Trekové hole

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pon kvě 27, 2013 19:36

martinnakole píše:Právě že ne... Těch osmdesát za čtyři dny, teďka šedesát za dva. Ani žádnej těžkej terén. Vždycky to koleno začne bolet z vnější strany (a jakoby ztuhne), nejvíc ale těsně před došlapem, když neni zatížený a noha je napřímená. Asi bych toho ortopeda mohl zkusit...

Radej to zkus. 20 - 30 km denne neni tak moc.

martinnakole píše:Každopádně bez toho těžkýho baťohu nemám sebemenší problém tohle chodit (to mám maximálně natažený svaly).

Zkousel jsi chodit podobne vzdalenosti? Jestli jo, tak je to mozna jen nedostatek treninku se zatezi. 15 kilo na zadech neni az tak malo a par let trva, nez si nohy zvyknou.

martinnakole píše:Proto přemýšlím o těch holích - různě se píše, že dokážou dost odlehčit, tak si řikám, že by se těm kolenům fakt mohlo ulevit.

To sice mohlo, ale neni to zadarmo. Jestli jsi v zdravotne v poradku a je to jen nezvyk na zatez, tak si vybudujes zavislost na berlickach a uz nebudes moct chodit bez nich. Nebylo by lepsi postupne svaly natrenovat a zadne hulky nepotrebovat? Zacal bych s lehkym batohem a kazdy vikend jezdil po ceskych kopeckach. 20, 30, 40 km za den a az ti to zacne pripadat kratke, tak zacni zvedat zatez.

Pred lety jsem mel taky problemy s koleny. Znicil jsem si je v Alpach, jelikoz svaly nebyly zvykle a tenkrat silene (dneska mirne az stredni) prevyseni neutahly. Projevovalo se to taky na vnejsi strane, ovsem spis nahlou ostrou bolesti, ktera mne parkrat slozila na zem. Po navratu pak chronickyma bolestma i bez zateze. Podle ortopeda jsem si lehce poskodil chrupavky, nastesti jeste vratne a glukosamin sulfat to spravil. S hulkama jsem pak experimentoval, ale nesedly mi, problem neresi, jen odkladaji, ve slozitejsim terenu jsou spis na obtiz a hlavne clovek postupne prijde o smysl pro rovnovahu. Misto toho jsem si dal zavazek, ze nachodim aspon 1000 km rocne a vysledky se dostavily. Zadne hulky nepotrebuju a kolenum nevadi ani mnohem vetsi zatez, nez tenkrat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod martinnakole » pon kvě 27, 2013 22:02

mike píše:Zkousel jsi chodit podobne vzdalenosti? Jestli jo, tak je to mozna jen nedostatek treninku se zatezi. 15 kilo na zadech neni az tak malo a par let trva, nez si nohy zvyknou.

Jo. 20-30 km několik dní po sobě s lehkym baťůžkem mi fakt nedělá problémy. Při dlouhym klesání si maximálně natáhnu lejtka, ale nikdy jsem necejtil sebemenší bolest v kolenou.

mike píše:To sice mohlo, ale neni to zadarmo. Jestli jsi v zdravotne v poradku a je to jen nezvyk na zatez, tak si vybudujes zavislost na berlickach a uz nebudes moct chodit bez nich.

No, toho se právě trochu bojim :?
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Trekové hole

Příspěvekod lojzmen » pon kvě 27, 2013 22:23

martinnakole píše: loni v Rumunsku se mi povedlo po 80 km s těžkym baťohem oddělat si kolena, že jsem mohl sotva chodit, teďka v Brdech se mi to podařilo už po 60 km.


Jaké jsi měl boty?


martinnakole píše: Mám fyzičku z kola, takže tu chůzi bez problémů "udejchám", ale kolena a svaly okolo nich na těch 15 kg navíc (baťoh) asi fakt nejsou zvyklý...


Po operaci kolena mi doporučili jízdu na kole, že to šetří klouby.
Nešetři se.
Začni chodit po svých.
Hůlky jakékoli jsou obrovská pomoc, ale po nějaké době jsem měl pocit, že bez hůlek mám problém s rovnováhou.
Naposledy upravil lojzmen dne pon kvě 27, 2013 22:34, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1139
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pon kvě 27, 2013 22:32

Hmm. Jeste mne napadlo, ze mas nerovnomerne vyvinute svaly. Z kola vytrenovane ty velke co zabiraji, ale uz ne ty male, co tlumi narazy a udrzuji stabilitu kolene. Takze pri delsi chuzi se zatezi se ty velke unavi pomaleji, nez stabilizacni a koleno se poskozuje. Ono by se ti to mozna stalo i s mensi zatezi, kdybys sel 40 a vice km najednou. Osobne si myslim, ze jestli je to takhle, tak by hulky byly vylozene kontraproduktivni, protoze by se nerovnovaha mezi svaly jeste zvetsila. Naopak, to co jsem doporucoval by pomoct mohlo, ale je to beh na dlouhou trat. Jde o to postupne posilit ty svaly, co potrebujes, a to se nejlip dela cinnosti, pri ktere se pouzivaji.

Ber to jako laicky nazor, potvrdit/vyvratit ti ho muze ortoped. S tema je problem, ze jsou bud mizerni nebo pretizeni (nebo oboji), ale kdyby se ti nejakeho rozumneho podarilo najit, tak by to nebylo od veci. Chtelo by to aspon rentgen, aby se overilo, ze tam neni zacatek nejakeho horsiho problemu, ktery by se pozdeji uz resil hur.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pon kvě 27, 2013 22:36

lojzmen píše:To, co týdenním lenošením ztratíš, nahrazuješ dva až tři týdny.

Tohle podle mne u chozeni neplati. Mozna u rychlejsich sportu, ale chozeni je vytrvalostni zalezitost a i pri delsich pauzach kondice roste. Obcas je nutne pauzu udelat, tyden az dva. Driv jsem po 10 dnech v horach nechodil i mesic (protoze to neslo ;-)) a stejne se to furt lepsilo.

lojzmen píše:Takže - furt chodit po svých.

S tim souhlasim :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » pon kvě 27, 2013 22:43

lojzmen píše:Po operaci kolena mi doporučili jízdu na kole, že to šetří klouby.
Nešetři se.
Začni chodit po svých.
Hůlky jakékoli jsou obrovská pomoc, ale po nějaké době jsem měl pocit, že bez hůlek mám problém s rovnováhou.

A s timhle taky :smt023

BTW, vloni jsem mel zlomenou nohu. Po sundani sadry jsem chodil mesic s ortezou o berlich a kdyz jsem je postupne odkladal, mel jsem dost problem s tim, ze si telo zvyklo "chodit rukama". Najednou jsem mel pocit, ze jdu silene pomalu, nohy taham za sebou a s rovnovahou to taky nebylo nijak slavne. O ruznych bolestech v chodidlech, patach a slachach ani nemluve a neslo jen o tu zlomenou nohu, jednu dobu mne vic bolela ta druha.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » úte kvě 28, 2013 6:34

martinnakole píše:
mike píše:To sice mohlo, ale neni to zadarmo. Jestli jsi v zdravotne v poradku a je to jen nezvyk na zatez, tak si vybudujes zavislost na berlickach a uz nebudes moct chodit bez nich.
No, toho se právě trochu bojim :?
mika neber vážne, on má pár militantných názorov, pri ktorých neberie zajatcov :-D Teda, ak sa bavíme o tom, že paličky ti spôsobia degradáciu príslušných svalov a šliach okolo kolien.

mike, prečo rovnakú teóriu neuplatňuješ u topánok a nosíš kotníkovky namiesto polovičných alebo šľapiek? Nepál je plný nosičov, ktorí vďaka tomu, že v šľapkách chodia odmalička, v nich dokážu dlhodobo nosiť 60-kilové náklady. V horskom teréne. Perfektne vytrénované nohy...

Áno, špecializovaným tréningom dokážeš príslušné partie posilniť, ale to neznamená, že keď tie paličky budeš používať, nedokážeš ich odložiť. Napríklad mne nerobí najmenší problém po mesačnom treku s paličkami urobiť ďalších päť kratších bez paličiek. A urobím to rád, pretože v princípe mi paličky dosť zavadzajú, a keď mám voľné ruky, rýchlejšie si vytiahnem foťák alebo vodu bez otravného odkladania a zdvíhania paličiek. Používam ich, len keď musím, t.j. na dlhých (alebo rýchlych) trekoch, kde viem, že mi odľahčia nohy a kolená na úkor záťaže rúk. Jednoduchá distribúcia sily - buď väčšia sila na jednom mieste, ale menšie sily na viacerých.

Súhlasiť sa dá so "závislosťou" v súvislosti s rovnováhou. Ale tiež to nie je nič, čo by si po pár dňoch bez paličiek nerozchodil. Na druhej strane, paličky občas dokážu zachrániť kotník v situácii, kde hrozí zranenie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod jonza » úte kvě 28, 2013 7:19

Nemyslim, ze ma mike s hulkama pravdu. Spis bych doporucil vice sportu, at neni telo jednostranne zatizeno. Proste kolo, treky, plavat, brusle a tak. Kazdy sport zatizi jine svaly a pak to daleko lepe pracuje dohromady.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Trekové hole

Příspěvekod Lipon » úte kvě 28, 2013 7:37

taky jsem jednu dobu mel problem, ze me bolely vazy z vnejsi strany kolena, ortoped po rentgenu rikal, ze to vypada, ze to vypada, ze neni rovnomerne narostly 4 hlavy sval a koleno se v kloubu nepohybuje idealnim smerem (ani na tramvaj jsem se nerozbeh), a to jsem pritom mel ten rok v lete najezdeno uz pres 1500 km na MTB

doprucil mi koupit si ve sportu takova ta zavazi na kotniky na suchy zip, sednout si kazdy vecer na stul a pomalu nohu zvedat do vodorovne polohy a zase pomalu spustit

po asi 3 tydnech cviceni bolest zmizela \:D/
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4945
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Trekové hole

Příspěvekod martinnakole » úte kvě 28, 2013 12:15

Tak jo, díky všem za rady. Budu si vaše protichůdný názory vykládat tak, že když si k těžkýmu baťohu vezmu hole, a nalehko je tahat nebudu, tak toho až tolik nezkazim :)

Akorát pořád nevim jaký :roll:
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte kvě 28, 2013 12:44

Tady v teto teme najdes nejake zesilovaci cviky: /viewtopic.php?f=31&t=7989

A ja bych rekl, ze by na zacatek, na zkousku mohly stacit hole do tisivovky - napr. nejake ty Fizany nebo Masters. Presny model je jedno, tak aby dobre sedely do ruky a nebyly zvytecne tezke. Zakladni praci udelaji. Stejne, pokud si na ne zvyknes, za par mesicu zjistis, v cem by se "mohly zlepsit", proste zjistis jejich dopad na sve telo a co na nich vadi. No a kdyz zustanes u holi, po case si zacnes vybirat a koupis si lepsi (asi) za vice penez. Takto bys vyhodil zbytecne moc, kdybys potom prisel na to, ze nevyhovuji. At uz hulky jako takove nebo konkretni typ.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod martinnakole » úte kvě 28, 2013 12:58

apuka píše:Tady v teto teme najdes nejake zesilovaci cviky: /viewtopic.php?f=31&t=7989

Díky.

apuka píše:A ja bych rekl, ze by na zacatek, na zkousku mohly stacit hole do tisivovky - napr. nejake ty Fizany nebo Masters. Presny model je jedno, tak aby dobre sedely do ruky a nebyly zvytecne tezke. Zakladni praci udelaji. Stejne, pokud si na ne zvyknes, za par mesicu zjistis, v cem by se "mohly zlepsit", proste zjistis jejich dopad na sve telo a co na nich vadi. No a kdyz zustanes u holi, po case si zacnes vybirat a koupis si lepsi (asi) za vice penez. Takto bys vyhodil zbytecne moc, kdybys potom prisel na to, ze nevyhovuji. At uz hulky jako takove nebo konkretni typ.

To je právě přesně to co nechci... Mám vyzkoušený, že se vyplatí kupovat kvalitní věci hned na první pokus. Když mi nebudou (nějaký kvalitní) vyhovovat, tak je někomu za polovic střelim, finančně na tom budu stejně, a nebudou se mi překážet doma. Když budou v pohodě a budu s nima spokojenej, tak jsem ušetřil :)
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Trekové hole

Příspěvekod Lipon » úte kvě 28, 2013 13:41

nám třeba Masters slouží doteď bez nějakých výhrad, model nevim, ale mají korkovou rukojeť a byly dodávané s letními i zimními talířky - šroubovací fixace zatím funguje, jak má
pravda, nenosíme je furt, nenachodíme s nima ročně stovky km, ale na občasné použití v exponovaném terénu jsou OK

btw. od jara zkouším chodit delší a terénní výlety v "pětiprsťákách" od Vibramu a mám větší pocit jistoty a stability, než i třeba v nízkých trekovkách
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4945
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte kvě 28, 2013 15:18

martinnakole píše:Mám vyzkoušený, že se vyplatí kupovat kvalitní věci hned na první pokus.
Jak uz Lipon taky psal, napr. z Mastersu najdes velice slusne za tu cenu (ja jsem mel Maters Inca, taky s korkovou rukojeti, 3 druhy talirku, dodnes jsem nevidel lepsi mechanizmus uchyceni talirku; vyhodil jsem je pred mesicem po cca 7-mi letech relativne intenzivniho pouzivani, z toho 5 let byly moje jedine bez problemu.), stejne tak napr. i u Fizanu. Budou o neco tezsi (o jednotky deka), nebudou mit super-hyper High-Tech kurvitka, ktere normalne nevyuzijes a budou se kazit. Material a sroubovani jsou stejne jako u drazsich - kdyz neberes v uvahu rozdil mezi zasroubovacim a Flip-Lock mechanizmem.
Napr. toto jsou stredni modely, co neco vydrzi: http://www.alpisport.cz/cz/produkt/77-3 ... 0325w.aspx nebo http://www.alpisport.cz/cz/produkt/77-3 ... 0240w.aspx - tady uz mas i neoprenovy kryt vrchni casti, coz podle mych zkusenosti Ti v zime prijde vice vhod jako Flip-Lock mechanizmus. S uvolnovanim a zasroubovanim FIzanu jsem ani v zime nikdy nemel problem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod dudy » úte kvě 28, 2013 17:57

apuka píše:.....napr. i u Fizanu. Budou o neco tezsi .......


http://www.alpisport.cz/cz/produkt/77-3 ... 0356w.aspx

Mám a gut a to vážim bez patnácti kilo cent.

A tady zalevno: http://www.affekt.cz/fizan-trekkova-hul ... 24738.html
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Trekové hole

Příspěvekod TooMooX » úte kvě 28, 2013 20:16

apuka píše:S uvolnovanim a zasroubovanim FIzanu jsem ani v zime nikdy nemel problem.


To Já se k nim možná neumím chovat ale nějaký Fizany (okolo 1500kč) jsem měl a nevydrželi ani rok. Když jsem se do nich víc opřel, tak se zasunovali. V zimě zamrzali šroubovací mechanismy, až jsem je utrhal :-)

Zato Gipron Expert (FlickLock) dlouho statečně odolávali mému zacházení :lol: Nikdy se nezavřeli !!! Což je pro mne obrovský plus. Několikrát jsem je dost nepříjemně ohnul - zapružili a vrátili se bez následku zpět Časem (cca 50-70 treku ?) sem jim sice utrhal hroty (no spíš konce holí a hroty pak cinkali uvnitř) :D Při chůzi se šprajcli mezi kameny a šup a bylo to. Asi už únavou protože před tím toto zapáčení X krát přežili.
Absolutně sem se o ně nestaral takže povrch v dezolátním stavu, v zimě proto často zamrzali, páčil jsem je ven/zasunoval. V létě zase jsem je doma několikrát zapomněl vytáhnou a usušit = následoval svěrák a sikovky :D S menšími ujmami je dojíždím dál.... Opravdu bytelné hole :wink:
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Trekové hole

Příspěvekod mitau » úte kvě 28, 2013 21:28

Při hledání Gipron Expert jsem narazil na jejich variantu Gipron Expert Flex.
Flex - spodní segment hole je vyroben z pružného materiálu, který výrazně omezuje zlomení hole - např. při zaklínění hole mezikameny, v hlubokém sněhu a pod.

Zajímavý koncept, jak zamezit ulomení hrotu, ale bohužel se mi o tom nepodařilo najít žádné další informace, recenze apod. Reálná funkčnost tedy může být diskutabilní, osobně bych se bál, jak se to bude chovat za běžné chůze.
Jako univerzální hole na všechno možné jsou asi ideální. Akorát je otázka, jestli by člověku nestačily nějaké lehčí jako např. Fizany, které má dudo. Za 1500,- už člověk sežene leccos a ušetřit 100g na každé hůlce není zanedbatelné. Je ale na každém, aby si určil své priority.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1225
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte kvě 28, 2013 21:43

wawrik píše:mika neber vážne, on má pár militantných názorov, pri ktorých neberie zajatcov :-D Teda, ak sa bavíme o tom, že paličky ti spôsobia degradáciu príslušných svalov a šliach okolo kolien.

Spravne :twisted: Mne to nevadi, jdu v nekterych vecech proti vetsine i ve svem oboru. Uz jsem se smiril s tim, ze obcas proste lidi nepresvedcim. Zvyk je zelezna kosile a vetsina lidi dava prednost okamzitemu zisku pred odlozenym i kdyby ten druhy mel byt stokrat vetsi. Coz je i tenhle pripad.

wawrik píše:mike, prečo rovnakú teóriu neuplatňuješ u topánok a nosíš kotníkovky namiesto polovičných alebo šľapiek? Nepál je plný nosičov, ktorí vďaka tomu, že v šľapkách chodia odmalička, v nich dokážu dlhodobo nosiť 60-kilové náklady. V horskom teréne. Perfektne vytrénované nohy...

Ale ja ji prece uplatnuju ;-) Vsak jsem nedavno psal, ze uz mam problemy chodit v nizkych botach v trochu horsim terenu, protoze jsem zvykly na pohorky. Tuhle volbu jsem udelal jeste nez jsem vedel, ze vubec existuje, a zrusit by ji sice slo, ale stalo by to spoustu casu a sil. Ktere se mi nechce investovat a hlavne nemam duvod. Beru veskere chozeni jako trenink na hory a na horach pohorky potrebuju. Ze bych se dostal na uroven nepalskych nosicu je mimo realitu. Navic si myslim, ze je to o dost min skodlive nez hulky. Porad jsou to jen boty, i kdyz poskytuji jistou oporu, ale clovek stale chodi prirozene a oslabuji (spis nesili) jen slachy okolo kotniku. Chodit s hulkama prirozene neni a oslabuje toho vic.

wawrik píše:Súhlasiť sa dá so "závislosťou" v súvislosti s rovnováhou. Ale tiež to nie je nič, čo by si po pár dňoch bez paličiek nerozchodil. Na druhej strane, paličky občas dokážu zachrániť kotník v situácii, kde hrozí zranenie.

Do kterych by ses ovsem bez hulek vubec nedostal :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte kvě 28, 2013 21:49

Lipon píše:taky jsem jednu dobu mel problem, ze me bolely vazy z vnejsi strany kolena, ortoped po rentgenu rikal, ze to vypada, ze to vypada, ze neni rovnomerne narostly 4 hlavy sval a koleno se v kloubu nepohybuje idealnim smerem (ani na tramvaj jsem se nerozbeh), a to jsem pritom mel ten rok v lete najezdeno uz pres 1500 km na MTB

To je ono. Proto od zacatku rikam radej zajit k ortopedovi. Nakonec by to mohlo byt neco podobneho a jestli se to da vyresit tremi tydny spravneho cviceni, tak to je skoro zadarmo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mitau » úte kvě 28, 2013 22:03

S mikem v podstatě souhlasím, že používat trekové hole je obecně špatné, ale myslím si, že občas užitečné být mohou. Každého občas zláká možnost jít kousek za své hranice (ať už je to 24 hodinový pochod nebo náročný pochod natěžko) a v takových chvílích je lepší nohám odlehčit pomocí hůlek než riskovat zranění. Kdyby člověk hole neměl, stejně by ho to od takovýchto akcí neodradilo (vlastní zkušenost).
PS: Ano, bylo by lepší se akcí, na které člověk ještě nemá, neúčastnit, ale člověk je tvor iracionální a těžko se tomu dá vyhnout.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1225
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte kvě 28, 2013 22:13

Jj, tohle beru. Vyjimecne, kdyz je k tomu duvod, tak lepsi, nez si ublizit. Iracionalitu taky, obcas si clovek chce zkusit, co zvladne, a pak ho dva mesice boli slapka jako mne ;-)

V diskutovanem pripade bych se ale trochu bal toho, ze problem uz existuje a chozenim s hulkama se jen zakryje a pak mozna vyleze pozdeji i s nima.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte kvě 28, 2013 23:27

Jeste mne napadlo, abych byl spravedlivy. Hulky se obcas opravdu hodi. Treba sneznice si bez nich nedovedu moc predstavit a lyzovani bez hulek mi taky nikdy neslo. To ale bude tim, ze mit na nohach sneznice nebo lyze je taky neprirozene, tak je to holt potreba vyvazit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte kvě 28, 2013 23:38

"Porad jsou to jen boty, i kdyz poskytuji jistou oporu, ale clovek stale chodi prirozene..."

S tim bych moc nesouhlasil. Prakticky v zadnych soucasnych botach clovek nechodi prirozene, jak by chodil bosky, kdyby nikdy zadne boty nenosil. Stejna jako vsechny bezecke boty nas nuti behat neprirozene - a napr. proto se musi odpruzit paty... Prirozena chuze, dokonce ani beh nezatezuje (tolik) paty, jak jsme k tomu nuceni v botech.

A k ulehceni kolen (ale i bedernich kloubu) bych znova upozornil na "spravny" zpusob chuze z kopce - hlavne pokrcene kolena a mirny predklon! Boli sice z toho svaly, ale to prejde a casem se posilni, kolena se vsak moooc podekuji. A je to takto taky mnohem prirozenejsi chuze (z kopce!) jako s narovnanyma nohama.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte kvě 28, 2013 23:50

No dobre, v tom mas pravdu, ale pro cloveka postizeneho civilizaci je pohyb botach prirozeny a tak ho i beru. Tedy prirozeny ve sve neprirozenosti ;-)

S pohybem z kopce rozhodne souhlasim. Ani ne tak kvuli kolenum (ale jen proto, ze jsem o tom takhle nikdy nepremyslel), jako kvuli stabilite. Cim vetsi svah, tim vetsi pokrceni a predklon. Daji se tak v pohode sejit i pomerne prudke a kluzke svahy, coz je ted po destich aktualni. Kdyz nohy podjedou, tak clovek proste popojede a nepadne na prdel. Vypada to sice blbe (rikam tomu neandrtalska chuze), ale ucel sveti prostredky. Mimochodem, takhle je clovek mnohem stabilnejsi, nez s hulkami, se kteryma se to ani nenauci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod wawrik » stř kvě 29, 2013 6:30

mike píše:Zvyk je zelezna kosile a vetsina lidi dava prednost okamzitemu zisku pred odlozenym i kdyby ten druhy mel byt stokrat vetsi. Coz je i tenhle pripad.
Nie je. Chôdza s 20-kilovým batohom je jednoducho nadzáťaž, na ktorú telo nie je zvyknuté, leda by si sa živil ako kuriér bez bicykla :D Môžeš ho na to buď pripraviť špecializovaným cvičením (lebo keď žiješ zdravo, bajkuješ, chodíš atď., všetky iné možnosti si vyčerpal), alebo si počas nadmernej záťaže pomôžeš paličkami. Tým odľahčíš kĺbom a rozložíš záťaž na skupiny svalov, ktoré by inak nerobili nič. To má vplyv aj na dlhšiu výdrž na treku, únava príde neskôr.

mike píše:Do kterych by ses ovsem bez hulek vubec nedostal :twisted:
Tebe nikdy bez paličiek neušla noha? :shock:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trekové hole

Příspěvekod fps » stř kvě 29, 2013 10:04

mike píše:Treba sneznice si bez nich nedovedu moc predstavit

tak to já zase ano, něco jsem už na sněžnicích nachodil, ale nikdy jsem v ruce neměl žádné hůlky, podle mě jsou na chození hůlky zbytečný, podle mě to je jenom módní záležitost, proč bych měl tahat zbytečných cca 0,5kg, a unavovat mácháním s nimi ruce, a o tom že při všem překážejí ani nemluvě
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Trekové hole

Příspěvekod fps » stř kvě 29, 2013 10:15

podle mě je lepší řešení snížit váhu batohu, než tahat cca 20kg batoh, a mít kvůli tomu hůlky, na týden se dá v pohodě vejít na cca 10kg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Trekové hole

Příspěvekod Vachon » stř kvě 29, 2013 11:23

Přijde mi, že se ta diskuse o hůlkách zvrtává (pokolikáté tady už?) na fundamentální diskusi ano/ne, bez ohledu na podmínky, pro které člověk tu volbu dělá. A význam, který mohou (nebo nemusí) hůlky v dané situaci mít.
Něco jiného je chůze po rovině (tam pak fakticky jde o nordic walking a bavme se, proč ho lidi provozují), něco jiného sestup po kamenech, něco jiného chůze po hřebínku na sněžnicích apod.
Jen jako příklad, já si často v nějakém náročnějším terénu na sněžnicích vezmu radši cepín než hůlky, ne čistě kvůli zadržení pádu, ale proto, že se s ním člověk snáz opře při traverzu nebo prudkém stoupání, a obecně mi přijde příjemnější mít něco v ruce než nic (celkově je to vlastně všechno o držení rovnováhy, do důsledků vzato něco jako když lanochodci nosí tu velkou tyč); nemít cepín, tak si v těchhle situacích radši vezmu hůlky než nic.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Trekové hole

Příspěvekod dudy » stř kvě 29, 2013 14:31

Kolik hlav, tolik pravd.
Mám takovej pocit, že se z toho dělá větší věda, než to je (ortopedicko, motoricko, psychologický aspekt hůlky), dyk je to jen alumíniovej klacek.
Jenom mi přijde zvláštní, že většina lidí, kteří v horách opravdu žijí, ty hůlky, hole, čakany, alpský hole...používá.
I Jánošík měl valašku, pastevci nosej hůl a nejen na psy a vlky, každej horal měl sukovici, každej hajnej měl loveckou hůl s parůžkem, babky s klestím nosily hůlku, výletníci špacírštok, hole používali i indiáni a eskymáci, ba i na sněžnice, dokonce i správný gantleman, anž zdráv jako řípa měl hůl, já když du na houby tak si seberu klacek.....
Ale jak je hliniková, tak nám z ní degeneruje pohybovej aparát?
V důsledku by se dalo říct, že jsme zdegenerovaný celkově, páč spíme ve spacáku, nebo v posteli, zaímco přirozený je chrnět nahej zahrabanej v listí, do vody si sypem sajrajt abysme se neposrali, ničíme si nohy v botách, odvádíme po od těla což nejni přirozený, někdo se dokonce na treku i meje ba se i dezinfikujou, když prší máme bundy abysme se neumokřili, žereme stravu bohatou na všechno, zbavenou vody a chuti, cmudíme to na plynu, místo aby sme hryzali kořínky a vybírali hnízda......
Kdo si troufá stanovit co je správně a co ne, co je rozmazlenost a co nutnost? Navíc to má nastavený každej jinak
Pravda je relativní a ne že : máš hůlky - degeneruješ kolena, popř. nemáš hůlky - přetěžuješ kolena.
Za mě: Hůlky mám, používám je střídmě, ale vobčas se šiknou a když je nemám ulomim si větev. Zas na druhou stranu se na ně dobře staví přístřešek, ale to de i na klacky.
Takže moje rada zní: Voprubovat, zvážit a pak užívat dle potřeby. A to musí každej sám za sebe.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Trekové hole

Příspěvekod Vachon » stř kvě 29, 2013 14:53

=D>
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení