hrejici gelove polstarky

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod Robur » úte úno 10, 2009 10:11

_mike_ píše: ... A to nemluvim o energeticke bilanci cele akce.


Kvůli energetické bilanci to přece dělali #-o
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod poldík » úte úno 10, 2009 17:51

_mike_ píše:Tohle mi prijde naprosto uchylne i kdyby to neprasklo. Nejdriv vyvarit ve vode nejaky kus umele hmoty, o ktere nevis, co se z ni uvolnuje (hygienicke normy polstarky urcite splnovat nemusi) a pak z te same vody delat jidlo... A to nemluvim o energeticke bilanci cele akce.
no co je na tom dinýho já to tak dělám taky. nésu přece ňáke sráč aby mě trocha plastu zabyla :mrgreen:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod mike » úte úno 10, 2009 19:32

Robur píše:Kvůli energetické bilanci to přece dělali #-o

Ne, delali to proto, aby energii uskladili na pozdeji. Se ztratou, protoze energie dodana vode a predana gelu je podstatne vetsi, nez ta ziskana pozdeji krystalizaci. Energeticka bilance je spatna prave kvuli tem ztratam. Netusim, jak jsou velke, ale jestli se to musi varit par minut, tak asi dost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod mike » úte úno 10, 2009 19:34

poldík píše:no co je na tom dinýho já to tak dělám taky. nésu přece ňáke sráč aby mě trocha plastu zabyla :mrgreen:

Uz vim, kvuli komu se na sacky absurbujici vlhkost pise, ze nejsou k jidlu :twisted: :mrgreen:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod Robur » stř úno 11, 2009 9:34

_mike_ píše:
Robur píše:Kvůli energetické bilanci to přece dělali #-o

Ne, delali to proto, aby energii uskladili na pozdeji. Se ztratou, protoze energie dodana vode a predana gelu je podstatne vetsi, nez ta ziskana pozdeji krystalizaci. Energeticka bilance je spatna prave kvuli tem ztratam. Netusim, jak jsou velke, ale jestli se to musi varit par minut, tak asi dost.


To sice jo, myslel jsem to tak, že kvůli energetické bilanci to vařili ve vodě, ze které zároveň uvařili čas nebo polívku. Přece když už vaříš polštářky, tak tu vařící nebo horkou vodu, když už ji jednou máš, nevyleješ a nezačneš znovu roztápět sníh, abys měl čistou vodu na polívku.
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod vonkreuz » stř úno 11, 2009 9:50

Jak ty dva znám, tak byli asi schopní nechat to i v té uvařené polívce/brkasi a ujídat okolo a pak ty polštářky ještě olíznout :wink: No, Alijóša mi na ně dal mail, jdu jim napsat, jak to teda bylo... :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod Robur » stř úno 11, 2009 9:53

vonkreuz píše: ...a pak ty polštářky ještě olíznout ... :-k


A proč ne, dělal bych stejně, na horách je třeba minimalizovat ztráty :twisted:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod vonkreuz » stř úno 11, 2009 14:47

vonkreuz píše:Bráchovi kamarádi byli snad na Mt Mc Kinley (prostě nějaká darda v Sev. Americe s použitím letadla aby se vůbec dostali na BC) a používali i ohřívací polštářky.

Tak se mi dostalo odpovědi, jak, že to vlastně bylo...
Jura píše:Jo, byl jsem tam na severu, o par kilometru vedle - Mt. logan, Kanada. (myslim ze je o tom neco na http://www.samson-klaun.tk)
Pytliky jsme meli jako takovou rezervu na omrzajici ruce/nohy, ale asi jsme je ani moc nepouzili, meli jsme je volne v batohu a obcas se sami aktivovali, tak jsme je potom jenom pripravovali do rezervy na priste. Meli jsme jeden nebo dva, proste pro pripad nouze.
Varili jsme z 95 procent na benzinu, plynak jsme meli jako zalozni, pripadne na ranni ohrev vody ve stanu. Ale s cistym propanem, ten i tech -30 bez problemu, asi tak jako propanbutan v + 20ti. Od ty doby si plnim bombicky na zimu vyhradne cistym propanem a nemam problem nikdy nikde.
Jednou se nam ten polstarek prilepil na dno esusu, a propalil. Pak jsem to vypil, teda dal si jeden lok a strasne se poblil. Je to nechutne slany!
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod poldík » čtv úno 12, 2009 15:28

Robur píše:
vonkreuz píše: ...a pak ty polštářky ještě olíznout ... :-k
A proč ne, dělal bych stejně, na horách je třeba minimalizovat ztráty :twisted:
a u jídla obzvlášť. , přece nebudu vyhazovat jídlo, jen proto, že se naředilo trochou cemie, aspoň bude pak barevnější. :mrgreen: :tonqe:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod bibi » pát led 15, 2010 11:48

sovička píše: ... Po další hodince dávám další dávku čaje, další dávku malinovice a rozbaluji hřejivý pytlík (byl to jeden z těch, co se s nimi zatřepe aby se okysličil a pak hřejí celou noc). Pytlík si strkám do ponožky a během chvíle blaženě usínám. V noci jsem párkráte přehodila pytlík z jedné ponožky do druhé, ale vyspala jsem se docela komfortně. ... Jednoznačným vítězem byl hřejivý pytlík...
(celé tu: http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=5&t=846&start=60
Akýže to zázrak a mágia v pytlíku? (čítaj: čo je zač?) :shock: *
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod tuso » pát led 15, 2010 11:52

Odborne ti to nevysvetlím, ale je to vankúšik naplnený akýmsi gelom. A v ňom pláve taký pliešok- je kovový, ale zloženie neviem. A keď ten pliešok pár krát akoby prelomíš- on je pružný, tak ten priehľadný gel začne meniť skupenstvo na tuhé a pritom vydáva teplo. To je celá mágia.

A do povodného použiteľného stavu sa vracia niekoľko-minútovým vložením do vriacej vody, kedy zase skvapalnie.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6608
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod bibi » pát led 15, 2010 11:55

No, tieto gelové vankúšiky poznám. Ale podľa toho, čo Sovička píše, tak ju to hrialo celú noc. To klasický gelový vankúšik nedá-ten hreje len chvíľu...či nie?
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod tuso » pát led 15, 2010 11:57

Hej, asi hodinu. Tak potom neviem, čo myslela. :(( Potom je ešte "grelka", ale tá je na benzín. A tá vydrží celú noc.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6608
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod jonza » pát led 15, 2010 12:09

nene, je tam nejaky prasek, ktery za promicha a hreje to. Napr. tady
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod sovička » pát led 15, 2010 12:16

V tomhle pytlíku nebyl gel, v tomhle byl nějaký prášek a fungovalo to tak, že se s tím zatřepalo, ono se to okysličilo a hřálo to. Když jsem to chtěla zastavit, tak jsem to zavřela do sáčku aby tam nešel kyslík a ono to hřát přestalo. Prý jsou ty pytlíky biologicky rozložitelé (teda psaly to na obalu). Koupili jsme to myslím v Žilině (neměly gelové, tak jsme zkoušeli novinky). Hřeje to asi 20 hodin (podle množství kyslíku) a pak se učinná látka vyčerpá. Název neznám, pokud na to nikdo zatím nepřijde, tak to doma zjistím.
Uživatelský avatar
sovička
účastník
účastník
 
Příspěvky: 298
Registrován: pon dub 6, 2009 10:25
Bydliště: Brno

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod bibi » pát led 15, 2010 12:18

takže sú to tie jednorazové, ako tu písal Jonza. Tak?

Dikes :)
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod sovička » pát led 15, 2010 12:22

jj, je to přesně něco takového jako psal jonza. Jenom mě v obchodě říkali, že ho můžu používat i opakovaně, tedy hřát se třeba desetkrát po dobu dvou hodinek, jen musím ten pytlík zavřít do obalu, aby se neokysličoval.
Uživatelský avatar
sovička
účastník
účastník
 
Příspěvky: 298
Registrován: pon dub 6, 2009 10:25
Bydliště: Brno

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod martan » ned pro 26, 2010 16:27

sem tohle dostal od ježíška a radoval jsem se, bo sem zmrzloň ledový
ale, kua, sem to močil (ne na to :wink:) v hrncu s vroucí vodou a stále nebylo s to se to úplně rozpustit ani po půl hodině.
a jak to pak teda udělat, když tu krystalizaci spustí v podstatě jakýkoli otřes? :((
to mám přepravovat v antigravitačním prostředí jak ten šutr v Avataru? :shock:
to více energie spotřebuju na ohřátí pytlíku než aby ohříval on mě ](*,)
to si radši vemu sjú-elinku do kapsy :drinkers:
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod Sirkka » ned pro 26, 2010 23:30

Taky jsem totoť dostala naježeno a sama jsem ježila :D
To je divné, polštářek by měl hřát až po lupnutí tím kovovým plíškem uvnitř. Otřesem se spouštět nemá. A ve vroucí vodě by se měl vrátit do původní "nehřející" podoby cca do 10 min. Nestopovala jsem to. Možná máš nějaký vadný kousek :((
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod jonza » ned pro 26, 2010 23:32

my mame 2 nove a jeden starsi. Ty nove jsou uplne cire a tekute. Ten stary je uz takovy rozmoceny cukr. Ale kdyz s tim lupnu, tak zacne hrat. Musis se to naucit a v batohu to opatrovat. Jinak ti tu reakci spusti kazdy naraz. Ideal je krabicka.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod martan » pon pro 27, 2010 16:09

takže z radosti jsou starosti, abych s tím náhodou nezaštěrkal :evil:
to si radši do báglu vemu C4 :-k
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod jonza » úte pro 28, 2010 8:50

neni to tak citlive, proste to nemuzes jen tak hodit na dno. Je to tekutina, kdyz se ti to protrhne tak mas vsechno mokre. Ale uzivame to casto a jsme radi za teplicko. Jen si to nedavej primo na kuzi, je to dost teple.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod Sirkka » stř pro 29, 2010 19:23

Tak s jedním polštářkem mám stejný problém jako Marťan. Nejde vrátit do původní tekuté podoby a to už jsem ho dvakrát vařila, potvoru :(( S polštářkem od Vaude zatím problémy nemám (jen si na něj asi opravdu budu muset pořídit nějakou krabičku, už mi neplánovaně ohřál batoh #-o)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod martan » stř pro 29, 2010 19:38

Marťan odkazuje Sirkke:
to si musíš zohnať antigravitační bednu od firmy Gravity :mrgreen:
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod deckardph » stř pro 29, 2010 19:43

Může mě někdo vysvětlit k čemu to vlastně je a proč bych to mněl sebou tahat, třeba místo dalšího termotrika+termospodku ?
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod vonkreuz » stř pro 29, 2010 20:19

Někteří lidé mají problémy s prokrvováním a tedy ohříváním tělesných periferií (o mozku nemluvím, byť někteří vypadají, že ho ani nemají) a takový polštářek jim pomůže. Příklad je moje mamina - kus prac. doby je celoročně venku, kus vevnitř. A venkovní práce je hodně statická a potřebuje volné ruce, protože něco v silncýh rukavicích neuděláš. Polštářky používá každý den když je venku a pochvaluje si je.
Ona je typický light-outdoorový uživatel outdoorového vybavení. Boty potřebuje nepromokavé a teplé, Icebreaker si nemůže vynachválit, polartec používá taky, membránové oblečení, šátky Buff, čepice Windstoper... :wink: a to ještě dostane primaloftovou bundu.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod michail » stř pro 29, 2010 23:43

Takáto "zabalená" energia môže v extrémnych prípadoch (ktoré ale nie je problém zažiť aj u nás) zachrániť živoť. Pri podchladení, neplánovanom bivaku, pri vyhrabaní niekoho z lavíny a podobne.
Takže to nemusí byť len luxus a záťaž naviac pre outdoorových expertov.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod jonza » čtv pro 30, 2010 8:32

nehlede k tomu, ze je prijemne, pokud mrzne az prasti si za mikinu hodit cca 60st C teply polstarek a vychutnavat ten zaval tepla.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod deckardph » čtv pro 30, 2010 13:36

michail píše:Takáto "zabalená" energia môže v extrémnych prípadoch (ktoré ale nie je problém zažiť aj u nás) zachrániť živoť. Pri podchladení, neplánovanom bivaku, pri vyhrabaní niekoho z lavíny a podobne.
Takže to nemusí byť len luxus a záťaž naviac pre outdoorových expertov.


A mohl by si popsat jak ti to může zachránit život ? Já bych měl radši po ruce ždárák, nebo alespon plachtu z lékarničky nebo i to termo, než mít něco co tě zahřeje na 60 minut a pak konec (nehledě na to že když si extrémně podchlazenej, musí bejt ohřátí postupný) ](*,)
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: hrejici gelove polstarky

Příspěvekod michail » čtv pro 30, 2010 13:56

Napr.nájdeš niekde v horách podchladeného turistu, zabalíš ho do spacáku prípadne ždáráku a ten ohrievač dáš dovnútra. Podchladený organizmus asi nebude schopný si ho sám vytopiť. 60minúť niekedy môže stačiť aby prišla HZS a transportovala zraneného preč. Alebo keď ti spolulezec drbne v zime niekde v horách zo skaly a pekne sa doláme tak v prípade šoku organizmu je udržanie telesnej teploty dosť dôležité. Nehovorím že je to vec ktorá ti dokáže spríjemniť trojdňový bivak niekde v horách, ale v európskych podmienkach, kde je HZS schopná byť u teba aj do 15 minút to môže pomôcť.

Pri spaní v zime napríklad používame s priateľkou systém že si každý do nalgenky uvaríme čaj a hodíme do spacáku, dokáže to hriať až do rána a zrovna máš k raňajkám vlažný čaj na pitie.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení

cron