Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Nosíte někdo s sebou sekeru?

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nosíte někdo s sebou sekeru?

Příspěvekod mike » čtv říj 20, 2016 20:20

Jeste to zvaz, na damskych byvaji fronty ;-)

Nerikej, ze nemas batoh s molle, neverim ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod booze » pát říj 21, 2016 12:18

Mam prece doma ten plastovy trychtyrek na curani vestoje. 8)
To rikam celou dobu molle nemam a ani po nem netouzim. [-(
Jeste par poznatku k sekere trosku mi nesedi topurko do prave ruky. :cry:
@wawrik dneska jsem se byl podivat na vyprodej starych modelu Fiskars a asi chapu proc te zarazil muj hejt na ne. Nasel jsem cca 5-6 let stary model X10 a ma uplne jinak tvarovane ostri a cela jinak sedi v ruce. Ostri je upne tenke a rovne. Bohuzel vyprodejova cena 1200kc me dostala. #-o
booze
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod booze » čtv úno 23, 2017 19:31

booze píše:ted mam problem, uz jsem objednal druhou sekeru (mensi), poriz a nuz, ze jsem tam lezl.

03.jpg

Strasne jsem nastvany sam na sebe, ze jsem neposlech kovare. Nechal jsem si udelat na te male sekere dlouhe ostri a je to uplne na nic.
Poriz je paradni.
booze
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod juhele » sob bře 25, 2017 22:09

Může to znít úchylně, ale co jezdím na chatu, tak mi přijde, že slušná mačeta je mnohem univerzálnější nástroj než malá sekerka. Krom případů, kdy jde o štípání tlustých polínek, ale to je pruda i s malou sekerkou. Akorát to není tak kompaktní řešení :-)
batohy: Corazon Voyager 28l a Sahara 32l Cordura, Corazon Rock 75+
Můj veřejný profil na Tripadvisor.com
juhele
nováček
nováček

Příspěvekod Etheric » úte lis 26, 2019 11:28

Jsem si udělal radost a koupil Hultafors Hultan premium, je to fakt mazec, snad nejhezčí sekera, co jsem kdy viděl. Už se těším na test, bude grilovačka za městem :zimnioutdoor: :axe:
Místo trapnejch tradic se vychlastám z podoby, zlitej spadnu na stromek a rozsekám všechny ozdoby!
Etheric
účastník
účastník

Příspěvekod budo » pon pro 2, 2019 21:35

Hultafors jsou parádní, ale ta cena taky.

Máte nějaké doporučení na sekerku, kterou můžu používat na štípání polínek a třísek doma u kotle a zároveň vzít na wandr?
Fiskars X5 (https://www.fiskars.cz/vyrobky/zahrada/sekery) mi přijde moc jednostranná. Víc na wandr, míň na ostatní použití - např. doma. Spíše bych se klonil k X7, kterou na ten wandr taky unesu a bude na práci ve všech ohledech větší pracant. Nějaké klady a zápory na základě vašich zkušeností? Nebo jiná doporučení v rámci podobné ceny a kvality (781 + pošta z mallu)?
budo
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod booze » pon pro 2, 2019 23:21

Totok https://www.husqvarna.com/cz/příslušenství-díly/sekery/kempingova-sekera/576926301/
Ta mala od kovare to ma jiz za sebou, tak jsem s Husqvarnou prozil pekne chvile. Prej to pro ne dela Hultafors
booze
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Etheric » úte pro 3, 2019 6:13

Kvalitní věci nebejvaj levný...
Fiskars nespokojenost, hlavně na jemnější práci. mám od nich i štípací sekeru a s tou su spokojen, to je ale úplně jiná kategorie
S Husqvarnou zkušenost nemám
Místo trapnejch tradic se vychlastám z podoby, zlitej spadnu na stromek a rozsekám všechny ozdoby!
Etheric
účastník
účastník

Příspěvekod budo » úte pro 3, 2019 9:45

Co konkrétně Ti nevyhovuje na Fiskars?
budo
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Etheric » úte pro 3, 2019 10:18

Hlava a to ostří. Malinká sekera je stejná, jak ta velká štípací. U štípací je vše ok, napřáhnu, rup a špalek je na dvě půlky. Nemám co vytknout.
Jenže u malý mi to ostří přijde moc tupej úhel, nejde s tim sbírat dřevo ze země tak, že do něj seknu a ono na kousku drží. Tohle mi vadí i při štípání menších polínek a na dělání třísek. Taky při sekání suchýho dřeva spíš odskakuje, než aby do něj zasekávala
Etheric
účastník
účastník

Příspěvekod budo » úte pro 3, 2019 10:40

Způsobuje u štípání třísek to, že se místo štípání po vlákně lámou? Pokud ne, asi by mi i stačila.
Anebo ta Husqvarna.
Video: https://youtu.be/PsGsIHylT48?t=325
budo
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Etheric » úte pro 3, 2019 11:18

U tenký třísky ano. Úhel ostří je moc tupej. Přidržim dřevo rukou, zaseknu a ono se zlomí. Nezlomí se většinou po vlákně, ale napůl. Důvodem je, že musím použít zbytečně velkou silu, abych sekeru do dřeva zasek. Pak to často zlomim a co do bezpečnosti tohle taky neni dvakrát dobrý..
S Hultaforskou se tohle neděje a nedělo se to ani s noname sekerou z hoby marketu za pár set. Měla stejnou hlavu, ostří i toporo jako Hultafors, jen pochopitelně nedržela moc ostří a musela se často brousit, některej tvrdej suk udělal do ostří zub....ale za těch pár stovek bych tohle fakt neřešil
Etheric
účastník
účastník

Předchozí

Zpět na Ostatní vybavení