Trekové hole

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 13:18

tor88

pěkná "receneze"
další podpora toho, co se tu omílá pořád dokola - nekupovat tyhlety rádoby outdoorové potřeby typu decathlon, lidl, kilimajaro atp. - sice jsou levné a nové vypadají docela dobře, ale jejich funkčnost a spolehlivost je na hony vzdálená potřebám turisty...
ještě tak triško, kraťasy, vestičku, ok, ale věci na které je třeba se v terénu spolehnout, ty radši fakt ne! (samozřejmě, že se najdou i vyjímky, ale jak to poznat...)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte zář 27, 2022 13:27

Quido píše:samozřejmě, že se najdou i vyjímky, ale jak to poznat
Tak v Dekaci napr. tak, ze maji snacku Simond - horolezecke veci, co jsem kdy mel alespon v rukou, nezadaly si s jinymi znackovymi.

K tem holim Decathlon - meli jsme doma par tech skladacich se snurou uvnitr. Venku jsem s nimi nikde nebyl, ale ze skoumani doma vypadaly docela bytelne udelane, spoje byly presne, zapadly, jak meli a zadne "volnosti" jsem nikde nezjistil. Cimz nehodnotim jejich skutecnou spolehlivost ani uzitnou hodnotu.
Vratili se proto, ze po slozeni se synovi nedaly rozumne a jednoduse dat na batoh zvenci - byly prilis kratke :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 14:15

apuka píše:Tak v Dekaci napr. tak, ze maji snacku Simond - horolezecke veci, co jsem kdy mel alespon v rukou, nezadaly si s jinymi znackovymi.

No nevím, jednou jsem se nechal unést a pořídil si peřovku Simond - do měsíce jsem ji vracel. Aspoň, že nedělají krky s vracením...

Neodsuzuji Dekáč jako celek, ceny mají vtšinou bezkonkurenční, koupil jsem si tam dva cyklodresy, plavky, ploutve (ale šnorchlovací sadu jsem taky vracel), dokonce i lyžařskou přilbu, občas tam koupím i triko či košili, tepláky, děckám nějaké hadry, ale věci, ke kterým potřebuji mít důvěru, jako třeba boty, batoh, stan, atp., bych tam asi nekupoval... značka neznačka, napsat si tam můžou, co chtějí - toť můj postoj k Dekáči...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte zář 27, 2022 15:04

I kdyz je to OT, docela by me zajimalo, cos mel proti Simond perovce. Manzelka jednu lehkou mela doma spolu s dalsimi trema z daleka ne nejnizsich rad, myslim, ze to byly Mountain Ewuipment, Outdoor Research a North Face a z nich se ji (po strance zpracovani, vzhledu i lezeni peri, vice jsem vyzkouset nemohl, na mne se nevlezla :-D) daleko nejvice pozdavala prave ta z Decathlonu. Vratila pouze proto, ze ji nevyhovoval strih (na ni nekde uzke, nekde siroke). Sice nakonec skoncila u Warmpeacu (citila se v nem vyrazne lip nez ve vsech ostatnych plus dva Raby a neco od SJ, davneji predtim zkouseli i od Mammuta), ale rikala, ze pocitove ta Decathlon byla cca na stejne urovni. Ty ostatne (i kdyz jejich ceny - hlavne normalni, bez slevy - byly i nasobne vyssi) i mne prisly horsi kvality zpracovani a i prijemnost latky byla jinde.
Jasne, u ni to nebyla otazka zadne technicke vyspelosti a nejspickovejsich materialu ale slo vyslovene o pocit, kdyz ji mas na sobe. Prave proto me zajima ten Tvuj duvod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 18:16

Muj duvod bylo to, ze se peri sypalo oprad na jednu stranu, podle zateze a podle pohybu, a pak ze to peri lezlo ven vsude, na rubu i na lici....
podobne se chovala i perovka od WP (ostatne to mi delal i jejich spacak)... od WP mam a manzelka hrusi SS kate (podzim zima) jinak mne nijak nepresvetcili...
:roll:
Nakonec jsem si nechal perovku od Marmotu (v akci za jen o neco malo vice kacek) a ta slouzi dobre uz 5. rok
:-..
:sorac: za OT
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte zář 27, 2022 20:17

Diky. Alespon videt - u Dekace i WP -, jak jsou zkusenosti ruznych lidi hodne odlisne. Nebo jak se v case meni nektere veci. Model Dekace nemel zadny problem s perim, ani s presypanim, stejne jako jeji WP perovka pustila doted dokopy mozna 3 mala pirka a jeji Viking 900 (tak 20 let stary) sice nekolikanasobek, ale v podstate zanedbatelne mnozstvi. Vyrazne min nez napr. synuv SJ, abych o to Mountain Equipment nebo (M HW?) co mi jednou poslali misto Ortovox bundy ani nepsal - otevrel jsem krabici a vyletelo z toho spousta peri, spacak byl taky docela pokryti chmirim. Taky syn i manzelka maji na chaty nejlehci perovku od Dekace a tam snad ani jedno pirko zatim nevylezlo.

Asi to chce i trochu stesti - ale stejne plati napr. i pro trekove hole. Viz moje ruzne zkusenosti s (ruznymi verzemi) Leki Makalu - a taky ty dobre se sroubovacimi Fizany.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » úte zář 27, 2022 20:28

Abychom se vratili zpet k trekovym holim.

Pred dovolenou jsem si koupil nove Fizany Elbrus s tim "fliplockem" nebo jak se to jemenuje. Po dvou tydnech uz mohu za sebe rict, ze to byl pro mne trochu omyl. Krome uz spomenuteho "problemu", ze se nemaji odkladat vedle lavice, bo se potom clovek nachodi stovky vyskovych metru (jednym smerem bez hulek!) a ocekavaneho problemu s vysouvanim spodniho dilu ve slozenem stavu maji dve neprijemne nevyhody (znovu zopakuji - pro mne):

1) Misto rychlejsi manipulace mi trvalo vzdy delsi dobu, kym jsem to nastavil na pozadovanou delku a hlavne kdyz jsem to slozil a odkladal na bok ruksaku nez mi to trva se sroubovacima. Ja si vsak nehraju v prubehu dne s ruznyma delkama, nastavim rano a slozim odpoledne, takze neocenim rychlou zmenu delky.
2) ve slozenem stavu jsou tak o 8-10 cm delsi i bez vysouvajicich se spodnich casti; je to kvuli tem dvema spojovacim clankum. Dela to na ruksaku docela problem.

Takze az by chtel syn, ktery si je pochvaluje, tak s radosti tyto nove vymenim za jeho stare sroubovaci, ktere ma doma jako zalozni k tech s fliplockem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 21:35

kdyz jsem hledal pro sebe "ty prave" hulky, tak jsem, jako obvykle, zkousel kde co, vetsinou pujcene, ale i kupovane... nakonec jsem neseznal jednoznacnou vyhodu mezi sroubovacima a zacvakavacma (manzelka ano, sroubovaci neutahne sama tak, aby "nechodily") - mne zajima cena, spolehlivost a vaha... nakonec jsem to uzavrel tak, ze nechci zadne nad 0,5kg, ale nechci ani karbon (cena, cholostivost) a max. neco malo pres 2 tisice kacek - no a pochopitelně, aby mi sly k pleti :mrgreen:
Jednou jsem narazil ve Sportisimu na Komperdelly za jedenact stovek / 465g, rikal jsem si supr... na jednou treku se mi zlomily, ani nevim jak, nejsem si vedom zadneho zvlastniho pohybu ani zvlastniho zachazeni - smula... :cry:
Pak ty Fizany, do me vahy se vesly (compacty s rezervou a manzelka ma trek) - a cena 14 a 11 stovek byla supr, jenze, jak pisu, zklamaly a nebudu s nimi dal experimentovat... tim nechci rict, ze jsou spatne, ale ja jim neverim

Leki Makalu - mel jsem pujcene - 550g za 2k ...nee
Leki Eagle - mel jsem, cena OK, ale zase, 540g...
(Edit: mne u Leki nasedi ani ty jejich poutka)

Skoncil jsem u BD Trail Trek za v akci 16 stovek s vahou 480... asi 5. nebo 6. rok a bez problemu
Toz asi tak :wink:
Naposledy upravil Quido dne úte zář 27, 2022 22:59, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » úte zář 27, 2022 21:45

No vidis, kolik by sis usetril problemu, kdyby ses na hulky vykaslal :twisted:

:sorac: nedalo se odolat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 22:21

v pohode - to mas naprostou pravdu, ale nedobabral bych se jinak ke svym BD "milaskum" O:)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » úte zář 27, 2022 22:36

Quido píše:mne zajima cena, spolehlivost a vaha.


trekovy hole jsem driv nepouzival, pouzivam je az v poslednich letech .. ze zacatku se mi podarilo dvoje zlomit, ted mam Leki Makalu a pripadaj mi, ze to jsou presne hole, co jsem hledal .. Vybral jsem si je hlavne kvuli robustnosti .. zatim jsem s nima udelal jen jeden velkej vylet (Skotsko 2022), kde dostaly poradne zahulit, drzej ale skvele .. Vyssi vaha (520g par) je v tomto pripada kompromis a trade-off za jejich robustnost .. S batohem mam 120-130kg, ze nejsou o 150g lehci mi fakt nevadi .. zkousel jsem si i lehci a "vychytanejsi" (Black Diamondy i Fizany), vzal jsem ale tyhle Makalu "made in czechia" protoze je na prvni pohled videt, ze tam kde jsou Fizany s vahou a BD s ficurama jsou tyhle Leki se spolehlivosti a odolnosti ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2033
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 22:42

ntz píše:zkousel jsem si i lehci a "vychytanejsi" (Black Diamondy i Fizany), vzal jsem ale tyhle Makalu "made in czechia" protoze je na prvni pohled videt, ze tam kde jsou Fizany s vahou a BD s ficurama jsou tyhle Leki se spolehlivosti a odolnosti .. myslim ze superlehke, superspolehlive a levne hole ne-existujou ;) .. cekal bych, ze zkuseny harcovnik jako ty to bude vedet ..


no tvl - a tohle je jako k cemu...?
:rolleyes:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » úte zář 27, 2022 22:48

@Quido - posledni vetu jsem smazal ze svyho prispevku ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2033
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod Quido » čtv zář 29, 2022 12:44

a co tím chceš říct...?
zní mi to jako, že jsem za ty roky nic nepochopil, že jsem debil, když si nepořídím těžší a dražší hůlky, zato vyrobené v ČR, protože tobě vyhovují - nicméně věřím, žes to tak nemyslel, přestože jsi to tak skoro napsal
:mrgreen:

Každý jsme halt došli ke svým finálním hůlkám, to je ok, jen nechápu, proč tu vytváříš jakési zástupné argumenty... upřímně, podle mně si to cucáš z prstu.
:roll:
V čem jsou ty ostatní hole vymakanější?
Jaké fičůrky u BD máš na mysli?
Jaký benefit plyne z toho "made in czechia"?

Já bych možná šel i do Makalu, nebýt těch poutek, váhy a ceny - když mohu mít levnější ty, co mi vyhovují, proč bych bral dražší...? Krom toho, ten limit 500g jsem si stanovil sám, nikomu ho nevnucuju. Na většině akcí (treky, hřebenovky ap.), co chodím, používám hole tak 40/60 až 50/50 % - techničtější úseky, sutě a kamenné úseky vesměs bez holí, a třeba nástupy taky většinou bez holí... tudíž mi o tu váhu i trochu jde... ke karbonovým, když pominu cenu, nemám důvěru - možná předsudek, ale je to tak... nic jiného v tom není
Naposledy upravil Quido dne čtv zář 29, 2022 13:53, celkově upraveno 2
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv zář 29, 2022 13:06

@ntz: Vidis, u mne Leki Makalu jsou mimo hru - jak jsem parkrat psal, zklamaly hodne - zasouvali se pouze tlacenim rukou a nedalo se to nijak vice zatahnout. Delal to i nahradny novy par, jen tam obe hole, reklamoval jsem jenom jednu. Na druhe strane nejake hodne starsi (ani netusim, jak se k nam dostaly :-) funguji bez problemu, jen jejich uchop (plast+guma) i poutka jsou hodne blbe pouzitelne.
Na druhe strane Fizany uz v nasi rodine odvedly tolik dobre a tezke prace a spolehlive vydrzely tolik, ze nemam sebemensi duvod shanet neco jineho. Krome tech novych s rychloupinanim, ktere jsem si chtel vyzkouset - ale uz to opakovat rozhodne nebudu. Navic - alespon u techto - zmenil Fizan poutka, pokud to tak udelal i u jinych, tak to dobre neudelal. Ale stale jsou - pro mne - lepsi nez ty stare Leki.

Jeste pridam, ze ohnuti/ulomeni nektereho dilu tim, ze mi na to nekdo plnou vahou a silou slapne, spadnu na to nekde mezi dvema vyvysenimi misty za vadu nepocitam. To si u Fizanu zajdu do Pribora a za par kacek dany dil necham vymenit. Coz zkus udelat u Leki (chteli po mne za stredni dil 600 Kc pred hoodne lety) ](*,).

Ale Compacty bych si sobe nebral - uplne jim neverim, ony taky jsou na trochu mensi zatizeni nez co jim dam ja.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » čtv zář 29, 2022 13:22

mame v rodine asi 5tery ruzny trekovy Leki (dvoje uz jsem stihl zlomit) a nevsiml jsem si, ze by se nejake zasouvaly .. asi fakt nejaka smula - anebo sis ty Makalu neutahl .. :D, u te packy je jeste sroubek
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2033
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » čtv zář 29, 2022 14:07

ntz píše:asi fakt nejaka smula - anebo sis ty Makalu neutahl .. :D, u te packy je jeste sroubek
To byly sroubovaci :wink: (stejne jako ty funkcni stare). Tehdy prakticky vsechny verze Makalu byly sroubovaci.

Kdyz mi v obchode dali ty nove, jeste zabalene, tak jsem je rozbalil primo v obchode abych je zkusil - a zasouvali se. Prodavacka se na mne s usmevem koukala, ze to neumim zatahnout, tak zatahla jak jen dokazala (nebyla to zadna 40-tikilova slabounka kvetinka ale poradna zenska a jeste nejaka lezkyne, svaly mela vetsi nez ja :-)), oprela se o ne - a sla malem k zemi :-). Jo - ty reklamovane a nove nebyly ze stejne serie, byly male zmeny v baleni.

K tomu "Made in Czechia" - otazkou je, co se dela v CR. Je to nemecka firma z druhe strany hranic. Kde se ale delaji trubky a jine dily, kde se to kompletuje, kde se bali - to klidne muze byt ruzne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod ntz » čtv zář 29, 2022 19:50

aha .. soucasne Makalu maj packu a fungujou bezvadne .. damska verze tech Makalu se jmenuje Cressida .. Mame doma jeste jedny budget sroubovaci hole od Lafumy a jedny hole od znacky "Crossroads" (nejake sportissimo) a nezasouvaji se zadne .. co se tyce tech Leki a zasouvani tak je to fakt divny .. kdyz jsem se lecil po zraneni kotniku a kolene, tak jsem s holema chodil dost a vubec zadne se nezasouvaly (akorat jsem oboje Leki zlomil ..), meli jsme Leki Trail a jeste jeste jedny nejaky lepsi taky sroubovaci karbonovy ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2033
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2023 15:30

Dotaz na majitele Fizan Compact. Stalo se vam nekdy, ze se sroubovani vubec nechytlo?

Pritelkyne je ma, byli jsme v nedeli na sneznicich a jak byla kosa, tak se chytaly fakt spatne. Ji se to nepovedlo vubec a mne az po mnoha pokusech. Nebylo ovsem -20, ale tak -2, kdyz jsme to delali. Pricemz doma v teple to celkem funguje. Moje stare Leki se stejnym mechanismem se chovaly podobne, teplotni roztaznost je mrcha. Mj. i proto jsem je vymenil za Fizan Alps s jinym mechanismem.

Jde mi o to, jestli si ma poridit nejake jine nebo spolehat na to, ze to sice bude trvat, ale nakonec se to povede. Protoze kdyby ne, tak je to na sneznicich fakt problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » stř bře 8, 2023 15:38

To se mi ještě nestalo, ale párkrát mi trvalo celkem dlouho, než jsem je dokázal utáhnout. Stálo mě to zmrzlé prsty a nervy, že z výletu nebude nic. Takže jsem si na zimu pořídil jiné. Těžší ale spolehlivější.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2023 15:45

oodoow píše:nervy, že z výletu nebude nic.

O to mi presne jde.

Jake sis teda poridil misto toho? Ja mam Fizan Alps, ktere maji lepsi vnejsi sroubovaci system (Concept), ale taky s nim nejsem uplne spokojen. Jednak uz jsem ho docela orval a jednak mi parkrat zamrznul. Pred casem se mi jeden dil uplne vyrval, jelikoz je tam jen nalisovany. Chytnul jsem nekde hulkou o vetev a jak jsem za ti skubnul, spodek tam zustal #-o Prilepil jsem to vterinakem, drzi to, ale duveru to moc nevzbuzuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » stř bře 8, 2023 15:52

Rekl bych, ze problem nebude s tepelnou roztaznosti, ale s vlhkosti a pripadnym zmrznutim vody.

Mne se to stalo za poslednich 10+ let tak dvakrat-trikrat u jinych sroubovacich Fizan holi, jednou to bylo vysoko v horach tesne nad nulou, kdy hole po pouziti v desti nevyschly, resp. zustala tam natecena voda po rozebrani. Mozna taky v noci zmrzly, to nevim. Uplne stejne jen o neco malo (tak do 5x) stalo jak manzelce, tak i synovi s jinymi sroubovacimi Fizany ve stejnych podminkach, resp. na ledovci, kdyz je nechali lezet na ledu a potom "se hrali" s delkou. Manzelka ma taky Fizan Compact 4 (ctyrdilne), v zime taky mela obcas problemy, ale spise dane absenci jakehokoliv uchytu, ze se ji ruce/rukavice prokluzovali na holi nez ze se to nechytlo. Jeste se ji obcas ve vetsi zime a fujavici, resp. kousek pod nulou a desti stalo, ze se nechtely povolit, nemohla je hned slozit, kym se "neroztopily".

Na druhe strane oproti dvojim Leki a jeste strarsimi Masters, vsechno sroubovaci je to o nekolik radu lepsi - ty se v zime, mokru, snehu a ledu nechytaly vyrazne casteji.

Takze moje rada je, kdyz to nejde, zkusit papirovym kapesnikem poradne vytrit vnitrek tlustejsi a vnejsek tenci trubky. No a po vylete vzdy co nejdrive je dat poradne vysusit - bacha, kdyz to jen tak polozis na zem nalezato, obcas v trubce zustane vlhkost i po tydnu!

Kdyz to budes chtit vymenit, budes mit tezky vyber. Sroubovacich a stejne skladnych moc nenajdes, ty skladaci s dratem vevnitr, alespon od Black Diamondu na zatez na Tvych sneznicich (soudic podle Tvych popisu, co na nich delas) nemusi vydrzet (zrovna ted mam synove v reklamaci, jednoduse se ukonceni dratu vysmyklo (ne vytrhlo, ani naznak nasili, navic se to stalo uprostred treku, kdy to bylo slozene) zevnitr a neda se to tam dat jen tak zpet. Navic tyto prece jen zabiraji vice prostoru nez Fizan Compacty.
Na druhe strane ty Compacty nejsou uplne stavene na podobnou zatez.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2023 15:57

Tepelnou roztaznosti jsem si temer jisty, hole byly naprosto suche, lezely predtim mesic doma. U starych Leki to byvalo stejne a tam vylozene zalezelo na teplote, jednou bylo asi -15 a to jsem myslel, ze budu muset jet zpatky, blbnul jsem s tim aspon ctvrt hodiny.

Neni to pro mne, pisu, ze je ma pritelkyne. Je lehci a zdaleka jim nedava zabrat tolik, jako ja. To sroubovani je jediny problem. A ano, skladnost a vaha je duvod, proc je ma. Ja jsem si je nekoupil, protoze mi bylo jasne, ze bych je brzo zrusil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » stř bře 8, 2023 16:23

Jeste by mohl byt problem, ktery se projevuje podobne, ze odchazi ten rozpinaci mechanizmus, resp. je vlasecna zlomenina kolem nej. Kouknete se (nejlepe zvetsovakem a pri silne svetle), jestli ji tam neuvidite.

Jinak jak pisu, Fizan sroubovaci hole se u nas v rodine pouzivaji uz tak 20 let, nekolik ruznych modelu, jeste stale mame doma vsechny (s par vymenenymi dily, zlomene, ohle nebo vyse uvedena praskla trubka u spoje), pouzivaji se neustale, od +30 do -27 (mozna i niz), za kazdeho pocasi, zazily opravdu vsechny mozne podminky, ale zadne casto opakovane podobne problemy jsme s nima nezazily. Jen vyjimecne.

Jeste pokud chce pritelkyne jine, tak docela skladne (ale samozrejme zabira vice mista na sirku nez Fizany) jsou tyto Grively. Maji zajimavy, ale dobre funkcni mechanizmus - ale pevnou delku, s nastavitelnou je to uz delsi, az 53 cm. Syn je mel, ale nejdrive mu na to stoupil pri pouziti kamarad vedle nej a potom to zapomel ve vlaku.
U nich bacha na jednu vec - na linku je to za par, ale prodavaji se (i u Singing rocku) nekdy na kusy. Muzes je objednat na vyzkouseni z 8a.cz, tam mas i poslani zpet, myslim, zdarma.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod oodoow » stř bře 8, 2023 17:04

@mike: Místo nich mám nějaké skialpové Leki z aukra, ale model už nedohledám. Jsou taky šroubovací, takže tam taky někdy nastane podobný problém. Ale já chodím spíš na lyže, takže teď je pro jistotu mívám nastavené napevno a přidělané k lyžím při cestování. Problém tedy nastává jen když jdu běhat do sněhu a to není zas tak často.

Vyřešit by se to dalo asi pomocí jakýchkoli holí s flicklockem.

Každopádně mám postup, který mi vždycky pomohl je nakonec utáhnout: Vytáhnu celý díl a ručně točením pořádně rozšířím ten vnitřní roztahovací mechanismus, aby se to tak tak dalo strčit do následujícího dílu hole, už tam musí být nějaké tření. No a potom postupně posouvám a utahuju až to mám na vzdálenosti jaké chci a pak utáhnu pořádně.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2023 17:07

@apuka: to by se ovsem projevovalo i doma, ze. Mne prijde zavislost na teplote evidentni.

Jinak se neptam obecne na Fizan, ale konkretne na Fizan Compact. Jsou tenci a lehci, takze sklon k problemum muze byt vetsi. Jde mi o to, jestli je na zimu menit nebo ne. Par minut sroubovani prezijeme, ale kdyby se to nechytlo vubec, tak je to prusvih.

Dalsi vec je teda, ze kdyz je clovek rad, ze se to vubec chytlo, tak se neda menit delka podle terenu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2023 17:09

oodoow píše:Vyřešit by se to dalo asi pomocí jakýchkoli holí s flicklockem.

Jasne, proste s jinym mechanismem. Mne ten Concept od Fizanu taky funguje, ale vylozene nadseny z nej nejsem, viz vyse.

oodoow píše:Každopádně mám postup, který mi vždycky pomohl je nakonec utáhnout

Pravda, tohle jsem se staryma Leki taky delal, kdyz se vubec nechtely chytnout. Diky za pripomenuti, kdyz tak to priste zkusim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trekové hole

Příspěvekod booze » stř bře 8, 2023 18:15

Povrch uvnitr hole neni povrchove upraven, tak tam prirozene vznika oxid hlinity, ktery chrani hlinikovy povrch. Pokud dojde ke zvyseni vlhkosti, tak se oxid hlinity zmeni na hydroxid hlinity a ten "klouze". Me to Fizany taky delaji a resim to tak, ze zamek povytahnu zpoloviny ven z trubky, pak ho vyosim a zacnu dotahovat, jak se chytne, tak ho zasunu na pozadovanou delku a dotahnu.
Po zkusenostech, kdy mi zmzly zamky a nemohl jsem si nastavit hulky na pozadovanou delku, jsem je zacal skladovat rozlozene a od te doby se to nedeje.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod apuka » stř bře 8, 2023 20:13

Presne, jak pise booze. Ja jsem proto psal, ze je treba je poradne vysusit - a booze ma pravdu i v tom, ze nejlepsi je je doma skladovat rozlozene -, protoze se tam vlhkost, dokaze docela dobre drzet. Kdyz v takovem stavu hole slozis a tak skladujes, takuzse nevysusi - a to "mydelko" se tam o to lip vytvori.
mike píše:to by se ovsem projevovalo i doma, ze. Mne prijde zavislost na teplote evidentni.
Praveze kym je to jen mikrotrhlina, projevi se jen nekdy. Cimz jsi mi pripomenul, ze mam zajit do Pribora k dovozci si vymenit jeden dil. Tam je tento problem - ale chodil jsem s tim jeste asi rok, nekdy byl problem, jindy ne (a ted mam od leta nove hulky).

Ja pisu obecne o sroubovacich Fizanech proto, ze ten mechanizmus zamku je tam prakticky stejny u Compactu a normalnich, problemy se taky projevuji podobne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 1:27

Verim, ze kdyz je to mokre, tak je to spatne, ale jsem si zcela jist, ze v tomhle pripade mokre nebyly. I ty me stare Leki kdyz se mi v -15 nechtely chytit, tak mokre nebyly, to jsem je mel i rozebrane. Proste mizerny mechanismus, kteremu vadi jak vlhkost, tak nizke teploty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení

cron