okuláry mají plastové čočky, okuláry Lídlů nemají zdánlívé z.p. 60st, okuláry se někdy mohou viklat v těle triedru a mají astigmatické objektivy, objektivy/dalekohledy z Lídlu nemají výrobcem udávané zvětšení o transmisi-propustnosti světla pod 50% raději nemluvě, časem se může jejich plastová konstrukce rozpadat. Přikládám měření na optické lavici Lídláku 10x50(ve skutečnosti 8,6x50 :oops: ) z polštiny přeloží překladač. Test je cca v polovině stránky linku http://www.optyczne.pl/index.php?test=l ... &test_l=43 U Breseeru/auriolu 8x60 bude měření bohužel stejné.
Proto jsem psal, že Lídláky nejsou na testy vůbec vhodné. Lídl triedry se liší kus od kusu, v obchodě je třeba se řádně podívat a vybrat si z několika kusů ten nejlepší a ten může naprosto v pohodě sloužit. Abych jen "nehanil", Lídl triedry jsou v případě dobrého kusu ostré na optické ose. Taky sem psal, že se může triedr z Lídlu jevit v naprostém pořádku a to jak "brilancí obrazu", tak "ostrostí" v celém z.p., pro toho kdo nemá srovnání s kvalitním triedrem. Jinými slovy, triedr za 500,-Kč musí být "něčím" levnější než triedr za násobnou cenu. Lídláky nehaním, každý triedr si zajisté najde svého uživatele. Příspěvky jsem psal proto, abych pomohl s výběrem kvalitního triedru s parametry, které jeho uživatel využije na 100%, nikoli nejlevnějšího-to bych mohl rovnou doporučit tržnici, kde se dá triedr koupit ještě levněji než v Lídlu.
Elon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 20, 2015 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvekod apuka » stř zář 30, 2015 12:39

Kdyz chces..., tady mas hvezdarsky a monokular.
Ja jsem tu diskusi chtel jenom naznacit, ze teorie je pekna, ale - a myslim, ze s tim tady nejsem sam - ze zkusenosti prakticke srovnani vnimani obrazu v dalekohledech stejneho zvetseni vubec neodpovida Tvemu predpokladu (pokud jsem to dobre pochopil), ze pro ocni pupilu je naprosto jedno, jestli se koukas napr. do "svetelnejsiho" nebo "mene svetelneho" dalekohledu, kdyz stejne nevykryje ani jeden z nich tu pupilu. (Omoluvam se, ze se vyjadruji ponekud laicky, ale opravdu neznam natolik odborne terminy optiky, abych to napsal odborne spravne.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Elon » stř zář 30, 2015 16:08

Nemusíš se omlouvat za špatnou terminologii diskutujeme na OF ne na astronomickém foru(AF). Nejsem optik ani kovaný triedrista, ale s tím efektivním využitím oční pupily ve dne je to fakt. Obraz v dalekohledu s větší výstupní pupilou než je oční se při pohledu do okuláru zdá a je světlejší, ale oko pozorovatele není čip fotoaparátu a efektivně využije pouze 2mm výstupní pupily přístroje. Naprosto rozdílná situace nastává v noci při adaptovaném oku a astronomických pozorováních, nebo při zamíření zvěře přes dioptr za nočních podmínek. To jsem uváděl hned v prvním příspěvku.
Nejedná se o mé předpoklady, ale o optické rovnice a výpočty optického systému. Nepsal jsem, aby si nikdo nekupoval dalekohledy větších průměrů, z optických rovnic jsem pouze vypočítal, jaký průměr objektuvu je z hlediska využití zbytečná zátěž na horskou turistiku za denního světla. Sice to může být pro někoho nepříjené zjištění, ale jedná se o optický výpočet, který nejde obejít. Zpět k výpočtům a rozdílu 10x25 a dalekohledu s průměrem objektivu 60mm: u toho CELESTRONU POWERSEEKER 60 může být zorné pole okuláru od 35 st.u okulárů konstrukce Huygens, 40-50 st. u okulárů konstrukce Kellner,a Plössl, až po 60 stupňů zdánlivého z.p, u Erfle okulárů a od typu použitého okuláru se bude odvijet zorné pole dalekohledu CELESTRONU POWERSEEKER 60 v praxi bude dle použitého okuláru při zvětšení 35x následující 35/35=1st., 50/35´1,4st. 60/35=1,7 st. Pro porovnání z.p. dalekohledu jsem doporučoval dva triedry stejného zvětšení a různých průměrů objektivu, z výše provedených výpočtů a vysvětlení je jasné, proč jsem nedoporučoval podívat se do jakéholiliv dalekohledu-výpočty nejsou složité, složitá je rozdílná konstrukce jednotlivých prvků dalekohledu a není jednoduché se v tom vyznat. Zorné pole okuláru použitého v monaru CELESTRON NATURE 10x25 je naproti tomu zcela jednoduše vypočitatelné a je to z.p. dalekohledu(udávané výrobcem) x zvětšení dalekohledu=5,8x10=58 st. Snad sem ti pomohl se alespoň rámcově zorientovat apuka.
Elon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 20, 2015 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » stř říj 14, 2015 17:54

Včera jsem byl se synkem v army shopu. Strašně chtěl dalekohled. Takovej ten malej skládací. Zkoušel jsem přes to koukat a i když bylo světlo na pikaču, tak to celkem šlo. Byly to číny za 350 a 400 kaček. 8x21 a 10x25. Lehký, skladný, levný a celkem by to stačilo i mně. Tak jsem si říkal, že bych mu ho dal pod stromeček a občas si ho od něj půjčil :wink:

8x21

Zkoušel jsem myslím tenhle.

10x25

Zkoušel jsem myslím tenhle.

Nemáte někdo s tímhle zkušenosti?
Myslíte, že v různých modelech (neberu opakující se modely, myslím různé) ve výběru může být nějaký rozdíl nebo že to je prašť jako uhoď?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod dudy » čtv říj 15, 2015 7:51

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » čtv říj 15, 2015 8:12

Seš s tím spokojenej? :mrgreen:
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Johanuska » úte pro 22, 2015 19:58

Chtěla bych koupit manželovi ještě narychlo k Vánocům tento tento (v kamenném obchodě, samozřejmě teď už, ale tak jako tak to celkem spěchá :lol: ), doporučily byste, nebo byste mi poradili nějaký jiný? Díky moc! (Děkuji předem, protože teď moc nestíhám, takže asi neodepíšu ooo :lol: ).
Naposledy upravil pavproch dne úte pro 22, 2015 20:17, celkově upraveno 3
Důvod: EDIT by -pp-: odkaz změněn na výrobce
Johanuska
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte pro 22, 2015 19:56

Re: Dalekohledy

Příspěvekod pavproch » úte pro 22, 2015 20:18

to byl ale fakt blbý pokus o reklamu takle před vánoci.... bububu! ešče raz a máš ho!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Dalekohledy

Příspěvekod ukki » úte led 12, 2016 17:13

Myslím, že tento teleskop Levenhuk Skyline 60x700 je jeden z nejlepších ve své třídě a zároveň ani není drahý
Naposledy upravil vonkreuz dne úte led 12, 2016 17:20, celkově upraveno 1
Důvod: Spam, spam, spam... BAN, BAN, BAN :-)
ukki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte led 12, 2016 17:10

Re: Dalekohledy

Příspěvekod martina35 » stř led 27, 2016 12:07

Máme doma tento. Já si ho beru, když jdu na výlet či na lezení a manžel je myslivec. :) http://www.fomei.com/produkty-fomei-7x5 ... ail-221010
Naposledy upravil mike dne stř led 27, 2016 17:33, celkově upraveno 1
Důvod: link zmenen na vyrobce
martina35
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř led 27, 2016 12:02

Re: Dalekohledy

Příspěvekod mike » stř led 27, 2016 17:34

Koukam, ze po postelich dalsi magnet na spamery :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dalekohledy

Příspěvekod pavlikp81 » stř srp 29, 2018 17:13

Zdravím všecky
Chtěl bych se zeptat jestli někdo neznáte tento model BPC 20x60 Kronos
Vypadá hodně solidně stojí poměrně solidní koruny a ty staré dalekohledy se mi jeví docela slušně alespoň co si pamatuji co jsem se naposledy koukal jako malej ještě do nějakého starého rusáka co měla kdysi Bábrle
Chtěl bych hlavně dobrou světelnost a dobré přiblížení o váhu mi vubec nejde.
Mužete někdo prosím poradit?
Za každou odpověď budu rád ať už pozitivní či negativní :supz:
pavlikp81
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř pro 13, 2017 12:15

Příspěvekod scinkk » čtv srp 30, 2018 7:25

Řekl bych že taky dost záleží, na co ho budeš používat.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Dalekohledy

Příspěvekod pavlikp81 » čtv srp 30, 2018 20:41

Chtěl bych ho používat převážně u vody na rybách co se děje okolo atd i v podvečer třeba při zavážce loďkou
pavlikp81
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř pro 13, 2017 12:15

Re: Dalekohledy

Příspěvekod budo » ned zář 2, 2018 20:12

Velkým plus bude světelnost, asi cena.

Mínus bude rozměr,
hmotnost,
a malá odolnost vůči prachu, vlhkosti a zamlžení - to je u těchto konstrukcí nešvar.
Proto bude vhodné dát dalekohled občas vyčistit k někomu, kdo to umí.

Já jsem si pořídil Nikon Prostaff 7s.
https://www.amazon.de/dp/B00KHTCGEC/ref ... 11_TE_dp_1
Ten je plněný dusíkem.

Dalekohledy jako ten, který Tě zajímá, mají dobré optiky a jsou za fajn cenu.
Je pak už na Tobě, čemu z výše zmíněných vlastností přiřadíš vyšší priority.
Nejsem přes optiku odborník, ale při výběru jsem si to celkem prošel. Hodně mi poradili ve specializovaném obchodě.
Musím uvést, že nelituju, že jsem si nechal doporučit ten, co mám a nechtěl jsem za každou cenu nejlevnější věc.
Víceméně ty Prostaffy ve verzi 7 (to je důležité!) jsou v poměru cena/výkon velmi vyjímečná záležitost. To Ti jistě potvrdí v obchodě ti, co tomu rozumí.
Hlavně zapomeň na zoomovací triedry. Neptal ses na to, ale zmiňuju to - není to dobré.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Bronislav » sob říj 9, 2021 13:01

Ahoj, chtěl bych si pořídit turistický dalekohled 8x32 v ceně do 6000kč, který má ostrý obraz, bez vad a vinětecí, samozřejmě s ohledem k nízké ceně. Moc dalekohledům nerozumím, ale co jsem tak načetl mám dva kandidáty Vortex Diamondback HD 8x32 a VANGUARD 8x32 Endeavor ED II. Otázka je, který z těchto dvou vybrat? Děkuji za rady a případné typy na nějaké jiné binokuláry v této cenové relaci.
Bronislav
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob říj 9, 2021 7:57

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Quido » stř lis 2, 2022 23:00

Oživím téma, přestože je starší, tak tyhle věci zase tak rychle nestárnou... možná zrovna někdo vybírá dalekohled a taky tápe - já si právě rozšířil obzory, jelikož jsem toto téma právě řešil, přispěji svou troškou do mlýna...
Našel jsem proseb kompromis mezi cenou, váhou a kvalitou (teď už jen se rozhodnout, kterou "velikost")
VORTEX VANQUISH 8X26 / 356g / 2 700 kaček
VORTEX VANQUISH 10X26 / 360 g / 2 900 kaček

Kdybych chtěl utratit více, do těch 6k, jak se píše v příspěvku před tímto, hledal bych spíše nějaký NKON Prostaff.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Mawenzi » čtv lis 3, 2022 5:55

Taky mam vyhlidlej nikon profstaff ale letos teda urcite nebude :(

jinak sem zkousela dalekohled z lidlu a hodne za tu cenu prekvapil, akorat pro me je problem porad sundavat bryle, takze potrebuju tak 8/10x42/50 aby se pres to dalo divat s brejlema..

ja uz bych asi vzala 10x kdyz uz... ale ty vortexy prej nejsou spatny
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Quido » čtv lis 3, 2022 6:32

10x jsem mel a takze toto priblizeni ci vetsi uz nechci, to uz se hure udrzi v ruce, kor kdyz jsem treba udychany...

Pro mne po roce patrani, cteni a zkouseni prisly tyhle dve volby Nikon nebo Vortex, ale Vortex je mirne levnejsi pri podobne kvalite, setrim na darky :wink:
Z lidlu nee!
Kdyz, tak z Decathlonu, ale jen ty drazsi - tam jsem si ale nevybral pro mne vhodny pomer konstrukce / vaha / cena... a u Vortexu mam jistotu kvality renomovane znacky
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Mawenzi » čtv lis 3, 2022 7:03

Quido
to davam spis jako tip i treba pro deti, me prekvapil, ze byl za tu cenu velice slusnej.

jinak taky sem prave na vortexy a nikony cetla chvalu, nejvic by se mi libilo kdyby mi nekdo, kdo ho davno nepouziva, nejakej pujcil :D (co mi prijde prekvapivy, tak "tatinkove" maji dalekohledy, jak muj tak muze, tak dlouhodobe zapujceni by se mi asi libilo nejvic :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Quido » čtv lis 3, 2022 8:37

Mawenzi píše:Quido
to davam spis jako tip i treba pro deti, me prekvapil, ze byl za tu cenu velice slusnej.


jo levny je, pro deti klidne, stejne vsechno hned rozbijou :wink:
ale por mne nee - kdyz jsem ho mel v ruce, skla z plastu (cili casem se zakali) tak ty panty moc nedrzely osu, kresleni objektu melo auru, skla z plastu (cili casem se zakali) atp...

U dalekohledu plati daleko nejvic, jako u zadneho jineho zbozi, ze cena = kvalita ... tu optiku halt neosidis
Kdybych chtel solidni, levny a kompaktni s co nejmensi cenou, zvazuju tento, jenze nechci priblizeni 10x.
Kdybych nehledel na vahu a jen na cenu, tak bych mozna vzal i tento, kdybych nehledel na cenu ani vahu, vyberu si urcite v te rade Prostaff od Nikonu, ale ja to mam jen tak, na obcasne koukani, takze nic zivotne duleziteho (ted, po ztratě stareho CZJ jsem chvili nosil i divadelni kukatko) #-o
Aktualni priority: uchazejici kvalita a kompaktnmost, hmotnost, cena...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Dalekohledy

Příspěvekod apuka » čtv lis 3, 2022 9:09

Quido píše:10x jsem mel a takze toto priblizeni ci vetsi uz nechci, to uz se hure udrzi v ruce, kor kdyz jsem treba udychany...
Presne to jsem chtel na poznamku Mawe napsat... Pokud ten dalekohled nepouzijes se stativem (a to tady probirane nebudes), tak uz 8x je nekdy na hrane pouzitelnosti, obraz se hybe - ale jeste se to "s klidnou rukou" da. 10x je sice jen o chlup vetsi priblizeni, ale udrzet jakz-takz klidny obraz je uz opravdu tezke.

Koukal jsi se i na nabidku Olympusu? Maji taky skvele.

BTW, ten lidlacky na linku od Mawe nema plastove skla, ale BK-7. Tj. nic extra, ale na tyto ucely jeste za dne uchazejici. Mozna jsi mel v rukou neco jineho, Lidl obcas ma v nabidce na prodejnach ruzne dalekohledy, svoje i Bessery - za tu cenu vetsinou vice nez dobre, jen je treba vyzkouset konkretni kus, nejlepe jeste na prodejne. Ano, vhodnejsi pro decka nebo na obcasne pouziti, nebral bych je na castejsi pouzivani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Mawenzi » čtv lis 3, 2022 9:21

apuka
mela sem pujcenej kamaraduv 10x50 a neprisel mi problem s hybanim obrazu

quido
hm, je fakt, ze sem mela moznost vyzkouset dalekohled vzdy jen neudychana...

ja sem se divala na tento
https://www.megapixel.cz/nikon-prostaff-5-10x50

ale klidne si necham i poradit, mam to jako setrici cil na vanoce 2023 :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dalekohledy

Příspěvekod Quido » čtv lis 3, 2022 10:56

apuka píše:nema plastove skla, ale BK-7. Tj. nic extra, ale na tyto ucely jeste za dne uchazejici.

no jo, pisou (BK-7), coz je hranolova soustava, ale ostatni je plast - s plne sklenenou optikou by se pri te velikosti IMHO nedostaly na takvou vahu (280g) - supr cenu nezpochybnuji

Mawenzi píše:apuka
hm, je fakt, ze sem mela moznost vyzkouset dalekohled vzdy jen neudychana...


a jeste kdyz sedis v zidlicce :twisted:
jako v teto cenove kategorii asi jeden z nejlpesich, takze vyber je OK.. to je pristorj tak na posed, nebo nekde v klidu za bukem, nebo na ptaky (s tou svetlosti 50 je to dobre do lesa i za soumraku),
ale pro mne to neni, - skoro kilo vahy a 10x nechcu, jak jsem uz psal
:t:t
ja jdu zastavim, vyfotim anebo kouknu a jdu dal... kor ted, co chodime s vnuckou, furt s ni neco resim, je ziva a zvedava - to bych na to nemel klid... mozna az bude vetsi a ja budu mit klid... to ale zase budou novejsi technologie ;-)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení